VVD niet bhj met PLO-motie C Rechtszaak om afgifte met-joodverklaringen Toch inning eigen bijdrage Azivo Afspraak tot eenheid in stemgedrag CDA-fractie Geldboete geëist Gehele oplage Friese krant uit de handel Te ruime uitleg contacten ZIEKENFONDS AZIVO IJD RAGE Weer acties in onderwijs Onder druk aanwijzing Ziekenfondsraad Grootscheepse fraude met tandenborstels Staatssecretaris stimuleert onderzoek Moerman-therapie VRIJDAG 21 JANUARI 1983 AMERSFOORT (ANP) - Officier van justitie mr. H. Droesen heeft gisteren voor het kantongerecht te Amersfoort een geldboete geëist van twee keer 750 gulden wegens het tot twee keer toe af geven van een zogenoemde niet- joodverklaring door het Amers- foortse bedrijf Flakt b.v. Flakt werkt als onderaannemer mee aan een telefoonproject voor Philips/Ericson in Saoedi-Ara- bië. Daartoe zendt het bedrijf werknemers uit, die zelf een vi sum moeten aanvragen. Het be drijf zendt daartoe zogenaamde begeleidende brieven aan de am bassade van Saoedi-Arabië. In de twee brieven die tijdens de zitting centraal stonden werd de godsdienst van de werknemers vermeld alsmede dat Flakt, noch de werknemers, enige relatie had of heeft met Israël. Deze twee brieven werden verstuurd na het in 1982 van kracht worden van artikel 329 van het wetboek van strafrecht. Daarin worden bedrij ven, die bij uitvoering van werk zaamheden onderscheid maken tussen rassen, strafbaar gesteld. Voor het eerst werd gisteren in Amsterfoort een strafzaak ge voerd op basis van dit artikel. Soortgelijke strafzaken volgen binnenkort in Den Haag en Am- Binnenland sterdam. In Den Haag zullen het Nederlands Centrum voor han delsbevordering en het reisbu reau Holland International zich moeten verantwoorden, in Am sterdam het bedrijf Ballast-Ne- dam. In alle gevallen is een strafklacht ingediend door het centrum voor Informatie en Do cumentatie over Israël. In een anti-Israëlische campagne eist de Arabische Liga van be drijven elders uit de wereld on dermeer dat werknemers van die bedrijven, die het project in het Arabische land uitvoeren, niet van joodse afkomst zijn en geen banden met Israël hebben. Van wege de financiële aantrekkelijk heid van de contracten - soms opdrachten van honderden mil joenen guldens - bezweken de af gelopenjaren steeds meer bedrij ven onder de druk van de Ara bieren. Met name Saoedi-Arabië annuleert de miljoenenprojecten, als een bedrijf weigert aan de boycot van Israël mee te doen. De am bassade van Saoedi's in Den Haag verstrekt namelijk geen visa aan werknemers van bedrij ven die het vertikken een niet- joodverklaring te ondertekenen. Flakt deed dat eind 1981 en begin 1982 wel. Directeur Van der Schaap van Flakt gaf dat op de zitting ook toe. In een door een procuratiehouder ondertekende verklaring aan de ambassateur van Saoedi-Arabië in Nederland garandeerde het bedrijf dat de ene werknemer een moslim was en de ander een christen. Boven dien verzekerde Flakt dat deze personeelsleden geen enkele band met Israël hadden. Daarop kreeg Flakt de order mee te bou wen aan een telefooncentrale. De raadsman van Flakt, mr. J. J. van Es, zag niet in hoe je door vermelding van een godsdienst van een werknemer joden discri mineert. „Dat staat nu eenmaal in de bepalingen van de Saoedi's wil je een visum krijgen", aldus mr. Van Es. Volgens de verdedi ger zijn de autoriteiten in Saoedi- Arabië zeer voorzichtig met het toelaten van buitenlanders in hun land. De officier vond het verweer van de verdediging niet steekhou dend. Hij hield de raadsman voor dat zijn cliënt had kunnen weten dat Saoedi-Arabië met de boycot van Israël een „racistische be doeling had en nog steeds heeft". Om zijn stelling te ondersteunen citeerde mr. Droessen een offi ciële verklaring van de Saoedi- sche regering waarin onder meer wordt gesteld dat Israël een „ra cistische staat" is. Bovendien meende de officier dat het ver melden van een godsdienst van een werknemer niets van doen heeft met de uit te voeren werk zaamheden in het betreffende Arabische land. De verdediger vond de wetstekst van het anti-discriminatieartikel „te vaag" om op grond van ras sendiscriminatie te kunnen ver volgen. Ten slotte verweet de raadsman de wetgever dat hij de verfijning van het begrip ras in de wet stekst door de toevoeging van .joodse", blijkbaar niet had aan gedurfd. „Daardoor blijft er ver warring bestaan", aldus mr. Van Es. Hij vroeg om vrijspraak. Over veertien dagen zal kanton rechter mr. N. C. van Eek schrif telijk vonnis wijzen. LEEUWARDEN (GPD) De gehe le oplage (4000 exemplaren) van het Friese blad 'De Nije' van deze week is voor niets gedrukt. Het weekblad zal niet worden ver spreid. De hoofdredactie van De Nije heeft dit besloten naar aan leiding van een eigen advertentie om lezers te werven die volgens de hoofdredactie niet door de beugel kan. De advertentie toont een foto van commissaris der koningin Hans Wiegel, die een kleuter de hand schudt. De bijbehorende, in gro te letters afgedrukte tekst daar bij luidt: „Nu niet in De Tijd, wel in De Nije. Wiegel bekent: ik ben geen pedofiel". Op de voorpagi na wordt de advertentie boven dien aangekondigd als redactio nele tekst en wordt gesuggereerd dat Wiegel pedofiel is. Een pedo fiel is iemand met voorkeur voor sexueel verkeer met zeer jeugdi ge personen. DEN HAAG (GPD/ANP) - De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft grote moeite met een motie van regeringspartner CDA waarin staat dat de contacten met de Palestijn- se bevrijdingsorganisatie PLO moeten worden verruimd. De liberalen vinden de uitleg die aan de motie wordt gegeven, en die door minister Van den Broek (buiten landse zaken) is overgenomen, te ruim. Een en ander bleek bij de afronding gisteren van het begrotingsdebat over buitenlandse zaken. In de CDA-motie van het kamerlid Gualthérie van Weezei wordt ge vraagd met het PLO-informatie- kantoor in Den Haag contacten aan te gaan op ambtelijk niveau. Volgens de christen-democraten wordt daarmee een aanzet gege ven tot officiële contacten op re geringsniveau, die echter pas hun beslag kunnen krijgen "in dien de PLO er daadwerkelijk blijk van geeft af te zien van de vernietiging van de staat Israël en haar doelstellingen uitslui tend langs vreedzame weg wil bereiken". Minister Van den Broek be schouwde de CDA-motie als een soort beloning voor de PLO, die sinds de zg. Venetië-verklaring van de EG wordt erkend als een van de onderhandelingspartners bij een algehele vredesregeling voor het Midden-Oosten. Hij ver klaarde dat hij nu ook zelf het contact met PLO-functionaris- sen, maar dan op regeringsni veau, niet meer zou schuwen. Als het maar "toevallige ontmoetin gen" zijn en geen "officiële", al dus de minister. In het debat speelde ook een motie van het toenmalige D'66-kamer- lid Brinkhorst (1979) een rol. In deze motie, die door een meer derheid van de Kamer was aan vaard, werd gepleit voor "toeval lige" contacten op ambtelijk ni veau. Minister Van den Broek speelde enigszins op die motie in door te verklaren dat hij ook "toevallige" contacten op rege ringsniveau niet uit de weg zal gaan. Hij ging daarmee verder dan de CDA-fractie eigenlijk had bedoeld. De WD bleef grote bezwaren hou den tegen de uitleg van de minis ter. Maar voor het PvdA-kamer- lid Ter Beek was de verklaring van Van den Broek aanleiding zijn motie in te trekken. In die motie was gevraagd de contacten met de PLO tot op regeringsni veau uit te breiden. De Israëlische ambassade in Den Haag heeft er gisteren haar te leurstelling over uitgesproken dat de ambtelijke contacten met de PLO worden uitgebreid. In Rectificatie Door een misverstand is gisteren in de rubriek "Lezers Schrij ven" een ingezonden brief ge plaatst over de aandacht die de ziekte van prins Claus in de pers krijgt. De brief was qua strekking vrijwel gelijk aan een brief van dezelfde schrijfster, die vorige week in deze krant stond. Het was niet onze bedoe ling die brief te herhalen. WEERRAPPORTEN gisteren f! Amsterdam geheel bew. 5 5 0.4 De Bilt geheel bew. 5 5 0 Deelen 4 3 0.2 Eelde geheel bew. 4 4 0 Eindhoven 5 3 0.2 Den Helder half bew. 5 5 0 Rotterdam geheel bew. 6 0 0 Twente regen 4 4 0.2 Vlissingen geheel bew. 6 5 0 Zd.-Limburg geheel bew. 3 2 0 Aberdeen 8 8 0 Barcelona onbew. 12 1 0 2 1 0.7 Bordeaux on bew. 6 -3 0 Brussel geheel bew. 4 2 0 Frankfort geheel bew. 4 2 0 Genève 3 -3 0 Helsinki -8 -17 3 Innsbruck sneeuwbui -1 -7 3 Klagenfurt licht bew. 3 -8 0 Kopenhagen geheel bew. 2 2 0.5 Lissabon onbew. 12 7 0 Locarno onbew. 7 -4 0 Londen 5 3 0 Luxemburg 2 -1 0.1 Madrid onbew. 11 -6 0 Malaga half bew. 15 11 0 Mallorca onbew. -4 0 Malta 13 5 0.7 München 0 -3 1 Nice onbew. 14 2 0 Oslo onbew. 0 Parfjs 5 2 0 Rome onbew. 10 0 0 Split onbew. 7 0 0 Stockholm 1 geheel bew. 2 -2 0 Zürich geheel bew. 1 -4 0.1 Casa Blanca half bew. 18 .10 0 Istanbul 4 0 50 Las Palmas onbew. 19 13 0 Tel-Aviv onbew. 16 6 0 Tunis onweer 12 3 4 Ontslag vanwege Bhagwan-kleding MIDDELBURG (ANP) - Het arbeidsbureau in Middelburg moet een niet alledaagse ont slagaanvrage behandelen. Het gaat om de 30-jarige win kelbediende Jos Spee uit Middelburg, die door zijn baas, de eigenaar van een su permarkt, is ontslagen. Spee wilde tijdens werktijd geen afstand doen van zijn felge kleurde Bhagwan-kleding. De winkelier die tevens de zwa ger is van Spee, zit met de zaak in zijn maag. "Mijn zwa ger is vorige week lid gewor den van de Bhagwan-bewe- ging. Maandagmorgen meld de hij zich in fel rood gekleed in onze zaak. Ik heb hem ge vraagd om tijdens werktijd gewone kleding te dragen". Aan dat verzoek wilde Spee niet voldoen. Dinsdag meld de hij zich opnieuw in de winkel in zijn felrode plunje, waarna de winkelier een ont slagaanvrage indiende bij het arbeidsbureau. Of de ontslagaanvrage zal wor den gehonoreerd, is nog niet helemaal zeker. Het slachtoffer zelf peinst er niet over om het rood of oran je te verwisselen voor een st emmiger kleur kleding. een verklaring zegt de ambassa de dat de Nederlandse beslissing het vredesproces in het Midden- Oosten niet ten goede zal komen. "Het is bekend dat de zogenaamde PLO niet de terreur, het doden van vrouwen en kinderen, heeft opgegeven", aldus de verklaring. Volgens de ambassade blijft de doelstelling van de PLO: de ver nietiging van Israël, het steunen van internationaal terrorisme in de westelijke democratieën en het ontwrichten van het vre desproces, op gang gebracht door het Camp-Davidakkoord. De verklaring van de ambassade ademt een geheel andere geest dan gisteren uit het debat in de Tweede Kamer naar voren kwam. Daar werd vastgesteld dat de PLO zich inschiidcelijk toonde in het zoeken naar een fe deratief verband met Jordanië (op de door Israël bezette weste lijke Jordaanoever en de Gaza- strook), terwijl zij ook af en toe laat doorschemeren Israël te wil len erkennen, als Israël ook de PLO erkent. De Nije is ach progressief on afhankelijk noemende week krant voor Friesland, waarvan in 1980 het eerste nummer ver scheen. Gisteren werd nog ver gaderd over de vraag of deze week een nieuwe versie van het blad kan worden gedrukt en ver spreid, of dat het nummer van volgende week zal worden uitge breid met een aantal artikelen van deze weck. Hoofdredacteur J Spijksma (te vens PvdA-statenlid) achtte laatstgenoemde oplossing het beste „Iedereen heeft zyn eigen opvattingen over humor, maar op zo'n manier kun je Wiegel niet te kijk zetten", vindt tr hoofdre dacteur. Spijksma zelf hoorde pas woens dagmiddag van het bestaan van de advertentie en de annonce. De krant was toen al gedrukt. De advertentie is bedacht door de promotie-afdeling van De Nije. Die vond de link tussen De Tijd en De Nije en Wiegel en pedofilie "wel grappig". In De Tyd ver scheen kortelings een artikel waarin WD-fractieleider Ed Nij- pels geruchten ontzenuwde ais zou hij homofiel ziin. Spijksma verwacht niet dat een en ander gevolgen heeft voor de toe komst van het blad. Het wordt nu immers niet verspreid dus er is niet zoveel aan de hand, aldus de hoofdredacteur. Hij vat de kwestie samen onder de term aanloopmoeilijkheden. DEN HAAG (ANP) - Op woens dag 23 februari worden opnieuw acties in het onderwijs gehouden om te protesteren tegen de die week in de Tweede Kamer te be handelen onderwijsbegroting Een woordvoerder van de Protes tants Christelijke Onderwijsor ganisatie (PCO) heeft gisteren meegedeeld dat op 23 februari zal worden gedemonstreerd in zeven plaatsen in Nederland. DEN HAAG Gisteren vond de ledenvergadering plaats van het Haagse ziekenfonds Azivo. Na aanvankelijke weigering besloot het ziekenfonds gisteren de eigen bijdrage voor geneesmiddelen toch te innen. Achter de tafel van links naar rechts: H. van der Zwan (secretaris), R. Toussaint (voorzitter), en H. de Coqo (plv. voorzitter (Foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Het Haagse ziekenfonds Azivo blijft zich ver zetten tegen de eigen bijdrage van f 2,50 per medicijn, die per 1 februari van de verzekerden moet worden geheven. De leden raad besloot gisteravond het be vel van de Ziekenfondsraad tot inning op te volgen. Maar tegelij kertijd zal Azivo beroep instellen bij de Kroon, en in een spoedpro cedure de Raad van State vragen de aanwijzing van de zieken fondsraad te schorsen. Gevolg van dit besluit is dat Azivo nu in ieder geval de voorberei dingen voor het heffen van de rijksdaalder per medicijn in zijn eigen apotheken gaat treffen. Het fonds hoopt dat de Raad van State vóór 1 februari uitspraak zal doen. Tot dusver was Azivo niet van plan de eigen bijdrage te innen. Het fonds verzette zich om principië le redenen: het vond dat de be langen van de verzekerden scha de zou worden toegebracht Af- DEN HAAG (GPD) - De CDA-frac tie in de Tweede Kamer zal bij belangrijke stemmingen in de toekomst als eenheid optreden. Alle fractieleden hebben deze week afgesproken in het vervolg geen afwijkend stemgedrag meer te vertonen. Volgens CDA-fractieleider De Vries gaat het hierbij overigens niet om een opgelegde verplich ting. De fractieleden hebben in overleg, en eensgezind, afgespro ken verdeeldheid te voorkomen in die gevallen waarin gestemd wordt over zaken die nauw raken aan de herkenbaarheid van het CDA, of waarin het voortbestaan van het kabinet op het spel staat. „We hebben met elkaar de intentie uitgesproken om als politieke eenheid te functioneren", aldus De Vries. „Een honderd-procent garantie kan je natuurlijk nooit geven. Maar we mogen van el kaar vragen, op basis van ons verkiezingsprogramma, tot het uiterste te gaan". De Vries wilde niet zeggen wat er moet gebeuren wanneer CDA- kamerleden tegen deze afspraak handelen. Het vermijden van af wijkend stemgedrag betekent niet dat in het CDA alle afwijken de meningen zullen worden weg gedrukt. Bij belangrijke stem mingen zal wel tevoren kunnen worden meegedeeld dat een deel van de CDA-fractie een mening heeft die afwijkt van de meerder heidsopvatting. Maar bij de stemming zelf zal iedereen zich dan naar die meerderheid schik ken. In december nog stemden elf CDA-kamerleden met de opposi tie mee voor een motie van de PvdA. Daarin werd gesteld dat Nederland in de Verenigde Na ties ten onrechte tegen een reso lutie had gestemd, waarin om be vriezing van de kernwapenarse nalen werd gevraagd. Het optreden van de elf is in het CDA hoog opgenomen. Er werd zelfs vanuit de achterban op aan gedrongen de elf te royeren als CDA-lid. Met de afspraken van deze week hoopt de CD A-top de problemen rond het stemgedrag te hebben bezworen. Voor vier CDA-kamerleden (de zgn. loyalisten) geldt de afspraak overigens niet als het gaat om de kernbewapening. Zij hebben voor het aantreden van dit kabi net een voorbehoud gemaakt te gen de kernwapenparagraaf van het regeerakkoord, een voorbe houd dat door de CDA-leiding is erkend. Volgens Jan Nico Scholten, één van de kamerleden met dit er kend voorbehoud, zullen hij en de overige loyalisten volgende maand bij het debat over het kernwapenbeleid, geen moties van de oppositie over de kruisra ketten steunen, ook al zouden zij het met de inhoud daarvan eens zijn. gelopen maandag 17 februari be sloot de Ziekenfondsraad echter het „rebellerende" fonds tot de orde te roepen. De raad gaf een aanwijzing krachtens de Zieken fondswet, de eerste in de .ge schiedenis van deze wet. De bestuurlijke aanwijzing die werd getroffen, ging gepaard met het dreigement dat Azivo een boete van ongeveer twee mil joen op jaarbasis te wachten staat als het de bijdrage niet int. Dat is ongeveer het bedrag dat door de heffing bij het fonds zou binnenkomen. De Ziekenfondsraad kan deze boe te gemakkelijk opleggen door dit geld af te trekken van de voor schotten die Azivo uit de algeme ne kas van de Ziekenfondswet krijgt. Zo zou voor Azivo een moeilijke situatie ontstaan en on der deze druk moest de leden raad tot de conclusie komen, dat de aanwijzing in eerste instantie moet worden opgevolgd, zij het onder protest. De Ziekenfondsraad is overigens ook principieel tegen de eigen bijdrage en bracht daarover vo rig jaar een afwijzend advies uit Omdat het kabinet voet bij stuk hield (de maatregel staat in het regeerakkoord) was de ZFR tot medewerking verplicht. Op basis van het parlementaire besluit vond hij dan ook dat elk zieken fonds zijn medewerking moet verlenen. In de Haagse regio is nu een ondui delijke situatie ontstaan, zeker nu het Algemeen Ziekenfonds Haaglanden in navolging van Azivo vonge week besloot de ei gen bijdrage niet te innen. Dat geldt voor de aanvullend verze kerden (ongeveer 95 procent van de 360.000). Voor hen zal Haag landen de rijksdaalder uit het aanvullingsfonds aan de Zieken fondsraad afdragen. Bij Haaglanden werden al eerder plannen in deze richting geop perd. Directeurs drs. D. Zijder laan liet gisteravond weten dat het besluit was genomen vanwe ge de concurrentiesituatie, die zal ontstaan als Azivo schorsing van de bestuurlijke ZFR-aanwij- zing gedaan krijgt Er ligt overi gens geen ziekenfonds wettelijk iets in de weg om de eigen bijdra ge op deze manier te verrekenen. HUIZEN (ANP) - De Huizer poli tie is een aanzienlijke tandenbor stelfraude op het spoor geko men. Acht personen zijn aange houden. Er worden nog meer ar restaties verwacht. De totale om vang van de fraude is nog onbe kend. Het begon met een klacht van de Jordan fabriek m Oslo, die het vermoeden had dat er in Neder land tandenborstels in de handel HERV/IJNEN - In de Gelderse Herwijnen worden momenteel 9 jonge konijntjes grootgebracht met een injectiespuit. Dagelijks zit het echtpaar Duyzer met negen langoren op tafel om de hongerige magen te vullen met een oplossing van melk en kindermeel. De moeder van de dieren is bij de geboorte overleden. (Foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) probeert het onderzoek naar de zogenoemde Moerman-therapie tegen kanker op gang te krijgen. Hij wil dat het Koningin Wilhelmina Fonds daarvoor geld beschikbaar stelt. Eerder heeft het KWF dit geweigerd, maar de bewindsman heeft een klemmend verzoek gedaan. Het gaat om een be drag van tussen de een en de anderhalf miljoen. De voorbereiding van dit onderzoek duurt nu al meer dan drieeenenhalf jaar. Zomer 1979 besloot de Tweede Kamer bij motie dat de therapie van de (in middels 90 jaar geworden en nog praktiserende) arts C. Moerman uit Vlaardingen opnieuw zou moeten worden onderzocht. Vele jaren geleden gebeurde dat al door een commissie, die een uiterst negatief rapport uitbracht. Het aantal nieuwe gegevens over behandelde patiën ten en de aandrang mede van die patiënten en de groep artsen, die met deze therapie werkt, was in middels zodanig dat de Kamer hernieuwde analyse nodig vond. De toenmalige staatssecretaris, me vrouw Veder-Smit, stelde een begeleidingscommis sie in, die er echter niet in is geslaagd het onderzoek te laten beginnen. Belemmering is in de eerste plaats het feit dat de zoge naamde Moerman-artsen niet aan het onderzoek willen meewerken. Die weigering baseren zij op het feit dat de inspectie van de volksgezondheid tegen enkele van hen medische tuchtzaken heeft aange spannen. In de tweede plaats is er de afwijzing van financiering door het KWF. De beoordelende com missie heeft gesteld het onderzoekplan onvoldoen de wetenschappelijk te vinden. Van der Reijden heeft nu in een brief medewerking van het KWF gevraagd, maar ook vande Moerman- artsen. Hij schrijft alle betrokkenen dat ook hij grote betekenis hecht aan het verschafTen van ophelde ring over de Moerman-therapie. waren, die ten onrechte onder de naam Jordan aan de man werden gebracht. De klacht leidde tot de vorming van een speciaal recher cheteam. Dat team kwam november vorig jaar in actie, toen knoeierijen werden geconstateerd met de aangifte voor invoerrechten van een partij tandenborstels Een partij van 540 000 goekope tan denborstels uit Korea, die onder de naam „Jordan" op de markt moest komen, werd ontdekt bjj een stuwadoors bed r\jf in Am sterdam. Als gevolg van de affaire met de tandenborstelfraude, werden in België gestolen schilderijen ont dekt. Na verhoor van de verdach ten deed de politic huiszoeking in zes panden. In een bungalow in Muidcrberg stuitte de politie op een gestolen doek van de Vlaamse schilder Jordaens De geschatte waarde ligt rond de één mihoen gulden. DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van binnenlandse zaken heeft nog geen plannen een cri siscentrum in te richten, voor het geval de Russische kunst maan Kosmos-1402 in ons land op aarde zal vallen. Wel volgen de ambtenaren van binnenland se zaken de ontwikkelingen rond de kunstmaan, die moge lijk al dit weekeinde zal neer storten, op de voet. Het is niet bekend waar de Kosmos zal neeretorten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7