Van Harskamp terug in de tijd Van der Wiel kan Kortsjnoi niet aan Miezerige bijeenkomst Oranje nieuwe domper C Andersson blijft leider Liniburgia wil terug naar betaald voetbal Sassenheimer na zes jaar weer in nationaal zaalvoetbalteam Michels bondscoach Amerikanen? Röhrl ruim op voorsprong in rally MC WOENSDAG 26 JANUARI 1983 Sport ZEIST (GPD) - De eerste trai ning van Oranje ter voorbe reiding op de EK-interland tegen Spanje (16 februari in Sevilla) was niet meer dan een wassen neus. Van de door afwezigheid van de „buitenlanders" toch al sterk gedecimeerde selectie vielen gisteren nog eens vijf spelers door blessures af. Daardoor kon het gebeuren, dat bonds coach Kees Rijvers in het miezerige Zeist slechts vijf spelers ter beschikking ston den voor een lichte baltrai ning. Drie van de tien door Rijvers opgeroepen internationals (Schoenaker, Van Kooten en Schrijvers) keken in bur gerkleding toe, het Ajax-duo Boeve-Ophof moest zich door lichte blessures beper ken tot wat loopoefeningen. Voor Kees Rijvers betekende de „absentie" van de vijf spe lers een nieuwe domper op de toch al zo sterk door te genslagen gemarkeerde weg naar Sevilla, waar over drie weken in feite beslist wordt over het lot van Oranje. Want bij verlies zijn de kansen om door te stoten naar het eind- toernooi van het Europees kampioenschap volgend jaar zomer in Frankrijk vrijwel tot nul gereduceerd. Ook Rijvers plaatste gistermid dag een flink aantal vraagte kens bij het nut van een bij eenkomst waarop hij slechts kon beschikken over Kool hof, Wijnstekers, Vanenburg, Hovenkamp en doelman Metgod. „Zou ik ze vandaag alle tien bij elkaar hebben ge had", zo onderkende Rijvers, „dan hadden we beduidend meer kunnen doen. Vooral in tactisch opzicht. Ik geef grif toe, dat het rendement nu niet erg groot is. Een verloren dag is het echter niet, al is het alleen al dat de tien spelers vanmiddag Ierland-Spanje nog eens op de video hebben kunnen zien". Rijvers heeft nu zijn hoop ge vestigd op een driedaags trai ningskamp begin volgende maand, waarbij zijn voorkeur uitgaat naar 7, 8 en 9 februari. De mogelijkheid dat de bonds coach dan een voltallige se lectie naar Zeist kan ontbie den, is royaal aanwezig. In ei gen land wordt in het week einde voorafgaande aan de interland de derde bekerron de afgewerkt, in Italië en Spanje ligt de competitie in dat carnavalsweekeinde stil. Alleen in België wordt voor de competitie gespeeld. Rij vers denkt rond de vierde fe bruari de selectie van 16 spe lers bekend te maken. Voor die datum is de bondscoach niet van zins nogmaals con tact op te nemen met Ruud Krol, die echter al heeft laten weten eerst uitleg van zaken van de bondscoach te willen hebben. Vooralsnog moeten de speelkansen van Krol niet al te hoog worden aangesla gen, tenzij Rijvers met een waterdichte verklaring komt waarom hij weer een beroep wil doen op de voormalige Ajacied. „Ik wacht rustig af', aldus een zichtbaar nerveuze Rijvers. „Men dient zo langzamer hand te weten dat ik niet rea geer op uitlatingen van spe lers in de media. Ik neem ook pas weer contact met Krol op als ik zeker ben van m'n be sluit met welk elftal ik wil spelen. Maar vooralsnog ga ik er gewoon vanuit dat Krol naar Zeist komt. Als het an ders is, hoor ik dat te zijner- tijd wel". Van de tien spelers die gisteren in Zeist bijeen kwamen, zal er vermoedelijk een moeten afvallen - Rijvers: „Een spe ler is een twijfelgeval" - voor de aanvulling van de selectie Kees Rijvers in Zeist met een gedecimeerde selectie. zal Rijvers een keuze maken uit de acht buitenlanders Krol, Metgod, Van de Kor- put, Kist, Peters, Tahamata, Van der G ijp en Spelbos. WIJK AAN ZEE (ANP) - De extra rustdag die Andersson zich veroorloofde na de zaalvoetbal* wedstrijd van maandag heeft de rangvolgorde van het Hoogovens schaaktoernooi niet wezen lijk aangetast. De tengere, vriendelijke Zweed, die de griep inmiddels aan zijn Cubaanse echtgenote heeft overgedragen, volstond gisteren in de negende ronde met een korte remise tegen Hort en volgde daarna met buitengewone interesse de verrichtingen van zijn concurren ten. Weldra werd hij bij zijn tocht langs de borden vergezeld door John Nunn, die een Siciliaan tegen Hans Ree na interessante complicaties in het middenspel in een gelijkwaardig eindspel zag verzanden. De vroegtijdige inactiviteit van de twee uitgesproken smaakmakers van het 45ste Hoogoventoernooi deed de strijd overigens geen kwaad. Kuligowski. Browne. Olafsson, maar ook Scheeren en Van der Wiel tegen notabenc de kandidaat-wereldkampioenen Ribli en Kortsjnoi wonnen elk een pionnetje. Voor Kuligowski, Browne en Olafsson was dat vol doende voor winst in eerste zit ting. Kuligowski moest eerst een aanval van Speelman tegen zijn lange rochade afslaan, viel daar na binnen op de damevleugel, waarna zwart in hevige tijdnood een dame offerde voor twee stuk ken, maar temidden van de com plicaties zijn vlag op de 38ste zet zag vallen. Browne zette Hulak onder grote druk. De Joegoslavische invaller dacht de analysekamer nog te kunnen bereiken om daar iets te verzinnen, maar werd verrast door een gebaar van Browne dat in de grootmeesterpraktijk zel den voorkomt. De Amerikaan sloot zijn afgegeven zet niet in de enveloppe, maar liet hem zijn te genstander zien. Hulak liet zich de varianten voorrekenen en gaf toen op. Uitbundig BRUNSSUM (GPD) - Hoofdklasser Limburgia uit Brunssum heeft het verzoek bij de KNVB inge diend om met ingang van het vol gend seizoen tot de eerste divisie toegelaten te worden. Limburgia haakt hiermee als eerste ama teurclub in op het KNVB-besluit van vorige week om de toela tingseisen voor deelname aan het betaalde voetbal aanzienlijk te versoepelen. Wanneer de hoofdklasser, die al eerder betaald voetbal speelde maar bij de sanering in 1971 ver dween, de.enige club blijft die een dergelijk verzoek bij de KNVB indient, dan is volgens de secre taris van het betaalde voetbal, Jan Huijbregts, de kans groot dat de Brunssumse vereniging per 1 juli van dit jaar inderdaad tot de profsektie wordt toegela ten. Voorzitter Goof Janssen van Lim burgia: „Op dit moment gaat de KNVB er mee accoord (mocht toe stemming worden verleend), dat Limburgia het volgend jaar slechts vijf spelers hoeft te con tracteren in deeltijdbanen voor het minimumloon. Dat zou jaar lijks 100.000 gulden kosten, ter wijl we 300.000 gulden vangen als garantie van de KNVB. Fi nancieel springen we dus niet in een zwart gat". Het duel tussen de grote verliezers van de voorgaande ronden Olaff- son en Seirawan verliep in het voordeel van eerstgenoemde. De donkere Amerikaan had de dag tevoren een doelpunt in de voet balwedstrijd tegen het lagere schaakvolk nogal uitbundig ge vierd en legde het qua conditie af tegen Olafsson, die de rustdag als een echte rustdag had ge bruikt. Zo bleef rond het etensuur alleen een erg eenzame Viktor Kortsj noi in de speelzaal achter. Ter wijl hij nadacht over de af te ge ven zet, zocht John van der Wiel in een van de kleedkamers naar een mogelijkheid te vluchten in een vestingstelling. Ogenschijn- SASSENHEIM - Wim van Harskamp is teruggegaan in de tijd. In de periode dat de doelwachter zaalvoetbalsuccessen inhaleerde bij Godyla, het huidige De Engel, kwalifi ceerde de 31-jarige Sassenheimer zich in de indoorselectie van Nederland. Lang duurde het verblijf van Van Harskamp echter niet bij de sterkste zaalvoetballers. Hoewel hij "zich in die tijd uit de naad trainde", viel de keuze op een andere sluitpost, waarna Van Harskamp zich weer met Ter Leede en Godyla mocht bezig houden. Alweer zes jaar later heeft de werknemer bij een be drijf in bouwmaterialen zich in een geheel nieuwe sportomge- ving gemanoeuvreerd. Twee sei zoenen geleden verwisselde hij z'n keepersloopbaan op het veld voor het trainersambt. Van Hars kamp nam plaats op de bank bij Valken '68, waar hij nog steeds zijn visie verkondigt. Z'n activiteiten in de zaal wenste de goalie evenwel niet op te ge- DEN HAAG (GPD) - Rinus Mi- cbels wordt door Ameri kaanse kranten genoemd als de belangrijkste kandidaat voor de positie van bonds coach van het Amerikaanse team. Met dit team wil Ame rika volgend jaar meedoen aan de Olympische Spelen van Los Angeles en wellicht aan de wereldkampioen schappen voetbal in 1986, die mogelijk ook in Amerika zullen worden gehouden. Het nieuw te formeren Team America zal worden samen gesteld uit de beste Ameri kaanse spelers, die momen teel uitkomen in de Ameri kaanse competitie. De voorbereidingen daartoe zijn al in een vergevorderd stadium. In Washington bij voorbeeld is al een stadion afgehuurd voor de periode van acht jaar en vanaf 1 fe bruari staat een trainings kamp gepland in de staat Florida. Op 22 april vindt de eerste (vriendschappelijke) wedstrijd plaats tegen de New York Cosmos. Rinus Michels, die enkele ja ren trainer is geweest van de Los Angeles Aztecs toonde zich zeer verbaasd over de publicaties. Volgens hem is er tot op heden nog geen en kel contact geweest met een vertegenwoordiger van de Amerikaanse voetbalbond. Dat neemt niet weg, dat het natuurlijk een erg leuke baan zou zijn", aldus Mi chels, die ook ontkende dat er belangstelling van de zij de van PSV voor hem zou zijn getoond. ven, hoewel hij weigerde bij z'n oude club onder de lat plaats te nemen. Vanwege een grondige verbouwing van z'n huis verliet Van Harskamp het zaalcircus voor één seizoen (81-82), waarna hij bij hoofdklasser THB-Boys de draad weer oppakte. Hij pakte ook een andere draad op. Die van het Nederlands zaalvoetbalteam. Wim van Harskamp schroomt niet toe te geven dat zijn selectie het gevolg was van een blessure van de vaste keus, Anton van Bins- bergen. "Een plaats in Oranje had ik natuurlijk nooit meer ver wacht. Toen was ik behoorlijk getraind. En nu, nu is de sitatie haast andersom. Er is wat geluk bij komen kijken. Het gebeurde tijdens een oefenwedstrijd van het Nederlands team", grijpt hij terug. "Dat speelde in Rotterdam tegen West II, waarin ik via de Leidse selectie was terecht was gekomen. Ik speelde die wed strijd als een tijger. Wij stonden met 2-1 voor, dus zij moesten ko men en daarom kreeg ik ook veel te doen". 'Brood' De 'dood' van Van Binsbergen werd het 'brood' van Van Hars kamp. "Zo gaat dat nu eenmaal in de voetbalwereld", spreekt de Sassenheimer uit ervaring. "De coach. Evert Theunissen, koos mij en daar was ik uiteraard blij mee. Ik ben nu eenmaal een jon gen die het hoogste wil bereiken. En ik nu er eenmaal bijzit, wil er voorlopig niet uit ook". Begrijpelijk, want de Nederlandse zaalvoetbalselectie wacht een aantal buitenlandse trips. Van daag reist Oranje af naar Italië voor een officiële interland, ter wijl Van Harskamp daarnaast ge ruchten over "een wedstrijd in Amerika" heeft opgevangen. Al leen daarvoor zou hij bij de selec tie willen blijven, hoewel bij de door Rob Onderwater verdeling van z'n vrije tijd aardig in de problemen is geraakt. Za terdagmiddag bijvoorbeeld moest hij gebruik maken van de diensten van vriend Jan Schoen, die Van Harskamp dankzij een snelle Renault net op tijd in Lim burg kon afleveren, waar Oranje in Beek ter gelegenheid van het afscheid van Vic Hermans een duel tegen Limburg moest af werken. De moeite om zich op tijd voor die wedstrijd te melden, bleek achteraf voor niets. Van Hars kamp kwam niet aan bod. "Ik heb er nog een nacht niet van kunnen slapen, omdat ik niet ze ker wist of ik op tijd zou zijn. Met de bond had ik afgesproken dat ik rechtstreeks zou gaan. Ten slotte moest ik 's middags bij Valken zijn. Ik mocht een kwar tiertje eerder weg van het be stuur. Uiteindelijk kwam ik op tijd, maar bleef ik de hele wed strijd op de bank. Theunissen wilde de andere keeper, Bab Geel, vijftig minuten testen. Lul lig natuurlijk, maar het had ook een positieve kant. Theunissen kon nu zien dat Geel minder is dan ik. Bab is een echte lijnkee- per. Ik kom er uit, doe veel meer mee". Meevoetballen als Anton van Bins bergen "kan ik niet, hoeft ook niet van de coach", licht Van Harskamp toe. "Theunissen laat je in je waarde. Ik mag zelf be slissen wat ik doe". Andere koek dan het leiderschap van de opge stapte Bert van Lingen, die "lak had aan het publiek" en Oranje in een taktisch keurslijf stopte. "Natuurlijk", voegt Van Hars kamp er snel aan toe, "ook Theu nissen zet taktische lijnen uit, Het ideale zaalvoelbalplaatje is vol gens Van Harskamp het 1-2-1 systeem. "Met een echte spits en een vent die achterin het doel kan afschermen. De meeste teams spelen 2-2. Dat zie ik niet zo zitten omdat er niemand di rect aanwezig is om te scoren en er defensief sneller misstappen gemaakt worden. Het Neder lands team hanteert diverse sys temen, Theunissen past de tak- tiek tijdens de wedstrijden aan". Liever zou Van Harskamp willen dat Theunissen uitging van de ei gen kracht. "Met nog een paar bal vaardige jongens erbij, zou Nederland een aardig team op de been kunnen brengen meent hij. "Zo'n jongen als Arie Riedijk hoort er toch gewoon in. Als ik coach zou zijn, had ik ook Frans van der Laan erbij gehaald. Dat is de meest onderschatte voet baller. Frans kan alles. Verdedi gen, aanvallen en hij heeft ook nog een goed schot. En wat maakt leeftijd dan uit. Hij is 36, maar kan nog gemakkelijk mee. Stel hem dan op". Van der Laan blaast echter z'n par tijtje mee bij De Engel, het team waar Van Harskamp rijke suc cessen (twee verloren finales om het kampioenschap van Neder land) oogstte. "Ik ben daar weg gegaan omdat er te weinig kwali teit rondliep. De stand op de ranglijst bewijst myn gelijk. Ik dacht dat er bij THB-Boys meer te behalen viel, maar dat is me lelijk tegengevallen. Het zijn alle maal jonge gasten, die nog veel moeten leren". Sluier Omdat Wim van Harskamp een bij zonder slecht verliezer is, heeft hij zijn vertrek bij de club al aan gekondigd. "Of het team moet worden versterkt", zegt hij. Ter wijl die kreten zijn praatgrage mond verlaten, komen John Jan sen (Inter Ju) en Jan van der Reyden (Ceverbo) de deur bin nenvallen. Toevallig7 Nee dus Van Harskamp trekt een sluier van geheimzinnigheid over zich heen, maar duidelijk is dat het Leidse duo zich over THB-Boys wil laten informeren. Zaalvoetbal, trainen, verenigings werk, activiteiten by de Leidse selectie, het districtteam plus Orarye. Niets is Van Harskamp teveel. En of dat allemaal nog niet voldoende is, speelt-ie op zondag recreatief in de zaal. "En daar wil ik ook winnen, hè. Ik ben nu eenmaal leip. Ik wil alles winnen wat er te winnen valt Als trainer wil ik ook het hftftgltf bl reiken. Valken is een begin, maar zeker geen eindpunt. Als ik mis luk, zal ik dat mezelf hoogst kwa lijk nemen". Voorlopig heeft hij geen reden tot klagen. lijk stond Kortsjnoi totaal ge wonnen. De Zwitserse Rus. die voor het begin van de ronde een dokter had opgezocht en van tijd tot tijd de ogen druppelde, zette de Leidse grootmeester in een Spaanse partij een ingewikkeld middenspel voor. Hij liet toe dat Van der Wiel een zwarte pion pakte op a6 en stootte zelf door in het centrum. Met een bord vol stukken was er nauwelijks be denktijd over. Het hout vloog er af en toen de veertigste zet was gedaan, had wit twee vrijpion nen. maar zwart een dame tegen een toren. In de hervatting won Van der Wiel nog wel de zwarte dame. maar met een kwaliteit minder was het ditmaal Kortsj noi, die over twee vrijpionnen beschikte. Toen deze niet meer te stuiten bleken gaf Van der Wiel op Peter Scheeren verging het inmiddels al evenmin goed. Hij speelde tegen Ribli de oude hoofdvariant van het Nimzo-In- disch, die in de toernooipraktijk weinig meer voorkomt. Dank zy een actieve damemanoeuvre schiep de met zwart spelende Hongaar zich een ruimtelijk overwicht, maar dat ging ten koste van een pion, die hij pas in de tijdnoodfase terug zag. In de tweede zitting stond Schl Ml herhaaldelijk op het punt de strijd te staken. Ribli zag echter tot tweemaal toe een eenvoudige winstkans over het hoofd en nam zijn toevlucht tot minder voor de hand liggende zetten. Scheeren hield het tot het eind van de tweede zitting vol en de partij werd opnieuw afgebroken. In de tiende ronde is vandaag natuur lijk het onderlinge treffen tussen de Zweed Andersson en Ribli, die wit heeft, de hoofdschotel. Stand Uitslagen 9de ronde: Ree (Ned) - Nunn (Eng) *A— Kuligowski (Pol) - Speelman (Eng) 1-0; Browne (VSt) - Hu lak (Jsl) 1-0; Scheeren (Ned) - Ribli (Hon) afgebr Andersson (Zwe) - Hort (Tsj) 'A-'A; Van der Wiel (Ned) - Kortsjnoi (Sow) 0-1; Olafsson CIJsl) - Seirawan (VSt) 1-0. Stand na negen ronden: 1. Andersson 6VA; 2. Nunn 5'A; 3. Ribli 5 en 1 afg.; 4. Hort, Olafsson en Browne 5; 7. Seirawan en Hu lak 4'A; 9. Ree en Kortsjnoi 4. 11. Van der Wiel en Kuligowski 3Vi; 13. Scheeren 3 en 1 afg., 14. Speelman 3. Stand na vijf ronden in de mees- tergroep: 1. Ligterink 3'A; 2. Van der Sterren en Nijboer 3; 4. Votruba en Van Wijgerden 2'A en 1 afg 6 Bóhm en Kuijf 2'A; 8. Sowray 2, 9. Fran co HA; 10. Trois 1. MONTE CARLO (ANP) - Walter Róhrl, wereldkampioen en win naar van het vong jaar. is voorlo pig ongenaakbaar in de 51e edi tie van de rally van Monte Carlo. Na dertien van de dertig klasse mentsproeven. gehouden onder goede weersom imrtjghldl B (slechts hier en daar trof men wat sneeuw en ijs aan) leidt de West duitser met zyn byryder Chris tian Geistdorfer, op ruim twee minuten gevolgd door de Finnen Markku Alen en Ilkka Kivim.iki Jean Claude Andruct. die net als Róhrl voor Lancia rydt» zakte met Michele Espinos naar de ze vende positie door panne in de dertiende proef. Een ander Frans team is nu derde: Guy Frequelin/ Jean Francois Fauchtlle met een Opel Lange tyd lag Frequelin zelfs als tweede in de race. maar in de elfde proef ging Andruct hem voorby en een proef later ook Alen. De Nederlandse inbreng is gehal veerd. De equipe Joop Kuipers/ Twan Duts moest tydens de tien de klassementsproef opgeven met een defecte versnellingsbak aan de Opel Ascona. Andre Jet ten en Hans Brinkman wisten zich met hun Mitsubishi Lanccr nog steeds uitstekend te handha ven by de eerste dertig Zy ston den na dertien proeven 29ste op byna veertig minuten van Rohrl en Geistdorfer. De deelnemers moeten nog acht klassements proeven afleggen voordat /e morgen in Monte Carlo worden terugverwacht. Donderdagnacht mogen de beste honderd equipes dan de finale-etappe ryden

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13