Steeds Meerderheid voor bouw school en parkeergarage Beurs geeft beeld van 'ideaal wonen' Wethouder wil toch dit jaar woning bouw Ververstraat i In Groenoordhallen Verzoek aan Den Haag9 Op Garenmarkt en aan Levendaal Uitspraak kort geding Eendracht contra LD 'Protestdiner' van Vrouwen in de Bijstand Inbraak in kelderbox aan Sperwerhorst Pand gekraakt in binnenstad Sen met fcoicmb btaefaieeld DONDERDAG 27 JANUARI 1983 LEIDEN - In de Leidse Groenoordhallen is gisteravond het startsein gegeven voor de Woon-Ideaal-Beurs. Deze beurs, die een van de groot ste van Nederland kan worden genoemd, trok gisteravond meteen al een gezellige drukte. De beurs staat geheel in het teken van het 'ideale wonen' in huis, tuin en keuken. Van deurklopper tot tuinhuisje en van groenteschaaf tot volledige keukens zijn er dan ook te zien. Volledige huiskamers zijn ter gelegenheid van de woonbeurs in de Groenoordhal neergezet, ingericht met meubelen in verschillende stij len van modern tot antiek. Het aardige is dat op de beurs ook een meubelmaker aanwezig is die eigen ontwerpen van bezoekers kan uit voeren. Naast de inrichting van het huis wordt op de beurs ook aan dacht besteed aan de isolatie: verschillende vormen daarvan worden getoond. Een beurs zou geen echte beurs zijn wanneer er niet het een of andere nieuwtje werd gepresenteerd. Op de Woon-Ideaal-Beurs is dat een nieuw soort waterbed dat zo'n stabiliteit heeft 'dat je op de ene helft kunt slapen terwijl op de andere helft aan ochtendgymnastiek wordt gedaan'. Verder zijn op de beurs nog niet alledaagse dingen te zien als bubbelbaden en radiatordecoraties. Zangeres Ciska Peters heeft op de Woon-Ideaal-Beurs een tentoonstel ling van schilderijen. In een apart hoekje is deze tentoonstelling te zien tijdens de openingsuren van de woonbeurs: donderdag tot en met za terdag van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Zondag van 12.00 tot 17.00 uur. LEIDEN - De parkeergarage en de binnenstadschool aan weerszijden van de Korevaarstraat mogen er van de ge meenteraad komen. Alleen de PPR verzet zich tegen de plannen en vindt - wat de garage betreft - ook de PSP aan haar zijde. Dit bleek gistermiddag toen alle betrokken raadscommissies, bij na de voltallige gemeenteraad, zich over de plannen bogen. Raadslid Van Oosten (PPR) zei de bebouwing van de Garen markt te betreuren. "We moeten zuinig zijn op de wei nige pleinen in de stad, ook al zijn ze niet zo mooi. Ik betreur de bebouwing van het plein, nog af gezien van wat er komt", aldus Van Oosten. Hij vond ook deze plek niet zo ge schikt voor een openbare basis school in de binnenstad, omdat er naar zijn mening al een "min of meer openbare" Haanstra school in de buurt is, die dan concurrentie wordt aangedaan. Er komt volgens Van Oosten zo een tweedeling in de binnenstad. In hei: noorden is men aangewe zen op het confessioneel onder wijs (de nieuwe school in de Haarlemmerstraat) en in het zuiden op het openbaar (Garen markt). Met een school op de Kaasmarkt, zoals aanvankelijk de bedoeling was, zou het open baar onderwijs ook voor het noorden van de binnenstad be schikbaar zijn en de "min of meer openbare" Haanstra voor het zuiden, aldus de redenering van de PPR. Wethouder Peters (PvdA) van on derwijs wees dit van de hand. "Er bestaan geen min of meer openbare scholen. Er bestaan al leen openbare en niet-openbare scholen". Hij herinnerde eraan dat de Haanstra-school had afge zien van samenwerking met de nieuwe binnenstadsschool. Het argument van de concurrentie, die de Haanstra-school zou wor den aangedaan, vond de wethou der een omkering van zaken. Wordt er tegen het bestemmings plan Garenmarkt met het argu ment van de concurrentie be zwaar gemaakt, dan heeft dit vol gens Peters "geen enkele kans van slagen". Kantoren De cijfers over de herkomst van de kinderen op de huidige binnen stadsschool zouden wijzen naar de Garenmarkt als beste plek voor de nieuwbouw. Peters zei verder op vragen van raadsleden over geluidsoverlast door het verkeer, dat de school met de achterkant naar het drukke ver keer toe zal staan, door kantoren van de Korevaarstraat wordt ge scheiden en dat er met eenvoudi ge middelen - zoals dubbele ra men oplossingen zijn te beden ken. Wethouder Waal (PvdA) van ruim telijke ordening antwoordde dracht tegen het Leid 1. Alphons Mittelmei, 2. Christiaan Hillebra dat ai likel; dergelijke uitla- »or rekening van de geinter- j de heer Brands, zodat ei- le aan het verkeerde adres 3. Beoordeling van de vordering houd. Een toewijzing v vrije meningsuiting Zodanige inbreuk ;chtens slechts toelaatbaar in de geval- ''Uitgeve^smaat- n het behandelde U istclegging van die omko- ningbouwvereniging "De Eendracht". Gedaagde geeft een dagblad, genaamd De omstandigheid dat deze zegsr t; dit blad wordt in Lei- Leidsch Dagblad openbaart h bestuur kon terugker meenteraadslid, Kooi-bew i 1980 in het Eendracht- "bewerkt". Ledei n leuk 3.3. Het v ratting van de vordering, de gron den daarvan en h - zakelijk weergegeven - ge- 15 dagen na dit venbedoeld ci- pleegd als omschreven in artikel 261 lid 1 en 2 van het Wetboek van Strafrecht en even eens een onrechtmatige daad in burgerrech telijke zin. >e door eisers gevorderde voorziening steunt op de wet en is noodzakelijk te achten in een democratische samenleving in het belang der bescherming van de goede naam van an deren. i gedaagde, dat bedoelde daan door de heer Brands r diens rekening blijven ners gedaagde is als uitgeefster van ich Dagblad aansprakelijk voor el- n der dagelijkse oplagen v Leidsch Dagblad o Dagblad verslag geda? De vordering kan derhalve in voege a i de proceskosten Veroordeelt gedaagde binnen 5 dager de derde bladzijde v der dagelijkse Leidsch Verklaart dit >t hiertoe uitvoerbaar by ind de woningbouw -s als de heer Brands laten zich b door gedaagdes stadsredacteui In het onderhavige artikel is sprake van een citaat van hetgeen de heer Brands over ei sers heeft gezegd, hetgeen blijkt uit de aan- icer of anders gevorderde af. t gedaagde in de kosten van di re, tot op deze uitspraak aan de isers begroot op f 742,80. ?zcn door Mr M R Wgnholt en v ?n ter openbare terechtzitting v ri 1983, tn tegenwoordigheid van eveneens op de kritiek van de PPR. Hij zei dat iedereen met enig historisch besef weet dat het plein eeuwenlang bebouwd is geweest. Het feit dat de Leidse binnenstad is aangewezen als be schermd stadsgezicht in de zin van de monumentenwet, wil vol gens de wethouder niet zeggen dat er niets mag veranderen. Op een vraag van D'66-raadslid Hoekema zei Waal dat de school binnen twee jaar na de ter visie legging van het bestemmings plan gebouwd moet worden. Verder antwoordde Waal zyn partijgenote Van der Molen en zei dat het laden en lossen aan de Raamsteeg technisch mogelijk blijft. Een andere wens van Van der Mo len, het handhaven van de oude loop van het Levendaal, zal vol gens ambtenaren van de ge meente niet in vervulling kun nen gaan. De schil van kantoren aan de Korevaarstraat is nodig om het verkeerslawaai tegen te gaan. De nieuwe bebouwing moet daarom een gesloten bouw blok vormen en afwijken van de vroegere stedebouwkundige structuur. Sanders Evenals het bestemmingsplan voor de Garenmarkt kreeg het nieuwe bestemmingsplan San ders de goedkeuring van de LEIDEN - Het Leids Comité voor Vrouwen in de Bijstand organi seert dinsdag een diner voor bij standsvrouwen. Ook burgemees ter, wethouders, raadsleden en medewerkers van de sociale dienst zijn uitgenodigd aan deze maaltijd deel te nemen. Bedoe ling is hun te laten zien hoe bij standsvrouwen leven en hoe ze met zo weinig mogelijk geld toch nog een redelijke maaltijd op ta fel moeten krijgen. 'Er wordt maar over bezuinigen ge praat door mensen die zelf een goed salaris verdienen. Zij willen ons vertellen dat wij moeten be zuinigen en best nog wat kunnen inleveren', zeggen de vrouwen in hun uitnodiging. Veel bijstands vrouwen hebben financiële moeilijkheden door bijvoorbeeld de hoge huren en gas- en lichtre- keningen. Door deskundigen is berekend dat bijstandsvrouwen 400 gulden per maand tekort ko- Het Comité voor Vrouwen in de Bijstand wil niet alleen staan in zijn protest tegen verdere bezui nigingsmaatregelen. De bij standsvrouwen vinden dat de ge meente en de sociale dienst alles op alles moeten zetten om de re gering duidelijk te maken dat het zo niet langer kan. De maaltijd wordt volgende week dinsdag tussen vijf en half acht gebruikt in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Iedereen met een bijstandsuitkering is welkom met de kinderen. Opge ven voor 29 januari per telefoon: 213182. 134212 of 149621. Overigens heeft raadslid Hoekema (D'66) wethouder Schoute voor gesteld een thema-avond te hou den over de problemen van bij standsvrouwen. Het lijkt hem zinvol om als gemeente protest aan te tekenen tegen bezuini gingsmaatregelen van de rege ring. Ook moet volgens Hoeke ma worden bekeken of de sociale dienst de bijstandsvrouwen tege moet kan komen door soepele re gelingen bij het terugbetalen van schulden. raadscommissies. Het plan is toegesneden op de bouw van een parkeergarage door de Leidse bouwondernemer Du Prie. Ook hier was het Van Oosten die zich fel tegen de plannen verzet te. "Het gebouw is uitermate le lijk. De schrik slaat je om het hart als je het ontwerp ziet. De fabriek van gas en licht aan de Langegracht is nog een schoon heid hierbij vergeleken", aldus het PPR-raadslid. Hij vond dat het nog onduidelijk is hoeveel parkeerplaatsen in de omgeving zullen worden opge heven en concludeerde dat al leen de middenstand belang heeft bij deze garage. PSP-raadslid De la Mar betoogde dat de grond voor de parkeerga rage gratis wordt weggegeven. Het verlies op de grondkosten is volgens De la Mar strijdig met Van Oosten (PPR): "Als je het ontwerp voor de parkeergarage ziet, slaat de schrik je om het hart". het verkiezingsprogramma van de PvdA, waarin staat dat par keergarages kostendekkend moeten zijn. Ook hij vond het een ontzettend le lijk gebouw en verder kritiseerde De la Mar: "Ik begrijp dat het de bedoeling is om alles zo snel mo gelijk er doorheen te jagen". De overige partijen stemden met het plan in. Algemeen werd ge vraagd naar een goede regeling van het parkeren door buurtbe woners. Volgens Waal is het mo gelijk dat omwonenden hierover met de eigenaar van de garage af spraken maken. "Maar gratis is het natuurlijk niet", aldus de wethouder. LEIDEN - Wethouder Tesselaar (PvdA) van volkshuisvesting gaat naar 'Den Haag' om te pro beren dit jaar toch de zestig wo ningen aan de Ververstraat/Oude LEIDEN - Bij een inbraak in een kelderbox aan de Sperwerhorst is dinsdagnacht voor 3.000 gul den buit gemaakt. Weggenomen werden een racefiets, opoefiets, wandelwagentje, twee kinder zitjes, een elektrische boorma chine en wat gereedschap. De daders kwamen binnen door de deur te forceren. LEIDEN - Twee mannen hebben maandagavond het pand Vrou- wenkerkkoorsteeg gekraakt Een van de mannen, 23 jaar, meldde dat gisteravond bij de politie. Volgens omwonenden stond het pand anderhalf leeg. Omdat de eigenaar nog niet bij de politie bekend is zal er voorlo pig niet worden opgetreden. LEIDEN - De afdeling Leiden van het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV) heeft gisteren in samenwerking met een aantal winkeliers- en on dernemersverenigingen de KNOV-Verenigingsraad opge richt De KNOV beschouwt dit als een eerste stap naar een grotere sa menwerking tussen onderne mers in het midden- en kleinbe drijf in Leiden. Doel van de vere- ningsraad is de belangenbeharti ging te bundelen en de inbreng van de achterban te versterken. Herengracht te mogen bouwen. In overleg met het ministerie hoopt de wethouder de goedkeu ring van dit bouwplan te krijgen, hoewel het toegewezen aantal woningwetwoningen hiermee wordt overschreden. Volgens Tesselaar is het bouwplan voor 45 woningwetwoningen en 15 kleine wooneenheden prak tisch gereed. "Er zyn genoeg re denen om er snel te beginnen", aldus de wethouder. Met de bouw van 228 huizen in de Stevenshofrolder, de bouw op het Olga-complcx in de Hansen straat en het Sjardincompiex aan de Middelstegracht (projecten waarvoor de gegadigden al zijn geselecteerd) maakt Leiden het aantal toegewezen woningwet woningen al ruimschoots op. De krappe toewijzing in deze sec tor leidde er ook toe dat de wo ningbouw op het Doelenterrein in de premiehuur-sector zal wor den uitgevoerd (tenzij dit al te grote huurverschillen tot gevolg heeft). Worden de huren te hoog dan zullen de - ook reeds gese lecteerde - toekomstige bewo ners een jaar langer op hun huis moeten wachten. Schuttersveld De raadscommissie zette gister avond dan ook vraagtekens ach ter het voornemen van B en W om volgend jaar met de woning bouw op het Schuttersveld te be ginnen. De voorlopige planning voor 1984 gaat uit van de bouw van 198 woningwetwoningen. Volgens Tesselaar is het financieel noodzakelijk om er zo'n groot aantal tegelijk te bouwen in ver band met de parkeergarage die in de bouwplannen voor het Schuttersveld is opgenomen. De commissie ging overigens ak koord met "de verdeling van de armoede", zoals een raadslid het uitdrukte. In de verdeling van de kleine wooneenheden en de pre miekoopwoningen is nog wat ruimte voor plannen. Hierover zal later een besluit worden ge nomen. Tesselaar opperde de mogelijkheid dat hierover met de buurgemeenten Leiderdorp en Oegstgeest wordt gesproken. Ook het bouwplan voor de Ka pelstraat kreeg in de commissie veel steun. Redactie: Bart Jungmann S Jaap Visser Tussen rails (1) "Ik ben met de trein naar Den Haag geweest". Zo begint ge meente-ambtenaar M.A. Log- tenberg een brief aan drs. L.F. Ploeger, president-directeur van de Nederlandse Spoorwe gen. Voor zijn reis tussen de rails diende Logtenberg eerst zijn fiets bovenin te parkeren in de nu één jaar oude fietsen stalling en over de problemen die hij daarbij ondervond, schrijft hij. Beeldend schetst hij de halsbrekende toeren die de fietsende tak van de Leidse familie Spoor moet uithalen in de NS-stalling. De fiets tussen de rails, dat valt waarachtig niet mee. "Op het moment dat ik dreigde te slagen (men laat zich niet kennen en oefening baart kunst) èn ik de fiets op schou derhoogte had, sloeg het stuur om en kwamen twee vingers van mijn linkerhand klem te zitten. Kunt u zich die onge lukkige situatie voorstellen, mijnheer Ploeger", schrijft Logtenberg. "Wijdbeens staan de met de fiets omhoog, de voorkant overdwars, de vin gers afgeklemd, vier mensen achter je die zo nodig de trein moeten halen, terwijl ik al stumperend luidkeels enige coupletten van het Wilhelmus citeerde". Enfin, uiteindelijk besloot hij - tegen de regels in - zijn fiets maar onderin te stallen (de stalling kent twee verdiepin gen). Ook niet eenvoudig., "Hiervoor moet men zo onge veer een spagaat maken met één voet een halve meter hoger dan de andere. Een lang niet van gevaar ontblote onderne ming, meneer Ploeger, want men heeft dusdoende een re delijke kans een gapende hoofdwond en/of een hersen schudding op te lopen". De in- steekrails voor de bovenste fietsen steken namelijk uit. De peetvader van de familie Spoor moet zelf maar eens langskomen, stelt Logtenberg voor. "Heer Ploeger, mocht u behoefte hebben aan een ver makelijke middag met een sportieve inslag, stelt u zich dan eens een middagje op in de rijwielstalling van uw station in Leiden". Tussen rails (2) Logtenberg besloot tot deze in Heb je de fiets eenmaal bovenop de rails, dan is het nog een Me klus om het slot te bereiken. Ach, zegt stalhouder Komelisse: Ie dereen heeft toch tegenwoordig een kabelslot". cynische inkt gedoopte ont boezeming nadat het halfjaar lijks overleg tussen gemeente en spoorwegen niets had opge leverd Aan de hand van een artikeltje in Steeds tien maan den geleden werd de NS'ers gewezen op de stalproblemen. Logtenberg: "Dat heeft een he le tijd gesleept met als uitein delijk resultaat dat er niets aan te doen was". Kwestie van onwil? Nee, hoor. "Het heeft onze volle belang stelling", geeft NS-voorlichter Meijer het standaard-ant woord. Toch toont hij zich een stuk optimistischer dan Log tenberg. De spoorwegen zijn best bereid hier wat aan te doen. De firma Servex - een dochteronderneming van de NS die onder meer de stallin gen in het land beheert - heeft een ergonoom (een moeilijk woord voor iemand die kijkt of voor dit soort dingen een pas sende mouw is te vinden) in de arm genomen en die gaat nu zijn licht over de fietsenstal ling laten schijnen, zo belooft Meijer. "En we verwachten dat de zaak over een maand al flink verbeterd is". Dat is nog eens aanpakken. Al leen weet stalhouder J. Kome lisse nog van niets. "U weet meer dan ik", zegt hij zelfs, een beetje verongelijkt Overigens vindt hij de kennelijk op stapel staande veranderingen maar onzin. 'We draaien nu een jaar en iedereen is er eigenlijk aan gewend. Problemen zijn er ei genlijk niet meer". Dat Komelisse nog een onbe schreven blad is, is niet zo gek, meldt Servex-man Verlaan. "Pas als veranderingen wor den doorgevoerd, krijgt hij het te horen". Hij bevestigt het verhaal van Meijer. "Samen met nog een paar stationsstal lingen gaan we in Leiden kij ken wat er aan te doen is". Be halve een ergonoom belooft hij zelfs "een werkgroepje". Dat betekent doorgaans weinig goeds. Het zal wel wat langer dan een maand gaan duren. Met andere woorden: Logten berg moet voorlopig nog maar met bus of auto naar Den Haag. BJ Eigen torens Een merkwaardig bericht in de krant van gisteren: stichting studentenhuisvesting wil niet dat studenten en werkende jongeren samen in een Kat wijks pension gaan zitten. Want: de stichting ziet geen kans "twee zo verschillende poepen" in één gebouw te huisvesten. Wat is dat nu, keren studenten terug naar de ivoren torens? Des te merkwaardiger omdat de laatste jaren in Leiden stich ting studentenhuisvesting en stichting huisvesting werkende jongeren voortdu rend samenwerking propage ren. Helemaal niet merkwaardig, ant woordt A. Hübben, adjunct-di recteur van studentenhuisves ting. "Samenwerking met werkende jongeren is alleen maar het geval t>«j flats, bij ge scheiden voorzieningen. Als er sprake is van gemeenschappe lijke voorzieningen houdt de samenwerking op" Kwestie van verschil in leefstijl' "Dat speelt misschien ook wel een rol maar niet de belangrijk ste. Het is vooral praktisch ge zien moeilijk. Als er hu urn ro blemen zijn bijvoorbeeld Dan hebben stichtingen een eigen verantwoordelijkheid". Geen ivoren torens dus, maar wel ei gen torens. BJ.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3