Groningen treft Ajax in hart 3 "Een heerlijke pot op heerlijke middag" een Profclubs in geweer tegen sectiebestuur Sparta-Feyenoord boeit tot laatste snik Lendl toont zich de ware 'Master' Wij hebben ons eigen spel gespeeld, zij moesten zich op ons afstemmen "Borg zal alleen nog demonstraties geven MAANDAG 24 JANUARI 1983 Sport Feyenoord leidt al na 28 seconden het uit. Sparta-doelman Formannoy is minder vreugdevol gestemd. de derby tegen Sparta. Ruud Gullit heeft doeltreffend uitgehaald en jubelt NEW YORK (ANP) - John McEnroe heeft in zijn eigen New York één van de onthut sende nederlagen uit zijn ten- nisloopbaan geleden. McEn roe was in de finale van het Mastertoernooi kansloos te gen Ivan Lendl, de 22-jarige Tsjechoslowaak, die zich ook vorig jaar in dit toptoernooi de sterkste had getoond. Toen had hij nog vijf sets no dig tegen Vitas Gerulaitis. Gisteren was het karwei in iets meer dan twee uur ge klaard, 6-4, 6-4, 6-2. Om een kans tegen Lendl te hebben had John McEnroe in Madison Square Garden per fect tennis moeten spelen. Dat behoorde niet tot zijn mogelijkheden, een zowel mentale als fvsieke kwestie. McEnroe beschouwt Lendl als een afschuwelijke tegen stander, een mens die geen emoties toont, die met machi nale precisie elk zwak mo ment van zijn tegenstander afstraft met een stalen ge zicht, waarop niets van zijn gevoelens merkbaar is. Lendl slaat met ijzeren hand de bal len altijd iets scherper en iets harder dan mogelijk lijkt. Na de demonstratie van zater dag tegen Connors (6-3,6-1) was Lendl gisteren niets min der. Hij legde al meteen zijn kaarten op tafel. McEnroe moest in het eerste spel van de wedstrijd zijn service- beurt inleveren en dat ver schil heeft de hele partij doorgewerkt. Lendl bepaalde het beeld, kende eigenlijk geen moment van zwakte en was bij de keren dat hij moest serveren feitelijk niet één keer in gevaar. De beloning voor de Tsjecho slowaak was ruim 260.000 gulden. McEnroe kreeg iets meer dan 155.000 gulden, maar dat verminderde niets van de pijn die hij had gele den in de twee uur waarin hij als een kansloze door Madi son Square Garden was ge jaagd. ROTTERDAM - Voetbal kan in- plaats van oorlog dus ook van amusement zwangere emotie zijn. Sparta, maar vooral Feye noord leverden gisteren in de 'slag om Rotterdam' een koste lijk spektakel af, dat 20.000 tri buneklanten tot de laatste snik geboeid uitzaten. Afgezien van een onschuldig opstootje viel er op het Rotterdamse Kasteel geen wanklank te bespeuren; het gebeuren op het veld vroeg ook van notoire onruststokers anderhalf uur de volle aan dacht. Voor de verandering was de thuis haven van Sparta omgebouwd tot een pretpark, waarin de Rot terdamse derby via een onei genlijk, maar spanningbindend scoreverloop op een verdiende 2-3 winst voor Feyenoord aan koerste. Met als aantekening dat de uitslag van deze twee kamp net zo goed 3-3 als bij voorbeeld 1-5 had kunnen lui den. Sparta-Feyenoord, het zij nog maals vermeld, bracht veel leuke dingen voor de mensen. Onbe grijpelijke fouten wisselden hoogstandjes af, soms ging alle voetballogica op de helling. Zo als in de beginfase van de tweede helft, toen Sparta bij een 1-3 stand door Feyenoord vernederd dreigde te worden, maar volko men onverwachts door toedoen van Geert Meyer toch weer aan sluiting vond. "Er zijn momen ten geweest dat Feyenoord op 4- 1 had kunnen komen, maar voor hetzelfde geld waren wij nog met een gelijkspel van de mat ge stapt", overdreef Sparta-trainer Barry Hughes niet eens, "Want tegen het einde was Feyenoord volledig in paniek". Toch kon ook de Brit, in zijn vrije tijd kennelijk een liefhebber van kikkers, vrede hebben met het resultaat. "Feyenoord was ge vaarlijk op de counter, de passes kwamen daar vaker aan", had ook Hughes het betere voetbal bij de tegenpartij gezien. Hans Kraay, nog altijd niet bij zijn club op de bank maar wel steeds aanwezig bij wedstrijden van Feyenoords aanstaande tegen stander, moet vorige week wel heel goed hebben gekeken naar Sparta. Waar de club van Span gen op bezoek bij FC Utrecht op zijn sterkst draaide, daar ontdek te hij de zwakte van het energie ke elftal van Hughes. Feyenoord liet Sparta gisteren komen, hield gretig jagend de afspeelmoge- lijkheden beperkt en vond ver volgens aan de linkerkant de ruimte voor tegenacties. Los van het niet voor de hand liggende scoreverloop kon Sparta zodoen de een groot deel van de wed strijd niet in de wedstrijd komen. In de persoonlijke duels triom feerden vrijwel steeds de voet ballers van Zuid. Alleen in de laatste 15 minuten domineerde de thuisclub zonder overigens de 3-3 te kunnen vinden, nu Adne van Tiggelen vanuit vrije positie niet meer dan een afzwaaier wist te produceren en Danny Blind een schuiver door Feyenoord- goalie Hiele zag gekeerd Zoals Blind en Van Tiggelen in de slotfase 'in beeld' waren, zo wa ren de ogen van de 20.000 kijkers ook in de openingsminuut van deze Rotterdamse voetbalsa menkomst gericht op dit verde digingsduo. Blind speelde na 28 seconden Van Tiggelen aan. die zich de bal naïef het ontfutselen door de voor zijn doen felle Je- liazkov. De slimme Bulgaar vond AMSTERDAM (GPD) - Amsterdam en FC Groningen hebben een uitstekend alternatief aangedragen in de strijd tegen het geweld op de voetbaltribunes, dat op 9 januari nog een dieptepunt bereikte toen tijdens de bekerwedstrijd van de Amsterdammers tegen FC Den Haag twee bommen explodeerden. Gistermiddag beperkten enkelen onder de 22.000 toeschouwers in De Meer zich tot het ontsteken van wat vuurwerk dat in het niet viel bij de 'goudenregen' van doelpunten waarvoor de spelers zorgden. De basis voor dit volksvermaak werd gelegd door de Groningers, die het duel tegen de landskam pioenen als een 'thuiswedstrijd' beschouwden en daarvoor drie minuten voor tijd de beloning opeisten in de vorm van een ge lijk spel van 5-5. „We wilden Ajax aanpakken met de flair waarmee het zelf altijd speelt. We hadden niets te verlie zen. Daarom hebben we gevoet bald zoals we dat op eigen veld altijd doen en zoals we dat ook thuis tegen Ajax hebben gedaan. Daarbij wilden we Ajax treffen in het hart van de defensie, waar we gebruik wilden maken van de traagheid van Van Veen. Dat is allemaal uitstekend gelukt", zo verklaarde trainer Theo Verlan gen de manier waarop Gronin gen meewerkte aan het doelpun- tenfestival. Aanvankelijk leek die houding Groningen danig te zullen opbre ken, zoals dat in de voorgaande vijf wedstrijden tegen Ajax (met als uitschieter 9-0 in het seizoen 1973-'74) steeds het geval was ge weest. Na 8 minuten leidden de Amsterdammers al met 2-0 en hieven de supporters al spreek koren aan met de voor de noor delingen hatelijke tekst: „Tien, tien". Dat aantal haalde inder daad het scorebord maar op een andere wijze dan de Ajax-aan- hang zich dat had voorgesteld. Groningen werkte tot tweemaal toe een achterstand van twee doelpunten weg en zocht zelfs in de slotfase nog de aanval terwijl Ajax zijn principes vergat. Het legde niet alleen het accent op de verdediging, maar verloor zich ook in een groot aantal terug- spelballen, waarmee het overdui delijk aantoonde dat het allang tevreden was met een remise. Het duel vertoonde ook in dat opzicht veel overeenkomst met de ontmoeting Feyenoord-PEC die op 29 november 1981 even eens een eindstand van 5-5 ople verde. Ook bij die gelegenheid was de score kort voor tijd nog 5-3 in het voordeel van de thuis club. De man die toen het spektakel aan Zwolse zijde verzorgde. Rob Jans, had ook gistermiddag een groot aandeel in het verrassings pakket dat door Groningen werd aangeboden. Jans die aan het eind van het vorige seizoen is ge transfereerd, scoorde ditmaal twee keer, namelijk het mooiste doelpunt van de wedstrijd dat tende treffer. Met Erwin Koe man, Ronald Steenge, die Olsen een groot gedeelte van de wed strijd onzichtbaar maakte, Ro nald Koeman, Theo Keukens en spits Rob McDonald behoorde Jans tot de uitblinkers in een op vallend gezelschap dat zich nu eindelijk ook in een uitswed- strijd waar maakte. goed 1 i voor 3-3 en de afslui- NEW YORK - Björn Borg zal zich terugtrekken uit het internatio nale tennisgebeuren. Dat heeft zijn coach Bergelin gisteravond bevestigd in Thailand, waar de Zweed een promotie-toernee maakt voor één van zijn sporsors. Volgens Bergelin had zijn pupil het besluit om te stoppen pas aan het eind van deze maand bekend willen maken, "maar nu het is uitgelekt, heeft het geen zin meer verstoppertje te spelen". Eerder had Bob Kain, de zaakwaarnemer van Borg in de VS al bekend gemaakt dat de tennisser "niet van plan is dit jaar Grand Prix-toemooien te spelen en dat hij ook afziet van Parijs, Wim bledon, Flushing Meadow en Melbourne". Dat betekent dat het internationale toernooi in Rotterdam, dat van 14 tot 20 maart wordt gehouden, éen van zijn twee grote trek pleisters (Connors is de andere) zal moeten missen. Borg zou na zijn come-back in het GP-circuit in Brussel, ook in Rotterdam spelen. Daar gaat men er nog steeds vanuit, dat dat ook gebeurt. Jan Leupe, de pr-mart van het sportpaleis Ahoy, waar het evene ment plaatsvindt: "Ons is niets bekend van een afzegging". In New York klonken gisteravond echter andere geluiden. Na tele fonisch contact met Borg, meldde Kain dat: "Borg alleen nog uit wil komen in demonstratie-toernooien en eventueel in Monte Carlo". Daar zal het volgens de manager bij blijven. Volgens hem is het heilige vuur geblust bij Borg, die vorig jaar niet in GP-toernooi- en uit kwam, omdat hij zich niet met de reglementen kon vereni gen. Kain: "Hij heeft volgens mij geen zin in de strijd om terug te komen aan de top". van de eredivisie stelde tot gisteren buitenshuis meestal teleur en sprak voorna melijk in het eigen stadion tot de verbeelding. Een voorlopig hoogtepunt daarbij vormde het optreden in augustus tegen Ajax dat met 2-1 werd verslagen. Ook toen stemde Groningen zijn plan af op de kwetsbaarheid van libe ro Leo van Veen. Verlangen: „Net als bij ons hebben we nu ge profiteerd van de traagheid van Van Veen. Ik denk dan ook dat hij opnieuw een paar wedstrij den aan de kant gezet zal wor den, maar dat is myn pakkie-aan natuurlijk niet". Dat de zoveelste zwakke vertoning consequenties zal hebben voor Van Veen staat overigens nog lang niet vast. Trainer Aad de Mos gaat zich weliswaar op de si tuatie beraden, maar stelde te vens vast dat hij het te ver vindt gaan om het puntverlies toe te schrijven aan Van Veen. „Het eerste was de schuld van Kieft, bij het tweede doelpunt verloor Cruijff de bal, het derde was een normale goal, aan het vierde ging een fout van Lerby vooraf en het vijfde ontstond door een organi- satiefout in de verdediging". In het voordeel van Van Veen sprak dat Ajax ook uiterst onze ker optrad toen hij allang vervan gen was door Molby. Zonder Van Veen moest Ajax nog twee tref fers incasseren. Daartegenover staat echter dat Van Veen ver scheidene malen kinderlijk in de fout ging zonder dat Groningen daarvan gebruik wist te maken. Bovendien kwam Molby wat over tuigender over, wat gold voor het kennelijk weer in ere herstelde duo Rijkaart-Molenaar, van wie Molenaar zich tot de beste Aja- cieden ontpopte. Aanvankelijk had hij op dat niveau gezelschap van Cruijff, Lerby en Ophof, maar van dat tweetal viel Cruijff halverwege het tweede bedrijf voornamelijk als gevolg van con ditiegebrek ver terug. Hij ontliep de drukte in het eigen straf schopgebied, speelde steeds va ker de bal verkeerd af en kon McDonalds-dag was het gisteren niet, in de Amsterdamse Watergraafsmeer, zó groot was de inbreng McDonald voor FC Groningen nu ook weer niet. Wèl scoorde de Brit (10) één uan de vijf Groningse treffers, reden voor uitblinker Erwin Koeman om hem uitbundig te feliciteren. daardoor het verval van zijn ploeg niet keren. Dat kon ook doelman Galjé niet, die een half uur voor tijd de aan de heup geblesseerde Schrijvers was komen vervangen. Het zou echter niet juist zijn om de pres tatie van Groningen alleen toe te schrijven aan de terugval van Ajax. Daarvoor speelde de ploeg van Verlangen te gedisciplineerd en te verrassend, waarby het over een opvallend incasserings vermogen bleek te beschikken. verv olgens voor het doel de on gedekte Ruud Gullit. die Feye noord een uiterst lucratieve start bezorgde. "Het gaat goed. dacht ik na die 0-1Maar daarna gingen sommigen bij ons heel ev. n It zichzelf voetballen", kritiseerde Feyenoords 'zondagswerkcr' Ab Fafié. "Gelukkig liep het later bij ons weer beter". De tijdelijke verslapping leverde geen nadeli ge gevolgen op voor de Kuip- club, al mocht na 6 minuten de op een voorzet van Gary Heale misgraaiende Joop Hiele van ge luk spreken dat Ron van den Berg te lang wachtte met schie ten. Opgezweept door de opvallend snel in zijn vertrouwde ntme te ruggekeerde Jan van Deinsen en Michel Valke, die de door een dijbeenblessure gehandicapte Louis van Gaal 'monddood' maakte, trok Feyenoord de disci pline weer aan en zwalkte Sparta als in het begin over het veld. Douglas George moest na 16 mi nuten Peter Houtman met een aanslag van een doelpunt afhou den; een rode kaart zou voor dit vergrijp op zijn plaats zijn ge weest. maar scheidsrechter Mul der hield hem slechts het geel voor. Sparta-Feyenoord had lak aan ze kerheden De bewegingen op het veld lieten zich vrij eenvoudig analyseren, het scoreverloop in geen geval. Geheel in strijd met de veldverhoudingen werd na 36 minuten de 1-1 ter wereld ge bracht Waar Peter Houtman te voren met een kopbal maar net de in de lijn van het spel liggende 0-2 had gemist, daar gaf 'dromer' Gullit Geert Meyer alle ruimte om de eindelijk van Stafleu los gekomen Wout Holverda zijn tiende seizoengoal te laten pro duceren 1-1 Met André Hoekstra voor vrije ver dediger Wim van Hanegem ont nam Feyenoord, bij wie Nielsen en Stafieu op de bon gingen, Sparta na rust nog meer bewe gingsvrijheid. Hoekstra bracht de vaart er in by Feyenoord. ter wijl de tot libero omgeturnde Gullit zich veelal voor zijn defen sie ophield. Hoekstra kende zich zelf drie minuten na rust de 'gou den wissel-status' toe door sim pel 1-2 in te tikken, nadat hij Van den Berg de bal door de benen had gespeeld Weer op achterstand gekomen, dreigde Sparta volledig te wor den zoekgespeeld. In een zestig seconden durend bombarde ment pegelde Hoekstra de bal op de lat. schoot Jeliazkov tegen het lichaam van doelman Jan For mannoy aan en moest Blind een kopbal van diezelfde Jeliazkov van de lijn halen. Maar net als het Sparta-bestuur meestal wel een oplossing weet te vinden als de nood aan de man is, zo hield ook het keurkorps het hoofd in die moeilijke periode boven water. De snelle Ronald Lengkeek bewees na 56 minuten met een kopbal op de !.r. In overvloede dat de enige zeker heid van dit duel was dat niets zeker was. "Doordat we door ble ven pompen", oordeelde Hug hes. die vier minuten later tot zyn leedwezen de door Van Tig gelen gehinderde Houtman alert zag reageren op een dieptepass van Jeliazkov. Nog geen minuut later bracht Geert Meyer met me dewerking van Hiele de span ning echter terug en mocht Hug hes als vanouds weer heftig ge sticulerend zyn manschappen oppoken. "We kregen het nog knap benauwd in dat laatste kwartier, maar de beste heeft wel gewonnen", mocht Ab Fafié opgelucht con stateren, nadat Van Tiggelen en Blind hun vizier niet scherp ge noeg hadden afc t. !d K- n heerlyke pot op een heerlijke middag", toonde Barry Hughes zich een goed verliezer. "Ieder een keek dan ook naar de wed strijd, er zyn geen bommen ge gooid, dat zou meer moeten ge beuren" GERARD VAN PUTTEN. Het bezweek niet onder de vliegende start van Ajax, die ge paard ging met goals van Lerby en Olsen en sloeg krachtig terug via Waalderbos en McDonald. Ook daarna werkte een achter stand alleen maar prikkelend. Op een doeltreffende actie van Ler by antwoordde het alert via Jans, die de bal vanaf de linkervleugel in de uiterste hoek knalde en ook op de derde uitlooppoging van Ajax (Ophof en Schoenaker), wist het dankzij Ronald Koeman en opnieuw Jans een antwoord te formuleren. Erwin Koeman: „Het is ook volkomen terecht dat we hier gelijk hebben gespeeld. We hebben ons eigen spel ge speeld. terwijl Ajax zijn taktiek op ons afstemde". ENSCHEDE (GPD) - Op initiatief van voorzitter Ferdinand Fran sen van FC Twente komen de clubs uit het betaalde voetbal op 8 februari in Utrecht bijeen voor een besloten ledenvergadering. Dit naar aanleiding van een aan tal toezeggingen dat het sectiebe stuur onlangs heeft gedaan aan staatssecretaris Van der Reyden van WVC (Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur). De kritiek van Fransen omvat drie punten: de overeenkomst met Pro-Sport, het Vereveningsfonds en de vergoedingssommen. „Het is", zo verduidelykte Fransen gistermiddag „niet de bedoeling om een beeldenstorm te veroor zaken. Dit initiatief moet even min worden uitgelegd als een motie van wantrouwen tegen het sectiebestuur, maar als een po ging om de BVO's weer op één lijn te krygen en tot gemeen- schappelyke standpunten te ko men". Volstrekt oneens is Fransen het met de overeenkomst die geslo ten is met Pro-Sport, waardoor het de clubs in de toekomst on mogelijk wordt gemaakt eigen reclame op de entree biljetten af te drukken. „En die inkomsten bron willen wy onder geen be ding kwijt", aldus Fransen De vooratter van FC Twente be treurt het eveneens dat het sec tiebestuur voorstellen heeft ge daan ten aanzien van de vergoe dingssommen zonder vooraf gaand overleg met de BVO's. „Het betreft hier onderlinge af spraken met de clubs", zo meent Fransen, „en die kan een sectie bestuur zo maar niet wyzigen. Je behoort eerst het standpunt van de leden te vragen". Een derde punt van kritiek betreft de hoogte van de recette-af dracht (7 procent) aan het Vere veningsfonds. In de visie van Fransen zou dat percentage op vier moeten liggen „en biedt het BBI-Voorttel la wttnig controle mogelijkheden" Fransen is bo vcndien van mening dat het BBI „zich steeds meer ontwikkelt van een beleidsadviserend insti tuut. zoals oorspronkelijk de be doeling was. tot een beleidsbepa lend instituut. En daar heb ik grote moeite mee". AZ'67. dat tot dusver evenals Ajax de vergaderingen van de FBO niet meer bijwoonde, heeft Fran sen gistermiddag toegezegd in Utrecht aanwezig te zijn. Fran sen ..Het is in het belang van het betaald voetbal in ons land dat we tot een zekere uniformiteit komen en de clubs weer op een lyn krygen Anders kunnen wc de FBO beter opheffen".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11