Quick Boys gunt PPSC geen kans SD T Noordwijk ondermijnt het gelijk van Buter Rijnsburgse bol vertrapt Gehavend RCL al snel tevreden met deling Duel laat beslist: 3-1 Kozakken Boys ook niet op schot Benauwde zege Lisse Povere 0-1 Ter Leede MAANDAG 24 JANUARI 1983 SCHIEDAM Quick Boys moet zich ver na afloop van de ontmoeting met PPSC hebben gereali seerd dat de 3-1 overwinning niet 'zomaar' even twee punten waren. Waar de kopgroep van IA schromelijk in de fout ging, verlies voor Noordwijk, Rijnsburgse Boys en SSS, werd de Schie- damse opponent geen gerede kans gegund, zoals die wel was weggelegd voor andere staart- ploegen. Toch kwam de overwinning moeizaam tot stand en pas ver in de tweede helft kon Quick Boys het klasse-verschil, want dat was er weldegelijk, vastleggen in cijfers. Joop Molendijk, nog de verant woordelijke man bij Quick Boys hoewel de na zijn hernia-operatie geharnaste en voorspoedig gene zende Berry Janse aanwezig was en erover piekert om begin vol gende maand het stuur zelf weer in handen te nemen, Molendijk verklaarde ondanks het late tijd stip waarop zijn elite de hardwer kende maar kwaliteitsarme PPSC-ers door de knieën dwong "geen moment bang te zijn ge weest" voor een stunt van de Schiedamse degradatie-kandi daat. Op voorhand zou ook elke vrees ongegrond moeten worden verklaard, uitsluitend op basis van het 'logische' overwicht. Tussen het paradijselijke Nieuw Zuid en het sportpark Thurlede, dat niet met de achtereenvolgen de promoties van PPSC mee is gegroeid, huist een wereld van verschil. PPSC-trainer Arie Kur- ver, voorheen assistent bij de Katwijkers weet er ongetwijfeld alles van. Arbeid adelt, vertrouwt hij op be houd van de notering in de eerste klasse. Zoals Noordwijk er eind vorig jaar een punt inschoot bij PPSC volgen ongetwijfeld ande re ploegen die zich de neus sto ten op het stug verdedigende pa troon, waarin 'bijna-veteraan' Coen Winkelman, spelleider en gaten vuiler tegelijk, als enige een vooraanstaande rol speelt. Op technisch gebied overmeester den de blauwwitten stuk voor stuk hun directe opponent. Tac tisch kwam het er zaterdagmid dag allemaal veel minder op aan. PPSC concentreerde zich rond het eigen doelgebied, waardoor er nauwelijks ruimte was voor een goede combinatie. En door de lucht vlotte het ook niet. Libe ro Rob de Nijs wordt niet voor niets de giraffe genoemd, en in lengte deed zijn voorstopper Martin de Rouw niets voor hem onder. Doelrijpe kansen waren spaarzaam. De beste mogelijk heid liet Frank van der Kley, oog in oog met PPSC-doelman Spie lings onbenut. Uitstel van executie, zelfs de ver rassende 1-0 van Jan 't Hoen, die in de counter voorbereidend werk van Jaap Husselman mocht afronden, kon Quick Boys niet verontrusten. Met de 1-1 van Van der Kley, in de rebound gescoord na een hoekschop van Martin van der Plas en de door Winkelman op de lijn gekeerde inzet van Aandewiel, keerde al het tij. Na rust overspeelde Quick Boys PPSC, ruim twintig minuten lang stond de Schiedamse goalie Spierings onder zware druk. Bal len die ver werden uitgeschoten deden het goed, corners waren in de aanbieding. Kees van Rooyen kreeg na vijf minuten de beste kans, maar kwam in een direct duel met Spierings te laat tot een besluit om een slippertje van PPSC-libero Rob de Nijs af te straffen. Daar tegenover stond een nipte redding van Guyt in de 16de minuut op een ziedend schot van Jan van der Marei. Van Rooyen bewees uiteindelijk WERKENDAM RCL heeft zich tegen het, evenals de Leiderdorpers in de degredatiezó- ne verkerende Kozakken Boys uitstekend geweerd. Ondanks dat de ploeg van trainer De Waard gehavend aan de stryd begon kon zij met een 0-0 einduitslag sportpark 'De Vierlaan' de rug toe keren. toch weer zijn waarde door in de 25ste minuut de 'verlossende' tweede treffer op zijn naam te brengen. Eysberg, in de basis voor de afwezige Johan Jonker, kruiste op maat naar Teun van der Plas, zijn voorzet was uit het zelfde hout gesneden. Van Rooyen liep hem ogenschijnlijk eenvoudig binnen: 2—1. Tien mi nuten later was het pleit be slecht. Frank van der Kley (nog in onderhandeling met Feye- noord, dat volgende week een concrete aanbieding doet) brak uit en rondde zijn korte rush van buiten het strafschopgebied af. Via de paal vlamde hij 3-1 bin nen, alsof hij maar zeggen wilde: verschil moet er zijn. Aan de top van IA is dat er ineens echter nauwelijks meer. GERARD HAVERKAMP LISSE - FC Lisse (zaterdag) is na de 3-2 winst op Zwaluwen Vlaardingen volop in de run ning in de tweede klasse B. De Bollenstreek-bewoners rukten na hun zege naar de tweede plaats op. Of de (winst)vlag op sportpark Ter Specke ook de lading dekte is evenwel een tweede. De op papier toch hoog aangeschre ven Lissenaren kropen im mers tegen een gehandicapt Zwaluwen door het oog van de naald. Voor de rust golfde de strijd zonder veel doelkansen op en neer. Een kopbal van Arie Schalk op aangeven van Sjoerd Boot betekende reeds in de 8ste minuut 1-0. Visser miste daarna de kans op de gelijkmaker, terwijl Hans Westgeest (paal) en Van Sloo- ten aan de andere zijde wei- nig geluk hadden. In de 40ste minuut profiteerde Vogel echter van slecht uitverdedi gen aan Lisser-zijde: 1-1. Cruciaal moment in de wed strijd was de 65ste minuut. Lisse had twintig minuten lang getracht het duel naar zijn hand te zetten. Deels pakten die intenties in de vorm van een overwicht posi tief uit, maar anderzijds kon de Talsma-equipe zich uit dat initiatief toch nauwelijks sco ringskansen verschaffen. In de bewuste 65ste minuut brak Sjoerd Boot, na een ac tie van Hans Westgeest, be kwaam door, om vervolgens even bekwaam door Vogel van de bal te worden gezet. Prompt maakte de listige Boot een fraaie tuimeling over de ledematen van de Zwaluwen-middenvelder. Voor arbiter Kraayo was er op dat moment geen twijfel mogelijk: strafschop. Rob Suttorp scoorde beheerst: 2- 1. De 65ste minuut deed nog meer historie aantekenen. Direkt na de aftrap snoepte Jan van Slooten de tegenpartij de bal af, om na een flitsende com binatie met Ruud Bröring doelman Kloppenburg het nakijken te geven: 3-1. Voor de meeste teams zou dit de genadeklap betekenen. Zwa luwen, wegens blessures en wintersportgangers spelend met een half dozijn invallers, herstelde zich echter knap. Met spelers als Visser, Vogel en Bezemer troefde het de routiniers van FC Lisse af. Nu bleek dat de bij de thuis club ingeburgerde ex-Noord- wijk-brigade duidelijk aan scherpte heeft ingeboet. On zuiver afwerken van de Zwa luwen-voorhoede en goed keeperswerk van Nico Groe- neweg hielden het Lisser- doel echter tot vijf minuten voor tijd schoon. Tegen de fraaie volley van Erik Visser was ook Groeneweg niet op gewassen: 3-2. Op de valreep leek een inzet van Vogel zelfs 3-3 te betekenen, maar Groe neweg hield de punten in ei gen huis. RUUD DOBBELAAR Gehavend was RCL zeker. Spel verdeler Dick van de Bijl en back Ruud Boendermaker hadden hun vakantie geboekt, in de ver onderstelling dat de de weergo den voetbal in januari toch on mogelijk zouden maken, terwijl René Kammenga en Peter Siera (geplaagd door respectievelijk een enkel- en spierblessure) nog maar net speelklaar gemaakt konden worden. Rechterspits Pierre van Gemerden verhuisde dientengevolge naar het midden veld. Sito Schalkers bezette sa men met de weer in de basis op genomen Eric van Doeselaar de buitenposities. Met andermaal Cees Ruis in de punt van de aanval oogde dat aanvallend, daarentegen kwam RCL verdedigend uit de start blokken. Alle hoop leek op een gelijkspelletje gericht, het leek wel of de Leiderdorpers in de eerste twintig minuten het aan vallen ontwend waren. Kozak ken Boys bouwde dan ook een veldoverwicht op, maar doelman Peter van de Heijden behoedde zijn ploeg in die kritieke periode voor een achterstand. Gaandeweg de eerste rondgang bleek echter dat RCL in het ge heel niet voor de Werkendam mers hoefde onder te doen. Hoe wel Koning Winter nog geen vas te voet aan de grond heeft kun nen krijgen, zat de ploeg van trai ner Marcel Kuypers alweer bijna twee maanden zonder competi tievoetbal. Misschien wel daar door dat het ritme bij hen stokte. René Kammenga leidde zijn ver dediging ondanks zijn zwaar in gepakte enkel uitstekend en de anders levensgevaarlijke Philip den Haan werd door de sterk spelende Koos Haneveld volle dig aan banden gelegd. Daarbij kwam dat de rest van de Racing door keihard te werken zeker in verdedigend opzicht, hun directe tegenstander voortdurend de baas bleef en zie daar de verkla ring voor het feit dat de Leider dorpers zich een licht overwicht creëerden. Gevaar Door de afwezigheid van Van de Bijl als vast aanspeelpunt werd er nu veel meer getracht om de voormalige vrije verdediger Ruis direct te bereiken. Deze moest met zijn lengte voor het nodige gevaar zorgen. Dit lukte redelijk, ook al had Ruis zeker niet zijn beste vorm te pakken. Niet de spits zelf, maar de overige spe lers in aanvallende positie kre gen door de aandacht die Ruis voor zich opeiste meer ruimte. Dit leidde dan ook tot enkele kleine kansjes. Siera, Schalkers en gelegenheids-aanvoerder Van Gemerden zagen hun schoten door de uitstekende doelman Arie Ottevanger echter worden gekeerd. Na de pauze eenzelfde spelbeeld. Het slordige Kozakken Boys kwam zelden tot een aanvaard bare aanval. RCL was opnieuw de betere ploeg die ook in deze gewijzigde samenstelling niet voor de Werkendammers hoefde onder te doen. Nadat eerst Peter Siera in kansrij ke positie naast schoot, na het enige foutje van Ottevanger, kreeg RCL in de persoon van Cees Ruis zijn beste mogelijk heid. De stroef draaiende Ene van Doeselaar speelde bekwaam zijn directe tegenstander uit en leverde een gave voorzet af. Ruis het de bal in vrije positie echter wel erg knullig van zijn voet springen en vergat zijn ploeg een op dat moment verdiende voor sprong te brengen. Voortijdig gaven beide ploegen blijk vrede met de 0—0 te heb ben. Kozakken Boys kon het goede ritme eenvoudig nog niet vinden. En RCL was per slot van rekening maar voor één punt ge komen. Achteraf beschouwd een te voorbarige conclusie, bleek nu de wedstrijd een voor de Leider dorpers gunstig verloop had ge kend. Trainer De Waard was zich hier dan ook van bewust maar concludeerde "dat in de loop van dit seizoen al ongeveer acht pun ten op een dergelijke schemieb- ge maruer verloren zijn gegaan. We missen nog altijd dat beetje geluk, laten we wachten totdat dat ons een keer toelacht". BOB VAN BOHEMEN NOORDWIJK - "We zullen de laatste drie maanden keihard werken om kampioen te worden", zei trainer Piet Buter na de verrassende 0-1 nederlaag van Noordwijk tegen Spijkenisse. De oefenmeester zal zich in geen geval die belevenis willen laten afpikken, nu hij tevens aankondigde de club waar hij drie jaar de scepter zwaaide aan het einde van dit seizoen te zullen verlaten. Na het behaalde landskampioen schap (1981) voerde hij rigoreus de verjonging van de hoofd macht door, iets waar niet ieder een evenveel vertrouwen in had. Een blik op de ranglijst maakt echter duidelijk dat Buter het goed had gezien: Noordwijk voert de lijst aan en een kam pioenschap behoort tot de moge lijkheden. Buter: "Ik heb gelijk gekregen, dat is voldoende voor mij". De nederlaag tegen Spijkenisse on dermijnde zijn gelijk, maar Buter nam het eerste puntenverlies op eigen terrein voor lief. "Het hoort erbij. We hebben redelijk goed gespeeld, hard gewerkt. Spijke nisse speelde erg sterk. Verdedi gend weliswaar, maar niet nega tief. De weinige kansen die ze kregen hebben ze benut". Er is inderdaad hard gewerkt door de Noordwijkers, maar de spe lers liepen in hun ijver elkaar nogal eens in de weg. Te weinig werd de ruimte opgezocht, teveel de bal. Het resultaat was dat er nauwelijks lijn in de vele aanval len zat, terwijl er geen enkele va riatie in te ontdekken viel. Spij kenisse beperkte zich tot het op vangen van deze aanvalsgolven om vervolgens razendsnel in de counter te gaan. De ploeg deed dat uitstekend. Al na een minuut verscheen Vlekke alleen voor Dortmundt maar van twee meter schoot hij recht in zijn handen. Even later mocht De Heer het proberen, maar hij trof de paal. Noordwijk was geschrokken van deze snelle start en pas na een kwartier kregen de Duinkanters greep op de wedstrijd. De ploeg bleek echter niet in staat enig ge vaar te stichten in de solide de fensie van de gasten. De opening werd vooral aan de rechterflank gezocht, juist waar Spijkenisse zijn sterke kant kende. Er was geen doorkomen aan en meer dan een fraai 20-meter schot van Timo Gerlof leverde het niet op. In de counters van Spijkenisse school meer gevaar. De drie snel le spitsen hielden de door Anton Marijt geleide verdediging voort durend bezig en vooral Simon van Beveren had het moeilijk te gen Van Rij. Meerdere malen moest Marijt te hulp schieten om de bonkige spits af te stoppen. Dat de bal vervolgens in het 'niets' geknald werd, was daarbij niet belangrijk, het gevaar was immers bezworen. Vooralsnog bleek dit dan ook goed te gaan en Klaas Vink (r7 wordt de voet dwars gezet. De Noordwijkse aanval kwam er niet uit tegen Spijkenisse. een logische 0-0 ruststand was het gevolg. Noordwijk startte het tweede be drijf fanatiek. In een vroeg sta dium werd al gestoord en er kwa men wat kansjes. Een kopbal van Gerlof werd spectaculair door doelman Veenman ver werkt en een spetter van Jan Wil lem Bogers spatte op zijn vuisten uiteen. Ook Anton Marijt was voorin te vinden maar Spijkenis- LEIDEN - Ter Leede komt maar niet op toeren in de derde klas se. De Sassenheimse formatie moest zaterdagmiddag een punt afstaan aan het laag genoteerde MW'270-0. Een pover partij tje, met name voor rust toen helemaal niets opwindends gebeur de In de tweede helft ging MW er harder in. Ter Leede was werklustig maar vertoonde in aanvallend opzicht geen enkele samenhang. Uit de vele vrije trappen die de hard ingrijpende MW-defensie veroorzaakte, peurde Ter Leede geen rendement. Katwijk had heel wat te stellen met Vlaardingen maar trok toch de volle winst naar zich toe: 2-1. Voor rust geen hoogstaand voet bal. De openingstreffer van Wim Guyt II in de 40ste minuut was meer geluk dan wijsheid. In een mele van spelers punterde hij raak. Vlaardingen kreeg na de pauze meer vat op het spel en liet in de 65ste minuut de verdiende gelijkmaker bijschrijven. Een misverstand in de Katwijkse defensie lag aan die 1-1 ten grond slag. Katwijk gooide er een schepje bovenop, maar de Vlaar- dingse defensie had het antwoord klaar. Totdat Jan van Dijk het strafschopgebied in soleerde en nog slechts onreglementair kon worden gestopt. Hyzelf benutte de penalty feilloos: 2-1. Naarmate de tweede helfl vorder de besefte Spijkenisse dat er meer voor hun in zat Een even tuele overwinning zou de ploeg van Van der Lee weer volledig in de race om de titel doen belan den. Door het voortdurende stormlopen van Noordwijk kreeg Spijkenisse steeds meer ruimte voonn en na een half uur kreeg Vlekke een nieuwe kans op een treffer. Nu schoot hij ech ter alleen voor Dortmundt over het doel heen. Noordwijk sloeg deze waarschu wing in de wind Toon Anton Ma rijt opnieuw mee naar voren ging sloeg Spykenisse toe. Bij een snel uitgevoerde counter dreigde Van Rg door te breken. Van Be- veren en Klinkenberg konden hem slechts afstoppen door hem te mangelen. De toegekende vrije trap werd door aanvoerder Buvens keung over de 7-mans muur in de rechterbovenhoek gelepeld. Dortmundt raakte de bal nog aan maar moest tot zyn ontzetting zien dat het leer tn het net verdween: 0-1. Met René van Hensbergen als ex tra aanvaller in de ploeg voor Klinkenberg begon Noordwijk aan een fel slotoffcnsief. Dort mundt posteerde zich op de mid denstip en Spijkenisse werd met de rug tegen de muur gedrukt Een kopbal van Anton Marut werd van de fijn gehaald maar daarmee was het gedaan. Spyke nisse hield stand en had zelfs een unieke kans op 0-2. Voor een ver laten doel schoot Trouw tegen de paal. De nederlaag was voor Noords 11k t<»n .il ren feit PETER VAN LEEUWEN se wenste niet te capituleren. Echt uitgespeelde kansen wer den niet weggegeven al had Veenman geluk dat een van zijn borst stuitende bal bij een team genoot terecht kwam Rob Gillissen genoot net als zijn college-aanvallers straffe bewaking tegen Vitesse Delft. Hiet gaat de RB-er neer tegen Willem de Jonge. RIJNSBURG - Terwijl de meest uiteenlopende soorten gewas er onder de huidige klimatologi sche omstandigheden over prakkizeren hun zomerse kleu ren te showen, vertrapte Vitesse Delft grondig de Rijnsburgse bol. De Delftenaren, onderaan in de afdeling gesitueerd, graai den volkomen onverwacht een minieme zege weg bij Rijns burgse Boys, dat zonder Gé Per- fors (geschorst), Johan de Kroon (werkzaamheden) en keeper Henk van Voorbergen (militaire dienst) de eerste thuisnederlaag moest slikken: 0-1. Met Paul van der Blom als links back (door een enkelblessure had hij de hele week niet kunnen trainen, daarom posteerde La gendijk hem niet op het midden veld) en zonder Ane van Dijk, die door een overschot aan mid denvelders naar de reserve-bank was verwezen, begon Rijnsburg se Boys aan de confrontatie met de rode lantaarndrager De 1000 toeschouwers op 'Middelmors' kregen geen beste wedstrijd voorgeschoteld. De eerste helft was ronduit slecht en het tweede gedeelte was ook niet echt ge weldig. Hoewel Rijnsburgse Boys wel meer doelpogingen on dernam dan Vitesse Delft, is het niet werkelijk gevaarlijk ge weest Vitesse speelde agressief en nam achterin geen enkel risico. Het voelde zich tot niets anders ver plicht. wat het de Rijnsburgers niet makkelijker zou maken De drie mandekkers (De Jong, Eu- ser, Zoutendijk) hielden zich al leen bezig met het uitschakelen van hun tegenstanders (Henk Merbis, Rob Gibsscn, Marcel van der Blom) en laatste man Van de Burg bemoeide zich ook niet met de opbouw. V itesse-doelman Oortwijn moest maar proberen om met verre uittrappen de spit sen te bereiken. Rijnsburgse Boys daarentegen probeerde als vanouds wel van achteruit te voetballen, maar wanneer de bal éénmaal op het middenveld kwam hield het op Men hield de Dai veel te lang aan de voet, waar door het verrassingseffect nihil was. Toch kwamen er mogelyk- heden. Marcel van der Blom boogde de bal, na een pass van zyn broer, net over. Voor de gas ten was Han Steutel met een kopbal dichtbij een doelpunt Het leder verdween naast het doel. Henk Merbis bet nog van zich spre ken. echter niet zijn schot dat naast verdween alswel het feit dat de 'Boys' daaraan vooraf gaand zowaar een goedlopende combinatie hadden uitgevoerd bracht Middelmors enigszins in beroering. Overwicht Na de thee ging Rijnsburgse Boys massaal op zoek naar een doel punt. Vitesse Delft counterde. Verder dan een paar afstands schoten (naast en over) kwamen de bezoekers met. Waar doelman Kees Star van Rynsburg niets hoefde te doen, moest collega Oortwyn aan de andere kant wel handelend optreden bij hoge voorzetten in het doelgebied, by een kopbal van Gillissen en by afstandsschoten van Wim Drie bergen en wederom Rob Gillis sen. Verder zag hy de acties van Marcel van der Blom. Jan Hoge- woning en Wim Driebergen over gaan Andere mogelijkheden kwamen er met meer voor Rijnsburgse Boys en met nog tien minuten te spe len leek het treffen in een blanco gelykspel uit te monden. Doch het bep weer eens heel anders. Nadat Ruud van der Lee voor Vi tesse in het veld was gekomen voor Han Steutel en Ane van Dyk (na eerst een halve mara thon te hebben warmgelopen) voor Paul van der Blom nauwe lyks één minuut binnen de lynen stond, kreeg Delftenaar Gerard Kampioen een bevbeging Eerst speelde hy John Manuputty uit, daarna Driebergen (die hem tot dan toe in zyn zak had) en schoot de bal onder doelman Kees Star binnen: 0-1. HENRY PO UW

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15