Reagan: nuloptie kan ter discussie Mexico pakt corruptie politie aan CA Uw Gasbedrijf adviseert, (j Teleurstelling over EG-visserijbeleid Andropov wil gesprek over Afghanistan s*5 L "Na serieus voorstel Moskou" Staking Britse waterleiding voorlopig nog niet ten einde Klaus Barbie in Bolivia gearresteerd "Goede wil" S$s Zuid-Afrika onderhandelt met Angola Buitenland j- BRUSSEL - „Er is geen reden voor champagne, eerder voor Bitter Lemon". Zo drukte drs. D. J. Langstraat, secretaris van het Visserijschap, gisteren in Brus sel de teleurstelling van de Ne derlandse vissers uit over het nieuwe Europese visserijbeleid. Volgens Langstraat is de huidige Nederlandse visserijvloot te groot voor de toegestane vangst quota en zullen er dus de komen de jaren ontslagen in de Neder landse visserij vallen. „We heb ben lang gezegd: Beter geen be leid dan dit Europese beleid. Maar we zijn zó afhankelijk van de visgronden in de wateren van andere Europese landen, dat we tenslotte toch voor dit Europese beleid hebben gekozen", aldus de secretaris van het Visserij- schap. Het nieuwe visserijbeleid kwam tot stand nadat Denemarken gis teren zijn tegenstand tegen het eerder door de negen overige lid staten van de Europese Gemeen schap overeengekomen pakket visserijcompromissen had laten varen. Na maandenlang dwars liggen kwam Denemarken tot deze stap, nadat het visserijak koord op sommige punten was „verduidelijkt" en de Denen nog eens 5000 ton kabeljauw extra in de Noordzee toegezegd kregen. De Nederlandse minister Braks van landbouw en visserij ontken de overigens dat er aan Dene marken nieuwe tegemoetkomin gen waren gedaan. In tegenstel ling tot de Nederlandse vissers toonde hij zich zeer verheugd over het feit dat na tien jaar moeilijke onderhandelingen het Europese visserijbeleid nu toch van de grond is gekomen. „Ook puur politiek, voor de vooruit gang van de Europese Gemeen schap, is het van belang dat we in deze moeilijke tijden de proble men hebben kunnen oplossen", aldus Braks, het Europese visserijbeleid valt in verschillende delen uiteen. Om te beginnen wordt er jaarlijks vastgesteld hoeveel vis (van de verschillende soorten) er kan worden gevangen zonder de vis stand in gevaar te brengen. Deze door Ferry Mingelen totale vangst wordt vervolgens over de verschillende Europese landen verdeeld. Het nieuwe vis serijbeleid voorziet voorts in een scherpe controle om na te gaan of de vissers zich werkelijk aan die maximale vangsthoeveelhe- den houden. Voorts regelt het visserij akkoord de toegang van andere Europese vissers tot met name de rijke Britse viswateren, die binnen de zgn. 12-mijlszone liggen. Oorspronkelijk zouden in 1983 alle Europese viswateren vrij moeten zijn, maar de Europese visserij ministers hebben voor tien jaar de overgangsregeling verlengd, die landen het recht geeft een 12- mijlszone voor de eigen vissers te reserveren. In het visserijak koord is precies geregeld welke andere vissers binnen die 12- mijlszone toch mogen vissen op grond van hun rechten uit het verleden. Het visserijakkoord geeft de Ne derlandse vissers het recht om in 1983 40.000 makreel te vangen, 15.800 ton tong, 50.000 ton schol, 23.800 ton haring (maar geen Hollandse nieuwe, omdat de ha ring nog te schaars is), 28.250 ton kabeljauw en 1200 ton schelvis. Volgens secretaris Langstraat le vert de Nederlandse zeevisserij met deze vangsthoeveelheden potentieel fors in. Momenteel is de totale vangsthoeveelheid nog wel hoog, maar de verhoudingen voor de toekomst worden al vast gelegd en de Nederlandse vloot kan in grote moeilijkheden ko men als dan om biologische re denen de hoeveelheid vis moet worden verlaagd. De Nederlande visserijvloot van zo'n 500 schepen is de laatste ja ren sterk gemoderniseerd en ei genlijk nu al te groot voor de offi cieel toegestane vangsten. „Po tentieel gaat het ons aan inkom sten zo'n 50 miljoen gulden sche len op een totale opbrengst van jaarlijks 500 tot 600 miljoen gul den". aldus Langstraat. Hij sluit niet uit dat er in de loop van 1984 enkele honderden van de mo menteel 3000 vissers zonder werk komen te zitten indien er geen nieuwe visserijmogelijkhe den worden aangeboord. WASHINGTON (AFP/Reuter/UPI) - President Reagan heeft vannacht in zijn toespraak tot het Congres zijn voorstel tot nuloptie herhaald, maar zich ook bereid verklaard serieuze Russische voorstellen zorgvuldig te onderzoeken. De nuloptie is het Ameri kaanse voorstel, dat inhoudt dat de NAVO zal afzien van de plaatsing van nieuwe raketten voor de middellange afstand als de Sowjet-Unie haar SS-20, SS-4, en SS-5 ontmantelt. In het korte stuk van zijn State of the Union dat aan de buitenland se politiek was gewijd, bena drukte hij dat "vastbeslotenheid van de bondgenoten een sleutel blijft om vermindering van de bewapening te bereiken, terwijl wij blijven streven naar een krachtseven wicht". Raegan zei eraan te willen vasthouden dat elk akkoord dat wordt getekend gecontroleerd kan en zal worden. De president noemde de Ameri kaans-Russische betrekkingen de "kern van onze strategie voor vrede", hij stipte de wijziging in de leiding van het Kremlin van vorig jaar even aan en verklaarde zich bereid "tot een positieve wijziging" in de betrekkingen. De iets meer op verzoening gerich te woorden van Reagan worden gezien als een gebaar naar West- Europa, waar de weerzin tegen het Amerikaanse kernwapenbe- leid sterk groeit en van waaruit druk wordt uitgeoefend om de door Reagan voorgestelde nulop tie te laten vallen. Reagan zei echter ook dat de West- europese bondgenoten zich aan hun belofte dienen te houden dat nieuwe kernraketten op Westeu ropees grondgebied worden ge plaatst als de onderhandelingen in Genève mislukken. Washington zal "vastberaden' blij ven onderhandelen, aldus Rea gan. "Diep in hun hart moeten de Russen weten dat het zowel in hun als ons belang is een verspil lende wapenwedloop te voorko men". De Britse minister van buitenland se zaken, Francis Pym, zei giste ren dat Groot-Brittanniè vóór Levenslang De Hoge Raad van China heeft gisteren het doodvonnis te gen de weduwe van Mao Ze- dong, Tsjiang Tsjing, gewij zigd in levenslange gevange nisstraf. Ook een ander lid van de "Bende van vier" kreeg levenslang in plaats van de doodstraf. De weduwe van Mao werd beschouwd als de leidster van de radicale Bende van vier die verant woordelijk wordt geacht voor de dood en vervolging van tienduizneden mensen tij dens de culturele revolutie. Bomaanslagen Op het Franse eiland Corsica zijn gisternacht vijf bomaan slagen gepleegd. Daarbij werd alleen materiële schade aangericht aan openbare ge bouwen en bezittingen van niet-Coriscanen. Deze aanslagen zijn de belang rijkste sinds het Franse kabi net op 10 januari het voorma lig hoofd van de anti-mis daadbrigade, Robert Brous- sard, benoemde tot gedele geerde op Corsica. Overstroming Na wekenlange regenval zijn verscheidene rivieren in Ecuador, Peru en Bolivia bui ten hun oevers getreden. In totaal zijn in deze landen meer dan 20.000 mensen dak loos geworden door de over stromingen. een tussenakkoord is met de Sowjet-Unie over een beperking van de kernwapens in Europa. De minister gaf in een televisie- interview als zijn mening dat met Moskou verder moet worden on- LONDEN (GPD) - De staking bij de Britse waterleidingbedrijven gaat nog tot zeker zaterdag duren en belooft de komende dagen voor steeds grotere problemen te zorgen. Bovendien zullen vanaf morgen ook de Schotse waterlei dingwerkers zich bij hun staken de collega's in Engeland en Wa les aansluiten. Een miljoen mensen in het Noor dengelse graafschap Yorkshire hebben gisteren te horen gekre gen, dat ook zij voor consumptie hun drinkwater moeten koken om eventuele besmetting met ziektekiemen te voorkomen. Dat lot delen zij met nog vier miljoen andere Britten, die sinds maan dag hetzelfde moeten doen. Breuken in waterleidingen zorgen op een steeds toenemende schaal voor ongemak. In zeker 10.000 Britse huizen komt nu geen wa ter meer uit de kraan. Met nood- kranen op straat proberen de lo kale autoriteiten nog zoveel mo gelijk mensen aan hun drinkwa ter te helpen. De bij de staking betrokken vak bonden hebben gisteren de werkgevers formeel laten weten hun laatste aanbod van 7,3 pro cent salaris over een periode van 16 maanden erbij, onacceptabel te achten. Zij hebben daar even wel aan toegevoegd de leden over het jongste bod te zullen raadplegen. Dat zal gebeuren tijdens regionale vergaderingen, waarvan de re sultaten op z'n vroegst zaterdag bekend zullen worden. ADVERTENTIE derhandeld als de nuloptie on haalbaar blijkt. Genève Bij de besprekingen over de beper king van de kernraketten voor de middellange afstand in Genève (INF), die morgen worden her vat, zal de Amerikaanse delega tie een soepeler houding aanne men dan tot dusver het geval was. Dit werd gisteren in Brussel verklaard, nadat de Amerikaanse onderhandelaar, Paul Nitze, de NAVO-bondgenoten had inge licht over de tactiek die de VS willen volgen tegenover de Sow jet-Unie. Nitze verklaarde dat de Verenigde Staten zeker niet vast zitten aan de nuloptie. LA PAZ (AP) - De Duitse oor logsmisdadiger Klaus Barbie is gisteren in Bolivia gearres teerd in verband met een fraude-zaak, aldus regerings functionarissen in La Paz. Barbie, die zich tot Boliviaan heeft laten naturaliseren, zou een door de staat gedreven mijnbouwfirma hebben op gelicht. West-Duitsland is enige tijd geleden een uitle veringsprocedure begonnen tegen Barbie, die ook bekend staat als Klaus Altman. Hij wordt beschuldigd van de moord op een leider van het Franse verzet, Jean Moulin, in de Tweede Wereldoorlog. Ook andere oorlogsmisdaden heeft Barbie op zijn geweten. Frankrijk heeft in 1974 bij Boli via een uitleveringsverzoek ingediend dat echter werd af gewezen. In de fraude-affaire zou Barbie nu een groot bedrag hebben opgenomen als voorschot voor levering van materialen aan de mijnbouwfirma, ter wijl de beloofde materialen uitbleven. Barbie dook in 1951 in Bolivia op en werd Boliviaans staats burger in 1957. De afgelopen tijd kwam hij in het nieuws als adviseur van het afgezette militaire regime van generaal Luis Garcia Meza. Peking (Reuter) - China heeft gis teren bekendgemaakt dat het als gebaar van goede wil ter gelegen heid van het oosterse nieuwjaar in februari 15 Vietnamese gevan genen zal vrijlaten. Het wees daarnaast echter een Vietnamees voorstel voor een staakt-het-vu- ren tijdens het feest van de nieu we maan als propaganda van de hand. Het officiële Chinese persbureau deelde mee dat het ministerie van buitenlandse zaken in Pe king de Vietnamese ambassade er gisteren van in kennis had ge steld dat de 15 gevangenen zou den worden vrijgelaten, maar dat het bestandsaanbod werd afge wezen als „uit en te na schijnhei lig" en er op gericht de wereldo pinie en het Vietnamese volk om de tuin te leiden. Hanoi had het aanbod vorige week gedaan. De Nederlandse kunstmaan Iras stond gisteren klaar om in Californiè te worden gelanceerd. Vannacht om kwart over drie was het zover. De lance ring verliep voorspoedig. NEW YORK (Reuter) - De Russi sche leider Joeri Andropov heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, uitgenodigd om in Moskou te komen praten over Afghanistan. Dat gesprek zou in maart moeten plaats hebben. Naar verluidde heet Perez de Cuellar de uitnodiging aanvaard. Hij zal Moskou bezoeken nadat hij aanwezig is geweest bij de topconferentie van staatshoof den en regeringsleiders van de beweging van niet-gebonden landen. Deze zal plaatshebben van 7 tot 11 maart. Perez de Cuellar, die zich voor de VN speciaal met het Afghaanse probleem bezighield voordat hy begin 1982 tot secretaris-gene raal werd gekozen, stuurden eer der deze week een gezant naar Kaboel voor besprekingen met de Afghaanse leiders. Deze gezant, plaatsvervangend se cretaris-generaal Diego Cordo- vez, heeft vorige week Teheran bezocht en voerde begin deze week besprekingen met de Pa kistaanse leiders in Islamabad. Zowel Iran als Pakistan zijn be trokken bij initiatieven die moe ten leiden tot de terugtrekking van Russische troepen uit Afgha nistan. Voordat Cordovez vorige week in Teheran aankwam, verklaarde Perez de Cuellar dat hij niet ge loofde dat zijn gezant dit keer met lege handen naar New York zou terugkeren. Het is het eerste bezoek van de hoge VN-functio- naris aan de regio sinds april 1982. De New York Times meldde giste ren dat de secretaris-generaal van de VN tijdens zijn bezoek aan Moskou zal aandringen op een terugtrekking van de Russi sche troepen uit Afghanistan Tijdens een bespreking kort ge leden met president Reagan in Washington zou Perez de Cuellar het Amerikaanse staatshoofd hebben verzekerd dat hij een ferm standpunt zou innemen over de Russische interventie in Afghanistan. Russische bezettingstroepen en Afghaanse regeringssoldaten hebben intussen de Noord-Af ghaanse stad Mazar-e-Sharif van de buitenwereld afgesloten om de vrijlating af te dwingen van vijftien Russische adviseurs die in handen zijn gevallen van het Islamitisch verzet. Volgens wes terse diplomaten in Islamabad hebben de soldaten enkele vrou wen uit de stad in gijzeling geno men om de eis tot vrijlating van de adviseurs kracht bij te zetten. Verschillende plaatsen in de om geving van Mazar-e-Sharif zou den uit vergelding zyn gebom bardeerd. De Russische adviseurs zijn vol gens een Russische bron in Pa kistan burgertechnici van de meelindustrie van Mazar-e-Sha rif, de grootste stad van Noord- Afghanistan. Zij werden begin deze maand door het Islamitisch verzet gevangen genomen. Huis zoekingsacties en strikte contro les bij de toegangswegen van Mazar-e-Sharif wyzen erop dat de Russen ervan uitgaan dat de adviseurs ergens in de stad wor den vastgehouden. Kerstnacht 1980. Thuiskomend blijkt de voordeur van mijn flatje geforceerd. Binnen ligt alles overhoop. De 'schoon makers' hadden het vooral op compacte en waardevolle voorwerpen voorzien. Fo totoestellen, cassetterecor der, korte-golfradio Totale schade: gauw zo'n 4500 gul den. Behoorlijk radeloos nep ik per telefoon een bevriende advocaat uit zyn bed. „Je kan de recherche opbellenzegt hij. ..maar ik zou het niet doen, want als ze langs ko men, zijn ze in staat je te be roven van alle bezittingen die je nog resten". De politie wordt in Mexico nauw geassocieerd met de georganiseerde misdaad. Met name de agenten van het DIPD, de preventieve recher che, en van de juridische po litie, de direct onder het openbaar ministerie vallende recherche, hebben de naam eerder de misdaad zelf te be drijven dan haar te bestrij den. De nieuwe president van Mexi co. Miguel de la Madrid, maakte tijdens zijn beëdi ging. op 1 december jL, dui delijk dat hy die situatie wil de gaan aanpakken. „De agenten moeten een garantie vormen voor de veiligheid en de burgerlijke rust en niet de oorzaak van de verstoring daarvan", zo stelde hij te recht. En in eerste instantie heeft De la Madrid inhoud gegeven aan wat ook slechts mooie woorden hadden kun nen zijn. Het omvangrijke po litieapparaat is sinds 1 de cember duidelijk onder meer controle komen te staan. door Rob Sprenkels Voor 1 december was het zo, dat je als je door een oraiye stoplicht reed, 90 procent kans had aangehouden te worden. „U reed door rood meneer". Maar oom agent was in een dergelijk geval meestal tevreden gesteld met een fooi in de orde van twee kwartjes tot een gulden. Sinds 1 december is echter zelfs het door rood ryden geen probleem meer. Er blijkt geen enkele verkeers agent meer zin te hebben om voor een dergelijke luttele overtreding een auto tot stop pen te brengen en 101 beledi gingen naar zijn hoofd geslin gerd te krijgen. Oorzaak: van bovenaf is er een scherpe controle ingesteld. Een agent die wordt betrapt op het aan nemen van fooien, belandt achter de tralies. En met een bon uitschrijven verdient de politieman in kwestie niets extra. Het loont de moeite dus niet meer. De corruptie is grotendeels het gevolg van de hongerlonen (op het ogenblik zo'n 250 gul den per maand). Het Mexi caanse politieapparaat is daardoor sinds mensenheu genis een toren van Babel ge weest. Om een auto of een motor te kunnen beryden, moest een agent altijd maan delijks een fors bedrag aan zyn chef betalen. Die moest op zijn beurt een slok geld aan zyn baas overhandigen, enzovoort. En ook de algeme ne directeur van de politie moest ongetwijfeld de nodige smeergelden uitgeven om zyn politieke relaties soepel in de olie te kunnen houden. „Als ik van mijn salaris als poli tieman zou moeten leven, was ik allang van de honger omgekomen", zo verklaarde een paar maanden geleden de toenmalige politiedirecteur Arturo Durazo, die openlijk toegaf zes jaar lang parallel zyn rol van zakenman te heb ben uitgeoefend En de macht als politiedirecteur maakte Durazo als zakenman zo succesvol, dat hij nabij het Stille-Zuidzeeparadys van Zihautanejo een woontempel uit marmer kon laten optrek ken. Vooral binnen de Mexicaanse opsporingspolitie had de cor ruptie de afgelopen jaren des astreuze vormen aangeno men. De DIPD, de preventie ve recherche, vooral berucht vanwege folteringen, arresta ties zonder gerechtelyk be vel, illegale gevangenissen en afpersingspraktyken, is daar om vorige week opgeheven. Die maatregel moet worden gezien als een poging van de autoriteiten om het vertrou wen van het Mexicaanse volk te herwinnen. Maar nu zijn er wel ongeveer 1500 rechercheurs plotseling op straat komen te staan. En sommige van hen zyn onge twijfeld potentiële misdadi gers. De Mexicaanse regenng is zich danig bewust van dat probleem. In eerste instantie zgn daarom 200 van de ex- DIPD-agenten opgenomen binnen de juridische recher che. Maar ironisch genoeg is het juist die opsporingspoli tie, die door de Mexicanen het ergst wordt gevreesd. De nieuwe commandant van de .judiciales", Manuel Ibarra, beweert echter dat hy inmid dels alle onbetrouwbare ele menten uit zyn apparaat heeft verwijderd. Volgens Ibarra zouden de ont slagen .judiciales" nauwe banden hebben gehad met drugssmokkelaars en inter nationale en nationale ben des. Tijdens het saneren zou Ibarra trouwens door ver schillende gouverneurs, poli tici en zakenlieden zgn bena derd die een bepaalde judi cial in zyn post probeerde te handhaven. De recherche-di recteur beweert dat hem daarbg niet „miljoenen pc sos" zyn aangeboden maar zelfs „tientallen miljoenen dollars". ADVERTENTIE Een lek in een slang, ven uilde branders heel gevaarlijk. Laat uw gasapparatuur regelmatig controleren dooreen vakman. Waar u zo iemand vindt? Informeert ueensbii uw Gasbedrijf. Dn iscen publicatie van dein VEGIN samenwerkende Gasbcdnivcn Ii1 LISSABON/KAAPSTAD (AFP/UPI) - De Zuidafn kaanse minister van buitenlandse zaken. Botha, heeft gisteren bevestigd dat er met Angola wordt onderhandeld over een staakt-het-vuren in Nami biê. Volgens hem bevinden deze onderhandelingen zich in een "gevoelige" fase. Het Portugese persbu reau Anop meldde eerder dat Zuid-Afrika en Angola zijn overeengekomen vanaf 1 februari in Namibië een twee maanden durend bestand in acht te ne men. Het persagentschap beroept zich op diploma tieke bronnen in Lissabon Anop zegt dat in de overeenkomst is bepaald dat de Cubaanse troepen in Angola en de strijders van de Namibische bevrijdingsbeweging Swapo zich te rugtrekken tot 200 kilometer ten noorden van de Angolees-Namibische grens Volgens het persbu reau is Zuid-Afrika bereid de hulp aan gewapende groepenngen in Zuid Angola te stoppen Botha weigerde bgzonderheden te geven over de on derhandelingen Hy stelde dat de besprekingen in gevaar kunnen komen door op dit moment een dis- «cussie in de pers te voeren. "Diplomatieke onder handelingen tussen twee landen kunnen het best in het geheim worden gevoerd aldus de minister De ambassadeur van Angola in Lissabon. Fernando van Dunen. heeft gisteren tegengesproken dat zyn land en Zuid-Afnka een of ander verdrag gesloten hebben Van Dunen zei dat geen ontmoeting tussen zyn land en Zuid Afrika had pla.ii h id md jr bi;- n komst op 8 december laatstleden in Kaapverdië

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9