5D T "Het begint erop "Kwalificatie EK is geen toeval" Van Mil blijft in Oranje tot EK C Triest einde Garrincha Late erkenning Ineke Kooiman Fred Filippo: doorbraakna eerste eredivisiegoal? kwijt Miimeboo: record aan Rus Z>0£l//l VRIJDAG 21 JANUARI 1983 Sport UTRECHT (GPD) - Zo goed als de kunstzwemsters al zeker zijn van deelname aan het olympisch toernooi van Los Angeles in 1984 op basis van een vijfde positie op de wereldranglijst, waarin het komende jaar weinig verande ring zal optreden, zo belangrijk wordt het voorolympisch jaar voor de waterpoloërs en de zwemmers. Daar waar waterpo- locoach Denis Pocsik de voorbe reidingen met zijn selectie van 20 waterpolospelers afgestemd heeft op het kwalificatietoernooi voor het Europees kampioen schap eind maart en het Euro pees kampioenschap in augustus zelf, richt Bert Sitters, als bonds coach van de zwemmers en zwemsters, zijn aandacht op de nationale winterkampioenschap pen begin maart en datzelfde Eu ropese kampioenschap. De bezuinigingen die de zwem- bond op de begroting van dit jaar moet doorvoeren na het wegval len van een sponsor het afgelo pen jaar, omvatten een bedrag van 150.000 gulden. „Die bezuini gingen zullen overigens niet ten koste gaan van de activiteiten die de bondscoaches in de aanloop naar die Europese zwemkam- pioenschappen hebben opgeno men in hun programma's", ver klaarde bondsvoorzitter Klaas van de Pol gistermiddag. Hetgeen overigens niet wegneemt dat nu de zwembond, ondanks bezuinigingen, een tekort op de begroting heeft staan van ander halve ton en toch elk dubbeltje wordt omgekeerd. Niet alleen financieel vindt er bin nen de zwembond een bezinning plaats, ook de teruggang van het aantal leden (begin dit jaar nog 165.000) heeft de KNZB tot na denken gestemd. De grootste zorgen van Sitters in dit voorolympische jaar richten zich op de keuze van een tweetal zwemmers: Edward Maasdijk en Frank Drost. Zij studeren en zijn daardoor in de gelegenheid om in de zomermaanden deel te ne men aan de Universiade in het Canadese Edmonton. Sitters: „Het zou een onverstandige be slissing zijn, omdat de Universia- de gelijkvalt met het eerste weekeinde van onze nationale zomerkampioenschappen. Bo vendien valt die Uni versiade in een deel van de voorbereiding op het Nederlands kampioenschap. En daar moet uiteindelijk gese lecteerd worden voor de Europe se titelstrijd in Rome, anderhalve maand later". Het advies voor Maasdijk en Frank Drost luidt: niet deelnemen aan de Universiade. Maar of het reis je Canada toch niet aantrekkelij ker is, valt moeilijk te voorspel len. Zo goed als. Sitters problemen kent, kent ook waterpolotrainer Pocsik die. Ronald Hermsen, Aad van Mil en Nico Lande- weerd hebben te kennen gege ven niet meer beschikbaar te zijn voor het Nederlands zevental. In het geval van Hermsen lijkt het gebrek definitief te zijn; studie en waterpoloën zijn wat hem be treft niet langer te combineren. Van Mil en Landeweerd kampen met dezelfde problemen, maar zij hebben bondscoach Pocsik al toegezegd in ieder geval in het kwalificatietoernooi voor het Eu ropees kampioenschap eind april-begin mei in Brugge van de partij te zijn. Pocsik: „Daarna zullen wij een beslissing moeten nemen. Landeweerd als Van Mil zijn immers uiterst bruikbare krachten. Wij hebben dit jaar de Fina-Cup en het Europees kam pioenschap als belangrijkste wedstrijden, maar het olympisch toernooi volgend jaar is nóg be langrijker. En zeker in het olym pisch toernooi kunnen wij Lan deweerd en Van Mil moeilijk Gesprekken met de beide waterpo loërs moeten in de komende maanden duidelijk maken in hoeverre zij een maatschappelij ke carrière kunnen combineren met hun activiteiten op het wa- terpolofront. Twee groten uit het Braziliaanse voetbal. Pelé plukte er rijpe vruchten van, Garrincha wrange... RIO DE JANEIRO (SID) - Garrincha is dood. De spectaculairste rechtsbuiten uit de voetbalgeschiedenis bezweek gisteren aan de alcohol. De Braziliaanse oud-international werd 49 jaar oud. Manuel Francisco dos Santos, zoals zijn echte naam luidde, stierf in een ziekenhuis te Rio de Janeiro. Zo arm als de ratten. De 'paradijsvogel' uit Pau Grande in het Braziliaanse oerwoud werd in laveloze toestand en met zwaar hersenletsel als gevolg van een val naar het ziekenhuis gebracht. De dribbelaar, die een van de vedetten was uit het Braziliaanse voetbalelftal, dat in 1958 in Zweden en 1962 in Chili wereldkampioen werd, was al vele jaren aan alcohol verslaafd. Ontwenningskuren, betaald door aanhangers van vroeger, hielpen slechts tijdelijk. Garrin cha werd dertien keer vader in drie huwelijken. Garrincha kwam als kreupelde ter wereld. Hij had één o-been en één x-been. Artsen meenden dat hij nooit zou kunnen lopen. Dat leerde hij toch en hij bleek zelfs voortreffelijk te kunnen voet ballen met het afwijkende onderstel. Zijn dribbles waren onna volgbaar. Tussen 1955 en 1966 speelde Garrincha vierenvijftig interlands. Door twee wereldtitels en successen bij zijn clubs Botafogo, Corinthians en Flamengo werd hij een zeer welgesteld man. Garrincha's kromme benen konden die weelde niet dra gen. Hij overleed eenzaam en arm. HEERENVEEN (GPD) - Op haar 14e reed ze nog op kunstschaatsen, vijftien jaar later doet ze voor het eerst mee aan de Europese kampioenschappen. Ineke Kooiman-Van Homoet is dus een iaatbioeister. Haar carrière onderscheidt zich nogal van die van haar collega-topschaatsters. Niet de mysterieuze gave van een trainer of het verblijf in een kernploeg hebben er voor gezorgd, dat Ineke Kooiman bijna twee weken geleden tot ieders verrassing vierde werd bij de Nederlandse kampioenschappen. Voor Ineke Kooiman begon het schaatsen pas een serieuze bezig heid te worden, toen ze in het hu welijk trad met marathonschaat ser Jan Kooiman. Schaatsen en werk bepaalden vanaf dat mo ment de planning in huize Kooi man. Ineke Kooiman: „Mijn moeder was helemaal niet geïn teresseerd in schaatsen, ze had niet dat onwijs fanatieke, dat je bij sommige ouders wel ziet. Een paar jaar geleden heeft ze me pas voor het eerst zien rijden. Toen ik nog bij mijn ouders inwoonde, was er niemand die mij als het ware dwong te trainen, als ik een keertje geen trek had. Dat veran derde toen ik met Jan trouwde. Jan is een doorzetter en die men taliteit heb ik aardig overgeno- Samen trainden ze in de geweste lijke selectie van Zuid-Holland. Ineke Kooiman was vaak de eni ge vrouw in dat gezelschap. „Daar heb ik afzien geleerd", constateert ze nu. „In de zomer fietsten we veel. Ik was de enige vrouw in die groep, dan heb je het zwaar. Soms wilde ik die fietstraining wel eens een keertje overslaan maar dat kon niet. Ais je twee keer miste kwam je de volgende keer helemaal niet meer mee. Het was zwaar, maar je leerde wel door te zetten". Vanuit het tamelijk naamloze le gioen van B-rijdsters kwam Ine ke Kooiman elk jaar iets dichter bij de nationale schaatstop. In 1978 werd ze zesde tijdens de de Nederlandse kampioenschap pen. Er kwam evenwel geen uit nodiging voor de kernploeg. Ine ke Kooiman: „Ik was toen 23 jaar, te oud vond men toen. En bovendien kon ik geen goede 500 meter rijden. Ik heb me toen al eens afgevraagd: waar is een kernploegtrainer dan voor? Zo'n man kan iemand toch ook iets le- In het seizoen 1980-'81 ontving Ine ke Kooiman dan eindelijk de uit nodiging om deel uit te maken van de kernploeg. Die late erken ning werd niet gevolgd door een opzienbare progressie. Tijdens de NK werd ze na drie valse starts gediskwalificeerd en dat was voor de toenmalige trainers Henk Boer en Henk Louwmans voldoende om haar voor dat sei zoen en de daarop volgende af te schrijven als lid van de kern ploeg. LEIDEN - Zijn vader Freek en zijn broer Ronald feliciteerden hem op hun eigen wijze met zijn eerste eredivisietreffer na vijfeneenhalf jaar. Terug van AZ '67-NEC vond Fred Filippo zijn kamer 'behangen' met attributen die bijna onverbrekelijk met het tegenwoordige profvoetbal zijn verbonden. Temidden van uitgerold closetpapier hing op de eerste etage van huize Filippo een spandoek met de tekst: "Eindelijk een goal". MOSKOU (AFP) - Gaby Minne- boo is zijn wereldrecord kwijt. In Moskou fietste gisteren de 29-ja- rige Sovjet Aleksander Dolbitsj- kine op de Olympische wieler baan van Moskou vijftig kilome ter achter de motor in 38 minu ten en 12,496 seconden. Hij was daarmee twee seconden sneller dan de huidige stayers-wereld kampioen bij de amateurs vier jaar geleden in Antwerpen. Noodcompetitie nu definitief ZEIST - De failliet verklaarde eerste divisieclub FC Amers foort is gisteren door het sec- tiebestuur betaald voetbal definitief uit de competitie genomen. Alle resultaten van de door Amersfoort tot nu toe gespeelde wedstrijden zijn ongeldig verklaard. Het sec- tiebestuur nam tevens offi cieel de beslissing dat aan staande zondag de extra com petitie, ingesteld voor de twee eerste-divisieclubs die anders vrij zouden zijn, zal beginnen. De eerste wed strijd die op het programma staat is FC Den Haag-FC Den Bosch. Het sectiebestuur reageerde af wijzend op het verzoek om FC Phoenix toe te laten. Het goedmoedige pesterijtje toon de precies aan hoe ze er tegenaan kijken in de Leidse Primuladuin. Voetbal is leuk, maar lang niet al les en al vond Fred de grap niet zó geslaagd; ook hij is een fer vent aanhanger van de huisstel ling dat je met voetbal alléén het leven niet kunt vullen. In de dik vijfjaar dat hij nu onder contract staat bij AZ heeft hij het ooit drie maanden geprobeerd. "Maar dat was niks voor mij, dat uitslapen tot elf uur, je tas pakken en gaan trainen. Een leeg bestaan". Zijn studie stond tot nu toe dan ook centraal en aangezien een hogere opleiding (hij 'zit' voor zijn eindexamen aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Op voeding) en topvoetbal zich nog altijd moeilijk laten mixen, duur de het lang voordat hij 'door brak'. Nu echter lijkt dat dan toch het geval, zoals óók werd aangegeven door de kreet op het spandoek. Het 'eerbetoon' van zijn twee grootste fans was immers niet al leen ironisch bedoeld, maar ken de wel degelijk een serieuze on dertoon. Het eerste eredivisie- doelpunt dat hij vorige week voor AZ scoorde, benadrukte dat Fred Filippo meer en meer in beeld komt. In zijn zesde seizoen na zijn binnenkomst bij de Mole naar-club, waar hij zijn entree maakte als één van de grootste voetbaltalenten van Nederland, lijkt hij zich als 23-jarige dan 'ein delijk' een vaste plek in de basi self te hebben verworven. Bescheiden als hij is, weigert hij zelf vooralsnog van een definitie ve doorbraak te spreken. "Maar het begint er op te lijken", be aamt hij. "Sinds Eigenbrot een week of zes voor de winterstop door zijn knie ging en ik er als enig nog beschikbare voorstop per inkwam, ben ik er niet meer uitgeweest. Ook niet nu hij weer hersteld is". Hij constateert tevreden dat het tot nu toe redelijk gaat, zijn kansen om zijn plek te behouden mogen dan ook tamelijk groot worden geacht. "Zolang ik goed blijf presteren, kunnen ze me er toch moeilijk uitzetten", weet hij, "en tot nu toe gaat het'echt redelijk. Mijn spitsen scoren weinig en ik durf meer dan vroeger mee te voetballen en me ook elders op het veld aan te bieden". Zijn eerste eredivisiegoal was er het gevolg van: het tastbare be wijs van de gedurfder speelwijze van de vroeger zo sobere voor stopper. Hij kent de oorzaken voor de verandering als geen an der. Veel meer dein voorheen, krijgt hij nu de kans om zich waar te maken. Zijn studie, uiteraard ook de spelers-uitver koop en de daarna volgende blessuregolf bij AZ hadden er al les mee te maken. Waar hem in het verleden slechts incidenteel en kort de mogelijkheid werd ge boden zich te bewijzen, daar deed die kans zich langdurig voor sinds de noodgedwongen verjonging werd doorgevoerd in Alkmaar. "Ik ben ervan overtuigd dat ik ook een paar jaar eerder al zo had ge presteerd als ik de kans had ge kregen, maar vóór dit seizoen heb ik die nooit echt gehad", legt hij uit. Het kwam hoofdzakelijk door de bewuste keuze die hij had gemaakt. Na zijn overgang van UVS naar AZ stelde Fred Fi lippo (toen nog gymnasium-leer ling) zijn studie voorop, de con sequentie was dat hij geregeld trainingen van de A-selectie moest overslaan. "Het bestuur heeft daar nooit een punt van gemaakt, dat stond al tijd welwillend tegenover de combinatie studie-voetbal en sti muleerde het ook, alleen de trai ners dachten er anders over", blikt hij achterom. "Kessler gaf de voorkeur aan iemand die er wel de hele dag was, die de groep aanvoelde. Bovendien had ik in die tijd Ronald Spelbos voor me en die was gewoon sterker". Anonimiteit Dus viel Fred Filippo telkens na de voorbereiding aïf en verdween hij elk seizoen opnieuw naar de ano nimiteit van het C-team, het tweede elftal, of de reservebank. Hij hoorde er wel bij, "maar toch ook weer niet echt", zijn club werd kampioen "en ik was blij en enthousiast, maar i k was geen kampioen geworden". Hij nam het op de koop toe, "want ik wist van te voren dat ik een com promis zou moeten sluiten als ik mijn studie wilde afmaken en te gelijkertijd wilde voetballen. Het zat erin dat ik mijn voetbalkwali teiten dan niet volledig uit kon buiten". Pas aan het begin van dit seizoen leek het ritueel te worden door broken. Dankzij een ander les rooster kon hij ook toen de voet baljaargang ging lopen twee, drie keer in de week met de A-selec- tie blijven meetrainen en in de grote uitverkoop van AZ was ook Spelbos verdwenen. "Ik had alleen de pech dat ze Eigenbrot aankochten", zegt Filippo. "Dat vond ik overigens wel een beetje merkwaardig. Als je nou zoveel spelers hebt laten gaan, koop dan een goede spelbepalende middenvelder en niet iemand voor wie een gelijkwaardige kracht klaar staat. Ik zie gewoon dat ik niet voor hem onderdoe. Ik presteer zeker niet minder". Sober Hij bewees het vanaf het moment dat de Deen geblesseerd raakte. Eerst nog sober ("als je er pas in komt, denk je alleen aan het uit schakelen van je man"), maar al lengs gedurfder. In de rug ge steund door de overgebleven routiniers, ontdekt hij tegen woordig ook de andere gebieden op het veld. Hij beleeft het voetbal nu ook an ders, is er meer bij betrokken en heeft voorlopig recht van (mee- Jspreken als de kansen van het team ter sprake komen. 'Ik denk dat een plaats bij de eerste zes mogelijk is", schat hij, "want we zijn nog altijd niet minder dan Sparta, Roda of Utrecht. De eer ste drie zijn onbereikbaar, maar het groepje daaronder zit dicht bij elkaar. Als we tegen de ploe gen die onder ons staan nou maar de punten blijven pakken, dan mogen we bij de eerste drie best verliezen. Dat is geen schan de met het elftal dat is overgeble ven, zoals het ook geen schande Fred Filippo kan eindelijk lachen, nu het erop lijkt dat de Lei denaar zich in de basis van AZ'67 heeft gespeeld. is om nu op de eerste zes te mik ken. Ook niet voor de routiniers. In hun hart zal het ze wel tegen vallen na die vette jaren, maar in het veld merk je daar niks van. Ze proberen de jongeren steeds te stimuleren". In zijn geval komt de stimulans vooral van Hugo Hovenkamp, die hem 'stuurt'. "Hij schreeuwt me naar de plekken toe waar ik me moet aanbieden en dat gaat tot nu toe erg goed", constateert Filippo. "Ik hoop alleen dat ik me daarin verder kan ontwikke len, mijn mogelijkheden volledig uit kan buiten. Kijk, een wereld- voetballer ben ik natuurlijk niet en zal ik ook niet worden, maar ik kan straks misschien wel een constant presterende eredivisie- voetballer zijn". Het wil allemaal niet zeggen dat voetbal nu opeens wel 'alles' voor hem zou betekenen Full prof zijn, dat is niks voor mij", stelt Filippo onveranderd. "Ik moet er wat bij doen. Als Ik mijn examen haal, dan zou ik volgend seizoen het liefst tot een combi natie komen, 's Morgens lesge ven, 's middags trainen. Maar komt het op een keus aan, dan zal ik zeker die baan in het on derwijs pakken". PAUL DE TOMBE Ineke Kooiman: „Je komt voor het eerst in de kernploeg, dan ga je geen eisen stellen. Ik zou het nu anders doen. Jan en ik hebben nu eenmaal een bepaald levens ritme om de combinatie werk- schaatsen mogelijk te maken. Door de kernploeg werd dat rit me verbroken. Ik moest trainen in Den Haag en krachttrainingen doen in Utrecht Daardoor reisde ik veel meer dan voorheen. Wij hebben maar een auto waardoor de trainingen van Jan ook nog eens in gevaar kwamen". Aanspraak „Door de vierde plaats in Deventer zou ik weer aanspraak op een plaats in de kernploeg mogen maken. Ik weet nog met of ik het ga doen, daar zal dan met Louw mans over gesproken moeten worden. Jan en ik hebben nu thuis materiaal om krachttrai ningen te doen, het zou te gek zijn als ik steeds op en neer reis van Alblasserdam naar Utrecht Bovendien wil ik mijn baan als onderwijzeres met kwijt. Als je zo fanatiek met een sport bezig bent is werken een heel leuke af leiding". Dat ze zich in Deventer voor het EK van Heerenveen wist te plaatsen kwam voor haar als een bijna even grote verrassing als voor de leden van de kernploeg. Tenslotte had ze als erkend ma rathonrijdster haar seizoen met specifiek op het lange-baan- schaatsen afgestemd. Na Deven ter moest ze een keuze maken, want het komend weekend wor den niet alleen de Europese kam pioenschappen gehouden, maar ook het Nederlands kampioen schap, dat ze vorig jaar won. Ine ke Kooiman: „De keuze was niet moeilijk. Marathonschaatsen kan ik immers nog jaren doen. terwijl de EK een kans is die je niet zo vaak krijgt. Kijk maar naar Ina Steenbruggen, die zit al jaren bij de Nederlandse top, maar heeft nog niet vaak aan een internationaal kampioenschap deelgenomen". Jammer Nog net heeft Ineke Kooiman kun nen profiteren van de invoering van de vijf kilometer. Daar is ze zich terdege van bewust, maar tegelijkertijd weet ze ook dat die afstand nog niet op het Olym pisch programma van 1984 staat. Ineke Kooiman: ..Dat is erg jam mer, want ik had me zo mooi kunnen specialiseren. Nu moet ik via de dne kilometer proberen me te plaatsen en die afstand is eigenlijk te kort Wat niet weg neemt dat ik dit weekend ga pro beren te bewijzen dat die vierde plaats bij de NK niet zomaar uit de lucht is komen vallen". Los van resultaten van het komend weekend en los van de mogelijk heid dat ze volgend seizoen met in de kernploeg komt weet ze nu al zeker dat ze doorgaat met haar sport. Ineke Kooiman: „Ik stop niet zolang ik mezelf kan verbe teren. Daar ben ik nu nog met te oud voor. Technisch ben ik elk jaar nog vooruit gegaan, dat is mijn drijfveer om door te gaan". Wassenaar atletiekcoach UTRECHT (ANP) Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAL. Bram Wassenaar met onmiddel lijke ingang aangesteld als bondscoach voor de middenaf stand heren. Wassenaar (38). oud kampioen en -recordhouder (3.39,1) op de 1500 meter, wordt voorlopig tot 30 september de opvolger van Haico Scharn. die per 1 januari zijn contract heeft opgezegd. De KNAU is ovengens niet van plan Scharn zonder meer ontslag te verlenen. Het bestuur van de atletiek Unie heeft inmiddels la ten weten schadevergoeding te zullen eisen voor het verbreken van zijn contract, dat tot 30 sep tember van dit jaar loopt.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13