Eerste zege van Crescendo Leiden verliest van degradatiekandidaat Blitz met moeite langs Jumpers Gebrek aan motivatie en werklust Trotters zakken weg Grimbergen kampioene Onverdiende verliespartij Pernix Foreholte krijgt pak slaag MAANDAG 24 JANUARI 1983 LEIDEN - De enige die geen spier vertrok was Henny Blom. Terwijl al wat Black Velvet heette met voorzitter Bram Brakel voorop uitbundig feest vierde na de volkomen on verwachte 80-82 overwinning van de degradatiekandidaat op lijstaanvoerder Elmex Leiden bewaarde de voorman van Amsterdam volledig zijn kalmte. Hij pakte, temidden van een hossende massa spelers, zijn spullen op en verdween naar de kleedkamer. Typisch Hennie Blom dit, als geen ander weet hij wat relativeren is. De ex-coach en manager van Parker heeft in zijn loopbaan wat dat betreft het een en ander mee gemaakt: zo ben je dé man en zo sta je op straat. Neem alleen dit jaar bij Amsterdam. Blom liet zich overhalen om toch maar weer op de bank te gaan zitten. Tot nu toe verloopt het daar in sporthal Zuid bepaald niet naar wens, klikte het niet echt tussen hem en de spelers en dus waren er al die vonden dat hij maar moest verdwijnen. Zaterdag na afloop beluisterde je natuurlijk heel andere geluiden al hoorde Blom ze dan niet. Want inplaats van zich te laten bejubelen ver trok hij spoorslags naar Amster dam Noord. Wie wel bleef hangen was Theo Kinsbergen, hij zocht oorzaken voor de afgang die zijn ploeg twee punten achter deed gera ken op Den Bosch dat Haaksber gen de baas bleef. Meende ze te kunnen ontdekken in het slechte schutterswerk van Randy Wiel en Emill Hagens maar keek daar bij de verkeerde kant uit. Want LEIDEN - In de eerste divisie le den de Spaarbank Trotters een belangrijke nederlaag. Kador versloeg de Leidenaars met dui delijke cijfers: 66-86. De dames van MSV deden het een stuk be ter. Zij wonnen de lastige uit wedstrijd tegen US met 51-60. Spaarbank Trotters—Kador 66-86. De twee ploegen bevonden zich voor dit duel met acht punten op een gedeelde tiende plaats. Het was dus voor de Trotters zaak de ze thuiswedstrijd in winst om te zetten. De start was dan ook re delijk te noemen. Tot 28-26 stonden de Leidenaars zelfs voor, maar pal voor de pauze sloegen de Dordtenaren een gaatje: 28-34. De tweede helft werd voor de ploeg van coach Michiel van der Meer een catastrofe. Kador speelde een ruime zone en door gebrek een lengte moest er wel van afstand geschoten worden. De Trotters deden dit echter zo slecht (38%), zodat de opponent makkelijk uit kon lopen: 45—69. Aanvallend hadden de Dortena- ren via Van Dongen en Smits makkelijke scores onder de bas ket en ondanks een kleine Leid- se opleving werd het een duide lijke 66-86 zege voor Kador. Topscorer bij Trotters werd Ste ven Bouman met 12 punten. US-MSV 51—60. De zege werd be haald door een zeer sterk ge speelde eerste helft, die dan ook met een 18-32 voorsprong afge sloten werd. US speelde met een man-to-man verdediging de Noordwijkse ploeg volkomen in de kaart en met name Tineke Vos kon zich uitleven. Na de pauze pakte de Amsterdamse ploeg het met een zone wat slim mer aan en kreeg MSV het nog lastig. US kwam dichterbij, maar uitblinkster Renate Sluis (18 punten) maakte met een serie af standschoten aan alle onzeker heid een einde. UTRECHT - Jolanda Grimbergen uit Rijnsburg is zondag op de kunstijsbaan in Utrecht Neder lands kampioene schaatsen ge worden bij de meisjes C (15/16- jarigen). De vijftienjarige Rijnsburgse ein digde zaterdag op de 500 meter als tweede met een tijd van 46.7 seconden. De 1000 meter leverde diezelfde dag een derde plaats op met een tijd van 1.35.4. Op de eer ste dag had Christine Aaftink uit Amsterdam beide afstanden ge wonnen, waardoor zij op zondag aan een overwinning op de 1000 of 1500 meter genoeg had om het eindklassement te winnen. In een rechtstreeks duel op de 1000 meter tegen Jolanda Grimber gen viel Aaftink echter. Jolanda besloot de rit met een tijd van 1.33.3 en werd daarmede tweede. Aaftink, die door het winnen van de slotafstand, de 1500 meter, alsnog het kam pioenschap had kunnen binnen halen, was door deze val zo van slag dat zij ook op de 1500 meter onderuit ging. Jolanda Grimber gen, lid van de ijsclub Rijnsburg, won de laatste afstand in een tijd van 2.23.1 en greep daarmee te vens de titel. Haar puntentotaal was 188.750. De rijdster van Jong Oranje, die ge traind wordt door Ed Verheyen, is ondertussen zeker van een startbewijs voor de Nederlandse kampioenschappen sprint voor dames, die op 4 en 5 februari ge houden worden. Met haar vijf tien jaar is zij de jongste deelne mer van het gezelschap. met een team percentage van 57 kan het nooit aan accuratesse hebben gelegen. Dat was ook niet zo, de zaak lag veel eenvou diger. De heren, een paar uitgezonderd, maar met Wilson Washington in elk geval voorop, weigerden doodgewoon een stap meer te doen dan noodzakelijk was. Die mentaliteit stak dit seizoen bij Leiden, wanneer er tegen de mindere goden aangetreden moest worden, al eerder de kop op. Enkel en alleen op basis van een surplus aan kwaliteit werd dan na rust het verschil in klasse ook in punten uitgedrukt, maar erg overtuigen kon Leiden tegen zwakke clubs zelden. Henny Blom, wetend zo onder hand wat er by het basketbal in het algemeen en bij Leiden in het bijzonder te koop is, is uiteraard op de hoogte van deze gang van zaken. Hij drukte zijn spelers op het hart op juist in die dikwijls beslissende minuten pal na rust (42-42) er een schep boven op te gooien om de Leidse aanval te pareren. En Amsterdam door stond die periode glansrijk. De ploeg verdedigde onder leiding van nieuwe aanwinsten Franken en Hill erg sterk en Leiden besef te vervolgens veel te laat dat het ditmaal echt menens was. Toen Kinsbergen en de zijnen wakker werden stond Amsterdam bru taalweg tien punten voor en wa ren er nog vijf minuten te spelen. Inmiddels zat Washington op de bank te schelden en te tieren op alles en iedereen. Hij vond dat-ie niet naar behoren werd aange speeld maar vergat daarbij ge makshalve dat hij weer eens lou ter en alleen uit was op het verga ren van eigen roem (dunks en shotblocks) inplaats van dat hij knokte voor een goed teamresul taat. Zijn ploegmaats mochten vervolgens de barsten nog pro beren te lijmen, een poging die net niet lukte. Uitgerekend Hank Smith, de 37-ja- Leiden - Wiley 22 (10), Washington 18 (15), Van den Bergh 12 (10), Wiel 12, Kragtwijk 10, Hagens 6. Schotpercen tage 57, rebounds 39, balverlies 23. Amsterdam Smith 24, Hill 22, Fran ken 18, Joustra 12. Schotpercentage 45, rebounds 45, balverlies 12. rige routinier die eigenlijk te oud wordt geacht om op dit niveau nog een belangrijke rol te kun nen spelen, besliste de partij ten faveure van de Blom-ploeg. Het geen typerend genoemd mag worden, want echt onder pressie maakt Smith de 40 minuten niet meer vol. Omdat Leiden evenwel geen zin had om te verdedigen kreeg de nestor van de eredivi sie-spelers de kans om in de toch nog spannende slotfase nog fit en wel met een drietal eenhandi- ge afstandschoten zijn ploeg juist over de streep te helpen. Dat Leiden toch nog dichtbij Ronald Schilp probeert Mike Wiley uit te spelen. De koploper verloor kwam had men te danken aan Mike Wiley en Ronald van den Bergh die zich in tegenstelling tot Washington wel uit de naad liepen voor een positief resultaat. Door twee dubieuze beslissingen van het arbitrale duo werd het tweetal letterlijk teruggefloten toen aansluiting bij 74-77 een feit kon worden. Maar, het zou niet terecht zijn geweest als Leiden alsnog had gewonnen. De ploeg had dat eenvoudigweg niet ver diend. Henny Blom, die verdien de de punten. Met slechts een glimlach stak-ie ze achteloos in zijn zak. AD VAN KAAM LEIDEN - In de eerste klasse rayon behaalde Blitz een zwaar bevochten zege op het lastige Jumpers: 86—88. Lei derdorp versloeg met 60-69 Binnenland en Lisse pakte flink uit tegen Exflós: 79-102. MSV moest het in de slotfase afleggen tegen Nusa Indah: 71-82. Een klasse la ger verloor Luba met 91—107 van Lakers. De dames van El mex Leiden kregen een pak slaag van The Dragons: 48-110. Binnenland-Leiderdorp 60-69 Leiderdorp had redelijk veel moeite met het zwakkere Binnenland. De eerste helft werd wel met een voorsprong afgesloten (33-41), maar vol gens coach Ben vab Cleef was de marge veel te klein. Na de rust liep Leiderdorp door naar 40—57 en dacht de ploeg dat de zaak beklonken was. Binnenland vond van niet en in mum van tijd was het 58-57. Toen werd Leider dorp weer wakker en pakte alsnog de zege met 60-69. MSV-Nusa Indah 71-82. De Noordwijkers speelden te gen het sterke Nusa Indah een goede eerste helft: 41-41. Ook daarna kon MSV nog goed bijblijven (Bert van der Plas), maar in de slotfase mis te topschutter Evert van der Plas (22 punten) een paar makkelijke schoten en ging de zege naar de Voorburgse ploeg. Jumpers-Blitz 80-82. Blitz heeft het tegen het lepe Jumpers uit Den Haag zeer moeilijk gehad. Met de rust stond Blitz al met 48-37 ach ter. De Haagse voorsprong liep in de tweede helft op tot 66-50. Toen kwam de omme keer en liep Blitz via snelle breaks naar 74-81. Jumpers kwam nog terug, maar Blitz liet de zege niet meer glip pen. Topscorer werd Ton Kallenberg met 29 punten. ExflAs-Lisse 79-102. De Lissenaren behaalden een ruime zege op de ex—Flamin- gós spelers. De oude ploeg kon het in de eerste helft nog wel bijbenen (38—40), maar toen na de pauze de conditie mee ging spreken maakte Lisse gehakt van de Haarlem- Luba-Lakers 91-107. Via een uitstekend schietende Geert van Zandwijk nam Lu- ba in de eerste helft een voor sprong van 54-49. Daarna vielen de Leidenaars, bij wie Rob Wallaart debuteerde, te rug en werd er afgehaakt. Topscorer werd Geert van Zandwijk met 36 punten. Elmex-The Dragons 48-110. Door ontzettend veel en dom balverlies kwamen de Leidse meisjes al snel op een grote achterstand. Pas toen Leiden wat directer naar de basket ging werd de ploeg wat pro ductiever. In de tweede helft was het weer huilen met de pet op en liepen de gerouti neerde Dragons door naar een monsterzege. Topscorer bij Leiden werd Marga Jon- gejan met 14 punten. LEIDEN/MAARSSENBROEK Fides Pacta blijft na de eerste return, waarin na veel sensatie Rapiditas met 17-15 werd geklopt, stevig aan kop in de overgansgklasse A. Pernix daalde enige treden af op de ranglijst na een nipte 13-12 nederlaag tegen OWO. De beide Leidse eersteklassers zijn al veel verder weggezakt, alleen De Danaïden hield een punt over aan het vierpuntenduel met OSCR. Crescendo behaalde de eerste over winning, terwijl Fiks, dat afrekende met concurrent Vlaardingen, afstevent op de titel in III D. Ook voor Fides Pacta is de weg nog lang. Het duel tegen Rapidi tas maakte dat wel heel duide lijk. Weliswaar pakte de ploeg van coach Gerard Bos snel het initiatief, maar verder dan twee punten weglopen lukte niet. Na een kwartier raakte de lijstaan voerder in een diepe impasse. Van overlegd combineren was geen sprake meer en doordat er te gehaast geschoten werd lag veelvuldig balverlies voor de hand. Rapiditas profiteerde in de slotfase van de eerste helft optimaal van de onmacht. Een 8-5 achterstand werd in een tijdsbestek van ze Toos van Dam passt de bal naar een medesveler. Zuiderkwartier moest in de slotfase buigen voor Ready. (Mo Holvast) ven minuten omgebogen in een voorsprong van 8-11. Tot diep in de tweede helft bleef de Bos-bri- gade tegen deze achterstand aan- hikken. Terwijl Dick Onderwater langs de lijn al dreigend warmliep trad het herstel in. Het was Robin Sommeling die de 11-13 achter stand wegwerkte, waarna Jeanet Smit, zoals altijd erg nuttig on der de korf, haar enige doelpo ging tot treffer gepromoveerd zag. Robin Sommeling, met de ook vijf maal scorende Ronald van der Velden topscorer, liet ook in ne gatief opzicht van zich spreken door zijn tegenstander voortdu rend te provoceren. Het duel was na 14-13 al snel in Leids voordeel beslist en profes sioneel werden de laaste minu ten spelbevriezend volgemaakt. Henny Piket (3), Nico Pikaar (2) en Jacqueline Velthuyzen tekenden voor de overige treffers. Het was drie minuten voor tijd toch weer Frits Bruyntjes, die de beslissende pass verzond. Het kostte Pernix een gezien het wedstrijdverloop dik verdiend punt: 13-12. Een overgroot deel van het duel dikteerden de oranjekragen het spel. Na in de eerste minuut tweemaal van afstand gepas seerd te zijn maakte Janko Breed veld het oud-international Frits Bruyntjes vrijwel onmoge lijk om nog aan te leggen. Een uitblinkende Carla Kuipers, drie maal scorend, overvleugelde Henny Bruyntjes zelfs volko men. Het Leidse damesduo Kui pers/ Jenny van der Laken zorg de er met vier treffers er tevens voor, dat Pernix de tien minuten voor rust opgebouwde marge van twee punten vast kon hou den. Halverwege de tweede helft kwam toch het keerpunt, ondanks dat de Engel-acht het spel trachtte stil te leggen. OWO kwam bij 12-12 langszij en ditmaal hielp daar ook geen Geerten Breed- veld aan. De ploeg uit Maarssen speelde zorgvuldig haar kansen uit. En toen was daar ineens toch Frits Bruyntjes.. Peter Kuipers scoorde vijfmaal voor de Leidse ploeg, terwijl de overige goals uit de handen van Janneke Mulder, Denise Smits, Jenny van der Laken en Kees Hortensius kwamen. Zelfs koploper Ready ontkomt niet aan de nivellering in de eerste klasse. Zuiderkwartier moest dan wel in het laatste kwartier van het duel het loodje leggen, overtuigend was het echter geenszins. In de ploeg van coach Hen Zierikzee ontbraken tenslot te de geblesseerde Els van Lun teren en Wil de Wit en Dirk Jan de Kreek, die op de tribune boet ten voor hun wangedrag vs gelopen week. Alleen doordat het tweede aanvals vak na rust (5-4) niet mee scoien kwam konden de Hage naars het treffen in hun voordeel beslissen. Al wist Dick Derksen met zes treffers de ommekeer nog heel lang uit te stellen. Tien minuten voor tijd nam Ready definitief afstand om tenslotte met 10-12 te winnen. Zuiderkwartier in groeiende de- gradatiezorgen achterlatend. De resterende goals waren van Joep van Dam (2), Carles Stijer en in valler Mario van Leeuwen. "Eigenlijk een punt te weinig", stelde De Danaiden-coach Kees van Vliet na afloop van het vier puntenduel tegen OSCR vast Het 10-10 gelijke spel betekende immers handhaving van de sta tus quo: een plaats onder de rode streep. Het combinatiespel van De Danaiden was degelijk, even als het afvangen onder de korf, waarbij vooral Pieter Koorneef zich onderscheidde. Het schot was echter te onzuiver om hier van veel profijt te trekken. Monique Slingerland leek, nadat Cees Christiaanse op 6-8 een strafworp had gemist, het duel in Leids voordeel te beslissen, toen zij tien minuten voor tijd voor 7-9 zorgde De Rotterdammers kwa men echter alsnog op gelijke hoogte, waarna Slingerland op- nieuwtoesloeg. Ook nu. met nog nauwelyks een minuut te gaan. volgde de gelijkmaker. Een wan- hoopschot direct na de uitworp betekende 10-10. Hans van der Leek (2), Pieter Koor neef (2), Elly de Bruyn Prince, in valster Joke van Nood en Enk Peters scoorden de overige doel punten. In het duel tegen KOAG zat Ons Eiland weer muurvast. Een 0-4 achterstand werd nog wel opge haald tot 3-4, maar de ploeg van coach Co de Haas miste node de aanvallende kracht van Rob Has- selbach. Toen ook Bame van Duyn geblesseerd het veld moest verlaten was de chaos compleet. KOAG liep na rust (3-5) weer ver der weg naar 5-9 en toen hielp ook het inzetten van Jan van Kal keren niet meer. De invaller scoorde nog wel 7-11. Twintig seconden voor tijd werd Alphons Cornelissen matchwin ner voor Crescendo. Luttele se conden tevoren was hij nog een stil hoopje ellende, hevig teleur gesteld na het doorlaten van Oranje Nassau's gelijkmakende treffer. Nu won Crescendo met 7 8 het zo belangrijke duel tegen de Vlaardingers (scheidsrechter Zitman noteerde ten onrechte 8- 9 op de formulieren) en heeft de Leidse ploeg weer meer dan theoretisch kansen op lijfsbe houd. Na een kwartier raakte De Algeme ne eindelijk ingeschoten. Tegen stander Kwiek had intussen al een 2-6 voorsprong opgebouwd en die lieten de Hagenaren niet meer glippen. Via een 6-10 rust stand werd het 11-15, waar by Martin Flippo zes maal scoorde. Nu Fiks ook naaste belager Vlaar dingen in eigen huiS de baas bleef (6-9) lijkt het kampioen schap slechts een kwestie van tijd. Jacqueline Anholts had met drie goals en twee geforceerde strafworpen een groot aandeel in de Oegstgeester zege. De oudjes. Marry- en Bram Zirkzee en Hans Kluts, gedneén goed voor v\jf goals, deden het weer uitstekend by KNS. All Ready niet bestand tegen zoveel routi ne: 10-8 Zes maal scorend legden Aad van Drongelen en Jos van Duin in de eerste helft (ruststand 6-1) al een stevige basis voor de 11-8 over winning, die Fluks behaalde op Weidevogels. Velocitas gaf een 7-10 voorsprong, grotendeels byeengeschoten door Leon Brouwers (4) en Ybo Schutte (2) in de slotfase nog by na uit handen De Dykvogels kwam nog tot 9-10 BRAM VAN GENT LEIDEN - De heren van Saturnus weten nu weer dat de stap om hoog naar de eerste divisie, die na de sterke start gemakkelyk te nemen leek, toch een klus is die pas is geklaard als iedere tegen stander, hoog of laag geklas seerd. van begin tot eind met vol le concentratie wordt tegemoet getreden Gisteren verspeelden de Leidenaars weer een kostbaar punt tegen UD 2 13-13 Gelukkig voor Saturnus maakt de concurrentie ook fouten. Seyst won weliswaar gemakkelyk, maar de tegenstander heette Ni- loc en de Amsterdammers lijken zich bij hun degradatie te heb ben neergelegd, 23-13 voor Seyst. Maar Achilles, de andere gega digde verloor notabene van Zee burg met 12-13. Wil AchiUes nog een kans maken op het kam pioenschap, vooropgesteld dat Saturnus en Seyst geen slipper tjes meer maken, dan zal het in de voorlaatste wedstrijd moeten winnen van Seyst en in de laatste wedstryd in Leiden van Satur nus Saturnus krygt Seyst nog uit en Achilles thuis. Saturnus verspeelde de party vlak voor tyd. Met nog twee minuten te gaan stond er een 13-11 voor sprong op het bord. De Leide naars slaagden er niet in om dat verschil gestand te doen en moesten met lede ogen toezien hoe UD op gelyke hoogte kwam. In de eerste divisie kreeg Foreholte een pak slaag van BDC 23-13. Het was een van Voorhoutse zij de erbarmelijke vertoning, die beter snel kan worden vergeten. HVS verraste met een 14-12 zege op de reserves van Hellas. In de Fluit in Leidschendam speelde het schuttersgeweld van Ank van der Bosch weer geducht mee. Daardoor kreeg Lenie van der Bosch vrijheden aan de cir kel waar zij beheerst van gebruik maakte De doorslag in dit door een enthousiast meelevend pu bliek met luide aanmoedigingen begeleid treffen gaf, de nadruk- kelyke aanwezigheid van boven genoemd duo daargelaten, toch de collectiviteit in de Stomp- wykse ploeg. Oase speelde in de tweede divisie met twee wisselspeelsters een ronduit slechte eerste helft tegen degradatiecandidaat Bato. In Haarlem gaf Bato met grote inzet de toon aan en dat lulde omdat motor Helma van der Geest di rect werd vastgezet. Maar Oase speelde Bato ook in de kaart met een supermatte start De rust ging in met een 3-1 voorsprong voor Bato die ronduit verdiend was. Na de hervatting kwam Oa se terug. Het spelruveau bleef be neden normaal Oud Ades peil, maar er werd veel meer gelopen langs de Bato-doelcirkel en dat gaf de schutters van Oase meer kansen. Het werd 4-4 en in de slotfase mocht Bato beide hand jes dichtknypen toen achtereen volgens Marjan van der Geest Helma van der Geest en Janny Jansen ver buiten bereik van de Haarlemse keepster het hout werk troffen. Tot overmaat van ramp voor Oase miste Riet Broesterhuizen nog een volko men vrye break-out en faalde Helma van der Geest in de laat ste 10 seconden vanaf zeven me ter. MMO veegde in de derde divisie de vloer aan met degradatiekandi daat HVOS, rust 9-4, eindstand 18-10. Tempospel en breaks de den de score met nog circa zes minuten te spelen oplopen tot 17-6. Begrypelyk dat de pupillen van Caron bij die stand stoom af bliezen. HVOS kon zodoende de score een wat dragelyker aanzien geven. Debutante Ingrid van der Laan smaakte het genoegen dne maal te scoren. Topscorers wa ren gisteren bij MMO weer Lydy Vink, zesmaal, en Elly van Leeu wen met vier goals. Foreholte leed tegen BDC ongelo felijk veel balverbes voor een zo geroutineerde ploeg. De negen break-outs van BDC spreken wat dat betreft ook boekdelen. Maar de stunt van Wim Geerlings by de stand 11-6 in de eerste nelft, hy v. rvmg keepster Lia van Kes- teren door een veldspeelster, pakte helemaal verkeerd uit. Bal verbes resulteerde in een break out zonder Foreholte-keepster. Die wilde wel snel het doel in. maar de wissel met de zevende veldspeelster gebeurde niet goed. Een twee minuten straf voor Mar greet van Tuurenhout was het resultaat en die kon aan het hele gebeuren eigenlyk wei nig doen De kunstgreep droeg niet bij tot het hervinden van de broodnodige rust door Forehol te. Het bleef rommelen en na de hervatting zakte Foreholte ng dieper weg toen BDC bleef jagen op iedere mogebjkheid om de score te verhogen. In de afdebngs tweede klasse ver loren de heren van Foreholte weer van MSV 14-17. Olympia '72 werd door Quintus 5 geklopt met 12-18. Oase speelde in dezelfde k:j iijk u-grn AHC '28. 8 8 De dames van Olympia '72 won nen van Hermes 2,14^7, en hand haafden met die zege haar kop positie in de tweede klasse. FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17