Vogel eenstemmig gekozen C Kohl legt nadruk op militair evenwicht y Is geduld van Mitterrand met Corsica nu op? Bij staking in Engeland kans op besmet drinkwater SPD-kandidaat voor kansetierschap P.Groeneveld en Zn. Leger daldozen in VS groeit onrustbarend ZATERDAG 22 JANUARI 1983 LONDEN - De britse waterleiding- bedreven en de vakbonden zijn gisteravond rond de tafel gaan zitten in een laatste poging als nog de vanaf zondagnacht afge kondigde nationale staking die het hele waterleidingnet in Enge land zal treffen, te voorkomen. De partijen, die met elkaar praten via de nationale bemiddelings commissie ACAS, stonden gis teravond nog ver van elkaar. De waterleidingbedrijven willen hun personeel een loonsverho ging van 4 procent geven, zo on geveer even veel als al het overi ge personeel in overheidsdienst tot dusver heeft gekregen. De vakbonden van de 29.000 pro- duktiewerkers in de waterlei dingbedrijven stellen daar een looneis van 15 procent tegen over. Zij zeggen dat hun mensen jaren achtereen er bekaaid vanaf zijn gekomen en daarom nu aan zienlijk minder verdienen dan Buitenland vergelijkbare employés bij de gas- en elektriciteitsbedrijven. De geëiste loonsverhoging moet daar in één keer een eind aan ma ken. Als de staking vanaf zondagnacht 12 uur inderdaad doorgaat, dan zullen binnen de kortste keren in heel Engeland grote problemen ontstaan. De moeilijkheid is niet zozeer dat er dan geen water meer uit de kraan komt - de meeste waterleidingbedrijven zijn zodanig geautomatiseerd, dat de toevoer gewoon kan door gaan - maar de kwaliteit van dat water zal snel achteruitgaan. Het gevaar is namelijk niet denk beeldig, dat Wfcter uit de riolering het waterleidingnet binnen dringt, en daar het drinkwater besmet. Vergiftiging door salmo- nella-bacterièn, diarree en zelfs cholera zouden dan de mogelijke gevolgen van het drinken van dat onreine water kunnen zijn. De staking betekent verder dat de werkers in de waterleidingbe drijven zullen weigeren repara ties uit te voeren. Als er dus wa terleidingbuizen springen, dan zullen die niet worden hersteld en zal de watertoevoer ter plaatse geheel stil komen te liggen. De vakbonden hebben gezegd een uitzondering te zullen maken voor ziekenhuizen en vergelijk bare instellingen. Een tekort aan schoon water zal ook een aantal industrieën hard kunnen treffen. Met name de chemische industrie, de staal-, glas-, papier- en de bierindustrie zijn grote afnemers van water, terwijl ook de elektriciteitsbe drijven zonder een regelmatige aanvoer van water niet kunnen opereren. Onder verantwoordelijkheid van minister White law (binnenland se zaken) zijn noodplannen in werking gesteld. Desnoods zul len maximaal 15.000 militairen worden ingezet om te redden wat er te redden valt Niemand durft echter te voorspellen of zij zijn opgewassen tegen alle techni sche problemen die het draaiend houden van het nationale water leidingnet met zich meebrengt. Het waterleidingbedrijf in Londen heeft gistermiddag in de plaatse lijke krant The Standard al een advertentie laten zetten waarin de lezers wordt opgeroepen zui nig te zijn met water. De krant zelfheeft daar nog een aantal tips aan toegevoegd, waarvan er één luidt: „Wees trots op uw smerige auto". In de winkels was gisteren al een eerste gevolg van de dreigende staking te merken: de Britten hebben de afgelopen dagen in grote hoeveelheden bronwater ingeslagen. Sommige winkels hadden gisteren al hun hele voorraad verkocht (Van onze correspondent Hans Amesz) DORTMUND - Het verkiezingscongres van de Westduitse SPD heeft de 56-jarige Hans-Jochen Vogel gisteren een stemmig gekozen tot kandidaat-kanselier en daarmee tot lijsttrekker voor de bondsdagverkiezingen van 6 maart. Vogel, die burgemeester van Munchen, minister van jus titie en burgemeester van Berlin is geweest, is nu dus officieel de politieke leider van de Westduitse sociaal democraten. In zijn bijna twee uur durende rede tot de 389 gedelegeerden zei Vo gel dat het handhaven van de vrede het allerbelangrijkste doel van sociaal-democratische poli tiek moet zijn. Hij kondigde aan dat een van de eerste handelin gen van een door hem geleide re gering een initiatief zou zijn om de ontwapeningsonderhandelin gen tussen Washington en Mos kou dusdanig te beinvloeden, dat stationering van middellan- ge-afstandsraketten in West-Eu ropa overbodig wordt. Hans-Jochen Vogel acht het nood zakelijk dat de Amerikanen nu komen met een tegenvoorstel op het voorstel van de Russische partijleider Andropov om het NAVO-besluit ter modernisering en stationering van middellange- afstandsraketten niet uit te voe ren, waarna de Sowjet-Unie be reid zou zijn het aantal Russische middellange-afstandsraketten te reduceren tot de hoeveelheid waar nu de Fransen en Engelsen over beschikken. Afluisterschandaal Na het aftreden van de leiding van de Ierse politie wegens een afluisterschandaal heb ben gisteren de vice-premier en de minister van justitie van de voormalige regering van Charles Haughey zich uit het schaduwkabinet van deze huidige oppositieleider te ruggetrokken. Ray McSharry had een paar weken voor de parlementsverkiezingen vo rig jaar november, die met een nederlaag voor Haughey eindigden, een telefoonge sprek met een vooraanstaan de tegenstander van binnen de partij in het geheim op de band opgenomen. Oud-minister van justitie Sean Doherty had, naar werd ver nomen, het afluisteren van de telefoon met hulp van de po litie, georganiseerd. Kraak van de eeuw De Italiaanse politie heeft giste ren in Rome twee van de in brekers gearresteerd die met Kerst in een bank in het Spaanse Marbella de "kraak van de eeuw" hebben gezet. Stefano Sbordoni, bij de politie bekend als een rechtse extre mist, en Giorgio de Wialliam Pinca, waren in het gezel schap van een vrouw. Ook zij is aangehouden. In hun woning werd een groot deel van de buit, geschat op tien miljoen dollar, aange troffen. Oeganda In het Oegandese dorp Kibibi zijn 18 mensen om het leven gebracht, heeft radio Oegan da gisteren gemeld. Volgens de radio was één van de slachtoffers de plaatselij ke leider van de regerende Volkscongrespartij en zijn gezin. De moordpartij is mo gelijk het werk van een ver zetsgroepering die strijdt te gen het regime van president Obote. Het Soedanese persbureau heeft voorts gemeld, dat 14.000 Oegandezen de afgelo pen maand naar Soedan zijn gevlucht. Sinds dictator Idi Amin in april 1979 werd verdreven door vanuit Tanzania gesteunde opstandelingen en Obote aan de macht is hebben al onge veer 85.000 Oegandezen de wijk genomen naar Soedan. Verder kondigde hij aan dat zijn partij op een speciaal congres in de herfst heel precies zal onder zoeken wat het resultaat van de onderhandelingen in Genève is. Als zou blijken dat die onderhan delingen niets hebben opgele verd wegens gebrek aan goede wil bij een van de supermachten, dan zal de SPD zich wel twee keer bedenken om stationering van de bewuste raketten op Duit se bodem te aanvaarden. Eerder op de dag had ex-kanselier Helmut Schmidt verklaard dat de zogenaamde nul-optie (afzien van middellange-afstandsraket ten aan beide zijden) natuurlijk nooit het enige doel van de on derhandelingen in Genève kan zijn. Het gaat om een evenwicht op zo laag mogelijk niveau en er kan natuurlijk niet al bij voor baat vastgelegd worden dat het om alles of niets gaat, aldus Schmidt, die nog eens nadrukke lijk zei dat de veiligheidspolitiek van Hans-Jochen Vogel geheel in overeenstemming met de door hem gevoerde vredespolitiek is. Hans-Jochen Vogel merkte op dat niemand in de Bondsrepubliek een „raketten-verkiezingscam pagne" wil. Maar het alternatief ligt voor de hand. De huidige bondskanselier Helmut Kohl (CDU) heeft, aldus Vogel, in het openbaar in Washington gezegd dat hij de volmacht van de kie zers wil hebben om ja tegen de stationering van de raketten te kunnen zeggen. „Ik wil de vol macht, ja, de opdracht van het Duitse volk om er alles aan te doen dat te verhinderen". De kandidaat-kanselier zei dat de SPD binnen de kortste keren een gericht werkgelegenheidspro gramma wil en dat er een eind moet komen aan de door de CDU-CSU-FDP-regering veroor zaakte sociale ongerechtigheid. Verhogingen van de huren in de sociale sector en het grotendeels afschaffen van studiebeurzen zouden door hem als bondskan selier ongedaan worden ge maakt. Na een voor sociaal-democratische verhoudingen korte discussie, sloot SPD-voorzitter Willy Brandt het congres. Hij stelde vast dat de partij nieuwe moed had geput en zes weken voor de verkiezingen een gesloten geheel vormde. Dat is wel eens anders geweest. Hans Jochen Vogel na afloop van zijn redevoering op het SPD-congres waar hij tot kandidaat voor het kanselierschap werd gekozen. Rechts SPD-voorzitter en oud-kanselier Willy Brandt. PARIJS - In de Oost-West betrek kingen en in de verhouding tot de Derde Wereld kunnen de Eu ropeanen alleen gezamenlijk ge wicht in de schaal leggen en „er zo voor zorgen dat de vrijheid be waard blijft". Dat zei de Duitse bondskanselier Helmut Kohl gis teren in Parijs. Kohl keerde zich tegen de neutralistische tenden- zen in zijn land, zoals president Mitterand de dag tevoren, ten overstaan van de Duitse bonds dag, in bedektere termen even eens had gedaan. Kohl zei verder dat overeenstem ming op veiligheidsgebied actue ler is dan ooit. Ondanks hun ver schillende positie delen beide landen de mening dat de Russi sche bewapening het machtse venwicht in Europa heeft ver stoord, aldus Kohl. De dag eer- ADVERTENTIE PROFITEER ER VAN! Koop uw verse kipspecialiteiten rechtstreeks van de groothandel. Uw voordeel: - Uitsluitend kersvers - De beste kwaliteit - Natuurlijk de laagste prijs Iedere dinsdag vanaf 8 uur tot 13.00 uur in de Groenoordhallen. Dit zijn onze VASTE LAGE BODEMPRIJZEN. Kuikcnpoten pc, s kc 25.- Kuikenfilet jxrke 13.- Braad-grill kuikens (pim. «o gr.) pei ,.uk 5.50 Kiprollade p<rkg 13.- T.V. Hapjes heerlijk gekruid per kg 5." Drumsticks per kg 8.- Kipkarbonade per kg 7.- Kïpsaté heerlijk gemirineerd per 3 portie, 6 Kuikenlevertjes botermol, -A kt r» per 500 gr. Z.jU Nasi-Bami - met veel kip en verse groenten per 500 gr. «5."1 Kip-Shoarma per 500 gr 7.50 Tam Konijn breid,tukken in per kg 1U." Kalkoenhaasjes per ?oo gr 8.- Tel. 010 - 739755 der al had Mitterand de nood zaak benadrukt van het herstel van een militair evenwicht tus sen OOst en West. De Westduitse bondskanselier was gisteren in Parijs voor de tweede acte van de herdenkingsfeesten rond het twintigjarig bestaan van het Frans-Duitse vriendschaps verdrag. Terwijl de Fransen nog bezig waren de commentaren in hun kranten uit te spellen over de uitwerking die Mitterands re de voor de Westduitse bondsdag had gehad, verscheen de Franse president alweer met zijn partner uit Bonn bij de Are de Triomphe voor het leggen van een herden kingskrans. Kohl sprak gistermiddag een rede uit in de Murat-zaal van het „Ho tel des Monnaies", waar twintig jaar geleden het Frans-Duitse vriendschapsverdrag werd ge signeerd. Dit wapenfeit werd in die dagen nog niet door alle Fransen even enthousiast ont vangen. De socialisten, nu in de regering, stemden in 1963 tegen de ratificering van het vriend schapsverdrag, om van de com munisten nog niet te spreken. Anno 1983 zit niemand in Frank rijk nog met het verdrag in zijn maag. Een allerwegen gepubli ceerd opinie-onderzoek bracht aan het licht dat 93 procent van de Fransen hun Westduitse ver dragspartners „schoon" vinden, 91 procent is van mening dat ze hard werkten, 98 procent acht ze vriendelijk en 76 procent gul. Slechts 68 procent noemde de Duitsers echt democratisch. De Franse pers liet niet na met veel omhaal te melden hoe kameraad Mitterand niet door zijn eigen Duitse kameraden in de ontbon den bondsdag was toegejuicht, maar door de aanhang van de de missionaire Helmut Kohl. „De socialisten keken als uit marmer gehouwen", zo las men ook hier en daar en men wees met name op het gegroefde gelaat van oud- bondskanselier en partijleider Willy Brandt. NEW YORK (UPI) - Het aantal daklozen in de Verenigde Staten is nu groter dan ooit sinds de crisis van de jaren dertig. Gemeentelijke op- vanginstanties en particuliere liefdadigheidsorganisaties melden een grote toeloop van verkleumde daklozen. Daarnaast zijn er ernstige pro blemen bij de "nieuwe armen", de mensen die nog maar kort geleden werkloos zijn geworden en die te trots zijn om hulp te vragen In de stad New York maken 4.668 daklozen gebruik van de elf gemeente lijke nachtverblijven. De toeloop is groter geworden nu de temperatu ren zijn gedaald tot beneden het vriespunt, tussen de -2 en -11 graden Celsius. Sinds de depressie van de jaren dertig hebben zich niet zoveel daklozen gemeld, aldus een zegsman van de gemeente. In de jaren dertig moest New York per nacht aan gemiddeld 10.000 daklozen on derdak bieden. Daarnaast zijn er nog armen die hun toevlucht zoeken bij kerken en liefdadigheidsinstellingen, en een onbekend aantal rondzwervende mensen dat een onderkomen zoekt in gebouwen, stations en metrosta tions. In het gebied van Washington D.C. zijn naar schatting tussen de 5.000 en 10.000 daklozen. In een telefooncel in Washington werd donderdag een man doodgevroren gevonden. Een onofficiële schatting vermeldt meer dan 12.000 daklozen voor het gebied van Chicago. Particuliere opvangcentra in Cleveland zitten overvol. Het Leger des Heils opent hier dit weekend een noodonderko- men voor vrouwen en kinderen. De burgemeester van San Francisco wil 600 bedden zetten in de leeg staande school, voor de opvang van daklozen. Zij heeft ook de kerken en particuliere organisaties gevraagd om onderkomens te verschaffen. De Corsicaanse afscheidingsbe weging Front de Libération de Corse (FLNC) is. na een perio de van betrekkelijke rust. vori ge maand weer overgegaan tot harde acties. Daarbij stonden voor het eerst mensenlevens op het spel. Voor de Franse president Mitterrand was dat aanleiding tot het nemen van stringente maatregelen tegen het toenemende geweld op dit eiland in de Middellandse Zee, waar ooit Napoleon geboren is. Het FNLC, dat aan het eind van de jaren zeventig grote activi teit ontplooide om Corsica ge heel onafhankelijk van Parijs te maken, hield zich na de ver kiezing van Mitterrand op 10 mei 1981 tamelijk rustig. Mit terrand had dan ook meteen na zijn beëdiging Corsica een nieuwe, meer van Parijs onaf hankelijke status verleend. Via een wetswijziging hebben de Corsicanen sinds vorig jaar meer zeggenschap in hun ei gen politieke aangelegenhe den. Een door henzelf gekozen regionale assemblee behoort eveneens tot de nieuwe ver worvenheden van de bevol king en dat had de rust op het eiland moeten herstellen. Hoewel de meeste Corsicanen geen aanhanger zijn van het FLNC (van de 230.000 zielen tellende bevolking behoren slechts 200 tot de kern van de separatisten), heeft Mitterrand reden tot bezorgdheid. Corsica is een on-Frans eiland. De in vloed van Italië is bijzonder groot Ook de economie is ach tergebleven bij die van Frank rijk. In feite is het een "onmo gelijk" eiland. Op de vriende lijke kuststreken na, is het on herbergzaam en weinig vrucht baar. Het ambtenarenapparaat bestaat enerzijds uit zeer inte gere, anderzijds uit corrupte functionarissen, die Mafia- praktijken niet schuwen. door Annemiek Ruygrok In 1974 werd de Corsicaanse af scheidingsbeweging het Socia listische Boeren Bevrijdings front door de regering in Parijs ontbonden. Via aanslagen had dit front het vertrek van alle colons (vroegere Frans-Alge rijnse kolonisten), de vervan ging van Franse ambtenaren door Corsicaanse en verplicht onderwijs van het Corsicaans geëist. De toenmalige Franse premier Pierre Messmer bracht begin van dat jaar een bezoek aan Corsica, waarbij hem duidelijk werd gemaakt dat er drie oor zaken waren van het toene mende geweld op het eiland. Dat was allereerst de komst van de colons uit Noord-Afri- ka, die zich voornamelijk aan de oostkust vestigden en daar goed florerende landbouwbe drijven neerzetten, terwijl de Corsicaanse bergboeren door hun traditionele werkwijze in steeds grotere moeilijkheden kwamen. Een tweede oorzaak was het massatoerisme, dat door de Corsicanen als een bedreiging van hun traditionele levenswij ze werd ervaren en in veel ge vallen ingrijpende veranderin gen in de natuur teweegbracht. Als derde oorzaak was er de wens van vele jonge Corsica nen om op hun eigen eiland een menswaardig bestaan op te bouwen, zodat de noodzaak om naar het vasteland weg te trekken zou verdwijnen.Die problemen waren er toen, maar zijn er ook nu nog. In 1975 culmineerde het geweld in een gijzeling door het even eens naar autonomie strevende ARC. De actie werd gewapen derhand beëindigd door een van het vasteland overgevlo gen troepenmacht waarbij en kele doden vielen. Daarna was het enige tijd rustig op het ei land, todat het FLNC voor het eerst in 1976 van zich deed ho ren. Robert Broussard. Onafhankelijkheid De acties van het FLNC waren er vooral op gericht aandacht te trekken voor hun cis tot zelf standigheid van Corsica. Het sparen van mensenlevens had. ondanks de aanslagen, priori teit. Eind vorig jaar veranderde het FNLC opeens van tactiek. Het succes van de Baskische bevrijdingsbeweging ETA in dit soort praktyken, heeft het FNLC er vermoedelijk toe ge bracht "revolutionaire belas ting" te gaan heffen. Die belas ting wordt opgelegd aan niet- autochtonen, dus Fransen die zich op Corsica hebben geves tigd, in ruil voor hun "veilig heid". Een van hun slachtof fers weigerde die belasting te betalen en werd zonder pardon neergeknald. De man overleef de de aanslag, maar de Corsica nen begonnen zich nu toch wel zorgen te maken over de toe komst. De reactie van president Mitter rand mag kordaat worden ge noemd. Hij ontsloeg zonder pardon twee politiechefs, die dit soort incidenten hadden moeten voorkomen, maar daarin niet waren geslaagd. Het FLNC werd ontbonden en vogelvrij verklaard. Dat wil zeggen dat acties van het FLNC zwaar worden bestraft en dat wie lid is van de afschei dingsbeweging daarvoor kan worden veroordeeld tot gevan genisstraf Om orde en rust te herstellen, zette Mitterrand de in Frankrijk zeer bekende ij zervreter Robert Broussard op de post van hoofd van de anti- terreurbeweging op Corsica. De Franse minister van binnen landse zaken en decentralisa tie, Gaston Defferre, zei in een vraaggesprek met Lc Monde dat de Franse regering niet van plan is haar politiek ten aan zien van Corsica te wyzigen. Het door de Corsicaanse bevol king gekozen 'parlement', waarin ook auto norms ten zit ten, heeft zich immers zelf una niem tegen het geweld uitge- sproken'» "Wat de Franse rege ring wil doen is voortgaan op de ingeslagen weg: meer poli tieke vryheid voor de Corsica nen. maar tegely kertyd de vei ligheid waarborgen". Maar de door Parys naar Corsica gestuurde bullebyter Brous sard was Vóór 10 mei 1981 de belangrijkste terroristen be stryder onder de toenmalige president Giscard d'Estaing. Het lykt er dus op dat Parys. ondanks toezeggingen de "zachte aanpak" van Corsica te zullen voortzetten, door het re cente geweld zo over de kling is gejaagd, dat het harde actie niet uit de weg zal gaan

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9