b e4-deurs van Nederland Hollandse kleuren voor volksschilders Systeem om zelf kozijnen te maken IDVERTOERT OP DE AUTOPAGINA De tiendU'ZMadk°P°" Toch voordelig zo'n abonnement Varia MAANDAG 24 JANUARI 1983 Een van de meest beoefende vrije tijdsbestedingen van de afge lopen jaren is het zogenaamde volksschilderen. Het begon halverwege de jaren zeventig met de eenvoudige, Staphor ster stippeltechniek. Al gauw echter werden allerlei houten gebruiksvoorwerpen en meu bels versierd met sierlijke ran ken, bloemen en dierfiguren. Model hiervoor stonden de tra ditionele motieven uit Hin- deloopen, Marken, Ameland. Zeeland, Assendelft enzovoort Een oud „ambacht" (eigenlijk was het een tijdsbesteding van boeren, zeelui en vissers, om hun werkloze winter door te komen) werd nieuw leven in geblazen, en binnen korte tijd werd de volksschilderkunst een hobby van vele mensen, zowel jong als oud. De belangstelling voor deze „kunst" is sinds die tijd groter en groter geworden, en tot op de dag van vandaag groeit het aantal „volksschilders"! In tegenstelling tot onze oos terburen (die het over „Bauernmalerei" hebben), spreken we in Nederland over „volksschilderkunst". Natuur lijk is er bij dit schilderwerk geen sprake van echter „kunst", en vermoedelijk schuilt daarin ook het enorme succes van deze hobby. We mogen de resultaten gerust „kunstig" noemen, mits de motieven door een enigszins geoefende hand zijn aange bracht. Vroeger zat de charme van het volksschilderen vooral in het feit, datje oude, lelijke of waar deloze houten spulletjes op een eenvoudige en afdoende manier kon opknappen en van een „nieuw jasje" kon voor zien. Tegenwoordig gaat het meer om het prettig en creatief bezig zijn in je vrije tijd. Het zijn niet zozeer oude dingen die een opknapbeurt krijgen, maar nieuw gekochte, blank- houden (sier)voorwerpen, die u „persoonlijk en eigenhan dig" beschildert en versiert. De eindresultaten (beschilderde dienbladen, krantenhangers, krukjes, spaandozen en kistjes, kapstokken, lepelrekken, hou ten sierborden, eierdopjes, enz. enz.) vormen niet alleen een decoratief element in het eigen interieur, maar doen het ook bijzonder goed als kadootje. Voordat u in deze techniek een werkelijk persoonlijke stijl ontwikkelen kunt, zult u eerst de fijne kneepjes van het „vak" moeten leren. Dat kan bijvoor beeld op een cursus, zoals die op een volksuniversiteit of creativiteitscentrum gegeven wordt. Een andere mogelijk heid is „zelf-studie" door mid del van een boek of schriftelij ke cursus. Wat dat laatste be treft kunnen we u een nieuwtje melden, namelijk de cursus map „Assendelfter bloemschil derkunst uit de oude Zaanse tijd", samengesteld door Jac ques Zuidema. Naast een duidelijke werkbe schrijving (met foto's en kleur- voorbeelden) van de diverse „groei"-stadia van verschillen de bloemmotieven (o.a. de tulp, narcis, viooltje, anjer, pa paver, klokjesplant, enz.), vindt u in de map ook een groot aantal voorbeeld- of pa- troonvellen met kleuradvie zen. De prijs van zo'n complete map bedraagt ongeveer f 19,95. Onder de naam „Jamylux" heeft dezelfde Jacques Zuidema (die één van de meest bekende volksschilders in Ne derland is in het afgelopen jaar een nieuwe volksschilderverf op de markt gebracht. Wat de (22) kleuren betreft is deze verf Een voorbeeld van volksschilderkunst, al zal het tvel enige tijd duren eer u de motieven zo gaaf als op de foto op het hout hebt aangebracht. speciaal afgestemd op de typi sche Nederlandse motieven en enigszins „gedekte" tinten. Apart het vermelden waard zijn de kleuren Amelander blauw, Paprike, Baccara car- mijn, Hindelooper rood, An tiek grijs, Zaans oranje, Auber gine, Boere rood. Old rose en Vleeschkleur. De prijs van een basis-set (vijf kleuren plus werkbeschrijving en voorbeeldvel) is ongeveer f 26,95. De potjes verf (inhoud ongeveer 60 cc) zijn ook los verkrijgbaar, prijs plusminus f 4,95. Mocht u deze materialen niet bij u in de buurt kunnen vinden, bel dan met de firma Kars Co te Resteren, tel: 08886-1825. Een heel nieuw kozijn voor raam of deur maken is bepaald geen klus voor een doe-het-zelver. Er komt een fors stuk vakken nis én een professioneel geou tilleerde machinerie aan te pas. Door de lancering van een heel nieuw 'schuifsysteem' kan het nu wél. Het omvat zes verschillende on derdelen: linker en rechter muurstijlen, boven- en onder- dorpels, tussenstijlen en 'kal ven' (dat zijn horizontale delen voor het opdelen van een raamvlak). Al die delen zijn in diverse lengten verkrijgbaar, zodat een kozijn van letterlijk elk formaat kan worden ge maakt, precies passend in de muuropening. Door die ver scheidenheid in beschikbare lengten blijft een eventueel Al die delen zijn volgens een door de fabrikant ontwikkeld systeem nauwkeurig op elkaar afgestemd; ze kunnen met de feilloos passende profileringen (zoals oer-ambachtelijke zwa luwstaarten) in elkaar worden geschoven en gelijmd, uiter aard met watervaste lijm. De onderdelen zijn gemaakt van hardhout (meranti). Ze zijn ge schikt om er zowel enkel- als dubbelglasramen van te ma ken, om er een zgn. vast-glas- constructie mee samen te stel len, en er kan in de sponning naar wens een tochtstrip wor den verwerkt. De standaardlengten worden ge leverd in een deugdelijke ver pakking, die beschadiging en krimp voorkomt. Kortom: het systeem zit goed doordacht in elkaar en dank zjj de duidelijke gebruiksaanwijzing kan ieder een die over een rechterhand beschikt er een millimeterzui- ver nieuw kozijn van brouwen. Voor de doe-het-zelver zal dit nieuwe systeem vooral bij re- novatiekarweien aan de orde komen. In talrijke huizen van oudere datum is het oorspron kelijke kozijnhout vaak in slechte staat geraakt, waar na een zeker ogenblik geen schil deren meer helpt. De hele zaak vernieuwen, door hardhouten kozijnen te plaatsen (en we zouden zeggen: dan meteen met dubbel glas) rekent nage noeg geheel af met het lastige onderhoudsprobleem. Boven dien geeft kozijnwerk in hard hout het huis een heel wat be ter gezicht. In het algemeen kan gezegd wor den dat zo'n zelf 'in elkaar ge schoven' kozijn ook ruim schoots goedkoper uitvalt dan een compleet nieuw (hardhou ten) kozijn, waarbij men dan ook nog aan vaste standaard- maten is gebonden. Wie nadere informatie over ver koopadressen enz. wil hebben moet bellen tel. 020-863151. Garage Van Dijk Warmond, Schippersdam 10, Tel. 01711-10688 Importeur: De Binckhorst Auto Motor Import B.V., Postbus 184, 2250 AD Voorschoten, tel. 01717-6951 Auto-Home Leiden B.V. Lelden, St Jacobsgracht 10-18. Tel. 071-121560 Prijzen inkl. BTW, af importeur. J. Reyerkerk Lisse, Kanaalstraat 145-147, Tel. 02521-13059 Balieverkoop Hoek-, T en U lijn Verdamper profielen Daktrim profielen Platen tegen Warmte Koude Condens Geluid 'X Zirkzee bv MIDDEISTEGRACHT 26 - LEIOEN TEL. 0 71-140189 ••••••••••••a SCHAPEVACHTEH ruime keuze voor 'l elke "v auto. vele kleuren autoshops f /joordema Breestraat 33 - tel. 122484 VOORLICHTING MHNO rygLENGEAJfj Chr. School voor L.M.B.O. Prinses Margrietschool L.E.A.O. - L.H.N.O. I.H.N.O. M.H.N.O. Telefoon 01718-13256 L.H.N.O. M.H.N.O. Teleloon 01718-15448 WOENSDAG 26 januari van 9.30-12.00 uur en 13.30-16.00 uur en 's avonds van 19.30-21.00 uur en DONDERDAG 27 JANUARI van 9.30-12.00 uur en 13.30-16.00 uur in de dependance van "de Viersprong" aan de Krom 101 te Katwijk, voor belangstellenden uit LBO, Mavo, Havo. Er wordt voorlichting gegeven over de Middelbare Beroepsopleidingen: KV/JV - Klnderverzorglng/Jeugdverzorglng Cursusduur 3 jaar MK - Mode en kleding Cursusduur: 2 jaar Grote fruitverkoop a.s. dinsdag 25 jan. in de Groenoordhallen Leiden tij dens de Veemarkt van 8-1 uur bij W. J. Sira MOOI WITLOF nu voordelig p. kilo voor2,00 Dlv. soorten prima sinaasappelen v.d. pers p. kist Inh. 150 stuks voor28,50 Navels v.d. hand p. kist Inh. 135 stuks voor30,00 Navels grote v.d. hand p. kist Inh. 80 stuks voor 28,50 Hollandse appelen Golden Goudrelnetten Lombart's Winston's p. kist 12 kg Inh15,00 1 doos gr. witte grape fruit Inh. 72 stuks25,00 Lombart's, Goudrel, Golden, Winston's p. 3 kg 4,50 20 vol sap sinaasappelen voor5,00 3 kg gr. stoofperen 5,00 11 kg spruiten85 ct Cox Orange p. kist 12 kg 17,50 p. 3 kg voor5,00 P^véadres W. J. Sira Leiden, Lage Rijndijk 68b, tel. 132608 bestellingen p teleloon na 19 uur 07M mi

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 20