zijn voor Noren mij favoriet" -c Kortsjnoi slaat Verschrikkelij k' toe 5 T Supercup voor Villa Drie clubs bepraten fusie in Zuid-West 3- Beste partij van het toernooi Schaatscoach Henk Boer laat zich niet opjuinen boy< Schaatsers cotten televisie Ruime winst UEFA's Den Bosch onderuit bij Pesaro DONDERDAG 27 JANUARI 1983 LEIDEN - Leidse Boys, Oranje Groen en VNA hebben de onder handelingen om te komen tot een fusie opnieuw geopend. In mei van het vorige jaar voerden de afdelingsclubs al oriënteren de gesprekken, nadat een eerde re 'poging' (nu twee jaar geleden) op niets was uitgelopen. Unitas Leiden sprak toen ook nog zijn woordje mee, maar die vereni ging is momenteel niet betrok ken bij de gesprekken "omdat voorzitter Sip in de krant heeft gezegd, dat hij er niets voor voelt", aldus Leidse Boys-prae- ses De Ligny. "In mei nam Bos de zaken bij Uni tas Leiden waar. Bos voelde er wel wat voor, maar Sip wil niet. Dat respecteren we. We hebben verder dan ook niet aangedron gen", zegt De Ligny, die als spreekbuis voor de drie clubs fungeert. Op korte termijn valt er geen sa mensmelting van de drie Boshui- zerkade-clubs te verwachten. "Elk bestuur is voor zich bezig om de leden te polsen", zegt De Ligny. "De leden krijgen ook in zage in alle stukken. We probe ren ze duidelijk te maken, dat het voor de club het beste is om sa men te gaan. We zullen best weerstand ondervinden van mensen die bij één van de drie clubs zijn opgegroeid, maar we proberen ze te laten begrijpen dat het de beste toekomstmoge lijkheid is". De leden zelf beslissen uiteraard over samengaan of het op eigen benen doorgaan. De Ligny: "Zover is het nog niet. Eerst moeten de diverse commissies bij elkaar komen. Daarna gaan we pas over tot stemmen". Sport De voetballers bii Aston Villa-Barcelona lagen r moest er aan geloven. r op de grasmat dan dat ze stonden. Ook Cowans 6) BIRMINGHAM (ANP) - Aston Villa heeft gisteravond de Su percup veroverd. De ploeg zegevierde in Birmingham na verlenging met 3-0 over FC Barcelona. De Spanjaarden hadden het eerste duel tus sen de winnaar van de Euro pese beker voor landskam pioenen en die der bekerwin naars met 1-0 gewonnen. Na de reguliere speeltijd was de stand in Birmingham 1-0 in het voordeel van de Engel- Een half uur voor tijd dwong Shaw met een treffer de ver lenging af. Een doelpunt van Cowans uit een strafschop bracht Aston Villa in de tien de minuut van de verlenging op 2-0. Vijf minuten later be paalde McNaught met een kopbal de eindstand op 3-0. Het duel in Villa-park werd bijgewoond door 31.570 kij kers. Met drie rode kaarten trad de Belgische scheidsrechter Alexis Ponnet op de voor grond. In de achtste minuut van de tweede helft stuurde hij Alberto van de Europa Cup-II kampioen wegens op zettelijk hands van het veld. In de verlenging mochten ook de nogal luid tegen de beslissingen van de arbiter protesterende Marcos en Evans voortijdig onder de douche. De return tussen Aston Villa en FC Barcelona was een bik kelhard duel. Ondanks een technisch overwicht van de Spanjaarden slaagde Aston Villa er in de eerste treffer te produceren. In de verlenging toonde de winnaar van de be ker voor landskampioenen zich duidelijk sterker. Na Nottingham Forest en Li verpool is Aston Villa de der de Britse club, die de Super cup heeft veroverd. Eén keer eerder was FC Barcelona ver liezend finalist. In 1979 leed de Catalaanse formatie in twee duels een nederlaag te gen Nottingham Forest. De enige Spaanse winnaar van hét "duel der giganten" was in 1980 FC Valencia. WIJK AAN ZEE (ANP) - Zelfs nu het er op lijkt dat na de woede ook de grootste schaakkracht uit Viktor Kortsjnoi is weggevloeid, blijft de uitdager nog altijd in staat de schaaktheorie te verrijken. Gisteren versloeg hij de jarige Olafsson op een wijze die de vele toeschouwers in verrukking bracht. Commentator Hans Bóhm ge waagde van "de beste partij van het toernooi" en John van der Wiel sprak uit louter bewondering Kortsjnoi aan bij diens erenaam: Viktor de Verschrikkelijke. "Verschrikkelijk, dat is hooguit op mijn van toepassing", reageerde Olafsson, die zijn verjaardag met bange gevoelens tegemoet had gezien. Hij pleegt op de feestdag steevast te verliezen. Ditmaal riep hij met zwart met 12. h6 (in plaats van f6) het oordeel over zichzelf af, zo bleek naderhand. Kortsjnoi reageerde met een stu koffer dat zo'n twintig zetten la ter met mat werd bekroond. De wijze waarop hij dat deed zou zelfs Karpov hem niet hebben verbeterd. Maar de Russen weigeren, zoals bekend, met Kortsjnoi in een toernooi uit te komen. De com missie van drie (Jungwirth, To- ran en Kazic) heeft inmiddels ge- rapporteerd aan Campomanes en de verwachting is dat de FI- DE-president nog deze week be kijkt of er een openlijke veroor deling van de Sowjet-Russische houding op zijn plaats is. Ondanks de overwinning op Olafs son speelt Kortsjnoi in de strijd om de eindzege geen rol meer. Ulf Andersson is nog steeds "los" van de overige deelnemers. Zoltan Ribli, die nog een derde zitting van het toreneindspel te gen Scheeren uit de vorige ronde in het vooruitzicht had, vond het niet gewenst de tengere Zweed ernstig op de proef te stellen. Met wit liet hij een afwikkeling toe die in zeventien zetten tot een volstrekt dode stand leidde. Andersson moet uit de laatste drie ronden nog twee punten halen, wil hij zijn hoge elo-rating van 2635 punten waarmaken. De Zweed staat daarmee achter we reldkampioen Karpov. diens jon gere landgenoot Kasparov en de Joegoslavische grootmeester Ljubojevic op de vierde plaats van de wereldranglijst. Zonder dat dit hem overigens enig uit zicht op de wereldtitel biedt An dersson kwam in het interzonale toernooi van Moskou een half GRONINGEN (GPD) - Aan het cijfermateriaal over de eerste maanden van deze schaatswinter heeft Henk Boer geen boodschap. De formida bele doch ongeldige recordlawine van de Sowjet-rijders in Alma Ata en de toch ook imponerende Noorse prestaties in Davos zeggen hem net zo weinig als de langzamere tijden van zijn eigen mannen in vergelij king met dezelfde periode in het vorig seizoen. „We hebben tot dusver beter gepresteerd dan een jaar geleden", is zelfs zijn oordeel na alles, de weers- en ijsgesteldheid, tegen elkaar te hebben afgewogen. En over Davos merkt hij op: „Ik laat me niet ten behoeve van de pers en door andere coaches op juinen in bepaalde wedstrijden. Je kunt wel ontzettend diep in de buidel tasten, wat Falk-Larssen deed, maar dat is zinloos. Dat zul je een week later moeten doen". De Nederlanders hebben dus in Davos een spelletje gespeeld en hun tegenstanders zand in de ogen gestrooid. „Je denkt toch niet dat Van der Duim daar vol uit heeft gereden", zegt Boer enigszins fel, om er grijnzend aan toe te voegen: „De Noren zijn in Den Haag voor mij favoriet. Dat is toch mooi?". De Noren grepen in de Zwitserse Alpen in elk geval de gelegen- GRONINGEN (GPD) - De vier Nederlandse EK-deelene- mers en coach Henk Boer zijn niet bereid zich neer te leggen bij de nieuwe recla me-bepalingen van Studio Sport. Ze zullen zich daarom zaterdag en zondag in Den Haag niet beschikbaar stellen voor vraaggesprekken. Sinds het EK-dames, het afgelopen weekeinde in Heerenveen, is tijdens interviews het dragen van sponsornamen op de kle ding verboden. Volgens Henk Boer hebben de rijders Van der Duim, Scha lij, Kramer en Vunderink een lijn getrokken. „Ze willen al leen worden geinterviewd als ze, net als in het verleden hun trainingspak van de KNSB- sponsor mogen dragen. Ik ben het daar volledig mee eens. Er zijn voor het seizoen afspraken gemaakt met Stu dio Sport over de vorm en omvang van de reclame op de kleding en daaraan houden we ons", aldus Boer, die zelf ook zeker niet van plan is zich om te kleden alvorens voor de tv-camera te verschij- „Als ons verboden wordt de trainingspakken met reclame te dragen, komen we gewoon niet Dat ligt voor ons heel simpel", zegt Boer. heid aan om door middel van nieuwe persoonlijke toptijden hun zelfvertrouwen op te vijze len voor het EK. Zo maakte de jongste Noorse ster Geir Karl stad (19) indruk door de vijf kilo meter binnen de zeven minuten te voltooien. Een soortgelijke prestatie verrichtte Van der Duim het vorig jaar in de aan loopperiode. „Toen", werpt Boer tegen, „zat Van der Duim in een veel verve lender situatie dan nu. Steeds maar die valpartijen. Hij reed dan wel 6.59 in Inzeil, maar je kon echt niet zeggen dat hij zo veel zelfvertrouwen had. Nu heeft hij andere problemen ge had. Desondanks werd hij op één been kampioen van Nederland. Daar kwam een bepaalde terug slag op. Net als bij iemand die het erg druk heeft gehad en en kele vrije dagen neemt om uit te rusten. Maar juist dan voel je de vermoeidheid. Al die problemen zijn later wel naar de achter grond verdreven en je mag alleen maar hopen dat die reclame-toe- standen niet opnieuw de kop op steken nu we in Nederland terug zijn". Zoeken Tussen alle commerciële- en spor tieve activiteiten door kampte Van der Duim ook nog eens met materiaalproblemen. Zijn nieu we schaatsen voldeden niet hele maal. Boer: „Er zijn hogere pot ten gemonteerd. Daarom reed hij in Inzeil niet zo'n daverende vijf kilometer. Het was een kwestie van weer zoeken naar de juiste slag. Hij heeft nu voor de vierde keer andere ijzers, want in Davos had hij een slag in zijn schaats. Maar ondanks die problemen hoeft Duimelot zich geen zorgen te maken. Ik ben niet blind, ik heb mijn ogen goed de kost gege ven". Het verschil tussen de Noorse (Ar- ne Lier) en Nederlandse aanpak (Henk Boer) is vooral het mo ment waarop de conditionele voorbereiding werd afgesloten. Boer: „Ik heb daar met Lier veel over gesproken. Vanaf begin ja nuari is hij al aan het terugne men. Wij hebben in Davos nog hard doorgetraind toen in het eerste weekeinde de wedstrijden uitvielen. Dat is in overleg met de jongens gegaan en na een week hard werken kun je niet meteen knallen. Van der Duim had er moeiteloos tweede kun nen worden, maar hij wilde op de 1500 meter geen duel aangaan met Falk-Larssen en reed later fluitend de vijf kilometer". „De motivatie bij de Noren", ver volgt Henk Boer, „was anders als bij ons. Daarbij speelde ook het verlies van Stavanger mee. Juist tegen Nederlanders zaten ze te vlammen. Dat heb je met nieuwe jonge schaatsers in de ploeg. Die vinden iedere wedstrijd belang rijk. Met Hein Vergeer was dat ook zo. Lichamelijk is dat nog best lang vol te houden, maar er komt een behoorlijke psychische belasting aan te pas en als je het op den duur mentaal niet meer kunt opbrengen ben je veel ver der van huis. Van der Duim en Schalij rijden al zo lang dat ze heel goed weten wanneer het be ter is om niet het onderste uit de kan te halen". De schaatstop richt zich op twee grote internationale evenemen ten (EK en WK), die dit jaar bin nen een tijdsbestek van veertien dagen vallen en waarvoor vanaf mei is getraind. Een vergelijking met atleten, die 's zomers in een hele reeks wedstrijden het pu bliek amuseren met toppresta ties, gaat volgens Henk Boer niet op. „Vier afstanden in één wed strijd is veel belastender. Ook als je niet rijdt is het geestelijk zwaar. Je kunt het een beetje met biljarten vergelijken als je aan de kant zit en niets kunt doen. Wan neer je als hardloper of wielren nen in de wedstrijd zit en iemand valt aan dan kun je die aanval pa reren. Bovendien, fietsen en lo pen kun je het hele jaar. Als er ijs is hebben schaatsers toch eerst een week of zes nodig om de techniek redelijk in te slijpen en Frits Schalij is een van de troeven dan staan de grote toernooien al voor de deur omdat in de schaatssport is gekozen voor een systeem met jaarlijks een EK en WK". Een reeks van wedstrijden, om de wereldcup, zou een heel andere situatie scheppen, stelt Boer. Hij is van dit overigens niet geheel nieuwe idee een voorstander. „Je zou dan het EK moeten laten val len en via een puntensysteem komt de winnaar van de wereld cup uit de bus. De laatste van die serie wedstrijden kan dan tevens als officieel wereldkampioen schap op het programma ko men", filosofeert hij. Maar of de schaatssport dergelijke ingrij pende veranderingen wel zou kunnen verdragen is zeer de vraag, omdat traditie, folklore en chauvinisme de pijlers zijn waar op deze sport steunt. het komende weekeinde wordt uitgespeeld. SCHIEDAM - Het Nederlandse UEFA-elftal (voetballers van 16 tot 18 jaar) heeft gisteravond in Schiedam met 5-1 gewonnen van SW. Bij rust van deze oefenwedstrijd was de stand gelijk: 1-1. Voor het UEFA-elftal scoorden Van de Boogaard (PSV), Ver beek (FC VW), Bosman, Bakker en Panhuis (allen Ajax). De treffer van de eerste-divisieclub kwam op naam van Meerhof. Het duel werd geleid door scheidsrechter Aarden, er waren 150 kijkers. Het faillissement van Pro Sport bv, dat gisteren in Hilversum leid de tot de openbare verkoop van de kantoorinventaris, is niet van invloed op de overeenkomst die de KNVB heeft gesloten over reclame rond het Nederlands elftal. De betaalde sectie ontvangt daarvoor een gegarandeerd bedrag van 200.000 gulden per jaar. Bayern München heeft het contract met zijn trainer Pal Csernai met één jaar verlengd. De overeenkomst loopt tot 30 juni 1984. Deze beslissing werd genomen na een vergadering van het be stuur van de Beierse club van ruim drie i punt tekort ten opzichte van Kasparov en Beijavski. De twee kamp om de derde plaats tegen Tal eindigde gelijk: 3-3 waardoor Tal op grond van het Sonnen- born-Berger-systeem derde werd en Andersson vierde. Mocht een van de acht deelnemers aan de kandidatenmatches uit vallen, dan komt de invaller te voorschijn uit de driekamp Tal- SubaS passki. Geen kans dus voor Andersson en dat mag jam mer heten gezien de kracht die hij in Wijk aan Zee uitstraalt De hoofdprijs wordt hem niet se rieus betwist John Nunn, de nummer twee, kwam in een Ca ro-Kann na 34 zetten remise overeen met Seirawan, waarbij de afwikkeling al op de achtste zet inzette. Hort had zich voorgenomen tegen John van der Wiel scherp op winst te spelen, maar daar kwam niets van in. De Tsjechische grootmeester kreeg op de rang lijst gezelschap van invaller Hu- lak, die Peter Scheeren in een matcombinatie ving. De enige meester in het grootmeesterlijke gezelschap durfde het aan de in de toernooipraktijk zo langza merhand verboden Konings In diër te spelen met de snelle op mars d6-d5. Hulak was in de complicaties die dat opwierp veel beter thuis en leidde zijn matcombinatie in met een ele gant dameofTer. Het kan haast met anders of de bUjf-van-myn- lijf-groepen worden de komende dagen richting Wyk aan Zee ge dirigeerd omdat de grootmees ters veel te nonchalant met hun dames omspringen. Daaronder wordt er minstens één geofferd. Ongestraft ook nog in de meeste gevallen. Nunn (Eng)-Scirawan (Vit) VVV4; Kortsjnoi (Zwi)-OIafsson (Usl) 1-0; Hort (T*j)-Van der Wiel (Ned) WV4; Ribli (Hun)-Andersson (Zwe) VVVi; Hulak (Jsl>-Scheeren (Ned) 1-0; Speelman (Eng)-Browne (Vit) V4-V4; Ree (Ned)-Ku- ligowski (Pol) V*-VA Negende ronde Scheeren-Ribli VVVfc. Stand na tien ronden: 1. Andersson 7 punten; 2. Nunn en Ribli 6; 4. Hort. Hulak en Browne 5V*; 7. Olafsson, Seirawan en Kortsjnoi 5; 10. Ree 4V4; 11. Kuligowski en Van der Wiel 4; 13. Scheeren en Speelman JV* Meestergroep: zesde ronde: Sowray-Votruba 0-1; Van der Sterren- Nijboer 1-0 Stand na zes ronden: 1. Ligterink en Van der Stenen 4; 3. Votruba 3Vi en 1 afg.; 4. Van Wygerden 3 en 1 afg5. Bóhm en Nyboer 3. 7. Kuyf 2'^en 1 afg.; 8. Sowray en Franco 2; 10. Trots 1 en 1 PESARO - Den Bosch heeft gis teravond in Pesaro een basket balwedstrijd tegen de club van die naam voor de kwartfinales van het Europacuptoernooi voor bekerwinnaars (heren) met 82-95 verloren. Bij de rust was de stand 34-44 in het voordeel van de Ita lianen. Topscorers bij Den Bosch waren LawTence (29). Plaat (17). Barker (14) en Cramer (12), btf Pesaro was topscorer Sylvester met 30 punten. Met negen punten uit vijf duels heeft Scavolini Pesaro de leiding in groep A. Den Bosch is tweede met acht uit vijf, voor Barcelona (zeven uit vijf) en Happel Ramat Gan (zes uit vijf). Real Madrid won in Zagreb voor de finalepoule van het toernooi om de Europese basketbal beker voor landskampioenen met 110- 89 van Cibona. Bij rust stond de Spaanse ploeg voor met 54-49.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13