Celpersoneel met ontslag bedreigd "Deuren open is ons recht" Vliegers in conflict met KLM Minister Ruding botst met WD Nationale Bijenkorf-dag: Bij acties tegen bezuinigingen Betoging voor volk El Salvador Cockpitbezetting Airbus opnieuw ter discussie Ontslag voor weigeren werk in kerncentrale Eén miljoen werklozen in 84 verwacht Man bekent moord op vrouw (82) c MAANDAG 24 JANUARI 1983 Binnenland PAGINA 7 Acteur Henk Molenberg als verkoper op de gebakafdeling van de Amsterdamse Bijenkorf. DEN HAAG (GPD/ANP) Gevangenispersoneel loop het risico te worden ontslagen als er acties worden gevoerd tegen de bezuinigingsplannen van staatssecretaris Korte-Van Hemel. Het ministerie van justitie heeft dat meegedeeld aan de directeuren van de gevangenissen. Ook heeft justitie laten weten, dat journalisten niet mogen worden toe gelaten tot het complex van de Scheveningse gevangenis. DEN HAAG (GPD) - Minister Ru- ding (financiën) lijkt af te steve nen op een forse botsing met de WD over de voorgenomen be lastingverhoging voor tweever dieners. Tegen de wensen van de coalitiepartner in wil de be windsman de hogere belasting toch op 1 april al laten ingaan. De WD vindt een ingangsdatum van 1 juli vroeg genoeg. Volgens Ruding moet de belasting verhoging op 1 april ingaan, om dat anders de geraamde op brengst van f225 miljoen niet wordt gehaald. Dit bedrag is be stemd voor de financiering van de nieuwe 'eenmalige' uitkering voor de echte minima op het eind van het jaar. De minister zei zaterdag voor de TROS-radio dat hij en staatssecretaris Koning (VVD) het oorspronkelijke plan, ondanks verzet uit de Tweede Kamer, gewoon willen uitvoe ren. Tijdens het in december in de Ka mer gevoerde debat over de in komensverhoudingen voor 1983 stemde de WD-fractie pas op het allerlaatste moment in met het plan voor de belastingverho ging. De fractie verbond echter zware voorwaarden aan deze om mezwaai. Een van de belangrijk ste eisen was uitstel van de maat regel tot 1 juli. Het uitstel was bedoeld om het mi nisterie tyd te geven om de inte grale rolwisseling tussen man en vrouw als kostwinner op te ne men in het wetsvoorstel. Verder vond de WD dat ongehuwden boven 35 jaar, die nu nog een be lastingvoordeel hebben, op gelij ke wijze als gehuwden boven 35 behandeld moeten worden. Staatssecretaris Koning reageerde in december positief op de eisen van zijn partiigenoten. Hij liet tij dens het debat weten aan deze wensen tegemoet te willen ko men. Zou blijken dat dit onmo gelijk is, dan zou hij de redenen daarvan uitgebreid aangeven bij de schriftelijke voorbereiding. WD-woordvoerder De Korte het desgevraagd weten geen nood zaak te zien om de ingangsdatum te vervroegen tot 1 april. Op zijn verzoek heeft de fractie afgelo pen dinsdag nog eens uitgespro ken vast te willen blijven houden aan de datum van 1 juli. Volgens De Korte wordt de opbrengst dan wel minder, maar dat bete kent tevens een geringere stij ging van de collectieve lasten druk, een van de doelstellingen van het kabinet. Inmiddels heeft de PvdA over deze kwestie een mondeling overleg aangevraagd met de staatssecre taris. Woordvoerder Kombrink vreest dat bij een ingangsdatum van 1 april de Kamer geen in vloed meer kan uitoefenen op de vaststelling van de nieuwe tarie ven. Dat hangt volgens hem sa men met de lange voorberei dingstijd bij het drukken van nieuwe belastingtabellen, en de noodzakelijke werknemers- verklaringen. Minister Ruding bevestigde overi gens dat het kabinet ook in 1983 zal moeten rekenen op financiële tegenvallers. Vooral de aardgas opbrengsten vallen sterk tegen. AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam hebben zater dagmiddag ruim duizend mensen deelgenomen aan een landelijke demonstratie voor El Salvador. De demon stratie was georganiseerd ter gelegenheid van de interna tionale dag van solidariteit met het Salvadoriaanse volk. Zaterdag, de internationale dag van solidariteit, zijn over de hele wereld solidariteits- demonstraties gehouden. Hiertoe was opgeroepen door het Frente Mundial de Soli- daridad Con El Pueblo Salva- doreno. In Nederland was de organisatie in handen van het El Salvador comité en de Amsterdamse Midden-Ame- rika comités. De 22ste januari is een histori sche dag voor het volk van El Salvador. Op die datum in 1932 begon de grote volksop stand die eindigde met de massamoord op meer dan 30.000 boeren en arbeiders. Op 22 januari 1980 vierden ruim 200.000 mensen in San Salvador het samengaan van de massa-organisaties in de revolutionaire coördinatie van de massa's. Ingrijpen van leger en politie deed deze de monstratie toen in een bloed bad eindigen. Onder het roepen van leuzen als "El Salvador vrij" en "V.S. weg uit Midden-Amen- ka" vertrok de stoet zaterdag middag vanaf het beursplein in de hoofdstad. De demon stratie eindigde rond vier uur op het Amstelveld Daar werd, evenals in de Amstel- kerk en de kerk De Duif een manifestatie gehouden. Het ministerie vreest dat de acties van het gevangenispersoneel te gen de bezuinigingen zullen lei den tot opstand onder de gedeti neerden. Het was de bedoeling dat het gevangenispersoneel - onder meer aanstaande vrijdag in Schevemngen - dienst zou ver richten. overeenkomstig de be- zuinigsvoorstellen van de staats secretaris. Dat betekent een be perking van de bewegingsvrij heid voor de gedetineerden. Woedend De vakbonden hebben woedend gereageerd op de dreigementen van justitie. In een verklaring zeggen de bonden „hevig veront waardigd te zijn over het feit dat het ministerie van justitie op de ze wijze het personeel onder druk meent te moeten zetten". Ook vinden de bonden het on juist, dat de media niet mogen worden toegelaten tot de Sche veningse gevangenis. De bonden AbvaKabo, CFO en BPSAG (Bond van Personeel by Straf- en Aanverwante Gestich ten) hebben zaterdagmiddag in spoedzitting besloten af te zien van het oorspronkelijke actiemo del om het risico van een op stand onder de gevangenen on gedaan te maken. Ook willen de bonden het personeel op deze Boersma chef stadsreiniging? AMSTERDAM (ANP) - Het coüe- ge van burgemeester en wethou ders van Amsterdam heeft beslo ten drs. J. Boersma, oud-minis ter van sociale zaken en oud-lid van de raad van bestuur van de Ogem-Holding nv, aan de ge meenteraad voor te stellen als di recteur van de gemeentelijke dienst stadsreiniging. Dit heb ben B en W zaterdag bekendge maakt. Behalve Boersma zal het college ook ir. C.J. Onderdelinden, het huidige hoofd van de hoofdafde ling waterbouw van de gemeen telijke dienst openbare werken, als kandidaat naar voren schui ven. manier beschermen tegen de dreiging met ontslag. Aan de acties zal nu een andere vorm worden gegeven. Daarover wordt deze week overlegd met het gevangenispersoneel in ver schillende plaatsen in het land Ook gaan de bonden met politici praten om de bezwaren tegen de bezuinigingen in het gevangenis wezen nader uiteen te zetten Actie Bijlmerbajes In de penitentiaire inrichting Over- Amstel (beter bekend als de Bijl merbajes in Amsterdam) zijn gis teravond ongeveer 140 gevange nen in opstand gekomen tegen de aangekondigde bezuinigin gen op het gevangeniswezen. Volgens een woordvoerder van de Bijlmerbajes weigerden de gede tineerden na de recreatie vanuit de torens de Schans en Demer- sluis, twee van de zes torens in het complex, terug te keren naar hun cellen. Zij wilden eerst een gesprek met de pers, aldus de woordvoerder. Na een uur lang praten en overre den lukte het de leiding en de be waarders de mannen toch te la ten terugkeren naar hun cel. Vo rige week vrijdag legden onge veer zeventig vrouwen in de vrou\Ventoren de Singel het werk neer uit protest tegen de bezuinigingen. De Bond van Wetsovertreders (BWO) heeft de AbvaKabo giste ren per telegram gevraagd alle acties van gevangenispersoneel die gedetineerden kunnen scha den, onmiddellijk stop te zetten. De bond overweegt bovendien een kort geding tegen de bond aan te spannen als de acties on gewijzigd doorgaan, zo deelde een woordvoerder mee. De BWO liet vrijdag tijdens een vergadering van bjj de Abva/Ka- bo aangesloten gevangenisperso neel al weten het volstrekt eens te zijn met de aangekondigde ac ties tegen de bezuinigingen op het gevangeniswezen. De gevan genen zouden daar volgens de BWO de dupe van worden BORSSELE (ANP) - De 24-jange Leen van Wensveen, isoleerder uit Borsselle. die weigert isolatiewerkzaamheden uit te voeren in de kern centrale Borssele. heeft van zijn bedrijf. Hertel in Rotterdam, ontslag aangezegd gekregen. Van Wensveen werkt nu nog via zijn bedrijf aan de isolatie van marine schepen die op de Scheldewerf in Vlissingen in aanbouw zyn Dat werk is bijna afgelopen en Hertel heeft nu voor een groep isoleerders nieuw werk gevonden in de kerncentrale Borssele. Deze wordt op 4 februari buiten bedrijf gesteld wegens de jaarlijkse splijtstofwisseling en revi sie. Het Hertel-personeel zal isolatiewerkzaamheden moeten uitvoeren in het reactorgebouw. Van Wensveen weigerde principieel aan dit werk deel te nemen Hij heeft zijn werkgever laten weten dat deze hem niet kan verplichten zich aan straling bloot te stellen. Deze vatte de uitleg op als werkweigering en zegde Van Wensveen onmiddellijk ontslag aan. Andere isoleerders van Hertel zijn op hun aanvankelijke weigering om in de kerncentrale te gaan werken, teruggekomen en zullen wel op 4 februari in Borssele aan de slag gaan. Bij de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) kijkt men vreemd op van de weigering van Van Wensveen. Woordvoerder T Koopman zegt dat het nog niet eerder is voorgekomen "Wu werken bu die splijtstofwisseling altijd met vele honderden tijdelijke werkkrach ten" Van Wensveen zal bij het arbeidsbureau protest aantekenen als hy defini tieve ontslagaanvraag op zak heeft, zo liet hij weten. AMSTERDAM (GPD) - „De deuren open, dat is ons recht". Die zin uit het ref rein van het Bijenkorf-lied werd zaterdag elk uur meegezongen door klan ten en personeelsleden van de met sluiting of in krimping bedreigde Am sterdamse Bijenkorf. De Nationale Bijenkorf-dag is een rozige happening ge worden in de hoofdstad, waar wethouder Wolffen- sperger blijmoedig over hemden en slipjes ging in pakken en disc-jockey Ad Visser mode aanprees. Als een volleerd café-houder ser veerde acteur Piet Romer espres AMSTERDAM (ANP) - De 82-jari- ge Trijntje Smit-Scheringa, die vrijdag dood in haar woning aan de Pieter Borstraat in Amster dam werd gevonden, is ver moord door een 46-jarige huis schilder. Dit heeft de politie za terdagavond bekendgemaakt. De man heeft bekend de vrouw dinsdag met een aardappelmesje te hebben doodgestoken omdat zij hem niet aan schilderwerk wilde helpen. Hij werd zaterdag aangehouden in een hotel aan de Nieuwezijds Voorburgwal, waar hij zich on der de naam Jansen had laten in schrijven. Donderdag al werd de man op verdenking van oplich ting door de politie in Rotterdam gearresteerd. Hij had toen een koffertje bij zich waarin gestolen goederen zaten. Deze spullen, zo bleek zaterdag, waren het eigen dom van mevrouw Smit-Sche ringa. De man werd donderdag door de politie vrijgelaten, maar zaterdagmorgen hield de Am sterdamse politie de man aan in het hotel. Volgens de verdachte kwam hij dinsdag bij mevrouw Smit-Sche- ringa om te vragen of zij schilder werk voor hem had. Zij weigerde dit, omdat vorig jaar bij haar een inbraak zou zijn gepleegd door een schilder die in de buurt aan het werk was. Op dit relaas van mevrouw Smit-Scheringa werd de man zo boos dat hij haar aard- apelmesje pakte en de vrouw daarmee doodstak. De 34-jarige L.J. Snijders is vrij dagavond in zijn woonplaats Ca- stricum door nog onbekende da ders doodgeschoten. Dit heeft de rijkspolitie bekendgemaakt. Bij de woning van de man aan de Ravelstraat zouden 's avonds rond half negen enkele mannen hebben aangebeld. Op het mo ment dat Snijders de deur open deed, werd meteen het vuur op hem geopend, aldus de rijkspoli tie. De man overleed ter plaatse. Het motief van de moord is niet bekend. AMSTERDAM (GPD) - De ten toonstelling van caravans en tenten in de Amsterdamse Rai heeft gisteren zoveel bezoekers getrokken - bijna 37.700 - dat op de autosnelwegen vanuit Utrecht en Den Haag naar de hoofdstad urenlange files zijn ontstaan. De tentoonstelling is ook vandaag nog open. LEERRAPPORTEN «j jf .6 ll i 1 Amsterdam licht bew. 5 -l 0 De Bilt onbew. 5 -2 0 Deelen onbew. 5 -1 0 Eelde licht bew. 4 -2 0 Eindhoven onbew. 6 -3 0 Den Helder licht bew 5 -2 0 Rotterdam onbew. 5 0 0 Twente onbew. 6 -1 0 Vlissingen onbew. 5 2 0 Zd. Limburg onbew. 5 -3 0 Athene onbew. 13 4 Barcelona onbew. 13 0 0 Berlijn 5 2 0 Bordeaux onbew. 13 2 0 Brussel onbew. 6 0 0 Frankfort 6 -5 0 Genève 4 -1 0 Helsinki onbew. -4 -15 0 Innsbruck 4 -11 0 Klagenfurt 5 -8 0 Kopenhagen geh. bew. 6 2 0 Lissabon geh. bew. 14 9 0 Locarno onbew. 9 -5 0 Londen licht bew. 7 0 0 Luxemburg 4 -5 0 Madrid onbew. 12 0 Malaga onbew. 16 4 0 Mallorca licht bew. 13 -1 Malta 16 8 0 Munchen 4 -9 0 Nice onbew. 13 4 0 Oslo 5 -4 01 Parijs 6 -3 0 onbew. 14 0 0 Split geh. bew. 14 4 Stockholm 6 -3 0 geh. bew. 5 2 0 Zurich -1 -4 0 Casa Blanca licht bew. 21 9 0 Las Palm as onbew. 19 16 0 Beiroet licht bew. 12 8 Tel Aviv 13 0 8 'Tunis zwaar bew. 14 3 0 so's vóór hij door zangeres Imca Marina werd afgelost. Actrice Jo- sine van Dalsum hulde zich in een jasschort en woog gedienstig bonbons af. Bij de gebaksstand naast haar imponeerden om beurten de acteurs Henk Molen berg en Willem Nijholt en collega Linda van Dijk en tekenares Marthe Röling verkochten in rap tempo luxe cosmetica. De be jaarde schilder Carel Willink en zijn vriendin Sylvia Quiel had den zich beschikbaar gesteld voor een plaatsje achter de dia manttoonbank. Actrice Mary Dresselhuys prees op dezelfde parterre zijden sjaals aan. Acteur Jaap Stobbe stoeide luidruchtig op de speelgoedafde ling en omroepmedewerksters Ageeth Scherphuis en Netty Ro- senfeld verkochten dameskle ren. Bekende schrijvers signeer den hun eigen boeken en Donald AMSTELVEEN (GPD) - De Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers dreigt opnieuw in conflict te komen met de directie van de KLM over salarië ring en werkbelasting voor de Airbus A-310, waarvan de KLM de eer ste in mei dit jaar in ge bruik wil nemen. Ook geeft, bij Airbus in Toulouse, de omscholing van vliegers moeilijkheden, zowel met de vliegers als met de maatschappij en. De vliegers sluiten niet uit dat de A-310 in mei niet zal vliegen. Enkele jaren geleden hebben de vliegers van een aantal Europese maatschappijen die de A-310 Jones verkocht klassieke muziek op de grammofoonplatenafde- ling. Paul Haenen alias Margreet Dolman, bediende de telefoon centrale van het warenhuis en verwees het pubhek naar de di verse artiesten in de Bijenkorf. Dramatisch In totaal zijn ongeveer 70 bekende Nederlanders het warenhuis in Amsterdam door de speciale ar tiesteningang binnengegaan om zich een uur lang in te zetten voor het goede doel, maar het blijft de vraag of klanten en vip's iets hebben begrepen van de dra matische achtergronden die het zo op het oog gezonde Bijenkorf- concern doen wankelen. Volgens het bedrijfsadviesbureau McKinsey zullen er 1500 perso neelsleden moeten afvloeien en moeten de Bijenkorf-filialen Arnhem en waarschijnlijk Eind hebben besteld zich ertegen ver zet dat het vliegtuig door slechts twee vliegers zal worden gevlo gen, in plaats van met een boord werktuigkundige als derde. Bij enkele maatschappijen hebben de vliegers zich inmiddels bij die cockpitinrichting neergelegd, maar anderen, onder wie de Ne derlandse vliegers, hebben dat onder voorbehoud gedaan. Zij stellen zich op het standpunt dat er in het vliegtuig te veel onvol doende beproefde technieken zijn verwerkt en ook dat de werkbelasting voor de vliegers te zwaar is. In elk geval zwaarder dan van een DC-9-vlieger. De directie van de KLM is het hier mee oneens. De A-310 wordt aan geschaft om het werk over te ne men van de (tweemans-) DC-9 en de (driemans-) DC-8. Maar in het voorstel van de KLM-directie komt de salariëring van de A- hoven, de interieurzaken in Utrecht en Haarlem worden af gestoten alsmede de Maxis-filia- len Ede en Arnhem. Bij Praxis zouden 14 van de 20 nonkels in andere handen moeten overgaan en bij de Hema wordt het voort bestaan van de Arnhemse vesti ging bedreigd, terwijl men vijf van de 73 filialen zou willen af stoten. Gesproken wordt over het aanvra gen van overheidssteun, maar ook bij de nog steeds in onwe tendheid verkerende personeels leden van de Hema en de Bijen korf, groeit nu het besef dat door overheidssteun de afvloeiingsre gelingen in gevaar komen. Die steun mag immers niet worden gebruikt voor afvloeiingsregelin gen. De komende week zal het KBB-bestuur de personeelsle den moeten informeren over de toekomst van het concern. 310-vheger nauwelijks hoger uit dan die van een DC-9-vlieger. De vliegers vinden dit op zicnzen al in strijd met de cao, waarin is bepaald dat vliegers, als groep, er b(j de introductie van een nieuw vliegtuigtype niet op achteruit mogen gaan. Wanneer de A-310- vlieger wordt ingeschaald als een DC-9-vlieger betekent dat voor een DC-8-vlieger die eveneens op de A-310 moet gaan vliegen een salarisvermindering met 1600 gulden bruto per maand, als hij 40 jaar is en 15 dienstjaren heeft. Brief „Wij zyn best bereid", aldus een vlieger, „om over minder salaris te praten als dat nodig is. Maar wij willen eerst een principiële uitspraak over de waardering van de A-310-vlieger, éen die on ze instemming heeft". De VNV heeft het een en ander uit eengezet in een brief die eind vo rige week aan de leden is verzon den. De ledenraad van de VNV, die de voorstellen van de KLM- directie op 4 januari al had ver worpen, zal zich op 1 februari op nieuw beraden. Als de ledenraad bij zijn standpunt blijft, kan de A-310 niet in mei in gebruik worden genomen, zo heeft de KLM de VNV laten we ten. omdat het dan met mogelijk is vliegers aan te wijzen die voor de A-310 kunnen worden omge schoold VNV-voorzittcr F. H. H. van Vianen verwacht dat de le denraad de KLM-voorstellen op nieuw zal verwerpen. Twijfels Intussen heeft Europilot, de asso ciatie van Europese verkeersvlie gers, by de Franse staat een ci viele procedure aangespannen om te bewerkstelligen dat de vliegers worden betrokken wor den bij de certificatie (luchtwaar digheidsgoedkeuring) van de Airbus A-310. De vliegers heb ben sterke twijfels over de be trouwbaarheid van de appara tuur. Airbus Industrie en hun maatschappijen stellen daarover onvoldoende informatie ter be schikking van de vliegers. Wel hebben de Nederlandse. Fran se. Duitse en Zwitserse vliegers die op het ogenblik voor de A- 310 worden omgeschoold, erva ren dat de vluchtnabootser al di verse mankementen heeft ver toond en dat wijzigingen, die in het al voor proefvluchten vol tooide toestel worden aange bracht, met of pas na geruime tijd in de simulator worden ver werkt. HILVERSUM (ANP) - Prof Ritzen, de architect van het banenplan van ex-minister Den Uyl (PvdA, sociale zaken en werkgelegenheid) ver wacht dat er in 1984 één mil joen werklozen zullen zyn. In VARA's actualiteitenpro gramma "In De Rooie Haan" zei Ritzen zaterdag dat in het nieuwe banenplan van minis ter De Koning (sociale zaken) een van de voornaamste in strumenten voor het schep pen van banen waarschijnlijk zal ontbreken. Hg duidde op de gerichte overheids geld stroom voor bedrijven die niet alleen een bijdrage leve ren aan de Nederlandse pro- duktie maar daar ook men sen voor moeten inschake len.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7