Touwtrekken om hoge boete voor uitzending piraat Steeds Bij hof lagere straf geëist voor meineid Aantal stafkrachten voor daklozencentrum onzeker Stukje rond De Valk krijgt ander aangezicht 'Kabelclub9laat advocaat betalen Op de vlucht voor boze echtgenote Nasleep koppelbazenajfaire Smokkel hasj: procureur wil lagere straf cren niet btadbteeld VRIJDAG 21 JANUARI 1983 LEIDEN - Een historisch stukje Leiden, rondom molen De Valk, ondergaat op dit mo ment een complete gedaante wisseling. De Valkbrug wordt geschikt gemaakt voor twee richtingsverkeer. Het par keerterrein wordt opnieuw aangelegd en aan de andere kant van de molen, langs de Rijnsburgersingel, is een fraai plantsoentje aangelegd. De omgeving van molen De Valk is zienderogen opge fleurd. De molenwerf, waar over een paar maanden gele den nog auto's raasden, is een rustig plekje geworden met alleen een fiets- en voetpad. Binnenkort worden er nieu we bomen geplant en gras ge zaaid. Er is een stenen wal aangelegd die dienst gaat doen als wijzerplaat voor een zonnewijzer. Dit plekje is ook uitstekend geschikt voor toe risten die molen De Valk op de gevoelige plaat willen vastleggen. Langs de Rijnsburgersingel wordt nog een voetpad aan gelegd tot aan de Steenstraat. Ouderwetse Leidse lantaarn palen zorgen ervoor dat fiets en voetpad 's avonds goed verlicht zijn. Er wordt over gedacht om tezijnertijd nog een gedenksteen in het plant soentje te plaatsen als herin nering aan de joodse be graafplaats die hier vroeger Drie dieven na tip aangehouden LEIDEN - Drie mannen zijn van nacht aangehouden wegens in braak in een pand aan de Sta tionsweg. De arrestaties volgden na een telefonische tip van een voorbijganger, die de drie man nen schilderijen in een vrachtau to zag laden. Om half twee 's nachts. Om twee uur werd de auto aange troffen in de Willem de Zwijger- laan. In de auto zaten twee man nen, 20 en 26 jaar uit Leiden, die de inbraak bekenden. Bij een 26-jarige bewoner van de Van Limburg Stirumstraat wer den de drie gestolen schilderijen op de zolder teruggevonden. Leiden Gemeenschappelijke Regeling tot het betalen van een boete van 50.000 gulden aan Rob Houwer en tot het betalen van de kosten van het kort geding, een bedrag van 785 gulden. Tijdens een gisteren in het Leider- dorpse gemeentehuis gehouden vergadering van het algemeen bestuur van de 'Leidse kabel club' probeerde het dagelijks be stuur deze kosten, plus de advo- caatkosten van ruim 6 000 gul den, op de begroting van 1982 op te voeren. Daar was nogal wat weerstand tegen. Met name van bestuursleden Van Schagen en Peters die uitgezocht willen heb ben in hoeverre de advocaat van de Gemeenschappelijke Rege ling, de stadsadvocaat van de ge meente Leiden mr. Bouma, ver antwoordelijk kan worden ge steld voor de termijnfout bij het afsluiten van het kabelnet. Voorzitter Fase, de Leidse wethou der van economische zaken, zeg de toe een onderzoek te laten verrichten. LEIDEN - Vluchtend voor zijn woedende echtgenote sprong een man vannacht om drie uur van het balkon van zijn flat (één hoog) in de Beethovenlaan. De man bleef ongedeerd, zowel in de echtelijke ruzie als bij zijn sprong naar beneden. Maar hij durfde niet meer terug naar huis en heeft de nacht doorgebracht op het politiebureau. De vrouw was in woede ontstoken, toen zij er achter kwam dat de man was vreemd gegaan. LEIDEN - De .Stichting Opbouw Onderdak en de gemeente Lei den zijn het nog niet eens over het aantal stafkrachten dat het centrum voor daklozen aan de Rembrandtstraat straks in dienst mag hebben. De stichting blijft het pertinent nodig vinden dat het centrum, naast de coördina tor, vijf krachten in dienst neemt, de gemeente acht 4,7 for matieplaatsen voldoende. "Dan is de 24-uurs-bereikbaarheid ge waarborgd en is er altijd een staf- kracht aanwezig. Zij het dan met hangen en wurgen", aldus wet houder Schoute. De commissie voor maatschappe lijke aangelegenheden bleek gis teravond ook verdeeld en kon niet unaniem met het voorstel van het college instemmen. PPR, PSP en D'66 kondigden aan met een tegenvoorstel te komen waarin zij voor vijf stafkrachten zullen pleiten. Ook Fallaux (PvdA), die in haar fractie overi gens een minderheidsstandpunt inneemt, achtte 4,7 stafkrachten ontoereikend: "Je moet niet te krap beginnen. Dat komt het werk van het centrum zeker niet ten goede". Het verschil van precies 0,3 groeps- werker is niet het enige punt dat het college en de Stichting Op bouw Onderdak scheidt. Ook omtrent de inschaling van de coördinator bestaat onenigheid. De stichting wil de coördinator, gezien zijn grote verantwoorde lijkheid, hoger inschalen dan het college voorstelt. Schoute: "Noch het ministerie, noch de gemeente heeft de coördinator ooit meer in het vooruitzicht ge steld dan nu gebeurt. Dat de stichting dat wel heeft gedaan is de eigen verantwoordelijkheid". Het bestuur van de stichting had overigens nog geen officieel standpunt over de nota die wet houder Schoute het college gis teravond aan de commissie voor legde. Bestuurslid Joyce Hes: "We kregen de nota pas dinsdag en er stonden voor ons nieuwe dingen in waarover we nog geen mening hebben kunnen bepa len". Ze doelde daarbij onder meer op de inschaling van de coördinator. Volgens Schoute kon het bestuur echter niet voor verrassingen hebben gestaan bij het lezen van de nota. "Er ston den voor U geen nieuwe dingen Ook de doelstelling om 'weglopers' in het centrum onderdak op te nemen, was volgens Schoute al in 1980 bekend. Volgens De la Mar (PSP) was dit punt toege voegd om het wegloophuis aan de Langegracht overbodig te ma ken. "Ten onrechte, want cen trum onderdak kan nooit zolang onderdak bieden als bij weggelo pen jongeren nodig is". Schoute erkende dat het bij centrum on derdak om de korte crisisopvang zou gaan. "Maar daarna kunnen weglopers op bijvoorbeeld op- vangadressen worden ge plaatst". De nota van het college stelt, naast het aanstellen van 4,7 groepswer- kers, ook voor een krediet van 207.000 gulden te verstrekken voor de resterende bouw van het centrum. Het geld is nodig van wege de slechte bodemgesteld heid en de onderkeldenng van het gebouw. Het krediet van 207.000 gulden moet ten laste ko men van het Fonds Bovenwijkse Voorzieningen. dag te laat de zendmast in Oegst- geest voor televisiepiraten had afgesloten. Hierdoor kon de pi raat Rainbow in de nacht van 25 op 26 december 1981 ongestoord de speelfilm 'Soldaat van Orarye' uitzenden. Op 26 november 1981 had de Haag se rechtbank de uitspraak ge daan dat de Gemeenschappelij ke Regeling binnen vier weken maatregelen moest nemen die pi raten van de buis zouden weren. De secretaris van de gemeen schappelijke regeling nam pas twee dagen later kennis van dit vonnis waardoor het dagelijks bestuur van de Gemeenschappe lijke Regeling altijd in de over tuiging heeft geleefd dat het Leidse kabelnet uiterlijk 26 de cember 1981 om 24.00 uur voor piraten afgesloten moest zijn. De rechtbank besliste in juni 1982 echter anders en veroordeelde de LEIDERDORP - De Ge meenschappelijke Rege ling Antenne- en Energie voorziening Leiden en Omstreken gaat uitzoeken of de dwangsom van 50.000 gulden die de regio nale 'kabelclub' bij vonnis van de Haagse rechtbank heeft moeten betalen aan Rob Houwer Film Hol land bv. kan worden ver haald op de Haagse advo caat mr. H. Th. Bouma. Dit gebeurt op aandrang van de Warmondse wethouder C.A. van Schagen en zijn Leidse collega J.A. Peters. De Haagse rechtbank kwam deze zomer tot de conclusie dat de Ge meenschappelijke Regeling één DEN HAAG/LEIDEN - Procureur- generaal Bos heeft gisteren voor het Gerechtshof vier maanden gevangenisstraf Wegens meineed geëist tegen de zogenaamde kroongetuigen in de Lemy-affai- re K. en Van den B.. Een opmer kelijke eis omdat het tweetal door de Haagse rechtbank was veroordeeld tot respectievelijk acht en vijftien maanden gevan genisstraf. Ger K. en Wally Van den B. legden eind 1980 voor de Haagse recht bank beschuldigende verklarin gen af voor de hoofdverdachten in de Lemy-affaire, de Leide- naars J. Van Leeuwen en F. Rijs- bergen. Het tweetal verklaarde toen onder ede dat het aanne mersbedrijf Lemy bv. met valse rekeningen had gewerkt en tien tallen straatmakers 'zwart' in dienst had. Mede door deze verklaringen acht te de rechtbank het bewezen dat DEN HAAG/LEIDEN - Het Haag se gerechtshof doet over twee weken (3 februari) uitspraak in de hasj-smokkelzaak waarin de 34-jarige Leidenaar W.H.P.B. vo rig jaar een rol heeft gespeeld. Het gerechtshof behandelde giste ren de laatste, juridische, punten die gingen over het wel dan niet terecht aftappen van telefoonge sprekken. Wat de zaak betreft: het ging om hasj-transporten van en naar Spanje. In totaal ruim zevenhon derd kilo van dit verdovende middel. De rechtbank veroor deelde de Leidenaar in eerste in stantie tot een gevangenisstraf van tweeëneenhalf jaar en een geldboete van vijftigduizend gul den. Omdat hij die straf veel te hoog vond, ging de man in hoger beroep. De procureur-generaal corrigeerde de rechtbank: hij vroeg een celstraf van een jaar; de boete liet hij vervallen. de Lemy-top zich schuldig had gemaakt aan het op grote schaal plegen van valsheid in geschrifte waardoor het gigantische bedrag van achttien miljoen gulden was verduisterd. Rechtbankpresi dent mr. Kootte veroordeelde Van Leeuwen tot vijf en Rijsber- gen tot vier jaar gevangenisstraf. 'Katvanger' (iemand die als schijndirecteur optreedt) Wally van den B. kreeg een gevange nisstraf van anderhalf jaar. In hoger beroep sprak de president van het Hof, mr. Roggen, beide verdachten evenwel vrij wegens gebrek aan bewijs. K. en Van den B. waren voor het Hof wederom als getuigen gehoord en deze keer verklaarden zij dat Van Leeuwen en Rijsbergen niet met valse facturen hadden gewerkt en 'gewoon' straatmakers in dienst hadden. Precies het tegen overgestelde dus van wat zij voor de rechtbank hadden verklaard. Gewetenswroeging Zowel Ger K. als Wally van den B. zeiden bij het Hof dat zij tegen rechtbankpresident Kootte had den gelogen omdat zij door poli tie en opsporingsambtenaren van de belasting en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid onder druk waren gezet. Hen zou ge zegd zijn dat zij er met een lichte straf van af zouden komen wan neer zij tegen Van Leeuwen en Rijsbergen zouden getuigen. La ter kregen beide kroongetuigen last van gewetenswroeging, zo dat zij bij de behandeling van de affaire in hoger beroep alsnog met, de volgens hen, juiste ver klaring kwamen. Hoe dan ook, K. en Van den B. hebben meineed gepleegd. Of bij de rechtbank of bij het Hof. Rechtbankpresident Kootte maakte duidelijk dat hij van me ning was dat het tweetal bij het Hof had gelogen door K. tot acht maanden gevangenisstraf we gens meineed te veroordelen en Van den B. zelfs tot vijftien maanden. Een straf die zelfs de vertegen woordiger van het Openbaar Mi nisterie, mr. Bos, "buiten alle proporties" vond. De procureur- generaal eiste daarom lijk lagere straffen, namelijk een gevangenisstraf van vier maan den voor beide verdachten. Bos voegde daar nog aan toe dat de rechtbank met de zware veroor deling van beide verdachten te kennen heeft gegeven dat zij vindt dat het Hof de hoofver- dachten in de Lemy-affaire ten onrechte heeft vrijgesproken. Volgens Bos heeft het Hof Van Leeuwen en Rijsbergen echter niet vrijgesproken op grond van de verklaringen van K. en van Van den B. maar doordat er van alles is fout gegaan bij de behan deling van de Lemy-affaire. Hij verwees in dit verband onder an dere naar het geknoei met pro cessen-verbaal door de opspo ringsambtenaren van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. "De ver klaringen van K. en Van den B. hebben nauwelijks gewicht in de schaal gelegd", aldus Bos die het vonnis van de rechtbank zelfs "een slag in de lucht" noemde. Geldboete Uiteraard toonden de beide advo caten van de verdachten, mr. Hattinga Verschure en mr. Van Zalingen, zich gelukkig met het requisitoir van de procureur-ge neraal. Mr. van Zalingen benadrukte nog de trieste situatie waarin Wally van den B. zich bevindt. De voor malige taxichauffeur is de enige van de twintig tot vijfentwintig verdachten in de Lemy-affaire aan wie uiteindelijk een gevan genisstraf is opgelegd. Van den B. is destijds niet tegen zijn door de rechtbank opgelegde straf in beroep gegaan omdat zijn toen malige advocaat, mr. Huisman, vond dat hij er nog genadig van af was gekomen. Pas een maand geleden is Van den B. weer op vrije voeten geko men. Bovendien moet hij volgen de maand langdurig het zieken huis in voor een operatie aan zijn rechtervoet die nu al twee jaar in het s zit. Van Zalingen vindt dat de Rozen burger al veel te zwaar is gestraft en pleitte voor een zo laag moge lijke geldstraf voor zijn cliënt. Het Hof doet op 3 februari om 9.30 uur uitspraak. Redactie: Bart Jungmann S Jaap Visser Verzamelwoede (1) Heibel in postzegelland. Het be stuur van de eerbiedwaardige Leidsche Vereeniging van Postzegel Verzamelaars is in twee helften uiteen gevallen en de leden mogen volgende week dinsdag in de algemene jaarvergadering uitmaken wie het gelijk aan zijn zijde heeft. Hoofdrolspelers in het postze gelconflict zijn enerzijds voor zitter H. van Eist en penning meester W. Groenewegen en anderzijds de overige vijf be stuursleden, van wie oud-se cretaris A. van Haarlem en R. Dutour Geerling zich als woordvoerders hebben opge worpen. Beide partijen zeggen geen rel of ruzie te willen, maar de stand punten liggen zover uiteen en de onderlinge verkettering is zo groot dat toch rustig van ru moer in het land der filatelis ten kan worden gesproken. Dutour Geerling vindt voorzit ter Van Eist "autoritair" en Van Eist zegt op zijn beurt: "Ze zijn zover gegaan dat ik niet meer met ze wil samenwer ken". De kiem voor het conflict ligt in een ernstige beschuldiging van tweede penningmeester, R. Steemers aan het adres van penningmeester nummer één, Groenewegen. De eerste zou zijn twijfels hebben uitgespro ken over de boekhoudkundige kwaliteiten van de laatste. Een accountant moest de zaak uit zoeken en concludeerde dat het met de debet- en creditzij de dik in orde was. Steemers (gisteren voor commentaar on bereikbaar) had dus ongelijk Van Eist: "Als zo'n man zijn be schuldigingen, die hij herhaal delijk heeft geuit, niet terug neemt, dan is het vqor mij over. Zo'n man moet er dan uit". Van Haarlem. "Neek, dit is geen op zichzelf staande zaak. Wij zeiden: het probleem ligt veel dieper. Het is een zaak van compleet wantrouwen". Het gerommel in het bestuur kwam op de ledenvergadering van 21 december aan het licht. Van Eist en Groenewegen kre gen het merendeel van de on geveer negentig verzamelaars (de vereniging telt bijna acht honderd leden) aan hun zijde: Steemers moest opkrassen. Ei genlijk had Van Eist zelf willen opstappen: geen zin meer. "Maar de vergadering was in Den i rond gisteravond: de klanten kopen hun bonnetjes. Vorig jaar nog lange rijen, nu tamelijk rustig. (Fot Ivut) mijn voordeel. De vergadering wilde dat ik bleef'. Met Stee mers besloten ook de vier an dere bestuursleden op te stap pen. Dutour Geerling veronge lijkt: "Ze zouden er mee uit scheiden en wij zouden met z'n vijven doorgaan. En toen ble ven ze opeens zitten". Verzamelwoede (2) Het duo Groenewegen en Van Eist ging op zoek naar be- stuurshulp en vond die ook. Erevoorzitter De Best is bereid om een jaartje als voorzitter te fungeren, Van Eist wil wel se cretaris worden en Groenewe gen blijft de kas bewaken Twee andere verzamelaars ma ken de bestuurstafel compleet Daarmee lijkt alles rond, mt zijn kapers op de kust "Als de vergadering dat zou willen, dan zijn wij bereid met z'n vij ven door te gaan", denkt Van Haarlem hardop. Verzoening is van de baan. Dutour Geerling vindt "de voorzitter erg autori tair". Van Eist: "Zeker ik heb een bepaalde autoriteit, maar misschien had ik wel meer au toritair moeten zijn". Een ver zoening? Nee. Van Eist: "Bij één man zit duidelijk oud zeer en de rest bestaat uit ja-knik kers". Dutour Geerling en Van Haar lem hopen dat zoveel mogelijk mensen naar de vergadering in de BTS aan de Vondellaan ko men, "want iedere stem is be langrijk". Van Eist hoopt al leen maar dat het "geen rel wordt, daar is niemand mee ge diend". En over dat laatste is iedereen het weer eens. Van Haarlem: "Wij willen geen or dinaire ruzie". O ja, de vijf dissidenten zyn ook boos over een "tendentieuze brief' van het gekortwiekte be stuur. In de oproep voor de ko mende vergadering voelen zij zich als zwart schapen behan deld. Bovendien heeft het een paar honderd gulden aan porto gekost en "daar is de vercni- ging zeker niet mee gediend", zegt Van Haarlem. Postzegelverzamelaars die zich druk maken over portokos ten... BJ. Bakzeil Als trouwe mensa-gangers valt ons in dit nieuwe jaar de bijna serene stilte op die er in de 'gaarkeuken' voor studenten (en werkende jongereni, D< Bak', heerst. De prijsverhoging van meer dan 25 procent is kennelijk een barrière voor de Bak-klanten. Betaalden wij, en onze ruim duizend tafelgeno ten, voor de jaarwisseling nog ƒ4.50 voor een complete maal tijd plus een bakje roze vla toe, nu kost deze warme hap ons maar liefst een gulden meer. Volgens enkele ingewijden is het bezoek aan de universitaire mensa door deze drastische prijsverhoging met ongeveer driehonderd klanten per avond teruggelopen. Bak-baas Bonte noemt dit echter zwaar overdreven. HtJ heeft per avond zo'n negentig bezoe kers minder geteld. "En dat is op zich natuurlek best veront rustend, maar het is nu nog te vroeg om te zeggen dat het pu bliek massaal wegblyfl om de prijsverhoging. Enkele colle ges moeten volgende week nog beginnen. Misschien trekt het bezoek dus nog aan Uit- m<lr lijk verwacht ik dat we gemid deld per dag zo'n vijftig klan ten minder krijgen. En rm-t dit terugloop heb üt in de begro ting van dit jaar rekening ge houden". Volgens Bonte zal het teruglo pende mcosfTbezoek dit jaar geen gevolgen hebben voor de personeels bezitting van de Mensa, waar dertien perso neelsleden in vaste dienst zijn en per avond nog eens veertien 'part-timers' rondlopen. Is het naar de mening van direc teur Bonte nog te vroeg voor conclusies, duidelijk is dat met de forse prijsverhoging bakzeil wordt gehaald "Maar die prijs verhoging kwam door de dras tische bezuinigingsmaatregel van het ministerie waardoor wc nu een belangrijk deel van de exploitatie uit de opbrengst moeten halen". En dat ko.st klanten. J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3