c Kabinet zet gemeenten met rug tegen de muur Goedkoper gas voor bedrijven harde noodzaak LEZERS SCHRIJVEN Inzicht, wil en lef geboden voor Tweede Kamer 3- Kosmos El Salvador Rijksweg II DONDERDAG 27 JANUARI 1983 Meningen De besturen van de 774 gemeenten en 11 provincies in ons land hebben met vrezen en beven kennis genomen van het Regeerakkoord en de Re geringsverklaring waarmee het kabinet-Lubbers voor het voetlicht is ge treden. Het is gelet op de stukken in het bijzonder wat hun financiële positie betreft, niet overdreven op te merken dat het kabinet-Lubbers de lagere overheden niet welgezind is. Om die stelling te illustreren, schrijf ik vandaag deze bijdrage. Het spreekt vanzelf dat een artikel over deze materie op deze plaats zijn voorwaarden stelt. De vakbroeders en -zusters onder de lezers zal ik daarom niet op alle finesses van de zaak tracteren. Niet voor niets schreef ik hierbo ven dat ons land 774 gemeenten en 11 provincies telt. Sómen met het Rijk vormen zij een veelkleu rig bestuurlijk geheel. In de wan delgang worden doorgaans (naar mijn mening ten onrechte) de ge meenten en de provincies aange duid als "de lagere overheden". Ik vermijd die term liever. Het suggereert namelijk de suprema tie van het Rijk. Weliswaar heeft het Rijk staatsrechtelijk een dui delijk onderscheiden positie ten opzichte van gemeenten en pro vincies en kan het Rijk - door wetgeving - de andere overhe den tot medewerking en uitvoe ring aan wetten dwingen, doch in wezen staan de overheden, met het oog op hun gezamenlijke doelstelling om dit land naar be horen te besturen, aanvullend ten opzichte van elkaar. Dat heet complementair bestuur. Wat zien we echter meer en meer? Het Rijk gedraagt zich alsof er maar één overheid bestaat. En ook onder dit kabinet is het al niet anders. Terwijl in het Re geerakkoord en de Regerings verklaring overleg met kerken, maatschappelijke organisaties en zelfs met "alle betrokkenen" wordt toegezegd, zullen "even- Door Sj. H. Scheenstra tuele nadere ombuigingen ten laste van lagere overheden wor den aangekondigd". Dat getuigt niet van wijs beleid. Regering en parlement dienen zich ervan be wust te worden dat de provincies en gemeenten in onze gedecen traliseerde eenheidsstaat auto noom zijn. Juist in een tijd van onontkoombare ombuigingen is het noodzakelijk aan dat bewust zijn gestalte te geven door over leg. Zou het Rijk ermee door gaan de partners (provincies en gemeenten) telkens weer te over vallen met ombuigingsmaatrege len en hen voortdurend voor vol dongen feiten te stellen, dan zal dat onvermijdelijk leiden tot de- motivering van de gemeente- en provinciebestuurders èn hun medewerkers, met alle gevolgen van dien. De financiële paragraaf in het Re geerakkoord voor gemeenten en provincies is ingevuld zonder enige vorm van overleg. De eer ste berekeningen van de finan ciële nadelen voor de gemeenten en provincies voor 1983 en vol gende jaren zijn zorgwekkend. Met name de gemeenten zijn op gescheept met een berg gebak ken peren. En het is wel duide lijk wie dat op zijn bordje vindt: de burger! Hogere tarieven en minder dienstbetoon, is het wachtwoord dat bij de magere ja ren hoort. Notitie De vereniging van christen-demo cratische gemeente- en provin ciebestuurders gaf aan een noti tie, waarin zij de financiële posi tie van gemeenten en provincies beschouwt in relatie tot het hui dige Regeerakkoord, de treffen de titel: "Gemeenten en provin cies met de rug tegen de muur". Ook niet zo origineel, want de Vereniging van Nederlandse Ge meenten kwam met een verge lijkbaar rapport op tafel met: "Gemeenten in de kou". In de richting van regering en parle ment geven lokale bestuurders Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs hiermee ook overduidelijk te kennen dat zij au serieux wensen te worden genomen. De CDA-bestuurdersvereniging heeft haar taak in elk geval se rieus opgevat. Met het oog op de komende behandeling van de be groting Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer is aan de CDA-fractie een handreiking ge boden als een goed doorgetim merd stuk, waarin de zaken kri tisch op een rijtje worden gezet. Zo'n vereniging met over de 4800 leden heeft voldoende potentieel in huis om de fractie een gede gen werkstuk te leveren, waaruit ze dankbaar putten kan. Uitgangspunt van de notitie is dat de CDA-bestuurdersvereniging het Regeerakkoord van het CDA en de WD, wat de hoofdlijnen betreft, als een gegeven aan vaardt. Dit geldt ook voor de to tale omvang van de voorgeno men ombuigingen. Binnen dit geheel moeten echter verschui vingen en correcties kunnen worden aangebracht. Ten aan zien van gemeenten en provin cies zal het rijksbeleid zodanig moeten worden omgebogen dat er een einde komt aan de one venredige belasting van die over heden en van hun burgers. Kritiek in deze geest afdoen met een dooddoener, dat het Regeer akkoord het een en ander voor schrijft en mitsdien bepaalde verschuivingen niet toelaat, smoort de vereiste parlementaire democratische gedachtenwisse- ling en besluitvorming. Op het moment dat een akkoord als dit gaat werken als een wet van Me den en Perzen rijst de vraag naar het zinvol functioneren van het parlement. Argumenten moeten de beraadslagingen beheersen niet een dictaat. Onevenredig Ter informatie van de lezer diene, dat globaal genomen 90% der in komsten van de gemeenten (om ons daartoe in het vervolg te be perken) vanuit Den Haag via het Gemeentefonds en op grond van specifieke uitkeringen naar de gemeenten worden doorge sluisd. Als dat fonds dus niet wordt gevoed of zelfs wordt ge plukt, breken er voor de gemeen ten Gees: burgers) barre tijden aan. De gezaghebbende Raad voor de gemeentefinanciën heeft bere kend dat als gevolg van de in het Regeerakkoord aangekondigde ombuigingen de rijksuitgaven een reële daling zullen onder gaan van circa 1%, terwijl de uit keringen uit het Gemeentefonds (aan de gemeenten) reëel dalen met 4,5 5%. De raad vroeg zich derhalve af welke inhoud het be grip "in evenredige mate" in het Regeerakkoord heeft. Nader hand van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten nog bere kend dat de voorgenomen kor tingen op het Gemeentefonds (tot en met 1986 825 miljoen) een aandeel van 13,75% leveren in het totaal van de ombuigin gen, ter grootte van 6 miljard. Een evenredige verdeling van de ombuigingen, naargelang de uit gaven van het Gemeentefonds en de rijksbegroting, zou beteke nen dat het aandeel der gemeen ten ongeveer 8,5% moet bedra gen in plaats van 13,75%! Van het in evenredigheid verdelen van de pijn kan dus géén sprake zijn. Het voert in het kader van dit arti kel beslist te ver al het cijferma teriaal ter verduidelijking aan te voeren. Slechts dit. In het Re geerakkoord komen minstens drie kortingen voor van het Ge meente- en Provinciefonds. De eerste korting bedraagt 70 mil joen in 1983 oplopend tot 440 miljoen in 1986 met de aanteke ning dat deze bedragen zijn ge baseerd op een evenredig aan deel in de ombuigingen op de rijksbegroting. De tweede (extra) korting vangt aan met 20 mil joen in 1983 en loopt op tot 400 Als gemeenten de tarieven blijven opvoeren, prijzen ze zichzelf uit de markt. Dan gaan door gebrek aan belangstelling, om een voorbeeld te noemen, verwarmde zwembaden dicht omdat de prijs voor de gebruiker te hoog is. miljoen in 1986 vanwege "toe passing profijtbeginsel op ge meentelijk niveau". Vervolgens hebben de toenmalige fractievoorzitter van CDA en WD bovenop het "evenredige aandeel" en de extra korting "in overweging" gegeven voor 1983 (en volgende jaren) nog eens 50 miljoen aan het Gemeentefonds te onttrekken, "gericht op verso bering en versnelde toepassing van het profijtbeginsel". Deze derde korting diende ertoe voor een deel de kosten op te vangen van een beleidswijziging ten aan zien van Ontwikkelingssamen werking en Defensie. Behalve dit blijven de gemeenten door de economische recessie en de daar mee gepaard gaande klimmende werkloosheid ook nog steeds op gezadeld met de stijgede bij standskosten en RWW-uitkerin- gen, waarvan 10% voor rekening van de gemeenten blijft. Bovendien is de situatie zo, dat het Rijk de opbrengst van de hier voor genoemde ombuigingen meteen èn volledig incasseert, terwijl de gemeenten naar het zich laat aanzien met de stroppen blijven zitten doordat zij de be zuinigingen niet tijdig en niet volledig kunnen doorberekenen. Profijtbeginsel De kloof die er gaapt tussen twee werelden ("Den Haag" en de ove rige overheden) laat zich gemak kelijk illustreren door de warm aanbevolen toepassing van het profijtbeginsel van Haagse zijde. Ik wil dat nog niet aan hiërar chisch denken wijten, maar eer der schuiven op gebrek aan ken nis van de gemeentelijke huis houding. De gemeenten worden geconfron teerd met ombuigingen, die het Rijk als het ware met één penne- streek decreteert. De gemeenten zijn daarmee risicodrager gewor den. Hoe verhalen zij die reke ning? Niet door ad libitum de ta rieven op te voeren. Dan prijzen zij zichzelf uit de markt. Dan gaan - door gebrek aan belang stelling om een paar voorbeel den te noemen de bibliotheken, de muziekscholen en de ver warmde zwembaden dicht, om dat de vereiste kostprijs de po tentiële gebruiker niet meer con venieert. Elke prijs heeft zijn grens. Ook bij de overheid. Men spant het paard achter de wagen door van de gemeentebesturen te verlan gen bij de tariefstelling voor hun gemeentelijke diensten de eco nomische demarcatielijn te door breken. Immers de verhoging van een tarief voor een voorzie ning kan de gebruiker, als hij vrijheid van keuze heeft, ertoe brengen voortaan geen gebruik meer te maken van het aangebo den goed. Bijgevolg zal de totaalopbrengst na tariefsverho ging lager uitvallen. Profijtbeginsel vooronderstelt vrijheid van keuze. Men is vrij en hoeft niet! Men kan op bepaal de punten het aangeboden over heidsdienstenpakket laten pas seren. Niet voor allen is het sportpark, de bibliotheek, de whirlpool en het concertgebouw een "must". Wie schetst echter de stomme ver bazing van een gemeentebe stuurder, die in een aan hem ge richte circulaire van staatssecre taris Van Amelsfoort van Bin nenlandse Zaken, moet lezen dat "de grootste mogelijkheden voor versterkte toepassing van het profijtbeginsel voor de gemeen ten liggen bij de riool- en reini gingsrechten, alsmede bij de af valstoffenheffing". Dit is niets minder dan een gotspe. Al de ge noemde bijdragen zijn verplich te heffingen. De gebruiker heeft n.l. géén vrijheid van de diensten geen gebruik te maken. De aan bevolen verhoging van de ge noemde rechten voor het ge bruik van het riool en de reini gingsdienst komt in feite neer op een oneigenlijk gebruik van het profijtbeginsel, oftewel een ver kapte belastingverhoging. Een belastingverhoging waarop de burger niet de minister van Fi nanciën zal aankijken maar het gemeentebestuur, dat in alle op zichten wordt opgezadeld met de zwarte piet. Gevolgen De aangekondigde maatregelen Graag wilde ik reageren op een ar tikel in de krant van 24 januari j.l. over de Kosmos-1402. Aan het eind van dit artikel staat: 'De Russische kunstmaan, die ruim een maand rond de aarde heeft gecirkeld, had 500 kilo uranium aan boord. Deze diende als brandstof voor de motor'. U ziet kans in deze regels maar liefst 3 grote fouten te maken. Ten eerste werd de Kosmos-1402 in augustus van het vorig jaar ge lanceerd, en heeft dus bijna 5 maanden rond de aarde gecir keld. Ten tweede had de Kosmos geen 500 kilo uranium aan boord, maar slechts ongeveer 45 kilo gram. Ten derde is dit uranium geen brandstof voor de motor, maar dient om elektriciteit op te wekken. Deze elektriciteit is no dig voor de radarapparatuur aan boord van de Kosmos. Ik erger me altijd vreselijk aan de slechte berichtgeving in ons land op gebied van ruimtevaart. Ik weet niet of u zelf verantwoorde lijk bent voor het opstellen van bovengenoemd bericht. Als u het echter klakkeloos heeft overge nomen, wordt het tijd dat u der gelijke berichten eens corrigeert vóór u ze naar de zetterij stuurt. Fred Vergeer, Frederik Hendrikstraat 116, Alphen aan de Rijn Het redaktioneel kommentaar in L.D. van 24 januari over de voort zetting van de ontwikkelings- en militaire hulp van Reagan aan de diktatuur in El Salvador eindigt met de wens dat niemand partij hoort te willen zijn bij zo'n grove- schending van mensenrechten. Toch zijn er nog teveel "partijgan gers" om binnen afzienbare tijd iets hoopvols te verwachten voor de verschoppelingen in El Salva dor. Het artikel noemt zelf al de diepgewortelde kommunisten- angst. Maar wat te denken van de handelswijze van de Vereniging van Nederlandse Koffiehandela ren en Theepakkers? Zij helpen dat systeem mede aan een inko men met het afnemen van hun koffie, een van de belangrijkste exportprodukten. Even hield de koffiehandel de adem in toen er, in maart vorig jaar, vier Nederlandse mensenle vens te betreuren waren. Die an dere, duizenden slachtoffers tel len blijkbaar niet, die jaarlijks over de kling van dit regiem ge haald worden. De diktatuur van Magana verdient aan de export van koffie en wij mogen het drinken. Het maakt deel uit van de vertrouwde kof- fiemerken. Maar niet alle koffie handelaren spelen onder een hoedje. Met name de alternatieve importorganisaties S.O.S., S.I.I. en Abal niet. Hun koffie (en thee) komt niet uit El Salvador, maar uit landen zoals Nicaragua, Tan zania en van sommige koffie-co- öperaties in Guatemala. Helaas is deze koffie niet in de gewone handel verkrijgbaar. Het is iets duurder en u kunt er een ge schreven toelichting bij krijgen. Frits Glotze Wereldwinkel Voorschoten De Hooghkamer 29 Bij de berichtgeving over de in- spraakreakties bij de herziening van het Streekplan Zuid-Holland Oost in deze krant van 18 januari is ten onrechte vermeld dat ie dereen van mening was, dat de omstreden Rijksweg elf moest worden aangelegd. Deze mede deling is in strijd met de consta tering van de Streekcommissie Alphen aan den Rijn e.o. die in haar persbericht van 14 decem ber j.l. schreef dat de aanleg van deze weg een discussiepunt is gebleven. Naast dit persbericht, dat als bijla ge in de inspraakbrochure is af gedrukt, kan men in die brochu re ook tegen de weg gerichte in- spraakreakties van individuen en groepen vinden. Hoe komt de ze krant dan aan de constatering dat niemand tégen Rijksweg elf is? Is er gebruik gemaakt van een 'eenzijdig' bron? Welke is dat dan? Waarom is de redaktie dan niet na der gaan onderzoeken -als ineens tegenstanders voorstanders zijn geworden- wat de redenen hier- blijven niet zonder gevolg. De onevenredige ombuigingen ten laste van de gemeenten en de provincies zullen ook gevolgen hebben voor het investeringsni veau bij die overheden. Onge twijfeld zullen er minder werken in uitvoering worden genomen. De te voorziene aanzienlijke da ling van de investeringen door gemeenten en provincies zal ui teraard consequenties hebben voor de economische ontwikke ling in de komende jaren. De mogelijkheid tot het verhogen der tarieven is in sociale zin be grensd. Nochtans zal het resul taat wel wezen dat de mensen met de laagste inkomens, bij wie de rek er al helemaal uit is, naar verhouding zwaarder worden be last. Zij zullen dat niet begrijpen. Met de opstellers van de Rege ringsverklaring zouden zij kun nen uitroepen dat de overheid niet kan doorgaan met het als maar opleggen van zwaarder las ten... Ómdat de meest burgers zich niet zullen realiseren dat de gemeenten door het Rijk prak tisch worden gedwongen tot ta riefsverhogingen, lopen de loka le overheden het risico dat som migen juist het vertrouwen in hèn zullen verliezen. Alternatieven De notitie van de CDA-bestuur dersvereniging doet ook sugges ties ter verbetering van de finan ciële positie van de lokale over heid. Allereerst wordt sterk aanbevolen regels te stellen voor het onder ling financieel verkeer tussen Rijk en lagere overheden. Er wordt grote waarde gehecht, met de Raad voor de gemeentefinan ciën, aan het volgen van zorgvul dige procedures in het onderling verkeer tussen overheden. Bo vendien moet er een einde ko men aan tussentijdse ombuigin gen op de fondsuitkeringen. Als regel niet meer dan één grote ombuigingsoperatie met gede tailleerde maatregelen per kalen derjaar. Verder is het bittere noodzaak de regelgeving drastisch te be snoeien. De welige regelgeving van zijn geweest? Dót zou voor de lezers van deze krant die zich voor de Streek interesseren toch wel degelijk nieuws zijn? Dat bij nauwkeuriger onderzoek geble ken zou zijn dat het helemaal niet zo is, dat iedereen vóór de wegaanleg is geworden, mag dui delijk zijn. Dan zou het onjuiste bericht evenwel ook niet zijn af gedrukt Mag ik een verklaring voor deze onzorgvuldigheid van de redaktie vernemen? F.M. Boon Prins Frederikstraat 28 2316 CK Leiden Naschrift redaktie: De heer Boon heeft gelijk wanneer hij zegt dat niet alle inspraak reacties postief waren over de aanleg van Rijksweg 11. In het be richt dat in onze krant verscheen werden alleen de reacties uan de speciaal voor de evaluatie van het streekplan Zuid-Holland Oost in het leven geroepen werk groepen betrokken en niet die van een aantal particulieren die individueel reageerden. Dat stond echter niet expliciet in het artikel waarop de heer Boon doelt vermeld. Alle werkgroepen waren zonder uitzondering voor de aanleg van de rijksweg. van recente datum is voor de burger niet doorzichtbaar, laat staan hanteerbaar. Voor de loka le overheid is zich opstapelende wetgeving tijd- en geldverslin dend, waarbij de vraag daarbij nog rest welk doel ermee ge diend moet resp. kan wezen. Met behoud van ieders fundamentele rechten lijkt insnoering van ge bleken regelzucht daarom dus wel geboden. Een concluderende en afsluitende discussie over de toekomstige bestuurlijke organisatie is ook hoogst geboden. Al twee decen nia vreet die discussie bij de be trokkenen tijd én geld. Hierover moet binnen de kortste keren duidelijkheid komen. Die klaar heid (géén verdere provincialise- ring en gedegen tevens welover wogen gemeentelijke herinde ling) schept rust en spaart geld. Ook kan het Rijk nog in ruime ma te bezuinigen op activiteiten in de sfeer van studie en onderzoek, experimenten en externe advise ring. Volgens een recent versche nen proefschrift wordt door de ministeries per jaar ongeveer een miljard gulden aan experimente le beleidsplannen besteed Ten slotte wordt vanwege de niet on aanzienlijke financiële conse quenties voor de gemeenten aan bevolen bepaalde wetgeving te temporiseren of te vereenvoudi gen. Hierbij is gedacht aan. wet en regelgeving op het gebied van het welzijn; - de Wet op het basisonderwijs; - de milieuwetgeving, in het bij zonder de Hinderwet en de Wet geluidhinder; - de Leegstandwet; - de Bibliotheekwet en - de wet- en regelgeving op het ter rein van arbeidsvoorwaarden en personeelsbeleid by de lagere overheden. Uiteraard vereist invoering van nieuwe wetten dat de gemeenten en provincies financieel in staat worden gesteld de taken die daaruit voortvloeien uit te voe- En als slot mag hier toch niet de recente aanzienlijke rentedaling op de kapitaalmarkt onvermeld blijven. Dit betekent voor het Ryk een geweldige meevaller wegens onvoorziene verminde ring van rentebetalingen tot een beloop van een paar miljard gul den. Van dat voordeel mogen de burgers rechtstreeks meeprofite ren! Sommige voorgenomen kor tingen kunnen hierdoor worden teruggedraaid! Slot Het zal nu wel duidelijk zijn dat de komende begrotingsbehande ling door gemeente- en provin ciebestuurders met spanning wordt tegemoet gezien. Zullen en durven de Tweede Kamerle den het voor hun kiezers gaan opnemen? De CDA-bestuurders vereniging heeft in haar notitie hen een middel geboden om kla re wyn te schenken. Of onze landgenoten kunnen proosten hangt af van het overleg tussen Kamer en kabinet. En daarby is inzicht, wil en lef geboden. Mr. Sj. H. Scheenstra is burge meester van Oegstgeest en voor zitter CDA-bestuurdersvereni- ging. De gasprijs voor de tuinbouw in Nederland moet fors om laag. Deze stelling is vorige week royaal in de publiciteit gekomen. Omdat daarbij niet altijd het standpunt van de land- en tuinbouworganisa ties naar voren kwam, lijkt het my nuttig daarop in te gaan. In de afgelopen tien jaar hebben wij globaal inge stemd met de zware stooko lie prijs als uitgangspunt voor de gasprysbepalmg. Op grond van de eigen situatie van de glastuinbouw hebben de organisaties van meet af door Jaap van der Veen aan een uitzonderingspositie voor de glastuinbouw bepleit en verkregen. Doelstelling was de tuinbouw gelegenheid te geven in te spelen op de sterk gewijzigde energieprijs. De laatste etap pe van de prijsaanpassing is onder Europese druk sneller verlopen dan wij wilden. Maar het ging om de keus tussen een onbelemmerde export voor 80 90 procent van onze produktie en het aanvaarden van een extra kostenpost. Voordat de af spraak tussen Landbouw schap en de gasleveranciers werd gemaakt, werd ruim f300 miljoen zeker gesteld om de energiebesparing op de bedryven te ondersteu- Op dit moment betaalt de glas tuinder globaal 37 cent, de in dustrie pakweg 43 cent en de kleinverbruiker 50 cent per kubieke meter gas, alles zon der BTW. Volgens de EG zou de tuinbouw rond 40 cent moeten betalen, een niveau dat op 1 april 1983 bereikt moet zyn. Alle overige gas- verbruikers betalen tot 170.000 kubieke meter het kleinverbruikcrstanef, ter- wyl voor de glastuinbouw eenzelfde drempel tot 30.000 kubieke meter onlangs onge daan gemaakt is. Tegen deze achtergrond komt nu de vraag aan de orde of de tuin bouw teveel betaalt Een vraag die met name toege spitst wordt op de juistheid van de koppeling alléén aan olie en op de manier waarop dat gebeurt Om te beginnen moet duidelijk zyn dat de koppeling aan olie ook inhoudt dat een dalende olieprys met enige vertraging rechtstreeks een daling van de tuinbouwgasprijs tot ge volg heeft Maar de olieprys die het uitgangspunt vormt dreigt een wat kunstmatig karakter te krijgen. De plas wordt steeds kleiner en in de prijs zitten zwavel, milieu- en opslagheffingen die bij het gas geen rol spelen. De re kensommen hierover zyn vanuit het Landbouwschap al maanden geleden in de openbaarheid gebracht Voor het meewegen van de kolen- prys geldt hetzelfde, maar dit is een zaak met veel haken en ogen, die overigens wèl de nodige aandacht krygt Beide zaken spelen niet alleen voor de tuinbouw, maar voor het totale gasverbruik in Neder land en niet te vergeten voor het exportgas. Het zal dan ook duidelijk zijn dat deze discussie veel moei lyker is dan het bereiken van een uitzonderingspositie voor de tuinbouw alléén. Niettemin vind ik dat de Ne derlandse overheid ten be hoeve van onze totale concur rentiepositie de gasprys voor de bedrijven zou moeten ma tigen. Europees is de ruimte daarvoor aanwezig, het zou de te hoge stroomprijzen enigszins goedmaken en daarmee een bruikbare las tenverlichting kunnen bete kenen. Jan van der Veen Is voorzitter van het Landbouwschap en de Christelijke Tuinders Bond.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11