Gesprek Arafat met Israëliërs y Koppen rollen na afluisterschandaal Mitterrand in Bonn werd een"mijlpaal Devaluatie drijft Griekse prijzen fors op -C Brits leger paraat op de Falklands Schipbreuk Sneeuwbericht bij Ibiza Leden van "comité voor vrede" VRIJDAG 21 JANUARI 1983 Buitenland LONDEN - De Britse troepen op de Falklandeilanden zijn in ver hoogde staat van paraatheid ge bracht na berichten, dat Argenti nië bliksemacties op en rond de eilanden voorbereid. De Britse premier mevrouw Thatcher heeft dat gisteren in het Lager huis gezegd. door Henk Dam TORONTO (Reuter) - Het aartsbisdom Toronto in Canada is een op merkelijke reclamecampagne begonnen om studenten voor het priester schap te werven. Op aanplakbiljetten die in de grootste stad van het land her en der zijn aangeplakt, staat een gekruisigde verlosser tegen een ach tergrond van wolkenkrabbers. De slogan luidt: "durft priester te zijn als ik". "De vraag naar priesters is even schreeuwend als het aanplakbiljet", zegt de Sean o'Sullivan, directeur-priesterroepingen van het aartsdiocees. (Foto: AP) Volgens mevrouw Thatcher was de staat van paraatheid van de troe pen toch al hoog, omdat Argenti nië tot dusver steeds geweigerd heeft een formele verklaring te geven waarin staat dat de vijan delijkheden zijn beëindigd. Daarom was er onlangs, tijdens het omstreden bezoek van de Britse premier aan de eilanden, ook al sprake van verhoogde pa raatheid. Het nieuwe alarm is uitgegaan na berichten voor de Amerikaanse tv, dat Argentinië bezig is met de voorbereiding van verrassings acties. Er zijn ongewone troepen bewegingen gesignaleerd, en tientallen straaljagers zijn naar de dichtbij de Falklandeilanden gelegen luchtmachtbases in het zuiden van Argentinië overge bracht. Volgens de Amerikaanse bronnen werken de Argentijnen boven dien aan militaire kampen in het Zuidpoolgebied. Als die tot vol waardige bases zouden uit groeien, dan zou dat de taak van de 4000 Britse manschappen die de Falklandeilanden verdedigen, zeer bemoeilijken. Inmiddels heeft de nieuwe Britse minister van defensie, Michael Heseltine, een onderzoek gelast naar de omstandigheden waar onder die Britse troepen moeten leven. Hij heeft dat gedaan naar aanleiding van een anonieme brief van een soldaat op de Falk landeilanden, die gisteren in het dagblad The Sun werd gepubli ceerd. In die brief wordt volop geklaagd over het leven op de Falklandei landen. De militairen daar zou den slecht te eten krijgen, slech te sanitaire voorzieningen heb ben, en bovendien, aldus de briefschrijver, is er een chro nisch tekort aan bier. Staatsse cretaris Jerry Wiggin (defensie), die momenteel de Falklandeilan den bezoekt, zal deze zaak onder zoeken, zo heeft Heseltine be loofd. WARSCHAU (AFP/UPI) - Voor de kust van-Ibiza is gisteren het Poolse vrachtschip "Kudowa" gezonken. Daarbij zijn vijftien van de 28 bemanningsleden ver dronken. Acht opvarenden werden opgepikt van een reddingsvlot. Spaanse helikopters zochten gisteren nog naar de vijf vermiste zeelieden. Een ander Pools schip dat in de buurt is helpt bij de speuractie. Mogelijk is zwaar weer de oor zaak van het scheepsongeluk. Het 1.171 ton metende en 86 meter lange schip was op van het Spaanse Castellon naar Libic. TEL AVTV/TUNIS (AFP/UPI) - PLO-leider Jasser Arafat heeft vorige week een onder houd gehad met drie leden van het Israëlische "comité voor vrede". De Israëlische radio, die die bekendmaakte, zei niet wanneer en waar deze ontmoeting heeft plaatsge vonden. Het gesprek ging over de situatie in het Midden-Oosten na de oorlog in Liba non. Het Israëlisch comité "voor Israë- lisch-Palestijnse vrede" is, als het wordt uitgenodigd, bereid als waarnemer deel te nemen aan de eerstvolgende zitting van de Pa- Bombrief voor bezoek Thatcher LEEDS (AP) - Explosievendes- kundigen van het Britse leger hebben gisteren een door het hoofdkwartier van de Conserva tieve Partij in de Engelse stad Leeds ontvangen bombrief on schadelijk gemaakt. Dit gebeur de enkele uren voordat premier Margaret Thatcher een bezoek aan Leeds zou brengen, aldus de politie. In een telefoontje aan de krant Manchester Evening News werd de verantwoordelijkheid voor de bombrief door een anonieme vrouw opgeëist namens de "an gry brigade", een kleine anar chistische groepering die actief was in het begin van de jaren 70. De vrouw gaf geen motief op. lestijnse nationale raad, dat de functie van parlement heeft. De raad komt volgende maand in Algiers bijeen. Dit heeft de Israëlische generaal buiten dienst Mattityahou Peled voor de Israëlische televisie ver klaard. De generaal is lid van het vredescomité en één van de drie Israëliëers die met Jasser Arafat hebben gesproken. De voorzitter van het comité, Ouri Avneri, die ook aan het gesprek met Arafat heeft deelgenomen, zei dat de "werkbijeenkomst" met de PLO-leider de eerste was in de geschiedenis van de rela ties tussen Israëlische vredes- krachten en Palestijnen. "Voor de eerste maal is op een ontmoe ting van Israëliërs en Palestijnen besloten tot een gezamenlijke ac tie om vrede in het Midden-Oos ten te bereiken", zei hij. Avneri, die hoofdredacteur is van het Israëlische blad Haolam Ha- ze zei dat de besprekingen, waar aan behalve Arafat nog enkele Palestijnse functionarissen deel- vier uur hadden ge duurd. Er waren meningen uit gewisseld "in het kader van een georganiseerde bijeenkomst en niet slechts als een particuliere ontmoeting". Grensgebied Sina! Negen maanden na de ontruiming door Israël van de Sina!-woestijn is het in de nacht van woensdag op donderdag tot een grensinci dent gekomen. Egypte bracht bulldozers en bouwmateriaal in het stuk niemandsland tussen de grensmarkeringen zuidelijk van Eilat. Dit heeft een Israëlische le- gerwoordvoerder meegedeeld. Volgens de woordvoerder trokken Egyptenaren de eigen grensmar- kering omver en brachten zij bulldozers, een tractor en bouw materieel in het gebied. Pas gis termiddag trokken de Egyptena ren zich op eigen gebied terug. In een verklarig noemde een woordvoerder van het Egypti sche ministerie van buitenlandse zaken het incident een "onbe doelde vergissing". De sneeuwt oestand in het Al pengebied is op dit moment goed tot zeer goed. De eerstko mende dagen zal de sneeuw kwaliteit er helaas niet beter op worden, als gevolg van intre dende dooi. De wintersportmo gelijkheden „dicht bij huis" zijn beperkt. Hieronder volgt een kort overzicht per land De vermelde sneeuwhoogten zijn gemiddelden in centimeters Belgie: Ardennen: geen mogelijkhe den. Duitsland: Harz: ca. 15 cm. Zeer beperkte mogelijkheden. Sauerland: ca. 25 cm. Beperkte mogelijkheden. Eifel. Geen mogelijkheden. Duitse Alpen: 25 tot 75 cm Frankrijk: Savoie-Haute Savoie: lage pis tes 60, hoge pistes 155 cm. Alpes du Sud: lage pistes 30, hoge pistes 155 cm. Oostenrijk: Vorarlberg: lage pistes 75, hoge pistes 155 cm. Tirol: lage pistes 45, hoge pistes 130 cm Salzburgerland: lage pistes 55, hoge pistes 170 cm. Karinthië: lage pistes 50, hoge pistes 100 cm. Zwitserland: Bcrncr Oberland: lage pistes 40, hoge pistes 90 cm. Graubucnden: lage pistes 85, hoge pistes 155 cm. Wallis: lage pistes 70, hoge pis tes 130 cm. Noord-Italië: Zuid-Tirol: lage pistes 20, hoge pistes 105 cm. Frangois Mitterrand tijdens zijn rede in de Bondsdag. SDP -acties LONDEN - Met een reeks van niet minder dan 12 persconferenties in het hele land, afgesloten door een door 2000 man bezochte bij eenkomst in Londen, hebben de Britse Sociaal Democratische Partij (SDP) en de Liberale Partij gisteren geprobeerd de 'Allian tie', waarin de twee partijen sa menwerken, nieuw leven in te blazen. Volgens een gisteren in de Daily Telegraph bekendgemaakte opi niepeiling mogen SDP en Libe ralen samen op dit moment op iets meer dan 20 procent van de stemmen rekenen. Executie In de Verenigde Staten dreigt opnieuw een Amerikaan met een injectiespuitje te worden geëxecuteerd, zo heeft de Ne derlandse Afdeling van de or ganisatie voor de mensen rechten Amnesty Internatio nal laten weten. Het gaat om de 38-jarige Thomas Barefoot wiens terechtstelling aan staande dinsdag moet plaats hebben. Hij heeft in Texas de doodstraf gekregen wegens het doden van een politie- Safari Vier leeuwen die uit een circus waren ontsnapt hebben voor opwinding gezorgd in de Spaanse havenstad Vigo in Galicië. Honderden burgers sloegen de jacht op de dieren door de politie van achter de ramen van huis of auto gade. Eén van de dieren vluchtte de laadruimte van een bestelau to in en een tweede moest worden doodgeschoten. De twee andere werden na een jacht van bijna twee uur ge pakt door het circusperso- neel. De burgerij is geen letsel over komen. Academie Frangaise De president van de Franse al gemene rekenkamer en ro manschrijver Pierre Moinot, is gekozen als lid van de Aca demie Frangaise. Hij neemt de plaats in van de in maart gestorven filmregisseur René Clair in het college van de 40 "onsterfelijken" dat vooral moet waken over de zuiver heid van de Franse taal. De 62-jarige Moinot heeft voor zijn romans talrijke onder scheidingen ontvangen. Moinot is sinds 1946 in over heidsdienst. Hij was onder meer een naaste medewerker van de minister van cultuur André Malraux. Dreigement Groot-Brittannië zal zijn im port uit Japan beperken als de klacht die de Europese Gemeenschap bij de GATT (Algemene Overeenkomst in zake Tarieven en Handel) over Japanse handelspraktij ken heeft ingediend niet bin nen twee tot drie maanden een bevredigend resultaat oplevert. Dit heeft de Britse minister van industrie, Pa trick Jenkin, op een perscon ferentie in Tokio meege deeld. LONDEN - Het hoofd van de Ierse politie, commissaris Patrick McLaughlin, en zijn plaatsver vanger Joe Ainsworth zijn afge treden nadat is komen vast te staan dat de politie actief betrok ken is geweest bij het afluisteren van de telefoons van twee jour nalisten en medewerking heeft verleend bij het afluisteren van een politicus. De Ierse minister van justitie, Mi chael Noonan, heeft bovendien twee leden van het vorige kabi net, dat onder leiding stond van door Henk Dam Charles Haughey, beschuldigd van medeplichtigheid bij deze af- luisterschandalen. Het gaat om de vorige minister van justitie, Sean Doherty, en om Haughey's vice-premier, Ray McSharry. De politicus die is afgeluisterd, is Martin O'Donoghue, ooit minis ter van onderwijs in het kabinet van Haughey. Een gesprek tus sen Donoghue, die zich tijdens de acht maanden durende rege ring van Haughey steeds meer als een opponent van de premier deed kennen, en McSharry werd, zonder dat Donoghue dat wist, opgenomen met een uiterst ge voelige cassetterecorder. Die cassetterecorder was afkom stig van de politie, die daartoe onder druk was gezet door mi nister van justitie Doherty. Do herty gaf de recorder aan McSharry, en enige tijd later kre gen politiemensen bandjes met daarop het gesprek met Donog hue in handen, dat ze moesten uitwerken. Volgens Noonan is de Ierse politie, de Gardai, door de vorige minis ter van justitie ook onder druk gezet om mee te werken aan het afluisteren van de journalisten. Noonan heeft verder gezegd dat er „absoluut geen bewijs" is dat Haughey zelf bij het afluister schandaal betrokken is geweest. Haughey, wiens regering 5 novem ber vorig jaar ten val kwam, heeft woensdag ten stelligste ontkend ook maar iets met de nu ontdekte illegale praktijken te maken te hebben. Hij zei in dat verband een grootscheeps on derzoek toe te juichen. De roep om een dergelijk onderzoek naar de omvang van het afluister schandaal neemt inmiddels in Dublin toe. De journalisten die zijn afgeluis terd, zijn Bruce Arnold en Geral- dine Kennedy, twee leidende po litieke commentatoren in Ierland die uit hoofde van hun functie vrijwel dagelijks kontakt hebben met politici van alle grote partg- BONN - President Mitterrand van Frankrijk heeft een beroep ge daan op Fransen en Duitsers om nog meer samen te werken. Naar aanleiding van het twintigjarig bestaan van het Duits-Franse vriendschapsverdrag hield Fran- 6ois Mitterrand een rede in de Bondsdag, die ruim 45 minuten duurde. Volgens het Franse staatshoofd is juist door de vriendschap tussen Duitsland en Frankrijk grote vooruitgang ge boekt binnen de Europese Ge meenschap. Maar in de huidige door Hans Amesz crisis met al haar onzekerheden en grote werkloosheid is het noodzakelijk nieuwe prikkels te geven, en dat kan alleen maar door meer samenwerking. President Mitterrand zei dat hij al tijdens de Tweede Wereldoorlog het besluit had genomen, mee te zullen werken aan het tot stand brengen van vriendschap tussen Duitsland en Frankrijk. Op de Bondsdagleden maakte dat grote indruk, vooral omdat Mitterrand in eenvoudige woorden het grote leed had geschilderd wat de Duitsers het Franse volk hadden aangedaan. Ook Mitterrands fa milie behoorde tot de slachtof fers van het nazi-regime. „Ik wend mij via u", zei het Franse staatshoofd tegen de afgevaar digden, „tot het grote, edele en moedige volk, dat wij hebben le ren kennen en liefhebben". Over de deling van Duitsland merkte Mitterrand in zijn laatste zin op: „Ik kan begrijpen wat u door maakt". Een groot deel van de toespraak van Franöois Mitterrand was ge wijd aan de spanningen tussen Oost en West. Hij verklaarde dat ook in de toekomst een eensge zinde NAVO noodzakelijk blijft. Mitterrand waarschuwde voor een verwijdering op militair ge bied tussen Europa en Amerika. Over de ontwapeningsonderhan delingen in Genève tussen Mos kou en Washington zei de Franse president dat daar de soevereini teit van zijn land niet aangetast mag worden. Hij keerde zich strikt tegen het voorstel van de Sowjet-Unie om de Franse nu cleaire middellange-afstandsra- ketten bij de onderhandelingen te betrekken. „Frankrijk blijft onafhankelijk, die beslissing hangt alleen van de president van de republiek af'. Volgens Mitterrand wordt de vijand daar door onzekerder gemaakt en dus de waarschijnlijkheid van een oorlog kleiner. De belangrijkste opgave van Euro pa is volgens de Franse president een programma tegen de werk loosheid. „Europa zal geen toe komst hebben, als de jeugd geen hoop meer heeft. Een sterk Euro pa zou ook in de Derde Wereld uitstralen en onafhankelijk zyn van bedreigingen van buiten" Tijdens een diner in de „Redoute" in Bonn-Bad Godesberg heeft bondskanselier Helmut Kohl, die vandaag een bezoek aan Pa rijs brengt, de rede van Mitter rand een „mijlpaal" in de ge schiedenis van beide landen ge noemd. Eerder op de dag had Mitterrand een krans gelegd bij het monument voor de oorlogs slachtoffers in Bonn en het in middels tot een museumpje om gebouwde woonhuis van Konrad Adenauer in Rhondorf bezocht Het vriendschapsverdrag werd twintig jaar geleden onderte kend door Charles de Gaulle en Konrad Adenauer. WASHINGTON (Reuter/AFP) - Met de rechten van de mens is het in El Salvador nu slechter ge steld dan ooit tevoren, zo conclu deert een rapport van twee Ame rikaanse groepen voor mensen rechten; die stopzetting van de Amerikaanse hulp aan El Salva dor bepleiten. De katholieke kerk van El Salvador heeft in 1982 5.399 politieke moorden ge registreerd, aldus het rapport dat gisteren werd gepubliceerd door de Amerikaanse unie voor bur gerrechten (Aclu) en "America's Watch" De Amerikaanse regering zal van daag verslag uitbrengen aan het Amerikaanse congres over de stand van zaken met betrekking tot mensenrechten en landher vorming. Verbetering op deze terreinen is de voorwaarde die het congres heeft gesteld voor voortzetting van de economische Mensenrechten in El Salvador "dieptepunt" en militaire hulp aan El Salva dor. De regering dient hierover elk half jaar te rapporteren. Naar verwacht zal de Amerikaanse re gering, evenals een half jaar gele den, opnieuw verklaren dat er sprake is van een verbetering. Sinds die laatste rapportage zijn volgens de twee groepen in El Salvador 2.339 mensen ver moord door regeringstroepen en paramilitaire groepen. In een brief aan de voorzitter van de se naatcommissie voor buitenland se zaken, Charles Percy, beschul digen de twee bewegingen voor mensenrechten het ministerie van buitenlandse zaken van een valse voorstelling van zaken in de vorige rapportage. Het radiostation Venceremos van de guerrillabeweging in El Salva dor heeft woensdag aangekon digd dat al het wegverkeer voor taan als militair doelwit zal wor den beschouwd. Gisteren open den guerrilleros het vuur op een bus en een vrachtwagen, zo n 30 km ten noordoosten van Sal Sal vador. Er vielen twee doden en zeven gewonden. De guerrillabe weging wil het verkeer tot stil stand brengen om de bevoorra ding van het leger te ontregelen. Het regeringsleger is bezig met een grootscheeps tegenoffensief tegen guerrilla-eenheden die een reeks dorpen hebben bezet in de noordoostelijke provincie Mara- Hartchirurg Barnard naar Oostenrijk ATHENE - Het openbaar in Athene en Thessaloniki wordt voor werknemers geheel gratis tussen zes en negen uur 's och tends. Deze „belangrijke stap op de weg naar het socialisme in Griekenland" werd gisteravond bekendgemaakt als pleister op de vele wonden die de socialisti sche regering van Andreas Pa- pandreou de laatste maand heeft moeten slaan in het budget van de modale Griekse familie. Vlak voor Kerstmis had premier Papandreou moeten aankondi gen, dat voor 1983 een loqnstop zal gelden en dat het peil van de ingevoerde „glijdende loon schaal" pas in 1934 weer zou zijn ingehaald, een mechanisme waarvoor hij als hoogleraar in de economie de nieuwe term „hete- rochronisme" had bedacht. De inflatie bedroeg in 1983 ruim 21 procent, niet veel minder dan het jaar tevoren, dat grotendeels on der een rechtse regering was ver lopen. Het ergste kwam vlak na de feest periode: de devaluatie van 15,5 procent van de drachme, waar over de geruchten nog twee da gen tevoren met klem waren te gengesproken, en gelijktijdig daarmee een importbeperking om de Griekse produktiviteit te stimuleren - een maatregel waar over bij de EG in Brussel nog een hartig woordje wordt nagepraat. Het gevolg was, dat een aantal pro- dukten onmiddellijk duurder werd, zoals de populaire kaas soorten en het babyvoedsel, dat uit West-Europa komt, en dat an dere zaken schaars werden, doordat winkeliers of groothan delaren hun oude voorraden op potten, Het probleem is reeds nijpend geworden voor een aan tal geneesmiddelen, en apothe ken zinnen op een collectieve sluiting aanstaande maandag. Menigeen is reeds strafrechtelijk vervolgd, of zelfs in de gevange nis beland, voor het opdrijven van de prijzen of voor „weigering tot verkoop" - het laatste gold vooral moeilijk te verstoppen ar tikelen als auto'S en tv-toestellen. Premier Papandreou kwam voor door Frans van Hasselt de radio - maar niet voor de tele visie daar hij zich nog „schuil houdt" - met een oproep aan de huisvrouwen, prijsbewuster te worden en te weigeren dingen te kopen die ten onrechte duurder zijn geworden. De jaarlijkse uit verkoop werd deze maand ver vroegd, zonder dat er veel en thousiasme voor was. En ook van regeringszijde wordt e dat het leven door de devaluatie nog zo'n vijf procent duurder zal worden dan het toch al zou zijn geworden. Afgelopen woensdag heefl de over koepelende federatie van Griek se vakverenigingen GSEE een algemene staking van vier uur georganiseerd om te protesteren tegen de loonstop, maar ook te gen de nu ook in Griekenland onrustbarend toenemende werk loosheid, die de regering nu juist onder meer met die loonstop hoopt te bestrijden. In de bouw en het onderwijs, waar het altijd wat radicaler toegaat, werd een hele dag gestaakt. De GSEE kwam eind 1981, kort na de grote verkiezingsoverwinning van de socialistische PASOK, zo wat geheel onder controle van socialistische syndicalisten te staan. Maar ook deze moeten re kening houden met de stemming in het land. En vooral ook met communistische rivalen, alsme de in sommige branches met ui terst rechtse stromingen. De rechtse oppositiepers heefl de ze dagen een dankbare taak Een van haar meer fantastische be schuldigingen is, dat premier Pa pandreou zich de laatste tyd weer harder opstelt tegen de NA VO en de Amerikanen - onder meer bij de juist heropende on derhandelingen over de bases - om zo de aandacht af te leiden van de zorgelijke economische toestand en ook om de Moskou- gezinde communisten in het bin nenland te paaien, die de ar- beidsvrede in gevaar zouden kunnen brengen. Dit speciaal met het oog op het naderende be zoek van Sowjet-prcmier Ticho nov, die eind februari in Athene wordt verwacht Barnard WENEN (GPD) De Zuidafrikaan- se hartspecialist prof dr Chris tian Barnard is van plan zich in Oostenrijk te vestigen nadat hg .'i. h eind vu dit Jaar naar alle waarschijnlijkheid volledig uit de actieve hartchirurgie heefl te ruggetrokken. Er bestaan plan nen om in Oostenrijk een kliniek voor hartchirurgie te bouwen, die de naam van de wereld be roemde chirurg zal krggen. Prof. Barnard wordt in november 60 jaar. Het bericht over de plannen van dr. Barnard is afleomstig van een Oostenrijkse society-columnist, die in Zuid Afnka een interview met hem heeft gehad Het voor nemen om een Christian Bar nard kliniek niet ver van Wenen te bouwen, waar de hartspecia list uitsluitend als advi MUI MB verbonden zou zijn, is bevestigd door de financier van het project, de belang] (jkita Oo b nruk i au tomobielimporteur Erwm Jan- ko.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9