c Parkeergarage voor 570 auto's "Eigenlijk vind ik de jeugd van nu makkelijker' J B en W doen keuze uit bouwplannen voor Levendaal: Werklozen- comité stelt eisen PvdA-leden buigen zich over kunst Mevrouw De Boer-Pino weg als rectrix bij Rembrandt' ZATERDAG 22 JANUARI 1983 Leiden Het voorlopig ontwerp van Du Prie voor een parkeergara ge Sanders. Rechts onder is de winkelruimte. De hoogte van het gebouw sluit hier aan op de woonhuizen in de Sint Joris- steeg. LEIDEN - De Leidse bouwondernemer Du Prie heeft gisteren van burgemeester en wethou ders het groene licht ge kregen voor zijn plan om aan het Levendaal een parkeergarage te bou wen. In de garage is ruim te voor 570 auto's en 325 vierkante meter winkel ruimte. Het bouwbedrijf Du Prie is bereid de kosten voor de bouw - onge veer vijfeneenhalf miljoen gul den - op tafel te leggen. Het be heer en de exploitatie van het ge bouw moet nog vorm krijgen. Du Prie heeft hiervoor van B en W drie maanden de tijd gekregen. Lukt het niet om binnen deze ter mijn de exploitatie te organise ren, dan ligt volgens wethouder Waal van ruimtelijke ordening de zaak weer open. Lukt het wel, dan zal de bouw snel (op straffe van een dwangsom) moeten be ginnen. Het gebouw moet ko men op de hoek van het Leven daal met de Korevaarstraat, waar vroeger de zeepfabriek van San ders heeft gestaan. Het bouwplan van Du Prie omvat zes bouwlagen. Het voorlopig ontwerp van architectenbureau Ganev uit Capelle aan de IJssel voorziet in een gebouw van bijna veertien meter hoogte. De trap penhuizen zijn van glas en me taal (vermoedelijk aluminium) en rond van vorm. Die ronde vormen komen op meer plaatsen in het ontwerp terug in uitstulpingen van het gebouw. Deze dienen zowel ervoor om het uiterlijk van de garage niet te saai te laten zijn als om de auto's ruimte te geven om te manoeu vreren. De in- en uitgang van de garage komt aan de Kaardesteeg, die van de Korevaarstraat naar de Sint Jorissteeg loopt. Aan die zij de van het gebouw rijdt men om hoog en zijn de verdiepingen hel lend. Aan de zijde van het Leven daal zijn de verdiepingen hori zontaal. De situering van de winkelruimte is op de begane grond aan de Sint Jorissteeg. Gedacht wordt aan een winkel in auto-beno digdheden. De gemeente heeft geen bezwaar tegen een kleine winkelvestiging. Men moet im mers bedenken, meent ambte naar Keijzer, hoofd van de afde ling economische zaken, dat er naast Sanders al wat detailhan del (een winkel in visserij-artike len) was gevestigd. Keuze Gisterochtend besloot het college een nieuw bestemmingsplan voor de lokatie Sanders in proce dure te brengen. Binnen dit be stemmingsplan is de uitvoering van het bouwplan van Du Prie mogelijk. Het college besloot te vens om de grond aan Du Prie in erfpacht uit te geven. B en W verkozen daarmee het plan van Du Prie boven dat van de Leiderdorpse bouwondernemer Noorlander. Dit plan omvatte een garage met 370 plaatsen, 2000 vierkante meter winkels en 1200 vierkante meter kantoren. Noorlander had al een exploitant bereid gevonden en was in staat om meer voor de grond te beta len dan Du Prie. Ook was aan het uiterlijk van de garage veel zorg besteed. Het college koos echter voor het plan van Du Prie, omdat er meer auto's in de garage zullen kun nen en omdat de gemeente een grote winkelvestiging onge wenst vindt Zij vreest - op basis van een distributie-planologisch onderzoek - voor de concurren tie voor de winkeliers in de om geving. Het probleem van de grondprijs tussen de gemeente en Du Prie werd opgelost door het ministe rie van ruimtelijke ordening. Dit ministerie stelde een subsidie van 575.000 gulden beschikbaar. Voorwaarde was, dat het plan al leen de bestemming parkeren (geen winkels) zou krijgen. Behalve het ministerie heeft ook de provincie meebetaald. De pro vincie stelde een kwart miljoen beschikbaar voor de sloop van de oude zeepfabriek Sanders. De provinciale overheid stelde de voorwaarde, dat de gemeente raad van Leiden vóór 1 februari een besluit zou nemen over de garage. De raad neemt dat be sluit vermoedelijk op 7 februari, maar de gemeente heeft al verno men, dat de provincie daar niet kinderachtig over zal doen. Wethouder Waal (PvdA) benadruk te dat er geen geld van de ge meente in de garage wordt gesto ken. De gemeente deelt wel voor vijftig procent mee in de even tuele (over)winst. Dat wil zeggen na aftrek van kosten en een ren dement van 8.5 procent van de investering voor de belegger. Du Prie zegt goede hoop te hebben om binnen drie maanden de ex ploitatie rond te hebben. Hij voert daarover onder meer over leg met de Stichting Leidse Bin nenstad. De daadwerkelijke bouw zou slechts een half jaar in beslag nemen. De werkgelegen heid zit voor een groot deel in de toeleveringsbedrijven, omdat er veel geprefabriceerd materiaal wordt gebruikt, aldus Du Prie. Du Prie wijst erop dat het plan nog maar een voorlopig ontwerp is. Overleg met de brandweer, de welstandscommissie, de buurt bewoners kunnen de tekeningen nog doen wijzigen. Het aantal parkeerplaatsen zou daardoor iets kunnen afnemen, maar B en W hebben vastgelegd dat het er niet minder dan 450 mogen zijn. School Tegelijk met het nieuwe bestem mingsplan Sanders hebben B en W het bestemmingsplan Garen- markt gepresenteerd. Het par keerterrein op de Garenmarkt (115 plaatsen) moet wijken voor de bouw van een openbare basis school voor de binnenstad en Tuinstadwiik. Het plan maakt de bouw van kan toren, restaurants en dienstverle nende bedrijven aan de Kore vaarstraat mogelijk. Op die ma nier zou ook de geluidsoverlast die het verkeer voor de school zou opleveren, worden voorko men. Naast de school aan de noordzijde is ruimte voor een schoolplein, dat een openbaar karakter zal hebben. De straten rond de school, met uit zondering van de Korevaar straat, zullen 'verkeersluw' wor den, een zogeheten erffunctie krijgen. Zo denkt wethouder Pe ters van onderwijs een rustige overgang naar het Van der Werf- park te scheppen en de veilig heid van de schoolkinderen te waarborgen. Peters hoopt zo snel mogelyk, in elk geval binnen twee jaar, met de nieuwbouw te kunnen begin nen. Tot die tijd zal de Garen- markt gepacht worden door Du Prie, tenminste als deze met de bouw van een garage begint. Komende woensdagmiddag zullen de raadsleden zich over de plan nen voor de school en de par keergarage kunnen uitspreken. Dan vergaderen alle betrokken raadscommissies gezamenlijk over de beide plannen. Strandloop A.V. Holland organiseert zóndag een strandloop aan de Wasse- naarse Slag. Start is om elf uur en de te lopen afstanden zijn twee, vier, acht of twaalf kilome ter. Inschrijven kan ter plekke. Toneelles Vanaf maandag worden in buurt huis Op eigen wieken (Valken pad 2) weer toneellessen gegeven voor kindere van vier tot twaalf jaar. De lessen beginnen om kwart over vier en eindigen kwart over vijf. Net als voorheen woren ze gegeven door kinder theater Pluisje. Opgeven kan bij het buurthuis. Reggae In het Leids Vrijetijdscentrum (Breestraat 66) treedt van avond de Britse reggaeforma- tie Creation Rebel op. Deze groep bestaat uit louter Jamai- canen en maakt onvervalste, uiterst dansbare reggaemu- ziek. In haar ruim driejarig be staan heeft Creation Rebel één elpee gemaakt: "Psychotic Jon- kano". De groep bestaat uit drummer!zanger Charley Mus, bassist!zanger Lizard Logan, percussionist!zanger Veral Ro- FillïlS se en percussionist Bonjo. De zaal gaat om negen uur open. Trio In café De Uyl van Hoogland (Nieuwstraat) treedt zondag middag het Amsterdamse zangtrio de dames Sprenger" op. Aanvang half vier. In het museum voor volkenkunde (Steenstraat) worden zondag middag twee films vertoond over de Mexicaanse weefster Dona Alberta en de film 'De vligende mannen', de zoge naamde Voladores van Guet- zalan. De films zijn vervaar digd door dr. Th. J.J. Leye- naar, conservator van de afde ling Latijns-Amerika. Aan vang drie uur. LEIDEN - De wekelykse gang van werklozen naar de sociale dienst, om daar hun kaart met gegevens over eventuele sollici taties af te geven, zou best een maandelijkse kunnen worden. Dat is een van de eisen die het pas opgerichte Leids Werklozen Komitee wil overbrengen naar de sociale dienst. Daarnaast zou den oudere werklozen en men sen die in hun beroep bijna on mogelijk een baan kunnen vin den, gevrijwaard moeten worden van de sollicitatieplicht. De so ciale dienst moet verder eens duideUjk uitleggen wanneer er precies strafkorting wordt toege past op uitkeringen Wanneer heeft iemand bijvoorbeeld 'te weinig gesolliciteerd?' Het Leids Werklozen Komitee werd begin december opgericht door een zevental werklozen om weerstand te bieden tegen de be zuinigingsmaatregelen van Lub bers Ook wil het comité alle werklozen organiseren teneinde gezamenlijk acties te onderne men. Directeur Scheepbouwer van de sociale dienst liet gisteravond, tijdens de commissie maatschap pelijke aangelegenheden, trou wens al weten dat er binnen de dienst discussie is over de sollici tatieplicht. Hij antwoordde dit op vragen van PSP-raadslid De la Mar LEIDEN - Bram Vermeulen, ca baretier en presentator van het televisieprogramma over kunst, Dc Tweede Natuur, komt don derdag 27 januari op uitnodiging van de PvdA-Leiden naar De Waag De PvdA houdt er een (openbare) ledenvergadering over kunst Behalve Bram Vermeulen zullen Liesbeth Brandt Corstius. op volgster Pierre Jansen directeur van het gemeentemuseum van Arnhem en PvdA kamerlid Aad Kosto, fractiespecialist op het ge bied van kunstbeleid, het woord voeren. Ook de vertegenwoordigers van Leidse verenigingen op het ge bied van de kunst zijn voor deze avond uitgenodigd. De PvdA-le den vergaderen doorgaans in De Bierdeghel II (voorheen 't Parle ment) aan de Nieuwe Ryn, maar omdat onzekerheid bestond of deze zaal wel beschikbaar zou zijn is de party uitgeweken naar De Waag. De bijeenkomst begint om acht uur. LEIDEN - De laatste rectrix die Leiden rijk is, verlaat haar school. Voor me vrouw J.L. de Boer-Pino zijn de dagen geteld. Vol gende maand neemt ze af scheid van de Rembrandt Scholengemeenschap. Bijna tien jaar heeft ze daar de leiding gehad. "Een overheersende trek van mij is alles voortdu rend te willen relativeren. Daardoor maak je weieens een emotieloze indruk". De kracht van een docent om zijn of haar eigen enthousiasme voor het vak over te brengen op de door Saskia Stoelinga leerlingen is een eigenschap waar ze grote bewondering voor heeft. Ze is er ook van overtuigd dat het onderwijs staat of valt met de man of vrouw die les geeft. Een aantal mensen, dat van haar naderende afscheid hoorde, vroeg zich bezorgd af waarom ze ermee ophield. Blijkbaar geeft haar uiterlijk geen aanleiding om aan pensionering te denken Toch is ze 62. De rectrix vindt dat een prachtige leeftijd om ermee te stoppen. Op de vraag of haar eeuwige jeugd te maken heeft met het feit dat ze zo aardig is als 'de jeugd' ter sprake komt, komt slechts een glimlach. Dat geheim staat ze niet af. Wel zegt ze: "Dé jeugd bestaat niet. Het zijn allemaal individuen. Nu nog veel meer dan vroeger. Op alle mogelijke manieren uiten ze dat. Je ziet het ook aan de mode, die is heel divers. Lastig vind ik ze niet". Verrassend volgt daar op. "Neeeigenlijk vind ik ze nu makkelijker. Ze zijn meer zichzelf. Juist door die verschil lende uitingen". J.L. de Boer-Pino: "Het bruist hiér op dit moment". Op rolletjes De plotselinge dood van haar man, die huisarts in Rotterdam was, heeft ervoor gezorgd dat ze in 1968 een volledige betrekking in het onderwijs moest gaan zoe ken. Gelukkig had ze tijdens haar huwelijk de mogelijkheid gehad om haar voor de oorlog be gonnen studie Nederlands af te maken. "Ja, door de oorlog was ik gedwon gen de studie op te geven. Na de oorlog ben ik direct getrouwd en kreeg ik achter elkaar drie kinde ren. Terug naar de universiteit kon ik toen niet meer. De tijden, waarop college werd gegeven, kwamen niet overeen met mijn werktijden als huisvrouw. Daar om toog ik elke zaterdag naar Den Haag om op de School voor Taal- en Letterkunde de acte MO-A en B te halen. De drie kin deren liet ik achter by mijn man of een oppas. Als ik er nu op te rugkijk denk ik wat: moet ik het toen verschnkkelyk druk heb ben gehad. Toch ervoer ik dat in die tyd niet zo. Het liep voor mijn gevoel op rolletjes". Ze vond een volledige baan op de Van Oldebarneveld Scholenge meenschap, ook in Rotterdam. "Dat was mijn geluk. Ik stortte me op myn werk en met behulp van myn drie zonen, die toen zelf ook al op de middelbare school zaten, ben ik die eerste periode goed doorgekomen". Eigenlijk viel lerares Pino met haar neus in de boter. Door de invoe ring van de Mammoetwet moest er op organisatorisch gebied bin nen het onderwijs nog heel wat <Foto Holvast) worden geregeld. Al spoedig nam ze plaats in de door de Rot terdamse gemeente ingestelde werkgroepen en commissies. "Dat maakte, dat ik vrij snel was ingewerkt in die hele materie. Twee jaar daarna werd ik be noemd als conrector van de brugklassen". Geen vrouw Ze noemt dat een hele interessante tijd. Ook haar vak Nederlands kreeg ruime aandacht. Met een aantal collega's stortte ze zich op de didactische kant van dit "prachtige" vak. Ze werkte zelfs mee aan de totstandkoming van een leerboek. Dit boek. versche nen onder de titel 'Taalvaardig heid" zal menig scholier in de vierde klas hebben doorgeploe terd. Na al deze ervaringen bleef er nog één ding over. Het rectorschap. Ietwat gegeneerd zegt ze: "Ja, daar had ik helemaal myn zinnen op gezet. Dat kwam mede voort uit het feit dat in die tijd veel vrouwen, die rectrix van de Mid delbare Meisjesschool (MMS) waren zich, bij het verdwijnen van deze opleiding, zomaar opzy lieten zetten. Zelden werd er een tje rector". Bij veel sollicitatie-gesprekken merkte ze dat een vrouw eigen lijk geen kans maakte. Eén rec tor maakte het volgens haar echt te bont. Toen hij door de telefoon vernam, dat hij een vrouw aan de lijn had, riep hij verschrikt: "Neeee, geen vrouw daaaag". Mevrouw de Boer moet er nu nog smakelijk om lachen. "In Leiden heb ik daar niets van gemerkt. Ze deden hier heel normaal en gewoon. De afdeling onderwijs inclusief de wethouders die zij heeft meegemaakt (Tesselaar, Van Dam en Peters) krygen van haar een pluim op de hoed. Hun beleid is 'vrouwvriendelijk'. "Je ziet dat nu ook. Er wordt met ge schroomd om een hoofdleidster van een kleuterschool hoofd van een basisschool te maken", stelt ze tevreden vast. Betrokkenheid De meeste waardering heeft de rec trix voor mensen die zich betrok ken voelen bij het schoolleven. Ze denkt eigenlyk dat deze be trokkenheid onlosmakelyk ver bonden is met het lesgeven. "Als je alleen maar een vak wil doce ren hou dan maar op. Je moet weten dat er verschillende kin deren zijn en je moet weten dat ze je vak helemaal niet leuk be hoeven te vinden. Het onderwijs begint en houdt op by de man of vrouw voor de klas Als je daar niet echt voor voelt dan lukt het niet", zegt ze gedecideerd "Goede leraren brengen by ver nieuwingen in het onderwijs pre cies hetzelfde tot stand. Met de leerlingen een klassegesprek aangaan of praten over maat- schappelyke problemen doen zij al jaren. Het maakt voor hen niet uit of dat gebeurt in een kring of in een klassikale opstelling". Een voorstander van de midden school toont ze zich niet "Zr moeten de huidige structuur nu niet wéér willen veranderen Na tuurlijk ontwikkelt het onder wijs zich. Wat ze nu doen is, aller lei zaken er uitlichten onder het motto: dat is nieuw. Het is na tuurlijk heel goed, dat we tegen woordig aan integratie of pro jectwerk kunnen doen, maar het is beslist niet het mooiste wat er is. Het moet erbij kunnen. Je moet op het bestaande doorwer ken. Bepaalde problemen, zoals aansluiting onderwys-maat schappij, sociale problemen of onderwijs aan culturele minder heden, zullen blyven bestaan" Noodzakelijk Na haar afscheid op 4 februari ver trekt ze naar Alaska Daar hoopt ze nog een klein beetje ongerepte natuur te vinden. "Het reuen zit me in het bloed. Misschien komt dat omdat ik een groot deel van myn leven in Indié heb doorge bracht Ik ben m Java geboren en pas toen ik ging studeren maakte ik goed kennis met Ne derland" Toch kan ze ondanks haar vrijheid niet al te lang wegbly ven. Als af delingsvoorzitter van de WD in Voorschoten valt er heel wat tc doen Ook wil ze meer haar favo- nete toneelgezelschap "Appel" gaan bewonderen. En wat haar vooral heerlyk lykt, is je niet meer elke avond zo afgemat te voelen. Na dit intermezzo, waarin ze uit- wijdt over het culturele leven in Nederland, raakt ze een gevoeli ge snaar: de bezuinigingen Be halve de orkesten wordt ook het schoolleven daardoor getroffen "Een pijnlijke zaak als je met mag uitgaan van wat je werkelijk nodig hebt". Toch zal mevrouw De Boer het beleid van haar par ty in Den Haag niet ondermy nen. Ze doet het af met "met leuk, maar wel noodzakelyk" Op de vraag wat de mooiste ver worvenheid binnen het onder wijs is, heeft ze een antwoord pa raat "Het mooiste", zegt ze met een glimlach die by zo'n aanvang past, "is dat de kennis van de verschillende vakken nu met meer zo eng theoretisch blyft. In alle vakken wordt het contact met de maatschappy gelegd. By biologie is dat het milieu By aardrykskunde zyn het de ont wikkelingslanden. Wiskunde- computerkunde, ga zo maar door Dat betekent voor my met alleen verbreding van het onder wijs, maar ook een verdieping". Enthousiast Het nieuwe onderkomen van de Rembrandt Scholengemeen schap heeft er volgens haar toe bygedragen dat de mensen op school meer initiatieven ont plooien. "De mogelykheden" - ze doelt op de aula, gymnastieklo kalen, gemeenschapsruimte "zyn er weer om van alles te on dernemen. Je moet ervoor wa ken dat met alle energie in het lesgeven gaat zitten, al blyft dit natuurlyk wel hoofdzaak". Haar stokpaardje "Andere activitei ten, waardoor jonge mensen zich kunnen ontwikkelen, moeten ook een kans krygen Vanuit de school kun je daar ook veel aan doen". Het devies voor haar op^ volger luidt daarom ook als volgt "Probeer de mensen en thousiast te houden, want het bruist hier op dit moment".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3