y Groep van Tien maakt noodfonds 10 Race begonnen om raadszetels in Frankrijk Mandaat Unifil halfjaar langer Westen afwijzend over rede Gromyko Herrenberg informateur IMF-steun voor zwakke landen HYPOTHEEK RENTE JAAR VAST Zuid-Afrika bestuurt Namibië Oorlogsverleden Frans politicus in onderzoek WOENSDAG 19 JANUARI 1983 NEW YORK (Reuter/AFP/UPI) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteravond het mandaat van Unifil met zes maanden ver lengd ondanks verzet van Israël. Dertien van de vijftien leden van de raad stemden voor de resolutie. De Sowjet-Unie en Polen onthielden zich van stemming. De regering van Libanon had een verzoek tot verlenging ingediend. Het huidige mandaat van drie maanden zou vandaag zijn afgelopen. Israël had een verlenging met drie maanden voorgesteld. In de resolutie die door Jordanië was ingediend, worden alle betrokken partijen opgeroe pen met Unifil samen te werken. De Veiligheidsraad zou eerst pas van daag stemmen over verlenging van het mandaat maar gisteravond was al overeenstemming bereikt tijdens informeel overleg over de ontwer presolutie. De Israëlische ambassadeur Blum verklaarde in de raad dat Unifil "zijn nut heeft overleefd en dat de situatie in het gebied geregeld moet wor den via onderhandelingen tussen Libanon en Israël". PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) De ambassadeur van Suriname in Nederland. Henk Herrenberg. heeft de opdracht van de militaire leiders op te tre den als informateur van een nieuwe regering aanvaard, zo is van officiële zijde in Paramaribo vernomen. Herrenberg had maandag 24 uur bedenktijd gevraagd, toen hem werd verzocht als informateur de mogelijkheden te onderzoeken voor de vorming van een rege ring "welke bereid is het land te helpen besturen naar de vastge stelde beleidslijnen". Herren berg is onmiddellijk met zijn werkzaamheden begonnen. De vorming van een regering waar aan al sinds 8 december is ge werkt, heeft tot nu toe in het ge heel niet willen vlotten. Het bleek bijzonder moeilijk burgers te vinden die bereid zijn na de bloedige gebeurtenissen van 8 december nog in een regering plaats te nemen. Een aantal van Buitenland de aangezochte personen heeft in dé afgelopen weken Suriname verlaten. De vorige regering van premier Henry Neijhorst diende na 8 december haar ontslag in. Herrenberg zei via de Surinaamse radio dat het van "moed en durf' van de bevelhebber (Bouterse) getuigt dat hij een burger tot in formateur heeft benoemd. "Zelfs nu vroegere vertrouwelingen en adviseurs zich organiseren in al lerlei actiecomités om met huur lingen de macht over te nemen". Volgens Herrenberg wijst de be noeming van een burger tot in formateur erop dat de militairen te zijner tijd de staatsmacht weer in handen van burgers zullen ge ven. Herrenberg zei verder be reid te zijn met alle groeperingen te gaan praten. Hij hoopt zijn op dracht binnen een week te vol tooien. De Surinaamse ex-minister en ad viseur van de Moederbond, And- ré Haakmat, is gisteren van Schiphol vertrokken naar de Verenigde Staten, waar hij vak bondsmensen gaat opzoeken die zijn uitgeweken uit Suriname. Verder wil hij de vakbewegingen in het Caribisch gebied aanspo ren zich te verzetten tegen het bewind van de militaire mach thebber Desi Bouterse. Bij zijn vertrek van de luchthaven zei Haakmat dat zijn gedachten bij het verzet van de vakbewe ging uitgaan naar een "regionale boycot van Surinaamse schepen en vliegtuigen". Hij noemde daarbij de bauxietschepen, die ladingen naar Trinidad brengen en daar overladen voor ontsche ping in de VS. PARIJS - De ministers van financiën van de tien „rijkste landen" binnen het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) hebben gisteren in Parijs besloten de mogelijkheid tot kredieten in het kader van de algemene leenovereenkomst (zgn. GAB) uit te breiden. Het IMF zal voortaan een beroep op het GAB-fonds kunnen doen om lidstaten te helpen bij de ver mindering van al te grote tekor ten op de betalingsbalans. Tot nu toe konden alleen leden van de groep van tien gebruik maken van het GAB-fonds. De GAB (General Arrangements to Borrow), in 1962 ingesteld om onevenwichtigheden in het in ternationale monetaire stelsel op te vangen, omvat momenteel 6,3 miljard aan bijzondere trek kingsrechten (SDRS) en zal met door Rudolph Bakker ingang van 1984 worden ver ruimd tot 17 miljard SDRS, om gerekend 19 miljard dollar of on geveer 49 miljard gulden. Neder land gaat 850 miljoen dollar bij dragen en neemt daarmee bijna 5 procent van het totaal voor zijn rekening (voorheen 3,8 procent). De zgn. G-10-landen zijn de Ver enigde Staten, West-Duitsland, Groot-Brittannië, Japan, Frank rijk, Italië, Canada, Nederland, België en Zweden. Binnenkort zal daar Zwitserland bij komen. Volgens de voorzitter van de groep, de Franse minister van fi nanciën en economische zaken Russische kranten Het Sowjetpartyblad Pravda heeft journalisten geadvi seerd minder droge verhalen te schrijven over fabrieken die de voorgeschreven pro- duktie halen en meer mense lijkheid in hun artikelen te doen. De Pravda, zelf niet bepaald be kend om een sprankelende stijl, heeft kennelijk het spits afgebeten in een nationale poging kranten en tijdschrif ten voor de lezers interessan ter te maken. Analfabeten In het Nederlands sprekende deel van België, Vlaanderen, zijn ongeveer 200.000 analfa beten. Dat is een raming van een Vlaamse stichting, die zich "Alfabetisering Vlaande ren" noemt en die het haar voornaamste taak acht het analfabetisme te bestrijden. Ruimte-aap De eerste chimpansee die een ruimtereis maakte, is in een dierenpark in de Amerikaan se staat Noord-Carolina overleden. De chimpansee Hem, die 26 jaar oud werd, werd op 31 januari 1961 in een Redstone raket gelan ceerd voor een vlucht rond de aarde, ter voorbereiding van de ruimtereis van astro naut Alan Shepard. Lange staking De textielarbeiders in de Wes- tindiase stad Bombay willen hun al een jaar durende sta king voor onbepaalde tijd voortzetten als regering en werkgevers niet toegeven en niet aan hun eisen voldoen. De vertegenwoordiger van de ca 200.000 stakers, de vroege re arts Datta Samant, ver klaarde gisteren dat de over heid sedert het begin van de staking op 18 januari vorig jaar steeds opnieuw vergeefs had geprobeerd de staking met intensieve onderdruk king te breken. Meer dan 500 stakers werden gearresteerd en merendeels zwaar mishan deld. "Maar wij geven niet op". Minister Delors Jacques Delors, moeten er nog slechts wat juridische proble men worden opgelost alvorens Zwitserland, dat geen lid is van het IMF, als elfde deelnemer kan worden beschouwd. ADVERTENTIE Een nieuw Bouwfonds-aanbod om uw woonlasten voor lange re tijd op een laag rente-niveau vastte leggen.Voor nieuwbouw en bestaande woningen. Informatie bij uw makelaar, assurantie-tussenpersoon, het Bouwfonds-infocentrum te Leiden: Botermarkt 2,071 -134343 Haarlem: Anegang 29,023-313852 Den Haag: Nassauplein 13,070-650800 of door onderstaande coupon. Coupon in gesloten envelop I zonder postzegel naar I Bouwfonds, I Antwoordnummer 10306 j 2300 WB Leiden j Ik wil meer informatie over j de Bouwfonds-hypotheek j met 10 jaar vaste rente. j Naam: I Adres: Postcode: I Plaats: Telefoon: I nv Bouwfonds I Nederlandse Gemeenten fonds gebruik kunnen maken, werd ook besloten zogenaamde parallelle kredieten van andere landen toe te staan om de activi teiten van de GAB in noodgeval len te steunen. Gedacht wordt hierbij aan Saoedi-Arabië en en kele andere staten. Saoedi-Ara bië zou al toegezegd hebben geld te willen storten in het fonds. Welingelichte kringen in Parijs spraken over twee miljard dollar. Minister Ruding van financiën toonde zich gisteren uiterst te vreden over het verloop van de bijeenkomst. „De uitbreiding van het fonds is bijzonder nuttig, omdat via het IMF nu meer kre diet kan worden verleend aan landen die in tijdelijke financiële nood verkeren en daarmee de in ternationale economische stabi liteit bedreigen", aldus Ruding, die eraan toevoegde dat het „be langrijk is dat het IMF via lenin gen in staat wordt gesteld in vloed op de beleidsbepaling uit te oefenen in die landen die le nen, zodat er een lange-ter- mijnoplossing kan worden ge vonden". Er is in Parijs ook over de verho ging van de bijdragen voor het IMF gesproken. Zowel Delors als Ruding wilden hierover weinig loslaten, omdat deze kwestie vol gende maand tijdens de algeme ne IMF-bijeenkomst in Washing ton aan de orde moet komen. Wel is duidelijk geworden dat de VS enerzijds en de meeste ande re landen anderzijds verschillen de meningen hebben over de verhoging. Nederland bijvoor beeld denkt aan een verhoging van 70 procent (waarmee het fonds van 60 miljard dollar op ruim 120 miljard dollar moet ko men), terwijl de VS meer aan 40 procent verhoging zouden den ken. Vermoedelijk zal men el kaar halverwege vinden. Uit de woorden van minister Ruding bleek dat ons land zijn bijdrage wil verdubbelen, als het daarmee dan ook meer in de melk te brok kelen krijgt. Gromyko, gisteren tijdens zijn persconferentie. WASHINGTON/LONDEN/PA RIJS (AFP/DPA/GPD) - De waarschuwing van de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, aan het adres van West-Europa "zal geen enkel effect hebben op het besluit" van de NAVO om middellange-af- standsraketten in Europa te plat- sen als er niet voor eind 1983 een overeenkomst over beperking daarvan wordt bereikt. Dit heeft woordvoerder John Hughes van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaard. Gromyko, heeft de Westeuropese landen voorgehouden dat de daadwerkelijke plaatsing van eu roraketten het gevaar van een oorlog voor hen vergroot. Hij WINDHOEK (Reuter/AFP) - Zuid-Afrika neemt weer volledig het bestuur over Namibië in han den. De Zuidafrikaanse bewind voerder in de voormalige Duitse kolonie, Danie Hough, heeft gis teren na het aftreden van de voorzitter van de ministerraad van Namibië, Dirk Mudge, de Nationale Vergadering in Wind hoek ontbonden. Het aftreden van Mudge beteken de dat alle elf ministers van de door de internationale gemeen schap niet erkende regering van Namibië hun functies moesten neerleggen. De Nationale Vergadering, die is gevormd na de internationaal heftig veroordeelde onder Zuid- afrikaans toezicht gehouden ver kiezingen van december 1978, fungeert als een soort parlement van Namibië. verwierp bovendien de nuloptie, het Amerikaanse voorstel om al le middellange-afstandsraketten in Europa te vernietigen in ruil voor het niet plaatsen van de 572 raketten in Westeuropese lan den. Hughes zei dat de Sowjet- Unie juist de nuloptie zou moe ten aanvaarden teneinde plaat sing van de NAVO-raketten te voorkomen. Dat voorstel is nog steeds van kracht en zal op 27 ja nuari a.s., als de onderhandelin gen worden hervat, nog gelden, aldus Hughes. Het Britse ministerie van buiten landse zaken weigerde commen taar op Gromyko's uitlatingen. Maar premier Thatcher herhaal de in het Lagerhuis haar steun aan de Amerikaanse nuloptie die "zonder enige t^yfel het beste voorstel is". In gezaghebbende kringen in Pa rijs zei men dat de uitlatingen van Gromyko niets nieuws be vatten vergeleken met wat al in Moskou is bel .dgemaakt. Frankrijk wijst b Russische voorstel af om de Kunse kernra ketten met de Britse te betrek ken bij de INF-onderhandelin- gen in Genève. Officieel weiger de men commentaar mede om dat het overleg in Genève waar Frankrijk buiten staat, volgende week zal worden hervat. De oude renpaarden van de Franse politiek hebben het startschot gehoord en de kie zers zien hen dag in, dag uit weer aan zich voorby trek ken: beheerst of bezweet, met ingehouden adem dan wel met de poten van de grond. Het einddoel van de race is de verkiezing voor de gemeenteraden, die in twee ronden op 6 en 13 maart wor den gehouden. Normaal gesproken zijn ge meenteraadsverkiezingen al lereerst een lokale aangele genheid. Uit opinieonderzoe ken echter is gebleken dat de kiezers heel goed begrijpen waar het nu om gaat: een eer ste belangrijke test voor de socialistisch-communisti- sche regering van Pierre Mauroy en voor de oud-socia- listenleider en huidig presi dent Franflois Mitterrand. Bij de verkiezingen van '77 ver wierven de socialisten de macht in 155 van de 221 ste den met meer dan 30.000 in woners en dat luidde meteen de nog verre doodsklok over het toenmalige bewind van president Giscard d'Estaing. Het is niet onmogelijk dat de socialisten in maart tussen de door Rudolph Bakker 15 en 60 (of meer) steden zul len moeten ontruimen. Dit maal zijn de gevolgen voor het zittende regime echer moeilijker te overzien. President Mitterrand en zijn equipe bevinden zich vlak voor deze belangrijke test in een van de duisterste fasen van hun regeringsperiode, die in mei '81 met een giganti sche stembusoverwinning was ingeluid. Het lijkt wel of er niets meer wil lukken. Ri dicule en ernstige stommitei ten wisselen elkaar af, van de meeste beloftes uit de dagen van weleer is niets meer over, de schatkist is leeg en maat regelen die de een minister afkondigt, worden of door hemzelf weer ingetrokken dan wel door de premier de grond in geboord. Het ziet ernaar uit dat ook pre sident Mitterrand de greep op zijn volgelingen aan het verhezen is. Op het terrein van de binnenlandse politiek wordt hij heen en weer ge slingerd door de eisen van zijn regeerprogram en de ei sen van de socialistische par tij, waarvan de leiders hem af en toe flink de duimschroe ven aandraaien. De president is daarbij steeds duidelijker bezig met het uitzetten van een nieuwe koers. De afgelopen drie maanden heeft Francois Mitterrand het woord „socialisme" in het openbaar nauwelijks meer gebruikt. Al in september meldde hy: ..Ik maak van het Franse socialisme geen bij bel". Sindsdien spreekt hy er in het openbaar hoofdzake lijk over dat de Franse onder nemingen moeten worden gered en gesteund, nadat ze hadden gekreund onder de fi nanciële lasten die het nieu we regime ze had opgelegd. Volgens insiders kykt de presi dent ver over de verkiezingen van maart heen in de richting van de parlementsverkiezin gen van 1986. waarvan hij hoopt dat ze opnieuw een re- geerbare socialistische meer derheid opleveren. Boven dien zal hij hopen op een meerderheid van volksverte genwoordigers die minder bezeten is van oude socialisti sche dogma's, die juist sinds mei '81 veel onnodige energie hebben verbruikt In het kamp van de oppositie strijden drie mannen nu om de voorrang in de volks gunst: oud-premier en burge meester van Parys Jacques Chirac, leider van de gaullis tische RPF, oud-premier Raymond Barre en oud-pre sident Giscard d'Estaing. De eeuwige rivalen Chirac en Giscard hebben de strijdbijl begraven en lunchen tegen woordig zelfs met elkaar. Barre houdt zich afzydig, maar maakte een opvallende come-back tijdens een lang tv-interview. Giscard toont zich de laatste tijd van zyn sterkste kant en werpt zich op als „de wyze man zonder ambities, die als oud-president het beste weet wat er in het volk omgaat". Eerst in het weekblad L'Ex- presse. daarna eveneens voor dc televisie, heeft Giscard een viertal scenario's ontrold, die gaan van voortschrijden de „morositeit" tot een regel rechte volksopstand, met daartussenin een hergeboor te van de oppositie en een nieuw socialisme zonder overjarige dogma's. Ook sluit de oud-president vervroegde parlementsverkiezingen niet uit i Gis- Tot de sterkere kreten card behoren onder meer die als „de gewonden van 19 mei" (in '81, toen de socialis ten wonnen), „de teleurge- stelden in het socialisme" en: „Het is niet de crisis die Frankrijk in de schulden heeft gestort, maar het socia lisme". Terwijl Giscards „come-back" door de linkse pers aanvan kelijk meesmuilend werd ge volgd. is de toon daar nu ver anderd Wel zette de rege ringsgetrouwe „Le Monde", die Giscard altyd al levend heeft kunnen villen, op de eerste pagina in de kop ..De gemakkelijke slogans van Giscard d'Estaing". Mocht de 13e maart voor het bewind al dan niet een cata strofe op gemeentelyk ni veau worden, in het parle ment kan het blyven rekenen op dezelfde ijzeren en over tuigende meerderheid. De onaangename regerings maatregelen kunnen tot dan wachten. President Mitter rand heeft de tyd. In het ge val van een „catastrofe" wordt de regeringscquipe ge- wyzigd en verdwijnt wellicht de premier en zondebok Mauroy Eén positief ding staat echter vast: alle bittere teleurstelling ten spyt heb ben de maatregelen tot nu toe niet geleid tot dramatische arbeidsonrust. Dat komt me de doordat socialisten en communisten hun voorm.m nen in de regering weten. PARIJS - Een voormalige Franse minister, uit een van de kabinet ten ten tijde van president Gis card d'Estaing, heeft zichzelf aangeklaagd om juridisch te la ten vaststellen of de beschuldi gingen tegen hem juist zijn, dat hij tijdens de oorlog verantwoor delijk was voor het vervoer van joodse kinderen naar concentra tiekampen. Maurice Papon - nu in de zeventig - was van 1942 tot 1944 secretaris generaal van de prefectuur voor door Rudolph Bakker de Gironde, dat is het gebied rond Bordeaux, dat in die jaren deel uitmaakte van de zoge naamde Vichy-regering van maarschalk Pétain. In deze func tie zou hij tweemaal met niet noodzakelijke ijver hebben be werkstelligd dat joodse kinderen van ouders die al gedeporteerd waren, en die in gezinnen in Bor deaux waren ondergebracht, op transport werden gesteld naar het kamp Drancy bij Parijs, dat wil zeggen in het door de Duit sers bezette deel van Frankrijk. Van daaruit werden de kinderen naar Auschwitz getransporteerd. Maurice Papon nam vanaf 1943 deel aan het verzet. Hy maakte na de oorlog in de Vierde Repu bliek en in de Vijfde Republiek van president De Gaulle een op vallende carrière. Hij was prefect - de hoogste gezagsdrager in een gebied - van onder meer Corsica en van het overzeese Constanti- ne. Hij verwierf zich naam als po- litieprefect van Parijs tussen 1958 en 1966, met name tijdens de mei-opstand van 1968. Van 1978 tot 1981 was hy minister voor de begroting in het kabinet- Barre tijdens het bewind van president Giscard. Het was tijdens het begin van de campagne voor de presidents verkiezingen van 1981, dat het „satirische" weekblad Le Canard Enchainé" documenten publi ceerde die Papon in een kwaad daglicht stelden. Papon vroeg om de instelling van een ere raad uit het verzet om de beschuldi gingen te onderzoeken, die al te duidelijk waren ingegeven door verkiezingsmanoeuvres De raad kwam ten slotte tot de con- Maurice Papon (Foto AP) clusie, dat Papon niet helemaal vrijuit ging en zich op zijn 32e in de Gironde wel wat ijverig had getoond. De raad hield echter re kening met Papons verzetsda den in het laatste oorlogsjaar, en kwam tot de conclusie dat de toenmalige minister globaal niets verweten kon worden. Nabestaanden van joodse slachtof fers lieten heter nu t bij ritten, n de geduchte nazi-jager Serge Klarsfeld (de man van de even actieve Beate Klarsfeld) kwam met documenten ter tafel waar over zelfs de Canard Enchainé niet had beschikt. De aanvanke lijke beschuldigingen worden in deze documenten nader gepreci seerd en er zou onder meer uit blijken dat Papon in de dagen van Vichy en binnen de grenzen van zijn prefectuur expliciet be last was met het .jodenpro bleem". Oud-minister Papon heeft de rech ter gevraagd hem in staat van be schuldiging te stellen om offi cieel te laten uitmaken wat er van de beschuldigingen 1 Zelf heeft hy nooit ontkend dat hy tydens het Vichy-bewind aan de prefectuur van de Gironde verbonden was De joodse families die hebben ge holpen nieuwe bewijzen tegen Papon byeen te krygen, hebben nu geprotesteerd tegen wat ze als een „manoeuvre" van Papon om schrijven. De rechter van in structie had echter ook uit zich zelf - op basis van de documen ten - Papon wel in staat van be schuldiging gesteld Officieel luidt de aanklacht „Misdaden tegen de mensheid" Nakasone in VS aangekomen WASHINGTON (UPI/AFP) - De Amerikaanse president, Ronald Reagan, en premier Yasuhiro Nakasone van Japan hebben gis teren na hun eerste besprekin gen een afspraak gemaakt voor een tweede onderhoud. Reagan nodigde hem voor een werkont- byt dat oorspronkelyk niet op de agenda stond. Nakasone kwam gisteravond in de VS aan voor een officieel bezoek van drie da gen. Reagan zei na een eerste gesprek dat het zeer vruchtbaar was voor al wat betreft de moeilyke vraag stukken inzake handel en defen sie. Gegeven het belang van onze betrekkingen en onze gemeen schappelijke vcrantwoordclyk- heid heb ik premier Nakasone gevraagd onze inspanningen ten behoeve van de internationale vrede nader te bespreken, aldus de president In Washington verluidde het dat by "open en directe gesprekken" by Japan is aangedrongen op handelsconcessies en een grote re defensie-inspanning.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9