Het Hongaarse wonder Economie en democratie teveel op Staatslening slokt Beursweek Economie Extra Internationaal Westerse welvaart in het Oostblok ZATERDAG 22 JANUARI 1983 Extra PAGINA 21 Op de taxistandplaats kijk ik nog even naar het controversiële Hilton. De strak blauwe lucht en de Matthiaskerk weerspie gelen scherp in de grotendeels glazen zijwand van het nieuwe gebouw. Iemand tikt op mijn schouders. „Taxi, meneer? Ik heb een privé-taxi hier", zegt een baardige jongeman van voor in de dertig. Snorders? Hier? Na een korte aarzeling wint mijn nieuwsgierigheid. Mijn vlotpratende snorder zegt ingenieur te zijn die er op deze manier wat bij scharrelt. „Mag dat", vraag ik met geveinsde onschuld. „Iedereen heeft hier een tweede baantje. Het wordt zelfs aangemoedigd. Als je het maar opgeeft voor de belas ting", antwoordt mijn chauf feur blijmoedig. Op de rand van de strakke Oost- europese plan-economieen en de westerse vrije markten pro beert Hongarije (ruim tien mil joen inwoners en twee-en-een- half maal Nederland) een wan kel evenwicht te vinden. Offi cieel, vooral op het gebied van de buitenlandse politiek, lopen de Magyaren keurig in de Kremlin-pas. Geen onvertogen woord over de oosterburen. In de kranten en op partijverga deringen heten wij onveran derlijk imperialisten, kapitalis ten en militaristen. De War- schau-pactlanden daarentegen zijn bij die gelegenheden be vriende en vredelievende na ties die het beste met de mens heid voorhebben. Op econo misch gebied echter bewan delt Hongarije, zowel intern als in relaties tot het buitenland, een weg die men vergeefs in de standaardteksten van de ortho doxe marxisten zal zoeken. Om maar een paar voorbeelden te noemen: in sommige beroe pen zijn privé-verdiensten tot 100.000 forint belastingvrij (on geveer 7000 gulden) per jaar mogelijk; (de Hongaarse Jan Modaal verdient zo'n 4000 fo rint per maand), particuliere bedrijven zijn niet langer taboe en worden zelfs aangemoe digd. De enige beperking is dat zij niet groter mogen zijn dan 25 personeelsleden. Van het huizenbezit is 70 procent particulier of semi-particulier (met erfrecht). De meeste staatsondernemingen en coö peraties kunnen als han delspartner zowel in Hongarije als met buitenlandse onderne mingen volkomen zelfstandig optreden; en joint-ventures met westerse ondernemingen in verschillende vormen schie ten als paddestoelen uit de vruchtbare Hongaarse grond zelfs Philip Morris maakt een Hongaarse Marlboro en de Duitse foto-gigant Quelle heeft in Boedapest net een nieuwe winkel geopend. Op het moment dat ieder gezond denkend mens zijn hart vast houdt over de ontwikkelingen in Polen, dat Roemenië in feite al bankroet is en de Tsjechen op de rand daarvan balance ren, en de Sowjet-Unie voor enorme hoeveelheden graan bij de Verenigde Staten moet aankloppen, op dat moment spreken westerse bankiers en het Internationale Monetaire Fonds hun vertrouwen uit in de Hongaarse economie, door nieuwe leningen en kredieten te verschaffen. Niet dat de algemene economi sche malaise ongemerkt aan deze Balkanstaat voorbij gaat. Maar de Hongaarse economie staat er volgens de meeste des kundigen relatief aanzienlijk rooskleuriger voor dan die van haar Comecon-partners. Wie eind 1956, toen de Russische tanks in Hongarije orde op za ken stelden en Janos Kadar in Het zat de Amsterdamse Effec tenbeurs deze week niet mee. Over de gehele linie traden winstnemingen op die niet door nieuwe vraaggolven wer den opgevangen. Zowel de obligatie- als de aandelen markt zagen de indexcijfers van de koersgemiddelden flink teruglopen. Het proces van de koersreaoties werd bovendien nog in de hand gewerkt door een lauwe stemming in Wall Street, waar eveneens een ze kere afbrokkeling optrad. Maar het meest zat onze beurs het vooruitzicht dwars dat over ruim een week het enorme be drag van vijf miljard gulden op de jongste 7,5 pet-staatslening moet worden betaald. Welis Boedapest het roer in handen nam, zou hebben voorspeld dat over enige jaren de Oosteu- ropese handelspartners in wes terse valuta voor Hongaarse produkten zouden betalen, die door Jan van der Weide was waarschijnlijk gek ver klaard. En degene die in 1968 uit het koffiedik zou hebben gehaald dat de Tsjechen in 1982 massaal de Hongaarse grens over zouden trekken om eten te kopen en een beetje aan de vrijheid te ruiken bij dezelf de mensen die mede hun Praagse lente om zeep hielpen, die was het niet veel beter ver gaan. Toch is dat precies wat op het ogenblik gebeurt. Ironisch ge noeg zijn het juist die twee jaartallen met de daarbij ho rende dramatiek, die een door slaggevende rol hebben ge speeld bij de creatie van het huidige Hongaarse experi ment. Het gaat hier te ver om alle maat regelen van 1957 en 1968 in de tail te bespreken. Globaal, en met het nodige voorbehoud, kan gezegd worden dat in 1957 de strakke plan-economie in de agrarische sector vaarwel werd gezegd, het marktmecha nisme van vraag en aanbod werd herontdekt. De les die de waar zal rond 30 procent van uit het buitenland worden bin nengebracht, maar ook daar van is niet zeker of er eerst niet met hoog in koers opgelopen hoogrentende stukken winst genomen wordt om met het vrijkomende geld de nieuwe inschrijving te betalen. Dat het grote publiek in elk geval wel tot verkoop overging, bleek uit de grootste koersda lingen die juist bij dit soort le ningen optraden. De 12,75 pct- staatslening zakte van 137 pro cent op 132 procent en de 12,5 pet-lening van 126 procent op 122 procent. Ook de snelle da ling van de jongste staatsle ning zelf die vorige week nog rond 101 procent stond, maar Hongaren uit de opstand in Boedapest hadden geleerd, was dat zelfs een socialist niet alleen van een ideologie kan le ven. In 1968, terwijl de ogen van de wereld op Praag waren gericht, kreeg in Hongarije de agrari sche sector een nog grotere vrijheid, maar nu werd ook het niet agrarische deel van de eco nomie bij de verregaande libe ralisering betrokken. Kortom, de staat trok zich terug uit het econmisch gebeuren waar dat mogelijk was. 'Beslissingen op het laagst mogelijke niveau', werd het officiële streven, en 'loon naar werken' werd het credo. Bovendien werd de bij na spreekwoordelijke Oosteu- ropese bureaucratie de oorlog verklaard. Geen koe In 1964 hoorde ik voor het eerst dat Bulgarije de grootste koe ter wereld bezat. Hij at in Sofia en werd in moskou gemolken. Vorig jaar circuleerde dezelfde grap in Warschau. Heeft Hon garije ook zo'n koe? Dr. Satt- ler, directeur van de Hongaar se Handelskammer (een soort Kamer van Koophandel met uitgebreide bevoegdheden) lacht. „Nee, die heeft Honga rije op het ogenblik niet", ant woordt de vroegere carrière-di plomaat en gerenommeerd econoom Sattler. „De alumi- niumzaak bijvoorbeeld is voor nu weer beneden de 100 pro cent viel, gaf aan dat de betaal- datum nadert. Vele beleggers hebben kennelijk ingeschre ven in de hoop tijdens de ver dere snelle rentedaling aan de dan optredende koersstijging wat te kunnen verdienen. In de maand die meestal tussen de inschrijvings- en de stortings datum verloopt, is dat bij vele leningen van vorig jaar zeer wel gelukt. Maar ditmaal gaat het vliegertje niet op. Ook de Nederlandsche Bank voerde opvallende steunopera ties uit op de geldmarkt om hier bij te springen in de liqui- diteitskrapte die door het vrij maken van geld voor de jong ste staatslening dreigt te ont ons zeer voordelig. Zoals u weet hebben wij nauwelijks energiebronnen en het is be kend dat de weg van bauxiet naar aluminium enorme hoe veelheden elektriciteit kost. Die krijgen we uit de Sowjet- Unie en betalen we met agrari sche produkten, waarvoor de afzet dus is verzekerd". Hoe kan het dat Hongarije ogen schijnlijk een welvarender in druk maakt dan het aanzienlijk produktievere en rijkere Oost- Duitsland? Nogmaals dr. Satt ler: „Ogenschijnlijk, ja. De Oostduitsers leven misschien iets minder uitbundig dan wij, maar dat is een kwestie van prioriteiten. Als een jong stel in de DDR trouwt, krijgen zij bijna onmiddellijk een huis toegewezen. Bij ons is de wo ningnood nog steeds volksvij and nummer een. De les die wij uit de gebeurtenissen van 1956 hebben getroffen, was dat er meer speelruimte voor het marktmechanisme van vraag en aanbod moest komen. Op die manier hebben wij onze le vensstandaard aanzienlijk kunnen verhogen. „Bovendien hebben wij de laat ste jaren een beetje boven onze stand geleefd. We hebben meer uitgegeven dan we verdien den. De tekorten op onze han delsbalans rezen aan het eind van de jaren zeventig de pan uit. Gelukkig hebben wij dat tekort vorig jaar bijna tot nul kunnen reduceren. Maar wij staan. Waarschijnlijk om die reden bleef de gulden in het valutaverkeer overeind, on danks de discontoverlaging van vorige week die onze cen trale bank op haar eentje door voerde. Maar in financiële kringen luidt het oordeel dat de koersdalingen op de obliga- tiemarkt, juist vanwege dit technische feit, maar van korte duur zullen zijn. Wel wordt het nu tijd dat er van buiten onze grenzen duidelijke navolgende ontwikkelingen te signaleren vallen, zoals in de Duitse Bondsrepubliek en Amerika. Maar ook in die landen was deze week sprake van een zekere krapte op de geldmarkt, waar door bijvoorbeeld de Ameri kaanse dollar een verbluffend herstel liet zien. Vonge week was er nog sprake van de mo gelijkheid dat op korte termijn zitten nog wel met een schuld van acht miljard dollar. We hebben bijna procent van al de harde valuta die we door onze export binnen krijgen nodig om alleen al de rente over dat bedrag te betalen. Daar komt nog bij dat vanwege de alge mene economische malaise geld op het ogenblik schaars en duur is. Dus lenen we ook een stuk moeilijker. Daarom hebben we besloten onze im port deze winter wat te beper ken". „Ook intern nemen we de nodige maatregelen om de consump tie iets terug te dringen, door de prijzen op een realistischer niveau te brengen. Als je in de wereldeconomie een rol wilt spelen, kun je de mensen niet langer 500 forint (35 gulden) huur per maand laten betalen. Dat is zelfs niet genoeg voor het onderhoud van de huizen". .Hongaren zijn slimme men sen", zegt een Amerikaanse be roepsdiplomaat die reeds lang in het Oostblok verblijft. „Er is nauwelijks met ze over te pra ten, maar diep in hun bewust zijn leeft de les van 1956 nog zeer sterk. Zij beseffen een voor een dat zolang zy de poli tiek, dus de officiële politiek, met rust laten, die politiek hen ook met rust laat. Het zijn evenwichtskunstenaars. En je ziet het resultaat. Dit land is toch niet meer te vergelijken met welk ander Oosteuropees land dan ook". een prijs van 2,50 zou worden bereikt, maar deze week steeg in Amsterdam de dollarwaarde weer tot 2,65 gulden, dat is on geveer tien cent meer dan een week geleden. Doordat bin nenkort belangrijke presiden tiële verklaringen over het fi- nancieel-economische beleid voor 1983 in het Congres te ver wachten zijn, zou een verdere discontoverlaging in de Ver enigde Staten nog wel even op zich kunnen laten wachten. De slechter wordende conjunc tuur vereist echter nieuwe sti muleringsmaatregelen. Gelukkig blijven er positieve ontwikkelingen voor een mil der renteontwikkeling op wat langer termijn. Zo stelde de Rabo Hypotheekbank deze week weer 7 pet-pand brieven beschikbaar. Sedert 1972 zijn voor dit soort papier niet zulke lage rentctypen meer op de markt geweest En in Wall Street gingen deze week de obligatiekoersen juist sterk omhoog. Maar de koersdalin gen op onze obligatiemarkt maakten ook winstnemingen los op de aandelenmarkt. Het hoge niveau van een groot aan tal prominente fondsen veroor zaakt al geruime tijd een zeke re labiliteit die direct aan de dag treedt zodra buitenlandse aankopen achterwege blijven. En die lieten zich deze week vrijwel niet zien. Daarbij ont wikkelde Wall Street zich eni germate terughoudend en bleef m afwachting van het geen president Reagan in de twee toespraken tot het Con gres over de economie te ver tellen zal hebben. Vooral de omvang van het begrotingste- kort in 1983 en 1984 staat in het centrum van de belangstelling. Het forse herstel van de dollar steunde het koers beloop van onze topfondsen Kon. Petro leum, Unilever en de KLM. Zij bleven vrij goed op niveau en KLM liep zelfs flink op. Opval lend goed lag ditmaal ook VNU, die een herstel boekte van f5. Verenigde Glas was door een goed bednjfsbericht f 10 hoger, maar AMEV kwam onder emissiedruk door de kleinhandel voor nieuwe aan delen; het fonds moest f5 af staan. Vuf gulden verloren ook: NedlJoyd, Elsevier NDU, BOG, Holec, Douwe Egberts, Nutricia en Gist-Brocades Het algemeen gemiddelde van de aandelenmarkt moest twee punten afstaan. De obligatie- ïndex viel zelfs drie punten te rug. KaflHÉt JTi door C. Wagenaar Wie wel eens in Oost-Europa is geweest, maar nog nooit in Hongarije, wacht in Boedapest een schok. Er is van alles te koop. Bij de fruitkramen langs de Rakocti Ut, in de cafeetjes, in de kledingszaken. Mogen Westerlingen al verbaasd zijn over dit ietwat on verwachte uiterlijk van een Oosteuropese, socialisti sche, volksrepubliek, bij de Oostduitsers, Tsjechen, Roemenen en Russen die Boedapest bezoeken, puilen de ogen uit het hoofd. Niet alleen vait het de Comecon- genoten op dat politie-agenten en militairen bijna vol komen in het straatbeeld ontbreken, zij zijn vooral van hun stuk gebracht door de schijnbare overvloed aan consumptiegoederen in de winkels en de relatieve wel vaart die de stad uitstraalt. Jan van der Weide keek het aan en zocht naar de achter gronden van het Hongaarse wonder. Boedapest: een Par(ad)ijs in het Oostblok Theoretische recepten om idealen te bereiken stranden nogal eens op de weinig buigzame realiteit van alledag. Zo'n realiteit is in het Westen bijvoorbeeld de democratie, die van haar dienaars een voortdurende bereidheid tot het sluiten van compromissen verlangt. Dat is een bittere pil voor mensen met één groot ideaal, te bereiken met behulp van één duidelijke theorie. De economische wetenschap, het is al vaker gezegd en geschre ven, heeft in het verleden geregeld de indruk gewekt dat voor één probleem, ook maar één oplossing bestaat. Als er een moei lijkheid de kop op stak, rolden de economen weliswaar door de kranten en vakbladen met heel uiteenlopende oplossingen, maar ter geruststeling was er altijd iets van de schijn dat de ene econoom gewoon zoveel knapper was dan de anderen, dat zijn theoretische oplossing ook de voorkeur verdiende Verschillen van inzicht onder economen, werken door in het poli tieke bedrijf. Zo zweren socialisten doorgaans bij de theone van de econoom Keynes en houden conservatieven het op de bood schap van zijn collega Friedman. Een wereld van verschil want de een ziet in het eonomische leven bijvoorbeeld een hele grote rol van de overheid weggelegd, terwijl volgens de ander de over heid zich zo min mogelijk met de samenleving moet bemoeien. Nu is de ene democratie de andere niet en zijn er landen waar nooit een coalitieregering aan het bewind is, maar altijd één partij het voor een bepaalde periode mag zeggen. Dat dat zo op het eerste oog heel wat compromissen scheelt blijkt bijvoor beeld in Frankrijk waar het sinds Mitterand het Elysée bewoont veel Keynes is wat de klok slaat, en in Engeland waar Thatcher in Dowingstreet 10 Friedman in ere houdt. Londen en Parijs zouden als geen ander kunnen bewijzen dat een democratie met een compromis-arme politiek de heilstaat spoedig binnen be reik brengt. Om een aantal redenen gaat dat niet op. In de Westerse economie zijn landen sterk op elkaar aangewezen en kunnen regeringen het zich eigenlijk slecht permiteren om op vitale punten een afwijkende koers te varen, dat vindt bijvoorbeeld de OESO, de Parijse organisatie voor economische samenwerking en ontwik- door Ton van Brussel keling en promotor bij uitstek van eenvormigheid van beleid. Een ander bezwaar: in een periode van crisis zijn stokpaarden en dogma's uit den boze en moet politiek vooral flexibel zijn, zo vinden veel liberalen. Deze week stond nog een derde opvatting in de belangstelling, die de democratie in zijn algemeenheid raakt. Oud-minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger, tegenwoordiger onder meer vast medewerker van het opinieweekblad Newsweek, schreef in dat blad onder de kop: "Om de wereldeconomie te redden" on der meer: "In geïndustrialiseerde democratieën zijn nu dertig miljoen mensen werkloos. De ontwikkelingslanden gaan ten on der aan een uitzichtloze schuldenlast. Economisch herstel door bezuinigingen zal ook voor de de meest ontwikkelde democra tieën te lang op zich laten wachten; in de Derde Wereldlanden kan dat een politieke chaos veroorzaken". Dat een chaos in de derde landen het Westen voor grote proble men kan stellen, werd deze zomer duidelijk toen Mexico niet instaat bleek zijn schuldenlast aan het Westen af te betalen en Westerse banken voor hun belangen vreesden. Dat voorbeeld maakte weer eens duidelijk dat egoïsme reden genoeg kan zijn om het lot van de Derde Wereld serieus te nemen. De benadering van Kissinger houdt tevens in dat het geduld van de kiezers, in welk democratisch systeem ook, altijd een factor van belang is voor beleidsmakers. Met andere woorden: wie de luxe kent van een kabinet waarin één theorie richtsnoer van beleid kan zijn, moet toch compromissen sluiten, om zijn kie zers van bijvoorbeeld zoiets als burgelijke ongehoorzaamheid af te houden. De boodschap van de republikein Kissinger is een krachtig plei dooi tegen bezuinigingsdogmatiek, maar wil dat nu zeggen dat hij opeens van Friedman tot Keynes is bekeerd? Vast niet Hij is gewoon de pragmaticus die op tijd eieren voor zijn geld kiest Ondernemingen, zo is zijn redenering, zijn niet gebaat bij een samenleving die zich tegen de regering keert, hoe ondernemers- vriendelijk die regering ook mag zijn. Democratie, dat is wat het volk wil, zo heet het simpel en zo blijkt het als de (economische) nood het hoogst is ook te moeten zijn.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21