Omroepen moeten inleveren Het spook van CDA en PvdA C Landelijk energiebedrijf HTM vreest verlies honderden plaatsen Telefoon duurder Geen direct verband voeding en hartziekte Minister wil omroepbijdrage niet verhogen Overleg kabinet met bedrijven Vernietiging afval Uniser kan beginnen Gemeenten pleiten voor Bijenkorf Burgerlijke ongehoorzaamheid: ZATERDAG 22 JANUARI 1983 Binnenland DEN HAAG (GPD) - De tele foontarieven gaan op 1 maart omhoog. Per "tik" zal voor taan 15 cent in plaats van 14 cent moeten worden betaald. Vooral de lokale telefoonge sprekken zullen door deze maatregel duurder worden. De prijs die men moet betalen voor interlokale gesprekken blijft in totaal gelijk. Nu be taalt men bij interlokale ge sprekken 14 cent voor elke 45 seconden. Vanaf 1 maart wordt dat 15 cent voor elke 47 seconden. Deze maatregelen, die al in de PTT-begroting voor 1983 wa ren aangekondigd, moeten de schatkist 62 miljoen gul den opleveren. DEN HAAG (GPD) - Dikke men sen lopen niet veel meer kans aan hart- en vaatziekten te over lijden dan mensen van normaal gewicht. Vermindering van de hoeveelheid cholesterol in de voeding lijkt weinig by te dragen aan de gezondheid. Wel is er een verband tussen het eten van vet te spijzen en de sterfte aan hart ziekten. Een en ander blijkt uit een gisteren openbaar gemaakt rapport van de commissie van deskundigen van de Voedingsraad over het verband tussen voeding en coro naire hartziekten (aandoeningen van de kransslagaders die het hart van bloed moeten voorzien). Aandoeningen van het hart en van de kransslagaders vormen in Nederland na kanker de belang rijkste doodsoorzaak: ongeveer een kwart van de Nederlanders overlijdt aan een dergelijke hart ziekte. Uit het rapport van de Voedings raad blijkt dat het verband tus- sen zoet en vet - „ongezond eten" - en de kans op hartaandoenin- gen veel minder simpel ligt dan men tien jaar geleden aannam. De Voedingsraad wijst er dan ook nadrukkelijk op dat coronai re hartziekten door veel verschil lende factoren kunnen worden veroorzaakt, die elkaar kunnen verzwakken of versterken. Erfelijke factoren, leefwijze, voe ding en andere ziekten kunnen allemaal te maken hebben met het risico dat iemand loopt. Dat maakt ook het onderzoek naar al die verschillende factoren moei lijk. De deskundigen van de Voedings raad hebben zich beperkt tot de betekenis van de voeding voor het ontstaan van coronaire hart ziekten. Ten aanzien van vetten in de voe ding stelt de commissie vast dat onder bevolkingsgroepen die veel vet eten, meer coronaire hartziekten voorkomen. In Ne derland levert vet 40 procent de totale energie in de voeding. Als dat aandeel wordt verminderd tot 32 procent, zullen na tien jaar nog slechts driekwart van het huidige aantal mensen met coro naire hartziekten overlijden. Een verband tussen suikercon sumptie en sterfte aan coronaire hartziekten heeft de commissie niet kunnen vaststellen. Over een verband tussen de hoe veelheid eiwitten in de voeding en het optreden van coronaire hartziekten kan de commissie evenmin een uitspraak doen. Er zijn wel enkele aanwijzingen dat plantaardige eiwitten een te hoog cholesterol-gehalte in het bloed omlaag kan brengen, maar ook dat is allerminst zeker. Cholesterol, nog niet zo lang gele den aangemerkt als de grote boosdoener by het dichtslibben van de kransslagaders, wordt door de commissie gedeeltelijk van blaam gezuiverd. Slechts in een enkel geval is het mogelijk gebleken, zo schrijft de commis sie, „een verband aan te tonen tussen de hoeveelheid choleste rol in de voeding en de sterfte aan coronaire hartziekten". Maar „een zekere voorzichtigheid" ten aanzien van cholesterol is wel ge rechtvaardigd, aldus de commis sie. HILVERSUM (GPD/ANP) - De bezuinigingen die de om roep vanaf volgend jaar te wachten staan, zullen nog groter zijn dan eerder uit uitlatingen van minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur) is ge bleken. In een brief van de minister aan de NOS, waarin hij zijn beleid ten aanzien van de omroepbijdrage voor 1984 uiteenzet, gaat de mi nister ervan uit dat een verho ging van die omroepbijdrage van drie gulden voor radio en televi sie en van één gulden voor alleen radio het maximum is. Bovendien blijkt uit de brief van de minister dat er geen extra ver hoging komt om de financiering van de Wereldomroep uit de om roepbegroting op te vangen. Het bezuinigingsbeleid werd eer der deze week door NOS-voorzit- ter Jurgens als catastrofaal ge kenschetst. De Raad van Beheer van NOS heeft inmiddels bij de minister om opheldering ge vraagd over diens standpunt. Bij de behandeling in de Eerste Ka mer van het voorstel om de We reldomroep uit de omroepbegro- FNV: rapport over kerncentrales te eenzijdig AMSTERDAM (GPD) - Volgens de FNV is het rapport van de com missie-Beek over de kwestie al of niet sluiten van de kerncentrales in Dodewaard en Borsele „een zijdig en op tal van punten aan vechtbaar". Dat heeft beleidsme dewerker Ad van den Biggelaar gezegd in „De Vakbondskrant". De sluitingkosten liggen enkele miljarden lager. Het rapport is min of meer toege schreven naar openhouden van de centrales en het roept veel vraagtekens op. Dat de commis sie-Beek ervan uit gaat dat bij sluiting een kolencentrale als al ternatief zal dienen, is volgens Van den Biggelaar helemaal niet zo voor de hand liggend, zeker niet gezien de recente ontwikke lingen. Daarbij doelt hij op het schrappen van nieuwbouwplan- nen voor kolencentrales. De manier waarop de omgesprongen met de kernergie- kosten vindt de FNV-man discu tabel. Beek gaat ervan uit dat een kerncentrale 30 jaar kan draaien, maar de praktijk bewijst volgens Van den Biggelaar dat dit 20 jaar Uitgaande van die periode komt een totaal van drie miljard uit de bus, terwijl de commissie-Beek globaal vijf miljard schat. Er is een extra kostenpost tot stand gekomen door middel van een „boekhoudkundige truc" door dat men van de historische kost prijs overging op de vervan gingswaarde, aldus de FNV'er. ting te financieren, heeft de mi nister indertijd toegezegd dat de omroepbijdrage hiertoe drie jaar lang met vyf gulden verhoogd zou worden. Behalve het uitblijven van deze verhoging stelt de minister in zijn brief dat waar het afgelopen jaar een verhoging van 4,6 pro cent is gegeven in verband met gestegen lonen en prijzen, deze volgend jaar slechts 4 procent zal zijn. Hij sluit niet uit dat in de loop van '83 al tot een verlaging van deze vergoeding wordt over gegaan. Ook merkte de minister op, dat eventuele meevallers als gevolg van achterblijvende loon- of prijsontwikkeling in het vervolg terug moeten vloeien in de alge mene reserve van de omroep. Deze bedraagt op het ogenblik 400 miljoen en wordt beheerd door de minister. Commissaris Spaan van de NOS rekende in een eerste reactie op de brief voor dat wanneer de plannen van de minister onver kort worden uitgevoerd, er vol gend jaar 44 miljoen minder te verdelen zal zijn dan waarmee in de meerjarenplanning van de NOS rekening gehouden is.Hoe- wel het in de brief voornemens van de minister betreft en er nog gesprekken met vertegenwoor digers van de omroep en overleg met het parlement moet plaats vinden, maakt men zich in Hil versum ernstig zorgen over de gevolgen van het aangekondigde beleid. Een woordvoerder van de VARA sprak van „de zwaarste fi nanciële klap die de omroepen ooit te incasseren hebben ge had". Ook woordvoerders van de AVRO en de KRO spraken hun be zorgdheid uit over de plannen van de minister en wezen op de aanslag die dit beleid betekent op dienstverlening van radio en televisie aan het publiek. Een woordvoerster van de TROS liet weten dat deze omroep van me ning is dat de minister terecht aandringt op bezuinigingen bin nen de omroep.Hoewel minster Brinkman heeft meegedeeld dit jaar geen ruimte te zien voor uit breiding van de televisiezendtijd wil het dagelijks bestuur van de NOS toch een voorstel indienen tot zendtijduitbreiding. Het gaar hierbij om zes uur zend tijd per week ter opvulling van het gat tussen de middag- en avonduitzendingen. Om een aan eengesloten programma te krij gen zouden de middaguitzendin gen dan niet zoals nu om vier, maar om half vijf moeten begin nen. De uitbreiding van die zend tijd per 1 oktober van dit jaar zou dit jaar met investeringen mee, ruim 21 miljoen gulden kosten. In de aanvraag is een nieuw NOS- journaal om half zes inbegrepen. Dat zou jaarlijks nog eens ruim 2,8 miljoen gulden gaan kosten. DEN HAAG (ANP) - Gisteren vergaderde de SER over de afschaffing van de wwv-uitkering aan jongeren beneden de 23 jaar. Een meerderheid van de raad (werknemers en kroonleden) sprak zich uit tegen afschaffing. Eerder deze week was al bekend dat alleen de werkgevers vóór waren. Op de foto: van links naar rechts Van Veen (VNO), Van der Grinten (kroonlid), Kok (FNV) en voorzitter De Pous. (Foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Het kabinet streeft ernaar binnen enkele ja ren één landelijk energieproduk- tiebedrijf op te richten. Dat be drijf zal de volledige produktie en transport van energie in Ne derland moeten verzorgen. De bestaande regionale en plaatse lijke elektriciteitscentrales zou den dan allemaal in één (rijks- )hand komen. Dat heeft het kabinet-Lubbers gis teren besloten. Minister Van Aar- denne (economische zaken) zal op korte termijn overleg gaan voeren met de Samenwerkende Elektriciteitsproduktiebedrij f (SEP). Premier Lubbers benadrukte gis teren na het kabinetsberaad dat de vrijwilligheid voor de be staande energiebedrijven voorop zal staan. Zij worden niet ver plicht zich aan te sluiten. Overigens zullen de plaatselijke energiebedrijven blijven be staan. Zij zullen immers voor de distributie van de energie moe ten zorgdragen, die zij betrekken van het landelijke energiebedrijf. Vooruitlopend hierop wil het kabi net de minister van economische zaken grotere bevoegdheden ge ven bij de vaststelling van de hoofdlijnen van het beleid in de elektriciteitssector. Dat betekent dat hij landelijk geldende regels zal kunnen gaan stellen voor de energietarieven. Nu bestaan over het hele land nog afwijkende ta riefsystemen. Aftrek bedrijven Het kabinet heeft verder inge stemd met de voorgenomen ver hoging van de vermogens- en voorraadaftrekken in de inkom sten- en vennootschapsbelas ting. Deze aftrekposten voor be drijven zullen in twee stappen verhoogd worden van de huidige 2,25 procent via 3 procent (1982) tot 4 procent met ingang van 1983. De voorstellen van het kabinet werden door premier Lubbers al aangekondigd in de regerings verklaring. Ook minister Van Aardenne (economische zaken) noemde deze tegemoetkoming tijdens de deze week gehouden debatten over zijn begroting. In totaal betreft het een lastenver lichting voor het bedrijfsleven van f 1 miljard (twee keer f 500 miljoen). Het wetsontwerp van minister Ru- ding en staatssecretaris Koning (beiden financiën) is nu toegzon- den aan de Raad van State. MOERDIJK/ROTTERDAM (ANP) - De 15.000 ton chemisch afval van het voormalige verwerkingsbedrijf Uniser, dat nog steeds in tanks in Moerdijk ligt opgeslagen, zal hoofdzakelijk in West-Duitsland en Groot-Brittannië worden verwerkt. Met de afvoer van deze afvalstoffen wordt volgende week begonnen. In eerste instantie zal slechts duizend ton bij de Afvalverwerking Rijn mond (AVR) in Rozenburg worden verbrand. Dit heeft de directeur van Afvalstoffen Terminal Moerdijk (ATM), ir. A. Nijdam, gisteren in Moerdijk meegedeeld. ATM is de opvolger van Uni ser en een dochteronderneming van het aannemingsbedrijf Mourik uit Groot-Ammers, onder meer bekend geworden van de schoonmaakope- ratie in Lekkerkerk. De afvoer van de resterende Uniser-stoffen moet uiterlijk eind 1983 gereed zyn. ATM zal binnenkort starten met de wekelijkse afvoer van de afvalstoffen per tankwagen naar Groot-Brittannië en per trein naar West-Duitsland. ATM heeft afgezien van verbranding op zee en afvoer naar stortplaat sen in het buitenland. De mogelijkheid van verbranding op zee wordt echter nog achter de hand gehouden. De op het terrein opgeslagen hoofdzakelijk vloeibare afvalstoffen bevatten met name gechloreerde koolwaterstoffen en gechloreerde fe nolen. Omdat huidcontact zeer schadelijk kan zijn heeft TNO nog een nader onderzoek naar de giftigheid van de stoffen uitgevoerd, om de werknemers zo weinig mogelijk risico te laten lopen. AMSTERDAM (ANP) - De ge meentebesturen van Eindho ven, Amsterdam, Arnhem, Den Haag en Rotterdam heb ben gisteren gezamenlijk een beroep gedaan op de Tweede Kamer om er bij de regering met klem op aan te dringen de toekomst van de Bijen korf-vestigingen veilig te stellen. In een brief wijzen de gemeen tebesturen op het grote be lang van de Bijenkorf-vesti gen voor de stadscentra. "Zij hebben een zeer grote wer vingskracht met een positie ve uitstraling op de omvang en opbouw van overige win kelvoorzieningen in de cen tra", aldus de gemeentebe sturen. Zij zeggen een ernsti ge aantasting van het voorzie ningenniveau te vrezen als de Bijenkorf-vestigingen zou den worden gesloten. Dat zou leiden tot een groter verlies aan arbeidsplaatsen dan bij de KBB-concerns al leen, aldus de gemeenten. UTRECHT/DEN HAAG (GPD/ ANP) - Bij de Haagse Tramweg Maatschappij (HTM) zullen in de komende jaren „enkele honder den" arbeidsplaatsen moeten verdwijnen als gevolg van de ex tra tariefsverhogingen tot en met 1987. Dit deelt de directie van de HTM mee aan het personeel in een gisteren uitgegeven verkla ring. De exploitatiekosten van het open baar vervoer in Amsterdam, Rot terdam en Den Haag zullen in 1987 154 miljoen gulden lager moeten zijn dan in 1982. De HTM zal deze kosten met 30 miljoen gulden moeten verminderen. Dit jaar moet elf miljoen worden op gebracht. In hoeverre deze bedragen ook werkelijk opgebracht moeten worden, is ook voor de HTM-di- rektie nog een vraag. De bedrijfs leiding wijst erop dat de negen steden met een eigen openbaar vervoersbedrijf in maart bespre kingen zullen voeren met minis ter Smit-Kroes, en dat daarna de Tweede Kamer zich nog eens over de tarieven zal buigen. NS In tegenstelling tot eerdere uit spraken van de Nederlandse Spoorwegen over het niet uit sluiten van gedwongen ontsla gen wegens de bezuinigingen, heeft de NS-directie gisteren meegedeeld dat er geen sprake zal zijn van gedwongen ontsla gen. Een NS-woord voerder deed de uit spraken over het niet uitsluiten van gedwongen ontslagen en het opheffen van onrendabele lijnen, donderdagavond na het bekend worden van extra bezuinigingen op de NS-begroting. Eigen bijdrage DEN HAAG (GPD) - Er zyn geen uitzonderingen te maken op de eigen bijdrageregeling. Dat zeg gen zowel het ministerie van volksgezondheid als de Vereni ging van Nederlandse Zieken fondsen. Dit werd gisteren mee gedeeld naar aanleiding van sug gesties van de Nederlandse Bond van Reumapatientenver- enigingen. Volgens deze bond heeft het CDA in de Tweede Kamer gezegd dat er voor reuma- en andere chroni sche patiënten een byzondere re geling zou moeten komen. Overigens is men by de VNZ niet zo te spreken over het optreden van het Haags ziekenfonds Haag landen, dat van zyn (aanvullend) verzekerden de eigen bijdrage niet zal heffen. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van de beslissingen, die het andere Haagse fonds (Azivo) heeft geno men. Concurentieoverwegingen spelen hierbij een rol. CDA-fractieleider De Vries blijkt een liefhebber te zijn van het najagen van spoken. Als een politieke partij besluit een on derzoek in te stellen naar "me thoden van burgerlijke onge hoorzaamheid", zegt hem dat genoeg: die partij maakt zich dan schuldig aan ondermy- ning van de parlementaire de mocratie. want geen enkele po litieke partij die "de parlemen taire democratie echt is toege daan" kan genoegen nemen met wetsovertreders of zo men wil: bedrijvers van burgerlijke ongehoorzaamheid. Het is net zoiets als een onder zoek instellen naar methoden van moord om vervolgens in staat van beschuldiging te wor den gesteld wegens het plegen van een misdrijf. De Vries rea geerde dus wat voorbarig op het besluit van de PvdA-partij raad, vorige week zaterdag, die om een onderzoek naar burger lijke ongehoorzaamheid had gevraagd. Wat de CDA-leider inhoudelijk te vertellen had, was overigens juist: geen enke le gouvernementele partij (die in principe bereid is tot rege ringsdeelname) kan het zich permitteren acties van burger lijke ongehoorzaamheid open lijk te steunen. Dat is een zaak van de maatschappij, in wier door Wim Wirtz gelederen voldoende poten tieel schuilt voor allerhande wetsovertredingen, variërend van spoorwegblokkades tot belastingontduiking. Gouvernementele partyen, zoals de PvdA, hebben zich tot de parlementaire democratie ver plichten erkennen dus ook dat beslissingen die door (een meerderheid van) het parle ment zijn genomen, het eind station van de rechtsstaat zijn gepasseerd. Formeel houdt dat in dat dergelijke beslissingen moeten worden gerespecteerd. Al wil dat met zeggen dat alles voor zoete koek moet worden geslikt. Want de parlementaire democratie is niet zonder ge breken. Een kabinet dat voortdurend op een meerderheid in het parle ment kan rekehen, kan maatre gelen die door de meerderheid van de bevolking als on rechtvaardig worden ervaren, desondanks door 's lands ver gaderzaal heeryagen. Zo'n re geringsploeg maakt dan ge bruik van het zg. opportuni teitsbeginsel zonder zich te storen aan wat het volk wil. Burgerlijke ongehoorzaam heid kan in dat geval een uiter ste noodsprong zyn om het ka binet (en een meerderheid van het parlement) in het rechte spoor terug te krijgen. Grote denkers als Gandhi, Tho- reau en Martin Luther King be schouwden de burgerlijke on gehoorzaamheid als een alles zins geoorloofd middel om de wil van het individu en van het volk tot uitdrukking te bren gen: geweldloos verzet uit een oogpunt van gewetensnood mag en is soms zelfs noodzake lijk. King zei er ooit dit over: "Massale burgerlyke onge hoorzaamheid is een strategie om sociale hervormingen te bewerkstelligen, die op zyn minst zo krachtig werkt als een ambulance die haar sirene op zyn hardst laat loeien". Lastige klus Op het platvloerse podium van de Nederlandse politiek pro beert de PvdA intussen met enige krampachtigheid de bur gerlijke ongehoorzaamheid van een passend antwoord te voorzien. Dat is een lastige klus, want de partij gaat al ja renlang mank aan een zekere tweeslachtigheid. Zy is behal ve een gouvernementele party ook een actiepartij, die het zich niet kan permitteren de tradi- tonele verbondenheid met het actie-aquarium te verwaarlo zen. Een oproep van het radi cale deel van de achterban tot wetsovertredend verzet, kan niet achteloos worden gene geerd. Er moet dan een slim plan op tafel komen, dat de ra dicalen wat gouvemementeler maakt Want ook de stroming van Joop den Uyl huldigt de opvatting dat meerderheidsbe sluiten van het parlement uit eindelijk moeten worden ge respecteerd. Den Uyl zei het nog zo mooi nadat zyn PvdA- fractiegenoot Toussaint als voorzitter van Azivo had aan gekondigd dat zijn zieken fonds de knaak per medicijn niet zou innen: "Grmff, uh uh uh, tuurlyk, besluiten van het parlement dienen te worden nageleefd". Kruisraketten In een strategienota, die vorige week zaterdag op de partyraad ter sprake kwam, had de partij top zich ook al in deze zin uit gelaten. De vraag rees toen wat te doen by acties tegen de plaatsing van kruisraketten. De PvdA is fall kant tegen plaatsing en zal met man en macht proberen een plaat- singsbesluit tegen te houden. Blijkens de strategienota wilde de partijtop daartoe "alle parle mentaire middelen" aanwen den. Maar de partyraad maakte er ,,a^e democratische midde len" van, een term die in het grensgebied van de burgerlyke ongehoorzaamheid vaak wordt gehoord. De discussie over burgerlijke on- gehoorzamheid zal binnen de PvdA overigens pas echt be ginnen als de resultaten van het door de partyraad gevraag de onderzoek bekend zijn. De grote vraag zal dan zyn hoe de PvdA zich tegenover acties van burgerlyke ongehoor zaamheid moet opstellen. Tot nu toe heeft de party daar wei nig positieve ervaringen mee, getuige byvoorbeeld de opstel ling van partijvoorzitter Max van den Berg in 1981 bij de ac ties tegen de kerncentrale in Dodewaard. De partyleidsman gedroeg zich toen nogal knul lig: aanvankelijk juichte hij de acties harts toch te lyk toe, maar toen zijn partijgenoot en minis ter van binnenlandse zaken Van Thijn, geheel volgens ver wachting, de ME erop afstuur de, koos Van den Berg het ha- zepad en riep hy de actievoer ders op het gezag te volgen en geen verzet te bieden dat zou kunnen ontaarden in geweld. Dit soort zig zag acties zal de PvdA moeten nopen tot be hoedzaamheid. Ondersteuning van burgerlijke ongehoor zaamheid kan niet alleen een omkeringseffect teweeg bren gen - bijvoorbeeld: "rechts" blokkeert de verzending van hulpgoederen voor de Derde Wereld. Ook - en vooral - is de geloofwaardigheid van de poli tiek er met mee gediend Den Uyl: "Grmff, uh uh uh, tuurlijk..

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7