De fraaiste plek van Europa" Historici maken studie van Rapenburg -fT /i -c J- Geschiedenis vol niet kUnkende namen Hondenmatch K.V. Rijnland Leidenaar vat tasjesdief in de kraag Sieraden bij inbraak gestolen Vijftal trapt conducteur in de rug Oude boom in brand gestoken MAANDAG 24 JANUARI 1983 Leiden LEIDEN - Waarom kunst historici van de Leidse universiteit de geschiede nis van het Rapenburg be studeren? "Op die vraag is een eenvoudig antwoord te geven: het Rapenburg heeft een rijke geschiede nis". Prof.dr. C. Fock zegt het en drs. A.J. van Dissel knikt, ten teken dat hij het roerend met haar eens is. Het Rapenburgproject: welbe schouwd dateert dit studie-on derwerp al van begin '70. Onder de supervisie van de toenmalige hoogleraar Lunsingh Scheurleer maakte een aantal studenten scripties over het Rapenburg. Lunsingh Scheurleer was vol gens Fock om nostalgische rede nen in het Rapenburg geïnteres seerd. Hij kwam zelf uit een grachtenrijke stad. Amsterdam dus. en dat hij het Rapenburg een fraaie gracht vond laat zich raden. Het zou echter tot '77 duren totdat men daadwerkelijk begon met de studie van het Rapenburg, dat wil zeggen: totdat men zei: en nu gaan we het Rapenburg bestude ren vanaf het Noordeinde tot aan het Academiegebouw, het rechte stuk dus. "De rest doen we niet", zegt Van Dissel, "omdat dat te veel van het goede zou worden. Dat rechte stuk heeft overigens ook altijd de naam Rapenburg gehad. En bovendien: aan die ze ventig huizen hebben we onze handen vol". De geschiedschrijving begint circa 1580; als het mogelijk is gaan de kunsthistorici verder terug. Ze maken dankbaar gebruik van de zogenaamde bonboeken, boeken waarin de administratie van de huizen in een bepaalde wijk werd bijgehouden. "Zeg maar: een voorloper van het kadaster", aldus Van Dissel. Bewoners Fock vertelt dat de kunsthistorici "uitgaan van de bewoners". Ze legt uit: "We zoeken in de boe ken naar de eigenaren. Wie wa ren dat? Woonden ze in het huis? Verhuurden ze hun eigendom1' We proberen ook te achterhalen hoe de mensen woonden Dat be tekent dus dat we inventarisatie lijsten moeten bestuderen". Elk huis wordt beschreven. "Wat is er nog over van het oude inte rieur? Dat bekaken we natuur lijk ook", doceert Van Dissel "Zo is het bijvoorbeeld bekend dat het plafond van Rapenburg 48 zich nu in het Mauritshuis be vindt". Door al die details te bestuderen krijg je een aardig beeld van het Rapenburg, meent zowel Fock als Van Dissel. Je komt er bij voorbeeld achter dat er een rede lijk aantal ambachtslieden aan de gracht woonde, oftewel: je merkt opeens dat het beeld dat je had van de Rapenburg-bewoners - allemaal mensen met gevulde beurzen - helemaal niet klopt En je ontdekt vanzelfsprekend ook dat naarmate de tijd verstrijkt de hoogleraren naar elders vertrek ken. De bevindingen van de kunsthisto rici worden opgeschreven. Een serie boeken, dat moet het uit eindelijke resultaat zijn Eind dit jaar verschijnt het eerste boek, dat waarschijnlijk een paar hon derd pagina's dik zal zijn. Fock: "In elk boek komen ook een paar algemene verhandelingen te staan. Een sociaal-economische analyse, een verhaal over de mensen van de universiteit die aan het Rapenburg woonden.... dat soort verhalen" Een volledig verhaal over de geschiedenis van het Rapenburg, dus een verhaal waarin alle feiten, alle anecdotes en wetenswaardigheden worden opgesomd - die wens kan worden afgedaan met één woord: onmogelijk. Hieronder volgt een selectie. Hoe Descartes in Leiden terecht kwam en De La Court van mening was dat de mooiste gracht van Europa het Rapenburg is. door Wim Brands LEIDEN - Op vakantie in Frankrijk schijnt Johan nes Polyander Van Kerk hoven een brief naar de thuisblijvers te hebben geschreven waarin hij be richtte dat volgens hem Holland het mooiste land van Europa was, Leiden de prachtigste stad van Holland en het Rapen burg de fraaiste plek van Leiden. Hij bedoelde kort om: nergens in Europa is het beter wonen dan aan het Rapenburg. Waar deze globetrotter woonde valt te raden. Klinkende namen: veel zijn er ver bonden aan de geschiedenis van het Rapenburg. Op nummer 65 bijvoorbeeld woonde De la Court, een lakenhandelaar die bekendheid genoot als de bezit ter van een verzameling schilde rijen. Je hebt natuurlijk klinken de namen en klinkende namen; een onderscheid dat duidelijk wordt als we terugwandelen naar het begin van het Rapenburg. Op de nummers vier tot en met tien was vroeger het Prinsenhof gevestigd, het onderkomen van de Prins van Oranje, Maurits en Frederik Hendrik. De heren van koninklijken bloede vertoefden in de Prinsenhof als ze te gast waren in Leiden. Mooi gezicht moet dat zijn geweest als ze per koets aankwamen, de hofhou ding bij zich. Minerva aan het Rapenburg: drinkebroers onder elkaar. (Foto links). De graaf van Oultremont Warfusée De naam zegt het al: het blauwe bloed stroomde rijkelijk door de aderen van deze bewoner van Rapenburg la. (Foto rechts w Tot in de puntjes waren de zaken overigens niet geregeld, want het schijnt dat er soms in allerijl bed- degoed van omwonenden moest worden geleend. Wat nu interes sant is om te weten: waren er weieens mensen die weigerden te lenen? En die - als Maurits schuimbekkend op de stoep stond - voorwendden van de prins geen kwaad te weten? Prins Willem de derde heeft ook nog in het Prinsenhof gewoond. Op negenjarige leeftijd kwam hij naar Leiden. Het personeel had instructies meegekregen: 's mid dags en 's avonds moesten er drie tafels worden gedekt en er was ook precies opgeschreven wat de jonge prins wel en niet mocht eten. In 1664 werd de Prinsenhof gesloopt. Het voor malige prinselijke onderkomen had geen functie meer en de stad Leiden had waarschijnlijk geen zin om de onderhoudskosten te blijven betalen. Descartes Op 21 heeft ook een beroemd man gewoond: de grote wijsgeer en wiskundige Descartes. Zijn ideën vielen niet zo goed in het door het rooms-katholicisme overheerste Frankrijk. Dat hij Leiden als woonplaats koos is lo gisch, want zoals een magneet ij- zervijsel aantrekt, zo trok de Leidse universiteit in die dagen geleerden aan. We schrijven 1640 als Descartes in het huis van Jean Gilliot woont. Diens zoon, ook Jean geheten, fungeerde als postiljon tussen de Franse geleerde en een andere wetenschapper, Huygens. Des cartes loofde de jonge Jean: vol gens hem beloofde Jean een gro te wetenschapper te worden. Als hij maar goed naar Descartes luisterde natuurlijk. Aan het Rapenburg hebben in de loop der tijd verschillende ge leerden gewoond, één van hen, Johannes De Laet mag zeker niet onvermeld blijven, want hij was een beroemd cartograaf en bo vendien één van de medeoprich ters van de West Indische Com pagnie. Deze man, die woonde op de nummers 29 en 31, genoot in zijn tijd vooral bekenheid als kenner van Amerika. Tenminste, hij publiceerde veel over dat land. Rapenburg 19 werd van 1836 tot 1847 bewoond door een Duitse geleerde met een naam die Mar ten Toonder bedacht zou kunnen hebben: Von Siebold. Zijn voor namen zijn nog fraaier: Philip, Franz, Balthasar. Hij was natuur onderzoeker en bovendien - en dat spreekt nog veel meer tot de verbeelding: ontdekkingsreizi ger. Herr Von Siebold vertoefde graag in Japan en kon met recht een Japankenner worden ge noemd. In deze tijd vestigde zich ook stu dentenvereniging Minerva aan het Rapenburg 19, de heren resi deerden op de benedenverdie ping. Er is een mooie litho uit het midden van de negentiende eeuw waarop we kunnen zien hoe de studenten zich vermaak ten. Te zien zijn: veel wandel stokken, flessen en glazen en weinig boeken. Eén student heeft zich afgezonderd. Hij staat bij een boom en heeft een boek in zijn handen. Deze jongeman moet maar eens snel naar de arts, want hij houdt het boek onge veer een halve meter van zich af. Of betreft het een karikatuur: de bolleboos die de jolijt van zijn collega's minacht? De benedenverdieping heeft overi gens een gezellige aanblik. Dat is eigenlijk te danken aan een zeer simpele ingreep: het aanbrengen van een luifel. Daardoor ziet de sociëteit eruit als een uitspan ning. Jammer dat er geen koetsje op de litho staat. Zo eentje waar in de ballerige Roderick zich liet vervoeren, de student die de bloemetjes graag en veel buiten zette, maar later toch nog goed terecht kwam en goede zaken deed in de gordel van smaragd Een paar huizen verder, op num mer 25, woonde de rijke laken handelaar Thysius. Als mijn li chaam al lang tot stof is vergaan moet mijn naam nog op ieders lippen liggen, zal hij gedacht hebben, want hij bepaalde dat zijn huis een bibliotheek moest worden. Zijn boeken zouden daarin moeten worden onderge bracht, maar bovendien het hij geld na waardoor het mogelijk werd om nieuwe boeken aan te kopen. Bijna niemand weet het. maar deze bibliotheek bestaat nog steeds. Zomaar binnenlopen kan niet; geïnteresseerden moe ten zich melden bij de universi teitsbibliotheek aan het Rapen burg. En niet allemaal tegelijk graag. Andersen? Schrijvers hebben er vanzelfspre kend ook aan het Rapenburg ge woond. Om er twee te noemen: Klikspaan en Bilderdijk. Kunst historicus Van Dissel wil daar graag sprookjesschrijver Ander sen aan toevoegen. Maar waar die man nou precies heeft ge woond, zij het tijdelijk - hoeveel papieren hy ook uit de grote hoop trekt, hij kan op die vraag vooralsnog geen antwoord ge- LEIDEN - Kynologenvereniging Rijnland houdt zondag 27 maart haar jaarlijkse clubmatch in de Groenoordhallen. De inschrij ving voor deze hondenshow is opengesteld. Ook niet-leden van K.V. Rijnland die in de regio wo nen, kunnen aan deze show mee doen. Ook dit jaar kunnen weer stam boomloze honden worden in- geserheven. Zij worden gekeurd door een erkend keurmeester. Rijnland stelt voor de winnaars bekers beschikbaar. Er zijn keur meesters uitgenodigd voor de volgende categorieën: terriërs; lopende en dashonden; keesach tige, pool- en gezelschapshon den; staande honden, spaniels en redrievers; herdershonden; windhonden en stamboomloze honden; dogachtigen, Pinschers en Schnauzers. Voor inschrijving of informatie moet men de volgende telefoon nummers draaien: 01719-14647, 071-211492 of 071-121760. Tijdens de clubmatch zijn er diver se attracties te zien. Zoals junior handling, het voortbrengen van een hond door kinderen. Verder zijn er gezags- en gehoorzaam heidsdemonstraties en behen digheidsdemonstraties. K.V Rijnland geeft overigens met in gang van 5 maart op vier achter eenvolgende zaterdagen een cur sus ringtraining op het parkeer terrein achter de Groenoordhal len. De cürsus is bestemd voor mensen die nog nooit aan een clubmatch hebben deelgeno men. Beeld van een vorige clubmalch van K.V. Rijnland: deze Sint Bemhard ging met een eerste prijs strijken. LEIDEN - Een 25-jarige jongen uit Katwijk is zondagmiddag door een 23-jarige Leidenaar aange houden, nadat hij op de Morsweg een dame had beroofd van haar schoudertas. Toen de jongen uit Leiden dit voor zijn ogen zag ge beuren bedacht hij zich geen mo ment en ging onmiddellijk ach ter de dader aan, die hard weg fietste richting centrum. Op het Rapenburg pakte hij hem in zijn kraag en kwam de politie hem te hulp om de dader mee te nemen. Na verhoor bleek de Katwyker die zelfde dag ook al een tasje van een vrouw die op de Diamant laan liep te hebben beroofd. Ook een tasjesroof zaterdag in de Kraaierstraat verklaarde hij op zijn geweten te hebben. LEIDEN - In een flatwoning aan de Ravenhorst is in de nacht van zaterdag op zondag voor 15000 gulden aan sieraden gestolen. Ook werd de videorecorder, ca- scttedeek en de pick-up met tu ner meegenomen. Via het force ren van de voordeur is men ty- dens de afwezigheid van de be woners binnengekomen. tien en wordt vertoond in het pand Rapenburg 100/102. Hengelsport Visvereniging VOP '74 hield een competitiewedstrijd in de Ringvaart. Uitslag 1 GJ. Kok- kedee 31 stuks-4050 gram. 2 H. van Tongeren 29-3220. 3 F. Reijken 21-1850. 4 J. Kokkedêt 18-1800, 5 S Kokkedee 20-1800, 6 A. vd Me ij 17-2550, 7 D van Rossen 14-1150, 8 A. Segijn 8- 580, 9 J Hei)mans 7-750, 10 J Boot 6-520. Spiritisme Het Spiritistisch Genootschap Leiden belegt vanavond een psychometrische seance onder leiding van mevrouw Buiten dijk uit Rotterdam. Plaats van handeling is de zaal Lage Morsweg 14a, aanvang acht Kinderfilm K&O vertoont woensdagmiddag de jeugdfilm "Run Cougar, run". Deze film, geschikt voor kinderen van acht jaar en ou der, vertelt het verhaal van de bergleeuw Cougar. In deze na tuurfilm vecht Cougar, opge jaagd door jagers, voor zijn vrijheid en de veiligheid van zijn gezin. Aanvang half dne. Film De Werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia laat woensdagavond de film "Kind van de zon" zien. De film is des tijds gemaakt in opdracht van de stichting Pandora, die pro beert door voorlichting de voor oordelen tegen mensen met psy chische moeilijkheden weg te nemen. De film begint om half Type-cursus Ouders Op Herhaling organi seert met ingang van half fe bruari een type-cursus. De cur sus valt in twee delen uiteen: enerzijds wordt de vaardig heid van het typen beoefend, anderzijds wordt (desgewenst) kennis van de Nederlandse taal (met name het schrijven van brieven) geleerd. De type cursus wordt op woensdag avonden gehouden in het on derkomen van Ouders Op Her haling, Herensingel 3. Het aan tal lessen bedraagt veertig. De Nederlandse taal komt daar naast in vijftien d achttien les sen aan bod. Voor meer infor matie: tel. 218118 Zelfverdediging Het Leidse Volkshuis heeft een cursus zelfverdediging voor vrouwen opgezet. De cursus duurt vijftien weken en wordt gegeven op de maandagoch tend, van kwart over tien tot kwart over elf, in het Volkshuis aan de Apothekersdijk Kinde ropvang is aanwezig Informa tie: tel 149180, Hilde Jansen. Het mooiste huis is volgens Van Dissel nummer 48. Hy roemt de fraai gestyleerde bordestrap en pilasters. Diverse telgen uit het geslacht Van Leyden van Leeu wen hebben in dit pand 1 woond. Bijvoorbeeld Diedcrik Pieterszoon, een man wiens car rière een stijgende lijn vertoond. Hij was raad, schepen en werd uiteindelijk burgemeester van Leiden. Maar hy had als burgemeester meer macht dan bijvoorbeeld de huidige burgervader Goekoop. want naar de mening van Van Leyden van Leeuwen werd in het hele land geluisterd en hy maakte bovendien een aantal missies naar het buitenland. In zijn woning bevond zich een fraaie plafondschildering. Op dat plafond waren vier kinderen uit gebeeld die een treurdicht, een heldendicht, een schimpdicht en een herderszang uitbeelden Te genwoordig valt dit plafond te bezichtigen in het Mauritshuis. Ook de marmeren schouw is ver dwenen. Die werd omstreeks 1906 geveild en moet Ir,;. SPOOT dig ergens in Zuid-Amerika zyn. Oei. als Van Leyden van Leeuwen dat had geweten! En dat tegen woordig o.a. de NVSH is gehuis vest in het onderkomen van deze notabel, tsja. we horen al hot de blauw bloed-bezitter zich tierend omwentelt in zyn graf en een treurzang aanheft LEIDEN - Een 33-jange conduc teur is zaterdagmiddag met ern stig.- rugklacht.-n Opfl IMN M B Ifl het AZL Vijf personen uit Lei den in de leeflyd van 17 tot 25 jaar zyn daarvoor op het station Leiden aangehouden Tijdens de treinreis Utrecht-Lei den bleek bij COHtfOlB - - B WB hen geen kaartje te hebben Toen dB I onducteur een bon ging uit schrijven en om geld vroeg gin gen de vyf vervelend doen Het liep uit op een fikse ruzie, waar by de conducteur een trap in zyn rug opliep. LEIDEN - Een gedeeltclyk hol le tweehonderd jaar oude boom (vleugclnool) in het Plantsoen is zaterdagmidag door onbekenden in brand gestoken. De brandweer moest er aan te pas komen om het vuur te blussen Wat de overlevingskansen van de vleugelnoot zyn. zou vandaag door de plantsoenendienst worden bekeken

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3