Universiteit: onderdakvoor studenten uit Suriname Toekomst van de woningbouw aan doe-het-zelvers? L-eidse agenda C l Activiteiten voor de niet-actieven Wassenaar: geslaagde informatiebijeenkomst Steekpartij in Boskoop vijf gewonden Leerlingen van Floraschool ontvangen hun 'Parijs-prijs' ACHTERGROND Smetteloos samenspel tussen piano en fluit 99 99 WASSENAAR - Er is een eerste aanzet gemaakt om in Wassenaar te komen tot "activiteiten voor niet beroepsmatig actieven". In het Van Heeckrenhuis werd gis teren een informatiebijeenkomst gehouden voor Wassenaarders die niet werken. Aanwezigen ble ken op deze door wethouder Van de Wiel geleide ontmoeting al over de problematiek te hebben nagedacht. Zo kwamen uit de zaal voorstellen voor een 'energie-werkgroep' on der leiding van uitvinder Van Buytene en voor een "ontmoe tingscentrum zonder etiket", waar iedereen uit de groep niet- actieven eikaars hobbyprodqk- ten kan laten zien en ideeën kan uitwisselen. Een afgevaardigde van 'Vrij Baan', een organisatie die zich juist richt op bezigheden voor niet-ac tieven, noemde enkele voorwaar den: "Er mogen door vrijwilli gerswerk geen banen verloren gaan, het mag niet bedrijfsmatig zijn, men mag geen winstoog merk hebben en er moet sprake zijn van tijdelijk werk". Deze voorwaarden gelden volgens de Vrij Baan-vertegenwoordiger zo wel zij die werken als zij die niet werken, Na nog wat inleidingen kwam het tot een discussie tussen de bege leidingscommissie en het pu bliek. Hieruit kwamen enkele aanzetten naar voren, zoals het formeren van een vacaturebank voor vrijwilligers en het forme ren vaan werkgroepen. Boven dien werd een begin gemaakt met een enquete onder niet-ac tieven waaruit de interessen van de groep naar voren moet ko men. Voordat wethouder Van de Wiel- ZATERDAG 22 JANUARI 1983 De begeleidingscommissie informeert de belangstellenden op de bijeenkomst in het Van Heeckrenhuis. Van der Flier de vergadering sloot (met een kurketrekker in plaats van een voorzittershamer), sprake zij al van een succes. Vooral ook gezien de grote op komst. Wat alleen tegenviel was de geringe belangstelling van de jongeren, die toch een belangrij ke doelgroep vormen. Wethouder van de Wiel maakte be kend dat volgende week op de zelfde plaats en tijdstip nog een bijeenkomst wordt gehouden, waarin "spijkers met koppen zul len worden geslagen". BOSKOOP - Bij een vechtpartij in, jeugdsoos "Soos 13" in Boskoop zijn vannacht vijf jongelui ge wond geraakt. Volgens de politie ontstond de knokpartij toen één van de bezoekers, een ongeveer 20-jarige Marokkaan vervelend werd. De knaap werd door twee van zijn landgenoten naar buiten gewerkt. Eén van de andere bezoekers, die volgens het politierapport in zwaar beschonken toestand ver keerde, bemoeide zich er mee. Dit viel niet in goede aarde en één van de Marokkanen begon te steken. Twee jongelui uit Wad- dinxveen en één uit Boskoop kregen steekwonden, evenals twee Marokkanen. Twee van de gewonden zijn naar Goudse ziekenhuizen overge bracht. Eén van de Waddinxve- ners verblijft nog steeds in het St. Antoniusziekenhuis. Zijn toe stand is echter niet levensgevaar lijk. Door de Boskoopse politie zijn twee Marokkanen aangehou den. ZATERDAG Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79 - café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18 - disco, 22-2 uur. Jongeren Advies Centrum, Caecilia straat 67. 14-17 uur. Antoniuskerk - gebedsdienst voor een heid, 19 uur. LVC, Breestraat 66 - vrouwenfilmfesti val met "Effi Briest", 21.15 uur. Het Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17 - film "The Atomic Cafe", 20 en 22.15 Jazzzolder Hot House, LVC, Breestraat 66 - trio Paul van Kemenade, 22 uur. LVC, Breestraat 66, open café: op video het programma Neon van de VPRO, 14- 17 uur. De Linde, Herenstraat 64 - grote ruil beurs, 10-17 uur. LVC, Breestraat 66 - optreden Creation Rebel, 21 uur. ZONDAG Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18 - "De Roze Salon", 14- 18 uur. DEN HAAG - De zes leerlingen van de openbare lagere Flora- school uit Oegstgeest, die on langs te horen kregen dat ze hun krokusvakantie in de Franse hoofdstad Parijs mogen door brengen, zijn gisteren in Den Haag door de cultureel adviseur van de Franse Ambassade A. Riottot, officieel gelukgewenst met hun prijs. Uit een totaal van ruim 200 inzendingen aan een wedstrijd, die door de Vereni ging van Leraren voor Levende Talen, de Alliance Francaise en de Franse Ambassade voor de eerste maal was uitgeschreven, werd deze school als winnaar aangewezen. Alleen lagere scholen, waar buiten het lesprogramma ook Frans wordt onderwezen, en middelba re school uit de provincie Utrecht konden het afgelopen jaar aan deze wedstrijd meedoen. Volgens de Franse organisator, dhr. Persijn, zal deze deelname dit jaar uitgebreid worden tot al le middelbare scholen tot en met de derde klas. LEIDEN - De Leidse universiteit is bereid vijftien tot der tig uit Suriname uitgeweken medische studenten te plaatsen. De gelukkige zes prijswinnaars met hun Franse lerares mevr. Nagel e ambassade. Boven: (van links naar rechtsPatrick ter Weeme, Andrea 1 Duik; onder: Ilse Dreef en Marianne van Dockum. Is het zelf bouwen van een eigen woning een alternatief voor de stagnerende sociale woning bouw? Deze vraag is zeker op dit tijdstip actueel. Het rijk geeft steeds minder geld voor de bouw van woningen voor mensen met de lagere inko mens. De bouw stagneert en de vraag naar woonruimte wordt alsmaar groter. Zo ook de vraag naar grond om een eigen woning te bouwen. In Zoeterwoude komt binnen kort weer grond beschikbaar voor zelfbouwers. Om precies te zyn achttien kavels van zo'n tweehonderd vierkante meter. De grondprijs is redelijk: 205 gulden per vierkante meter, zo dat de totale grondkosten per kavel rond de veertigduizend gulden schommelt. Het initia tief om dit project te beginnen is afkomstig van de gemeente. "In het verleden hebben we veel vraag gekregen voor een kavel grond om zelf een wo ning te bouwen", aldus ge meentesecretaris Kruithof. Nadat het plan vorige week in de commissie openbare werken werd behandeld is het aantal gegadigden (toen twaalf) geste gen. Elke dag melden geïnte resseerden zich nog bij de ge meente Zoeterwoude. Het is de bedoeling dat er twee wonin gen onder één kap worden ge bouwd. Daar zijn de kavels groot genoeg voor en er blijft dan ook nog "een leuk stukje tuin over", aldus Kruithof. De gemeente zal bij de verkoop van de grond voorrang geven aan mensen die uit Zoeterwou de komen en een woningwet woning achterlaten. Niet nieuw Het verschijnsel zelfbouw is ove rigens niet nieuw. Al sinds jaar en dag bouwen mensen hun ei gen woning. Vaak zijn dat mensen met veel geld die een bungalow of villa willen heb ben, aangepast aan hun eisen. Het grote struikelblok voor ve len anderen waren tot voor kort ook de hoge grondprijzen. Zonder ettelijke tienduizenden guldens op zak hoefde men vaak niet eens te overwegen om een eigen woning te bou wen. Toch zijn er eind jaren '50 al eens goedkope zelfbouwwo- ningen neergezet in de War- mondse Julianastraat en Irene- straat. Ruim anderhalf jaar geleden be gon de stichting ZOEK (Zeven Onder Eén Kap) met het bou wen van een zevental wonin gen in Leiderdorp. Hoe zijn de ervaringen nu zes weken voor dat het huis klaar is? Zelfbou wer Zuidervaart: "Als ik weer zou moeten beslissen zou ik het wederom doen omdat het - laat ik het een beetje bekla genswaardig zeggen - het de enige manier is voor ons soort mensen om aan een eigen huis te komen". Voorlopig is het Blankaartpark in Zoeterwoude het laatste project. In deelplan 8 van de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Haaswijk is nog wel ruimte voor zelfbouwers, maar dat duurt nog wel enkele jaren. Ook in de uitbreidingsplannen van Leiderdorp (Buitenhof- Midden en -West) is in principe nog rekening gehouden met zelfbouwers. In Wassenaar is zelfbouw nog nooit voorgeko men en zal er ook nooit voor komen. Volgens een gemeen tewoordvoerder is daar te wei nig grond voor. Onmogelijk Duidelijk is wel dat de belang stelling voor zelfbouw toe neemt. Toch zijn de gemeenten en Zuidervaart niet erg opti mistisch over de toekomstmo gelijkheden voor de zelfbou wers met een bescheiden beurs. Warmonds gemeentese cretaris Zoetemelk zeer reso luut: "Zelfbouw zonder rijks subsidie is onmogelijk voor die categorie. Het is geen alterna tief voor de sociale woning bouw. De belangstelling zal dan ook afhangen van het feit of de mensen subsidie krijgen van de rijksoverheid". En zoals iedereen weet wordt het aantal gesubsidieerde woningen die er mogen worden gebouwd - door Henny van Egmond zeker voor de kleine gemeen ten - steeds minder. Zelfbouwer Zuidervaart geeft ook grif toe dat de bouw van zijn huis zonder een subsidie van de rijksoverheid (gelijk aan die van een premie A-wo ning) niet mogelijk was ge weest. Door het zelf te bouwen bespaart Zuidervaart de loon kosten. Het grote nadeel is ech ter dat je door de rijkssubsidie in je handelen wordt beperkt. "Het is leuk om je eigen wo ning te bouwen in de sociale sfeer maar je bent wel met han den en voeten gebonden. Een voorbeeld: voor een muurtje staat een bepaald normbedrag. Als je dat muurtje nu zelf wil metselen en je kunt een goed koop steentje krijgen dan mag dat niet, want dan kom je bo ven het normbedrag uit waarin met loonlasten rekening ge houden is. Dat is eigenlijk heel raar, want als ik een maand na dat het huis klaar is steenstrips ga halen bij Bouwvaria dan mag ik ze er wel opplakken. Dan kost nuj dat dubbel zo veel", aldus Zuidervaart. Zuidervaart denkt ook dat het niet mogelijk is een eigen wo ning te bouwen als je niet zelf afkomstig bent uit de bouwwe reld. Je weet niet waar je goed koop materiaal kunt kopen en je zult veel werk toch nog door een aannemer moeten laten doen, aldus Zuidervaart. De toekomst van zelfbouw wordt nu niet meer bepaald door de vraag of je geld hebt of niet. Andere voorwaarden (premie en zelfwerkzaamheid) moeten nu worden vervuld en juist die voorwaarden lijken voor veel mensen het struikelblok om hun eigen woning te bouwen. Het is dan ook terecht om niet te veel betekenis toe te kennen aan zelfbouw. De woningnood lijkt er in elk geval niet door te worden opgelost. Burgerlijke stand Niekerk; R. van Oort en N.M. Ceinola; M.N.B. van der Horst en S.A.M. Prins; M. Ouwerkerk en W. Heruer; G.J. de Hong en D.E. Dool; S M. Overdijk en P.P. Vergeer; G. van den Burg Boom; H.G. van Polanen en M.C. Polanen; J. Arnoldus en J.A.M. vai Weijden; B.M. Tax en C.W. Roelandse: Dat staat in een brief die de rector 'prof. dr. A.A.H. Kassenaar giste ren heeft gestuurd aan de recto ren van de andere universiteiten. De Leidse rector spreekt in zijn brief de hoop en verwachting uit dat andere universiteiten een zelfde gebaar zullen maken. Vol gens de Leidse universiteit mag de opname van de Surinaamse studenten niet betekenen dat er nu minder vluchtelingen van an dere nationaliteit aan de univer siteit kunnen worden opgeno- Hoe de opname organisatorisch en financieel zal worden geregeld is nog niet bekend. De Leidse uni versiteit heeft hierover contact opgenomen met het ministerie van onderwijs. Een woordvoer der van het departement zei des gevraagd dat de zaak wordt be studeerd. Volgens gegevens van het univer sitair asielfonds zijn er zeventig tot negentig medische studenten uit Suriname naar ons land uit geweken. Surinaamse studenten zelf noemen een aantal van 120, de helft van het totaal dat aan de medische faculteit in Paramari bo studeerde. De universiteit van Suriname is gesloten sinds op 8 december vijftien tegenstanders van het regime Bouterse werden geëxecuteerd. Met name aan de medische faculteit heeft sinds dien een grote uittocht plaatsge vonden van zowel studenten als docenten. Onderwijs aan deze fa culteit is in feite onmogelijk ge worden. Uitgeweken Surinaamse medische studenten beraden zich morgen op een speicale bijeenkomst in Delft op hun situatie. Zij zullen zich mogelijk verenigen in een organisatie die hun belangen moet verdedigen. LEIDEN - Het aanvankelijk aangekondigde optre den van het fluit/piano-duo Koos Verheul en Jan van der Meer kon gisteravond door onvoorziene om standigheden bij het Residentie Orkest niet door gaan. In hun plaats speelden in de Kapelzaal de flui tiste Machiko Takahashi en de pianiste Danièle De- chenne. K&O had geen betere vervangsters kunnen kiezen, zo bleek al in de eerste maten van de Suite paysanne hongroise van Bartok: smetteloos samenspel stoe lend op een onberispelijke techniek, virtuoos in de goede betekenis van het woord. Strak ritmisch en puttend uit een zeer groot arsenaal van klankkleu ren werd de stemming van ieder deel van deze ver zameling Hongaarse liederen en dansen feilloos ge troffen. In Casella's Barcarola et Scherzo trof de uitfrasering van de vloeiende melodische lijnen in het eerste deel, besloten door een speels en luchtig opgediend Scherzo. Na het verfijnd en helder van toon gespeel de Andante van Mozart kon men kennismaken met een tweedelige Fantaisie van een mij onbekende componist, Ph. Gaubert, kennelijk uit de impressio nistische hoek. Hij schreef een uiterst dankbaar en welluidend speel stuk voor de fluit, waarvan alle mogelijkheden door Machiko Takahashi werden uitgebuit. Na de pauze klonk de monumentale Sonate in A gr.t. van César Franck, oorspronkelijk geschreven voor viool. Alle kwaliteiten van haar spel nog eens samenvattend, zag Machiko Takahashi kans ons de typisch violisti- sche trekjes in deze sonate te doen vergeten, ge steund door de voortreffelijke begeleiding van Da nièle Dechenne, wier kwaliteiten als kamermuziek- speelster en begeleidster genoegzaam bekend zijn. MIES ALBARDA. LEIDEN - Amy Gale, Gerrit Tim- mers en Ton Lutgerink hebben in de loop der jaren een heel ei gen vorm van theater ontwik keld. Tot op heden werden bij die eigen uitdrukkingsvorm tek sten van anderen als leidraad ge bruikt. Voor "Midnight Mail", hun jongste produktie, die gisteravond in het LAK-theater werd gebracht, hebben ze ook de teksten zelf ge schreven. Het resultaat is een heel persoonlijke vorm van thea ter. De voorstelling is een calei doscopisch geheel, waarbij de drie spelers in korte fragmenten uitbeelden wat hen zoal bezig houdt. De teksten gaan over heimwee, Amerika, over subsi die, maar vooral over de moder ne dans als uitdrukkingsvorm. Als persoonlijke twijfels de basis voor een voorstelling vormen, leidt dat snel tot navelstaarderij Midnight Mail: tussenhalte bij Amy Gale c.s. die zeer de moeite waard is In het geval van Amy Gale c.s. is daar geen sprake van. Het per soonlijke wordt tegelijk gerelati veerd. Moderne dans wordt in een aantal geslaagde persiflages fraai op de hak genomen. De ge drevenheid van Amy Gale vindt een subtiel tegenwicht in de on handige schlemieligheid van Ton Lutgerink en Gerrit Tim- mers. De drie persoonlijkheden van de spelers vormen de sterkste kant van de produktie. Hun indivi duele inbreng is in elk van de fragmenten duidelijk te herken nen. Hun consequente spel maakt ook, dat de verschillende scènes uiteindelijk een samen hangend geheel vormen. "Mid night mail" wekt enigszins de in druk van een tussenhalte, een aarzeling tussen moderne dans en praten over moderne dans, tussen toneel spelen en jezelf na doen. Maar het is wel een tussen halte, die de moeite waard is om aan te doen, en die duidelijk maakt dat de visie op theater van dit samenwerkingsverband boeiende resultaten op kan leve- Trouwens, alleen al het beschilder de papieren decor van Tom van den Haspel rechtvaardigt een be zoek aan Midnight Mail. ARIEJAN KORTEWEG maand. 14.30 li Bhagwancentrum, Breestraat 56 - Bhagwan op video, 17 uur. Petruskerk - gebedsdienst voor een heid, 19 uur. Wassenaarse Slag - strandloop, 11 uur. Kerkcentrum De Regenboog - thee concert door het strijkensemble o.l.v. Pauline Zondag, 15 i MAANDAG Werklozen Advies Centrum, Breestraat 19 - ma. t/m vr. van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den, Lange Mare 45 - 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel, Haarlemmerstraat 73b - spreekuur Comité Gasprnsverhoging NEE, di. van 10-11 uur. Architektenwinkel, Oude Vest 163 - kosteloos advies, 17-18 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11 - ama teurfotografie, 20 uur. Het Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17 films: Fata Morgana en La Soufrie- Genootschap, 20 v In de Vrolijcke Arke, Pieterskerkchoor- steeg 15 - informatieavond over ge spreksgroep alleenstaande v Leiderdorp - gemeentehuis, raadsver gadering, 20 uur. Voorschoten gemeentehuis, gecombi neerde commissievergadering, 20 uur. terdag om 8 i eindigt zondag c Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnen stad-Noord, Groenoord, Kooi, Meren- wykiE.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877; spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk en de Waard: zat. 8 uur tot zon. 8 uur; F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347; spreekuur volgens afspraak. zon. 8 uur tot 24 uur: A van Luyk, Was- straat 2a, tel. 122522; spreekuur volgens afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: zat. 8 uur tot zon. 8 uur: E.H. Nieu- wenhuis, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918; spreekuur 12 en 17 uur. zon. 8 uur tot 24 uur: D. Hammerstein, tel. 720936; spreekuur volgens afspraak. Voor de praktijk^van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Z wijnenburg: R. van Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 133834; spreekuur 11-11.30 uur in gezondheids centrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - P. van 't Woud, tel. 410070 (zat.); L. Middendorp, tel. 410070 (zon- .);Beide dagen spreekuur van 12.30-13 uur op de Hoofdstraat 40, tel. 410070- Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 174955 Voorschoten - zat. B. Schotanus, Leid- seweg 305, tel. 071-766462; zon. W. v. Dam, Palestrinalaan 29 tel. 3960. APOTHEKEN De avond-jiacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vryd. 21 jan. tot 28 jan. door: Apotheek "de Alöe", Leven daal 161, tel. 120502; Apotheek "Beker". Lijtweg 4, tel. 155482. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muur- ling, Helder en Roest: G. Roest, Haag- huishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058 Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Ken nedy laan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071-768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door:T. Domburg, Loevestein 42, Leiderdorp, tel. 891039. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Ryn; 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma. t/m don. van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma., woe., vr., van 13- 13.30 uur Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7. tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641 OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Post uitsluitend LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen Krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83,60 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incasaogiro) Directie; G. Koopman Adj.dir.N Qüakernaat Wnd-hoofdredacteur R D Paauw Commentaren R. D Paauw. W.F J. Wirtz en A A. van Brussel Ptv AJg redactiechef Rubhekchefs J. Kroon (stad) B W T Jungman (ptv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J Wirtz (bin/buit/ec J. Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo, Rome. Madrid. Mexico en Wenen tel. 071-144941, Cst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2