Nederland blijft bij zg. nul-optie -7sSss«" PAAR MOET U BU ZUNM André Hoekstra inzet van prestdgeslag tussen bondscoaches IVAN DER GOES President Bolivia wil rechts kabinet Tennisteam in promotieronde TAPIJTEN D- Gedrang aan staart van ranglijst in promotieklasse schaken Ickx en Brasseur winnen rally "Ook Franse en Britse kernwapens bij onderhandelingen betrekken" Quick Boys haalt uit bij LFC: 1-8 Tong bedreigd in Noordzee pe grootste*01^ OP' VRIJDAG 21 JANUARI 19B3 Geselecteerd voor Jong Oranje èn Olympisch team... ZEIST (GPD) André Hoekstra weet niet meer waar hij aan toe is. De middenvelder van Feyenoord is geselecteerd voor twee vertegenwoordigende elftallen en zou volgende week dinsdag voor beide teams een vriendschappelijke wedstrijd moeten meemaken. Varia Ger Blok nam hem op in zijn voor lopige selectie van het Olym pisch elftal, dat op die dag een oefenduel afwerkt tegen het 'ou de' Olympische team en gisteren bleek dat Hoekstra ook door Rob Baan geselecteerd is voor Jong Oranje, dat dinsdag vriendschap pelijk tegen FC Utrecht speelt als voorbereiding op het treffen met Jong Spanje (op 16 februari). Mochten beide bondscoaches besluiten 'vast te houden' aan Hoekstra, dan wordt het aan de Feyenoorder zelf overgelaten voor welk Nederlands elftal hij wenst uit te komen... Met zijn uitspraak: "Ik vind het al lemaal maar zeer rommelig ver lopen, daar in Zeist", schetst Hoekstra nauwkeurig het pro bleem. Elke vorm van overleg ten aanzien van het selecteren van spelers ontbreekt tussen de vier bondscoaches van de KNVB. Kees Rijvers, Rob Baan, Ger Blok en Bert van Lingen zijn door algemeen KNVB-directeur Van Eijk dan ook uitgenodigd voor een gesprek, waarin de on derlinge meningsverschillen voor eens en voor altijd moeten worden uitgepraat. De vier bondstrainers hebben het verzoek gekregen om tijdens het gesprek tot bindende afspraken te komen over het in de toe komst te voeren selectiebeleid voor de verschillende vertegen woordigende elftallen (A-elftal, Jong Oranje, olympisch team). Hierover blijkt elke vorm van overleg of samenwerking tussen de KNVB-oefenmeesters te ont breken, zoals het geval Hoekstra weer eens aantoont. Rob Baan: "Ik heb inderdaad geen contact gehad met Blok over het selecte ren van Hoekstra, maar wel met Joop Wagenaar (secretaris van het amateurvoetbal, red.)...". "Vorige week heb ik Blok gespro ken over zijn selectie voor het olympisch elftal", vervolgt Baan. "Toen hij de naam van Hoekstra liet vallen heb ik hem erop gewe zen dat hij een speler wilde selec teren, die mogelijk in aanmer king zou komen voor de EK- kwalificatiewedstrijd op 16 fe bruari van Jong Oranje tegen Jong Spanje. Dat heeft Blok blijkbaar voor kennisgeving aan genomen, waardoor nu deze si tuatie is ontstaan. Feit is in ieder geval wel dat er bestuurlijk een aantal bevoegdheden en verant woordelijkheden nog niet goed zijn geregeld. Het bestuur moet immers het beleid bepalen en wij hebben dat als bondstrainers al leen maar uit te voeren". Het wordt dus aan Ger Blok over gelaten om te bepalen of het tot een openlijke confrontatie komt tussen hem en het duo Rijvers- Baan. Verwacht wordt dat hij het niet zover zal laten komen en Hoekstra voorlopig in de 'wacht kamer' zal plaatsen voor zijn team. Blok is namelijk al eerder een conflict met Rijvers uit de weg gegaan. In Split, waar beide bondscoaches een congres bij woonden, vroeg Blok aan Rijvers of hij hem zijn selectie van het A-elftal en Jong Oranje voor de wedstrijden tegen Spanje be kend wilde maken. Blok wilde een rechtstreekse confrontatie vermijden door niet die spelers in zijn selectie op te nemen die al in de belangstelling van Rijvers stonden. Rijvers evenwel weiger de op het verzoek van zijn colle ga in te gaan. Toen al móest Blok gokken bij het selecteren van spelers: nu heeft hij verkeerd gegokt. André Hoekstra zit er maar mee. Hij weet niet meer waar hij aan toe is. "De beslissing van Blok om mij te selecteren voor zijn olym pisch team vond ik al vreemd, aangezien ik er altijd van uit was gegaan dat ik sinds mijn debuut in september vorig jaar tegen IJsland tot mijn 21ste voor Jong Orapje zou moeten spelen", al dus de 20-jarige voetballer. "Maar toen ik die uitnodiging van Blok ontving, ging ik ervan uit dat wel in onderling overleg tus sen hem en Baan zou zijn gere geld. Dat blijkt nu dus niet het geval. Ik ga maar eens contact opnemen met Blok en Baan, mis schien dat ik dan weet wat ik nu moet doen. Zou ik de keus zelf moeten maken voor welk elftal ik speel, dan zal ik eerst eens ad vies aan Hans Kraay gaan vra gen". LEIDEN - In de onderste regio nen van de promotieklasse in de Leidse schaakcompetitie is het onverwacht flink drin gen geblazen. Zag het er aan vankelijk naar uit dat LSG 4 en Daniël Noteboom 1 de ge doodverfde degradatiekandi daten waren, na de 6-3 winst van LSG 4 op Voorschoten 2 zijn de kaarten weer geheel anders geschud. Immers ook Voorschoten 2 zit nu in de problemen, terwijl D. Note boom, ondanks het dreigen de 8-2 verlies tegen Alphen 1, net als LSG 4 weer kansen op lijfsbehoud heeft. In de slot- ronde staat namelijk het tref fen D.Noteboom-LSG 4 op het programma, terwijl Voor schoten 2 nog maar moet zien waar het nu de punten van daan gaat halen. LSG 4-Voorschoten 2 6-3 voor lopig. Het "blundergevoelige" LSG 4 sprong tegen de Voorscho- ten-reserves voor het eerst niet in de fout. Voor de Voor schotenaren werd het een compleet debêcle, dat voor- namelijk school in wat later de hangpartijen werden. Steenlage voerde tegen Frie- link een winnende combina tie verkeerd uit, Verheij zag zijn offeraanval niet door slaan, terwijl Thieme zich in een wilde partij door Kuiper liet verschalken. Tot de voorlopige 3-3 bleef de strijd in evenwicht, maar on dertussen waren de zaken in voornoemde partijen ten gunste van LSG 4 gekeerd. Meilink, Frielink en P.Piket wonnen vervolgens in twee de zitting probleemloos, waardoor LSG 4 de winst met 6-3 definitief naar zich toe trok. Kuiper staat boven dien gewonnen in de arbitra gepartij tegen Thieme. De gedetailleerde uitslag: Kui- per-Thieme afg; Bosman- Wouters 0-1: R.v.d.Marel- V.Vleuten 1-0; V.d.Meij-Ver straten 1-0; Schaacke-Hou- weling sr. Vi-V*; Vaessen- Sluiter 0-1; Meilink-V.d.Kooij 1-0; Fneiink-Steenlage 1-0; P.Piket-Verheü 1-0; Westra- Thierry Vi-V4. In de eerste klasse A gaat de ra ce tussen Katwijk 1 en Bode graven 1 onverminderd door. Katwijk nam een 2-5 voor sprong op Leiderdorp 2, het geen ruim voldoende lijkt voor de winst Bodegraven gaf Roelofarendsveen met 6-4 klop. Beide teams komen nu op 8 matchpunten uit 4 duels te staan. De overige uitsla gen: Voorschoten 3-Nieuw- koop 1 4-4; Philidor 5-Alphen 2 2-7. Philidor 4 en Leider dorp 1 blijven in de eerste klasse B onvervaard winnen. De Leiderdorpers namen een V^-7Vi voorsprong bij Rijns burg. Philidor 4 klopte Sasse- nehim 1 met 6 3. Ook in deze klasse beschikken de beide koplopers over 8 matchpun ten. Leithen 1, dat met 2-0 bij Katwijk 2 won, blijft op 1 m.p. achterstand dapper vol gen. Lis se 2 verzamelde de eerste punten ten koste van Bodegraven 2: 3V£-6V4. In 2B gaat Boskoop 1 na een 3Vi-Bl/i winst op Alphen 4 riant aan de leiding. Nieuw koop 3-Alphen 4 werd 5-5, Voorschoten 4 klopte oegst- geest met 4-6. D.Noteboom 2 en Noordwijkerhout zitten in 2C nog zonder puntenverlies. De uitslagen: D Noteboom 2- VTL 2 7W2Vfx; Leithen 2-Lei- derdorp 3 5-3; V alken burg- Sassenheim 2 5-5. Noah: in kwartfinale. DAKAR - De Belg Jacky Ickx en de Fransman Claude Bras seur zijn winnaars geworden van de rally Parijs-Dakar voor auto's. De Belgisch/ Franse équipe reed in een Mercedes 280 GE en had in een vroeg stadium van de 10.000 kilometer lange rally de leiding genomen. Bij de motoren ging de over winning naar de Fransman Hubert Auriol. De BMW-cou- reur had ook al gezegevierd in 1981. Van de 132 gestarte motorcoureurs bereikten er slechts 27 de finish. Twintig dagen geleden begon de rally in Algerije. Via Nige ria, Opper-Volta, Ivoorkust en Mauretanie eindigde men in Senegal. Motorrijder Anne Kies haalde als enige Nederlander in zijn klasse de eindstreep in Da kar. Hjj werd achtste in het eindklassement van de mo torrijders. Hij werd de laatste dagen van de monsterrally door pech achtervolgd, nadat hij dagenlang de vijfde plaats in handen had. Verpleger niet verdacht van tweede moord AMSTERDAM (ANP) - Uit on- derzoek van de Amsterdamse politie is gebleken dat de Baarnse verpleger H. (23), die deze week heeft bekend de Hilversumse platenprocu- dent Bart van der Laar te hebben doodgeschoten, de Amsterdamse illegale taxi chauffeur Gerard Logman niet vermoord kan hebben. Volgens de politie heeft H. na de televisie-uitzending "Op sporing verzocht", waarin bijzonderheden werden ge geven over de moord op Log man, via een aantal anonieme telefoontjes naar de Amster damse politie de aandacht op zich willen vestigen. H. had tijdens het eerste ver hoor verklaard dat hij bij Logman in de auto had geze ten. De politie zei dat H. vrij veel wist over de zaak Log man, maar dat hij door de mand viel toen hem details werden gevraagd. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Nederlandse regering houdt vast aan de zg. nul-optie, het Amerikaanse aanbod aan de Sowjet-Unie om af te zien van de plaatsing van 572 nieuwe atoomraketten in West-Europa in ruil voor het ontmantelen van de Russische atoomra ketten voor de middellange afstand, de SS-20, SS-4 en SS-5. Dit verklaarde minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gis- MEXICO STAD - De president van Bolivia, de als liberaal bekend staande Hernan Siles Suazo, heeft afgelopen nacht aangekon digd dat hij een kabinet wil vor men zonder de socialistische MIR, de revolutionaire beweging onder leiding van vice-president Jaime Paz Zamora. De breuk in de Boliviaanse rege ringscoalitie hing al twee weken door Rob Sprenkels in de lucht. De zes MIR-minis- ters van het kabinet boden veer tien dagen geleden hun ontslag aan uit protest tegen het optre den van de minister van binnen landse zaken, de uit Siles Suazo's partij afkomstige Mario Roncal. Van begin af aan koos Siles Suazo in het conflict de zijde van zijn minister van binnenlandse za ken, ondanks bevestigingen van verschillende kanten dat de MIR in feite gelijk had. Onder meer generaal David Padilla, die in 1979 als president een poging deed om de Boliviaanse demo cratie te herstellen, wees op het gevaar van een rechtse staats greep en beweerde zelfs dat de drugsmokkel sinds de komst van Siles Suazo, net drie maanden geleden, eerder is toegenomen dan afgenomen. De president noemde het optreden van de MIR niettemin een wel licht door de ambassade van de Verenigde Staten ingefluisterde daad om zijn regering de destabi liseren. Begin deze week verklaarde Siles Suazo nog dat hij het ontslag van de zes MIR-ministers niet zou aanvaarden. Maar woensdag nacht herhaalde de MIR dat er nog steeds geen oplossing was gevonden voor de oorzaak van de gezamenlijke ontslagaan vraag. Siles Suazo, duidelijk geirriteerd, verklaarde daarop alsnog het heengaan van de zes ministers te accepteren. En zo was de kabinetscrisis compleet, hoewel er in de administratieve hoofdstad La Paz nog enige hoop werd gekoesterd dat Siles Suazo vanwege druk van de invloedrij ke vakcentrale COB toch nog zou proberen om de scherven te lijmen. Die hoop vervloog afgelopen nacht met de aankondiging dat er een compleet nieuw kabinet zal wor den gevormd, zonder de MIR. Jaime Paz Zamora, de MIR-lei- der die in 1980 een uiterst be langrijk aandeel had in de ver kiezingsoverwinning van Siles Suazo, heeft inmiddels gezegd dat hij kost wat het kost aan zijn post van vice-president zal vast houden. teren in de Tweede-Kamercom missie voor buitenlandse zaken. De nul-optie is voor Nederland nog steeds de inzet van de Ame rikaans-Russische onderhande lingen over kernwapens in Genè- ve, zei de minister. Maar hij ver klaarde ook dat de voorstellen van Russische kant serieus moe ten worden genomen. Dat bete kent dat de Britse en Franse kernwapens te zijner tijd in het wapenoverleg tussen Oost en West moeten worden betrokken, aldus Van den Broek. De Russische partijleider Andro pov stelde in december vorig jaar voor de Russische middellange- afstandsraketten in aantal te ver minderen tot het niveau van de Britse en Franse kernwapenarse nalen. De bewindsman zei zich goed te kunnen indenken dat de Russen de nul-optie onevenwichtig vin den. "Frankrijk en Groot-Brit- tannié kunnen door de Sowjet- Unie als potentiële westerse te genstanders worden gezien en horen dus op enigerlei wijze in de besprekingen over wapenver mindering thuis", zei hij. De Amerikanen en de Fransen - en in iets mindere mate de Britten - hebben deze gedachte echter ca tegorisch van de hand gewezen. Volgens de minister is het een pro bleem dat de Franse kernwapens niet in de Geneefse onderhande lingen passen, omdat ze groten deels op zee zijn gestationeerd. In Genève wordt uitsluitend on derhandeld over op land geplaat ste atoomraketten. Reagan Inmiddels heeft het Witte Huis be vestigd dat president Reagan de Amerikaanse buitenlandse poli- KÜBLIS (ANP) - Het Nederland se tennisteam heeft zich ge plaatst voor de promotieronde naar de hoogste klasse van het toernooi om de koningsbeker. Gisteravond werd de beslissende wedstrijd tegen Zwitserland met 2-1 gewonnen. Na een verloren (Van Boeckel te gen Hlasek: 2-6, 3-6) en een ge wonnen enkelspel (Schapers klopte de op de ATP-lijst zestig plaatsen hoger genoteerde Stad- ler met 6-1, 6-1), wonnen Van Boeckel en Albert het dubbel spel. Tegen Hlasek en Schmitz werd het 4-6, 6-3, 6-3. De Zwitsers Jakob Hlasek en Re- nato Schmitz hebben in de met 400 toeschouwers uitverkochte hal van Küblis de kans op winst weggegeven. Nadat zij de eerste set hadden gewonnen en dus op één set van de totaalwinst waren gekomen, verdween de zeker heid in de combinatie. Van Boec kel en Albert lieten de geboden kansen niet ongebruikt voorbij gaan. Nederlands vooruitzichten in de laatste partij waren aanvankelijk niet gunstig. Na de verloren eer ste set, waarin Van Boeckel te gespannen had gespeeld, kwam er opnieuw een achterstand op het bord 1-3. Van dat moment werd besloten al- les-of-niets te spelen. Het leek niets te worden, want de beste man op de baan Hlasek en zijn partner Schmitz kwamen in de vijfde game met 40-0 voor. De drie mogelijkheden op een voor sprong van 4-1 werden gemist Die buitenkans was net wat Van Boeckel nodig had om over het dode punt heen te komen. Hij slaagde erin het spel te versnel len en dat bleek fataal voor de Zwitsers, die zich overigens in die set van hun beste kant lieten zien. Het punt dat hen weer op voorsprong, 4-3, had kunnen brengen, was omstreden. Hlasek en Schmits boden aan het punt over te spelen en verloren het vervolgens. Masters Guillermo Vilas, als tweede ge plaatst in het Masterstoernooi tennis in New York heeft gister middag de halve finales bereikt De Argentijn won in Madison square garden in twee sets, 7-5, 6-4 van Andres Gomez uit Ecua dor. Vilas, die was vrijgesteld voor de eerste ronde, had een moeilijke start. Hij leek zich wat moeilijk te bewegen, anticipeerde onvol doende en werd door Gomez on middellijk op achterstand gezet: 3-5. Een game later kon Gomez de set uitserveren. De Ecuado rian speelde echter niet con stant genoeg om Vilas onder druk te houden. Vilas werd met zijn zege de eerste halve Analist. De andere drie worden vandaag bekend na de kwartfinale-wed strijden. Yannick Noah, die Vitas Gerulaitis met 4-6, 6-3, 6-2 ver sloeg, ontmoet daarin titelhou der Ivan Lendl. Johan Kriek, die Steve Denton uitschakelde (6-3, 4-6, 6-2), neemt het op tegen Jim my Connors en Clerc ontmoet McEnroe. LEIDEN - Zaterdageersteklassers Rijnsburgsc Boys en Quick Boys hebben zich uitstekend opge warmd voor de competitieronde van morgen. Bij het Voorschotense Randstad Sport kwam RB tot een 2-4 over winning. Die kwam tot stand in een tijdsbestek van één uur, want de wedstrijd duurde twee maal dertig minuten. Voor de ploeg van Arie Lagendijk scoor den Henk Merbis (2x), Marcel van der Blom en Rob Gillissen. Baardwijk en Filippo waren voor Randstad Sport produktief. Quick Boys had bij LFC het vizier op scherp staan. De Katwykers behaalden op de Boshuizerkade een ruime 6-1 overwinning. De Leidse ploeg gebruikte in dit oe fenduel enige jeugdspelers, maar veel rendement leverde inge voerde verjonging niet op. Voor LFC scoorde Genre Nagtegeller. Bij Quick Boys waren Kees van Rooyen (3), Frenk van der Kley, Huug Aan de Wiel, Sistha Pan en Martin van der Plas (2) produk tief. VENRAY (ANP) - De Nederland se socialistische Europarlemen tariër Eisso Woltjer, maakt zich zorgen over het voortbestaan van de Noordzee-tong. In schrif telijke vragen aan de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, haalt hij de grote verontrusting aan die in nemende paaistand van dese vissoort. Van de commissie wil de Neder landse socialist weten hoe het mogelijk is, dat ondanks een ja renlange regulering van de vangsten door een quotarege ling, deze situatie is kunnen ontstaan. ADVERTENTIE tiek, waaronder het kernwapen- beleid, beter wil gaan verkopen. Hij heeft werkgroepen ingesteld die bij wijze van antwoord op "het vredesoffensief van de Sow jet-Unie" dit proces op gang moeten brengen. Een van de werkgroepen, onder leiding van de VS-ambassadeur in Ierland Peter H. Dailey - een reclamespe cialist, die tijdelijk wordt terug geroepen - zal in West-Europa het Amerikaanse wapenbeleid nieuwe geloofwaardigheid moe ten gaan verschaffen. Het Witte Huis liet gisteren blijken zich ernstig zorgen te maken over de sterk afnemende steun voor de Amerikaanse standpunten. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken George Shultz heeft Reagan laten weten dat in landen waar de nieuwe Ameri kaanse kernwapens moeten wor den geplaatst - West-Duitsland, Groot-Brittannië, Italië, België en Nederland - misvattingen be staan over een Amerikaanse be leid dat slecht wordt overge bracht. De VS houden overigens vast aan de nul-optie bij de onderhande lingen in Genève, maar zullen luisteren naar oprechte alterna tieven. Dat deelde president Rea gan gisteren mee tijdens een persconferentie, die voorname lijk was gewijd aan de resultaten die hü in de eerste helft van zijn ambtstermijn heeft bereikt. In Washington wordt verondersteld dat Reagan met zijn opmerking een voorzichtige aanloop heeft genomen naar een nieuwe onder handelingspositie. Politieke waarnemers twijfelen er niet aan dat daartoe zal worden besloten, maar Reagan zou de schijn wil len vermijden dat hij voor poli tieke druk uit West-Europa, die door de Russen zou worden aan gewakkerd. is gezwicht. DE GROOTSTE TAPUTLEVERANCIER VAN DE RANDSTAD NOOTDORP (bij Delft) Dorpsstraat 64 Telefoon 01731 -8241*. Geopend: maandag 13.00 17.30, dinsdag t/m vrijdag 9 00 12.30 en 13.30 -17.30 Zaterdag 9.00 - MAASSLUIS Rembrandtiaan 5-7 winkelcentrum „Palet". Telefoon 01899 11511* Geopend maandag 13.00 17 30, dinsdag t/m vrijdag 9 00 - 12 30 en 13.30 -17 30. zaterdag 9 00 17.00uur avond koopavond 1 21.00 uur

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15