Coup in Suriname onwaarschijnlijk Cambodja: verscheurd door Moskou en Peking Werkomstandigheden Slachtoffers spijs olie bezetten kerk Ex-premier Ierland ontkent afluisteren Veroordeling actiegroep "Frankfurt" Chin A Sen wijst gerucht af Israël bedrijft terreur op westoever Buitenland DONDERDAG 20 JANUARI 1983 MADRID - Ongeveer 400 slachtof fers van de ramp met de giilige spijsolie in Spanje, die in mei 1981 ruim 330 doden eisten, heb ben zich sinds dinsdag ingeslo ten in een pastorie in Coslada, een arbeiderswijk van Madrid. De slachtoffers zijn hun actie be gonnen uit protest tegen het uit- door Gerrit-Jan Hoek blijven van officiële informatie over de oorzaken van de giframp en de afnemende begeleiding van medische zijde van de spijso liepatiënten, juist op een mo ment dat zich nieuwe ziekte symptomen voordoen als spon tane botbreuken en stoornissen aan gezichtsvermogen en ge hoor. Hij acht het niet onmogelijk dat in de VS verblijvende Surinamers zelf iets willen ondernemen. Hij schat hun aantal op niet meer dan duizend. Volgens het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), dat gisteren het bericht over een in Miami op gezette tegencoup bracht, wonen er in Amerika meer dan tiendui zend Surinamers. Chin A Sen heeft met die groep naar zijn zeg gen geen contact, maar hij waar schuwt wel, dat de 'gewelddspi- raal' niet verder mag oplopen. Volgens het ANP zouden gefortu neerde Surinamers in de VS een huurlingenleger financieren (ge traind door een Vietnam-vete- raan), dat binnen enkele weken voor een invasie in Suriname zou zorgen. Maar Chin A Sen meent dat een militaire actie zou pas kunnen worden overwogen wan neer politieke, diplomatieke en economische middelen hebben gefaald. Een studiegroep bekijkt, aldus Chin A Sen, alle opties. Chin A Sen kon niets meedelen over de eventuele betrokkenheid van de Surinaamse politicus André Haakmat bij de militaire plannen, die het ANP suggereer de. Haakmat is, wist hij wel uit Nederland vertrokken, maar waar deze zich bevindt was hem onduidelijk. Chin A Sen zei dat militaire acties zoals die in het ANP-bericht vermeld staan, niet Insluiper vrij Michael Fagan, de werkloze Brit die in oktober jl grote op schudding veroorzaakte door binnen te dringen in de slaap kamer van koningin Eliza beth, is ontslagen uit een psy chiatrische inrichting. Fagan had om zijn vrijlating ver zocht in een hoorzitting van een tribunaal dat zaken van psychiatrische patiënten be handelt. Na de bestudering van de psy chiatrische rapporten oor deelde het tribunaal dat Fa gan weliswaar nog niet volle dig was genezen, maar dat er geen gronden aanwezig wa ren om hem vast te houden in een inrichting. Water op Venus De planeet Venus moet eens een grote hoeveelheid water gehad hebben, wel een derde van al het water op de aarde, zo heeft Valery Barsoekov, directeur van het Russische instituut voor geochemie en analytische chemie meege deeld. De gegevens die de ruimteson des Venera 13 en Venera 14 vorig jaar maart hebben doorgeseind laten zien dat er op het oppervlak van de pla neet veel meer ijzeroxiden (zoals ijzerroest) voorkomen dan eerst werd gedacht. Die oxiden zyn volgens Barsoe kov gevormd door de ver damping van grote hoeveel heden water. Nazi-beul De 69-jarige oorlogsmisdadiger Klaus Barbie, die bekend staat als de "beul van Lyon", is weer op straat verschenen in de Boliviaanse hoofdstad La Paz. Hij zegt te lijden aan een ernstige zenuwaandoe ning. Barbie verdween vorige week nadat de Boliviaanse justitie zich had uitgesproken vóór het uitleveren van de vroege re gestapo-chef aan West- Duitsland. Barbie weigerde over deze zaak te praten om dat "dit nu pijn zou doen". De ex-nazi woont al 31 jaar in Bolivia. In beginsel willen de slachtoffers hun actie voortzetten tot mor gen, in afwachting van het televi siedebat van premier FeÜpe Gonzalez. Maar indien de pre mier geen concrete toezegging zal doen omtrent opheldering van de giframp, zijn de slachtof fers bereid hun actie, gesteund door verenigingen van spijsolie patiënten elders, net zolang voort te zetten totdat het socialis tische kabinet aan de eisen van de slachtoffer tegemoet zal ko- Eveneens een doorn in het oog van de spijsoliepatiënten is de trage gang van zaken bij het proces te gen de verdachten in het olie schandaal. Met name over de voorlopige invrijheidsstelling van sleutelfiguren in het fraude schandaal van de spijsolie tegen lage borgsommen (2000 gulden) zijn de slachtoffers verbolgen. door hem worden gesteund of gesanctioneerd. Hij zei óók dat er wel Surinaamse zakenlieden zijn, die de miljoenen voor een dergelijke onderneming bijeen zouden kunnen brengen, doch dat hij weet niet waar die zich momenteel bevinden.Een woordvoerder van het bureau van de openbare aanklager in Miami verklaarde niets te weten van voormalige Vietnamstrij- ders, die huurlingen voor Surina me zouden trainen, zoals het door Henk Kolb en Ruud de Wit ANP meldde. Maar hij voegde er wel aan toe dat Cubanen in het recente verleden hebben ge poogd zo een bevrijdingslegertje op de been te brengen. In Paramaribo werden de berich ten over een op handen zijnde in vasie vanuit Amerika nogal laco niek opgevat. „Wij zijn paraat om het Surinaamse volk en het revo lutionair proces met alle ons ter beschikking staande middelen te verdedigen tegen pogingen om de macht in Suriname over te ne men", aldus de demissionaire minister van volksgezondheid de De Belgische premier Tinde- mans kon het de afgelopen dagen op zijn rondreis door Zuidoost-Azië niet genoeg ontkennen: er bestaat geen Belgisch plan om de patstel ling in Cambodja uit de weg te helpen. Persberichten uit Thailand suggereerden dat Vietnam had toegestemd in een bemiddelingspoging van Tindemans. Wie zich met grote verbazing afvraagt hoe in hemelsnaam België in dit land enig diplo matiek gewicht in de schaal kan leggen, vindt een een voudige verklaring in het feit dat België vice-voorzitter is van de VN-commissie die sinds 1981 elk jaar bijeen komt om de situatie in Cam bodja te bespreken. Toen begin 1979 Vietnamese troepen een einde maakten aan het schrikbewind van Pol Pot, zat de westerse we reld politiek gezien met de handen in het haar. Immers via militaire inmenging een regering in een ander land aan de kant zetten - hoe verfoeilijk die regering ook handelt - valt niet goed te pra- ten.Vandaar dat de westerse landen de Cambodjaanse VN-zetel mokkend lieten be zetten door het feiteliik geen LONDEN - Charles Haughey, de voormalige premier van Ierland, heeft gisteren krachtig ontkend ook maar iets af te weten van een afluisterschandaal dat zich tij dens zijn regeerperiode heeft af gespeeld en dat nu al bekend staat als het Ierse Watergate- schandaal. De nieuwe Ierse minister van justi tie. Michael Noonan, maakte gis- door Henk Dam terochtend in alle vroegte be kend, dat tijdens de regering- Haughey 'politieke gesprekken' zijn afgeluisterd met behulp van door de politie geleverde, uiterst kleine en geavanceerde cassette recorders. Documenten die zijn gevonden in het ministerie van justitie, bewij zen de afluisterpraktijken. Deze documenten kwamen boven wa ter bij een onderzoek naar heel andere beschuldigingen, name lijk dat in de maanden dat Haug- voormalige voorzitter van de Na tionale Militaire Raad Badres- sein Sital. De berichten dat Surinamers in Nederland en Amerika bezig zijn met het organiseren van een coup zijn niet nieuw. In oktober van het vorig jaar werd zowel in Paramaribo als in Nederland be kend gemaakt dat een aantal ver mogende zakenlieden van Suri naamse afkomst in Nederland zich heeft ingezet om op 1 juli 1982 met huurlingen een einde aan het bewind van Bouterse te maken. Deze poging mislukte omdat het benodigde geld niet kon worden opgebracht. De woordvoerder van het platform van zes Surinaamse organisaties dat de Bevrijdingsraad steunt, de heer Goedrin, verwachtte niet dat Chin a Sen die deze week nog in Amerika is om zijn verhuizing naar Nederland te regelen, bezig is op dit moment met militaire middelen een einde te maken aan de macht van Bouterse. Hij verwees naar eerste de doelstel ling van de Raad: met politieke, diplomatieke en economische middelen de militairen terug naar de kazerne krijgen. De 8 de- cember-beweging ligt overigens overhoop met de vijf andere or ganisaties, omdat zij zich niet kan verenigen met de samenstel ling van de Raad voor de Bevrij ding. door Annemiek Ruygrok macht meer uitoefenende be wind van Pol Pot. Ook de niet-communistische Asean-landen (Thailand, Ma leisië, Indonesië en de Filip pijnen) konden het niet erg eens worden over de manier waarop de nieuwe situatie in Cambodja moest worden aangepakt. Het nieuwe door Vietnam gesteunde regime van Heng Samrin herstelde dan wel weer een deel van de oude waarden in Cambodja, maar het zat daar toch maar in Phnom Penh met (militai re) steun van Vietnam, dus van Moskou. Tegelijkertijd streden de Rode Khmers van Pol Pot een harde strijd aan de grens met Vietnam, om - met steun van Peking - hun gebied te heroveren. Kiezen was en is moeilijk, omdat dat indirect sancties van een van de twee grootmachten zou kunnen inhouden. In 1980 meldden deze Asean- landen nogal schijnheilig dat zij "altijd al hun twijfel had den gehad over het regime van Pol Pot, maar dat zij diens regering toch zouden hey premier was, de telefoons van twee vooraanstaande Ierse journalisten zouden zijn afgeluis terd. Het bewijs in deze laatste zaken is nu rond, en nog deze week wordt een regeringsverklaring over het afluisteren van de telefoons ver wacht. Het gaat om de journalis ten Bruce Arnold en Geraldine Kennedy, twee leidende politie ke commentatoren in Ierland. Maar wat er op het ministerie van justitie is ontdekt over het afluis teren van politici, belooft veel ernstiger gevolgen te krijgen. Noonan wilde gisteren nog niet zeggen welke politici zijn afge luisterd, maar welingelichte bronnen in Dublin houden het JERUZALEM - De Israëlische be zettingsautoriteiten op de weste lijke Jordaanoever bedrijven systematisch terreur tegen de plaatselijke bevolking. Zij doen dat op last van opperbevelheb ber Eitan. door Jaap van Wesel Dat is aan het licht gekomen tij dens een proces tegen zeven mi litairen die terecht staan voor een militair tribunaal wegens mishandeling van Arabische burgers op de Westoever. Vol gens door de verdediging aange voerde documenten en getuigen handelden een majoor en zes sol daten overeenkomstig stan daardinstructies van opperbevel- blijven erkennen omdat het anders zou neerkomen op goedkeuren van buitenland se militaire inmenging". Maar enkele maanden later gaven Maleisië, Indonesië en de Filippijnen een verklaring uit, waarin zij uiting gaven aan hun bereidheid het be wind van Heng Samrin te er kennen, mits hij ook enkele niet-communisten zou opne men en er wat Vietnamese troepen uit Cambodja zou den worden teruggetrokken. Reden voor die verklaring was het feit dat deze landen toen Vietnam zagen als een buffer tegen de militaire drei ging van China. Terwijl de politieke strijd over Cambodja nog lang niet was uitgestreden, kwam daar nog het probleem bij van de Cam bodjaanse vluchtelingen: met duizenden trokken zij over de grens met Thailand om zich daar onder erbarme lijke omstandigheden tijde lijk in vluchtelingenkam pen te laten huisvesten. Om dat Cambodja zelf politiek danig verdeeld was en is, bleek er in die vluchtelingen kampen een militaire strijd los te branden tussen de ver schillende (guerrilla)groepe- ringen. Zo hadden er ver scheidene incidenten plaats, waarbij de strijders van Pol Pot voedseltransporten on derschepten en vluchtelin gen doodden, die aanhangers van de rechtse Vrije Khmer (Khmer Se rei) waren. De Vrije Khmers waren onder ling ook weer verdeeld, zodat in de vluchtelingenkampen schermutselingen aan de or de van de dag waren. Intussen was pnns Sihanoek, die toen Pol Pot aan het be wind kwam uit Cambodja was gevlucht en over de we erop, dat het in de eerste plaats gaat om politieke tegenstanders van Haughey in zijn eigen party, de Fianna Fail. De namen van George Colley, eens de tweede man in Haughey's re gering, die echter in ongenade viel en uit het kabinet werd ge stoten, en van Desmond O'Mal- ley, door velen als Haughey's po tentiële opvolger gezien, worden in dit verband het meest ge noemd. Welke politici nog meer zijn afge luisterd, wie nu precies de op dracht heeft gegeven hen af te luisteren, en in hoeverre hoge politie-functionarissen bij de ille gale praktijken betrokken wa ren, dat wordt op dit moment hebber Eitan en hoge officieren. De zeven militairen waren maart vorig jaar betrokken bij het on derdrukken van ordeverstorin gen op de islamitische universi teit van Hebron. Volgens docu menten die aan het militaire tri- reld zwierf, de mening toege daan dat hij zijn land alleen van de ondergang kon red den, wanneer hij een leger in het veld zou brengen. Van die gedachte stapte hij echter, na gesprekken in Europa en de Verenigde Staten, af. In fe bruari 1980 zei hij de Vietna- mezen als een geringer ge vaar voor zijn land te be schouwen dan de Rode Khmer. gesuggereerd op te treden in een brugfunctie tussen de Vietnamezen en het Cambod jaanse volk en de Amerika nen hem hadden aangeraden zijn relatie met Peking te ver beteren. Begin juni van dat jaar had de pnns nog tot zyn aanhangers gezegd bereid te zijn tot een bondgenootschap tussen de Rode Khmer, de Khmer Serei van Son Sann (die tijdens de regering-Siha- noek in 1967 prem:< r Wê weest) en zijn eigen aanhang Begin juli van dat jaar maakte hij de Rode Khmers echter weer uit voor "moordenaars" aan een grootscheeps onderzoek onderworpen. Haughey's naam is de afgelopen ja ren vele malen gevallen in ver band met schandalen. In 1970 moest hij terecht staan omdat hij werd verdacht van mederwer- king aan wapensmokkel ten be hoeve van de IRA. De beschuldi gingen konden niet afdoende worden bewezen, maar bij velen bleven grote twyfels over Haug hey's rol bij de wapensmokkel bestaan. Tijdens zijn korte regeerperiode (zijn kabinet hield het acht maanden vol) kreeg Haughey's geloofwaardigheid als Taoiseach (premier) een duw, toen een van twee moorden verdachte man in het huis van zijn procureur-gene raal (die in die functie in Haug hey's kabinet zitting had) werd gearresteerd Haughey's kabinet viel op 5 no vember over een pakket bezuini gingsmaatregelen. Hij werd na een korte maar felle verkiezings strijd opgevolgd door Garret FitzGerald. bunaal zijn voorgelegd, voorza gen de standaardintructies tegen demonstranten in 'terreur, wille keurig arrest, verbanning en zware boetes'. In zijn instructies geeft Eitan een toelichting op de noodzaak van en de Khmer Serei voor "krijgsheren". Inmiddels is Sihanoek dan toch zover gegaan een coali tie te vormen met de Rode Khmers en het anti-commu nistische Nationaal Bevrij dingsfront van het Khmer- volk (van Son Sann). Hoewel Sihanoek maar al te graag be reid is de macht in Cambodja over te nemen, lykt de kans daartoe echter zeer gering In de huidige coalitie heeft de Rode Khmer, die veruit het grootste militaire apparaat achter zich heeft, het groten deels voor het zeggen. En aangezien Vietnam nu juist Cambodja is binnengevallen om het bewind van de Rode Khmers omver te werpen, lykt er weinig kans te zijn op een dialoog tussen Hanoi en de coalitie in Phnom Penh. Vietnam zal liever geen za ken willen doen met pnns Si hanoek, die weinig (militaire) macht achter zich heeft staan. En met de anti-com munistische groepen ng van Son Sann zal Hanoi al even min op goede voet wensen te komen. De VN-zetel voor Cambodja is inmiddels toegewezen aan de huidige coalitie. De westerse landen zagen in de vorming daarvan een mooie gelegen heid voor een alternatief geen duidelijke vertegen woordiger van de Rode Khmer, maar ook geen verte genwoordiger van het mario netten bewind van Heng Samrin. Maar aangezien de Rode Khmers het in de coali tie voor het zeggen hebben, is deze oplossing een schijnop lossing en blyft de situatie in dt VN in Mta gehandhaafd. En terwijl de leider van de Ro de Khmers, Kieu Sampan, in Peking op bezoek gaat en Si- PAGINA 9 BONN - De woordvoerder van de Westduitse actiegroep ..Stop de startbaan West", Alexander Schubart (51). is door de recht bank in Frankfurt tot twee jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. De rechters achtten het bewezen dat de vroegere ho ge ambtenaar Schubart op 14 no vember 1981 een misdryf heeft uitgelokt tegenover een „grond wettelijk orgaan", in dit geval de regering van de deelstaat Hes- Op de bewuste datum had Schu bart een rede gehouden voor on geveer 100.000 tegenstanders van de startbaan West, die handteke ningen aan wilden bieden aan de regering in Wiesbaden. Schubart door Hans Amesz had toen gezegd dat de demon stranten de volgende dag naar het Rhein-Main-vliegvcld by Frankfurt moesten gaan om daar een „bezetting" door te voeren, tenzy de autoriteiten zouden aankondigen de bouw van de omstreden startbaan binnen 24 uur stop te zetten. Dat gebeurde niet en het gevolg was dat talloze mensen inderdaad naar het vliegveld gingen. Daar ontstond een totale chaos. De demonstratie ontaardde in een veldslag met de politie. Het ver keer op de autowegen naast het vliegveld was, net als een groot deel van het vliegverkeer, volle dig lamgelegd De politie telde 109 gewonde beambten en arres teerde 104 gewelddadige demon stranten. Schubart zelf was by de demonstratie met aanwezig. De veroordeelde heeft tegenover de rechtbank ontkend dat hij zich aan een misdryf zou hebben schuldig gemaakt. Schubart heeft er voortdurend de nadruk op gelegd dat hy altyd heeft op geroepen tot een absoluut ge weldloos verloop van de acties t<»ven de startbaan. deze terreur. Hy verwyst naar de 'verandenng van de omstandig heden in de bezette gebieden' zo als door het opnehten van het Is raëlische civiele bestuur, het ont ruimen van de Sinai en de Pale stijnse autonomieplannen. hanoek het 'om gezondheids redenen' wat rustiger aan doet, blijkt een oplossing voor Cambodja toch weer af te hangen van de relatie tus sen Peking en Moskou. Even leek het erop dat die zou ver beteren, toen tydens de be grafenis van de Russische president en partyleider Leo nid Bre^jryev, de Chinese mi nister van buitenlandse za ken een langdurig en "nut tig" onderhoud had met de nieuwe man in het Kremlin, Joen Andropov. Maar intus sen lijkt de voorzichtige toe nadering tussen die twee kra kelende grootmachten weer bekoeld. Het Westen blyft de Cambodjaanse coalitie steu nen, omdat het daann de eru ge mogelykheid ziet de Viet namezen uit Cambodja weg te krygen Dit onder het mom. dat Sihanoek het bin nen de coalitie dan wel met voor het zeggen heeft, maar in zyn land een groot moreel gezag" geniet. Druk van de Asean-landen op de Vietnamse regering lykt voorlopig de enige mogelyk heid tot een gesprek tussen Hanoi en de Cambodjaanse coalitie. In maart komen de met-gebonden landen in In dia byeen. Het is dan de Laak van de Asean landen om Ha noi dusdanig te bewerken dat zij met de Cambodjaanse coa litie om de tafel gaat zitten. Dat zal een harde dobber worden, nu, na ruim een half jaar blykt, dat die coalitie van verdeeldheid aan elkaar hangt WASHINGTON/PARAMARIBO/DEN HAAG - De voormalige president van Suriname Henk Chin A Sen, tegenwoordig voorzitter van de Raad voor de Bevrijding van Surina me, die onlangs in Nederland werd opgericht, zegt niets te weten van plannen om met in de VS getrainde huurlingen het militaire regime van Desi Bouterse uit het zadel te stoten. CORINTO De guerrillabeioeging in El Salvador heefl het offensief tegen het militaire regime deze week opgevoerd. Vele boeren hebben zich bij de actie aangesloten, zoals ook het tweetal op de foto, gewapend bij een lijst met op de militairen buitgemaakte wapens. (Foto t:pi» Cambodja heeft een lange geschiedenis van staatsgrepen en oor log achter de rug. Zo werd prins Norodom Sihanoek indertijd via een staatsgreep afgezet door Lon Nol. Deze werd op zijn beurt, na een langdurige oorlog waarbij de Verenigde Staten waren betrokken, ook verdreven. Toen Lon Nol in 1975 de door de communistische Rode Khmers belegerde stad Phnom Penh verliet en de capitulatie tekende, volgde al snel een schrikbe wind onder Pol Pot, de leider van die Rode Khmers. Massa executies en een totale ontwrichting van de economie vorm den de uitwassen van dit door China gesteunde regime. Prins Sihanoek bleef vanuit het buitenland pogingen in het werk stellen de macht in zijn land weer terug te krijgen. In 1979 maakten door Moskou gesteunde Vietnamese troepen een einde aan het bewind van Pol Pot en zetten een stroman neer in Phnom Penh: Heng Samrin. Pogingen van de westerse landen binnen de Verenigde Naties Vietnam tot de orde te roepen haalden niets uit. Tegelijkertijd zat men met een verkrampte situatie: de "bevrijding" van Cambodja was ontaard in de grootste volkerenmoord sinds de Tweede Wereldoorlog en het door Vietnam gesteunde regime was met onwettige middelen aan de macht gekomen. Prins Sihanoek kreeg steeds meer een brugfunctie aangemeten, die vorig jaar uitmondde in een Cambodjaanse coalitie, waar in Rode Khmer, Vrije (anti-communistische) Khmer en Siha- noek-aanhangers het opnamen tegen het door Hanoi gesteun de regime. Maar de coalitie is verdeeld en Vietnam is tot nu toe niet over te halen om met een dergelijke coalitie een dia loog aan te gaan. ADVERTENTIE De nieuwe Arbowet is er Een stuk "gereedschap" om veiliger, gezo prettiger te werken. Hoe' Vraag de Arbo-folder aan. Stuur een briefkaart aan Arbowet. Postbus 51.2500 RR Den Haag De Arbowet. Goed gereedschap om mee te werken.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9