Wetenschappelijk onderwijs: 258 miljoen inleveren Steeds "Want ik verdom het om kwaliteit in te leveren Studenten- psychiater Ten Have stapt uit zichzelf op Commissie acht bezuinigingen haalbaar Kip Shoarma in meeneem-restaurant De Smulpot! 9-SÖS* Sen mei' fccicmk bladbteefd Aantal eerstejaars studenten zal afnemen Twee zenders uit de lucht - ^WOENSDAG 26 JANUARI I A. ten Have: "In een aantal gevallen kun je niet volstaan met een cursus concentratie". door Wim Brands LEIDEN - De voorgestelde bezuinigingen voor het wetenschappelijk onderwijs die de taakverdelingscommissie eerder deze maand per discipline vaststelde, kunnen worden gehandhaafd. De 258 miljoen gulden die deze bezuinigingen in 1987 moeten opbrengen, acht de commissie haalbaar. LEIDEN Alles wees erop dat de studentenpsychia ter zou worden ontslagen: de rekenkamer had het over een overbodige luxe en de universitaire com missie die zich beraadt over de studentenvoorzie ningen koerst ook lang zaam maar gestaag op ont slag aan. Voordat hij ont slag kreeg nam hij het dus zelf maar: studentenpsy chiater A. Ten Have, die half-time voor de Leidse universiteit werkzaam is. Ten Have zetelt in het gebouw van de Studenten Gezondheidszorg aan de Boerhaavelaan. In zijn ka mer staat een divan, "maar", zo vertelt de psychiater aan het eind van de zitting, "ik maak er geen gebruik van. Noem het maar een relikwie". Bij het gesprek is ook een collega aanwezig, de stu dentenarts H. van der Kooij. Hoe we het vertrek van de psychiater moeten opvatten - daarover laat zij geen twijfel bestaan. Als Ten Have zijn kamer verlaat om de fotograaf de juiste weg te wijzen, zegt zij: "Het is een verschra ling". Ten Have zag de bui naar eigen zeggen al lang van tevoren aan komen. Een schuldige aanwijzen doet hij niet graag. Nee, hogere machten zijn er niet in het spel, verzekert hij, liever heeft hij het over een algemene tendens. Die tendens houdt o.a. in: "bewe ren dat een student met bijvoor beeld concentratieproblemen geen therapie nodig heeft, dus niet hoeft te praten over zijn ei genlijke gevoelsproblemen, maar al geholpen kan worden door de leerpsycholoog, die hem of haar w^er traint in het concen treren". "En daar doe ik niet aan mee", oor deelt Ten Have, "want ik verdom het om kwaliteit in te leveren. Ik houd me met de gehele persoon lijkheid van iemand bezig. En dat moet dan weer niet worden uitgelegd als: hij spit met graagte iemands psyche om, want dat is lariekoek. Maar kijk, in een aan tal gevallen kun je niet volstaan met een cursus concentratie, om dat je dan de angst, die iemand heeft, alleen maar ogenschijnlijk wegpraat. De oorzaak bestrijd je op die manier niet". Zoals gezegd, Ten Have zag de bui hangen, trok zijn conclusies en besloot te vertrekken. Hij maakt het het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit natuurlijk wel makkelijk op deze manier: hij legt zijn hoofd vrijwillig on der de guillotine, om het maar eens zwaarwichtig uit te druk ken. Voordat Ten Have wat kan zeggen neemt zijn collega het woord: "Het was wel opvallend dat het college van bestuur nog dezelfde middag opbelde en zei: jullie blokkeren die vacature toch wel! Dat is natuurlijk wel gebruike lijk, maar meestal schrijven ze gewoon een tijdje later even een briefje om je te herinneren aan die procedure". Ten Have beaamt het, maar hy wil toch ook het college van bestuur niet als de grote zondebok af schilderen. "Laat ik die vraag beantwoorden: is het dom wat ik doe, uit mezelf weggaan voordat het doek is gevallen? Ik denk het toch niet, want door van baan te veranderen blijf ik de mogelijk heid houden om me te blijven in zetten voor de psycho-therapie in Leiden, waar toch al geen overmaat aan therapie-mogelijk heden is'. Luxe De kernvraag is natuurlijk of een studentenpsychiater een noodza kelijkheid is. De rekenkamer sprak toch niet voor niets over een overbodige luxe en Ten Ha ve zegt het zelf: "dat zyn geen kwajongens". Waarom kunnen studenten met zielepijn geen ge bruik maken van de voorzienin gen waarvan ook de burger ge bruik moet maken? "Studenten hebben vaak met spe cifieke moeilijkheden te ma ken", antwoordt Ten Have, "en daar komt bij dat onze dienst een goede plaats in het studentenle ven heeft. Je kunt hier zo bin nenlopen en je hoeft niet bang te zijn datje gestigmatiseerd wordt. Bovendien: wij nemen alle tijd om je te helpen. Dat vergeten de tegenstanders ook nogal eens: dat sommige behandelingen niet één, twee, drie afgehandeld kun nen worden". "Maar goed, laat ik terugkomen op de vraag: waarom hoeft de stu dent geen gebruik te maken van dezelfde voorzieningen als een burger. Welnu, als je van een openbare voorziening gebruik maakt zegt de omgeving toch al gauw: aan die persoon is een ADVERTENTIE U weet wel, naast de ingang van het AC Restaurant Leiderdorp. Op het menu: 25 voortreffelijke gerechten en twee overheerlijke kindermenu's. Dat alles voor vriendelijke meeneemprijzen van f 7,50 tot f 14,50 per flinke portie in aardewerk potje. Deze maand Kip Shoarma, fijn gekruide stukjes kip in heerlijke Spaanse saus, incl. rijst of noedels: slechts f 7,50. D4SetVo°u"'en ^ouur. steekje los. Bovendien hebben die voorzieningen hogere drem pels". Zijn collega voegt daar aan toe dat het Instituut voor Multi disciplinaire Psycho-therapie, het IMP, daar een voorbeeld van is. Hoge drempels: dat is het bekende verhaal en bovendien vergeten de mensen die deze woorden in hun mond nemen altijd weer er bij te zeggen dat een werkende jongere bijvoorbeeld wel het risi co loopt over die drempel te struikelen en een smak te ma ken. "Ja, dat is een kwalijke zaak", gaat Ten Have verder. "Maar ik vind toch niet dat je er daarom maar naar zou moeten streven de stu dentenpsychiater af te schaffen. Het zou zo moeten zijn dat alle jongeren by hem terecht kun nen". Schools systeem mag klinken, in een bepaald op zicht veel goeds. Hij begint zijn uitleg met te vertellen dat veel problemen waarmee studenten kampen op de middelbare school vaak voor het eerst de kop opsteken. "Maar die mensen worden door de schoolsheid van het het systeem meegezogen. La ter, op de universiteit, gebeurt dat niet meer; ze moeten het zelf maar uitzoeken. Door de twee-fa- senstructuur zal er ook op de universiteit een wat schoolser systeem komen. Dat is dus in dit opzicht geen slechte zaak". Bij zijn nieuwe werkgever hoopt Ten Have gebruik te kunnen ma ken van alles dat hij in die dertie- nenhalf jaar als studentenpsy chiater heeft geleerd. "Moet ik studenten behandelen, dan weet ik dank zij m'n ervaringen wel hoe ik dat moet aanpakken". Op de vraag waar hij naar toegaat, antwoordt hij kordaat: "Het IMP". Het instituut met de hoge drempels dus. De dagelijkse besturen van de af zonderlijke instellingen kunnen nu met voorstellen komen. Deze worden op 4 februari besproken. Hierna zal de taakverdelings commissie een eindrapport ma ken waarin staat hoeveel elke universiteit en hogeschool pre cies moet bezuinigen. Nu is in elk geval al duidelijk dat het vak sterrekunde in Leiden waarschijnlijk niet gespaard zal worden, want er is bepaald dat deze discipline met een half mil joen minder toe kan als deze stu dierichting in Nijmegen wordt opgeheven en de andere in Gro ningen. Leiden, Utrecht en Am sterdam inleveren. Voor geologie is voorgesteld deze richtingen in Groningen en Lei den op te heffen; dus ook de vak groep geologie die nu nog be staat aan de Leidse universiteit zal verdwijnen. Uiteindelijk moeten er twee volwaardige op leidingen overblijven; hiermee kan vijf miljoen gulden worden bezuinigd. Voor farmacie zijn er verschillende mogelijkheden om zes miljoen gulden te besparen: opheffing van deze studierichting bij de universiteit van Amsterdam plus bezuinigen bij de overige, ophef fing van die in Utrecht of het scheppen van twee nieuwe stu dierichtingen uit de bestaande vier: Groningen, Leiden, Utrecht en Amsterdam. Bezuinigen bij sociale wetenschap pen gaat met van een leien dakje. Er zijn nog geen concrete moge lijkheden bekend. De taakverde lingscommissie blijft echter vast houden aan de 25 miijoen gul den, waarvoor deze discipline is aangeslagen. Wat betreft letteren: de studierich tingen algemene taalweten schap, algemene literatuurwe tenschap, Nederlands, Frans, Duits, Engels, Griekse en Latijn se taal en cultuur zullen, waar aanwezig, blijven bestaan. Con centratie is aan de orde by de vakken Italiaans en Scandina visch, samenwerking tussen de universiteiten bij Slavische talen, kunstgeschiedenis en archeolo gie. Voor takenruil staan genoteerd na tuurkunde, scheikunde, biologie en wijsbegeerte. En daar kan dan nog aan worden toegevoegd dat in de gevallen van scheikunde en natuurkunde de bezuinigingen in Leiden waarschijnlijk aardig overeen zullen komen met de voorstellen die de besturen van de faculteiten al hebben gedaan. Voor geneeskunde heeft de minis ter een afzonderlijke bezuiniging aangegeven. Het overleg hier over zal voor 4 februari zijn afge rond. Wel heeft Deetman laten weten dat voor de tweede fase van de artsenopleiding 1200 stu denten kunnen worden inge schreven. Hierdoor is echter bij voorbeeld nog niet duidelijk hoe veel studenten er kunnen deel nemen aan de eerste fase. Ontslagen De bezuinigingen zullen o.a. tot ge volg hebben dat 2500 tot 3000 ar beidsplaatsen verdwijnen. De mogelijkheden om deze last zo draaglijk mogelijk te maken wor den nagegaan. Zo zal er naar vry- Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Plasmarkt Eindelijk. Nog een paar maan den en de vrouwelijke bezoe kers van de binnenstad hoeven in geval van hoge nood niet langer het stadhuis of V D' binnen te vluchten. Het open bare ondergrondse toilet aan de Vismarkt wordt namelijk opgeknapt en binnen enkele maanden heropend. Herman Bos liep zich al meteen na de opening van het Stad huisplein-terras af te vragen wat hij met z'n behoeftige klanten aan moest. Naar het stadhuis of naar V D sturen, vond hij eigenlijk niet zo ele gant. Op het stadhuis liepen ze zich lange tijd af te vragen wat ze nu met die leegstaande en on der water gelopen 'onder grondse' aan de Vismarkt aan moesten. Dicht- of opengooi en? Dat was het dilemma. Op een goeie dag liepen econo mische zaken-chef Ewald Keij- ser en Herman Bos elkaar te gen het lijf. De ambtenaar vroeg of hij er niets voor voelde het enige openbare toilet van Lei den te gaan runnen. En daar zag de ondernemer wel een gat Ewald Keijser heeft nu samen met zijn collega Gerrit Vons van de afdeling grondzaken een 'notaatje' gemaakt en als de gemeenteraad daarmee ak koord gaat dan mag Herman Bos de 'ondergrondse' voor het symbolische bedrag van twee gulden vijftig overnemen, op knappen en voor het publiek openstellen. Nog een paar maandjes en dan kunnen de Leidse vrouwen weer met een gerust hart en een volle blaas de stad i - Zo is het nu nog bij het urinoir aan de Vismarkt. Huilen omdat het openbare toilet nog altijd gesloten is Maar de terras-exploitant binnenkort kunnen de vrouwen weer met een gerust hart en een volle blaas de binnenstad in <folo Holvast* J.V. Vreemd verkeer(3) Rare club die VW. Eerst betaal de reclame voor Haagse sex- clubs opnemen in het eigen in- fo-blad en nu zelfs gratis recla me maken voor de NBBS in de jongste informatiefolder, die in een oplage van maar liefst 100.000 en in vier talen op de toeristenmarkt is gesmeten. In deze overigens uitermate kleurrijke en stijlvolle Leiden- folder is een 'info-inlegvel' ge schoven met daarin handige informatie voor de toeristen, zoals telefoonnummers van politie, de Eerste Hulpdienst en de dokterstelefoon. Onder het kopje 'Enige belangrijke instellingen' treffen we tot on ze verbazing tussen de Neder landse Spoorwegen en het ge meente-archief de studenten- reisvereniging NBBS aan. Valse concurrentie ten opzichte van andere reisorganisaties? Zou de VW-directie soms een zetel hebben in het stichtings bestuur van de NBBS? Niks hoor. Volgens VW-adjunct Cees Hugens is de NBBS on der 'belangrijke instellingen' gerangschikt "omdat er hier aan de balie zo ontzettend veel naar de NBBS wordt ge vraagd". Ja, om een reis te boeken en Lei den zo snel mogelyk de rug toe te keren... J.V. Verzamelwoede (3) De Leidse postzegelverzame laars hebben gisteravond op hun algemene jaarvergadering de vredespijp gerookt. Er was heibel in postzegelland ontstaan nadat het bestuur van de Leidsche Vereeniging van Postzegel Verzamelaars in dui gen was gevallen. Aan de ene zijde stonden voorzitter H. van Eist en penningmeester W. Groenewegen en aan de ande re zijde stonden de overige vijf bestuursleden onder aanvoe ring van oud-secretaris A. van Haarlem en R. Dutour Geer- ling. De bestuurders aan de ene zijde noemden de andere bestuur ders autoritair terwyl de be stuurders aan gene zijde uitrie pen dat "zij zover zijn gegaan dat wy niet meer met ze willen samenwerken". Ruzie tussen de eerste en tweede penning meester. waar zelfs een ac countant aan te pas kwam, werd het breekpunt. De bestuurlijke tweedracht kwam op de ledenvergadering van 21 december aan het licht. Er vielen 'woorden'. Uiteinde lijk stapte de ene party (die van de vijf bestuurders) op, toen bleek dat Van Eist en Groene wegen niet weg te krijgen wa ren, omdat het merendeel van de leden wilden dat zij bleven zitten. De vijf dissidenten hoopten op de uitermate druk bezochte al gemene jaarvergadering van gisteravond terug te kunnen slaan. Maar zover is het niet ge komen. Erevoorzitter De Best werd massaal als voorzitter M kozen terwijl voorzitter Van Eist z'n zin kreeg en tot secre taris werd benoemd. Penning meester Groenewegen ten slot te blijft gewoon op z'n oude be stuurszetel zitten Toch is dissident Van Haarlem niet ontevreden over het ver loop van de vergadering van gisteravond. "De vereniging heeft gelukkig haar eerbied waardige karakter getoond en de vergadering is niet uitgelo pen op een ordinaire ruzie. Misschien is de vrede tussen bepaalde mensen onderling nog met getekend, de rust is in elk geval weergekeerd. En de bestuursploeg die er nu zit, krygt van ons voorlopig het voordeel van de twyfel". Woorden waar de nieuwe secre taris zich natuurlyk best in kan vinden. Van Eist "Zeli beste families vallen er wel eens woorden. By ons is dat nu gebeurd en we hebben h. t uit gepraat. Vanaf nu gaan we ons weer gewoon met onze hobby bezig houden". Postzegels ver zamelen dus. J.V. willigers worden gezocht: zij die niet meer of minder willen werken. Uitgangspunt zal wel zijn dat onderwijs en onderzoek niet aan kwaliteit inboeten. Voor vervroegd uittreden wordt gedacht aan hen die zestig of wellicht vyfenvyftig jaar en ou der zijn. Voorts wordt gedacht aan tijdelijke werktijdverkorting en deeltydarbeid waarby het wachtgeld niet in gevaar komt. Werknemers die gedwongen wor den ontslagen zouden ook de mogelykheid moeten krijgen hun vaardigheden op peil te hou den. Ze kunnen als ze dat wen sen in het arbeidsproces worden ingeschakeld en hun uitkering behouden. By onvrijwillig ont slag zou de getroffene een recht van voorrecht kunnen worden toegekend. Voor veel van deze voorgestelde mogelykheden is echter wel de medewerking van het ministerie noodzakelyk. LEIDEN - Volgens een prognose zal de Technische Hogeschool Eindhoven in het jaar 2001 ten opzichte van 1981 het sterkst in aantal eerstejaarsstudenten da len. namelijk met 54 procent De Vrije Universiteit al dan 42 pro cent. de Katholieke Universiteit Nijmegen 40 en de Leidse uni versiteit 11 procent minder eer stejaars hebben. Dit blijkt uit een onderzoek dat aan de Leidse universiteit is verricht Er zyn volgens de onderzoekers verschillende redenen waarom de cijfers zo verschillen. Om er één te noemen: de belangstelling voor het wetenschappelyk on- derwys verschilt per regio (bui ten de randstad zes negen pro cent, binnen de randstad twaalf i achttien procent) Ook is gebleken dat de belangstel ling van vrouwen voor het we tenschappelijk onderwijs toe neemt, terwijl deze zich voor mannen stabiliseert. Sinds 1971 zijn de technische hogescholen hierdoor minder gegroeid dan de universiteiten. In de toekomst zullen technische hogescholen elf procent meer dalen dan de uniY" r itritrn Door de ontker kelijking zullen ook de confes sionele instellingen aanzienlijk minder groeien Vooralsnog is echter weinig te merken van de tendens die de onderzoekers hebben gesigna leerd, want uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis- ttflk valt af te leiden dat er dit stu diejaar meer studenten aan de universiteiten en hogescholen zyn begonnen, dan werd ver wacht Voor twaalf van de dertien instel lingen bestaat een grotere be langstelling dan vong jaar het ge val was In dit opzicht valt de Technische Hogeschool Eindho ven echter al wel uit de toon LEIDEN - De Leidse politie heeft weer twee illegale radiozenders uit de lucht gehaald Omstreeks half negen, gister avond. werd proces verbaal op gemaakt tegen een 32-jange Lei- denaar die vanuit een pand aan de Geregracht opereerde met een zender onder de naam 'Radio City' De installatie, met een waarde van ongeveer 2000 gul den. werd in beslag genomen Rond tien uur gisteravond werd een kleinere zender uit de lucht gehaald die. onder de naam 'Ra dio Sleutelstad', opereerde van uit een pand aan de Haven. Deze zender werd een half jaar gele den ook al door de politic uit de lui hl h.1 .ld Tir< n 'li' rip- naar, een 18-jangc jongen, werd ook proces-verbaal opgemaakt en de zender werd opnieuw in beslag genomen De politic is de illegale radiozen ders op het spoor gekomen naar aanleiding van klachten uit de buurt

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3