Habib met lege handen terug Kosmos in Indische Oceaan neergestort Italië akkoord over de lonen Britten kampen met gebrek aan drinkwater -C Veiligheidsregeling struikelblok Luns dit jaar weg uit NAVO? Portugal vervroegd naar de stembussen Britten willen dubbele controle op kernraket Door staking VS: embargo tegen Argentinië opheffen Surinaamse radio roept op tot protest in Nederland MAANDAG 24 JANUARI 1983 Buitenland DEN HAAG (GPD) - Restanten van de Russische kunstmaan Kosmos 1402 zijn gisteravond laat in de Indische Oceaan neer gestort. Volgens het Amerikaan se ministerie van defensie kwa men de Kosmos-resten om 23.21 uur Nederlandse tijd op een af stand van 1814 kilometer ten zuiden van het Britse eiland Die- go Garcia in de Indische Oceaan terecht. Op dit eiland hebben de VS een marinebasis. Waar de resten precies terecht zijn gekomen, is nog niet bekend. Schepen van de Russische, Ame rikaanse en Engelse vloot zijn in middels op weg naar de plaats waar de kunstmaan is neerge stort. De drie landen azen elk op de kunstmaan. De Russen willen hem graag terug, maar ook de Amerikanen zijn erg geinteres- seerd in de satelliet. Crisiscentra in de hele wereld volg den gisteravond de laatste ont wikkelingen op de voet. De kans dat de kunstmaan op het vaste land zou neerstorten, werd be trekkelijk klein geacht. Ameri kaanse en Canadese deskundi gen hadden berekend, dat de kans op neerstorten op Noorda merikaans grondgebied niet gro ter dan drie procent was. De Sowjet-Unie had inmiddels aan de Verenigde Naties laten weten, dat de kunstmaan boven de Ara bische Zee de dampkring zou binnenkomen. Ook in Nederland was een crisis centrum gedurende de laatste uren permanent bemand. In op dracht van minister Rietkerk van binnenlandse zaken trad gister ochtend om negen uur een lan delijk coördinatiecentrum in werking, dat werd bemand door de commandant van de inspectie van het brandweerwezen, poli tiefunctionarissen en ambtena ren van het directoraat-generaal voor de openbare orde en veilig heid van het ministerie. De bemanning van het crisiscen trum gebeurde „voor alle zeker heid", aldus de heer A. Docters van Leeuwen van het ministerie, belast met de leiding van het centrum. „In alle Westeuropese landen was sprake van verhoog de paraatheid. De kans was wel iswaar uiterst klein dat delen van de kunstmaan in ons land te recht komen, maar niet volledig uitgesloten". Het centrum beschikte over de te lefoonnummers van de bewinds lieden thuis om ze in geval van nood meteen te kunnen berich ten. Ook had het centrum de tele foonnummers van de commissa rissen van de koningin bij de hand, die als eerste verantwoor- deUjk zijn voor de rampenbe strijding in hun gebied. In het hele land stonden wagens van de brandweerinspectie gereed voor de eventuele opsporing van de radio-actieve delen van de kunst maan. De Russische kunstmaan, die ruim een maand rond de aarde heeft gecirkeld, had 500 kilo uranium als radio-actief materiaal aan boord. Deze diende als brandstof voor de motor. Maar slechts klei ne delen daarvan zouden de aar de bereiken. JERUZALEM - De onderhandelingen tussen Israël, Ame rika en Libanon zijn vastgelopen. De Amerikaanse be middelaar Habib is gisteravond na een gesprek met de Israëlische ministers Begin, Sharon en Shamir terugge keerd naar Washington om verslag uit te brengen aan president Reagan en om nieuwe instructies te vragen. Het grote struikelblok in de onder- Habib op subtiele wijze met handelingen die de afgelopen machtsmiddelen heeft gedreigd, week hoofdzakelijk jn Jeruzalem De Israëlische regering heeft giste- «--l. _t ren jjj zjjn wekelijkse kabinets zitting besloten de poot stijf te houden, al zijn er verschillen van mening binnen het kabinet. Zegslieden in Jeruzalem zeggen dat Israël nu „andere middelen moet proberen om zijn politieke doeleinden in Libanon te verwe zenlijken, nu de onderhandelin gen met-Amerika niets hebben opgeleverd". Wat precies die „andere middelen" zijn is niet duidelijk, al moet een opvoeren van de militaire spanning met Syrië niet worden uitgesloten. In Chalde, ten zuiden van Libanon komen vandaag de Israëlische en Libanese delegaties weer bijeen, samen met Amerika, om de offi ciële onderhandelingen voort te zetten. Libanon zal daar de eis op tafel leggen dat de „chaos" aan de Israëlisch-Libanese grens wat betreft het goederenverkeer, stopgezet moet worden. Israël heeft de grens geopend voor de import in Libanon van Israëli sche goederen, die de Libanese markt overstromen. De produk- ten zijn veelal goedkoper dan de Libanese goederen, en er zijn klachten in Libanon dat daar door de Libanese economie wordt ondermijnd. De nu vastgelopen onderhandelin gen zijn de afgelopen weken op twee niveau's gevoerd. In Liba non en Israël door de drie onder handelingsdelegaties van Israël, Libanon en Amerika. Maar paral lel heeft de bemiddelaar Habib geprobeerd de weg te verkorten door op hoger niveau in Jeruza lem en Beiroet met de regerings leiders te onderhandelen. Aange zien de Libanese en Amerikaan se standpunten dicht bij elkaar staan probeerde Habib tot een beginselakkoord met de Israëli's te komen, hetgeen nu is mislukt. Voordat hij gisteravond zijn laatste gesprek met premier Begin en zijn ministers voerde, had Habib gedurende het weekeinde een korte rondreis gemaakt naar Egypte en Saoedi-Arabië om ver slag uit te brengen over de stand van zaken. De Amerikanen zijn er happig op om snel tot een ak koord in Libanon te komen, om daarmee aan koning Hoessein te laten zien dat de Amerikaanse re gering in staat is een regeling af te dwingen, niet alleen inzake Li banon, maar vooral inzake de westelijke Jordaanoever, wat volgens de Amerikanen de hoofdzaak is. Maar daarvoor moet eerst Libanon zijn opge lost hebben plaatsgehad tussen Ha bib en het Israëlische kabinet, zijn de veiligheidsregeling die Is raël in Zuid-Libanon eist. Israël wil in een overeenkomst met Li banon het recht bedingen tijde lijk drie militaire bases te mogen behouden in Zuid-Libanon voor het inrichten van radarposten. Aanvankelijk werd verondersteld dat het de Israëli's alleen om de radarposten gaat - een eis die Amerika en Libanon hebben af gewezen - maar nu blijkt dat aan die posten een complete militai re basis verbonden is. Habib had voorgesteld die radarposten door Amerikaans personeel te laten bemannen, een regeling die in 1975 ook in de Sinai werd getrof fen, maar dat voorstel - waarmee Libanon akkoord gaat - heeft Is raël afgewezen. door Jaap van Wesel Behalve de radarposten zijn Israël en Amerika - dat in feite namens Libanon spreekt - het oneens over de toekomst van Unifil in Zuid-Libanon. De Israëli's willen Unifil uit Zuid-Libanon weg hebben, en eisen een vooraan staande rol voor Hadad bij het handhaven van rust en orde. Amerika en Libanon zien daar niets in. Machtsmiddelen Er wordt nu een heftige confronta tie verwacht tussen Israël en Amerika. De Amerikaanse pers - de betrouwbare Wall Street Jour nal voorop - spreekt over een combinatie van militaire en eco nomische druk vanuit Washing ton om de regering-Begin tot an dere gedachten te brengen. In Jeruzalem wordt gezegd dat ook MAUD ACH (ANP) - Inwoners van het Westduitse dorp Maudach sturen, uit dank voor de Amerikaanse hulp na de Tweede Wereldoorlog, nu voedselpakketten naar Detroit, dat door grote werkloosheid wordt geteisterd. Vuilbestendig Britse wetenschapsmensen hebben een 'vervuilingsbe- stendige' forel gekweekt, die blijft leven in water dat door industrieel afval is vervuild. Biologen zeggen dat de nieu we soort vis een hoge zuur graad kan verdragen. In grote delen van Europa en Noord- Amerika hebben vissen het loodje gelegd door de vervui ling. De biologen hebben er drie jaar over gedaan om de nieuwe forel te kweken. Falklands Na de Britse premier Thatcher wil nu ook kroonprins Char les de Falkland-eilanden be zoeken. Dat meldt althans de Daily Express. Buckingham Palace heeft het bericht als 'speculatie' van de hand ge wezen. Volgens de Daily Ex press wil Charles de reis ma ken omdat hij zo onder de in druk is van de moed van de 1800 bewoners en de Britse militairen die de eilanden vo rig jaar op Argentinië her overden. Opgelost De Spaanse politie heeft een enorme kraak bijna opgelost. Met de kerst maakten inbre kers in een bank in Marbella vijftien miljoen dollar aan ju welen, waardepapieren en kunstvoorwerpen buit. Maar de Spaanse politie heeft alle daders, op twee na, opgepakt. Magic Bus Magic Bus, de in goedkope busreizen gespecialiseerde reisorganisatie, die vorige maand failliet ging en daarbij honderden toeristen dupeer de, is door een groep Britse zakenlieden gered. Onder de naam Magic Bus Travel 1983 zal de reisorganisatie over twee weken weer beginnen. De honderden gedupeerden zullen allen öf een nieuw tic ket krijgen, Öf hun geld te rugontvangen. HAMBURG (DPA) - Joseph Luns (71), secretaris-generaal van de NAVO wil zijn functie eind dit jaar neerleggen. Dit heeft het Westduitse week blad "Der Spiegel" gisteren gemeld. Luns zou volgens "Der Spie gel" in Brussel hebben ge zegd dat hij bij de najaarszit ting van het militaire bondge nootschap zijn terugtreden bekend zal maken. De voor malige Nederlandse minister van buitenlandse zaken kan daarmee zijn afscheid tot het eind van 1984 uitstellen, al dus het blad. Als mogelijke opvolgers van Luns worden genoemd: de Britse ex-minister van bui tenlandse zaken Lord Car- rington, die wegens de Ar gentijnse invasie van de Falk land-eilanden aftrad, zijn voormalige Belgische collega Henri Simonet, en de huidige Belgische minister van bui tenlandse zaken, Leo Tinde- mans. LISSABON (UPI) - De Portugese president Antonio Ramalho Ea- nes heeft gisteravond laten we ten dat hij het parlement zal ont binden en vervroegde verkiezin gen zal uitschrijven om een ein de te maken aan de nu vijf weken durenden regeringscrisis. In een toespraak, die door radio en televisie werd uitgezonden, ver wierp de president het voorstel van de centrum-rechtse coalitie een nieuwe regering te vormen. Eanes stelde dat een dergelijke regering na de crisis van de afge lopen vijf weken niet voldoende vertrouwen zou hebben. Hij zei dat de nieuwe verkiezingen "zo spoedig mogelijk" worden ge houden. De president stelde de huidige re geringscoalitie, de "democrati sche alliantie", verantwoordelijk voor de politieke crisis in zijn land. Volgens hem zullen de ver kiezingen de eerste tijd leiden tot politieke onzekerheid. "Maar het uitstellen van deze kwestie en het nog langer toelaten van poli tieke instabiliteit zou grotere schade hebben aangericht", zo zei Eanes. De crisis in Portugal ontstond op 19 december toen premier Fran cisco Pinto Balsemao aftrad als leider van de regeringscoalitie omdat deze bij de gemeente raadsverkiezingen een gevoelig verlies had geleden. De Raad van State kon het niet eens worden over het houden van vervroegde verkiezingen. Het ziet er naar uit dat de huidige coalitie de meerderheid zal ver liezen bij de vervroegde verkie zingen. Er wordt echter ook ver wacht dat geen enkele andere partij zoveel stemmen krijgt dat zij alleen kan regeren. LONDEN (DPA) - Een overgrote meerderheid van de Britse be volking wil zowel een eigen als een Amerikaanse controle op de nieuwe Amerikaanse kernraket ten als deze op Brits grondge bied worden geplaatst. Dit blijkt uit een representatieve steek proef die in opdracht van de krant de Sunday Times in 53 kiesdistricten werd gehouden. Uit de resultaten van de steek proef, die op 18 januari plaats had, blijkt dat 93 procent van de Britten er tegen is dat de beslis singsbevoegdheid over het inzet ten van de kernraketten alleen in handen zou zijn van Washington. Slechts twee procent wenst geen dubbele controle. Van de ondervraagden is 59 pro cent voor de Britse kernbewape ning en 72 procent is tegenstan der van eenzijdige stappen om te komen tot ontwapening. Zoge heten "atoomterrorisme" dient volgens de Britse regering in de toekomst strafbaar te zijn. Het ministerie van binnenlandse za ken heeft een wetsontwerp ge maakt waarin gevangenisstraf fen tot maximaal veertien jaar worden gesteld op het in bezit hebben van nucleaire stoffen of het dreigen met dit matenaal is strafbaar. Genoemd wordt on der meer chantage van personen, instellingen of staten. Deze wet tegen atoomterrorisme maakt het voor Groot-Brittannië mogelijk de in maart 1980 van kracht geworden internationale conventie inzake "fysieke be scherming tegen nucleaire stof fen" te ondertekenen. Deze con ventie regelt onder andere de uit wijzing binnen de aangesloten landen van personen die zich aan desbetreffende strafbare feiten schuldig hebben gemaakt. ROME (Reuter) - Werkgevers en vakbonden in Italië hebben dit weekeinde een akkoord bereikt over een hervorming van het loonindexeringssysteem. Hier mee zijn maandenlange onder handelingen voorbij, terwijl de dreiging van een ernstig arbeids conflict ook is weggenomen. De regering verklaarde dat het ak koord was getekend door minis ter van arbeid Vincenzo Scotti, het hoofd van de werkgeversor ganisatie Confindustria, Vittorio Merloni, en leiders van de vak bondsfederatie Cgil-Cisl-Uil. Het akkoord behelst een korting van ongeveer 15 procent op de prijscompensatie en een aantal belastingmaatregelen. De nieu we regering van premier Fanfani had te verstaan gegeven dat haar voortbestaan afhing van een overeenkomst. Confindustria had gedreigd de geïndexeerde loonsverhoging volgende maand niet te betalen als er geen ak koord was bereikt. De werkgevers hadden een korting van 25 procent willen zien. Die zou nodig zijn om de lonen te kunnen blijven betalen en de in flatie aan te kunnen. De vakbon den wilden aanvankelijk niet ho ger gaan dan tien procent Minis ter Scotti, die de onderhandelin gen de laatste dagen leidde, zei na afloop: "Deze overeenkomst toont de gemeenschappelijke doelstelling van de regering en de sociale partners om de inflatie te drukken en onze economie weer te laten groeien". Meer dan vier miljoen Britten hebben het dringende advies gekregen al het drinkwater dat ze gebruiken, zelfs het water dat ze nodig hebben om hun tanden te poetsen, eerst minstens één minuut te koken om eventueel aanwezi ge ziektekiemen te doden. De autoriteiten in Wales, in Manchester en omgeving en in het zuidwesten van Enge land hebben deze raad gege ven, omdat zij niet langer kunnen instaan voor de kwa liteit van het drinkwater. Dat is het gevolg van de staking bij de waterleidingbedrijven, die vannacht om 12 uur is be gonnen. Het gehele weekeinde zijn er besprekingen geweest tussen de directie van deze bedrij ven en de vakbonden van de 29.000 produktiewerkers bij de waterleidingbedrijven. Gisteravond laat werden de partijen met een voorstel van een onafhankelijke bemidde laar naar hun achterban ge stuurd. Het voorstel luidt, dat de pro duktiewerkers 7,3 procent sa- door Henk Dam laris erbij zullen krijgen voor een periode van 16 maanden. Dat is vnjwel evenveel als het aanbod dat de werkgevers gisterochtend deden: 5,5 pro cent op jaarbasis erbij, en zes procent voor werknemers met een dienstverband lan ger dan vijfjaar. Dat was een verbetering verge leken met het oorspronkelij ke aanbod van de werkge vers: 4 procent salarisverho ging. Ook het nieuwe loon- aanbod werd echter door de vakbonden direct van de hand gewezen. Zij willen 15 procent salarisverhoging. De vakbonden zijn met deze, in het huidige Engeland absurd hoog klinkende eis gekomen, omdat zij vinden, dat hun le den financieel zwaar achter lopen vergeleken bij produk tiewerkers in de gas- en elec- triciteitsindustrie. Zij willen met hun eis de loonachter stand in één klap goedma ken. Het voorstel van de be middelaar komt geenszins in de richting van deze wens. Als de vannacht begonnen sta king lang gaat duren, dan zal dat ongetwijfeld voor grotel- problemen zorgen in het Ver enigd Koninkrijk Kapotte waterleidingbuizen zullen niet meer worden gerepa reerd. wat betekent dat in een toenemend aantal huizen geen water meer uit de kraan zal stromen. Het afgelopen weekeinde al hebben inwoners van de wijk Finchley in Noord-Londen en bewoners van de zuid westelijke provincie Corn wall mogen meemaken wat dat betekent: emmertjes wa ter halen uit op straat ge plaatste noodkranen. Ernstiger is de bedreiging van de kwaliteit van het drinkwa ter. Het gevaar is levensgroot dat rioolwater het leidingnet binnendringt en het drinkwa ter met allerhande bacillen en bacteriën besmet De sta king bij de waterleidingbe drijven belooft ook voor tal van veel water verbruikende industrieën grote problemen od te leveren. De Britse regering heeft nood plannen in werking gezet Die plannen voorzien onder meer in de inschakeling van desnoods 15.000 militairen. Inwoners van de wijk Finchley in Noord-Londen halen emmer tjes water uit op straat geplaatste noodkranen. NEW YORK (Reuter) - De Ver enigde Staten wil het wapenem bargo tegen Argentinië opheffen en het embargo tegen Chili hand haven Dat heeft de New York Times gisteren gemeld Het blad haalde twee Amerikaanse Congresleden aan die tijdens PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De Surinaamse staats radio (SRS) heeft het afgelopen weekeinde de Surinaamse bevol king opgeroepen de Surinamers in Nederland aan te zetten tot protesten en bezettingsacties. Dit vooral wegens "valse en mis leidende informatie" die in Ne derland door de media zou wor den verspreid over de situatie in Suriname. met de opzet die voor misdadige De SRS deed in een uitzending van doeleinden te gebruiken. Ook het in dit verband gebruiken van Volksmobilisatie, de afdeling die zich bezighoudt met de organisa tie voor de democratische instel lingen als volkscomités en met propaganda voor de revolutie, een felle aanval op de Nederland se media die zich bezighouden met een "laaghartige vorm van destabilisatie". Met name de Wereldomroep moest het in de uitzending van SRS ontgelden. Deze zender wordt in Suriname zeer dicht beluisterd nu alle particuliere media zijn verboden. Volgens het door de Surinaamse overheid gecontro leerde SRS zijn de uitzendigen er op gericht de Surinaamse bevol king het zelfvertrouwen te ont nemen, paniek te veroorzaken en aan te zetten tot verzet in Surina me.. "Als u toch luistert luister dan kritisch en stel u in de eerste plaats op als Surinamer", zo werd gezegd. De bevolking werd opgeroepen de Wereldomroep "te overspoelen" met bnefkaar ten waarin misnoegen wordt geuit over de uitzendingen en ook de Surinamers in Nederland de situatie in Suriname uit te leg gen. Verder zouden de Surinamers in Nederland moeten worden "aan gezet tot acties als protest en be- zettingsacties" Niet nader aan geduid werd wat de doelwitten van de acties zouden moeten zijn. De felle aanval op de Neder landse media werd gedaan nadat eerder deze week de demissio naire minister van buitenlandse zaken Harvey Naarendorp scher pe kritiek had geuit op Neder land en de Verenigde Staten en de buitenlandse media die een oryuist beeld zouden geven van de gebeurtenissen in Suriname. hun bezoek aan Argentinië zei den dat het voornemen om het verbod op levering van Amen kaansc wapens aan Buenos Aires op het heffen door de regenng Reagan serieus wordt overwo gen. De New York Times schreef dat functionarissen van het mi nisterie van buitenlandse zaken het bericht bevestigden Maar ze zeiden dat er nog geen beslissing was genomen. In de jaren zeventig kregen zowel Chili als Argentinië een wapen embargo opgelegd vanwege de schending van mensenrechten in beide landen Vong jaar kreeg president Reagan toestemming van het Congres de embargo's op te heffen als er een aantoonbare verbetering was opgetreden in de mensenrechten. Indien alleen het embargo tegen Argentinië wordt opgeheven zal dat de relaties met Chili niet ten goede komen De zaak ligt erg gevoelig omdat Argentinië en Chili een territoriaal geschil heb ben over het Beagle-kanaal

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9