LEIDSCH DAGBLAD Druk op kernwapenoverleg Strengere bepalingen voor anesthesisten Kosmos valt zondag of maandag Corruptie topambtenaar uit Alphen Man gedood door trein Russen dreigen met weglopen Geslaagde proefvlucht Pershing II Van der Stoel ambassadeur Ministerie VS: het gaat goed in El Salvador ZATERDAG 22 JANUARI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36992 Directeur. G. Koopman Wnd -hoofdredacteur R. D Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 A8 LenJen •Voor tol nes m cotofon 28 PAGINA'S Het Dorp 20 jaar later PAGINA 15 Joegoslavië ZOETERMEER (GPD) - Een top ambtenaar van de centrale direc tie van het ministerie van volks huisvesting in Zoetermeer heeft zich waarschijnlijk jarenlang la ten omkopen. Het gaat om de 58- jarige D. S. uit Alphen aan de Rijn die zich door zijn dubieuze rol de bijnaam „Ongekroonde koning uit de cv-wereld" ver wierf. Als belangrijkste adviseur tussen woningbouwvereniging en in stallatiebureaus en toeleverings bedrijven voor cv-apparatuur, zou S. in de afgelopen jaren voor enkele honderdduizenden gul dens aan steekpenningen heb ben ontvangen. Het corruptieschandaal is door een onderzoek van de eigen opspo ringsdienst van het ministerie aan het licht gebracht. S. is nadat hij enige dagen heeft vastgezeten op het politiebureau in zijn woonplaats, gisteren voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. Hoewel het onderzoek nog maar net is begonnen staat nu al bijna vast dat de corruptie een grote omvang heeft. Behalve geld zou S. ook gratis reizen hebben aan genomen en door relaties betaal de bezoeken aan sexclubs heb ben gebracht. Bedrijven die wei gerden om de gunsten van de topambtenaar te kopen, kwamen nauwelijks met leveranties en opdrachten aan bod. ZOETERWOUDE (ANP) - Op het baanvak Leiden-Alphen aan den Rijn, ter hoogte van Zoeterwoude, is gistermid dag de 48-jarige H. van Dalen uit het Gelderse Brakel door een trein aangereden en op slag gedood. In verband met de bouw ter plaatse van een tunnel was de man bezig met beschoeiings werkzaamheden langs de spoorbaan. Toen hij een paal wilde oppakken, draaide hij zich met zijn rug naar de spoorlijn toe, waarop een aankomende trein hem raak te. Het treinverkeer tussen Utrecht en Leiden hep als ge volg van het ongeval een ver traging op van drie kwartier. Voor de suksesvolle verkoop van uw huis. PIZZERIA PINOCCHIO Pizza's uit hout-Sven. Uniek in Leiden!! Vlees- en vis-specialiteiten. Iedere avond speelt de zanger/gitarist DINO DA CAPRI Tel.: 071-149960. Droog WASHINGTON (AFP, Reuter, ANP) - De Sowjet-Unie heeft gedreigd uit het Start-overleg met de VS te stap pen als het plan doorgaat om van eind 1983 af Ameri kaanse raketten voor de middellange afstand in Euro pa te plaatsen. President Reagan en vice-president Bush rechtsvan de Verenigde Staten post laars Nitze f tweede van links) en Rowny. Het viertal nam gisteren de 'tactiek' door i weer te beginnen besprekingen met de Russen. DEN HAAG (ANP) - Anesthesis ten zullen voorlopig onder be paalde voorwaarden aan r maal twee operatiepatiënten te gelijk algehele anesthesie (verdo ving) mogen toedienen. Dit heeft de geneeskundig hoofdinspec teur van de volksgezondheid Van Gestel vandaag meegedeeld op een congres van de Neder landse Vereniging voor Anesthe siologie in Den Haag. Met deze mededeling hep Van Ge stel vooruit op de uitspraak van de overheid over een advies waarin de Gezondheidsraad tal van aanbevelingen heeft gedaan over normen en voorwaarden voor de beoefening van de anes thesiologie. Doorvoering van die aanbevelingen is volgens Van Gestel nog niet snel te verwach ten, mede omdat kwaliteitsver betering die veel geld kost, van daag de dag een moeilijk haalba re zaak is. Over het aantal tafels waaraan anesthesisten tegelijk mogen werken, wilde hij hen echter niet langer in onzekerheid houden. De Gezondheidsraad heeft in prin cipe uitgesproken dat de anes thesist aan slechts één operatie tafel tegelijk mag werken. Zo lang er nog een tekort aan anes thesisten bestaat, acht de raad maximaal twee tafels ook toe laatbaar, onder meer op voor waarde dat de anesthesist altijd zelf de in- en uitleiding van de narcose voor zijn rekening neemt. Van Gestel zei, dat de anesthesist zelf zal moeten beoordelen of de toestand van de patiënt of de aard van de ingreep het toelaat, dat hij zich bezighoudt met een tweede patiënt. Hij noemde het van groot belang dat de patiënt erop kan vertrouwen dat er steeds een gekwalificeerde anes- thesiemedewerker zijn toestand en functioneren observeert. Met de nieuwe norm zal tegen daarvan afwijkende situaties worden opgetreden, zo zei de ge neeskundig hoofdinspecteur. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Anesthesiolo gie, dr. A. Adan, zei, dat een meerderheid van de NVA-leden het twee-tafelsysteem de meest wenselijke vorm vindt. Op het ogenblik neemt het aantal anes thesisten snel toe en het gebeurt niet zo vaak meer, dat een anes thesist aan meer dan twee opera tietafels tegelijk anesthesie geeft, aldus Adan. Dit heeft Paul Nitze, de leider van de Amerikaanse delegatie naar de INF-besprekingen over de Euro-raketten, gisteren gezegd. Het Start-overleg dat ook in Ge- nève plaatsvindt, streeft naar be perkingen van de wederzijdse strategische bewapening. Nitze legde de verklaring af nadat hij met president Reagan had ge sproken, vooruitlopend op de hervatting aanstaande donder dag van het INF-overleg. Bij het gesprek was ook Edward Row ny, die de Amerikaanse afvaardi ging naar het Start-overleg leidt. Rowny onderschreef Nitze's woorden maar beiden wilden niet in details treden. Reagan weigerde eerder op berichten over het Russische dreigement in te gaan. De president verze kerde echter dat het raketten- plan niet van de baan is. "De Russen hebben gezegd dat ze in dat geval zich weieens uit de Start-besprekingen kunnen te rugtrekken", aldus Nitze. Rowny zei dat de Russen duidelijk heb ben gesteld dat ze hun arsenaal niet zullen verminderen als de nieuwe raketsystemen in Europa worden geplaatst. Overigens denkt Nitze dat de Russen met hun dreigement alleen druk wil len uitoefenen en dus niet uit het overleg zullen stappen. Nitze zei dat Reagan hem op het hart heeft gedrukt "met kracht" te werken aan een bevredigend akkoord. Maar ik ben niet ge machtigd een nieuw aanbod te doen, ik moet alleen elk eventu eel serieus voorstel van Sowjet- zijde bekijken, zo zei Nitze. Volgens Nitze verhullen de jongste voorstellen van Moskou zijn be doeling militaire superioriteit te handhaven. Alle vredesbeloftes ten spijt werken de Russen mee als ze eenmaal aan de onder handelingstafel zitten, maar be dreigen ze iedere bondgenoo apart, aldus Nitze. Zolang Mos kou zich zo opstelt moeten we ons aan twee aspecten van ons beleid houden, aldus Nitze ver wijzend naar de voorgenomen plaatsing van de 572 raketten als tegenwicht voor de Russische SS-20-raketten als voor eind van dit jaar geen akkoord wordt be reikt. Hij zei verder dat president Reagan met zijn nuloptie - de 572 raket ten worden niet geplaatst als de Sowjet-Unie zijn raketten van dit type ontmantelt - de Europese vredesbeweging het gras voor de voeten heeft weggemaaid De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Dyess, verklaarde gisteren in antwoord op vragen van Nederlandse journalisten dat het bewaren van de bondge- Morgen: wolkenvelden en droog. Mini mumtemperatuur omstreeks twee gra den. Middagtemperatuur ongeveer vijf graden. Zwakke tot matige zuidelijke wind. 23 januari 1983 Zon op: 08.34 uur, onder: 17.10 uur. Maan op: 12.28 uur, onder: 02.19 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 09.10 en 21.50 uur, laagwater 05.07 en 17.33 uur. 24 Januari 1983 Zon op: 08.32 uur, onder: 17.12 uur. Maan op: 12.54 uur, onder: 03.39 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 10.08 en 22.56 uur, laagwater 06.10 en 18.40 uur. NEW YORK (Reuter/AP) - Het hoofd bestand deel van de Russische spionage-satelliet Kosmos 1402 zal tussen zondagavond 23.00 uur en maandag 07.00 uur Nederlandse tijd neerkomen boven het gebied van de Arabi sche zee. Dat heeft de Sowjet-Unie-gisteren laten weten in een boodschap aan de secre taris-generaal van de Verenigde Naties. Volgens westerse deskundigen is de kans dat de stukken van de kunstmaan in zee terecht zullen komen 70 procent, de kans dat de Sowjet-Unie zelf erdoor getroffen wordt 15 procent, terwijl die cijfers voor Canada 3 en voor de Verenigde Staten 2 procent zijn. Het hoofdbestanddeel van de satelliet bevat volgens Moskou geen radio-actieve frag menten. Het andere deel van de satelliet, dat nucleaire brandstof bevat, keert volgens de Russische verwachting pas half februari te rug naar de aarde. Dit deel zal bij terugkeer in de dampkring uiteenvallen in kleine deel tjes en de radio-actieve straling zal binnen de grenzen blijven die zijn gesteld door de internationale commissie voor radiologische bescherming, aldus de boodschap. Als brandstof had de Kosmos 49 kilo uranium aan boord. Het Amerikaanse ministerie van defensie meent echter dat beide delen van de Kosmos radio-actief zijn. Het Pentagon baseert die veronderstelling op de ervaringen van de Canadese regering bij de opruiming van de Kosmos 954, waarvan delen in 1978 in Cana da neerkwamen. CAPE CANAVERAL (AFP) - De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren een tot nu toe geslaagde proefvlucht onder nomen met de kernraket Pershing II, waarvan de NA VO een aantal wil plaatsen in West-Europa. Een militaire woordvoerder het weten dat de lancering volgens de eer ste gegevens is geslaagd. Het duurt dne tot vier dagen om er achter te komen hoe de proefvlucht precies is verlo pen. Het gaat om de vierde proef vlucht met dit type raket, dat sinds het begin van de proef nemingen in juli vorig jaar niets dan problemen heeft opgeleverd. Volgens een Amerikaanse deskundige wordt de veiligheid van de VS en de Sowjet-Unie steeds afhankelijker van spionagesatellieten als de nu naar de aarde terugtollende Kos mos 1402. De satellieten kunnen foto's door seinen, waarop de nummers van een kente kenplaat van een auto zichtbaar zijn. De Verenigde Staten hebben meer dan 40 mili taire satellieten in de ruimte, waarvan een twaalftal voor inlichtingenwerk. De Russen hebben de afgelopen jaren gemiddeld meer dan 70 lanceringen met een militair karakter per jaar verricht. Het hogere Russische aan tal zou het gevolg zijn van de minder verfijn de electronica aan boord van hun kunstma nen. nootschappelijke eenheid de beste manier is om tot resultaten te komen in Genève. De Sowjet- Unie toonde pas belangstelling voor onderhandelingen nadat de NAVO-landen in 1979 hadden besloten 572 nieuwe atoomraket ten in West-Europa op te stellen en de Sowjet-Unie voorstelden over vermindering van deze kernwapens voor middellange afstand te gaan onderhandelen, aldus de ambassadeur. Over de defensie-inspanningen zei Dyess dat als het Amerikaanse pubhek tot de conclusie zou ko men dat de Westeuropese bond genoten niet langer bereid zijn hun deel van de last van de ge meenschappelijke verdediging te dragen, het zijn houding zal wijzigen. "Zou het gaan geloven dat de bondgenoten het best vin den om te profiteren van de be scherming die de NAVO biedt, maar deel willen blijven uitma ken van het bondgenootschap zonder mede de lasten te dragen, dan zal een penibele situatie ont staan". Van der Stoel Bij Verenigde Naties DEN HAAG (GPD) - Oud- minister van buitenlandse zaken Van der Stoel wordt de nieuwe vertegenwoor diger van Nederland bij de Verenigde Naties. Dat maakte premier Lubbers giste ren bekend na afloop van het we kelijkse kabinetsberaad. Tegen de benoeming van Van der Stoel (PvdA) was aanvankelijk uit WD-kringen bezwaar aangete kend, maar het kabinetsbesluit is unaniem genomen. In juni gaat de huidige vertegenwoordiger by de VN, mr. H. Scheltema, met pensioen. De functie bij de VN wordt be schouwd als een van de belang rijkste diplomatieke posten, ze ker nu Nederland voor twee jaar hd is van de Veiligheidsraad Van der Stoel zei gisteren in een eerste reactie dat hy geen proble men voorzag met het feit dat hij als socialist standpunten moet uitdragen van een centrum rechts kabinet „Er is een grote mate van consistentie in het bui tenlands beleid, en de marges voor beleidsombuigingen zyn beperkt", aldus Van der Stoel, die van 1973 tot 1977 en in 1981- 1982 minister van buitenlandse zaken was. Ook bleek Van der Stoel niet zo on der de indruk van de bezwaren uit de kring van de Nederlandse diplomatie, die liever met zien dat mensen van „buiten" op ge liefkoosde posten worden be noemd. Volgens Van der Stoel was dit in het verleden al eens eerder voorgekomen De vereni ging van de buitenlandse dienst, waarvan byna alle Nederlandse diplomaten in den vreemde lid zijn, heeft het kabinétsbesluit „betreurd", vanwege de „demo raliserende werking" van politie ke benoemingen op de carrière- diplomaten. WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft het Con gres laten weten dat El Salvador in aanmerking komt voor voort gezette militaire en economische hulp (200 miljoen dollar) vanwe ge de vooruitgang die wordt ge boekt op het vlak van mensen rechten en landhervorming. Het aantal burgerslachtoffers van po litiek geweld is gedaald van meer dan 800 per maand m 1980 tot on geveer 200 per maand sinds juni 1982, aldus een rapport- Wel heeft het Amerikaanse minis terie kritiek op de "systemati sche ondoelmatigheid" van de strafrechtpleging Ook een ver betering van de discipline in het leger is geboden om wangedrag tegen tc gaan Bewegingen voor de mensenrech ten hebben eerder deze week ge rapporteerd dat er geen sprake is van enige verbetering van de si tuatie in El Salvador. Op 30 januari a.s. is het precies een halve eeuw geleden dat Adolf Hitier de macht greep. Vandaag in EXTRA een reconstructie van de gebeurtenissen in die turbulente episode van de Duitse landspolitiek aan de hand van een vraaggesprek met Josef Felder, het enige nog in leven zijnde SPD-lid dat nog even oppositie mocht voeren alvorens zijn parlementszetel vogelvrij werd verklaard. PAGINA 13

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1