c Jubileum van EHBO gaat aan Lissenaren voorbij Schaduw over festiviteiten rond 50-jarig bestaan Vluchtende dief duikt in de Rijn Vlottrekken Katwijkse kotter kan pas over een paar weken Aanvraag van faillissement voor Couvée Weg tussen De Zilk en Haarlemmermeer in 1987 aangelegd Peter Meijer draait 24 uur platen Ambtenaar swingend naar wereldrecord VRIJDAG 21 JANUARI 1983 Streek LISSE Het bestuur van de binnenkort jubilerende afdeling Lisse van de EHBO is teleurgesteld. Met de feestdatum van 5 februari voor de deur lijkt de Lisser bevolking de vereniging te vergeten. Een gegeven dat een schaduw werpt over de voorbereidingen van de receptie en de feestavond ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan, aldus secretaris H. van Eijsbergen van de EHBO. "Tien jaar geleden bij het veer- tigjarig bestaan, was er al ruim van tevoren uit de bevolking een comité gevormd. Daardoor hebben we fijne cadeaus en be hoorlijke giften gekregen. Dat dit nu niet dreigt te gebeuren doet ons pijn", aldus de secre taris van de Lisser EHBO. "Vooral omdat we ons zo inzet ten voor de gemeenschap is het triest dat er nu niets ge beurt". De oprichtingsdatum van de ju bilerende vereniging was 6 fe bruari 1933. "Omdat deze da tum dit jaar op zondag valt, feesten we maar een dag eer der", vertelt Van Eijsbergen, die sedert 1968 de functie van secretaris in het bestuur heeft. Volgens secretaris Van Eijsber gen was de onzekere situatie in die jaren - de dreiging van de Veel bekijks bij de buitenoefening in 1937 van de Lissese EHBO'ers. Foto uit het archief van de afdeling die de eerste zaterdag in februari 50 jaar bestaat. oorlog was al voelbaar - aanlei ding om ook in Lisse met een afdeling van de EHBO te be ginnen. Met een klein aantal le den - vrouwen en mannen wa ren toen nog strikt gescheiden - begonnen de afdelingen te draaien. Na een jaar of vijf werd die echter opgeheven en begonnen de afdelingen geza menlijk te werken. Uit het foto-archief van de ver eniging blijkt dat bloot, tijdens oefeningen, uit den boze was. Verbanden werden aangelegd over kleding heen om toch vooral maar te voorkomen dat men "iets bloot zou geven". "Een situatie die nu ondenkbaar is", zegt Van Eijsbergen. "Ook bij oefeningen moet hetzelfde worden gedaan als bij een on geval. Daar moet de cursist van leren. Zoveel mogelijk probe ren de realiteit na te bootsen". Vandaar ook dat oefenen een woord is bij de Lisser vereni ging waarmee nog niet wordt gespot. "In tegenstelling tot wat we wel eens horen van an dere verenigingen, zijn oefen avonden bij ons een volledig serieuze zaak. Het moet niet zo zo zijn dat alleen maar het ver plichte aanwezig zijn voldoen de is. Er moet ook gewerkt worden". Toneel Volgens Van Eijsbergen is een dergelijke oefenavond bij de Lisser afdeling een toneelstuk. "Dat geldt ook voor de "slacht offers". Als de instructeur van iemand verlangt dat hij be wusteloos is, dan moet het zo zijn dat na afloop de man of vrouw in kwestie ook werkelijk "bij" komt. En niet van het ene op het andere mo ment weer vrolijk rondhup pelt. Wij hameren steeds op De eerste buitenoefening hield de Lisser EHBO in 1937 op het terrein van Vreeburg. Dat ook de dames niet voor een kleintje vervaard waren toont deze archieffoto van de Lissese afdeling. een volledige benadering van een werkelijke situatie. Met die instelling gaan we ook naar wedstrijden. Het blijkt daar dan ook vaak dat onze instel ling vruchten afwerkt, getuige het aantal prijzen dat we heb ben behaald". door Kees van Kuilenburg Successen die de Lisser afdeling als afleiding nodig heeft, meent Van Eijsbergen. "De ve le verzoeken om hulp bij de ve le verenigingen in ons dorp telt, zorgen er voor dat we vol op in het werk zitten". Werk dat pro deo door dé EHBO wordt verzorgd. "Werk ook dat voor onze mensen een goede leerschool is". Een "grote afnemer" van EHBO- mensen is de Keukenhof. Vooral op hoogtijdagen zijn er van de vroege morgen tot de la te avond een aantal leden in het park aanwezig om bijstand te verlenen. "Werk dat soms zwaar valt te noemen", aldus Van Eijsbergen, "het komt nogal eens voor dat er in het park een bezoeker overlijdt. Er zijn jaren dat we er drie in onze rapporten moeten opnemen. Dat is voor onze i zware taak, gen het erg moeilijk hebben. Maar omdat onze oefeningen de werkelijkheid zoveel moge lijk benaderen, kunnen ze het in de meeste gevallen wel op vangen". Naast de Keukenhof doet ook de sportwereld in Lisse nooit ver geefs een beroep op de EHBO. "Vooral bij sportevenementen als motorcross en wielerwed strijden is er nog wel eens wat voor onze mensen te doen. En dat geeft op dagen dat er ver schillende evenementen zijn veel werk. Maar dankzij een goede planning kunnen we het goed bezetten met onze leden", vertelt Van Eijsbergen. Scherts e vereniging telt nu ruim 160 le den, de helft daarvan bezoekt wekelijks de oefenavonden in gebouw Salvatori. "Een aantal waarmee we in onze schik zijn en dat heel wat meer is dan in 1968. Toen beleefden we een dieptepunt. Er waren soms avonden dat we wel eens schertsenderwijs tegen elkaar zeiden: als er nu nog één lid komt kunnen we klaverjas sen". aldus EHBO'er Van Eys- bergen. "Die tyd is gelukkig voorbij. Dankzij die inspanningen .die in die periode zijn gedaan kun nen we nu met een groot aantal leden en donateurs ons feest gaan vieren. Maar ook met veel vertrouwen de toekomst tege moet zien". Over de financiën heeft de ver eniging geen klagen. "We zit ten aardig in onze donateurs en ook de bijdragen v.m dt r- enigingen waar voor we werken telt mee. Wel proberen we wat meer subsidie van de gemeente te krijgen, omdat de zaalhuur van Salvatori, waar we oefenen, een fikse greep uit onze kas betekent Maar daar over buigen we ons maar na het feest", zegt de secretaris. Een feest dat trouwens een dub bel jubileum betekent voor twee leden. Mevrouw A. Spaar garen en de heer P.G. Rands- dorp die gedenken ook nog eens het feit dat zy 40 jaar be stuurslid zyn. KATWIJK Met lege handen, maar wel met een nat pak nam een onbekende man gisteren de benen nadat hij was betrapt bij het stelen van een buitenboord motor van een boot in de Oude Rijn in Katwijk. De zus van de eigenaar van de boot zag gisteren aan het eind van de middag dat een man zich ver dacht ophield bij het vaartuig dat in het water bij Overrijn lag. Zii ging poolshoogte vroeg de man wat hij aan het doen was. De motordief bedacht zich geen moment en sprong par does in het water. Aan de overkant van de Rijn, by de Rijnstraat klom de onbekende aan de wal en verdween tussen de huizen. Bij controle bleek la ter dat de motor al bijna van de boot was losgeschroefd. van de reder die zich op het schip bevindt, verklaarde desgevraagd dat de Marry Martin, nog altijd wordt bewaakt tegen plunde ring. "Mijn zoon en mijn man wisselen elkaar steeds af". Om trent de schade die inmiddels is geleden kon zij geen mededelin gen doen. KATWIJK/TEXEL - De Katwijk- se viskotter die maandagavond met zes bemanningsleden in zware storm op het zuidwestelij ke strand van Texel aan de grond liep, zal daar vermoedelijk nog enkele weken moeten blijven lig gen. Door de eigenaar, de verze keringsmaatschappij en bergers wordt thans onderzocht hoe de kotter, de Marry Martin, kan worden vlotgetrokken. De Marry Martin (KW 149) liep vast op het strand nadat de boot naar de haven van Den Helder werd gesleept met motorstoring en de zogenaamde sleeptros losbrak. Door de zware storm werd de kotter steeds verder op het Te xelse strand geworpen. Na eerste inspecties blijkt dat het geen eenvoudige opgave zal wor den de vissersboot, die stevig en met een flinke slagzij vastzit op een strekdam, vlot te trekken. Bovendien wordt de terugtocht naar zee belemmerd door twee zandbanken. De Texelse politie sloot niet uit dat uitgebreide graafwerkzaamheden nodig zijn om de Marry Martin weer naar zee te krijgen. Mevrouw Ouwehand, echtgenote ALHEN AAN DEN RIJN - Wo ninginrichter Couvée, van wie het enorme pand aan de Juliana- straat al enige tijd leeg staat, is failliet. Enkele schuldeisers heb ben dit faillissement aange vraagd. Als het grote en dure pand tijdig had kunnen worden verkocht dan hadden onbetaalde rekeningen wellicht nog kunnen worden voldaan. Met een dubbeldekker gaven de dorpsraden van Nieuw-Vennep, Lisserbroek en Haarlem te kennen dat de S-20 er toch eerder moest komen. De actie lijkt geslaagd: HAARLEM De S-20, de verbin ding tussen de Haarlemmermeer en De Zilk, wordt één jaar eerder aangelegd. Dit besluit heeft de provincie Noord-Holland geno men. In het prioriteitenlijstje van de provincie, dat vorig najaar verscheen was deze verbinding tot na 1988 verschoven. Dit tot ongenoegen van de dorpsra den van Nieuw-Vennep, Lisser broek en Beinsdorp. Een handte keningenactie en een bezoek aan een vergadering van de verkeers- commissie in het provinciehuis maakten duidelijk dat het naar achteren schuiven van de S-20 in die plaatsen slecht viel Ook de bij deze weg betrokken gemeen ten Haarlemmermeer, Lisse en Hillegom reageerden op het be sluit en vroegen de provincie eveneens de aanleg van de weg te vervroegen. In de in december gehouden ver gadering van de verkeerscom- missie bleek dat ook de afgevaar digden van de meeste politieke partijen het besluit van de pro vincie afkeurden. Zy drongen dan ook aan om de S-20 naar vo ren te halen De province blijkt nu dit advies op te volgen. Vol gens woordvoerder Admiraal van de provincie Noord-Holland wil men in 1987 met de aanleg beginnen. Het geld heeft de pro vincie vrijgemaakt door de brug over de Ringvaart by Lcimuidcn pas na 1991 te vèrdubbelen ALPHEN AAN DEN RIJN Als tussen van avond elf uur en zater dagavond elf uur geen stroomstoringen optre den, het Dorpshuis in Aarlanderveen niet in stort en als discjockey Peter Meijer gedurende die tijd niet in slaap suk kelt, dan is de kans groot dat Alphen morgen avond een wereldrecord houder rijker is. De 19- jarige Peter Meijer heeft namelijk serieuze plan nen om het 24-uurs dis corecord te breken, een prestatie die hem in 1984 een vermelding in het Guinness Book of World Records zal opleveren. De jonge Alphenaar moet daar voor 24 uur achter elkaar in touw zijn. Hij mag elk uur vijf minuten rust nemen en moet elke plaat afzonderlijk aan- en afkondigen. Het draaien van langspeelplaten is verboden. "Het is een enorme uitdaging voor me om 24 uur op een po dium van vier bij vijf meter te staan", zegt de Alphenaar, die werkzaam is bij het ministerie van financiën. Wat aan de recordpoging een ex tra leuk tintje geeft is de be moeienis van de NCRV. Deze omroepvereniging zendt flit sen van de happening recht streeks uit in twee radiopro gramma's op Hilversum 3: "Op Stap" en "T\issenuur". door Raymond Peil "Dat wordt nog link, want als ik vier keer een sponsornaam in de uitzending noem dan raken mensen bij de NCRV hun baan kwijt", grinnikt Peter Meijer. Vanavond geeft NCRV-discjoc- key Mart van der Stadt het startsein voor de recordpo ging. Dan betreedt Peter Meij er het podium onder het toe ziend oog van een Nederlands jury-lid van het Guinness Book of World Records. "Ieder uur moet het jurylid zijn hand tekening zetten onder de lijst van gedraaide platen, die ik zelf moet bijhouden", meldt de Alphense platendraaier. Bij de organisatie van de record- poging komt echter nog meer kijken. Een EHBO'er houdt de lichamelijke conditie van Pe ter Meyer in de gaten. Vier technici, Gert Rosenboom, Martin Bos, Kryn Vis en Wim Woudenberg (niet de man van de Holland Duck Club) wisse len elkaar af achter de batterij technische apparatuur, die door Rosenboom zelf in elkaar is gezet Dat Peter Meyer tot deze stap is gekomen is niet zo verwonder lijk. De Alphenaar begon als twaalfjarige met een eigen dis cotheek op verjaardagen en feestjes. Toen kwam het geluid uit twee auto-speakertjes. In de loop van de jaren bouwde hij de zaak op en stak er al zijn vrije tyd in. De recordpoging is eigenlijk gewoon het logische gevolg van zyn hobby. "Hoewel uc na een avondje draai en behoorlijk vermoeid ben heb ik erg goede hoop dat ik het haal", schat Peter Meyer zyn kansen in. "Ik draai van avond top 40 muziek. Dan moet om twaalf uur Het Dorps huis dicht vanwege de politie verordening en moet ik zonder publiek verder. Om acht uur gaat het gebouw weer open en het is dan de bedoeling dat het hele dorp langs komt. Dan draai ik ook James Last en in strumentale muziek". Zelf draait Peter Meijer niets lie ver dan swingende muziek, hoofdzakelijk disco, hoewel hy thuis ook graag werk van Sa xon en Rush mag horen. Hoe wel platendraaien de enige en grootste hobby van de Alphe naar is peinst hy er niet over om er een beroep van te ma ken. "Ik zou niet de hele dag disco kunnen horen. Ik ga zelf ook nooit naar een disco". Op de vraag of zyn beroep als ambtenaar en zyn hobby als platendraaier samengaan volgt een lange denkpauze. "Er zijn ambtenaren die gaan zitten en het werk doen wat ze moeten doen en er zyn er die proberen hun eigen creativiteit in hun werk te leggen. Ik zit op een klein kantoor met afwisselend werk en dat lukt me prima", luidt uiteindelijk het antwoord van de wereldrecordhouder-in- spe. De grootste hobby van Peter Meijer is voor discjockey spelen, maar "Zelf ga ik nooit naar een disco". <r»u num bimho

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21