„Moderniseri ng kernwapens niet helema al uitsluiten" Uiteindelijk doel blijft nul-optie Opslagplaats op tijd klaar Van der Stoel, nieuwe ambassadeur bij VN: \nterv\ew Lubbers en Kohl eensgezind: Kans op Suriname-debat gering WOENSDAG 26 JANUARI 1983 Varia PAGINA 17 door Ruud Kreutzer Ik schrok even toen ik het las: Ton Lutz is al 64 jaar, en heeft nog één jaar te gaan als acteur. Daarna gaat hij met pensioen, en of hij dan nog exhibitiewedstrijden blijft spe len zoals Björn Borg moet je maar helemaal afwachten. Hoewel, Sir Laurence Olivier doet dat op zijn manier ook, in films ('Boys of Bra zil'), in tv-series ('Terugkeer naar Brideshead', waarbij hij tijdens de opnamen van de ziekbedscènes steeds in slaap schijnt te zijn geval len zodat ze hem telkens behoed zaam wakker moesten schudden), dus waarom zou Ton Lutz zich niet op dezelfde manier manifesteren na zijn 65ste? Dan blijft er tenmin ste nog iets van zijn talent beklij ven. Want ik vind hem een groot ac teur, en ik schrok, om de waarheid te zeggen, niet omdat ik hem zo vaak heb zien spelen dat ik mij niet kon voorstellen dat hij uit mijn to neel patroon zou wegvallen, maar omdat ik hem juist veel te weinig aan het werk heb gezien. Ik voelde, kortom, iets van wroeging en spijt dat ik te weinig van Ton Lutz ge zien had, en dat ik nog maar een jaar had om die schade in te halen. Gelukkig, zo las ik, staat hij op het ogenblik in een intrigerend stuk van de Oostenrijker Thomas Bern- hard, 'Ueber allen Gipfels ist Ruh', dus ik belde vorige week vrijdag meteen naar de Stadsschouwburg en vroeg of ze voor diezelfde avond, nog twee kaartjes hadden? Ik bofte, op de zesde rij hadden ze nog twee zitplaatsen a f20. Meteen toegesla gen natuurlijk, pas 's avonds zagen sve dat de Stadsschouwburg voor driekwart leeg was. Gelukkig wa ren de toeschouwers volgens een uitgekiende choreografie zo tactvol over alle rangen verspreid dat de aeteurs toch nog het gevoel moeten hebben gehad voor een behoorlijk gevulde zaal te spelen. Wat zijn die jongelui van tegenwoordig overi gens brutaal, vindt u ook niet? Toen wij nog jong en ondernemend waren slopen we pas in de pauze, heel beducht, naar de dure plaat sen voorin de zaal, nadat we eerst als Arendsoog de leeg gebleven plaatsen nauwkeurig in ons hoofd hadden geprent. Maar zij zaten al voordat het doek opging precies in het midden op de tweede rij, wer den door de ouvreuse weggestuurd omdat zij andermans plaatsen in namen en zelf achterin de zaal thuishoorden, waarna zij onder het oog van de lantaarndraagster op die tweede rij vijf plaatsen naar links schoven en daar weer onbe kommerd gingen zitten! Ik zou dat nu nog niet eens durven! En hoe was Ton Lutz? Prima, ik kan niet anders zeggen. Ann Hase- kamp trouwens ook. Maar het stuk, dat van kwart over acht tot kwart voor twaalf duurde, was een bezoe king. Te lang dus? Kun je dat het publiek aandoen? Ton Lutz vindt (in de Telearaaf) van wel: „Theater dat zich van zijn verant woordelijkheid bewust is, moet zijn uiterste best doen om het publiek wèl van alles aan te doen, ogen te openen die niet open zijn. En waar om zou een stuk niet tot 12 uur mo gen duren, als een wezenskenmerk van dat stuk is dat het ge-OH nooit ophoudt?" Ton Lutz heeft makkelijk praten. Hij kan af en toe opstaan, rondlo pen, zich achter de schermen terug trekken of op het toneel in een mak kelijke fauteuil gaan zitten, maar wij moesten drie uur lang zonder beenruimte onze tijd beiden op die klotestoelen van de Amsterdamse Stadsschouwburg. En als je nou nog geboeid werd door al dat geou wehoer, maar er wordt niets inte ressants gezegd. Er gebeurt niets om 'de ogen te openen die niet open zijn'. De kracht van het stuk, zegt Ton Lutz, is gelegen in de herha ling. 'Steeds hetzelfde omdat er geen inhoud in de mensen aanwe zig is, om überhaupt iets zinnigs te zeggen te hebben'. Maar zoiets werkt absoluut niet als hoofdpersoon een belangrijk schrij ver heet te zijn, Nobelprijswin naar, met graagte gelezen door de jeugd, en gelijkelijk bewonderd door een studente, een journalist en een uitgever, terwijl alles wat hij zegt en voorleest niet meer dan lucht en Engelse nothing blijkt te zijn! Zulke belangrijke, geadoreer de maar oninteressante schrijvers bestaan toch niet? Interviews of pa nels met Gerard Reve, Harry Mu- lisch, W. F. Hermans, Jan Wolkers, Maarten 't Hart, Cees Nooteboom en Willem Brakman zijn altijd in teressant, amusant, intrigerend, opzienbarend of prikkelend, maar nooit saai of nietszeggend. Ik kan me niet voorstellen dat dit in de Duitstalige literatuur anders is: Heinrich Boll, Gunter Grass, Peter Handke? Thomas Bemhard wel licht? Ik geloof er niets van. Je zit dus niet alleen te schuiven op je stoel omdat er überhaupt niets zin nigs wordt gezegd, maar ook om dat je geen moment gelooft dat je naar een beroemde en geliefde schrijver zit te kijken. Die man, denk je, heeft nog nooit een oor spronkelijke gedachte gehad en ook nog nooit een leesbare zin opge schreven, waarom doet iedereen dan alsof dat wèl zo is? Ze nemen me in de maling! Wat doe ik hier eigenlijk, waarom zit ik niet thuis bij de buis, inplaats van hier bij die klier? DEN HAAG - Een korte mededeling van premier Lubbers afgelopen vrij dag betekende voor mr. Max van der Stoel het einde van een maanden lange periode, waarin het soms leek of ieder een in de weer was om de oud-minister aan een passende internationale werkkring te helpen. Van der Stoel (58) is dan ook zichtbaar verheugd, dat hij Nederland bin nenkort in de Verenigde Naties mag gaan verte genwoordigen, in weer wil van alle geharrewar en kritiek. Onze nieuwe man in New York is een socialist, die dat nooit heeft verzwegen. Komt het niet een beetje vreemd over, dat juist een PvdA-man het beleid van een CDA-WD kabinet moet gaan verkopen voor de wereld arena van de Verenigde Na ties? Van der Stoel: „Als ik zou ver wachten dat het regeringsbe leid vaak tegen mijn eigen overtuiging zou ingaan, zou ik het niet doen. Maar er is een grote mate van continuiteit in de buitenlandse politiek van de opeenvolgende regeringen. Ik geloof dus niet dat dat een probleem zal zijn". - Onlangs was het parlement in de ban van de 'freeze-resolutie' in de Verenigde Naties (een op roep aan de supermachten om hun kernwapenarsenalen on middellijk te bevriezen). De de batten daarover toonden een duidelijke kloof tussen de rege ringspartijen en de PvdA. Voorziet u daar geen moeilijk heden? Omslachtig beredeneert Van der Stoel hoe „logisch" de conclu sie van de PvdA-fractie was, om voor zo'n 'freeze' te zijn. Maar „zelf behoor ik niet tot de mensen die vinden dat je on der alle omstandigheden nee moet laten klinken ten aanzien van de plaatsing van nieuwe Pershings en kruisraketten". Er zijn nogal wat 'als-en', maar toch, Van der Stoel sluit de modernisering niet uit, in te genstelling tot zijn partij. Een akkoord in Genève, waar de Sowjet-Unie en Amerika pra ten over de middellange af standsraketten in Europa, is voor Van der Stoel niet uitge sloten. „Er zijn altijd idealere oplossingen te bedenken. Het zou prachtig zijn als beide par tijen nog veel radicaler terug zouden gaan. Maar als de keus is tussen een akkoord in Genè ve dat een vermindering aan weerszijden laat zien, of alle remmen los in de bewape ningsrace, dan lijkt me dat niet moeilijk. Bovendien zou een dergelijk akkoord het klimaat tussen Oost en West sterk ver beteren, en daarmee de kans vergroten op verdere akkoor den". Scoren - Uit de recente debatten over de begroting van minister van buitenlandse zaken Van den Broek valt op te maken dat er een meer realistische wind door het ministerie gaat waai en. Nederland zal bijiworbeeld minder solistisch gaan optre den. „Ik weet niet of dat nu zo'n ver andering is. Ik heb het zelf als minister ook nooit zo gezocht in solo-optredens. Ik vind het belangrijker dat je een fiks aantal landen meekrijgt voor zestig of tachtig procent van je opvattingen, dan dat je in je eentje honderd procent je ei gen standpunt verkondigt. Dat laatste is alleen getuigen en weinig scoren". De benoeming (juister "is voor dracht, want formeel moet de koninigin nog haar handteke ning zetten) is niet zonder voorgeschiedenis. In „kringen van de WD", zoals dat veilig heeft, bestonden nogal wat re serves tegen de wens van mi nister Van den Broek om zijn voorganger op een van de be langrijkste diplomatieke pos ten te „parachuteren". Van der Stoel haalt minzaam de schouders op. „Ik heb daar met lichte verbazing kennis van genomen. Tijdens de laat ste behandeling van de begro ting die ik gedaan heb, in fe bruari vorig jaar, heb ik weinig kritiek van de VVD ondervon den. Dus het is wat merkwaar dig, dat gesteun en geklaag nu. En ik weet zeker dat het niet de hele WD is, die er zo over dacht". Max van der Stoel: een tevreden nieuwe VN-ambassadeur Amerika „Bepaald onjuist" noemt Van der Stoel het verwijt dat de be trekkingen met de VS in de acht maanden van het kabinet Van Agt II zijn verslechterd. „Ik had een uitstekende ver standhouding met minister Haig en onderminister Eagle- burger. Natuurlijk waren er duidelijke meningsverschillen over Midden-Amerika, El Sal vador, die werden ook weder zijds erkend. Aan de andere kant zijn er in die acht maan den ook een aantal positieve dingen gebeurd. Zoals onze ac tieve deelname aan de vredes macht in de Sinai, en de diplo matieke voorbereiding daar van, waarover Washington zeer te spreken was. Een ander voorbeeld is de Spaanse toetre ding tot de NAVO". Dat laatste overigens tegen de wens van de PvdA-fractie in, ook iets dat „met bepaald duidt op een slaafse volgzaamheid ten op zichte van de partij". - Als de betrekkingen met de VS niet verslechterd zijn onder uw ministerschap, waarom heeft Washington dan uw benoe ming tot Hoge Commissaris voor de vluchtelingen geblok keerd? „De Amerikanen hebben geko zen voor de Deen Poul Hart- ling, de zittende Hoge Com missaris. Ze hebben niet tegen mij gekozen, naar ik heb horen verluiden. Via de gen»;, r, kanalen, en ook persoonlijk". Parachutist De Vereniging voor de Buiten landse Dienst, die de diploma ten in het buitenland verenigt, heeft een kritische noot laten horen over de voordracht van oud-minister Van der Stoel. In een verklaring wordt dat be sluit „betreurd", omdat men het droppen van 'parachutis ten' van buiten de diplomatie ke dienst niet in het 'landsbe lang' acht Voor Van der Stoel kan het de feestvreugde met drukken. Hoewel ook hy vindt dat het een uitzondering moet blijven, en dat de buitenlandse dienst niet gepolitiseerd moet worden. „Als minister heb ik bij benoe mingen nooit gekeken naar de politieke kleur van kandida ten. Als er een betere balans (in de politieke samenstelling van het diplomatcncorps -red.) moet komen, bijvoorbeeld dat meer socialisten in de buiten landse dienst komen, dan moet de PvdA meer mensen aan moedigen een diplomatieke carrière te kiezen. Maar met langs de weg van politieke be noemingen, zoals dat gaat bij burgemeestersposten". - Kan Nederland veel betekenen als lid van de Veiligheidsraad? „Toen Nederland m 1965-66 voor het laatst in de Veiligheidsraad zat, ik was toen staatsecretaris voor NAVO en VN-zaken, brak er een gewapend conflict uit tussen India en Pakistan. Ne derland heeft toen een belang rijke rol gespeeld bij het vin den van een formule voor een wapenstilstand". „Nederland is altijd een van de actiefste leden geweest van de Verenigde Naties. Natuurlijk, het werk kent ook zyn frustra ties. wanneer oplossingen on bereikbaar zijn. Maar als de VN er niet was, dan moest het worden uitgevonden". BONN, BRUSSEL - De Nederlandse premier Lubbers en de Duitse bondskanselier Kohl zijn het erover eens dat bij de ontwapeningsonderhandelingen in Genève tus sen Russen en Amerikanen het uiteindelijke doel de zgn. nul-oplossing moet zijn. t Dat houdt in dat de Verenigde Sta ten geen middellange-afstands- raketten in Europa zullen statio neren als de Sowjet-Unie al haar nu al opgestelde wapens van dit type zal vernietigen. Lubbers zei dit gistermiddag op een perscon ferentie in Bonn, waar hij samen met minister Van den Broek van buitenlandse zaken een officieel kennismakingsbezoek had ge bracht aan de Westduitse bonds kanselier Helmut Kohl. Nog onlangs heeft de Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko in Bonn de door de Verenigde Staten voor gestelde nul-oplossing catego risch van de hand gewezen. Lubbers verklaarde dat het berei ken van de nul-oplossing best in fasen kan geschieden. Hij wilde echter niet zeggen wat hij zich zelf daarbij voorstelde. Op de vraag of Nederland eventueel ge noegen zou kunnen nemen met een soort tussenoplossing, die neerkomt op het afzien van de Pershing Il-raketten en het slechts gedeeltelijk stationeren van de kruisraketten in ruil voor een aanzienlijke vermindering (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG-LEIDEN - De kwestie-Suriname zal vermoedelijk niet meer dan zijdelings aan de orde komen op de jaarlijkse vergadering van de mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties die komende zon dag in Genève begint. In diplomatiek Den Haag wordt het vrijwel uitgesloten geacht dat de in de commissie vertegenwoordigde landen zich bij resolutie over de ge beurtenissen in Suriname zullen uitspreken. Minister Van de Broek van buitenlandse zaken zegde de Tweede Kamer vorige week tijdens de behandeling van zijn begroting nog toe wat hij noemde brede internationale steun te zoeken voor de Nederlandse af keuring van de executies in Suriname. Ook de leider van de Nederlandse delegatie, oud-staatssecretaris prof. P. H. Kooijmans, hoogleraar in het volkenrecht aan de rijksuniversiteit in Leiden, acht de kans gering dat Suriname uitvoerig aan de orde komt Internationaal is er voor Suriname weinig belangstelling. van het aantal Russische middel- lange-afstandsraketten, zei de minister-president: „Daar zié ik mij nog niet mee naar het parle ment gaan". Het NAVO-besluit van december 1979 ter modernisering en even tueel stationering van middellan- ge-afstandsraketten in West-Eu ropa houdt in dat als er geen overeenstemming tussen Russen en Amerikanen wordt bereikt, er 48 kruisraketten in Nederland moeten worden geplaatst. Lubbers was van mening dat het Westen natuurlijk niet net kan doen of het potentieel aan Franse en Britse middellange afstands raketten niet bestaat. Dat is nog iets anders dan deze wapensyste men ook daadwerkelijk bij de onderhandelingen in Genève mee te laten tellen. In NAVO-kringen in Brussel wordt er echter op vertrouwd dat de Amerikaanse onderhandelaars in Genève niet star zullen blijven vasthouden aan de nul-optie voor de nieuwe atoomraketten, maar naar wezenlijke onderhan- delingscompromissen zullen zoeken. Officieel houdt de NAVO nog steeds vast aan de zogenaamde nul-optie. „Die zou ons doel moe ten zijn", aldus Genscher. In NA- VO-knng is echter duidelijk dat dit meer als ideaalbeeld dan als werkelijke mogelijkheid geldt Premier Lubbers brengt momenteel een bezoek aan West-Duitsland. Hier wordt hij hartelijk begroet door de Duitse bondskanselier Helmut Kohl. (foto ANP) Amsterdammer voorwaardelijk veroordeeld AMSTERDAM (ANP) - Dc recht- bank in Amsterdam heeft giste ren de 35-jarige Amsterdammer H.C. van der H. veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar wegens valsheid in geschrifte Hij werd ervan verdacht ongeveer 400 mensen, die bu zijn bcdnjf Sunline Holiday Systems een stacaravan in onder meer Frank rijk en Spanje hadden gekocht, te hebben opgelicht Hij zou als verhuuragent voor die caravaneigenaren de caravans aan derden hebben verhuurd en deze huren met hebben afgedra gen MAASTRICHT - In Maastricht zijn valse rijksdaalders gesig naleerd. Diverse middenstan ders, in hoofdzaak kasteleins, aldus de politic, lalkM tot nu toe een geringe hoeveelheid val se rijksdaalders geïnd, 's Avonds zijn deze valse munten niet goed van echte te onder scheiden. Overdag is dat wel het geval: dan valt vrij gauw de blauw-grijze kleur op. Minister in brief aan Kamer: DEN HAAG (GPD) - De geplande opslagplaats voor laag en middel radioactief afval in Velsen kan in september van dit jaar in gebruik worden genomen. Minister Win- semius (volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieube heer) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer het waarschijn lijk te achten voor die tijd alle procedures te hebben afgerond Morgen overlegt de bewindsman met de Tweede Kamer over de opslagplaats De voorbereidingen voor de opslag van het radioactief afv al m 1 sen zijn in volle gang. zo blijkt uit de brief. Ondertussen wordt het onderzoek naar alternatieve lokaties voor de opslagplaats voortgezet Winsc- mius stelt in zijn schryven dat in Velsen zelf geen andere geschik te terreinen aanwezig zijn. In eer ste instantie had het gemeente bestuur van Velsen beweerd dat dit wel h> I gi il vv a Minister Winsemius schrijft dat in Noord-Holland vier en buiten de ze provincie twee alternatieve lo katies zyn. Met de betrokken ge meentebesturen vindt momen teel overleg plaats De gemeen ten Den Helder. Zype en Heems kerk zyn reeds bij de bewnnds- man op bezoek geweest De vier de gemeente is Enkhuizcn Dc al ternatieve lokaties buiten Noord- Holland liggen in de pwwlli k Gelderland. Welke plaatsen dat zijn, is nog met bekend gemaakt. Winsemius zegt in zyn bnef geen concrete voorspellingen over re sultaten te kunnen doen. Aan het slot van zyn schryven deelt de milieuminister mee dat hij voor alle zekerheid eea eer gunning heeft aangevraagd voor het dumpen van het radioactief afval in dc oceaan. Hiervan wil hy gebruik maken, wanneer hy niet op tyd een opslagplaats op land kan realiseren

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17