actief in I vrije tijd Organisatorische eenheid maken -of op één hoop worden gegooid Dienstverlening: tarief van tevoren afspreken Discussie over structuur AZL en faculteit op gang Ki""— fell l De interpretatieverschillen tussen Peters en Tammeling NZH: plannen voor tramlijn zijn niet "realistisch" PAGINA 4 ST Minister Deetman (onderwijs en Ziekenhuis Leiden, mr. J.H. Pe- wetenschappen) heeft vorig jaar ters, kwam onlangs met het voor- september aan de besturen van stel om samen met de medische de Aademische Ziekenhuizen in faculteit te komen tot een be den lande een brief gestuurd met stuurlijke eenheid en één bud- het voorstel tot een onderlinge get. taakverdelingsoperatie te ko men. Deze operatie moet in 1987 De medische faculteit Leiden leiden tot een bezuiniging van 88 krijgt rechtstreeks geld van de miljoen. universiteit voor onderwijs en Door intensief overleg tussen aca- onderzoek: het gaat hier om een demisch ziekenhuis en faculteit, bedrag van 100 miljoen. Het zie- en op landelijk niveau tussen de kenhuis krijgt 160 miljoen bin- gezamenlijke instellingen, ver- nen via de ziekenfondsen en par- wacht de minister dat er een con- ticuliere verzekeraars. En ont- creet plan voor deze verdeling vangt daarnaast nog eens 70 mil- van taken wordt gemaakt. joen van het ministerie van on- De directeur van het Academisch derwijs en wetenschappen om Mr. J.H Peters (AZL): "Samenwerken is beter dan lijdzaam afwachten waar de bijl valt". (Foto Holvast) LEIDEN - Een kat in het nauw maakt rare spron gen. Dat is ongeveer de zienswijze van de decaan van de medische faculteit Leiden, prof. dr. G.J. Tam meling, als hij met het plan van zijn opponent mr. J.H. Peters, algemeen directeur van het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL), wordt geconfron teerd. Tammeling zegt: "We moeten ons vanwege de bezuinigingen niet op één hoop laten gooien. Ziekenhuis en faculteit hebben zulke verschillen de taken". Het verhaal is al vele malen ge- schreven. Jarenlang speelde geld geen dominerende rol in de we- tenschaps- en gezondheidswe reld. Er ontstond een oncontro leerbare groei. Het Academische Ziekenhuis kreeg steeds meer ta ken en mogelijkheden, waarvan ook de faculteit mee kon profite ren. Nu de overheid drastisch gaat bezuinigen op gezondheids zorg en onderzoek zijn het bud gettaire moeilijkheden die de aandacht van de bestuurders op eisen. Deze maand meldde Peters in zijn nieuwjaarsrede dat de huidige bestuurlijke organisatie van aca demische ziekenhuizen "abso luut ontoereikend is". Er moet volgens hem één bestuurlijk re gime komen voor het complex van ziekenhuis (patiëntenzorg) en medische faculteit (onderwijs en onderzoek) én één budget. Een budget dat overigens vol gens een bepaalde verdeelsleutel zou moeten worden verkregen uit de middelen van volksge zondheid en het onderwyscir- cuit. Peters: "Dit is noodzakelijk om een einde te maken aan een ad hoe bezuinigingsbeleid zonder enige samenhang". Zoals uit de eerdere woorden van Tammeling moge blijken: de faculteit voelt daar vooralsnog niet voor. Het moet worden gezegd: Peters en Tammeling hebben ook ge meenschappelijke punten. AJs ze hun verhaal vertellen staat pro fessor Querido, een vooraan staand denker op het gebied van volksgezondheid, hen als een lichtend voorbeeld voor ogen. Zijn zienswijze wordt door beide heren precies zoals het in hun kraam te pas komt uitgelegd. (Querido is hoogleraar inwendi ge geneeskunde aan het AZL en in dienst van de Rijksuniversiteit Leiden. Misschien schuilt daarin het verschil in interpretatie - red.). Bij zowel de decaan als de direc teur heerst de vrees dat als er geen initiatieven worden ont plooid de patiëntenzorg onbe taalbaar wordt, het medisch we tenschappelijk onderzoek in de versukkeling zal raken en de op- LEIDEN - Plannen voor de aanleg van een tramlijn van Leiden naar Den Haag is volgens de NZH niet realistisch. Een woordvoerder van de vervoersmaatschappij zei dit gisteravond in de raadscom missie voor de ruimtelijke orde ning tijdens de bespreking van een studie naar de busroutes in de Leidse regio. De oude tramroute was volgens de woordvoerder ideaal, maar het zou onmogelijk zijn om deze lyn opnieuw aan te leggen. Vooral het centrum van Voorschoten zou zich hier niet meer voor le nen. "Dan krijg je een trqject pal langs de spoorlijn en dat heeft geen zin". Leiden heeft in diver se plannen wel rekening gehou- Belastingadviseur Mevrouw Jansen had afgelopen jaar een aangiftebiljet gekre gen voor de inkomstenbelas ting. Zij was zelf niet zo goed thuis in alle regels en aftrek mogelijkheden, dus schakelde zij een belastingadviseur in. Dezelfde die haar het jaar daar voor ook geholpen had, toen tegen een vergoeding van on geveer 200,-. Mevrouw Jansen was dan ook erg verbaasd dit jaar een reke ning te krijgen van bijna 350,-. Zij vroeg om een ge specificeerde rekening, een re kening waaruit zou blijken hoe de belastingadviseur aan dit totaalbedrag kwam en die uit gesplitst zou zijn naar bv. ar beidsloon, portokosten, reis kosten etc. Die kreeg ze ook nog netjes. Het bleek dat de belastingadviseur ruim vijf uur nodig had gehad voor het opmaken en uittypen van de belastingaangifte alles tegen een uurloon van 49,-, verder was er nog een aantal onkostenvergoedingen opge nomen. Mevrouw Jansen was het met die vijf uur helemaal niet eens. Die man was net een uur bij haar thuis geweest en zij had alle ge gevens keurig geordend mee gegeven. Hij zal dan niet nog leiding tot medicus niet meer zal aansluiten bij wat de samenle ving wenst. Geen oorlog Epn tussentijdse verklaring: Tam meling wil boven alles duidelijk stellen dat ondanks meningsver schillen hij en Peters bijzonder goed met elkaar kunnen opschie ten. "We praten elke week open en eerlijk met elkaar. Een afwij kende mening betekent geens zins dat we niet meer samenwer ken". Dus geen oorlog. Hoog stens 'schuurvlakken', zoals Pe ters in zijn nieuwjaarsrede schreef, waarmee h(J in elk geval moeilijk kan leven. De decaan begrijpt dat wel. Peters heeft volgens hem nauwelijks greep op de externe financie ringsstructuur van het AZL, bo- den met het opnieuw aanleggen van een tramlijn. Uit de studie, gebaseerd op een in november 1981 gehouden enquê te onder 21.000 buspassagiers, blijkt onder meer dat het gebruik van de bus in de Merenwijk op vallend laag is en in Leiden zuid west opvallend hoog. Volgens de eens vier uur werk gehad heD- ben? Zij wendde zich tot ons voor advies. Wij zaten er wel een beetje mee. Aan de ene kant was het in re kening gebrachte bedrag wel erg hoog (een eenvoudige aan gifte kost over het algemeen niet meer dan 50,- tot 100,-). Aan de andere kant is het natuurlijk erg moeilijk om het aantal arbeidsuren aan te vechten als je niet zelf gezien hebt hoe lang iemand voor je werkt. Bindende tarieven bleken bij na vraag bij de Nederlandse Orde van Accountants-Administra tieconsulenten en bij het Ne derlands College voor Belas tingconsulenten niet te be staan, richtlijnen voor een re delijk uurloon evenmin. Toch hebben wc de belastingad viseur aangeschreven en hem gemotiveerd meegedeeld dat de nota ons aan de hoge kant leek. Op basis van een aantal opmerkingen bij de rekening kwamen we tot een redelijker bedrag van ƒ125,-, wat me-* vrouw Jansen vast betaalde onder mededeling van het feit dat zy bereid was het meerdere te betalen zodra de belasting administrateur aantoonde dat hij die kosten werkelijk had betaald. In reactie op deze brief kregen wij een voorstel het mogelijk te maken dat de fa culteit haar werk kan doen in het ziekenhuis. vendien hanteert het AZL geen interne doorberekening naar de afdelingen. "Bij ons is dat an ders", zegt hij. "Van iedere vak groep weten wij tot op de cent nauwkeurig waaraan het geld wordt uitgegeven. Dat is voor ons heel beheersbaar. Natuurlijk besef ik ook heel goed dat er een gemeenschappelijk belang is. De verwevenheid van de medische faculteit met AZ1 is er; daar wil ik geen twijfel over laten be staan". Peters: "Wij zijn totaal verschillen de organisaties met formeel ver schillende doeleinden, maar in de praktijk zijn de overlapping- gebieden zeer groot: het gaat voor een deel om dezelfde men sen en om activiteiten die niet van elkaar zijn los te denken. Volgens mij is er sprake van een falen van de huidige structuur in NZH zal het busgebruik in de Merenwijk alleen nog maar afne men als er een NS-station in de Merenwijk komt. Uit de studie blijkt ook dat op som mige punten in de stad dagelijks meer personen met de bus dan met de auto passeren. Zo passe ren er volgens de NZH dagelijks gemiddeld 15.100 buspassagiers het stadhuis en 13.000 automobi listen (inzittenden meegeteld). Op de Korevaarstraat is het aantal buspassagiers nog groter: 21.800 tegen 12.000 automobilisten. Op de Stationsweg en Schutters- veldweg houden de aantallen el kaar in evenwicht. Beide soorten vervoersmiddelen worden dage- lijksvoor 24.000 personen ge bruikt. van de belastingadviseur om het verschil tussen 125,- (ons bedrag) en 350,- (zijn reke ning) maar te delen, mevrouw Jansen moest uiteindelijk 200,- betalen. Er werd in houdelijk niet ingegaan op on ze opmerkingen. Hoewel met name dat laatste je het gevoel geeft dat die 200,- nog teveel betaald is, is me vrouw Jansen toch maar ak koord gegaan met dit voorstel. Zij weet één ding echter zeker. Lelden Landelijk gezien gaat er in de acht academische ziekenhuizen een bedrag van ruim twee miljard door Saskia Stoelinga. de relatie academisch zieken huis-medische faculteit. Facul teit en ziekenhuis werken langs totaal verschillende wegen aan bezuinigingen". De directeur van het AZL toont zich voorstander van een univer sitair gezondheidszorgcomplex waarin faculteit en ziekenhuis vanuit één bestuurlijk regime nauw met elkaar samenwerken. Gelet op de functie van de facul teit kunnen daar, volgens Peters, ook andere samenwerkingsver banden van de faculteit heel goed in worden opgenomen. En natuurlijk geldt dit ook voor het academisch ziekenhuis. Daar waar de directeur de banden met de faculteit binnen het zie kenhuis steviger wil aanhalen door een organisatorische een heid te creëren en de verschillen de geldstromen samen te bunde len, is Tammeling juist voor een lossere band. Tammeling: "De drie poten: pa tiëntenzorg, onderwijs en onder zoek moeten overeind blijven. Dat kan voor mij echter onmoge lijk door het samenbundelen van de geldstroom en eenheid in be stuur. Financiën moeten en mo gen geen leidraad zijn voor de herstructurering van de gezond heidszorg. Er moet eerst worden gekeken naar taak en functie en de wezenlijke doelstellingen van gezondheidszorg, onderzoek en onderwijs". Peters wil dat ook, maar vindt dat dat beter kan als faculteit en zie kenhuis op één lijn zitten. Hij 'zegt: "Een samenwerkingsstruc tuur zoals ik mij die vooorstel lijkt mij een verstandiger bena dering dan lijdzaam afwachten waar de bijl terechtkomt. We worden nu door het beleid van de overheid tegen elkaar uitge speeld omdat we zelf niet met initiatieven komen". Tammeling speelt of hij erg ont daan is: "Zegt hij dat? Hoor eens, wij zijn de meest op de voor grond tredende faculteit. Wij ga ven als eerste de aanzet om de interne structuur van de faculteit zichtbaar te maken. Ook met de Socialisme De Socialistiese Partij organi seert vrijdag in haar pand Groenesteeg 33 een informatie- en discussie-avond voor jonge ren over het socialisme. Aan vang acht uur. Ruilbeurs De Ruilclub Koningskerk organi seert morgen in de Willem de Zwijgerschool een ruilavond. Verzamelaars van munten, luci- fermerken, sigarenbanden. ari- sichtkaarten, postzegels, bankbil jetten en dergelijke zijn van 19.00 uur af welkom in de school aan de Willem de Zwijgerlaan 44. dit jaar ziet deze belastingadvi seur haar niet meer terug! Dienstverlening Het probleem van mevrouw Jan sen is een schoolvoorbeeld van de moeilijkheden die je als klant kunt krijgen met dienst verleners over de rechten en plichten die gelden in het on derling contact. Dienstverle ning is het niet in het kader om en zijn er 30.000 mensen werkzaam in deze sector. In het ziekenhuis en de medische facul- Vrouwententoonstel ling In de Openbare Bibliotheek Leiden van een arbeidsovereenkomst verrichten van enkele dien sten. Dienstverleners zijn bv. de notarissen (denk aan: opma ken van een testament), ac countants, boekhouders, art sen, advocaten, architecten etc. Op dit moment kent ons Burger lijk Wetboek geen regels voor deze vormen van dienstverle ning. Het nieuwe Burgerlijk Wetboek zal dit wel doen en spreekt dan van "opdracht" teit Leiden werken ongeveer 4000 mensen. De taken van faculteit en zieken huis zijn volgens Peters zo nauw verweven dat er beter een geza menlijk beleidsplan kan worden opgesteld in plaats van ieder af zonderlijk voor eigen zaak vech ten. De decaan van de faculteit, prof. dr. G.J. Tammeling, gaf op 14 de cember tijdens de faculteitsver gadering geen antwoord op een vraag of het beleid van de facul teit spoort met dat van het acade misch ziekenhuis. In onderstaand verhaal verklaart hij niet voor het plan van Peters Intussen bestaat er wel een aantal regelingen in de vorm van bv. een Wet op het Notari sambt, de Advocatenwet etc. Ook kennen bepaalde beroeps groepen interne richtlijnen voor de maximale tarieven die voor bepaalde handelingen in rekening mogen worden ge bracht (Tarievenboek van de Koninklijke Notariële Broe derschap bv). Met prijzenbe- schikkingen geeft de rijksover heid aan hoeveel procent de dienstverleners elk jaar meer mogen berekenen en zo zijn er meer regelingen. Voor u als lezers is het echter erg ondoorzichtig omdat die tarie ven en regelingen niet allemaal gepubliceerd zijn. U kunt daarom altijd het beste voordat u opdracht geeft tot het verrichten van enkele dien sten, een prijsopgave vragen waarin tenminste het in reke ning te brengen uurloon of ta rief moet zijn opgenomen. Nog beter is het om vooraf schrifte lijk overeen te komen dat de dienstverlener niet meer dan een bepaald bedrag zal vragen Aan deze vaste prijs bent zowel u als de dienstverlener dan ge bonden. U kunt bij een vaste prijs alleen vermindering vra gen als er wijzigingen zijn ge bracht in het afgesproken werk. DONDERDAG 20 JANUARI 1983 te voelen. Tammeling meent dat de taken en belangen van facul teit (onderzoek en onderwijs) zo totaal anders zijn dan die van het academisch ziekenhuis (patiën tenzorg). Wel is hij, evenals Pe ters, van mening dat er verande ring moet komen in de structuur van de huidige gezondheidszorg. Als Tammeling het verhaal voor dat het wordt gepubliceerd heeft gelezen, spreekt hij de hoop uit dat dit misschien een aanzet is om binnen de faculteit en zieken huis een discussie op gang te brengen. "Wie klimt op de barri caden? Wie doet het Leidse vest uit?" richt op de patiëntenzorg - 60 procent. Slecht 26 procent neemt de industrie voor haar rekening. Bij andere faculteiten liggen die cijfers heel anders. De Landbouw Hogeschool in Wa- geningen neemt bijvoorbeeld voor maar 20 procent deel in het lanbouwkundig onderzoek in Nederland. En de exacte weten schappen (omvattend biologie, natuurkunde, scheikunde en de Technische Hogescholen) ko men maar aan 10 procent. Bij universitaire bezuinigingen is het medisch wetenschappelijk onderzoek door het hoge percen tage daarom ook erg kwetsbaar". Zijn stelling is dat onderzoeken die niet grensverleggend zijn niet door een universiteit moeten worden gedaan. "De gezond heidszorg moet een eigen ont- wikkellaboratorium hebben. De kosten daarvan moeten worden doorberekend in bijvoorbeeld de tarieven van de ziektekostenver zekeraars". Regionaal Peters en Tammeling hebben ook nagedacht over de organisatie van de gezondheidszorg buiten de muren van het ziekenhuis en faculteit: de extra-murale zorg. Tammeling weet dat het waar is wat Peters constateert. "In de medische faculteit wordt te wei nig onderzoek gedaan naar de voorzieningen buiten het zieken huis. Om maar eens wat te noe men: bejaarden- en gezinsverzor ging, verpleegtehuizen, bedrijfs geneeskunde. De opleiding van medici is te sterk gericht op wat er binnen een zie kenhuis gebeurt. Dat is oneven wichtig; huisartsen hebben daar terecht kritiek op. Samenwer king tussen huisartsen en specia listen en de rond die partijen ge groepeerde voorzieningen, ver dienen meer aandacht". Op zijn beurt zegt Tammeling dat de wens van Peters, om het AZL te laten functioneren als een top- ziekenhuis dat nauwe bindingen heeft met ander gezondheids zorgvoorzieningen in de regio, nog lang geen werkelijkheid is. "Dan zullen ze eerst de contacten met de omliggende instellingen en ziekenhuizen beter moeten krijgen. In ons beleid zijn dat voorrangsgebieden. Ik zeg u: in de toekomst zal de extra murale gezondheidszorg een gewichti ger rol spelen dan de ziekenhuis- geneeskunde. Maar laat Peters één ding goed begrijpen: wij stu ren dat en niet hij". Is het dan toch waar wat de plv. directeur-generaal voor het we tenschapsbeleid, mevr. dr. A.M. Wolff-Albers, drie maanden gele den de toehoorders van een sym posium met de intrigerende titel 'medisch wetenschappelijk on derzoek in tijden van economi sche recessie' voor ogen hield: "Het van elkaar leren of eikaars wegen volgen is, om het maar zwak te zeggen, niet één van de verworvenheden van de afgelo pen tien jaar". Als u twijfelt aan de redelijkheid van het in de prijsopgave/prijs afspraak opgenomen tarief/ uurloon kom dan even bij ons langs voor advies. Ook kan het in bepaalde branches zin heb ben om bij meerdere mensen prijsopgave te vragen, omdat - wanneer er voor de beroeps groep geen bindende regelin gen zijn - de uurlonen/tarie ven nogal veel van elkaar kun nen verschillen. Enkele wetenswaardigheden zijn tenslotte: Alle tandartstarieven zijn be vroren op het peil van 1980, u hoeft dus zeker geen hogere bedragen te accepteren dan in 1980 voor dezelfde verrichtin gen in rekening werden ge bracht. Voor notarissen en makelaars gelden vaste tarieven, die ech ter alleen in rekening mogen worden gebracht als er sprake is geweest van schriftelijke op drachtverlening (het probleem van de dubbele courtage). Ook als er geen vaste uurlonen of tarieven zijn, kan het blij kens hetgeen mevrouw Jansen overkomen is, aantrekkelijk zijn om toch tegen de ingedien de rekening te protesteren. Be taalt u daarbij echter altijd het in uw ogen wel redelijke be drag vast aan, om al te grote problemen te voorkomen. jÊfak Instituut Burgerraadslieden. Jfl 2311 EK Leiden. Koomburgsteeg fZ, 7\ Coby Kroon Josel Mons taakverdeling zijn we ver gevor derd. Het ziekenhuis kan ons daarvan niet beschuldigen. Het ziekenhuis wil vuurwerk, wij willen alleen maar ons doel be reiken". Verdeelsleutel En dat uiteindelijke doel: een an dere opzet van de gezondheids zorg, wil hij bereiken door stap voets te bezuinigen, zonder in grijpende accentverschuivingen binnen de faculteit. In de facul teitsraad heeft Tammeling al ver klaard er niets voor te voelen in te spelen op ontwikkelingen die in feite niet voorspelbaar zijn. "Dan zouden we onszelf de pas afsnijden. Maar u heeft gelijk, als u stelt dat er financieel gezien een lekkage zit in het huidige systeem. Er moeten betere ver deelsleutels worden gemaakt voor wat betreft de verdeling van het geld over patiëntenzorg, on derwijs en onderzoek en dat moet volgens mij docr de over heid worden aangegeven. Waar de decaan met-name bang voor is als de faculteit opgaat in het ziekenhuis, is dat al het geld naar de patiëntenzorg toe stroomt. Hij ziet dat nu eigenlijk al gebeuren. "Het geld dat wij stoppen in het AZL, dat is voor ons maar één kant van de me daille". Zo vindt hij, dat het (medisch) we tenschappelijk onderzoek niet alleen door de universiteit moet worden gedaan. "Tot op de dag van vandaag is landelijk gezien het aandeel van alle medische fa culteiten in het wetenschappe lijk onderzoek - voornamelijk ge- aan de Nieuwstraat is tot 28 ja nuari een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van tachtig jaar vrouwenarbeid. De tentoon stelling, 'Alsof je een emmer leeg- gooit', rouleert door heel Neder land. De expositie is te zien tij dens de openingsuren van de bi bliotheek. Vrijetijds Centrum is zaterdag muziek op de video te horen. Het gaat om een uitzending van programma Neon van de VPRO. Open van twee tot vijf uur, Bree- straat 66. Klaverjassen In de kantine van voetbalvereni ging LFC wordt morgen klaver jassen georganiseerd. Het geheel vindt plaats in de kantine van LFC aan de Boshuizerkade en be gint om acht uur. Video-muziek In het 'Open-café' van het Leids Ruilbeurs Het Comité Tuinstad!Staalwijk houdt zaterdag een grote ruil beurs in 'De Linde' aan de Heren straat 64. Verzamelaars van bij voorbeeld postzegels, munten, i I sichtkaarten, suikerzakjes, siga renbandjes of lucifermerken zijn welkom. De beurs wordt gehou den van tien tot vijf uur.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4