'Verveling als je clean bent, is het gevaarlijkst' actief in I vrije tijd I Nieuwe school: De Burggraaf Pension Katwijk onderdak voor groep studenten Provincie keurt plan voor Transvaal gedeeltelijk af Vereniging ex-drugsgebruikers: Hogere straf voor inbraken in de regio Zwaar gewond bij aanrijding Voorstel B en W: Nieuwbouw over oude wijken, binnenstaden Stevenshof verdelen Geen werkende jongeren Onenigheid over grond langs spoorlijn wbhJ Inbraken in de mensa en Koets-o-theek LEIDEN - Omdat 'het niet moeilijk is van de drugs af te komen, maar wel om er af te blijven' richtte een aantal ex-drugsverslaafden vorig jaar een vereniging op. Doel was elkaar te helpen wanneer het lichamelijk 'clean' worden achter de rug is. Daarna begint namelijk het moeilijkste gedeelte voor alle mensen die van een verslaving af willen komen: het opbouwen van een nieuw leven dat het mogelijk maakt de verleiding van het drugsgebruik te weerstaan. De Vereniging voor Ex-drugsge bruikers viel al direct in goede aarde bij het Leids gemeentebe stuur. Met een startsubsidie van 6.000 gulden konden de ex-ver slaafden in september hun on derkomen aan de Mors weg 10 betrekken. De eerste periode, waarin het bijschaven van de huisregels centraal stond, is nu achter de rug. De vereniging is fors van leer getrokken met een programma waarin activiteiten voor de leden, voorlichting op scholen en overleg met de ge meente over een drugbeleid zijn opgenomen. Alfred Polonia en Jan de Mooy, beiden lid van de vereniging, leg gen uit wat precies het doel van alle activiteiten is: "Als verslaaf de had je iedere dag iets te doen, je moest iets regelen om weer aan drugs te komen. Wanneer mensen clean zijn, blijkt vaak dat ze in een vacuüm terecht ko- door Conny Smits men. Alle kennissen zitten in de dope-scene en de huisvesting is vaak slecht. Binnen de vereni ging proberen we elkaar op te vangen en weer dingen aan te pakken. Er moeten genoeg acti viteiten zijn om de verveling te gen te gaan. Want die verveling is het gevaarlijkst". Methadon Aan de Morsweg kunnen de leden nu elke dag tussen twaalf en vier uur bij elkaar komen. Het onder komen is deels als kantoortje, deels als huiskamer ingericht. Dat daar alleen weer ex-verslaaf den bij elkaar komen zien Alfred en Jan niet als een gevaar: "In het begin was dat wel zo omdat er ook mensen werden toegela ten die nog een methadonkuur hadden. Dat gaf een behoorlijk druk op mensen die wel clean waren. Daarom is besloten dat le den helemaal niets mogen ge bruiken: geen heroïne, maar ook geen methadon. De vereniging telt nu maar acht leden, maar je kunt beter acht gemotiveerde le den hebben dan dertig die het el kaar moeilijk maken". De belangenbehartiging van ex- verslaafden is een van de activi teiten van de vereniging. Vaak hebben de ex-verslaafden nog een zaak lopen by justitie, wonen ze slecht en kunnen extra moei lijk aan werk komen. Alfred en Jan: 'Verslaafden staan wel in de belangstelling en worden gehol pen. Maar zodra je bent afgekickt wordt je weer als normaal be schouwd en moet je je van de al leronderste tree van de ladder omhoog werken. Je moet je zelf weer inpassen in de maatschap pij. Voor veel ex-verslaafden valt het clean-zijn dan ook tegen. Dan blijkt dat je er even goed iedere dag voor moet knokken. Wij hel pen bij omscholing en proberen zelf projecten op te zetten zoals klusjes opknappen en verhui zen". Bezoeken aan theaters, musea en sporten laten de leden ook bui ten de openingsuren van het ver enigingsgebouw met elkaar ken nismaken. Bovendien worden op die manier nieuwe kennissen op gedaan. Daarnaast behoort ook voorlichting aan bijvoorbeeld scholen tot de taak van de ver eniging. Wat is dope, wat doet het en kun je er weer vanaf ko men? "Het belangrijkste is de he le mythe van 'heroïne gebruiken is interessant' eraf te halen. We willen de jeugd vertellen dat het alleen maar ellende en narigheid betekent en dat je daar steeds dieper in raakt Wij denken dat we wel weten waar we over pra ten en we kunnen dat op kinde ren overbrengen". Gevangenis Overleg met de gemeente en het CAD moet uiteindelijk tot een Leids drugbeleid leiden. Hoe dat beleid eruit moet zien kunnen Alfred Polonia en Jan de Mooy moeilijk aangeven. "Ex- drugsverslaafden moeten in ie der geval de kans krijgen om op nieuw te beginnen. Je zou ze kunnen helpen met werk en huisvesting. We weten echter ze ker dat gevangenisstraf voor ver slaafden een averechts effect heeft. Je moet niet denken dat 'dat hem wel zal leren'. Er is evengoed heroïne binnen de ge vangenis, je helpt een verslaafde nog verder de put in". De huidige aanpak in Leiden - verslaafden kunnen via het CAD een methadonkuur krijgen en de verslaving zo langzaam afbou wen noemen Alfred en Jan 'dweilen met de kraan open'. "Maar er is niets anders. Nu we clean zijn weten we dat metha don gewoon een vervangende verslaving is, toen we nog ge bruikten zagen we methadon als een middel om tot rust te komen. Als je de energie niet kon op brengen om aan heroïne te ko men, ging je even een kuurtje ha len". Volgens Arnold en Jan komt voor iedere verslaafde echter eens het punt waarop je een keus moet maken: stoppen of doorgaan. "En dat is een eigen beslissing. Vandaar ook dat we echt alleen nog maar volledig 'cleane' leden toelaten. Je kunt jezelf wel wijs maken dat je niet künt stoppen, maar dat zijn fabeltjes. De ene dag schijnt de zon, en dat is erg. De volgende dag schijnt hij niet, en dat is nog erger. Dat punt moet je doorbreken, wy weten dat het kan". DEN HAAG/LEIDEN - De 23-jari- ge Leidenaar De M. is door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot tweeëneenhalf jaar gevange nisstraf. De uitspraak is conform de eis die de procureur-generaal twee weken geleden stelde. Door de rechtbank was de Leidenaar eerder voor een reeks van inbra ken veroordeeld tot anderhalf jaar, een straf die de officier van justitie te laag vond. Vandaar dat dit keer niet de verdachte, maar de aanklager in hoger beroep was gegaan. De M. heeft, in som mige gevallen samen met een 23- jarige Hagenaar, tientallen inbra ken gepleegd, onder meer in Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Langeraar, Katwijk, Voorschoten, Noordwijk en Voorhout. De Hagenaar heeft in plaats van één nu twee jaar ge vangenisstraf opgelegd gekre gen. LEIDEN - Bij een aanrijding, gis terochtend, op het kruispunt Churchilllaan/Vijf Meilaan is een 17-jarige jongen ernstig gewond geraakt. De jongen, uit Voorschoten, reed op zijn bromfiets in de richting van de Noordhoflandbrug toen een auto op de kruising frontaal op hem botste. De bestuurder van de auto, een 21-jarige vrouw uit Gouda, was door het, rode licht gereden. De bromfietser liep bij de botsing een dubbele beenbreuk, hoofd wonden en inwendig letsel op. De bromfiets werd totaal ver nield en de auto zwaar bescha digd. LEIDEN - In de professorenwyk in Leiden worden volgend schooljaar twee openbare lage re scholen en een kleuter school opgeheven. Daarvoor in de plaats komt een nieuwe ba sisschool voor vier- tot twaalf jarigen die "De Burggraaf' gaat heten. De scholen die verdwijnen zijn: de "Pestalozzi" aan de Kern straat, de "Oppenheim" aan de Oppenheimstraat en de kleu terschool "Bambino", gelegen achter de Oppenheimschool. Dit besluit dat een jaar geleden door de gemeente met goed keuring van de betrokken scholen is genomen, is noodza kelijk omdat er over twee jaar alleen nog maar 'gezonde' ba sisscholen mogen zijn. Gister middag maakten de leerkrach ten de naam van de nieuwe school bekend. De samenwerking verloopt vol gens hen prima. Ruim driehon derd leerlingen en 14 leer krachten zal de basisschool "De Burggraaf' gaan tellen. De basisschool zal worden gehuis vest in de 'oude' Oppenheim school. De komende tijd zullen daar enige verbouwingen plaatsvinden zoals uitbreiding van de speelplaats. Ook de drie oudercommissies zijn al druk doende met de voorbereidingen om tot één or gaan te komen. De leiding van de toekomstige basisschool zal in handen zijn van het in on derwijskringen inmiddels be kende driemanschap: dit maal gevormd door Loes Vonk, thans hoofdleidster van de "Bambino", en de twee school hoofden Wielink en Van de Scheun. Om geen moeilijkheden met de overheid te krijgen - zij eist maar één leider - zal J. van de Scheun, nu nog verbonden aan de Pestalozzischool, formeel als hoofd naar buiten te treden. ui- He* vignet van "De Burggraaf'. l!iilfSISS Pestalozzi, Oppenheim en Bambi- zijn de scholen die verdwijnen. KATWIJK Er worden geen werkende jongeren gehuisvest in het pension van het Katwijkse bedrijf Ouwehand dat momen teel als onderkomen voor Joego- slavisch personeel dienst doet. LEIDEN - Op de hoek van de Bree- straat met de Papengracht is gis termiddag een auto in brand ge vlogen nadat kortsluiting was onstaan in de bedrading. De motor van de auto stond binnen de korste keren in lichterlaaie. De eigenaar, een 22-jarige man uit Alphen aan de Rijn, was in staat zelf het vuur doven met een brand blusapparaat. Het pand wordt, zoals in eerste instantie ook de bedoeling was, geheel bestemd voor dertig Leid- se studenten. Een en ander is gisteren bekend geworden na een gesprek waar bij zowel de stichting Leidse stu dentenhuisvesting, de stichting jongerenhuisvesting Katwijk (SJHK) en het bedrijf Ouwehand betrokken waren. In dat gesprek werd duidelijk dat de stichting studentenhuisvesting geen kans ziet "twee zo verschillende groe pen" in een gebouw als dat van Ouwehand te huisvesten. De SJHK drong er enkele weken geleden bij het gemeentebestuur van Katwijk op aan dat het pen sion van Ouwehand, Kuéa Valje- vo, niet voor Leidse studenten Kuéa Valjevo, het pension van Ouwehand waar momenteel nog Joegoslavische werknemers in zijn gehuisvest. Binnenkort zullen hier dertig Leidse studenten worden ondergebracht. maar voor Katwijkse jongeren had moeten worden bestemd. Daarop werd alsnog het overleg tussen alle betrokkenen geopend om de mogelijkheden tot het huisvesten van werkende jonge ren nader te onderzoeken. Aanvankelijk leek studentenhuis vesting, die inmiddels mondelin ge afspraken met Ouwehand had gemaakt, bereid zowel studenten als werkende jongeren te huis vesten in het pand aan de Indus trieweg. Van dat plan is de Leid se stichting nu toch afgestapt. De stichting heeft nog wel aange boden zich volledig terug te trek ken om de SJHK de vrije hand te geven. De SJHK heeft daar ech ter niet op willen inspringen om dat zy de ruimte toch "minder geschikt" acht. De SJHK voelt er er bovendien niet veel voor de verantwoordelijkheid te dragen voor een dergelijk groot project. "Wij beschikken nog over te wei nig ervaring. Dat zou een sprong in het diepe zijn", aldus de woordvoerder van de SJHK. Een struikelblok voor de Katwijk se jongeren vormde tevens de eis die Ouwehand had gesteld voor lopig een huurcontract voor drie jaar aan te gaan om zo de moge lijkheid open te houden na ver loop van tijd zelf weer aanspraak te kunnen maken op het pen- De Katwijkse stichting is wel toe gezegd dat in zeer dringende ge vallen een beroep kan worden gedaan op de stichting studen tenhuisvesting, terwijl aan Kat- wijkers die in Leiden studeren en zich in het pand van Ouwe hand willen vestigen de voor rang wordt gegeven. LEIDEN - B en W hebben aan de gemeenteraad een voorstel ge daan over de woningbouw in de stad. Het aantal - door het rijk toegewezen nieuw te bouwen woningen moet volgens het col lege worden verdeeld ov^r de binnenstad, de oudere wijken en de Stevenshof. De keuze van B en W voor de ver deling van de nieuwbouw in 1983 ziet er als volgt uit: In de binnen stad worden de bouwplannen voor de Ververstraat/Oude He rengracht (60 huizen), Sjardin- complex aan de Middelstegracht (37), de Middelweg (20), de Doe lengracht (58) en de Leidse Brood Fabriek in de wijk Noord- vest (56) Uitgevoerd. Verder de wat kleinere projecten: het Sijthof-complex aan de Vliet/ Molensteeg (18), Kaatsbaan bij het Noordeinde/G alge water (14), Digros, Oude Singel (11), Vollers- gracht (3), Pieterskerkgracht (3), Ir.Driessenstraat (5), Pieters kerkstraat (4), Hogewoerd nr.80 (3), Nieuwe Rijn nr.65/65a (2), Nieuwe Rijn nr. 12 (7), Hooi gracht nr.38 (14), Rapenburg nr.99/101 (7) Ook de plannen van studenten huisvesting aan de Middelste- gracht (16 wooneenheden), Hooi gracht (12), Kaiserstraat (47) kun nen ter hand worden genomen. En verder het Stevenshofje (12) en het Koetshuis van het Gulden Vlies (12). Buiten de singels kan het bouw plan voor het Olga-terrein in de Hansenstraat (36 huizen), de Mei doornstraat (5) en de studenten huisvesting aan het Flanorpad (85) doorgaan. In de Stevenshofpolder kunnen volgens B en W het komend jaar 360 woningen gebouwd worden, waarvan 228 in de woningwets ector, 87 premiekoop en 45 pre- miehuur. Het voorstel van B en W overschrijdt het toegestane to tale aantal (897) met tien. Het voorstel bevat ook meer bouw in de sectoren van de woningwet en de premiehuur dan het ryk toe staat. Schuttersveld Het bouwplan voor de Verver straat/Oude Herengracht staat ook op de voorlopige planning voor 1984. Door dit plan over twee jaar uit te smeren kan het probleem van de overschrijding grotendeels worden opgelost. Op de planning voor 1984, geba seerd op de toewijzing van dui zend woningen in dat jaar - een optimistische kijk - staat ook de bouw van 198 woningwetwonin gen op het Schuttersveld. Verder zijn de grotere plannen in de na bije toekomst: ruim driehonderd woningen in de Stevenshofpol der, het complex Nieuwenhui- zen aan de Morsweg (60), wo ningbouw op de plaats van het PTT-kantoor aan de Gerestraat (63), Nijssen-complex aan de Ma- redijk (40), Minnebroersgracht (44), St.Boerhave Pomona (55), Citin-complex aan het Leven daal (34), Noórdeinde hoek Rem- brandtstraat (33) en diverse klei nere bouwplannen. LEIDEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben goed keuring onthouden aan enkele onderdelen van het bestem mingsplan voor dc Transvaal- buurt. De provincie meent onder meer dat enkele stukjes grond langs de spoorlijn, die de gemeente wil bestemmen als parkeer- en speelterrein, mede moeten wor den bestemd voor spoorweg doeleinden. Een dergelijke be stemming van de gronden zou noodzakelijk zijn voor het func tioneren van de Nederlandse Spoorwegen (NS), aldus meent de provincie Gemeente en NS liggen met elkaar in de clinch over de bestemming van stukjes grond nabij de Wet straat en de Lopscnstraat. De ge meente meent dat die gebieden hard nodig om het leefmilieu van de wijk te verbeteren. In Trans vaal is een groot gebrek aan par keergelegenheid en een speel plek voor kinderen. Volgens de NS zijn de bestemmingen parke ren en spelen onverenigbaar met de plannen voor de realisering van een opstelspoor. De gemeente meent daarentegen dat de door hen voorgestelde op lossing voldoende zekerheid biedt voor de uitvoering van de NS-plannen en zelfs ruimte laat voor een verdubbeling van het spoor naar Den Haag. Het pro vinciebestuur wijst er echter op dat de onderlinge verhouding tussen de verse hi lllende bestem mingen in het bestemmingsplan niet is geregeld. Er wordt daar om tegemoet gekomen aan een deel van bezwaren van de NS, om enkele gronden duidelijk te bestemmen voor spoorwegdoel- einden. Woonboten De provincie heeft ook de goed keuring onthouden aan het ge deelte van het plan dat bepaalt dat de bergingen voor woonbo ten aan de Morskade niet groter mogen zyn dan vier kubieke me ter. Volgens de provincie is dat wel erg klein er mogen ze best wat groter worden. Andere bezwaren die zijn inge diend tegen het bestemmings plan voor de Transvaalbuurt wa ren onder meer gericht tegen de bouw van een plantenkas achter een bloemenzaak aan de Mors weg en tegen het creëren van een stukje openbaar groen, aan het water, naast het terrein van de roeivereniging Njord. Deze be zwaren zijn door de provincie on gegrond verklaard. Hengelsport (1) Hengelsportvereniging TOP vis te de achtste wedstrijd in de Ringvaart. Uitslag: 1 G. Kok- kedee 892 cm-47 stuks, 2 T. Hoppenbrouwer 820-40, 3 J. van Rijn 774-40, 4 H. Schouten 704-35, 5 W. van Berkel 632-32, 6 D. Schouten 566-28, 7 H. Schlagwein 552-30, 8 C. Hop penbrouwer 447-23, 9 J. Moe- nen 402-20, 10 F. van Ouds hoorn 252-13. Hengelsport (2) Visvereniging DVS hield een wedstrijd in de Ringvaart. Uit slag: 1 C. Hoppenbrouwer 3900 gram-30 stuks, 2 H. Schlag wein 3675-23,3 H. van Loon 30- 3675,4 W. van Berkel 3505-30, 5 J. Moenen 3360-22. 6 W. Schou ten 3300-27, 7 B. Leveling 3200- 18, 8 C. Sinteur 2940-19, 9 T. Hoppenbrouwer 2525-18, 10 B. Heemskerk 2500-19. Swingavond mime In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, is vrijdag een swingavond. Bovendien ver zorgen cursisten mime op zol der een optreden; ze laten een act zien die ze op de cursus in het LVC hebben geleerd. De zaal gaat om negen uur open. Folk De Friese groep Irolt treedt vrij dagavond in de Waag (Aal markt) op. Dit is het eerste van vier grote folkoptredens die de Leidse folkclub Horus in de eerste helft van 1983 in het Waaggebouw organiseert. Irolt speelt akoestische muziek, ge baseerd op Friese legenden en sprookjes. De groep heeft in middels vier elpees op haar naam staan. De samenstelling: Inez Timmer (zang en fluit), Nanna Kalma (zang, gitaar, mandoline, banjo), Sytze Wa- gemakers (accordeon en zang), Jan Ottevanger (akoestische basgitaar, tuba en zang) en Wiebe Postma (gitaar, mando line en zang). Het optreden be gint om negen uur. Bingo In clubhuis Rondom de Mare- dijk wordt vrijdagavond een jubileum-bingo georganiseerd. Aanvang acht uur. Oppascentrale De Leidse oppascentrale vraagt mensen die willen oppassen. Niet alleen jongeren, maar ook ouderen zijn welkom. Vooral 's ochtends en tussen de middag zijn er mensen nodig. De tarie ven zijn drie gulden per uur en na twaalf uur 's nachts vijf gul den per uur. Zowel mensen die als oppas willen fungeren als mensen die er een nodig heb ben kunnen terecht bij de Vrij- willigerscentrale, op maandag tot en met vrijdag van negen tot vijf uur, Langegracht 246a, tel. 149064. D'66 De politieke partij D'66 heeft morgenavond een ledenverga dering belegd. Landelijk voor zitter Jacob Kohnstamm neemt deel aan de discussie over de toekomst van D'66. De vergadering vindt plaats in ho tel Nieuw Minerva, Vrouwen- steeg 11 en begint om acht uur. LEIDEN - Bij een tweetal inbra ken, in een dancing en in de stu dentenmensa De Bak is in de nacht van maandag op dinsdag een gering bedrag aan geld buit gemaakt. In de dancing Koets-o-theek, aan de Kruisstraat, werd ingebroken en een bedrag van ongeveer 500 gulden meegenomen. De daders konden zich toegang tot de dan cing verschaffen door een deur te forceren. In de mensa werd een gering bedrag aan kassageld buitgemaakt en haalde men een onbekend bedrag uit flipperau- tomaten, biljartklokken en uit een wisselautomaat. Een 19-jarige Leidenaar kon, van nacht. op heterdaad worden be trapt bij een inbraak in het buurt- en clubhuis De Tamboe rijn aan de Valeriusstraat. Dejon- gen werd na een korte achtervol ging door de politie aangehou den.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4