Voor meer kabel-tv ook meer betalen? Blik in de weekMadei GRATIS VERKRIJGBAAR OP ALLE POSTKANTOREN ELSEVIERS m DONDERDAG 27 JANUARI 1983 „Wat willen jullie later worden?" had juf Sylvia gevraagd aan de kinderen van de kleuterklas waar in ook mijn dochtertje Janna van 4,5 jaar zit. Ze moesten een teke ning maken waarop het beroep van hun keuze werd uitgebeeld, en juf zette daar later onder hoe de be roepskeuze was uitgevallen. „Ik wil prinses worden", had Janna ge zegd, en ik ben niet van plan haar in die keuze te dwarsbomen. Hier volgen de beroepskeuzes van de overige kleuters: Raymond - ik wil cowboy worden. Albert - ik wil monteur worden. Dave ik wil schoolmeester worden. Erik - ik wil boer worden. Melle - ik wil Pipo de Clown wor den. Victor - ik wil garageman worden. Daan - ik wil politie worden. Arthur - ik wil cowboy worden. Pie ter - ik wil garageman worden. Erwin - ik wil bakker worden. Gijs - ik wil clown worden. Dirk - ik wil boer worden. Gerko - ik wil vader worden. Tineke - ik wil gymjuf worden. Babeth - ik wil prinses worden. Wendy ik wil moeder worden. Ika - ik wil danseres worden. Babette - ik wil prinses worden. Renske - ik wil bakker worden. Judith ik wil moeder worden. Karina ik wil zuster worden. Carolien - ik wil kunstrijdster wor den. Susan - ik wil danseres worden. Barbara - ik wil prinses worden. Heieen - ik wil hoofdzuster worden. Marieke - ik wil kunstrijdster wor den. Aline - ik wil moeder worden. Debby - ik wil moeder worden. Frieda - ik wil prinses worden. Merel - ik wil moeder worden. Petra - ik wil niks worden, ik wil bij i Wat valt u op? Ten eerste dat juf Sylvia met 32 kleuters van 4 tot en met 6 jaar in de klas zit. Ten twee de dat er 13 jongetjes en 19 meisjes in die klas zitten, dus dat wordt straks knokken om de jongens. Ten derde dat de voornamen, na een opflakkering waarin iedereen Chantal of Willem-Jan werd ge noemd, weer de neiging hebben wat aardser en Hollandser te wor den. Ten vierde dat de jongetjes nu al weten dat ze 'manlijke' beroepen willen gaan uitoefenen: monteur, garageman, politie, boer, school meester, cowboy, bakker of clown. Ten vijfde dat de meisjes ook op zo jeugdige leeftijd al aan het ver wachtingspatroon voldoen en gym juf, danseres, prinses, zuster, kunstrijdster en vooral moeder wil len worden. Ten zesde dat een van de meisjes verrassenderwijs voor een 'man lijk' beroep kiest, namelijk bakker (haar vader is banketbakker). Ten zevende dat tegenover de vijf meis jes die moeder willen worden als hoofdbezigheid maar één jongetje staat dat vader wil worden (maar toen juf Sylvia blij verrast verder vroeg bleek hij daar eigenlijk mee te bedoelen dat hij, net als zijn va der, boer wilde worden). Ten acht ste dat geen van de jongens later prins wil worden. Ten negende dat geen van de jongens later danser, kunstrijder of dokter wil worden. Ten tiende dat geen van de meisjes boerin wil worden. Ten elfde dat Erwin en Renske maar het beste met elkaar kunnen gaan trouwen. Ten twaalfde dat Petra haar toe komst nog het reëelst inschat. En ten dertiende dat het in de praktijk misschien helemaal niet nodig zal zijn dat de Emancipatieraad aller lei vrouwelijke of alzijdige be roepsnamen gaat bedenken, want de komende generatie is kennelijk niet van plan de beroepen van de andere sekse te gaan overnemen. Behalve Renske dan, die bakker wil worden. Hoe moeten we haar dan gaan noemen? Bakkerin of bakster? Vindt u dat nog potsierlij ker dan timmervrouw, of domweg timmer voor man en vrouw beiden? Zo gek is bakkerin toch ook weer niet, tenslotte geeft 'Het Juiste Woord', het 1466 pagina's tellende Beteekenis-woordenboek der Ne- derlandsche Taal van dr. L. Brou wers, S. J. waarvan ik de tweede druk uit 1941 bezit, naast bakker ook al bakkerin en bakster. Naast melkboer en melkman gaf Brou wers toen al melkvrouw, naast groenteman groentevrouw. Het woord cowgirl is, naast cowboy, ook al lang ingeburgerd in Ameri ka, waar ze naast de barman ook de barmeid kennen. In Van Dales Handwoordenboek van 1925 komt koopvrouw naast koopman nog niet voor, tegenwoor dig is het een normaal begrip (ik speel nu even vals, want in het Groot Woordenboek der Nederland- sche Taal van Van Dale uit 1924 komt koopvrouw wel voor). Waar om naast de orgelman geen orgel vrouw als vroeger al wel de liere vrouw bestond naast de liereman, zoals Brouwers aangeeft. De liere- man was volgens de huidige Van Dale een straatmuzikant, orgel draaier, maar lierevrouw blijkt in middels verdwenen te zijn, evenals lieremeisje, die allebei nog wel in de Van Dale van 1924 voorkomen! Zo gaat dat in de taal, woorden verschijnen en woorden verdwij nen, daarom moeten we niet zo be nauwd zijn voor nieuwe woorden en nieuwe woordvormingen, want elk nieuw woord dat aan de taal wordt toegevoegd verrijkt de uit drukkingsmogelijkheden van die taal, en daarmee de taal zelve. Elke Neerlandicaius zal u dit gaarne willen bevestigen... Wat willen de kabelabonnees? Zijn ze bereid een paar gulden meer te betalen, met in ruil daarvoor een beter beeld plus meer zenders, of houden ze het liever bij de huidige (goedkopere) regeling? Dat is in simpele be woordingen het dilemma waarvoor de kabelexploi tanten zich geplaatst zien. De exploitanten ver enigd in de VECAI zijn druk in onderhandeling met de auteursrechtenorganisatie Buma. Hamvraag is: moeten de kabelexploitanten voor het doorgeven van tv-programma's auteursrechten betalen? Of fungeren zij slechts als doorgeefluik en is er geen sprake van zogenaamde 'openbaarmaking' en dus niet van enige betaling. Het publiek merkt daar weinig van, maar voor elke 'openbaarma king' (muziek op radio, op tv of in het café) dient te worden betaald aan de Buma. Die gelden komen ten goede aan de auteurs. Indien voor het doorgeven van tv-programma's via de kabel auteursrech ten betaald moeten worden, dan heeft dat de nodige gevolgen. Ten eerste moeten de tarieven met een paar gulden omhoog, want de vergoedingen voor de auteursrechten moeten toch ergens vandaan komen. Ten tweede, en dat is leuker nieuws, kunnen de buiten landse programma's in dat geval via steunzenders uit de desbetref fende landen zelf worden opgevangen. Meer betalen Momenteel moeten de kabelexploitanten het zonder die straalverbin ding doen: de PTT wil alleen dan voor die verbinding zorgen als de rechten zijn geregeld. De kwaliteit van programma's die met be hulp van steunzenders op de buis worden gebracht is aanzienlijk beter dan die van de beelden, die met behulp van een mast worden opgevangen. Bovendien kunnen er (nog) meer zenders de huiska mers worden binnengebracht. En dat laatste punt weegt zwaar. Vandaar dat de VECAI best bereid is om auteursrechten te betalen voor de buitenlandse programma's. De vereniging voelt zich gesteund door een onderzoek van de Bu- ma, waaruit blijkt dat een flink percentage van de abonnees best bereid is een paar gulden meer te betalen voor meer programma's van betere kwaliteit. Programma's die met behulp van steunzenders op de buis worden gebracht, zijn aanzienlijk beter van kwaliteit dan die welke met een mast worden opgevangen. Bovendien kunnen er meer zenders worden doorgegeven. (foto Dirk Ketting) Wat de tv van eigen bodem be treft ligt de zaak de kabelex- ploitanter zwaarder op de maag. Zij zijn van mening dat de auteursrechten van de Ne derlandse tv al ruimschoots worden vergoed door de om roepverenigingen. Die om roepverenigingen vinden op hun beurt de gedachte, dat zij financieel worden gesteund, uiteraard best aanlokkelijk. Toch staat de VECAI volgens woordvoerder G.B. Deelman (hij is tevens directeur van ka belexploitant Casema) niet on welwillend tegenover het uit betalen van de rechten van tv- uitzendingen. Al jaren wordt het principe besproken bij de rechterlijke macht. De wet zelf zwijgt erover. Alleen een nota uit 1975 van de toenmalige staatssecretaris Van Huiten roerde de kwestie aan. De rechter moest maar een beslis sende uitspraak doen, zo stond er in deze nota. Dat zal waar schijnlijk dit jaar, acht jaar na het verschijnen van de nota, gebeuren. Woubruggenaar H. Endlich, hoofd exploitatie en marketing bu de Buma, kan deze woor den alleen maar toejuichen. Hij zegt dat de Hoge Raad heeft rechtgesproken en de kabelex ploitanten er goed aan doen om snel een regeling te treffen. Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Ons kleine landje telt (nog) zo'n 500 kabelexploi tanten. Afkopen Endlich: "Ga er maar aanstaan. Het zullen er wel minder wor den, ik denk dat er uiteindelijk twintig, dertig overblijven, maar het zijn er nog altijd erg veel. En wij hebben er best be grip voor dat sommigen de boot afhouden. Dat ze zeggen: als ik de Buma betaal, wie krijg ik dan allemaal nog meer voor de deur? Daarom heeft de Bu ma het initiatief genomen om alle auteursrechthebbenden bijeen te brengen en ze onder één noemer te brengen". Volgens Endlich doen nu alle buitenlandse omroepen, de NOS, de Agicoa (organisatie van filmproducers) en de Bu ma aan dit overleg mee. Er is een voorlopig voorstel gepro duceerd. De kabelexploitanten kunnen de auteursrechten af kopen door dit jaar maande lijks 15 cent per abonnee per kanaal te betalen. Een kabel net geeft gemiddeld zeven pro gramma's door. dus alle au teursrechten zouden voor 95 cent per maand kunnen wor den afgekocht. Dit bedrag zou volgend jaar moeten oplopen tot 20 cent en in 1985 tot 25 cent Daarna zouden de partij en de situatie opnieuw kunnen bekaken. Vervolg Er is al een paar jaar een proefproces gaande over dit onderwerp, aangespannen door de Nederlandse Bio scoopbond en een aantal bui tenlandse filmmaatschappijen. In deze 'Amstelveense zaak' komt vandaag weer een ver volg. Een dergelijk proces te gen de Amstelveense kabelex ploitant werd ook vorig jaar al gevoerd. Er werd toen na veel vijven en zessen door de Hoge Raad gesteld dat het doorge ven van programma's uit bin nen- en buitenland een 'nieu we openbaarmaking' is. De Hoge Raad verwees de hele zaak tenslotte weer terug naar het Hof, dat allerlei technische zaken moest uitzoeken. Of de omroeporganisaties en de ka belexploitanten één organisa tie ziin bijvoorbeeld. Na die uitspraak heeft de BUMA de kabelexploitanten uitgeno digd om de onderhandelingen te beginnen. De overheid juicht dat overleg van harte toe; zy ziet het liefst dat de be trokkenen samen tot een op lossing komen. De VECAI denkt weinig kans te hebben in het gelijk te worden gesteld. Liever gaat de vereni ging alvast maar praten met de auteursrechtenorganisatie BU MA. Deelman daarover: "We willen voorkomen dat we straks aller lei dwangsommen en proces kosten moeten betalen. Je kunt beter praten op een mo ment dat er nog geen definitie ve uitspraak van de rechter is, dan sta je sterker. En boven dien: er is geen enkel juridisch argument te vinden tegen de stelling dat de kabelexploitan ten niet alleen doorgeven, maar ook een nieuwe open baarmaking plegen". Het merendeel van de kabelex ploitanten is nog met met dit voorstel in zee gegaan. Ze heb ben het advies gekregen van de Vereniging van Nederland se Gemeenten om nog geen za ken met de auteursrechtheb benden te doen voordat de Amstelveense zaak helemaal rond is. Vandaar dat alle be trokkenen vol spanning de voortzetting van deze zaak vandaag afwachten. Voor Buma-man Endlich staat de uitslag bij voorbaat al vast: "De auteursrechthebbenden zullen het uiteindelijk gaan winnen, al kan dat nog een jaar duren. En dat zou ook in het belang van de consument zijn, die de buitenlandse program ma's veel scherper doorkrijgt Bovendien zouden de auteurs wel eens massaal kunnen op houden met schrijven voor tv en radio, als ze hun rechten niet krijgen". hervormd nederland De redactie van het christelijke ochtendblad Trouw gaat gebukt onder het juk van de harde eco nomische werkelijkheid. Trouw moet haar koers verleggen, want het blad draait slecht. De directie vindt dat de krant meer naar het politieke midden moet opschui ven. Maar blijkens een verhaal in HN wordt daarover op de redac tie genuanceerd gedacht. Of zo als de chef van Trouws parle- mentsredactie Willem Breed veld het formuleert: "We gaan accen ten toevoegen. We zullen meer oog hebben voor de dialoog in een verdeelde christen-wereld en duidelijk maken dat we daarin mee-bestaan". Simon Schoon schreef een proef schrift over "Christelijke presen tie in de joodse staat". Hij pleit daarin voor een dialoog tussen joden en christenen. Schoon ver bleef enkele jaren in Israël en ontdekte dat de vooroordelen over joden volkomen misplaatst zyn. Binnen de (gereformeerde) kerken poogt hij nu een dialoog tussen joden en christenen op gang te brengen. Hij stuit daarbij soms op grote weerstand, omdat sommige mensen "wezenlijke vragen" over de relatie tussen theologie en politiek en over het jood zijn van Christus niet blij ken aan te kunnen. Ir. Jan Paul van Soest, medewer ker van het Centrum voor ener giebesparing in Delft, stelt de partijdigheid van jonkheer De Brauws stuurgroep voor de Bre de Maatschappelijke Discussie aan de kaak. En Rogier Jobse, hoofdbestuurder van de christe lijke vredesgroepering Icto, spreekt in HN zijn vertrouwen uit in de afschrikking door mid del van kernwapens. Robert Legvold, chef van de afde ling Soviet Studies van de Ame rikaanse Council on Foreign Re lations, wordt in HN aan de tand gevoeld over "de bezetenheid van Moskou en Washington": "....ik zie de benadering van de Sowjet-Unie als duurzaam en sa menhangend: zeer conservatief'. MAGAZINE Behalve een aantal herdenkings- verhalen over het feit dat Hitier vijftig jaar geleden aan de macht kwam, heeft Elseviers Magazine ook een interview met minister Winsemius van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer. Hij is een fervent ma rathonloper: "Wat je voortdu rend bezighoudt: hoe haal ik de volgende bocht? Net de politiek eigenlijk". Zijn eerste "daad" was om Velsen te bepalen tot plek waar het kernafval moest worden gestort. Een schoonheidsfoutje? "Naar onze stellige verwachting zou den ook elders dan in Velsen emoties zijn bovengekomen". Simon van Collem maakt nu vijf entwintig jaar televisieprogram ma's over films. Reden voor een terugblik op de "sterren" die hij heeft ontmoet: "De grootste bal gehakt was Charles Bronson". David Niven vindt hij een fantas tische man. ,,'t Lukt niet altijd, wat je ook ploetert. Toen Reagan president was geworden, wilde ik een programma maken over zijn vroegere - niet zo indruk wekkende - filmcarrière. (-) Nou vergeet het maar, alles lag achter slot en grendel en dat bevel kon alleen maar van hogerhand zijn gekomen. Misschien ook wel goed, want een man als Reagan wil niet met zijn jeugdzonden ge confronteerd worden". Verder in EM een analyse over Su riname en de voorspelling van Robeco- en Rolinco-directeur Bunker dat de rente tot vijf pro cent zal dalen. ger premier willen blijven, als hij er voor een periode van drie maanden tussenuit had gekund. "Ik had te weinig vitaliteit. Alles was me teveel, alles...nu ben ik tot veel meer bij machte dan twee drie maanden geleden". De gewezen premier ziet zich zelf niet als netter of fatsoenlijker dan Den Uyl: "Ik heb wel minder lef... heb nooit gedacht dat ik het kon...pas na het kernwapendebat van '79 wist ik dat. Over Lub bers: "Die is heel goed bezig. Die is heel doortastend bestek maal x aan het uitvoeren". Over Van Mierlo: "Op de NAVO-vergade- ring in Colorado Springs onder tekende hij een verklaring, min stens zo stellig en robuust als die van december '79. Van der Klaauw zou er door de links op positie voor zijn gekielhaald. Ge vierendeeld. Ik dacht toen: Dat gaat prima". VN trekt ook twee pagina's uit voor een reportage over de op komst van de popgroep Doe Maar. Het is het bekende verhaal van een pijlsnel populair gewor den groep, die wordt geleefd door fans en media en wordt ver gast op zakken vol fanmail, waar in jonge meisjes de grootste inti miteiten prijs geven f'Die brie ven lezen we niet meer. Daar word je gek van"). Ook een gesprek met Luce bert, die geen behoefte meer heeft om over de vijftigers te praten: "Steeds als er naar wordt ge vraagd, krijg ik het gevoel: opa vertel nog eens over vroeger". gal. Jet Kunkeler sprak met Ed van Thijn over de weerbaarheid van de democratie en de burger lijke ongehoorzaamheid: "Ik vind dat er twee dingen volstrekt door elkaar worden gehaspeld. De vraag of het toelaatbaar is ac tie te voeren als er een parlemen tair besluit is genomen en de vraag naar de middelen die daar bij worden gehanteerd. Wat het eerste punt betreft zie ik abso luut geen probleem". Frénk van der Linden organiseerde een tweegesprek tussen Renate Ru binstein en Mient-Jan Faber. Hoe dicht staan voor- en tegen standers van kernwapens bg el kaar? Verder in de Tijd een uit het gelijk namige Westduitse blad (Die Zeit) overgenomen artikel over de achtergronden van de aanslag op de paus door de Turk Agca. Er zijn aanwijzingen dat de Bul gaarse geheime dienst er achter zou zitten. Agca, gezocht in Tur kije, verbleef geruime tijd in het land dat bekend staat als het 'Roeretanié van het Oostblok' Kunnen thrillers gerekend worden tot de 'echte' literatuur? Die vraag legde Jet Kunkeler voor aan Koos van Zomeren, die zijn misdaadromans plaatst in de sfeer van het Binnenhof. "Poli tiek facineert me Die affaire rond AantjesIk heb destijds die persconferentie meege maakt, waarin hij zijn vertrek aankondigde. Stel je voor dat je daar die zaal binnenkomt, die leeuwenkuil, al die gezichten ziet.... De dualiteit van zo'n ge beurtenis". "De jeugd van tegenwoordig" heeft vele benamingen. Lieve Jo ris verdiepte zich in de jongeren van deze "crisistijd" en noemt ze 'de verloren generatie". Volgens het Sociaal Cultureel rapport 1982 is er sprake van een norm vervaging. Jongeren worden ge confronteerd met een inconse quentie in wat mag en niet mag: "wat op school allang is geoor loofd, wordt thuis niet getole reerd en omgekeerd". Schoolde canen worden door ouders om ld Vil f| vraagd. hoe ze hun kin deren het beste kunnen benade ren. In de Verenigde Staten wor den de zogenaamde "touch lo- ve"-groepen opgericht, die ope reren onder het motto: "wil je kind niet deugen, gooi hem het huis uit!" De generatiekloof tussen kind en ouder wordt nog steeds groter. En twee' Leidse studenten peda gogie constateren in hun scriptie achter gesloten deuren, dat er in sommige gezinnen sprake is van oudermishandeling. Zij noemen dit een "gezags-vacuum" binnen het gezin "De ouders deden alles om een conflict te vermijden, waardoor de kinderen de baas gingen spe len". Uitzichtloosheid op de ar beidsmarkt, pessimisme (mor gen valt die bom toch) en tegelu kertyd grootgebracht met "het kan niet op"-idee, brengt veel jongeren uit balans Een verdrie tig verhaal, dat enigszins wordt opgefleurd door één van de en quéte-vragen: wat deden 352 scholieren op Sinterklaasavond. De meerderheid Feest gevierd, of gezellig met de hele familie ge gourmet In de filmbglage van HP: een inter view met Wim Wenders en Huub Bals over Film International ADVERTENTIE L/n VRU NEDERLAND "Als iemand u nu het premier schap aanbood deed u het dan? Dat denk ik wel", aldus de kop boven een onthullend VN-inter view met Dries van Agt. Van Agt had, zo blijkt uit het artikel van Van Tyn en Van Weezei, nog lan- Fascisme staat deze week letterlijk centraal in de Tijd. De oor sprong, de les uit het verleden en fascisme nu En waarom het fout liep met de coöperatieve staat van de dictator Salazar in Portu- Als u mee wilt discussiëren over het energiebeleid, kunt u deze krant niet missen. 'Itr*r M«»t». harp<lqk* mik FnerjKtxlod tibut Z0I02 :\00 BC Den telefoon 070 62 45 62 DB KRANT "ENERGIEBELEID VOOR MORGEN" I

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17