LEIDSCH DAGBLAD Bijenkorf: 1500 banen weg WOON IDEAAL BE^H Tolheffing gaat toch niet door Bij Fokker dreigt miljoenenschade "Jacht op zeehonden een aflopende zaak" Eén-ouder- gezinnen protesteren Hoog sterftecijfer bij personeel kernfabriek Gedwongen ontslag voor 800 personeelsleden ANWB: koppel autokosten aan tarieven bus en trein 1001 woon- ideeën Qroenoordhal Ordelijke stiptheidsactie in de gevangenissen Rente en VS Brandweer gehinderd: rode kaart DONDERDAG 27 JANUARI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur: G. Koopman Wnd.-hoofdredacteur: R. D. Paauw No. 36996 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'Voor tel nrs z* coto'on AMSTERDAM (GPD) - Green peace verwacht dat de jacht op zeehonden bijna voorgoed is af gelopen. De vraag naar pelzen van jonge zeehonden is de laatste tijd enorm teruggelopen. De pak huizen in Canada en Noorwegen liggen vol en de prijzen van de huiden zijn gehalveerd. De voornaamste oorzaak van het instorten van de markt is de vrij willige invoerstop van zeehon denbont door de lidstaten van de Europese Gemeenschap. Per 1 maart wordt vanuit de Europese Gemeenschap een importverbod verwacht. De Canadezen zijn op dit moment echter nog niet van plan de jacht te beëindigen, maar proberen nieuwe afzetgebieden te vinden in het Verre Oosten. Greenpeace verwacht niet dat dit zal lukken. De Noren gaan jagen op oudere zeehonden. Het is niet duidelijk wat ze hiermee voor hebben. Ge sproken wordt over het gebruik van het vet van de dieren in de margarine-industrie en het vlees voor de diervoederfabrieken. Greenpeace is blij dat de Noren de jacht op jonge zeehonden stoppen, maar vindt het uit com merciële overwegingen doden van zeehonden die ouder dan vier weken zijn net zo verwerpe lijk. ALKMAAR (ANP) - Ongeveer 70 vrouwen van het actieco mité 'Vrouwen solidair' heb ben vanmorgen enkele uren de hal van het gebouw van de gemeentelijke sociale dienst in Alkmaar bezet gehouden. Met de actie wilden zij de aan dacht vestigen op de proble men van één-oudergezinnen, van wie de bijstandsuitke ring met ingang van 1 januari is gekort. Overal in het land worden deze maand dergelij ke protestacties gevoerd. Het werk van de gemeentelijke ambtenaren kon ongestoord doorgaan. De actie van de vrouwen had de instemming van de directie van de sociale dienst. WASHINGTON (AP) - Een over 26 jaar lopend onderzoek onder werknemers in de Amerikaanse kernwapenfabriek Rocky Flats heeft aangetoond dat daar onge veer tweemaal zoveel mensen lij den aan hersenkanker en andere tumoren dan gemiddeld in de VS het geval is. Een ongewoon groot aantal doden onder de werknemers van de fa briek is aanleiding voor oproe pen in de VS voor een onafhan kelijk toezicht op het Ameri kaanse kernwapenprogramma. Hoewel het ministerie van energie zijn verontrusting over de gege vens heeft uitgesproken, hand haafden de functionarissen hun overtuiging dat er geen bewijs is dat plutonium, een van de giftig ste stoffen die er bestaat, oorzaak is van de verhoogde kans op her senkanker. Andere onderzoekers zetten vraag tekens achter de objectiviteit van het onderzoek. Deze critici voeren aan dat by ge bruik van andere, meer aan vaardbare onderzoeksmethoden, het aantal doden onder werkne mers van Rocky Flats in vergelij king met andere industriële werknemers nog veel groter zou zijn geweest. Airbus weigert onderdelen SCHIPHOL (GPD)- Vlieg tuigbouwer Fokker dreigt "enkele tientallen miljoe nen guldens" schade te lij den, omdat Airbus bestel de onderdelen niet meer wil afnemen. Oorzaak daarvan is dat Airbus het vliegtuigtype waarvoor ze waren besteld dit jaar uit de produktie neemt. Fokker is nu in onderhandeling ge treden met Airbus Industrie over afname en betaling of schade vergoeding - voor de vliegtui gonderdelen die zij volgens con tract heeft gebouwd. Fokker heeft met Airbus Industrie in Toulouse een overeenkomst voor de bouw van de bewegende vleugeldelen van het type B2 van de Airbus A-300, het oudste type. Fokker gaat ook de vleugelsets bouwen van het vernieuwde ty pe, zij het dat Fokkers aandeel in dit vliegtuig iets geringer is. Voorts zal Fokker vleugelsets bouwen voor de verkorte Airbus- versie, de A-310, die ook door KLM en Martinair is besteld, maar daarin is Fokkers aandeel slechts één procent Begin november, toen Fokkers president Swarttouw aankondig de dat er grote problemen waren en dat ontslagen by Fokker on- Veel bewolking Veel bewolking, af en toe regen en mot regen. Middagtemperatuur 12 gra den. Vrij krachtige westenwind, kracht 5; aan de kust en op het LJs- selmeer harde wind tot storm, kracht 7 tot 8. Morgen opklaringen. 28 januari 1983 Zon op: 08.27 uur, zon onder: 17.19 uur. Maan op: 16.38 uur, maan onder: 08.25 vermijdelijk werden, werd deze Airbus-kwestie door Swarttouw aangeduid als „de helft van de problemen" waar Fokker voor stond. Met de onderhandelingen over deze vleugelsets zijn vol gens Fokker enkele weken ge moeid. Airbus Industrie in Parijs geeft op de zaak geen commen taar. Aanslagen Amritsar NIEUW DELHI (Reuter) - In de heilige stad Amritsar in de Noord-Indische staat Punjab waar militante sikhs ijveren voor meer autonomie, zijn gisteren vier bommen ontploft en drie winkels in brand gestoken, Slachtoffers waren er niet. De politie vermoedde dat extre misten aan het werk waren ge weest die probeerden de feeste lijkheden ter gelegenheid var dia's dag van de republiek te storen. DEN HAAG (ANP) - De motorrij tuigenbelasting moet geleidelijk worden afgeschaft. In plaats daarvan dient de belasting op benzine, diesel en lpg in fasen te worden verhoogd. Als deze verandering gelijk opgaat met de tariefsverhogingen in het openbaar vervoer, kan worden voorkomen, dat reizigers bus en trein laten staan ten gunste van de auto. In een brief aan het parlement schrijft de ANWB dat zo de vor ming van meer files op het lande lijk wegennet wordt voorkomen. EXETER - De staking bij de Britse waterleidingbedrijven heeft voor sommigen ook voordelen. Bijvoor beeld voor de landbouwer Roderic Newbolt-Young die in Exeter bron water verkoopt. Zijn omzet in fles sen bronwater verdubbelde de af gelopen dagen en wanneer de sta king voortduurt verwacht hij een nog grotere klandizie. Op dat voor uitzicht toastte hij met enkele van zijn klanten. n Boeiend overzicht van meubelen, stoffering keukens, open haarden isolatie, decoraties alles wat van een huis een echt huis kan maken. Een £eurs om te kijken en te kopen! 26 t/m 30 januari wo. 26 t/m zo. 30 januari wo. 19.00-22 00 uur Jo.. vr. en za. 13.00-17.00 uur en 19 00-22.00 uur zo. 12.00-17.00 uur AMSTERDAM (ANP) - Bij het warenhuisconcern KBB (Bijenkorf) (in totaal 12.000 werknemers) moeten via gedwongen ontslagen 800 volledige banen verdwijnen. In totaal moeten de komende drie jaar 1500 banen ver vallen. Voorts is er zestig miljoen gulden steun van de overheid nodig om het in problemen verkerende concern er weer bovenop te helpen. De Bijenkorfwarenhuizen, de He- ma's en de Maxis-zaken kunnen worden gered. Maar de Perry- sportzaken (22 stuks), de Mack- vestigingen en de Mobell-zaken (meubels) moeten wel worden af gestoten. Dat zijn enkele punten uit het reor ganisatieplan dat de KBB-top vandaag tegenover de vakbon den heeft ontvouwd. Woordvoer ders van de dienstenbonden FNV en CNV hebben een en an der meegedeeld na afloop van het overleg tussen de vakbonden en de raad van bestuur van het concern. Andere maatregelen die de KBB- top in het hoofd heeft is het op schorten gedurende een aantal jaren van de enorme rentever plichtingen waar het warenhuis concern onder zucht. Ook stelt de KBB-top voor om de werkne mers drie jaar lang geen kerst gratificatie te geven. Deze en an dere maatregelen zouden het concern financieel wat meer lucht moeten geven. Een woordvoerder van de dien stenbond FNV zei in een eerste reactie dat de vakbonden de voorstellen van de directie zorg vuldig moeten bestuderen voor dat ze er een oordeel over kun nen geven. In eerste instantie vindt hij wel dat de voorstellen van de KBB-top "niet tegenval len". De vakbondswoordvoerder China levert tanks aan Irak MANAMA (DPA) - China levert Irak (al ruim twee jaar in oorlog met Iran) tanks ter waarde van 2,6 miljard gulden. Dit meldt het economische tijdschrift "Middle East Economie Digest". Volgens het blad worden de tanks over zee naar Saoedi-Arabië ge bracht en gaan ze vandaar over land naar Irak. De eerste tanks zijn al in augustus geleverd. wees erop dat het efficiency-bu reau McKinsey veel dieper het mes in KBB wilde zetten. McKinsey had voorgesteld om niet 800 maar zeker 2000 banen te laten verdwijnen. "Dan was de sociale pijn veel groter en vol gens ons onaanvaardbaar groot geweest dan nu", aldus de woordvoerder van de diensten bond FNV vandaag in een eerste reactie. 24 PAGINA'S Ook samenwonenden fiscaal aangepakt PAGINA 7 Bonn staat geheel achter Washington PAGINA 9 Meer kabel-tv: dan ook meer betalen Dubbele courtage makelaar verdwijnt PAGINA 21 Minister Smit-Kroes: DEN HAAG (GPD) - Op bestaande oeververbindingen zal toch geen tol worden geheven. Minis ter Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) zei vanochtend in de Tweede Kamer dat de regering afziet van plannen in die rich ting. De minister houdt wel vast aan de drastische tariefverhoging voor het openbaar vervoer en aan de bouw van een spoorbrug over de Maas in Rotterdam in plaats van een tunnel. De vaste oeverver binding over de Westerschelde is van de baan. Smit-Kroes reageerde vanochtend op een aantal moties van de rege ringspartijen CDA en WD. en van de PvdA, waarin het begin sel van tolheffing werd afgewe zen. In het regeerakkoord staat met zoveel woorden dat in de De recente forse daling van de rentetarieven heeft de hoop op ver sneld economisch herstel een nieuwe impuls gegeven. Een lastenverlich ting van deze omvang is onmisken baar een onverwachte meevaller, maar een paar kanttekeningen zi|n op zijn plaats De onder andere door oud-minister Van der Stee gepredikte theorie dat de rente pas kan dalen als de te korten van het njk fors zijn ingelo pen. is niet steekhoudend geble ken. De rente is in Nederland ge- daakJ. terwi)l het financieringstekort van de Nederlandse overheid nog nooit zo groot is geweest Het zijn onder de huidige omstandig heden niet zozeer binnenlandse als wel buitenlandse factoren die de rentedaling hebben mogelijk ge maakt. Een lage rente in de Ver enigde Staten is, niet onverwacht, absolute voorwaarde gebleken voor een milder renteregime in Eu ropa Een voortgaande vermindenng van de rentetarieven in Nederland, zo- ais deze week in Elseviers Magazi ne door de scheidende Robeco- topman Bunker voorspeld, is dan ook alleen mogelijk als de voor waarden daarvoor in de Verenigde Staten gunstig blijven. De realiteit gebiedt daarbij enige te rughoudendheid in acht te nemen. De Amerikaanse Centrale Bank is, na de versoepeling van enkele maanden geleden, nu weer terug gekeerd naar een beleid dat de ver mindenng van de geldhoeveelheid centraal stelt Alleen op die manier denkt de bank de inflatie (geldont waarding) laag te kunnen houden Uit de dinsdag door president Rea gan uitgesproken jaarlijkse 'Troon rede" is gebleken dat alle berichten over een alarmerend niveau van het begrotingstekort in Amenka op waarheid berusten. AJs de voorge stelde bezuinigingen doorgaan, zal het tekort nog op het recordniveau van 188 mil|ard dollar blijven. Dat betekent dat de Amerikaanse overheid bedragen op de kapitaal markt zal moeten lenen en bij een gelijkblijvende geldhoeveelheid zet dat de rente opnieuw onder druk. Het effect daarvan zal enige tijd op zich laten wachten, maar uiteinde lijk zal die druk ook doorwerken op het niveau van de rente in Europe se landen. Begrotingstekorten ontstaan niet van de ene dag op de andere en blijken nog veel minder van de ene dag op de andere te kunnen worden ver minderd Als de Verenigde Staten voortgaan op de weg van een be perking van de geldhoeveelheid (om de geldontwaarding te vermin deren). maar tegelijkertijd volstaan met een marginale vermindering van het begrotingstekort, dan is een blijvend lage rente, ook voor Europa, voorlopig een illusie. verdere toekomst ook op een aantal rijkswegen tol zou moeten worden geheven. Alternatieven Volgens de minister zal er nu wor den gekeken naar alternatieven om de doelstellingen van het re geerakkoord alsnog te kunnen bereiken. Een van de alternatie ven is een verhoging van de ac- cyns op benzine met 4,1 cent per liter, maar niet op het "milieu vriendelijke" lpg. De WD-fractie heeft zich hierte gen verzet, omdat daardoor de lasten van het beroepsgoederen- vervoer onevenredig zouden worden verzwaard. De liberalen hebben voorgesteld in plaats van de accijnsverhoging de opcenten op de motorrijtuigenbelasting extra te verhogen. Smit-Kroes noemde deze suggestie "interes sant" en "het overwegen waard", maar zy sprak zich er niet verder over uit. ROOSENDAAL (ANP) - De ge- meentebrandweer »n Roosendaal gaat rode kaarten uitdelen aan automobilisten die hun auto voor de doorgang van blus- en hulp- verleningsxoertuigen hebben ge parkeerd. Volgende week trekken de chauffeurs van de brandweer wagens er met hun voertuigen op uil om ongelukkig geparkeerde auto's op te sporen Wie in de weg staat, krijgt een kaart onder de ruitenwissers met de tekst: "De rode kaart voor u. Parkeer iHXjrtaan beter dan nu". Volgens brandweercommandant H. Stammers is tot de kaartenac tie besloten omdat de brandweer al jarenlang hinder ondervindt van slordig geparkeerde auto's. AMSTERDAM/ROTTERDAM (ANP) - De stiptheidsacties van gevangenisbewaarders tegen de voorgenomen bezuinigingen, die vandaag zijn begonnen, verlie pen vanochtend en vanmiddag ordelijk en gedisciplineerd. Zo wel in de Bijlmerbajes als in het Rotterdamse huis van bewaring werd het werk gedaan "zoals het moet". In Rotterdam werden de gevangenen daardoor gedwon gen langer in hun cel te blijven. De acties worden morgen aan het eind van de dag beëindigd. In de Bijlmerbajes hadden de ac ties tot gevolg dat er ruimschoots tyd en aandacht werd besteed aan de gedetineerden. Hierdoor bleef er weinig tijd over voor in terne overplaatsingen in de ba jes en voor transporten naar an dere gevangenissen, de recht bank, advocaten en reclassering. Verwacht werd dat hierdoor in de loop van de dag grote vertra gingen zouden ontstaan. In Amsterdam werd behalve door de bewaarders ook door het ad ministratief personeel actie ge voerd. Op de administratie, waar gevangenen worden in- en uitge schreven, eindigen de werkda gen officieel om vyf uur. Maar in de praktyk wordt er elke dag tot 's avonds half tien overgewerkt. Vandaag en morgen zou het ad ministratieve personeel echter om vijf uur vertrekken. De directie van het Rotterdamse huis van bewaring "gedoogt" de actie van het personeel op voor waarde dat het dagprogramma voor de gedetineerden - werken, luchten, sport en recreatie - wordt gehandhaafd. De bewaar ders hebben daarin toegestemd. Volgens adjunct-directeur M. Beukers hebben de gedetineer den begrip voor de actie omdat tevoren overleg is gepleegd in de gedetineerden com missie (Zie verder pagina 7) oboonen*"1 Nieuw* Stuur rr\) uw krent v*er weken op proef voor 9 50 Daarna besta Noteer voor een kwartaalabonnement (t 61.25) Vóór het abonnement ingaat, ontvang de krant twee weken grabs LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1