■CAS3AH "Ik ben al een paar dagen de 'baas niet meer Jeugd moet geloof in kans op werk niet te snel verliezen -c Bolivia beslist binnenkort over uitleveren nazi Scheidende burgemeester Van Stam van Haarlemmermeer: r>r> Directeur De Brabander van arbeidsbureau in Lisse: Prinses Margriet opent Keukenhof Eigenaar betrapt autodief op heterdaad Het komplete woonwarenhuis in de Randstad. DONDERDAG 27 JANUARI 1983 Streek HAARLEMMERMEER - "Ik hoop dat ik Cor van Stam kan blijven". Dat zei burgemeester C. van Stam tien jaar geleden bij zijn installatie als burgemees ter van Haarlemmermeer. Een hoop die wat de nu af scheid nemende Van Stam betreft volledig is vervuld. "Ik ben voor de Haarlemmermeerder de zelfde gebleven, vind ik. Dat merk ik vooral aan de reacties van de bevolking. Er is nog steeds diezelfde band als voor mijn benoe ming tot burgemeester. En dat is een constatering waar ik ontzettend blij mee ben". Vandaag neemt Van Stam in een bijzondere zitting afscheid van de gemeenteraad. Twee dagen la ter wordt het scheidende burge meestersechtpaar door de bevol king uitgezwaaid. "Wat er gaat gebeuren weet ik niet, al heb ik de laatste dagen wel eens de in druk dat ik de "baas" niet meer ben. Zo geheimzinnig wordt er gedaan", zegt Van Stam lachend. Tien jaar geleden toen de vacature van de naar Apeldoorn vertrok ken burgemeester mr. F.Th. Dijckmeester moest worden op gevuld solliciteerde Van Stam op de laatste dag van de sollicitatie termijn. "Ik was dat helemaal niet van plan, en had er zelfs niet aan gedacht", zegt hij nu. Het idee om Van Stam te vragen een poging te wagen om burge meester van Haarlemmermeer te worden kwam van een D'66- raadslid. "Een collega-wethou der en de gemeentesecretaris be naderden mij met het verzoek te solliciteren. Een moeilijke vraag waar ik over heb moeten naden ken. Dat doe je zo maar niet, vooral als je er geen moment bij stil hebt gestaan dat je dat wel eens zou kunnen doen". Van Stam stelde daarop de voor waarde dat de raad achter zijn sollicitatie moest staan. Ook wees hij de raad erop dat hij dan ook "burgemeester" zou worden en geen deel meer zou uitmaken van de raad. Een voorwaarde waar de gemeenteraad geen moeite mee had. Over zijn sollicitatiebezoek bij de toenmalige minister van binnen landse zaken, mr. Geertsema, herinnert Van Stam zich de nog al knorrige vraag van de minister of hij wel had bedacht dat hij fa milie had in de Haarlemmermeer en dat iedereen hem kende. Het antwoord van Van Stam was dat hij de Haarlemmermeer wilde of helemaal niets. "Tenslotte had ik een zware wethouderspost en dat beviel me ook uitstekend. Wat mij betrof ik hoefde niet zo nodig". Enkele jaren later hoorde Van Stam van een staatssecretaris dat de voordracht om Van Stam te benoemen in een halve minuut de ministerraad passeerde. Met de officiële benoeming door de Koningin begon voor de toen tien jaar zittende wethouder Van Stam zijn loopbaan als burge meester. door Kees van Kuilenburg Groots "Je spreekt na je benoeming wel een paar mensen die je felicite ren en je veel sterkte toewensen, maar je vraagt je toch vertwijfeld af: leeft het wel by de Die zorg werd al snel weggeno men op de dag van de installatie. Wij werden opgehaald met een rijtuig van ons huis in Nieuw- Vennep en langs de route ston den drommen mensen. Op dat moment schoot door ons heen, ze vinden het fijn dat we ko men". Voor Van Stam was het burge meesterschap een nieuwe uitda ging. Op het moment van zijn in stallatie maakte hij al 15 jaar deel uit van de Haarlemmermeerse gemeenteraad. Eerst vijf jaar als raadslid voor de Anti Revolutio naire Partij en tot voor zijn bur gemeestersbenoeming als wet houder van ruimtelijke orde ning, volkshuisvesting en open bare werken. Ook in die posities heeft Van Stam, naarzyn stellige indruk, veel voor de bevolking kunnen doen. Een bevolking die Van Stam al eerder leerde kennen als man van het verzet tegen de Duitse onderdrukking. De periode waar Van Stam bewogen maar be scheiden op terug kijkt. "We wa ren allemaal eenvoudige men sen, die geen enkele cursus on derduiken of verzet plegen had den gevolgd. Het was geen leuk spel, zoals films het wel eens wil len doen voorkomen. Als nette burger moest je soms mensen doodschieten of gevangen ne men, dat was geen plezierige taak". Van Stam werd in 1920 in Nieuw- Vennep geboren. "Op veertienja rige leeftijd ben ik als boeren knecht begonnen en heb in de avonduren door studie mijn hori zon verbreed". Twee jaar later ging hij op een kantoor in Rotter dam werken. De polder bleef echter trekken aan Van Stam en dmg als directeur in dienst van Stichting 1940-1945 provincie Noord-Holland. Daarna vervulde hy een positie in het bedrijfsle ven. Tevens kreeg hij zitting in de noodgemeenteraad. In september 1958 werd hij voor de tweede keer raadslid en in sep tember 1962 wethouder. Van 1966 tot 1970 was hij tevens lid Flauwekul van Provinciale Staten van Noord-Holland. ging, een konynenfokvereniging of iets anders was - die contac ten zyn heel belangryk voor ons beiden geweest Het bracht wel met zich mee dat je vaak zeven dagen in de week in de weer was. Maar terugkijkend is het dat toch meer dan waard geweest". t Stam: - Soms het zeker waard - in de oorlogsjaren kwam hij weer eerder genoemde verzet- terug in de Haarlemmermeer. Na spenode kwam hij na de bevnj- 25 jaar Terugblikkend kijkt Van Stam niet slechts tien jaar achterom, maar beschouwt hij zyn gehele politie ke loopbaan van 25 jaar. "Toen ik begon in 1957 had Haarlemmer meer 42 000 inwoners, nu is dat 82.500. Eenzelfde verhaal is te vertellen over het aantal huizen en het aantal arbeidsplaatsen. Nu, met de woningbouw in de NORON-lokaties, voor de deur is deze cijferreeks over tien jaar weer achterhaald. En zo zijn er nog wel meer cijfers te noemen van wat er in die 25 jaar is ge beurd. De Haarlemmermeer is flink gegroeid, een groei waar we als raad, en dat geldt voor ieder een die er mee te maken heeft ge had, trots op mogen zyn". "Het liefst kijk ik terug naar de prachtige tyd die we met de be volking hebben gehad. Om maar eens een voorbeeld te noemen samen met mijn vrouw heb ik volgens schatting zo'n 750 huwe lijksfeesten van mensen die 50, 60 jaar of langer waren getrouwd bijgewoond. Ik sprak dan altijd een woordje. Op die manier maakte je kennis met een groot deel van je bevolking. Hetzelfde verhaal kan ik vertellen over de verenigingen in de Haarlemmer meer. En of het een vogelvereni- De nu scheidende Van Stam heeft ook nooit een geheim telefoon nummer gehad. "Dat is flauwe kul, de mensen moeten je kun nen bellen als ze in de problemen zitten Pas nog belde een man. die het niet aandurfde om een ambtenaar te bellen. Ik bel u maar. dan weet ik dat het goed is. Natuurlijk had die ambtenaar hem ook verder geholpen, maar het is toch een teken van de goe de sfeer die we in de Meer heb ben", zegt Van Stam. Van Stam neemt niet met pyn in zijn hart afscheid van "zyn" ge meente. "Ik heb een pliezienge tijd gehad. Mijn vrouw en ik zijn nog gezond en wat is meer waard dan met een rechte rug het ge bouw te verlaten. Daarom heb ben we besloten van de vut-rege- ling gebruik te maken Boven dien speelt ook nog mee dat ik een plaats wil vrijmaken voor een jongere. Ik hang aan m ri werk, maar degenen die mets hebben willen ook wel eens aan de beurt komen. Vandaar het op stappen voor mijn tyd". Over zyn opvolging laat Van Stam zich diplomatiek uit. "Ik heb veel vertrouwen in de minister van binnenlandse zaken, de mi nisterraad en in Hare Majesteit de Koningin. Daar laat ik het by. Een ding weet ik echter zeker: mijn opvolger komt in een fyne gemeente". LA PAZ (AFP) De president van het Boliviaanse Hooggerechts hof heeft gezegt dat het uitleve ringsverzoek van de Duitse Bondsrepubliek voor de gearres teerde ex-nazi Klaus Barbie vol gende week aan de orde zal ko men. Hij sprak daarmee berich ten tegen dat het Hooggerechts hof zich al met de zaak van de gevluchte oorlogsmisdadiger zou bezighouden. In Parijs ontving het ministerie van buitenlandse zaken een nieuw uitleveringsverzoek van het ministerie van justitie dat was gebaseerd op nieuwe gege vens over de praktijken van de "Slachter van Lyon", zoals de bijnaam luidt van Barbie. Frank rijk zal de komende dagen het verzoek aan de Boliviaanse rege ring overbrengen, zo werd in of ficiële kringen in Parijs gezegd. Frankrijk had Bolivia reeds bij drie eerdere gelegenheden om de uit levering van Barbij gevraagd (in 1972,1974 en 1979), maar de mili taire regeringen in La Paz had den de verzoeken afgewezen om dat er tussen Bolivia en Frank rijk geen uitleveringsverdrag be staat. In Frankrijk wordt de nu 69-jarige Barbie, alias Klaus Alt- mann, beschuldigd van het ter dood laten brengen van het hoofd van het Franse verzet, Jean Moulin, en het vermoorden en deporteren van in totaal 11.500 joden. De voormalige -chef van de Gesta po in Lyon, die in 1957 onder de naam Altmann het Boliviaanse staatsburgerschap verwierf, werd gisteren op klaarlichte dag in een hoofdstraat van La Paz gearresteerd op beschuldiging van het niet nakomen van een contract met de staatsmijnbouw- onderneming Comibol. Barbij zou een schuld van 10.000 dollar aan de onderneming niet hebben betaald. A.N. de Brabande- Proberen de zaken positief te blijven zien - LISSE - Prinses Margriet opent op 24 maart officieel de 36ste bloemententoonstelling Keu kenhof in Lisse. Een dag later gaat de Keukenhof voor bezoe kers open. Het is de bedoeling dat de bloementuin tot en met 23 mei (2e pinksterdag) geopend blijft. Het is voor de vijfde maal dat een lid van het huis van Oranje de Keukenhof opent. In 1952 was het prins Bernhard die de ope ningsplechtigheid verrichtte. Acht jaar later prinses Irene, ge volgd in 1969 door prinses Bea trix en prins Claus. In 1974 ten slotte opende koningin Juliana de tentoonstelling. Vorig jaar opende WD-Europarle- mentariër Cornelis Berkhouwer de Keukenhof. De tentoonstel ling kreeg toen wat minder aan loop van bezoekers. Vooral de Floriade, die in Amsterdam werd gehouden, betekende een ge duchte concurrentie. Dit jaar hoopt het bestuur van Keuken hof dat het bezoekersaantal weer in de buurt zal liggen van het topjaar 1979. Toen brachten 940.000 landgenoten en buiten landers een bezoek aan het voor malige landgoed van Jacoba van Beieren. Naast het gebeuren dit jaar in de 28 hectare tellende bloementuin be reidt Keukenhof de bezoeker nog een aantal binnententoon- stellingen. Van 1 tot 4 april zijn de freesia en de iris aan de beurt, gevolgd door "Narcissus '83" van 15-24 april. In de tweede ope- ningsmaand staan speciale bol gewassen (5-8) en de Lelietuin '83 (13-23 mei) in de belangstelling. HAARLEMMERMEER - Een nog onbekende man heeft gisteren in Zwanenburg in de Haarlemmer meer vier wagens beschadigd toen hy probeerde een auto te stelen op het terrein van een car rosseriebouwer. De poging mis lukte omdat de eigenaar van de wagen plotseling de man in zijn auto ontdekte. De eigenaar pro beerde de dief uit de wagen te sleuren. De dief trachtte daarop de eigenaar van zich af te schud den door de wagen snel heen en weer te rijden. De wagen raakte hierbij beschadigd. De eigenaar liep lichte verwondingen op. De dief zag in dat zijn poging mis lukt was en koos het hazepad in een andere wagen, die trouwens ook gestolen was. Bij het wegrij den botste hij tegen een derde wagen op en even later ramde hij nog een vierde wagen. De man reed na beide ongelukken door. De politie weet nog niet hoe groot de schade is. LISSE - We moeten elkaar niet voortdurend voor houden dat het allemaal zo slecht gaat. Dat vindt directeur A.N.de Brabander van het Gewestelijk Arbeidsbureau Lisse over de huidige economische situatie in de duin- en bollenstreek. Vlet die opmerking wil De Brabander echter niet ver helen dat er niets aan de hand zou zijn in ons land. Maar al te zeer is hij dagelijks betrokken bij de moeilijke situatie op onze arbeidsmarkt. De voort durende stijging van het aantal werklozen in het rayon Lisse zegt wat dat betreft genoeg. laar De Brabander weigert er aan toe te geven dat aan die situatie toch niets te doen is. "Vorig jaar hebben wy nog ongeveer 5500 mensen aan werk kunnen helpen. En uit de toespraak van voorzitter van A. van Koningsveld van de afdeling Rynland van de Kamer van Koophandel blijkt dat er in Rijnland, on danks de sombere situatie, zich toch nog meer bedrijven hebben gevestigd dan er zijn vertrokken". 'Voor ons zijn dat toch aanwij zingen dat er toch nog wel be weging in zit, al wil ik niet ontkennen dat de situatie ernstig is. Maar als je alles op geeft dan gebeurt er helemaal niets meer. En dat moeten we zien te voorkomen", meent De Brabander. Ondanks de flinke stijging vo rig jaar van de werkloosheid is de situatie in het gebied waar "Lisse" verantwoorde lijk voor is, nog 4 procent la- door Kees van Kuilenburg bander is dat een bemoedi gend teken. "Hieruit blijkt dat het in de bloembollenin dustrie. dank zij hard werken, nog redelijk goed gaat. Sommigen weten zelfs nog enigszins uit te breiden. Een gegeven waar de bloem bollensector trots op kan zyn". De positieve instelling ten spijt is het Lissese arbeidsbureau vorig jaar enkele keren ge confronteerd met massale ontslagen. De bedrijven Van Herwaarden en Charcon Ringvaart in Hillegom en Vi- hamy Buttinger in Sassen- heim bezorgden de werkgele genheid forse klappen. "Dat zijn uitermate vervelende dingen, want niet alleen die bedrijven zelf komen in moeilijkheden, maar ook toe leveringsbedrijven en trans portbedrijven. Dat komt er dan nog weer eens bovenop", zegt De Brabander. Jongeren Directeur De Brabander wordt het meest in beslag genomen voor de werkgelegenheid van de jongeren tot en met 24 jaar. "Deze groep neemt 41 procent van de totale werk loosheid voor haar rekening. Een ernstige situatie. We pro beren alles om dat percenta ge terug te brengen". De Bra bander denkt hierbij aai tra scholing, vrijwilligers werk met behoud van uitke ring en het proberen jonge ren in het kader van bepaalde regelingen bij een werkgever onder te brengen. "We moeten ten koste van alles proberen te voorkomen dat de jeugd het geloof om nog werk te kunnen krijgen op geeft. Wat dat betreft was ik wat teleurgsteld toen bleek dat zo weinig jongeren deze week de arbeidsmarufestatie van het FNV-jongerencon tact in Qbus in Lisse bezoch ten. Daar had de kans gele gen om kenbaar te maken wat men wil. Tenslotte had de FNV een dergelijke bij eenkomst niet voor niets georganiseerd". Uit enquête die het ar beidsbureau vong jaar hield bleek dat de jongeren nogal wat negatieve aspecten aan voerden. Vooral onzekerheid, weinig begrip anderen onder vinden en uitzichtloosheid was een veelgehoorde klacht Voor De Brabander was de bijeenkomst in Qbus een mo gelijkheid geweest om de daar aanwezige vertegen woordigers uit de politiek en vakbeweging te confronteren met deze zaken. "Maar jam mer genoeg heeft de jeugd die kans niet gegrepen". Toekomst Over hoe de situatie zich dit jaar verder zal ontwikkelen tast De Brabander in het on zekere. "Er zyn aanwijzingen dat met name de toeristische industrie in Noordwyk zal aantrekken. "Doordat de mensen minder geld te beste den hebben is de kans dat de vakanties in Nederland wor den doorgebracht groter ge worden. Noordwyk heeft wat dat betreft goede kansen. Al leen is het in de meeste geval len seizoenwerk. Maar toch ben ik wat dat betreft hoop vol gestemd". Voor de rest vreest de directeur- van het Lissese arbeidsbu reau dat er voorlopig nog wel geen einde zal komen aan de styging van het aantal werk zoekenden Positieve kanten ziet De Brabander over enke le maanden als de bloembol lenindustrie en de Keuken hof weer gaan draaien. "Mo gelijkerwijs brengen we de neergang in die maanden enigszins tot stilstand Maar echt zeggen wat de kansen voor de werkgelegenheid zyn is onmogelijk. Misschien dat ook de daling van de olieprijs nog een positieve rol gaat spelen. Dat zal de toekomst leren". ADVERTENTIE Beurs nieuwst Op de Woon Ideaal Beurs toont Casba Woonwarenhuis u de allernieuwste modellen van 1983 op meubelgebied. Hoge Rijndijk 315, 2382 AP Zoeterwoude. tel 071-899346 Le.dsestraat 126. 2186 DS Hillegom lel 02520-17311/17667 Openingstijden Maandag van 12 00 tot 17» uur di wo/do/vrij van 9 00 loi 17 uur Zaterdag van 9 00 tot 17 00 uur Donderdagavond koopavond

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19