jllsyik Gemeente Voorschoten grijpt in Protesten na sluiting whirlpool Oegstgeest eidse agenda Vrijwilligerswerk voor werklozen ,,Discussie-m-het-ldeinr' over energie in Wassenaar Buurt komt met ander kunstwerk Tegen vandalisme rond Boschgeestldeuterschool Voorschoten begint in maart "Bezuiniging op beroepskrachten bij brandweer gaat ten koste van preventie" Auto slipt na klapband PAGINA 2 Stad en rand MAANDAG 24 JANUARI 1983 OEGSTGEEST De sluiting van het bubbeltjesbad (de whirlpool) bij het Oegstgeestse zwembad Poelmeer heeft een stroom van protesten opgele verd. Opvallend is dat die protesten vooral komen van mensen die niet in Oegstgeest wonen. Een aantal brieven hebben het college van B en W inmiddels bereikt. Veel mensen hebben ook mondeling hun protest in gediend. "Ik ben zeer ge schokt", schrijft de Valkenbur ger A. Schippers, "en met mij nog enkele tientallen zwem mers, die elke dag van dit zwembad gebruikmaken. Het is voor ons heel belangrijk voor de lichamelijke en geeste lijke ontspanning in de open lucht te kunnen zwemmen". Ook medewerkers en inwoners van de psychiatrische inrich ting Endegeest hebben gepro testeerd. Hun handtekeningen staan onder de brief van de Leidenaar J. Sira. Volgens hem is het zwemmen in de whirlpool goed voor de ge zondheid. Valkenburger Schippers is bang dat door de sluiting van de whirlpool minder r Poelmeer zullen komen. "Als de sluiting doorgaat, ben ik bang dat de trouwe zwemmers het bad zullen boycotten en naar de goedkopere zwemba den gaan met dezelfde facilitei ten". Hij hoop echter - net als alle andere mensen die een protest hebben ingediend - dat de gemeenteraad het be sluit zal terugdraaien. B en W van Oegstgeest hebben de briefschrijvers geantwoord dat het om een tijdelijke proef- sluiting gaat en dat het nog niet zeker is of de whirlpool al tijd dicht zal blijven. In Wassenaar: MAANDAG Het alternatieve kunstwerk. VOORSCHOTEN - Om het jeugdvandalisme bij de Boschgeestkleuterschool in te dammen zal de politie voortaan van half drie tot vier uur extra surveilleren. Bovendien zal de hoofdkleuterleidster van de school proberen om contact te zoeken met de jongelui die de vernielingen aanrichten en de ingang van het aanpa lende buurthuis zal worden verplaatst zodat de jonge ren niet langer over het schoolplein moeten om naar het buurthuis te gaan. Het buurthuis zal daarnaast enkele middagen extra openblijven om de vernielzuchtige jeugd van de straat te houden en de ouder commissie van de kleuterschool zal wekelijks rond de tafel gaan zitten met de gemeente en het bestuur van het buurthuis. Dit maakte wethouder Marselis za- terdagmddag bekend tijdens een inderhaast ingelaste persconfe rentie in het gemeentehuis. De maatregelen waren de uitkomst van overleg tussen de gemeente, de oudercommissie van de kleu terschool en het bestuur van het buurthuis Boschgeest/Bloemen- wijk. De drie partijen waren vrijdag rond de tafel gaan zitten nadat de oudercommissie begin deze maand bij de gemeente had ge klaagd dat de kinderen "niet goed les kunnen krijgen" omdat jongeren op de ruiten tikten, ac tiviteiten ontplooiden op het schoolplein en over de daken van het gebouw liepen. Rond de jaarwisseling zorgden zij voor ernstige vuurwerkoverlast. Daar naast ondervond de hoofdkleu terleidster, mevrouw Leeuwen- burgh, last en hinder van de jon geren. Volgens haar gaat om een groep van achttien Voorschotense jon geren, in leeftijd variërend van 12 tot 16 jaar. Deze jongeren wor den naar het schoolgebouw ge lokt omdat het buurthuis ge bruik maakt van een lokaal van de school, zo meent wethouder Marselis. Eenmaal op het school plein aangekomen veroorzaken zij overlast door onder meer rui ten in te gooien. De wethouder wil echter geen di rect verband leggen tussen het vandalisme en het buurthuis: "Er is mijns insziens geen sprake van betrokkenheid van het buurthuis bij het vandalisme. Ik geloof juist dat het buurthuis probeert de jongeren in de hand te houden". Omdat dit niet is gelukt heeft de gemeente ingegrepen. De drie partijen toonden zich gerust over de toekomst. Mevrouw Leeu- wenburgh constateerde dat het vandalisme is afgenomen sinds de politie tien dagen geleden was begonnen met de surveillance. Ook de andere maatregelen boe zemden haar vertrouwen in. WASSENAAR - Er zal donder dagavond bij de hoorzitting over het Wassenaarse woonerf Spin- baan een alternatief kunstont- werp op tafel komen. C D. Eisma heeft uit onvrede met de voorge stelde "vijf palen" van de kunste naar Daels de stoute schoenen aangetrokken. Op het speicaal voor een beeldend kunstwerk gereserveerde terreintje wil hij een groot spinnewiel of touwsla- gerswiel doen verrijzen met daarin klimtouwen in de vorm van een spinneweb. Voorzitter J.K.A. Boermans van de buurtvereniging Duinrell vindt het nieuwe ontwerp van Eisma beter dan de palenconstructie: "Het heeft iets herkenbaars voor de omwonenden". Enige weken geleden liet de Ad viescommissie Beeldende Kun sten weten dat van de vier voor ontwerpen haar voorkeur uit ging aan "Aanplanting" van F. Deals. De argumentatie was dat dit kunstwerk "het best in de omgeving past". De buurtvereni ging heeft echter in een eerder stadium al te kennen gegeven niet gecharmeerd te zijn van "ra re" ontwerpen. Men wil iets her kenbaars en functioneels. Over de voorgestelde plaatsing van de tot 9.20 meter hoge palen is in ie der geval voorzitter Boermans ontevreden: "Als dit kunst is waar zij simpele mensen van moeten genieten, dan weet ik het niet meer". Op het gereserveerde terreintje ziet hij liever een speeltuin voor de kinderen (er is niets voor hen) en een jeu de boules baan: "Het ligt veel te afgelegen om kunst te plaatsen, zoiets moet midden in de wijk aan de Florijnlaan". Eisma voelde ook weinig voor de plannen van de Adviescommis sie Beeldende Kunst. Daarom maakte hy zelf een schetsont werp van een spinnewiel met klimtouwen. Dit voldoet volgens hem aan de eisen die men aan het kunstwerk moet stellen, na melijk: "Aangepast aan de omge ving, doelmatigheid, verband met "Spinbaan" en beperkt ruimtegebruik". De inspiratie voor dit ontwerp ligt in de ge schiedenis van de Spinbaan, toen aldaar een touwslagerij was gevestigd. A. Bol, voorzitter oudercommissie Boschgeestkleuterschool, wethouder Marselis, E. Brussee, voorzitter De hoorzitting is donderdagavond 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den, Lange Mare 45 - 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel, Haarlemmerstraat 73b - spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, di. van 10-11 uur. Architektenwinkel, Oude Vest 163 kosteloos advies, 17-18 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11 - ama teurfotografie, 20 uur. Het Kakhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17 - films: Fata Morgana en La Soufrie- re, 20 en 22.15 uur. Lage Morsweg 14a - lezing Spiritistisch Genootschap, 20 uur. In de Vrolijcke Arke, Pieterskerkchoor- steeg 15 - informatieavond over ge spreksgroep alleenstaande v i het buurthuis BoschgeesVBloemenwijk en welzijnsambtenaar De Groot. i het Jeroenhuis. Burgerlijke stand LEIDEN - Ondertrouwd: J.N. Smits en J.C. de Roode; F A. Pera en M de Mink; H.C.A.J. Walenkamp en I. Meijers; F.J.W.M. Ie Rutte en C de Bluts. R E. Stavleu en A.J. Hogeveen, M. van der Graaff en J.L. van Male Geboren: Tamara dv. D. Verschuur en D.C. de Koker; Safira Hortence dv. J.R.R. Ibrahim en J.M. Tjong-Akiet, Cornelis Johannes zv. C. Spaanderman en C.J.B. van Delft; Joyce dv. R E A. de Jong en F. de Jong; Marc Johannes zv. W F. van Putten en M. Hartevelt, Angela Geertruida Jacoba dv. L.J.J.P. Kaptijn en G J. Frankhuizen; Roland zv. B Roos en M.H. Moesker; Johannes Jaco bus Josef Maria zv. J J.J.M. van Nobe- len en J A M van der Ham. Grietje Hen- derica dv. G.C. van Duijn en P M Freke; Willem zv. W. van Leeuwen en M de Vo gel; Marjolein dv A.J.T.M. van Hage en E.C. van der Vegte; Hendricus Cornells Petrus zv. H.C.J. van Zeist en B.J. Zein- stra, Theodorus Martinus Johannes zv. H.C.J. van Zeist en B.J. Zeinstra; Maar ten zv. J. Hollestelle en E.J. de Laaf. Fleur dv. B. Raster en J. Vlasblom; Bri- ta dv. R.J. Meys en A.E. Strasser, Mark zv. G. van Leeuwen en H. Visser, Wille- mijn Marijke dv. G W Zandbergen en L H. Baretta; Cornelis zv P. de Mol en M. van der Plas. Martijn zv. H E. de Dennis zv. J. Ouwehand en T.A. Varkevisser; Dora dv. A.J. van der Huar en H.R. van der Mark; Adrianus Huber- tus Wesley zv. A.C. van Werkhoven en H. van der Voorn; Peter zv. C. van Dam en A A Berger. Angela dv. A.J. van Wijk en J. Zwaan; Gerrit Cornells Jas per zv. J.M. Taillie en J.J. Boot; Anne Marieke dv B.E. Westerman en J.C. d'Hous; Sabine Melissa dv. C.M. van der Heiden en R B. Backer; Johannes Paul zv. L.C.M. Rost en J J A Kaiser; Menno Frederik zv. L.C.M Róst en J J A Kai ser; Rukiye dv. H. Aydin en N. Yildirim; Michiel Rudolf zv. M.H. Stuker en C.E. Brunnekreeft; Léon Paul zv. J. van Rooijen en K. Dirksen; Patricia dv. A. van Duijn en W.M Valk; Stefan zv. B.H.J. Kaptijn en J.P.H. Hoogervorst; Tessa dv. J.M van der Poel en E.M van Oosten. Martinus Christiaan zv. P.J.M. Wamelink en C. Mmke. Erik zv H de Reus en I. Kegel; Theodorus Wilhelmus zv. M.J. Giescn en C Zuijderdujjn, Ger- dien dv G van Duijvenvoorde en M.S. Klok; Wesley zv. W. Hoogerdijk en B A. Haasnoot. Elisabeth Nicky dv. MP Keesom en E. Laneenbere LEIDEN - Gehuwd: J.P. van Ooster- houd en M.E. Sjardin, A. Clarisse en C. Brinkman; A W.M. Coenen en J.R. Me- lai; C. van Dijkhuizen en N.M. Schruij- er; J. Dernee en E. van Berkel; B.A.T.G. van der Sanden en A A van der Hilst, A Dalhujjsen en C.M. Enthoven. t vrijdagavond. Van links naar rechts Becht, Verweij, Van Veen, Van Rhijn n-het-klein" over het toekomstig energiebeleid. i Tuininga voerde e VOORSCHOTEN - Reeds in maart kunnen werkloze Voorschotenaren met behoud van hun uitkering vrijwilligerswerk gaan doen. Dit ver wacht de chef van de sociale dienst, J. Dool, die op dit moment druk doende is een vrijwilligersbank op poten te zetten. De bedoeling van de bank is dat de gemeente werklozen aan werk helpt in de zogeheten niet-commerciële sector. De gemeente denkt hierbij aan baantjes bij het verenigingsleven en in de dienstverlenende sector. Op dit moment is nog niet duidelijk of veel vrijwilligerswerk voorhanden is in Voorschoten: "Wij zijn dit nog aan het onderzoeken", aldus Dool. Evenmin is duidelijk of veel werklozen belangstelling zullen tonen voor de vrijwilligersbank. "Dit laatste zal afhangen van de aanbod van werk", zo meent de gemeenteambtenaar. Hij is er echter van overtuigd dat het een zinvol initiatief is: "Door vrijwi- ligerswerk te verrichten blijf je iets zinnigs doen en kun je je deskun digheid op peil houden. Wij hebben dit initiatief ontplooid omdat de werkloosheid zeer sterk toeneemt. Het stijgt met gemiddeld dertig pro cent Op dit moment zijn in Voorschoten 305 mannen en 140 vrouwen werkloos. Het aanbod van werk is afgenomen en veel werklozen bleven langdurig zonder werk". Overigens moet het college van burgemeester en wethouders het initia tief nog officieel goedkeuren. "Het is echter zo goed als rond", meent Dool. "Alle fracties hebben erop aaangedrongen een actief beleid te voeren op dit punt. WASSENAAR - Onder het motto "Energiebeleid... U een zorg" heeft de werkgroep energie van de Wassenaarse Raad van Ker ken afgelopen weekeinde een energiemanifestatie georgani seerd. Een tentoonstelling werd vrijdagavond door Jhr. mr. De Braauw, voorzitter van de lande lijke stuurgroep Brede Maat schappelijke Discussie, ge opend. Naast allerlei andere energie-activiteiten was er vrij dag een forumavond in het Dorpscentrum. Alle bezigheden stonden onder toezicht van de Raad van Kerken. De forumavond was bedoeld om, naast informatieverstrekking, "een discussie-in-het-klein" op gang te brengen. Men speelde hiermee in op de Brede Maat schappelijke Discussie, waar over deze week een tussentijds rapport verschijnt. Het gesprek werd geleid door drs. J E van Veen. Hervormd Predikant te Wassenaar en secretaris van de Sectie Sociale Vragen van de Raad van Kerken. In een inlei dend schrijven riep hij op tot deelname aan de discussie over het energieprobleem en protes teerde tegen een mentaliteit van "na ons de zondvloed". Het forum bestond uit deskundi gen als ir. J. Becht van het Cen trum voor Energie Besparing (CEB), mr. A.A.T. van Rhijn, werkzaam bij de Europese Ge meenschap en voorheen werk zaam als plaatsvervangend direc teur Energie van het Ministerie van Economische Zaken, ir. E.J Tuininga van TNO en drs. G Verweij, directeur verkoop bij Esso Nederland bv. Laatstge noemde benadrukte dathet ener gievraagstuk een keuze pro bleem is. "Is men tegen de ene vorm, dan moet men aangeven waar men voor is", vond hii. De heren Van Rhijn en Becht vochten nog een robbertje uit over het zogenaamde "Vergeten Scenario" van de Voorschote naar Potma. Dit milieuvriendelij ke energiebesparingen is on langs op zijn economische gevol gen bestudeert door de Amster damse hoogleraar Driehuis en "een goed alternatief' bevonden. Waar nu van Rhijn twijfelde aan het scenario ("het heeft verkeer de economische uitgangspun ten") geloofde Becht er vast in, want "energiebesparing is beter dan investering in nieuwe ener giebronnen". Na de "discussie-in-het-klein" overhandigde organisator H. Hil- geman de forumleden een tegel tje van de Wassenaarse molen en een sticker met als opschrift "Energie, te belangrijk om alleen aan deskundigen over te laten". Zaterdagmiddag hield de Wasse naarse ex-wethouder J.L. van Dingstee een voordracht over het energievraagstuk. Onder de titel "Energie-een zorg" pleitte hij voor energiebesparing: "Het is nodig in ons aller welbegrepen eigenbelang". Als voorbeeld van simpel besparen noemde hij het "hé ja effect". Hiermee bedoelde hij de kleine energiebesparende maatregeltjes, zoals het tijdig sluiten van de gordijnen, het zui niger stoken, enzovoorts. Als voordeel noemde hij dat het "geen cent kost" en toch be spaart aan energie. Bovendien komt er op deze manier "tijd om een weloverwogen energiebeleid voor te bereiden" Van Dingstee, zelf ex-Shell func tionaris, heeft in Wassenaar als wethouder een energiebeleid op poten gezet wat redelijk succes vol is gebleken en nu door wet houder Dijkstal wordt voortge zet. Energie In Oegstgeest wordt aanstaande zaterdag wederom gepraat in het kader van de Brede Maat schappelijke Discussie over het energiebeleid. De Raad van Kerken houdt in het Gemeente centrum een dag over energie besparing in particuliere huis houdens. Vanaf tien uur 's mor gens zijn er diverse activiteiten, zoals film, een dia-serie, een ten toonstelling en een lectuurtafel. Om drie uur begint een inlei ding van ir. H. Becht over "min der energie, toch welvaart". Volkstuinders De Zoeterwoudse volkstuinver eniging Oudt Raadtwijck houdt maandag 24 januari om 20.00 uur een algemene vergadering in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. De secretaris van de vereniging, dhr. P. Hovius sr., zal zijn functie die avond neerleggen. Stadsgehoorzaal - hoorzitting gemeen te over emanciepatie-nota, 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, raadsver gadering, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, gecombi neerde commissievergadering, 20 uur. APOTHEKEN De avond-,nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijd. 21 jan. tot 28 jan. door: Apotheek "de Alöe", Leven daal 161, tel. 120502; Apotheek "Beker", Lijtweg 4, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn; 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, teL 410131, spreekuur ma. t/m don. van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma., woe., vr., van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. REGIO - Wanneer een brandweer korps voor een steeds groter deel uit vrijwillige brandweerlieden gaat bestaan zullen de zoge noemde uitruktijden langer wor den. Verder zullen bijvoorbeeld de preventieve zaken, zoals voor lichting en onderzoek, en specia lismen in die korpsen verminde- Aldus reageert P. van den Wijn gaard van de Koninklijke Neder landse Brandweer Vereniging in Den Haag naar aanleiding van de bij het Wassenaarse korps door te voeren bezuinigingsmaatrege len die waarschijnlijk de ophef fing van het beroepskorps tot ge volg zal hebben. Van den Wijngaard is overigens niet louter negatief over een brandweerkorps dat voor een groot deel of nagenoeg helemaal uit vrijwilligers bestaat. 'Het moet kunnen", is zijn oordeel. "In Rotterdam is er altijd al een gemengd korps geweest". De woordvoerder van de Vereni ging pleit voor meer samenwer king ook in regionaal verband om hiermede zowel de kosten van de brandweerkorpsen te drukken alsmede de kwaliteit er van op peil te kunnen houden. "In het bijzonder op het gebied van de preventie en speciaal ma teriaal", zo zegt hij. Hij twijfelt er overigens niet aan dat gemeentebestuurders de brandweerkorpsen niet helemaal zullen "uitkleden". "Het is een te gevoelig liggende gemeentelijke taak die indien niet goed uitge voerd meteen tot de meest ramp zalige gevolgen kan leiden", zo weet hij. LEIDEN - Honderden sloffen siga retten ter waarde van achtdui zend gulden werden er zaterdag ochtend vermist bij de Albert Heijn aan het Bevrijdingsplein. Via het vernielen van een ruit aan de achterzijde van de winkel hebben de daders vrijdagnacht hun slag kunnen slaan. OEGSTGEEST - Een 23-jarige inwoner van Haarlem is gistermiddag op de autosnelweg Amsterdam-Den Haag ter hoogte van het Oegstgeester kanaal als gevolg van een klapband in een slip en van de weg geraakt. De bestuurder van de auto liep hierbij licht hersenletsel op. De Haarlemmer reed, volgens de politie met vrij hoge snelheid, op de oostelijke rijstrook richting Amsterdam toen zijn linkerachterband klapte. Hierop tolde de auto over de weg en kwam uiteindelijk in een slootje langs de weg terecht. De auto moet waarschijnlijk als volledig vernield worden beschouwd. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 10 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van te Haarlem. Kwartaalabonnement 61.25 Per post 83,60 Directie G Koopman Adj dir N Quakemaat Wnd -hoofdredacteur: R. D. Paauw Commentaren: R. D Paauw. W F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Afg redactiechef: A van Leeuwen Ptv Alg redactiechef. J. M. J. Post B.W.T. Jungman (plv) HIJ Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) P J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo, Rome. Madrid. Mexico en Wenen. tel 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2