Publiek voelt zich bekocht... PEC haalt uit Weinig goals in League Aarzelend begin extra-competitie -C Kohn: "Twente heeft geen kwaliteit" PSV wéér uitgefloten Ger Blok selecteert zeventien semi-profs Liverpool blijft na magere zege aan hoofd ranglijst 'Supporters' raken slaags ZWOLLE (ANP) - PEC heeft in elk geval de moed nog niet opgegeven. Toch nog 3500 trouwe fans zagen de thuisclub tegen Eoda funeus star ten en voordat de Limburgse gasten de reis goed en wel uit de benen hadden geschud keken zij tegen een achterstand aan van 0-2. Alex Kamstra kopte na drie minuten raak en vijf minuten later soleerde Chris Riemens door de Roda-defensie. In een onoverzichtelijke situatie verdween de bal achter doelman Jos Smits. Tot woede van de gasten wuifde scheidsrechter Van der Laar het buitenspeladvies van zijn grensrechter weg en tekende daarmee tevens het vonnis over Roda JC, dat uiteindelijk een 5-0 nederlaag kreeg te slikken. Niet van geringe invloed op het spel van PEC was de aanwezigheid van Kees van Kooten. De ex-Go Ahead Eagles-spits scoorde weliswaar niet, maar hij bezorgde ondanks een knieblessure het Roda-defensieblok met zijn "doordouwers-mentaliteit" handen vol werk. De snelle vleu gelspitsen Chris Riemens en Herman Dijkstra profiteerden dankbaar van de gecreëerde ruimte en geheel volgens het spelbeeld tilde Dijkstra zijn ploeg voor rust nog naar 3-0. De tweede helft was niet meer dan een formatliteit. PEC wenste het karwei echter grondig af te maken in de wetenschap dat wellicht het doelsaldo aan het einde van de race van doorslaggevend belang is. Roda bood slechts mat tegenstand. Peter van der Ven verbloemde zijn ergernis over het gebrek aan eigen kunnen slecht en kreeg de gele kaart voorgeschoteld. Kamstra toonde nogmaals zijn kopsterkte (4-0) en de voor Van Kooten ingevallen Rien van Roon pikte zijn doelpunt mee, toen Roda-doelman Smits een schot van Riemens slecht verwerkte. Riemens bepaalde daarmee de eindstand op 5-0. Sport EREDIVISIE NAC-Fortuna S. 2-0 (1-0). 22 Geels 1-0, 90. Smits 2-0. Scheids rechter. Manuel. Toeschouwers: 4700 PEC Zwolle-Roda JC 5-0 (3-0). 3. Kamstra 1-0, 8. Riemens 2-0, 36. Dijkstra 3-0, 60. Kamstra 4-0. 80. Van Roon 5-0. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers: 3500. PSV-FC Utrecht 0-0. Scheids rechter: Weerink. Toeschouwrs: 16.500. Sparta-Feyenoord 2-3 (1-1). 1. Gullit 0-1, 41 Holverda 1-1, 48 Hoekstra 1-2, 60. Houtman 1-3, 61. Meijer 2-3. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 20.000. Excelslor-Helmond Sport 0-0. Scheidsrechter: Hobee. Toeschou wers: 2000. Ajax-FC Groningen 5-5 (3-2). 4. Lerby 1-0, 7. Olsen 2-0, 13. Waal- derbos 2-1, 32. McDonald 2-3, 34. Lerby 3-2. 55 Jans 3-3, 63. Ophof (strafschop) 4—3, 82. Schoenaker 5—3. 83. Ronald Koeman (straf schop) 5—4. 87. Jans 5—5. Scheids rechter: Geurds. Toeschouwers: 22 000 Fc Twente-AZ'67 0-6 (0-4). 7. Gaasbeek 0-1, 10 Tiktak 0-2, 14. Talan 0-3, 38. Gaasbeek 0-4, 71. en 72. Talan 0-5 en 0-6. Scheidsrech ter: Severein. Toeschouwers: 4000. NEC-Willem II 2-2 (1-1). 21. Hoyer 0-1, 35. Grim 1-1, 49 Visser 2-1, 66. Nelemans 2-2. Scheids rechter: Van Swieten. Toeschou wers: 3250. Haarlem-Go Ahead 2-0 (2-0). 12. Tol 1-0, 24. Bóckling (2-0). Scheidsrechter: Gans. Toeschou wers: 2700. EERSTE DIVISIE Veendam-Telstar 1-0 (0-0). 62. Wiebing 1-0. Scheidsrechter: Ban- net Toeschouwers: 1.000. MW-EIndhoven 5-0 (2-0). 10. en 13. Driessen 1-0 en 2-0, 58. Van Marwijk (strafschop) 3-0, 60. Adam 4-0, 82. Massot 5-0. Scheidsrech ter: Verhoef. Toeschouwers: 1.050. Heerenveen-Volendam 1-1 (1-1). 18. Mooyer 0-1, 24. Bosman (strafschop) 1-1. Scheidsrechter: De ScheDDer. Toeschouwers: 5000. MAANDAG 24 JANUARI 1983 FC VVV-Vitesse 1-0 (0-0). 50. Janssen 1-0. Scheidsrechter: Bak ker. Toeschouwers: 2500. DS'79-SW 3-1 (2-0). 23 en 38. Braham 1-0 en 2-0, 69. Van He- mert 3-0,82. Meerhof 3-1. Scheids-' rechter: Van Ettekoven. Toeschou wers: 3500. Wageningen-SC Cambuur 2-0 (0-0). 82. Van den Berg 1-0,87. Van Der Ley 2-0. Scheidsrechter: Roe- lofsen. Toeschouwers: 1560. De Graafschap-Heracles 2-1 (1-1). 15. Davis 0-1,37. Trentelman 1-1, 75. Bijl 2-1. Scheidsrechter: De Munnik. Toeschouwers: 2500. Extra competitie eerste divisie FC Den Haag-FC Den Bosch 3—1 (2-0). 9. Groen 1-0, 31. Rontberg 2—0, 53. Schouwenaar 2—1, 81. Tre- ling 3-1. Scheidsrechter: Van RieL Toeschouwers: 800. Strafschoppen: 5-4. ENSCHEDE (ANP) - Twente-trainer Spitz Kohn sloeg na afloop van de wedstrijd Twente-AZ gistermiddag in Enschede de spijker op de kop. "Je kunt dit niet meer af wentelen op de blessures. Dit is gewoon een kwestie van gebrek aan kwaliteit". Eerst scoorde Jan Gaasbeek na aangeven van Pier Tol 0-1, drie minuten later was het Roelf Jan Tiktak die 0-2 liet aantekenen en vier minuten later scoorde de weer in de ba sis teruggekeerde Ricky Talan 0-3 na een grove misser van Tonny Harleman. Twente deed in de eerste helft niets terug. Al leen laatste man Martien Vreijsen probeerde met afstandschoten nog wat terug te doen. Zeven minuten voor de rust werd het zelfs 0-4 door weer Jan Gaasbeek. In de tweede helft startte het zwakke Twente furieus maar enig resultaat had het niet. AZ deed het verder rustig aan en kwam binnen twee minuten op 6-0 door Ricky Talan. EINDHOVEN (GPD) - De frustraties blijven zich bij PSV opstapelen. De ploeg die nog niet zo lang geleden met fraai voetbal in Eindhoven elke opponent gemakkelijk kon aftroeven heeft noodgedwongen zijn heil moe ten zoeken in wat Zwartkruis ooit het „werkvoetbal" noemde. De in aantal toch al sterk teruggelopen Eindhovense seizoenkaarthouders pikken dat echter niet langer. Met kaartcenten en opgespaard statiegeld hebben ze een halfjaar geleden na lang aarzelen toch maar weer een seizoenkaart ge kocht. En omdat die kaart nu eenmaal verzilverd moet wor den, trekken ze nog regelmatig naar het PSV-stadion. Gedwon gen evenwel, want aan het voet bal vindt de PSV-supporter al lang niets meer. Hij voelt zich fors bekocht. En geeft daar ook uiting aan. Bijvoorbeeld door middel van een fluitconcert, zo als zaterdagavond na het 0-0 ge lijke spel tegen FC Utrecht. De voornemens van de PSV'ers voor elke wedstrijd zijn prijzens waardig; het uiteindelijke voet balresultaat na 90 minuten is erg povertjes. Nadat één week eer der Willem II in Tilburg ietwat onfortuinlijk tegen een neder laag (1-2) was aangelopen, kon ditmaal FC Utrecht zich in Eind hoven zonder noemenswaardige extra inspanning gemakkelijk staande houden tegen PSV. Een FC Utrecht notabene dat notabe- ne vijf basisspelers (Du Chati- nier, Rietveld, Tervoort, Wouters en Van den Akker) niet kon in zetten. „Eigenlijk zes", vond Utrecht-trainer Han Berger, „want Monster heeft dan nu wel meegespeeld, maar dat was noodgedwongen, omdat ik maar elf spelers overhield om een elf tal te kunnen formeren. Monster heeft zeker nog twee tot drie we ken en veel wedstrijden nodig om na zyn blessure weer enigs zins in zijn ritme te kunnen ko men. Daarom speelde hij hier in Eindhoven driekwart van de wedstrijd mee". Voetbalblind Geen moment kon PSV dit ernstig gehandicapte FC Utrecht, dat bovendien vorige week tegen Sparta tegen een enorme morele dreun was opgelopen, achter zich houden. En wat meer zegt: de Eindhovense miljoenen-aan val werd in feite door één man volkomen aan banden gelegd. De geroutineerde en slimme Dick Advocaat demonstreerde pijnlijk nauwkeurig dat de als topvoetballers gekwalificeerde PSV'ers stuk voor stuk nog altijd een onthutsende voetbalblind heid aan de dag leggen. Het wordt eentonig steeds te moe ten constateren dat PSV een werkelijke leider, zoals Dick Ad vocaat, mist. Het gevolg daarvan is wel dat Thoresen, Willy en Re ne van de Kerkhof (die een speel- helft om disciplinaire redenen uit het elftal was gehouden), Koolhof en de reeds eerder afge voerde Ruud Geels nauwelijks nog enige scherpte hebben. Met name de toch altijd zo alerte en uiterlijk onverstoorbare Jurrie Koolhof komt daardoor hoe lan ger hoe meer vast te zitten. De vroegere koelbloedigheid bezit hij allang niet meer. Voor de tweede maal in korte tijd miste Koolhof dan ook zaterdagavond tegen FC Utrecht, vijf minuten voor tijd, een strafschop, knullig veroorzaakt door voorstopper Ton de Kruyk, die een ongevaar lijke kopbal van Thoresen met de hand uit het strafschopgebied sloeg. Maar juist op het enige moment dat er tijdens deze wed strijd enige consternatie bij FC Utrecht dreigde, liet good-old Dick Advocaat maar weer eens zien welk een waarde hij voor Utrecht heeft. Advocaat stelde eerst doelman Jan-Willem van Ede al pratende op zijn gemak om vervolgens al converserende ook contact met de nationale topscorer Jurrie Koolhof te zoe ken. Reflex Jan-Willem van Ede: „Advocaat zei tegen me niet te vroeg een bewe ging te maken om het daardoor Koolhof gemakkelijker te maken de goede hoek te kiezen. Het was een goede aanwijzing. Ik ging staan en wachtte tot Koolhof de richting bepaalde. In een reflex dook ik toen naar de juiste hoek en met wat geluk kon ik die bal. net onder de hand vasthouden". Een mooi moment voor FC Utrecht-goalie Jan-Willem van Ede, die unaniem tot de held van de avond werd uitgeroepen. Een minder fraai ogenblik echter voor Jurrie Koolhof, die na zijn tweede penalty-misser voorlopig niet langer belast wil worden met het nemen van strafschop pen. Een uitspraak die het huidi ge gemis aan zelfvertrouwen bij PSV niet duidelijker kan onder strepen. Zelfs een routinier als Rene van de Kerkhof (hij kwam tot slechts één goede actie waar bij de bal tegen de paal beland de) wendde het hoofd af toen Koolhof zijn aanloop nam voor het nemen van de strafschop Angst en vrees is de gelederen van PSV binnengeslopen. En of daar een ontgoochelde oefen- meester als Thijs Libregts de ko mende weken nog enige veran dering in aan kan brengen? ZEIST (ANP) - Bondscoach Ger Blok heeft gisteravond zeventien semi-profs geselecteerd voor de oefenwedstrij tegen het oude olympische elftal, bestaande uit amateurs. Het duel wordt mor genavond in het stadion van Go Ahead Eagles gespeeld. De zeventien semi-profs zijn: For- mannoy, Andriessen, Van Tigge- len en Lengkeek (allen Sparta), Hanssen, Koevermans en Su- vrijn (Fortuna S), Van der Lem, Carbo en Adelaar (FC Utrecht), Woudsma (Go Ahead Eagles), Strijbosch (Helmond Sport), Jans (FC Groningen), Troost (Feyenoord), Molenaar (Ajax), Haar (Haarlem) en Tiktak (AZ'67). Dick Advocaat (tweede van links), tegenwoordig vrije verdediger van FC Utrecht geeft haarfijn aan in welke hoek PSV-aanvaller Jurrie Koolhof de strafschop zal mikken. Doelman Jan Willem van Ede profiteert van de aanwijzing en keert de bal. LONDEN De 25ste speel- 4 t c aa aioiailu3^tlol dag in de Engelse eerste Watford profiteerde van de neder- DEN HAAG - Pas de komende we ken zal blijken of de extra com petitie voor de eerste divisie aan slaat bij het grote publiek. Welis waar kwamen er gisteren toch nog altijd 1500 toeschouwers af op de premiere in het Haagse Zuiderpark, maar volgens voor zitter Pieter den Duik van FC Den Haag had de belangstelling voor de wedstrijd FC Den Haag- FC Den Bosch aanmerkelijk gro ter kunnen zijn als er wat eerder ruchtbaarheid aan de plannen van de KNVB was gegeven. „Nu moest het Haagse publiek bin nen een week attent worden ge maakt op deze ingelaste wed strijd", verklaarde Pieter den Duik, al realiseerde hij zich daar bij wel dat dit niet eerder kon door de langdurige onzekerheid over het al of niet het voortbe staan van SC Amersfoort. Im mers, pas nadat deze club defini tief van het strijdtoneel ver dween, kon het groene licht wor den gegeven voor een extra com petitie, met als inzet een prijzen- pot van 80.000 gulden. Vooral de garantie van de zijde van de KNVB dat de reis- en ver blijfskosten vergoed zullen wor den. hielp de meeste clubs over de streeD. In de praktijk betekent dit dat een een uitslag van bijvoorbeeld 4-0 de thuisclub vier punten ople vert, terwijl de bezoekende club daarna alleen nog maar punten kan verzamelen via het nemen van penalties na afloop. Zodoende verdiende FC Den Haag gisteren na de 3-1 overwinning op FC Den Bosch dus uiteinde lijk niet twee, maar acht punten - doordat het alle vijf strafschop pen benutte - en kwam FC Den Bosch na vier benutte straf schoppen uit op een eindtotaal van vijf punten. Van veel groter belang was echter dat beide ploe gen daadwerkelijk gevolg had den gegeven aan de oproep van de KNVB om aanvallend te spe len. Je kunt je afvragen waarom daarop ook in deze extra compe titie nog de nadruk moet worden gelegd, „maar", zo verklaarde Pieter den Duik, „dat neemt toch niet weg dat het experiment als zodanig is geslaagd". Een zelfde mening waren de beide leden van het sectiebestuur be taald voetbal. Guus Couwenberg en Karei Jansen sr., toegedaan. Kennelijk toch niet helemaal ge rust over het eindresultaat maak- Karei Jansen ten beiden voor begin hun op wachting in de kleedkamers van FC Den Haag en FC Den Bosch teneinde de goede bedoelingen van de KNVB nog eens kracht bij te zetten. divisie zal niet als de pro- duktiefste van deze com petitie de geschiedenis in gaan. Met uitzondering van het duel tussen Brigh ton en Luton Town (2-4) hadden de supporters weinig reden tot juichen: dertien doelpunten in tien wedstrijden. Liverpool behield de leiding door een magere overwinning (1—0) op hekkesluiter Bir mingham. Manchester United nestelde zich vas ter op de tweede plaats door concurrent Notting ham Forest voor de twee de keer binnen vier dagen te verslaan (2—0). Dat Liverpool op eigen veld van Birmingham City zou winnen, lag in de lijn der verwachtingen. Tenslotte voert Liverpool al ge ruime tijd de ranglijst aan en fun geert Birmingham al even lang als sluitpost. In het duel kwam evenwel aan het licht, dat Liver pool zonder topscorer Ian Rush, die geblesseerd toekeek, moei lijk tot scoren komt. Alleen Phil Neal trof in de zevende minuut de roos. Verder slaagde de thuis club er niet in het immense vel- doverwicht in doelpunten tot uit drukking te brengen. Na de overwinning (4—0) op Not tingham Forest van afgelopen woensdag in de kwartfinales van de League-beker haalde Man chester United zaterdag op Olt Trafford opnieuw het volle pond binnen. In het competitieduel werd het 2-0, een uitslag die ge zien de veldverhouding ge rechtvaardigd was. Pas na de rust gaf United de zege gestalte. Steve CoDDell ooende de score in de 63ste minuut van de stip en Arnold Mühren verdubbelde de laag van Nottingham door op te klimmen naar de derde positie, dertien punten achter Liverpool. De club van Elton John won met 2-0 van Soouthampton. Niet zo zeer door eigen toedoen als wel door Chris Nicoll van Southamp ton. De Noordierse international passeerde eerst zijn eigen doel man, Peter Shilton, en speelde daarna tekort op Shilton terug, waardoor Blissett Watford's tweede doelpunt liet aanteke nen. Bundesliga Hamburger SV bleef voor de 36ste achtereenvolgende maal in de competitie van de bundesliga zonder verlies. De eindstand van 3-0 stond al bij de rust op het scorebord na treffers van Hru- besch, Kaltz (uit een strafschop wegens hands) en Hieronymus. Dieter Hoeness gaf in het Olym pisch stadion, met 18.000 bezoe kers bij lange na niet gevuld, Bayern (zonder de geblesseerde Breitner) in de 24ste minuut met een kopbal de leiding. Tot afgrij zen van de thuisploeg liet Rudi Vóller, op de topscorerlijst nu met elf treffers naast Manfred Burgsmüller van Borussia Dort mund gekomen, zes minuten voor het einde de gelijkmaker aantekenen. In een heftig slotof- fensief probeerde Werder Bre men alsnog tevergeefs de winst naar zich toe te trekken. In de eerste helft stond Karl Heinz Rummenigge op het middenveld geposteerd, na de pauze was hij waardevoller als spits. VFB Stuttgart is derde met een ge lijk puntenaantal als FC Köln en Werder Bremen, maar betere doelcijfers. De afstand met kop loper HSV bedraagt overigens vier punten. Tegen het aanvan kelijk hoger geklasseerde Borus sia Dortmund kon VFB ternau wernood met 2-1 winnen na een ruststand van 1—0 door een tref fer van Allgöwer. Halverwege de tweede helft slaagde Zore er in Stuttgart-doelman Roleder te passeren. Met nog slechts vijf mi nuten te spelen was het weer All göwer, die VFB aan het dit keer winnende doelpunt hielp. Borus sia zakte daardoor tot de zesde positie op de ranglijst. FC Köln kwam tegen "lievelings- gast" Eintracht Braunschweig, dat in de voorgaande achttien wedstrijden in het Müngersdor- ferstadion slechts één keer gelijk speelde en de rest verloor, nim mer in gevaar. Na een uur stond het al 3—0 voor de thuisclub door treffers van Zimmermann, Klaus Allofs en Willmer. In de 70ste mi nuut redde Geiger de eer voor Eintracht. België Anderlecht heeft na de negentien de speeldag de leiding in de hoogste afdeling van het Belgi sche voetbal. De Brusselse ploeg behaalde op eigen veld zaterdag een zege (2-0) op Lierse. Stan dard Luik, vorige week nog kop loper, verspeelde een punt tegen Beerschot: 0-0. Club Brugge kwam in wedstrijdpunten naast de Luikse club door winst op Winterslag: 3—1. Anderlecht speelde in het Astrid- park beneden zijn kunnen. Lier- se profiteerde er niet van en liet zich het spel opdringen. Ander- lecht-spits Erwin Vandenbergh scoorde twee keer tegen zijn ou de club: kort voor en kort na rust. Meer stootkracht bezat An derlecht niet. Standard was tevreden met het ge lijke spel tegen Beerschot, dat te gen de koploper de meeste kan sen schiep, maar niet benutte. De ploeg met Tahamata en Haan weet sinds gisteren Club Brugge naast zich. De Brugse ploeg scoorde drie keer tegen Winter slag. Guy Dardenne opende de score met een fraaie kopbal en international Jan Ceulemans verdubbelde de score kort daar op: 2-0. Oud-Twentespeler Sören Lindsted zorgde voor de tegentreffer van Winterslag. Vijf minuten voor tijd stelde Ceulemans de over winning zo goed als veilig. Ook Antwerp behield de aanslui ting met de top. Bij en tegen Be- veren liep het naar wens. Leon van der Eist, de jongere broer van international Frangois, gaf bij een vrije trap een doeltreffen de draai mee: 1—0. Antwerp liet daarop Beveren komen en loerde op een uitbraak. Die kwam er dan ook en Cnóps maakte 2-0. Pas in de 87ste minuut scoorde Beveren, dat in de aanval on machtig was, tegen. HANNOVER (DPA) - Na het competitieduel in de tweede Bundesliga tussen Han nover '96 en Hessen Kassei zijn supporters van beide clubs slaags geraakt. Daar bij werden vier van de zeven bussen, waafmee de fans van Kassei naar Hannover waren gereisd, totaal ver nield. Van vier bussen werden nage noeg alle ramen ingegoooid. De zij- en achterkanten wer den besmeurd door verfbommen en de carosse- rie werd zwaar beschadigd doordat jongelui er met ijze ren stangen op insloegen. Ook auto's van supporters uit Kassei moesten het op die wijze ontgelden. Bewusteloos Bij de uitgang van het stadion werd een 22-jarige man uit Northeim in elkaar geslapen en beroofd. Hij werd be wusteloos naar een zieken huis gebracht.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 12