H 90 Hitler was niet te stoppen Josef Felder reconstrueert een volledige verrassing Ju/?\ Zondag 29 januari 1933 sprak Josef Felder op een grote politieke bijeenkomst in Augsburg. „Destijds werden die bijeenkomsten zeer goed bezocht, buitengewoon goed, want er bestond sterke politieke opwinding", zegt hij nu in de werkkamer van zijn flat in een buitenwijk van München. Felder werd die zondag tot voorzitter van de sociaal-democratische partij SPD in het district Augsburg gekozen: „De vroegere voorzitter trad af, men wilde jongere mensen hebben". Josef Felder was in 1900 geboren en op dat moment 32 jaar jong. Sinds 1920 was hij lid van de SPD. Van 1924 tot 1933 redacteur van de sociaal-democratische krant Schwaebische Volkszeitung. In 1930 werd Felder gemeenteraadslid in Augsburg en in 1932, na de november-verkiezingen, afgevaardigde in de Rijksdag in Berlijn. Josef Felder is het laatste nog levende lid van de SPD-fractie inde Rijksdag, die op 23 maart 1933 tegen de door Adolf Hitler ingediende machtigingswet stemde. i 1 LJ LJU T 1 Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad Als pas gekozen SPD-voor- zitter in Augsburg ging Jo sef Felder op 29 januari sa men met de overige Beierse afgevaardigden naar de hoofdstad Berlijn, waar voor de volgende dag een fractievergadering bijeen geroepen was. „We kwamen aan, gingen naar het gebouw van de Rijksdag en daar werd ons gezegd dat de fractiebijeenkomst was ver- schoven naar de middag. Re den was dat de toenmalige kanselier Von Schleicher bij rijkspresident Von Hinden burg was. Wij gingen ondertus sen wandelen en verbaasden ons al over heel merkwaardige zaken. Dat bijvoorbeeld in be paalde arbeiderswijken in Ber lijn al 's morgens hakenkruis- vlaggen hingen. In wijken waar eigenlijk communisten woonden, hingen die, dat was j een volledige verrassing. We I zeiden tegen elkaar, daar zijn j er al een paar die zich op de een of andere manier kennelijk voor elke gebeurtenis willen indekken. Dat was beklem mend. En toen wij in de vroege middag weer bij de Rijksdag aankwamen voor de zitting van de fractie hoorden we dat Hitier kanselier was gewor den". Een catastrofe. Wat de Duitse so ciaal-democratie en het voort durend kleiner wordende kamp van democratische par tijen en organisaties hadden willen bestrijden en verhinde ren, maar wat echter (aldus de historicus en journalist Heinz Höhne) ook al vele andere ver dedigers van de republiek als een niet te vermijden natuur gebeuren hadden voorspeld, was bittere werkelijkheid ge worden: Adolf Hitler (destijds 43) was aan de top van een re geringscoalitie uit nationaal- socialisten en aartsconserva tieven aan de macht gekomen. De Nationaal-Socialistische Duitse Arbeiderspartij (NSDAP), 14 jaar lang fanatiek tegenstander van het Weima- rer-„systeem"rwas van de ene nacht op de andere dag de be langrijkste regeringspartij in Duitsland geworden, hoewel zij aanvankelijk maar over drie posten in het kabinet beschik te. Verrassing Josef Felder: „De benoeming van Hitier tot rijkskanselier was een volledige verrassing voor de SPD. Twee dagen voor de 30e januari had president Von Hindenburg nog tegen de generaals gezegd dat het uitge sloten was dat hij 'deze Adolf Hitler' kanselier zou maken. Maar toen kwam die monster achtige druk van die lui rond om Franz von Papen, de Stahl- helm (een bond van frontsolda ten uit de Eerste Wereldoorlog, red.). Duesterberg en Seldte (leiders van de Stahlhelm) en de zoon van Von Hindenburg, die een soort adjudant van zijn hoogbejaarde vader was". „De president is aan die druk be zweken. Dat was allemaal kunstig gesponnen. In januari had Von Papen, die inmiddels een aartsvijand van Von Schleicher was geworden, maar vroeger diens vriend was, wraak genomen. Von Papen en de andere heren hebben bij de industrie de indruk gewekt dat Hitier en zijn beweging alleen maar gebruikt zouden worden. En zelfs als hij nu rijkskanse lier zou worden gemaakt, zou hij toch aan de leiband lopen. Von Papen heeft eens gezegd: wij hebben de heer Hitier voor ons karretje gespannen. En de vorming van het kabinet duid de daar op, want het waren er maar drie. De kanselier, Frick en Goering en daarmee was het gedaan. Pas later kwam Goebbels, toen een speciaal ministerie voor volksvoorlich ting werd opgericht". Op de avond van maandag 30 ja nuari 1933 bleek dat de nazi's hun tegenstanders weer eens de Rijksdag in de KrollojJer bijeenkwam om te stemmen over de door Hitier geéiste machtigingswet, stemde de SPD tegen Hitier verlangde dat hem op democratische wij ze voor vier jaar dictatoriale macht werd verleend De SPD kon dat met tegenhouden, de communisten al helemaal niet omdat zij niet meer werden toegelaten tot de parlements- zittingen. Met behulp van an dere afgevaardigden bereikten de nazi's toch hun doel. zij het natuurlek dat zij zaken beloof den die nooit meer werden na gekomen Opgewonden Josef Felder heeft aantekenin gen over de 23e maart ge maakt „Deze beschrijving dient er geenszins toe een hel denzang op de SPD tc verhef fen, maar toch gebiedt de ob jectiviteit te vermelden dat de SPD-leider Otto Wcls volko men kalm het spreekgestoelte naast Hitier betrad en zijn ver klaring met stemverheffing voorlas. De reactie van Hitier was buitengewoon opgewon den. Hij ging meerdere keren staan, leek zeer opgewonden en begon nerveus notities te maken. Wels had het spreekge stoelte nog niet verlaten of Hit- Ier begon theatraal en onder dreunend applaus van de na zi's te spreken: „U komt laat, maar u komt. Wij hebben u niet meer nodig" Daarop volg de de ene beschimping na de andere. Het zogenaamde duizendjarige rijk was aangebroken. Formeel mochten partyen als de SPD nog tot juni 1933 bestaan. Op 17 mei 1933 stemde de meer derheid van de sociaal-demo craten, die toen nog in de Rijksdag zaten (er waren al meer dan twintg SPD-ers „kaltgestellt"), nota bene voor een door Hitier ingediende mo tie waann stond dal Duitsland als 'gelijkberechtigde partner in de wereld' moest worden be schouwd. Felder behoorde tot die meerderheid, maar hy ver zwijgt niet dat de afgevaardig de Antonie (Toni) Pfuelf daar om zelfmoord heeft gepleegd „Ik weet nog dat zy tegen mu zei 'Mein lieber, ik ben ondcrwy- zeres in Munchen, ik heb het kiesdistrict Ntderbayern dit hele jaar vertegenwoordigd zo als de party dat wil Maar dat een zo grote beweging als de vakbond met meer dan 4,5 mil joen leden, dat jullie mannen niet in staat waren al op 20 juli 1932 (de niet met de grondwet in overeenstemming te bren gen coup van Franz von P it n om de sociaal-democratische minister-president van Prui sen af te zetten, red in op stand te komen wat het risico ook was, dat was my teveel. Toen kreeg ik al koortstriilm gen. En dat er nu weer niets ge beurt. dat kan ik met meer ver dragen". Dachau Josef Felder vluchtte, nadat zyn zetel in de Ryksdag vogelvrij werd verklaard, naar Oosten- ryk Daarna naar Praag In 1934 kwam hy illegaal terug naar Duitsland, onder andere omdat hy terecht bevreesd was dat zyn familie („Myn zoons werden op school al buitenge sloten") verschrikkelyk zou moeten boeten. Felder werd gearresteerd en zat tot 1937 in het concentratiekamp Dachau Daarna was hy met „veel ge luk" werkzaam als een soort koopman Josef Felder vindt dat het achter af beter was geweest als de te genstanders van Hitler, en vooral de sociaal-democratie, het ..niet hadden genomen" Hy zegt dat het dan onvermij- delyk tot een burgeroorlog zou zyn gekomen, die de nazi's waarschynlyk gewonnen had den Maar toch Volfrnd? w«*k in EXTRA: boe be richtte de Nederlandse pers over de machtsovername van Hitler? door Hans Amesz een zet vooruit waren. De gau- leiter van Berlijn, Joseph Goebbels, had een nooit tevo ren vertoonde propaganda- mars georganiseerd. Duizen den Berlijners marcheerden door de straten. Er waren zeker 25.000 SA-mannen op de been, die met hakenkruizen en fak kels een gigatische levende lichtworm vormden. Marsmu ziek omlijstte het macabere schouwspel. „Snel weg van Berlijn, we hadden daar niets meer te zoeken", herinnert zich de sociaal-democraat Jo sef Felder. Gespannen Hoe kwam het tot de fatale da tum van 30 januari waarop Adolf Hitler tot kanselier van Duitsland werd benoemd? Jo sef Felder: „Ja, dat is een lange geschiedenis, die voltrekt zich door deze republiek zonder de mocraten en zonder republi keinen. Uiteindelijk moest dat in de praktijk tot een einddoel leiden. Of het tot Hitler had moeten leiden, is een andere zaak. Maar de situatie was zo dat bij de bestaande ontwikke ling naar rechts het kabinet- Franz von Papen als het ware door de achterdeur moest ko men. Na de val van Brüning (kanselier van de Katholieke Centrumpartij, red.), die al een uiterst rechtse regering leidde, begon zijn opvolger Von Pa pen in het jaar 1932 met buiten gewoon krasse maatregelen op economisch-politiek gebied. Hij greep in in het recht van de sociale partners, verhoogde de belastingen en verminderde de sociale uitkeringen tot een niet meer te verantwoorden laag peil. De situatie was hooggespannen en daarbij kwam dat na de be noeming van Von Papen op 1 juni 1932 dit jaar een jaar van politieke terreur werd. De mar sen van de nationaal-socialisti- sche stormkolonnes, de SA en de SS, hoopten zich op. Het Reichsbanner (in 1924 ontstaan als zelfbeschermingsgroep van voornamelijk sociaal-democra ten, red.) moest functionaris sen van de SPD beschermen. Er ontstonden grote twisten en grote rellen. Er vielen doden. Toen de nieuwe Rijksdag na de verkiezingen in november 1932 bijeen kwam, behoorde ik tot de jongsten. In december 1932 waren er maar drie zittingsda gen totaan de uitgestelde bij eenkomst op 30 januari 1933. Ik moet het nakijken... Ja, in middels waren 798 politieke processen gevoerd met 2500 verdachten. Talloze sociaal-de mocraten zaten in gevangenis sen, ook communisten". Verlies „Toch hoopten wij, en voor een deel ook de Centrumpartij, dat het nationaal-scoialistische ge vaar nog gekeerd kon worden. De nazi's hadden immers van af de verkiezingen in juli 1932, toen zij 230 zetels (van de 601, de SPD 133, het Centrum 99 cn de communisten 89 zetels, red.) kregen tot aan de verkie zingen in november van het zelfde jaar 34 zetels verloren. Dat gaf de SPD-fractie moed, temeer daar de nazi's door hun grote vertoningen ook in finan ciële moeilijkheden waren ge raakt". Felder vertelt dat vervolgens in januari 1933 een „grote intrige' tot stand kwam. De nationaal- socialisten waren er bij monde van Hitler in geslaagd om tij dens een door Von Papen geor ganiseerd gesprek by de ban kier Schróder de zware indus trie ervan te overtuigen dat de economische theorie van de nazi's in de praktijk in over eenstemming met de belangen van de kapitalisten was. Daar na kreeg de NSDAP weer geld. Nadat Adolf Hitler op 30 januari 1933 tot rijkskanselier was be noemd. besloot zijn regering de volgende dag nieuwe ver kiezingen uit te schryven op 5 maart 1933. De verkiezings campagne begon en de tegen standers van Hitier deden er, voor zover mogelijk, letterlyk alles aan om de nationaal-so- cialistische dictatuur te vermij den. Hoewel de communisten na de Ryksdagbrand van 27 febraun 1933 vogelvrij werden ver klaard, bereikten de nazi's op 5 maart niet hun doel. Zy kregen weliswaar 288 zetels, maar dat was niet de absolute meerder heid. De SPD verloor slechts één zetel, wat gegeven het feit dat bijna alle sociaal-democra tische kranten verboden waren en de radio volledig in de hand van Goebbels en de zynen was, bijna een wonder mag worden genoemd. SpOOk Zelfs de communisten konden, verdoemd door de Hitler-rege- ring, in de laatste min of meer vrije verkiezingen in Duitsland voor de Tweede Wereldoorlog, 81 zetels veroveren. De natio- naal-socialisten lieten de com munisten nog kiezen, maar hun afgevaardigden waren voor het grootste deel gevan gen genomen en de anderen hadden geen toegang meer tot de Ryksdag. Hitler had im mers het bolsjewistische spook aan de wand geschil derd. Josef Felder zegt dat de nazi's al voor de verkiezingen van maart 1933 alle macht hadden veroverd. Na de brand in de Rijksdag op 27 februari, waar voor de Nederlander Mannus van der Lubbe ter dood werd veroordeeld, had de Hitler-par- ty de volgende dag. met volle dige steun van rijkspresident Paul von Hindenburg, met een slag alle rechten, grondrech ten. vrijheidsrechten en poli tieke rechten van de bevolking opgeheven. Toen werd in feite de bevolking politiek dood verklaard. De Duitse sociaal-democratie, die steunde op de ongetwijfeld best georganiseerde arbeiders beweging ter wereld, beleefde nog een keer een gloneus mo ment Op 23 maart 1933, toen Hitier op het punt van de machtsovername op 30 januari 1933. Naast hem president Von Hindenburg. Een ongedateerde foto van Adolf Hitler in zijn karakteristieke pose, gemaakt door Eva Braun.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13