Duizenden banen nu op de tocht Kerkgelegenheid in Stevenshof Morgenmiddag om Muur: Vanavond om 19 uur 30: Overmorgen na het diner Prijsverlaging onvermijdelijk Minister over zachte sector 9 Casino Scheveningcn Olielanden Crisis dreigt rond Europese begroting Frank Zappa gedagvaard Casino Scheveningen Van Agt wil best weer premier zijn Casino Scheveningcn DONDERDAG 27 JANUARI 1983 DEN HAAG (ANP) In 1983 zullen in de door het voormalige ministerie van CRM gesubsidieerde sector 4500 tot 6000 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. Omdat het nogal eens deeltijdbanen betreft, kan het aantal arbeidsplaatsen dat op de tocht komt te staan, nog hoger uitvallen. ADVERTENTIE HILVERSUM - Werkloze jongeren hebben gisteravond tijdens de tv- opnamen van het Veronica-programma "Buitenspel", dat zondag cls. wordt uitgezonden, duidelijk hun stem laten horen. Nadat de jongeren het podium van discussieleider Flip de Kam hadden beklommen werden de opnamen zelfs voor een kort ogenblik gestaakt. Op de foto slaat minister De Koning van sociale zaken zittend tweede van links) het tafereel gade. Je bent in de buurt en je dag is goed begonnen. Maar het weer valt tegen. En je bent nog nooit in een casino geweest Hier is je kans, want nu kun je in alle rust 's even kijken hoe dat gaat Een leuk klein boekje wijst je de weg en als je wat weten wilt vraag je 't maar. Roulette en Black Jack elke dag van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Dit blijkt uit een brief van minister De Koning (sociale zaken) aan de organisaties van werkgevers en werknemers in de gesubsidieer de en gepremieerde sector. De minister specificeert het banen verlies globaal als volgt: dagver blijven en gezinsvervangende te huizen krijgen er 500 tot 750 ar beidsplaatsen bij, gezinszorg liest er 2000 tot 2500, bejaar denoorden moeten het met 400 tot 600 arbeidsplaatsen minder stellen, terwijl de overige secto ren 2500 tot 3500 arbeidsplaatsen moeten inleveren. Tot die gedupeerde sectoren moe ten worden gerekend de openba re bibliotheken, het sociaal-cul turele werk, het "QT'-veld (blijf- van-mijn-lijf-huizen e.d.), de de mocratische planning en de kun sten. De voorstellen vormen overigens nog onderwerp van overleg met de betrokkenen. In de gezondheidszorg zullen er in 1983 nog 1250 tot 2750 banen bij kunnen komen, in de justitie- sector (kinderbescherming, in ternaten) moeten 250 tot 400 ba nen verdwijnen, terwijl bij het openbaar vervoer per saldo geen banenverlies behoeft op te tre den. De ramingen van het banenverlies van het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid vloeien voort "uit de verschillende af spraken die in het kader van de rijksbegroting voor 1983 zijn ge maakt". Als doekje voor het bloeden benadrukt minister De Koning dat "alle mogelijkheden" om het geraamde banenverlies te beperken, moeten worden benut in het kader van het arbeidsvoor waardenbeleid. De Kamer heeft al eerder in een motie uitgesproken dat van een herhaling van de inleveringsope ratie in de onderwijssector - bij na twee procent extra korting op de onderwij ssalarissen ter beper king van verlies van arbeids plaatsen - geen SDrake kan ziin. Vandaar dat de minister van so ciale zaken stelt dat "alle aan dacht gericht moet zijn op het geen de overheid daartoe be schikbaar kan stellen". ABOE DHABI/KOEWEIT (ANP) De ministers van olie van twee leden van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) hebben gisteren te kennen gege ven dat sommige OPEC-landen genoodzaakt zullen zijn hun olie prijzen te verlagen of hun export te vergroten als gevolg van het mislukken van de jongste OPEC- conferentie. Minister Mana Said Al-Oteiba van de Verenigde Arabische Emira ten (VAE) verklaarde in een toe spraak voor radio en televisie in Aboe Dhabi dat ziin land ernsti ge financiële problemen heeft als gevolg van de daling van de in komsten uit de olie-export en ge noodzaakt is zijn produktie te vergroten. Hij waarschuwde ook voor het uitbreken van een prij zenoorlog en voor de ernstige ge volgen die dat kan hebben voor het internationale financiële stel sel. Minister Ali Chalifa Al-Sabah van Koeweit verklaarde op een pers conferentie dat Koeweit alleen aan de huidige exportprijzen kan vasthouden als andere OPEC- landen ermee ophouden om kor tingen te geven. Hij zei dat znn land het zwaar te verduren heeft van de afneming van de vraag naar olie en het overschot dat daardoor op de wereldmarkt is ontstaan. Oteiba deelde mee dat de olielan den aan de Perzische Golf be raadslagen over coördinering van hun prijsbeleid. Ze zijn niet langer bereid om de lasten van de instandhouding van de prijs structuur van de OPEC te dra gen. Hij zei het niet uitgesloten te achten dat er "binnen enige da gen" tot verlaging van de prijzen of vergroting van de produktie wordt besloten. BRUSSEL (GPD) De Europese Gemeenschap staat aan het be gin van een langdurig en uitput tend gevecht over de financie ring en de verhoging van de Eu ropese uitgaven. Met name ook Nederland, dat tot nu toe behoor lijk profiteert van vooral het Eu ropese landbouwbeleid, zal on der druk komen te staan om jaar lijks miljoenen guldens meer naar Brussel af te schuiven. De Europese commissie, het dage lijks bestuur van de EG, werkt momenteel aan voorstellen om door Ferry Mingelen het geldende plafond voor de bij drage van de lidstaten aan Euro pa te doorbreken. De Europese landen dragen nu aan Brussel maximaal één procent af van wat zij aan btw-inkomsten ontvan gen nationaal. Van de 55 miljard gulden totaal aan Europese uit gaven in 1983 betaalt Nederland zo'n 1,5 miljard gulden uit zijn btw-inkomsten aan Brussel. Ver hoging van dit btw-percentage, zoals de commissie volgende week zal bepleiten in een „groen boek" over de Europese finan ciën en vervolgens in april con creet zal voorstellen, kan op be hoorlijke weerstand rekenen in tal van Europese hoofdsteden. Alle lidstaten kampen namelijk met grote financiële problemen voor hun nationale begrotingen en geen enkele minister van fi nanciën staat daarom te springen om nu nog eens meer aan Brus sel te moeten betalen. De Neder landse minister van financiën Ruding heeft al enkele malen in Brussel benadrukt dat, wanneer er in Den Haag bezuinigd wordt, Europa een overeenkomstige in spanning moet leveren. De Europese commissie meent echter dat de verhoging van de uitgaven onontkoombaar is om het Europese beleid evenwichti ger te maken. Nu wordt ruim 60 procent van de Europese begro ting aan landbouw besteed. Door meer geld uit te geven aan nieuw beleid, zoals energie en trans port, zal het aandeel van de land bouw in de Europese begroting vanzelf dalen. Terugdringing van de landbouwuitgaven is ook een dringende wens van het Europe se parlement en vooral van Groot-Brittannië. Dat land heeft relatief weinig land bouw en profiteert daardoor on voldoende van de Europese uit gaven, terwijl Londen wel het volle pond aan de Europese be groting moet betalen. Onder het motto „Ik wil mijn geld terug", heeft de Britse premier Thatcher de laatste jaren krachtdadig dui delijk gemaakt dat dit niet zo kan doorgaan. Voorlopig is een op lossing gevonden door Londen jaarlijks gewoon geld terug te be talen uit de Europese kas. Om een betere verdeling van de Europese lusten en lasten blij vend te regelen wil de Europese commissie niet alleen dat nieuwe Europese beleid ontwikkelen maar ook de financiering van de Europese begroting wijzigen. Daarbij wordt nu gestudeerd op de invoering van een zogenaam de „landbouwbelasting", waar door landen die erg profiteren van het Europese landbouwbe leid ook extra aan de Europese begroting moeten bijdragen. Zo'n ontwikkeling zou Neder land, met z'n efficiënte moderne landbouw, financieel behoorlijk kunnen treffen. De politieke haalbaarheid van de plannen van de commissie is daarom allerminst rooskleurig. Desondanks hangt de Europese commissie die mooie plannen nu ook als een vette worst voor de neus van het Europese parle ment. Het Europese parlement is namelijk niet erg tevreden over het tempo waarin de commissie tot nu toe nieuw beleid heeft ont wikkeld en dreigt er soms mee de commissie daarom zelfs te ontslaan. Het parlement zou zo ook een mooie beurt kunnen ma ken voor de Europese verkiezin gen in 1984. De commissie hoopt het parlement met die mooie toekomst ook tot een soepeler opstelling te bewe gen ten aanzien van de begro tingscompensatie voor Groot- Brittannië over 1982. Daarover is namelijk flinke rotzooi ontstaan. Men is het wel eens over het be drag, 2210 miljoen gulden, maar niet over de wijze van uitbetalen. Het parlement wil een eind ma ken aan deze incidentele com pensatie voor Groot-Brittannië en wenst ze als onderdeel te zien van het nieuwe Europese beleid. Voorts wil het in principe mede zeggenschap over deze uitgaven. De Europese ministers zijn het par lement deze week in Brussel na moeizaam beraad onvoldoende tegemoet gekomen. Nadat het parlement tot grote ontsteltenis van de Europese ministers de Britse compensatie in december jl. al had verworpen dreigt nu de tweede poging van de ministers om Londen geld terug te betalen wederom op de tegenstand van het parlement te stuiten. Het par lement moet zich in februari over dfe zaak uitspreken en de zoveel ste Europese crisis lijkt zich al weer aan te dienen. SAN JOSE Robert Robinson en Richard Rodriguez staan voor de resten van een huis dat zij sloopten in opdracht van het plaatselijke arbeidsbureau in de Californische stad San Jose. Iemand die zich uitgaf voor aannemer had het arbeidsbureau om werklozen gevraagd die het huis konden slopen. Robinson en Rodriguez behoorden tot de uitverkorenen. De opdracht bleek echter een grap te zijn, het huis had helemaal niet mogen worden gesloopt. 'Bicentennial': pers gehekeld DEN HAAG (GPD) - De Neder- landse zijde van de Bicentenn- nial, de viering van 200 jaar onaf gebroken diplomatieke en han delsbetrekkingen tussen Neder land en de Verenigde Staten, is gistermiddag door minister Van den Broek (buitenlandse zaken) en de Amerikaanse ambassadeur Dyess afgesloten met loftuitin gen en dankzeggingen. De Ne derlandse pers kreeg een veeg uit de pan van Van den Broek, omdat ze „een weinig welwillen de berichtgeving" hierover zou hebben gepleegd. In de Verenigde Staten moet de af sluiting van de viering nog plaatshebben, reden waarom het bezoek van de Amerikaanse vi ce-president Bush (1 en 2 februa ri) nog in het teken van de „bi centennial" zal staan. Ameri kaanse noch Nederlandse woordvoerders kunnen aange ven wat het concrete resultaat van het afgelopen jaar is. DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse impressario Paul Acket heeft de Amerikaanse popmuzikant Frank Zappa laten dagvaarden om voor het Gerechtshof in Den Haag te verschenen. Acket is in be roep gekomen tegen twee vonnissen van de Haagse rechtbank, waarin hij is ver oordeeld tot het betalen van ongeveer 70.000 gulden aan Zappa. Acket had Frank Zappa en een aantal andere popgroepen enkele jaren geleden geboekt voor een concert in het Haag se Zuiderpark. Toen echter bleek dat hiervoor niet meer dan enige honderden belang stellenden waren liet Acket weten dat de hele zaak met door zou gaan. Zappa eiste echter wel de gage op, omdat hij pas op het laatste moment op de hoogte was gesteld van Ackets besluit Na een proce dure voor de Haagse recht bank kreeg hij eind vorig jaar ongeveer 70.000 gulden toe gewezen. Tegen dit vonnis is Acket nu in beroep gekomen. Andere groepen die in het stadion zouden optreden hadden zich namelijk wel zonder morren bü het afzeg gen neergelegd. Volgens de advocaat van Ac ket. mr. R.A. de Jonge, is het overigens met te verwachten dat het popidool uit de jaren zestig en (begin) zeventig in levende lijve voor het hof zal verschijnen. "De hele zaak wordt verder schriftelijk af gedaan. Ik moest Zappa ech ter dagvaarden, omdat ik met weet waar hü verblijft". De 'commissie Stevenshof van de Raad van Kerken in Leiden vindt het belangrijk, dat er mid denin de nieuwe wijk tussen Vink en Haagsche Schouw een kerkgelegenheid komt De grote vraag is de financiering. Klein beginnen is wellicht de beste start. Er staat al een rooms-ka- tholieke kerk vlakbij (Rijndijk). De commissie heeft binnenkort een gesprek met iemand van het bewonerscomité. De eerste serie woningen in deze bij Voorschoten gelegen nieuwe wijk van Leiden worden in mei opgeleverd. Ze zijn al toegewe zen aan de toekomstige bewo ners. In totaal komen er 16.000 mensen te Gospelconcert. Vanavond om half 8 verzorgt de gospelgroep 'Siloah' een optreden in de kerk van de baptistengemeente te Lei den, Oude Rijn 3. 'Siloah' is een onderdeel van de christelijke jeugdbeweging 'Operatie Mobili satie'. De groep bestaat uit zeven leden van vier verschillende na tionaliteiten. Haar basis is Oos tenrijk, waar de jongeren met zang en muziek het evangelie doorgeven. Het optreden in Leiden naast Den Helder het enige in ons land - maakt deel uit van een interna tionale toernee. Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te IJmuiden-West G. Wursten Hoogeveen; aangeno men naar Vlaardingen C. Haas Vleuten. Gereformeerde Kerken: beroepen te Zwartsluis A. Bouman Oude- mirdum. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Doesburg A. W. Drechsler Haarlem. 112Helderman Gisteren hebben wij in deze ru briek de voornaamste redenen weergegeven waarom de gerefor meerde afgevaardigde ds. J. Hel derman uit Badhoevedorp uit het bestuur van de IKON (Inter kerkelijke Omroep Nederland) is getreden. Het 'Centraal Week blad' van de Gereformeerde Ker ken in Nederland had daarover een gesprek met hem. In datzelfde interview uit Helder man ook zijn ongenoegen over de radio-kerkdiensten van de IKON. Hij heeft sterk de indruk, dat de keuze vaak gaat in de rich ting van predikanten die in het IKON-beleid passen en dat er daardoor minder confessionele predikanten of predikanten 'zon der etiket' aan het woord komen. Helderman zou, net als vroeger, een commissie willen die in gezamen lijk overleg een lijst van kerk diensten opstelt. "De het land moeten weten, dat er nog steeds een prediking bestaat die ingaat op de vragen van deze tijd, maar die er niet voor terug deinst om ook het weerstand op roepende antwoord van het evangelie door te geven. Het eni ge criterium dat je mag aanleg gen is, of je het zo kunt brengen, dat het wezen van de evangelie verkondiging voor de moderne mens doorkomt, zonder dat hij zich hoeft te ergeren aan modieus gepraat of aan programma-pre- diking". Ds. Helderman heeft geen enkele behoefte aan 'toestanden' in de kerk over deze zaak. Hij wil, na vier jaar hard werken in het IKON-bestuur, alleen kleur be kennen. Thema-nummer. Deze week is het 'Cantraal Weekblad' van de Gereformeerde Kerken in Ne derland met een thema-nummer uitgekomen, waarin de gerefor meerden zichzelf aan een onder zoek onderwerpen. Het redactie lid professor dr. G. P. Hartvelt is daar in gesprek met professor mr. W. F. de Gaay Fortman, vroe ger hoogleraar burgerlijk recht en arbeidsrecht aan de Vrije Uni versiteit, dr. J. Hendriks, socio loog aan de theologische facul teit van deze universiteit, ds. L. H. Kwast, predikant te Kollum (Fr.), dr. G. Maneschijn, weten schappelijk hoofdmedewerker ethiek aan de theologische facul teit van de Vrije Universiteit, en ds. H. IJzerman, predikant in het Oude Westen van Rotterdam. De titel van het grote interview is: 'Wat is gereformeerd nou/nu nog?' Een titel met een 'dubbele bodem', zegt hoofdredacteur professor dr. K. Runia. Het 'nou' daann duidt op de vraag of je je déér vandaag nog druk over moet maken. Het 'nu' zou kunnen betekenen, dat gerefor meerd-zijn toch wel de moeite waard is, "maar dat we niet meer precies weten, welke gestalte we er vandaag aan moeten geven". De deelnemers aan de gesprekken zyn duidelijk verschillend. Ze vertegenwoordigen verschillen de generaties en staan op ver schillende plaatsen in het leven. Toch hebben ze iets gemeen schappelijk. Volgens Runia niet alleen het 'nest' waaruit ze ko men maar ook het 'levensgevoel'. Wat dat precies is, valt echter moeilijk te omschrijven. Belangstellenden kunnen we aan raden, dit thema-nummer zelf te lezen. Het vergroot het begrip van wat de 'gewone' gerefor meerden in deze tijd beweegt, van elkaar onderscheidt en toch bijeenhoudt Penning Aan de rooms-katholieke priester Tom Naastepad (Rotterdam) u de 'Laurens-penning' toegekend, een eerbewijs van een Rotter damse stichting poor mensen die iets hebben gepresteerd dat voor onze samenleving van geestelijke waarde vs. Naastepad is bekend door zijn gedichten en publtka- ties op liturgisch en meditatief gebied Elf gezangen in het Lied boek voor de Kerken zijn van zijn hand, waaronder het populaire 'Eens als de bazuinen klinken'. Eredoctoraat. De universiteit van Kaapstad heeft de Zuidafti- kaanse predikant C. F Beyers Naudé een eredoctoraat toege kend. Dat zal hem in juni dit jaar worden uitgereikt Beijers Nau dé is over de hele wereld bekend door zijn strijd tegen de apart heid. Vorig jaar werd zijn 'ban ning' - zeer beperkte bewe gingsvrijheid nog met dne jaar «naai En nou maar hopen dat hy dit eredoctoraat van Kaapstad zelf in ontvangst mag Bijgeloof. Volgens een 70-jarige predikant in New York City spoelt er een golf van bijgeloof door de Verenigde Staten Er is reel belangstelling voor astrolo gische voorspellingen. Ook wordt de bouw van een dertiende ver dieping vaak achterwege gela ten, zelfs in ziekenhuizen die uxxt hun medische techniek betreft erg vooruitstrevend zijn. ADVERTENTIE Je hebt zin in wat anders. Niet elke avond die televisie, niet weer een film. En tóch watje noemt spanning en sensatie. En ontspanning vooral. Je pakt de auto en je gaat naar 't casino. Daar roezemoest het, daar is sfeer, daar ben je even totaal ergens anders. Roulette en Black Jack elke dag van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. DEN HAAG (GPD) - Als oud- premier Van Agt nu het aan bod zou krijgen om opnieuw minister-president te worden, dan zou hij dat aanbod aan vaarden. Dat zegt Van Agt in een lang interview in het week blad Vrij Nederland van deze week. De vroegere CDA-leider zegt - in het eerste interview sinds zijn terugtreden - zich nu weer stukken beter te voelen dan twee, drie maanden geleden. Hij geeft toe dat hij eigenlijk al leen maar behoefte had aan een paar maanden rust. „Een jaar hoefde niet. Een goed deel van een jaar zou ook voldoen de zijn geweest om weer bij te komen". Van Agt gelooft dat het kabinet- Lubbers het „lef' heeft om de plaatsing van de kruisraketten door te zetten indien de onder handelingen in Genève daar aanleiding toe geven, ook als daar in de bevolking groot ver zet tegen zou ontstaan. De re gering zal dan aan zijn conclu sie moeten vasthouden, aldus Van Agt. Niet-plaatsing van de kruisraket ten betekent volgens Van Agt aanzienlijke schade voor Ne derland. „De kruisraketten ko men er toch, misschien elders dan een paar meer dan voor zien. Maar Nederland zal we ten dat het zich op deze manier heeft gedesolidanseerd". Volgens de oud-premier is het voordeel van de twijfel, dat wy binnen de Navo lange tijd heb ben gehad, aan het verdwijnen. „Nederland hoort er psycholo gisch niet meer ten volle bij". Van Agt geeft ook toe dat hij in mei 1982 bewust op de val van het kabinet-Van Agt II heeft aangestuurd, nadat duidelijk was geworden dat de PvdA- ministers niet met de bezuini gingsvoorstellen van het CDA akkoord wilden gaan Dat kabinet was volgens Van Agt al tot vallen gedoemd op het moment dat in de kabinctsfor- maUe van 1981 de PvdA ak koord ging met de benoeming van Joop den Uyl tot minister van sociale zaken en werkgele genheid. Toen werd volgens Van Agt de kiem gelegd voor de vete tus sen Den Uyl en D'66-minister van economische zaken T< r louw, die er uiteindelijk toe leidde dat Terlouw en D'66 in mei 1982 de zijde van het CDA kozen bij het bezuinigingscon flict in het kabinet ADVERTENTIE Je hebt een gezellig etentje. En misschien wil je nog even naar een bar of een disco. Of is er wat leukers te bedenken? Iets verrassend anders? Juist, je gaat naar 't casino. Je proeft die internationale ambiance, verwondert je over de behendigheid van de croupiers. Jij en je partner. Prima avondje. Roulette en Black Jack elke dag van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15