Japan wijst eis VS van de han Blik in de weekbladei China beperkt import uit VS "Kerncentrales belangrijk voor werk" Caravan Encamping rai Totaalweigeraars: IV2 jaar cel Geschil handelspolitiek onopgelost Britten bang na dreiging Argentijnen Weerstand tegen verlaging kinderbijslag buitenlanders Hans Wiegel voorzitter adviesraad 20-24 Januari ELSEVIERS DONDERDAG 20 JANUARI 1983 LONDEN - Bij het Britse ministe rie van defensie is gisteren grote ongerustheid ontstaan over be richten, dat Argentinië bezig is met de voorbereiding van mili taire verrassingsacties op en rond de Falkland-eilanden. De eerste berichten hierover zijn afkomstig uit de Verenigde Sta ten, waar journalisten inzage hebben gehad in rapporten van het Pentagon, die melding ma ken van ongewone troepenbewe gingen in het zuiden van Argen tinië en van marine-oefeningen in dit gebied. door Henk Dam Bovendien staat het vast, dat de Argentijnse luchtmacht enige tientallen Mirage- en Super Eten- dard-straaljagers heeft overge bracht naar bases in Zuid-Argen- tinië, waarmee de Falkland-ei landen binnen de actieradius van deze nieuw aangeschafte ge vechtsvliegtuigen zijn gekomen. Het Britse ministerie van defensie DEN HAAG (ANP) - Het Hoog Gerechtshof in Den Haag heeft dag drie totaalweigeraars veroordeeld tot achttien maanden militaire detentie. Deze straf is gelijk aan de eis van de advocaat-fiscaal en de straf die de Krijgsraad in Arnhem eerder had opgelegd. Een van de totaalweigeraars, de 24-jarige G. uit Heerjansdam onthulde twee weken geleden op de zitting dat hij in opdracht van de BVD toegang had gezocht en gevonden tot Onkruit-kringen. Om dit te on derstrepen verscheen hij keurig gekapt en gekleed in de rechtszaal. Vooral een zwierige vlinderdas trok de aandacht. Gisteren had de beklaagde deze vermomming weer afgelegd. Schijnbaar onverschillig en achteloos trekkend aan een sigaret betrad hij de rechtszaal. Door hoongelach en interrupties onderbrak hij de uitspraak van president van het hof, mr. Th.W. van den Bosch. Een woordvoerder van de griffie verklaarde desgevraagd dat het ge rechtshof inderdaad een formele klacht zal indienen tegen de raadsman Van G., mr. J. Donk uit Amsterdam. Het optreden van de Amsterdamse advocaat schoot de president van het hof twee weken terug in het verkeerde keelgat. Donk betoogde toen dat de aanwezigheid van militairen in het hof een eerlijk proces van dienstweigeraars onmogelijk maakt. WASHINGTON (DPA/Reuter/UPI) President Ronald Reagan en de Japanse premier Yasuhiro Nakasone hebben afgesproken dat hun landen hechter zullen gaan samen werken op het gebied van de energievoorziening en de ruimtevaart. Het zoeken naar oplossingen voor de netelige kwestie van de handelspolitiek, waarover de Verenigde Staten en Japan ernstig van mening verschillen, zal aan deskundigen overgelaten wor den. Nakasone heeft tenslotte Reagan uitgenodigd voor een bezoek aan Japan. wil geen officieel commentaar geven op deze berichten, maar defensiebronnen in Londen heb ben inmiddels laten doorsche meren wel degelijk te vrezen voor Argentijnse bliksemacties, bijvoorbeeld gericht op geiso- leerde radarposten op de Falk land-eilanden. Ook wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat een kleine groep Argentijnse commando's bijvoorbeeld per onderzeeboot wordt overgebracht naar een stil gedeelte van de Falkland-eilan den. Zo'n actie zou dan geen mi litair doel dienen, maar uitslui tend uit propaganda-overwegin- gen worden georganiseerd. Een van de Britse defensiebron nen: „De commando's zouden op zo'n verlaten stukje van de Falk land-eilanden de vlag kunnen hijsen, een paar foto's nemen en vertrekken voor iemand er maar erg in heeft dat ze aan land zijn gekomen". Een derde mogelijkheid is, dat de Argentijnen de Britten aanvallen op hun lange en kwetsbare aan voerlijn van Ascension naar de Falkland-eilanden. Tankers, be voorradingsschepen en Hercu les-transportvliegtuigen onder houden een vrijwel dagelijkse verbinding tussen Ascension en de in juni op de Argentijnen her overde archipel. Een massale Argentijnse aanval op de Falkland-eilanden wordt in Engeland uitgesloten geacht. Op de eilanden bevindt zich een Brits garnizoen van 4000 tot de tanden bewapende militairen. De door nucleaire energie voort gedreven Britse duikboten die permanent in de wateren rond de eilanden patrouilleren, maken een grootscheepse Argentijnse invasie zoals op 2 april vorig jaar onmogelijk. DEN HAAG (GPD) - De PvdA verwerpt de voorgestelde verla ging van de kinderbijslag voor m het buitenland wonende kinde ren van buitenlanders. De partij vindt de maatregel discrimine rend. Door het forse kortingsper centage (75 procent) zullen bui tenlandse werknemers, die toch al achtergesteld zijn, nog eens extra moeten inleveren. Ook vreest de PvdA dat meer families hun kinderen naar Nederland zullen laten komen. Het CDA heeft eveneens grote moeite met de voorgestelde maatregel. In de eerste schrifte lijke reactie, als voorbereiding op de mondeling behandeling van het wetsontwerp wijzen de christen-democraten het voor stel echter niet zonder meer van de hand. De WD steunt de Dlan- Gisteren werd duidelijk dat Rea gan van Nakasone geen harde toezeggingen inzake een meer open handelspolitiek van Japan heeft gekregen. Eerder had de Amerikaanse president ver klaard dat niets de goede bedoe lingen van Japan meer zou kun nen bewijzen dan een verlichting van de bepalingen die de invoer van Amerikaanse goederen in Japan beperken. Een pleister op Nakasone bij zijn afscheid van Reagan deze wond was dat Japan zich bereid heeft verklaard tot grotere inspanningen bij de verdediging van de vrije wereld. Reagan en Nakasone besloten de samenwerking op het gebied van de ruimtevaart uit te breiden. Ja pan is uitgenodigd deel te nemen aan het Amerikaanse ruimte veerprogramma. Tegen 1988 zal een Japanner een vlucht met een ruimteveer meemaken. Een Amerikaans-Japanse commis sie van deskundigen gaat de mo gelijkheden van nauwere samen werking bij de energievoorzie ning onderzoeken. Japan heeft belangstelling voor de levering van olie uit Alaska. De Japanse premier heeft er bij zijn gastheren geen twijfel over laten bestaan dat hij op het ogen blik om redenen van binnen landse politieke aard geen moge lijkheid ziet tegemoet te komen aan de Amerikaanse wens inzake verdere verlichting van de in voerbeperkingen. Alvorens be sluiten te nemen over een nieuw akkoord inzake zelfbeperking bij de export van auto's geeft Japan er de voorkeur aan af te wachten hoe de Amerikaanse automarkt zich ontwikkelt. Volgelingen van Bhagwan Shree Rajneesh hebben gisteren in Den Haag en Amsterdam geprotes teerd tegen de weigering van de Verenigde Staten om een ver blijfsvergunning aan Bhagwan te verstrekken. Hij loopt nu de kans te worden uitgewezen. De volgelingen demonstreerden voor de Amerikaanse ambassade in Den Haag (foto) en trokken ver volgens naar het Binnenhof, waar aan mevrouw Haas-Berger (voorzitster van de sub-commis sie Sekten van de Tweede Ka mer) een petitie werd aangebo den. In de middag hielden de Bhagwan-aanhangers een mani festatie in Amsterdam. Ook werd in de hoofdstad geprotesteerd voor het consulaat-generaal van de VS. (Foto: GPD) DEN HAAG (GPD) - Sluiting van de kerncentrales Borssele en Do- dewaard doorkruist het belang van verdere ontwikkeling en toe passing van kernenergie voor de werkgelegenheidsvooruitzichten van ons land. Dit wordt gezegd in een rapport over de beitje cen trales van de prof. Teldersstich- ting, een Wetenschappelijk bu reau dat nauw met de VVD is verbonden. De Teldersstichting is voorstander van kernenergie. Volgens het .rapport wijzen de jongste onderzoekingen naar de veiligheid van kerncentrales uit dat zelfs bij een „extreem reac torongeval" in Borssele of Dode- waard geen of nauwelijks „acute doden" te betreuren zouden zijn. Wat de proliferatie (niet-versprei den van kernwapens) aangaat, wordt geconcludeerd dat het geen zin heeft het gebruik van conventionele kerncentrales te bestrijden, maar dat wel ge streefd moet worden naar goede regelingen voor de verrijkings- en de opwerkingstechnologie. In een andere studie van de Tel dersstichting wordt gesteld dat duurzame energiebronnen als zon, wind en biomassa een posi tieve bijdrage aan het energie vraagstuk kunnen leveren. Naar schatting "enkele procenten" van de nationale energievoorzie ning aan het eind van deze eeuw. De overheid dient haar aandacht vooral te richten, aldus het rap port, op onderzoek en ontwikke ling van besparingen, duurzame bronnen of nieuwe technieken. Maar er mogen geen langdurige "ondoelmatige subsidies" aan te pas komen. Eergiebesparing moet, volgends dit rapport, wor den bereikt door bevordering van een ander energiegedrag, energiebewust handelen van de overheden en stimuleren in plaats van verbieden. Een derde studie van de stichting richt zich in het kader van de Brede Maatschappelijke Discus sie Energiebeleid op de toe komst. Geconcludeerd wordt dat de energievoorziening nogal wat onzekerheden kent. Het beleid moet soepel op de veranderingen kunnen inspelen. Nationaal moet de ontwikkeling gericht zijn op de trefwoorden goed koop, schoon, veilig en gegaran deerd. Volgens de Teldersstichting moet ook een ruime toepassing van steenkool worden bevorderd. Deze aanbeveling doet de stich ting na afweging van de risico's op wereldschaal tegen die van de samenstelling van het energie- pakket. De rol van olie moet zoveel moge lijk worden beperkt. Over het aardgasbeleid zegt de studie dat de strategische reserve (Gronin gen) zoveel mogelijk dient te worden gehandhaafd. PEKING (UPI) - China heeft zijn import van katoen, chemische vezels en sojabonen uit de Ver enigde Staten gestaakt en is van plan de invoer van andere Ame rikaanse landbouwprodukten te verminderen, aldus een bekend making van het ministerie van buitenlandse economische be trekkingen in Peking. Het gaat kennelijk om een tegen maatregel voor de beperking van de Amerikaanse invoer van tex tiel uit China. Nog geen week ge leden werd in Washington be kendgemaakt dat de textielin dustrie in de Verenigde Staten beschermd moest worden tegen de Chinese concurrentie. Onderhandelingen over een com promis liepen afgelopen vrijdag op niets uit. In Peking werd toen al meegedeeld dat China krach tig zou antwoorden op de eenzij dige Amerikaanse maatregel. Partijen hebben laten weten be reid te zijn om de onderhandelin gen voort te zetten. Er is nog geen datum vastgesteld. China hegft de bedoeling zi n uit voer van textiel naar de Verenig de Staten met zes procent per jaar te vergroten. De Amerikaan se regering vindt anderhalf pro cent wel welletjes. Landbouw produkten maken het leeuwen deel van de Amerikaanse export naar China uit. Uit Amerikaanse cijfers blijkt dat China in de eerste elf maanden van het afgelopen jaar katoen uit de Verenigde Staten heeft inge voerd voor 176,2 miljoen dollar en sojabonen voor 63,2 miljoen. Het voornaamste Amerikaanse landbouwprodukt dat China im porteert is graan. nen van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) Net als de PvdA is het CDA ook benauwd dat de nieuwe regeling zal leiden tot een groeiende ge zinshereniging tn Nederland. Daarnaast vreest de fractie dat de maatregel tot gevolg zal heb ben dat mensen met remigratie- plannen hiervan af zullen zien. Onder druk van een groot aantal belangengroepen van buiten landse werknemers heeft de Tweede Kamer eind vorig jaar besloten het wetsvoorstel niet, zoals het kabinet had gevraagd, een versnelde behandeling te ge ven. Dat betekent dat het wets voorstel vrijwel zeker niet per 1 april maar pas per 1 juli van kracht kan worden, indien een meerderheid van de Kamer er alsnog mee instemt. De PvdA verwerpt vooral het argu ment van het kabinet dat kinder bijslag slechts een tegemoetko ming in dc kosten is, en geen vol ledige vergoeding. Ook bestrij den de socialisten de opvatting van het kabinet dat in de betrok ken landen rond de Middelland se Zee de kosten van levenson derhoud zoveel lager zou zijn dan in ons land. De fractie wijst er in het schrifte lijk verslag verder op dat de So ciaal-Economische Raad een ver deeld advies over het voorstel heeft uitgebracht. Maar zelfs de werkgevers, die in principe in stemmen met de verlaging, vin den dat een dergelijke maatregel alleen genomen kan worden door de invoering van het woon landbeginsel in de kinderbijslag. Daarvoor zouden echter een aantal bestaande verdragen herzien moeten worden, zo stelt dit deel van de SER vast. De PvdA vraagt zich dan ook af waarom het kabinet toch gekozen heeft voor eenzijdige maatregelen. DEN HAAG (GPD) - De Commis saris van de Koningin in Fries land, Hans Wiegel, is benoemd tot voorzitter van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Or dening. Hij volgt dr. I. Samkal- den op, die eind vorig jaar op grond van de geldende leeftijds- regels, het voorzitterschap neer legde. De RARO is een onafhankelijk ad viesorgaan van de regering over het nationale ruimtelijke beleid. Sinds zijn instelling in 1966 heeft de raad ruim 80 adviezen uitge bracht, onder meer over de ont wikkeling van het ruimtelijke bestuursrecht en over de ver schillende planologische kernbe slissingen. Wiegel was eerder vice minister president en minister van bin nenlandse zaken in het kabinet- Van Agt 1 en daarvoor fractie voorzitter van de VVD in de Tweede Kamer. ADVERTENTIE Deze keer ook met een groot aanbod toeristische informatie uit binnen- en buitenland Het meest uitgebreide assortiment tenten en caravans onder éên dak Donderdag en vrijdag geopend van 10-17en 19-22 uur Zaterdag, zondag en maandag geopend van 10-17 uur AMSTERDAM ral VN is nog steeds niet uitgeschre ven over Suriname. Het blad opent met een verhaal over de "ontkadering" van het land. Honderden prominente Surina- mers - artsen, advocaten, rech ters, journalisten en vakbonds leiders - zijn het land ontvlucht, al of niet via het oerwoud. Maar eigenlijk, zo beseffen ze nu, zijn ze er veeleer opzettelijk uit weg- getreiterd. Wat overblijft is "ex treem links en sadistisch mili tair, in de daad met elkaar ver bonden. Het is tegelijkertijd de gotspe van wat er op dit moment in Suriname gebeurt. Extreem links levert de ideologie aan een groep killers, met een adspirant- volksleider aan het hoofd, die in niets anders geïnteresseerd is dan zichzelf te handhaven". De Amerikaanse ex-SALT-onder- handelaar Paul Warnke wordt in VN aan de tand gevoeld over de kernwapens. Warnke was vorige week voor een hoorzitting in de Tweede Kamer als tegenhanger van NAVO-opperbevelhebber Rogers en diens compaan Jo seph Luns. "Het is vrij duidelijk dat een akkoord in Genève mo gelijk is, een boodschappenjon gen zou nog een overeenkomst kunnen sluiten". Ageeth Scherphuis schetst de ge volgen van de bezuinigingen op een volkshogeschool, waar ge zinsverzorgsters een cursus vol gen ("Wat doe je als een over spannen moeder haar kind van de trap dreigt te gooien?"). Ver der in VN een gesprek met de Franse Erasmus-prijswinnaar Raymond Aron, die een ideologi sche haat-liefde verhouding had met Sartre, een verhaal over de fraudebestrijding en een inter view met filmregisseur Miche langelo Antonioni ("Identifica- zione di una donna"). De bijlage gaat over "Verkering in Warmen- huizen", een zedenschets van hoe meisjes en jongens tegen woordig met elkaar omgaan. Over het WD-kamerlid Jaap Metz is veel te doen geweest, vooral door de geruchtmakende publi caties in De Tijd. Metz verbreekt nu drievoudig het stilzwijgen: door een strafklacht wegens smaad en belediging tegen zijn voormalige vriend Ton Fagel (van F&S Properties) in te die nen, door een interview aan De Tijd te geven en door in datzelfde weekblad een weerwoord te schrijven: "Als journalist bij De Telegraaf was ik niet belast met de berichtgeving over F&S Pro perties en Ton Fagel". Metz spreekt ook uitdrukkelijk tegen ooit zwart geld te hebben getou cheerd. In het interview beklaagt hij zich erover misschien wel zijn huis uit te moeten om alle advo caten te kunnen betalen. De Tijd begint deze week een dis cussie-serie over de manier waar op de supermachten zich tot el kaar verhouden en welke plaats Europa in het algemeen en Ne derland in het bijzonder met be trekking tot dat krachtenspel in nemen. Deze week gaan Relus ter Beek, fractiewoordvoerder van de PvdA en voorzitter van de commissie van buitenlandse za ken van de Tweede Kamer, en Norbert Schmelzer, vice-voorzit ter van de Europese Unie van Christen-Democraten, met el kaar in de slag. Hun discussie cirkelt rond de vraag welke vrij heden een land als Nederland zich in de buitenlandse politiek wel en niet kan veroorloven. Cox Habbema zou een actrice in Oost en West kunnen worden ge noemd: zij woont en werkt in Oost-Duitsland èn in Nederland. "Mensen zoals ik hebben een existentiële onzekerheid over al le zekerheden betreffende goed en kwaad. Ik heb een aantal ja ren het gevoel gehad dat ik ont zettend schizofreen werd van de manier waarop ik leefde. Inmid dels ben ik erachter dat ik ge woon schizofreen bèn en ik vind het prima zo". hervormd nederland Vijfenzestig jaar is 'de magische leeftijd'. Gedwongen gaan men sen met pensioen en er wordt verwacht dat ze zonder klacht het arbeidsproces verlaten', schrijft Hervormd Nederland. Veel ouderen, waar ook ter we reld, beschouwen dit als on rechtvaardig. Bejaarden worden al te gemakkelijk in een hoek ge duwd. Om hun belangen te be hartigen hebben tal van ouderen zich georganiseerd. Zo is in 1970 in de Verenigde Sta ten de Grijze Panters opgericht. Nationaal coördinator is Maggie Kuhn, die uitgebreid aan het woord komt. Zij onderstreept de noodzaak van een eigen organi satie voor bejaarden: 'wij be schouwen onze hoge leeftijd niet als een ziekte'. Ook jonge men sen worden bij het werk van de Panters betrokken. De organisa tie probeert door gezamenlijke woningprojecten huisvesting voor beide groepen betaalbaar te maken. Ook ontwapening staat hoog op het lijstje genoteerd. In ons land zijn ongeveer 4000 ille gale stortplaatsen voor chemisch afval, waarvan er 350 acuut ge vaar voor de volksgezondheid opleveren. Binnen 5 jaar moeten die stortplaatsen worden opge ruimd. Het geld ontbreekt ech ter. Er wordt dus niets opge ruimd, terwijl het storten ge woon doorgaat. In Eindhoven heeft de gemeente getracht de illegale lozingen een halt toe te roepen door de instel ling van een gezamenlijk inzame lingsdepot voor kleine hoeveel heden chemisch afval. Volgens milieu-ambtenaar Wetcling kost de invoering van een landelijk systeem ongeveer 16 miljoen. Een schijntje vergeleken met het gigantische bedrag dat nodig is om alle illegale afvalhopen op te ruimen. Toch aarzelt de overheid en verdwijnt het afval 'nog steeds gewoon de sloot in'. Verder in HN de acties deze maand van de bijstandsvrouwen: 'E zijn mensen die je aanraden de voor deur op slot te doen, de achter deur dicht en een strop in het midden. Daar word ik heel emo tioneel van'. Met DS'70 is 'de op een na grootste partij van Nederland' heenge gaan, zo meldt EM: uit polls bleek steeds weer dat Dtemocra- tisch) S(ocialisten)'70 het vaakst werd genoemd als alternatief voor de partij waarop men stem de. Coen van Harten maakte de ophef fing mee. "Die naam van ons was natuurlijk helemaal fout", citeert hij enkele oud-SDAP'ers "Had den we ons maar sociaal-libera len genoemd". "Onze stroming, daar bestaat grote belangstelling voor. Maar m ons land hebben de mensen het niet herkend. Ande re partijen zijn met onze ideeen op de loop gegaan". Wim Bavelaar en René de Bok wij den een beschouwing aan het thema 'de staat als gluurder' en w\jzen op de komst van het fisca le persoonsnummer, het sociale registratienummer, naar rel schoppers speurende tv-came- ra's in voetbalstadions. "Aan de vooravond van het magische jaar 1984 van George Orwell lijkt diens perspectief van de sleutel gat-maatschappij ook in Neder land bewaarheid te worden" Emmy van Overeem schopt in EM tegen het 'taboe op de overgang' onder het motto dat ouder wor den geen schande is. "Moderne medicijnmannen horen slechts de klacht en verdoven die". Van Overeem wijst op het immer ver zwegen maar door haar ervaren geluk van de menopauze: "sinds een paar jaar is de spirituele be langstelling gegroeid, net of je opengaat van binnen, alsof er nieuwe energie vrijkomt". Het gaat niet best met Lelystad, meldt Jouke Mulder. Werkloos heid, huurschulden, apathie. Meer dan elders. "Het is onvoor stelbaar ais je hoort hoeveel sher ry AH hier op maandagmiddag verkoopt". Voorts in EM onder meer de crisis rond Reagan, de opmars van de Jamaicaanse reg gae, het wegbergen van opa I D oma in bejaardenbunkers en het belastingjuk' van 1983. Willem Duys siert de voorkant van de Haagse Post. Zaterdag treedt hij uit de luwte voor vier keer op de voorgrond voor een„"ouder- wetse inzamelshow" ter gelegen heid van het jubileum van de AVRO, de omroep waar zijn ster in de jaren zeventig zo snel rees Duys leeft in Zuid-Franknjk tus sen "de groten der aarde", maar woont ofTiceel in Zwitserland, waar ook zijn bv is gevestigd. "Ik heb geluk gehad met aandelen enzo..", zegt hij. Veel illusies zegt hij niet meer te hebben. "Ontwa pening is prachtig als de hele we reld het doet, maar dat grbeurt toch met. Daarom ben ik er to taal tegen. Ze kunnen mij niet genoeg kruisraketten neerzetten. Als je aan de weg woont, neem je een waakhond". De postorderactiviteiten van de Novib volgens dc "Wehkamp- methode", worden doorgelicht. Hoe komt hat dat "UÜMN W&t- me truien de Boliviaanse makers 91 gulden oppleveren en hier voor 240 gulden worden aange boden7" en "wat denkt dc No- vib-achterban van de kleurige catalogus waarin met agressieve verkoopmethoden waren uit de Derde Wereld worden aangepre zen". De Novib houdt geen cent aan de verkoop over. het geld gaat allemaal op aan personeel en organisatie, aid us woordvoer ders. Brugsma gaat in zyn column in op de motie van dc PvdA-partijraad over een onderzoek naar burger lijke ongehoorzaamheid. Hij ver wijst naar ityn dfm, ta iaat op gang gekomen verzet in de oor logsjaren en schrijft "Dat /al my geen tweede keer overkomen. Ik zal my niet neerleggen by de 76 kamerleden van een gelegen heidscoalitie", daarbij doelend op de aanschaf van kruisraketten in Nederland.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15