Andersson is niet te volgen Zege Pijnen/Sereu een geluk bij een ongeluk... 5 mS Magere winst Barcelona in Supercup: 1-0 Onvoorzien slot aan Zesdaagse Van Daele weigert contract te tekenen Nederlanders in de misère; Kortsjnoi de sigaar Nehemiah niet naar Spelen' Seb Coe viert rentree Den Bosch is weer zichzelf DONDERDAG 20 JANUARI 1983 MADRID (GPD) - FC Barcelo na heeft in de eerste wed strijd voor de Super-Cup te gen Europa-C up winnaar As ton Villa slechts een beschei den voorsprong weten op te bouwen voor de return. On danks dat de Catalanen bijna gedurende de hele wedstrijd een duidelijk veldoverwicht hadden, kwam Barcelona niet verder dan 1-0. De enige treffer werd gescoord in de negende minuut van de twee de helft door een van de uit blinkers, Marcos. Dat de marge niet groter was, had Barca hoofdzakelijk aan eigen falen te wijten. Vooral Quini, na rust terecht gewis seld, bewees duidelijk uit vorm te zijn. Ondanks de krappe zege konden de ruim 60.000 toeschouwers toch te vreden huiswaarts keren. Want de Duitser Bernd Schuster toonde opnieuw aan, dat de grote vorm van voor zijn ernstige knieblessu re weer helemaal in aantocht is. Schuster domineerde als vanouds op het middenveld, durfde weer duels aan te gaan en strooide gul met rag fijne passes. Aston Villa wist daar weinig te genover te stellen. Ook al om dat uitblinker Sanchez zijn directe tegenstander Tony Morley volledig aan banden legde. In de slotfase kozen de Engelsen zelfs uit armoede voor het bevriezen van het spel, tevreden met het mini male verschil voor de return. ROTTERDAM (GPD) Een geluk bij een ongeluk. Dat was gisteren de overwinning van René Pijnen en Patrick Sercu in de Zesdaagse van Rotterdam. Twee uur voor het einde van de wielerstrijd namelijk werd het winnende koppel pas geformeerd. Dat was een gevolg van een ernstige valpartij in een dernykoers eerder op de avond, waarbij de koppelgenoten van Pijnen en Sercu, Gregor Braun en Horst Schutz, zó ernstig gewond raakten dat ze de strijd voortijdig moesten beeindigen. In de afsluitende koppeltijdrit toonde het gelegenheidsduo zich supe rieur en dat ene uur heerschappij was voldoende voor de eindzege. Rotterdam had de scheidende Zesdaagse-koning Patrick Sercu een passend afscheid voorbereid, dat nog meer glans kreeg door zijn 67ste Zesdaagse-overwinning die hij in de laatste koers aan de zijde van mede-specialist Pijnen in de wacht sleepte. De Zesdaagse kreeg dus op de slot- avond een onvoorziene wending. Tijdens een wedstrijd achter der- ROTTERDAM (GPD) - Joop van Daele, de assistent-trai ner van Excelsior heeft het bestuur van de Rotterdamse ploeg laten weten niet ac- coord te gaan met het hem aangeboden contract voor volgend seizoen. Van Daele moet volgens de aanbieding vijftig procent van zijn salaris inleveren. Het bestuur van Excelsior heeft hiervoor in middels de vereiste ontslag procedure op gang gebracht. Van Daele beschouwt het hem aangeboden contract als onaanvaardbaar en zal, wan neer Excelsior hem geen nieuwe aanbieding doet, tot zijn eigen spijt de club verla ten. "Ik zal dan ook de laatste zijn om te zeggen dat mijn sa laris buiten schot moet blij ven, maar dit gaat me net iets te ver", aldus de trainer. Volgens Jaap Bontenbal, de voorzitter van Excelsior heeft de lagere aanbieding niets te maken met een eventueel misnoegen over net lunctio- neren van Van Daele bij zijn club. „De kwaliteiten van Van Daele zijn bekend", al dus de praeses. „Wij zijn ui terst tevreden over hem. Het nieuwe contract heeft alles te maken met het feit dat zijn vele functies niet meer zijn te combineren. Naast zijn werk zaamheden als assistent-trai ner van Rob Jacobs en als trainer van het tweede elftal heeft hij ook nog de jeugd on der zijn hoede. De jeugdop leiding vergt veel tijd, maar Joop kon zich door zijn in spanningen voor het eerste en tweede team daarvoor niet altijd vrijmaken. We moesten steeds meer een beroep op 'invallers' doen. Dat heeft ons het besluit doen nemen om met ingang van volgend sei zoen een andere trainer voor de jeugd aan te trekken. Dan is het begrijpelijk dat het contract van Van Daele aan zijn nieuwe taakomschrij ving wordt aangepast". ny's kwam Schutz bij een uit wijkmanoeuvre in botsing met een motor en smakte tegen de baan. Braun, die achter hem reed, kon een valpartij niet voor komen en tuimelde over zijn landgenoot heen. Schutz liep diepe snijwonden op in zijn ge zicht en kwam er verder af met kneuzingen. Hij werd, evenals Braun (schouderblessure) voor WIJK AAN ZEE (ANP) - De vijfde ronde van het Hoogovens schaaktoernooi is voor de drie Nederlandse deelnemers in de grootmeestergroep desastreus verlopen. Ree, Scheeren en Van der Wiel leden stuk voor stuk nederlagen tegen respectievelijk Hort, Olafsson en Andersson. Daardoor is het overgebleven nationale trio - Sosonko en Timman vielen door ziekte af in de onderste helft van de ranglijst aangeland. Anders son nam voorlopig alleen de leiding met vier punten. De Pool Kuligowski, die over de laagste elo-rating beschikt van alle deelnemers, zorgde voor een enorme verrassing door Kortsjnoi zijn derde nederlaag van het toernooi te bezorgen. Ulf Andersson heeft vaak maar heel weinig voordeel nodig om een overwinning te behalen. De kleine Zweed, die volgende week in Wijk aan Zee zijn 32e veijaardag viert, zag tegen Van der Wiel al snel zijn kans schoon naar een favoriet eindspel af te wikkelen. Hij heeft al eerder la ten zien een onnavolgbare goo chelaar te kunnen zijn in een to reneindspel met een paard voor hem en een loper voor de tegen stander. Toen Andersson boven dien een pion kon verorberen was het vonnis over Van der Wiel geveld. Scheeren en Olafsson dachten drie .99 LOS ANGELES (DPA) - Re- naldo Nehemiah, de wereld recordhouder op de 110 me ter horden, zal niet meer kunnen deelnemen aan de Olympische Spelen, omdat hij een contract als profes sionele footballerheeft ge tekend, Het nationale Olym pische comité van de Ver enigde Staten (Usoc) besloot gisterendat hij wel mag deelnemen aan nationale wedstrijden, ook aan selec tiewedstrijden voor de Spe len, maar dat de Spelen zelf voor Nehemiah taboe zijn. De Amerikaanse atletiekbond had, na overleg met de Inter nationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) de aanbe veling gedaan Nehemiah uit alle wedstrijden te weren. Een dergelijk besluit vond bet Usoc echter te ver gaan. Afgevaardigden van de natio nale Olympische comitées zijn verbolgen over de prijs die bij de Olympische Spe len van 1984 in Los Angeles moet worden betaald voor voedsel en onderdak voor de deelnemende sportlieden. Voor een twee- of drie per soonskamer in de studenten flats van de twee universi teiten van Los Angeles moet 45 dollar (ruim 115 gulden per dag worden betaald. De Sowjet-Unie betoonde zich bij de afgelopen Spelen in dat opzicht matiger. Daar betaalden de sportbonden voor de huisvesting van bun deelnemers in gloednieuwe flats en appartementen ruim 45 gulden per dag. uur na over de eerste tien zetten. Ook daarna bleef de partij uiterst traag verlopen. Plotseling beging de Brabander een enorme blun der, die hem een stuk kostte. Scheeren probeerde nog gerui me tijd een list te bedenken, maar kon niets vinden en gaf toen maar op. Olafsson wist zo doende tot een half punt van lei der Andersson te naderen, niet slecht voor een ex-Fide-voorzit- ter, die pas weer een maand se rieus studeert op achterstallige schaakkennis. Hans Ree is tegenwoordig een van de weinige schakers, die het nim- zo-Indisch toelaat. Hij pleegt dan in deze opening, die als gedegen voor zwart bekend staat, steevast in de vierde zet Dc2 te spelen. Hort koos voor het drierijensys- teem en lange tijd gebeurde er niets schokkends. Pas toen de Tsjechoslowaak in het centrum kon doorstoten kreeg hij kansen. Ree nam terecht een stukoffer niet aan, maar dat kostte wel veel bedenktijd en hij raakte in tijd nood. Uiteindelijk gaf de zwarte bezetting van de d-lijn met dame en toren de doorslag. De partij werd aanvankelijk nog wel afge broken, maar toen Hort zijn afge geven zet liet zien, staakte Ree onmiddellijk verder verzet. Hij zou mat gaan of te veel materiaal verliezen. Sigaar Kortsjnoi kon zijn sigaartje wel opeten, toen hij zich realiseerde dat hij van de laag geplaatste Ku ligowski had verloren. In een da me-Indische partij had de Pool het initiatief. Met grappig uit ziende zetten drukte hij Kortsj noi steeds verder in de verdedi ging. Wel kwam Kuligowski ge ducht in tijdnood. Hij bereikte met zijn speelwijze in ieder ge val, dat ook Kortsjnoi ineens heel lang ging peinzen om uit de problemen te komen. In opper ste tijdnood moesten beide spe lers tenslotte in hoog tempo de zetten op het bord uitvoeren. Na het uitvoeren van de 40e zet bleek Kuligowski een stuk ge wonnen te hebben, waarmee Kortsjnoi niets anders over bleef dan zijn koning om te leggen. Ook Browne raakte natuurlijk weer in gevecht met de klok. In dergelijke gevallen is hij net een marionet, waarbij de touwtjes door een dilettant worden be diend. Ook nu weer bleef hij overeind tegen Seirawan en di- rekt na de tijdcontrole werd tot remise besloten. Speelman en Ribli namen al vast een voor schot op de rustdag. Zij volgden de dame-Indièr 11 zetten, zagen dat de stand toen volstrekt in evenwicht was en hoefden niet lang na te denken over een onbe slist. "Nu heb ik mijn score ten minste verdubbeld", zei Speel man na afloop enigszins sarcas tisch. Hulak en Nunn waren de enigen, die hun partij afbraken en kwamen later op de avond re mise overeen. Hulak voegde zich door dat resultaat bij het tweetal Ribli en Olafsson, dat de tweede plaats deelde. De uitslagen uit de 5e ronde: Hulak (Joe)-Nunn (Gbr) V4-V4; Speelman (Gbr)-Ribli (Hon) Vi-Vi; Ree (Ned)-Hort (Tsj) 0-1; Kuligowski (Pol)-Kortsjnoi (Sow) 1-0; Browne (Vst)-Seirawan (Vst) V4-V4; Scheeren (Ned>-01afsson (IJs) 0-1; Andersson (ZweVVan der Wiel (Ned) 1- de zesde ronde van morgen: Nunn-Van der Wiel; Olafsson-Anders- son; Seirawan-Schee ren; Kortsjnoi- Browne: Hort-Kuhgowski, Ribli-Ree; Hulak-Speelman. La Cruz probeert rebounder Thomas Barker u*n af te houden. Catalaan Starks en David Lawrence i klaar om bij te springen. LONDEN (AFP/Reuter) Sebastian Coe, de wereldrecordhouder op de 800 en 1000 meter en de mijl, zal op de Engelse indoorkampioenschap pen op 28 en 29 januari in Cosford na lange tijd terugkeren op de wed- strijdbanen. Het is het eerste optreden van de Engelse atleet sinds hij in september tijdens de Europese atletiekstryd in Athene op de 800 meter verslagen werd door de Westduitser Hans-Peter Ferner. Later bleek uit een medisch onderzoek dat Coe een klier-infectie had. In Cosford zal hij uitkomen op de 3000 meter. De Amerikaan Steve Scott heeft zijn overwinningenreeks op het zuidelijk halfrond gisteren voortgezet. In Wellington was Scott op de 1000 meter in 2 minuten 20,11 seconden de concurrenten te snel af. Eerder boekte Scott zeges op de 1000 meter in Dunedin en op de 1500 meter in Christchurch. DEN BOSCH (ANP) - Tegen Barcelona is duidelijk gewor den, hoe pijnlijk de blessure- golf dit seizoen Den Bosch getroffen heeft. Met eindelijk de spelersgroep - op Kees Akerboom na uiteraard geestelijk en lichamelijk he lemaal fit waren de Bossche naren weer zichzelf. Zij ver sloegen Barcelona in hun laatste thuiswedstrijd met 96- 76 (40-36). Daarmee werd de bijna beschamende neder laag in Spanje. 57-82, toen Den Bosch aan het eind nog slechts vier spelers in het veld had, gedeeltelijk uitge- poetst. Gedeeltelijk, want wanneei Den Bosch na de nog volgen de uitwedstrijden tegen Sca volini en Hapoel met de dere ploegen gelijk zal eindi gen, zal het doelsaldo vrijwel zeker ten nadele van de Ne derlanders beslissen. Een kleine kans dus maar op voortzetting tot in de halve fi nale van het toernooi om de Europa Cup 2. Die zou Den Bosch niet hebben gemist als de smalle basis niet eerder dit seizoen uitgehold zou zijn ge weest. Gisteren zagen 2500 toeschou wers in sporthal De Maaspoort dat de te verwach ten voortijdige eliminatie van Nederlands sterkste ploeg niets met de kwaliteit van de spelers te maken heeft Den Bosch namelijk was, on danks de slechte start ge woon beter dan de Catalanen. Scores: Den Bosch: Dekker 2, Plaat 18. Es- veldt 2. Kuipers 8, Cramer 18, Bar ker 12. Lawrence 26 Barcelona Costa 1, Sibilio 27, Solo- zabal 6. Ansa 2. Starks 14. Delacruz 6. Hansen 8. Samepifamo 12 Stand na 4 van de 6 wedstrijden 1 Den Bosch 4-7 (299-307); 2 Scaeo- lini 4-7 (375-353); 3. Barcelona 4-6 (343-329), 4 Hapoel 4-4 (353-381) onderzoek naar het ziekenhuis vervoerd. In allerijl formeerde Post een nieuw koppel Met een ronde achterstand op Clark-Al- lan en Raas-Frank begonnen zij aan de laatste jacht. De twee spe cialisten pakten daann twee ron den voorsprong op het hele veld, waardoor zy net als vong jaar wonnen. De finale maakte (ondanks de tncste omstandigheden) veel goed. Ook voor wedstrijdleider Peter Post, wiens Rotterdamse Zesdaagse eigenlijk een drie daagse werd. De eerste avonden namelijk ontbrak het zo schan delijk aan inzet, dat Post heeft overwogen een aantal renners domweg naar huis te sturen. Het absolute dieptepunt werd zon dag bereikt, toen een met veel enthousiasme ontvangen optre den van de popgroep Doe maar werd gevolgd door lusteloosheid bij de renners. „Zy hebben een geweldige domper op die avond gezet en het was zelfs zo erg dat ik heb gedacht: als het zo door gaat kan ik maar beter alleen ar tiesten laten komen en geen ren ners meer", aldus Post, die giste ren zyn contract met het Sport paleis Ahoy' voor dne jaar ver lengde. Grote handicap voor Post was wel, dat er aan alle profkoppels iets mankeerde. De Italiaan Maurizio Bidinost had een lange vakantie gekozen als voorbereiding op Rotterdam, waardoor zijn kop- pelgenoot Patrick Sercu ook niet uit de verf kwam. Gregor Braun, njdend met Rene Pynen, had van meet af aan problemen met zyn zitvlak en de talentvolle Deen Gerd Frank, gekoppeld aan Jan Raas, Let niet zien dat hij dit winterseizoen tot nu toe indi vidueel de beste renner was ge weest. De Australiërs Danny Clark en Don Allan lieten zich door dat mindere niveau mee sleuren. Machteloos „Ik neem het", stelde Post. „be paalde renners kwalyk, dat ze op die momenten met het heft in handen hebben genomen en de zaken hebben kunnen regelen. Het blijkt dan weer dat er behal ve Sercu en Pynen nog geen lei ders in de Zesdaagse zyn En ik sta, zodra ze eenmaal aan het rij den zyn. ook maar machteloos langs de kant". Een machteloos heid die Post hinderde. Hy heeft graag zelf de touwtjes in handen en daarom ook piekerde hy zich suf over een oplossing. „Ik heb zondagnacht tot vier uur, half vijf wakker gelegen. Liggen draaien in m'n bed. Op dat mo ment heb ik erover gedacht om het deelnemersveld zo te veran deren dat we met drie koppels minder door zouden gaan". Post koos echter voor de „metho- de-donderspeech". Klaarblyke- lyk werkte dat, want maandag trad er verbetering op in de situa tie. „De koppclkoerscn, de jachten, waren weer echt goed", betoogde Post enthousiast, „en de waardering van het publiek nam ook weer toe". Dat de mindere duo's in die lang durige koppelkocrsen (afios- singswedstrijden) vanaf dat mo ment desondanks toch niet op gi gantische achterstand werden gereden, kan volgens hem niet worden uitgelegd als een gebrek aan strydlust. „Integendeel, zelfs. Maar het systeem is veran derd. De grote koppels kyken naar elkaar en staan met zo maar een ronde af. Het gevolg is, dat ze soms acht, negen minuten achter elkaar aan ryden. En als zo'n ont snapping is temet gedaan, kan een minder koppel - dat in een achtervolging geen werk heeft gedaan - ervan profiteren door zelf een ronde terug te pakken Op die manier blyft voor hen de schade beperkt legde Post uit Zo eindigde het zes dagen durende wielerevencment van Peter Post toch nog tot diens tevredenheid Over de publieke belangstelling had hy zelfs helemaal mets te klagen. Ondanks de economi sche teruggang passeerden dit jaar weer ongeveer evenveel toe schouwers de kassa als in 1981 50.000 Vong jaar waren dat er 2000 minder. De eindstand in de Zesdaagse, profs, is: 1. Sercu Pynen (Bel/Ned) 312, op 1 ron de 2 Raas.Prank (Ned."Wdl) 461. 3. Clark/Allan (Aus) 339, op 2 ronden 4 (Bel-Wdl) 298. 7 Van VtfteVWigfins (Ned/Au») 257, op 10 ronden 8 Ooster- bosch/Rinklin (Ned/Wdl) 351 Eindstand amateurs I. Groen.Huveneers (Ned) 165 punten. 2.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13