Ambtenaren in salaris gekort is®!: C D Bestuur Zeeland houdt vast aan oeververbinding Westerschelde Vegetarisch eten niet altijd gezond Mysterieus waas rond "ontvoerde" koopman Beginnend overheidspersoneel de dupe Veroordeeld arts opnieuw in opspraak Sociale misstanden door kredietverlening VERBOUWINGS OPRUIMING PERZEN EN BERBERS WOENSDAG 19 JANUARI 1983 ZEIST (ANP) - Vegetarisch eten is per definitie niet gezonder dan maaltijden met vlees. Het is nog nimmer aangetoond dat vegeta riërs langer leven dan vleeseters. Vegetarisme brengt zelfs het risi co met zich dat de mens niet alle benodigde voedingsstoffen bin nenkrijgt. De juiste combinatie van verschillende voedselbe- standdelen is uitermate belang rijk voor een evenwichtige voe ding. Dit is de mening van dr. R. Hermus van het TNO-Onderzoekcentrum voor Voeding en Voedsel in Zeist. Tevens hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Limburg. Her mus en enkele andere deskundi gen op voedingsgebied zullen vandaag op een bijeenkomst in Ede nader aandacht schenken aan de gezondheidsaspecten van vegetarische voeding. In principe heeft dr. Hermus geen bezwaar tegen vegetarisme. Er Binnenland zijn zelfs enkele voordelen aan deze vorm van voeding verbon den. Zemelen en andere onver teerbare stoffen die in plantaar dig voedsel in overvloed voorko men, zorgen voor een goede darmwerking en een vlottere doorstroming van de lichamelij ke afvalstoffen. Bovendien bevatten planten min der vetten, zodat er een geringere kans bestaat op een ongewenste opeenhoping van vet in het li chaam. Ook het cholestorogehal- te zal bij vegetariërs over het al gemeen lager zijn dan bij vleese ters. Voorts is uit onderzoek ge bleken dat de bloeddruk van ve getariërs over het algemeen lager is dan die van vleeseters. Er zijn echter ook nadelen. Zuiver plantaardige voeding garandeert lang niet altijd dat men alle beno digde voedingstoffen binnen krijgt. Hermus maakt zich met name zorgen om de geringe hoe veelheid ijzer die vegetariërs bin nenkrijgen. Onderzoeken heb ben bijvoorbeeld aangetoond dat het ijzer in brood na de con sumptie ervan veel minder in het lichaam wordt benut dan het van vlees. Al het extra ijzer dat in bruinbrood voorkomt wordt zelfs helemaal niet benut. Opvallend in het onderzoek is. dat als brood en vlees samen worden genuttigd het lichaam veel meer ijzer uit het brood haalt, dan wanneer dit laatste alleen wordt gegeten. Koffie en thee blijken remmend te werken op het be nutten van het ijzer uit brood. Vruchtesappen daarentegen be vorderen juist het gebruik van deze voedingsstof in het brood. De TNO-deskundige komt dan ook tot de conclusie dat de juiste combinatie van voedingsstoffen veel meer van belang is dan de hoeveelheid genuttigd voedsel. Door hun eenzijdige gerichtheid op plantaardige voedsel is de keuze uit de verschillende com binaties voor vegetariërs beperk ter dan voor vleeseters. Wc-pot ontploft DRACHTEN (ANP) - Het ste- len van een fles natrium heeft voor een 16-jarige jongen uit het Friese Drachten onvoor ziene gevolgen gehad. Bij een inbraak in een school had hij een schrijfmachine, een nietmachine, een reken- apparaat en een fles natrium buitgemaakt. Een oudere broer, die de dief stal ontdekte sommeerde de jongen de buit terug te bren gen. Hij vergat echter de fles natrium. De 50-jarige moeder van de jeugdige dief besloot daarom de fles met natrium via de wc-pot te lozen. De chemische stof zorgde ech ter in de wc-pot voor een ont ploffing. De vrouw liep ern stige snijwonden op en moest naar het ziekenhuis worden gebracht. OLDENBURG (GPD) - De Friese bloemenhandelaar Johan Speel man (38) uit Itens, die een maand lang spoorloos is geweest en maandagmiddag in Zuid-Duits- land is aangehouden, is gisteren door de Duitse recherche vrijge laten De Kriminalpolizei van Olden burg, de Noordduitse stad waar Speelman op 17 december is ver dwenen, heeft de Fries dinsdag in Freiburg verhoord. Omdat vooralsnog niet is gebleken dat Speelman het slachtoffer is ge weest van een ontvoering en om dat ook geen duidelijk strafbaar feit is geconstateerd, heeft de po litie de man vrijgelaten. De Oldenburgse recherche gaat er van uit dat Johan Speelman een DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Rietkerk van binnenlandse zaken heeft de bonden van overheidspersoneel voorgesteld de aanvangssalarissen van ambtenaren te ver lagen met 2,1 procent tot 9,2 procent ten opzichte van het huidige niveau. In een brief aan de bonden zegt de minister te hopen, dat ook het bedrijfsleven dit voorbeeld van de overheid zal volgen om op de ze manier een bijdrage tot een oplossing te leveren voor de gro te financiële en economische problemen van ons land. Met zijn voorstel dat over enkele weken met de centrales zal worden be sproken, loopt de minister1 uit op het bijstellen van alle inko mens bij de overheid. Aanvankelijk lanceerde ex-mii ter Wiegel van binnenlandse ken het plan om de beginsalaris sen van pas afgestudeerde acade mici die in dienst komen bij de overheid te verlagen. Wiegels op volgers Van Thijn en Rood had den ook gedachten in die rich ting, maar tot een voorstel aan de ambtenarencentrales is het nooit gekomen. De ambtenarencentrales toonden zich destijds bereid tot overleg met de minister over deze zaak. In een eerste reactie zijn de bon den verbaasd dat de plannen van minister Rietkerk nu niet alleen meer gelden voor pas afgestu deerde academici, maar voor het gehele overheidspersoneel. Omdat de minister beseft dat door de invoering van de plannen de overheid als werkgever minder aantrekkelijk wordt ten opzichte van het bedrijfsleven, doet hij een dringend beroep op het be drijfsleven het voorbeeld van de overheid te volgen. Uitkering via nep-scheiding ARNHEM (GPD) - De recher- che van de sociale dienst in Arnhem heeft na enkele we ken intensief onderzoek een drietal steunfraudezaken op gelost, waarbij de Arnhemse dienst voor bijna anderhalve ton is opgelicht. In twee gevallen ging het om zogenaamde fraudehuwelij ken. Man en vrouw lieten zich op papier scheiden, ga ven de vrouw - eveneens op papier - een nieuw adres, maar bleven ondertussen ge woon samenwonen. Op die manier sleepten de twee vrouwen een extra inkomen binnen naast het normale in komen (salaris op uitkering) van de man. De derde fraude betrof twee Arnhemse prostituées, die bij de sociale dienst uitkeringen genoten. Zij werden dit weekeinde betrapt bij het uit oefenen van hun beroep in een Arnhemse sexclub. De verdiensten daar overtroffen de uitgekeerde bedragen van de sociale dienst vele malen. Minister Rietkerk Het beginsalaris van een 17-jarige schoolverlater met Mavo-oplei ding komt in de voorstellen van de minister op 1339 gulden bruto per maand (nu 1368 gulden). Een 18-jarige met een Havo-diploma komt op 1514 gulden (was 1548), een 20-jarige met Meao gaat bij de overheid 1807 gulden per maand verdienen (was 1847), ie mand met een hogere beroeps opleiding komt tussen de 2190 en 2477 gulden (was 2265 tot 2554) en jonge academici worden inge schaald op 2995 gulden (was 3298). Rietkerk wil dat in de praktijk ook werkelijk de beginsalarissen, dat wil zeggen het minimum in een bepaalde schaal, aan de begin ners wordt uitbetaald. Daarom zullen er duidelijke afspraken moeten komen tussen de ver schillende departementen, schrijft hij. iFoto anp) Roostervrije dagen Ook de Christelijke Centrale van Overheids- en Onderwijsperso neel (CCOP) gaat akkoord met het aanbod van minister Riet kerk om de prijscompensatie voor ambtenaren en werkers in de trendvolgende sectoren (ge zondheids- en welzijnszorg) in drie extra vrije dagen om te zet- De burgemeesters tijdens het overleg over de vorming van de provincie Twente. ENSCHEDE (ANP) - De be stuurders van 22 Twentse ge meenten hebben gisteren tij dens spoedberaad in Ensche de verklaard zich niet neer te leggen bij het kabinetsbesluit om van de provincievorming in Twente af te zien. In de komende weken willen ze de fracties van de Tweede Kamer zo sterk onder druk zetten dat bij de behandeling van de begroting voor bin nenlandse zaken (op 1, 2 en 3 februari) de beslissing van de ministerraad wordt terugge draaid. De bestuurders erkenden giste- Burgemeesters op de bres voor provincie Twente ren dat de kans op een voor Twente positieve afloop door de opstelling van het kabinet wel klein is geworden. "Maar dat mag ons er niet van weer houden tot het allerlaatste moment te strijden. Per slot van rekening is meer dan (Foto ANP) twintig jaar gewerkt aan een meer zelfstandige bestuurlij ke status van Twente", zo stelden de gemeenten vast. De CDA-fractie in de Tweede Kamer verlangt van de rege ring een schriftelijke uiteen zetting van de plannen ten aanzien van de mogelijke op deling van de provincie Over ijssel. De christen-democraat Van der Sanden zei dit gisteren in de Kamer. Premier Lubbers zei vorige week vrijdag dat de vorming van een afzonderlij ke provincie Twente op de tocht is komen te staah. spelletje met de politie en zijn fa milie heeft gespeeld. De ontvoe ring zou in scène zijn gezet De politie denkt dat de inin 080 amoureuze achtergrond heeft. Speelman, is maandagmiddag bij de Frans-Duitse grenspost Neuenburg in de deelstaat Ba- den-Württemberg aangehouden in aanwezigheid van zijn vrien din uit Oldenburg. Deze vrouw, die kort na de verdwijning van Speelman door de Oldenburgse recherche is verhoord, is hem la ter achterna gereisd. Gedurende zijn ..afwezigheid" heeft de Friese bloemenhande laar een Citroen 2400 CX gekocht of laten kopen. In deze auto. die bestuurd werd door zijn vrien din, is hij tijdens een paspoort controle aangehouden. De auto staat volgens de politie op naam van Speelman. Het voertuig if doorzocht, maar er zijn geen drugs of sporen daarvan gevon den. Volgens de politie werkte Speel man tijdens het verhoor in Frei burg niet erg mee. Hij zei zich niets te kunnen herinneren van wat er de afgelopen maand is ge beurd Ook zou hij gezegd heb ben niet te weten dat hij ge trouwd en bloemenhandelaar is. Een arts die Speelman heeft on derzocht heeft echter vastgesteld dat de koopman lichamelijk en voor zover kon worden nagegaan ook geestelijk, volkomen in orde is, aldus de politie in Oldenbure. Dienstweigeraar tijdens rechts zitting opgepakt ARNHEM (GPD) - Tijdens een zit ting van de krijgsraad in het Rijnpoortgebouw in Arnhem heeft de Koninklijke Marechaus see afgelopen maandag de Belgi sche totaalweigeraar Dirk T. (25) gearresteerd. De Belg die door de militaire rechtbank in België tot twee jaar gevangenisstraf was veroordeeld, vluchtte eind vorig jaar tijdens een verlofweekeinde naar Nederland. Hij heeft aange kondigd politiek asiel te zullen aanvragen. De aanhouding werd verricht op verzoek van de Belgische justi tie. Het is niet bekend of de Bel gische justitie ook een verzoek tot uitlevering van T. heeft inge diend. De Belg was als getuige aanwezig op de zitting van de krijgsraad waar twee totaalweigeraars te rechtstonden. Het Nederlandse consulaat in Ant werpen is gistermiddag onge veer veertig minuten bezet ge weest door een vijftiental leden van de actiegroep "onkruit". De Onkruit-actie werd gevoerd als protest tegen de aanhouding in Nederland van de Belgische to taalweigeraar Dirk Torfs. WEERRAPPORTEN d 3 t 1 'E Si Amsterdam sneeuwbui 6 1 2 De Bilt regenbui 7 2 1 Deelen licht bew. 6 0 2 Eelde hagelbui 5 1 4 Eindhoven sneeuwbui 7 1 1 Den Helder regenbui 6 1 2 Rotterdam 6 2 1 Twente sneeuwbui 6 0 4 Vlissingen 7 3 0.1 Zd.-Limburg sneeuwbui 7 1 3 Aberdeen 2 0 1 Athene onbew. 18 7 0 Barcelona 16 6 0 sneeuwbui 8 -1 2 Bordeaux geheel bew. 6 6 0.5 Brussel sneeuwbui 7 2 2 Frankfort 6 1 0.6 Genève sneeuwbui 13 1 0 Helsinki -1 -4 4 Innsbruck sneeuwbui 12 -2 0.1 Klagenfurt geheel bew. 5 -5 0 Lissabon 13 7 0 Locarno onbew. 11 -2 0 Londen onbew. 7 1 0 Luxemburg licht bew. 4 -1 2 Madrid onbew. 14 0 0 Malaga onbew. 19 13 0 Mallorca onbew. 16 6 0 Malta onbew. 16 11 0 Müncben sneeuwbui 11 -1 1 half bew. 15 5 0 Oslo onbew. -2 -8 1 Parijs onbew. 9 0 0 Rome geheel bew. 15 10 0 Split opnbew. 15 6 0 Stockholm 3 -7 8 15 1 0.5 Zürich sneeuwbui 6 0 0.2 Casa Blanca half bew. 20 8 0 Istanbul onbew. 6 6 0 Las Palmas onbew. 20 15 0 Tel-Aviv 11 27 Tunis onbew. 18 7 0 ROOSENDAAL-EINDHOVEN (GPD) - De Eindhovense arts W. van der S., vorig jaar tot gevange nisstraf veroordeeld voor fraudu leuze handelingen als directeur van het Catharina-ziekenhuis in Eindhoven, werkt al sinds vier maanden als gedetineerde „ter voorbereiding op zijn terugkeer in de maatschappij" bij de tand heelkundige inrichting Acrodent in Eindhoven. Uitgerekend de instelling waar hij op 7 april vorig jaar werd be keurd wegens overtreding van de Wet op de Tandheelkundige Inrichtingen. Acrodent maakt namelijk door de wet verboden reclame voor zijn tandheelkundi ge praktijk. De Eindhovense politie is des dui vels. „Het is zoiets als een we gens diefstal veroordeelde soute neur te werk stellen in een bor deel", zegt een politiewoordvoer der. Het lijkt erop dat justitie heeft ver zuimd de reputatie van Acrodent grondig te onderzoeken. Ook op 7 april vorig jaar en op 11 decem ber jl. gingen bij Acrodent twee medewerkers op de bon wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Toen was Van der S. formeel als arts medeverant woordelijk voor de medische verrichtingen bij Acrodent. In zijn huidige tewerkstelling is hij voornamelijk belast met het stichten van nieuwe Acrodent-fi- lialen in de regio Eindhoven. Zijn straf loopt over vijf weken af. De reclasseringsambtenaar van Van der S., de heer Van der Bijl, beweert niet te hebben geweten dat Acrodent bij politie, justitie en de officiële tandartsenij in een kwade reuk staat. Hij vindt het niet in het belang van de resocialisatie van Van der S. om over diens tewerkstelling bij Acrodent te publiceren. „Het is de enige mogelijkheid voor mijn cliënt om legaal weer in de medi sche sector aan de slag te ko ten. Daarmee staat vast dat alle part ners in het georganiseerd overleg tussen overheid en betreffende vakbonden hun goedkeuring hebben gegeven aan deze oplos sing. De uitwerking van de over eenkomst zal voor de ambtena ren anders zijn dan voor de zoge naamde trendvolgers. Bij het overheidspersoneel zal de invul ling een kwestie van overleg bin nen de diensten zijn. DEN HAAG/MIDDELBURG (ANP) - Gedeputeerde Staten van Zeeland gaan niet akkoord met het besluit van de ministers Ruding (financiën) en Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) om de aanleg van de vaste oeverver binding onder en over de Wester schelde niet te laten doorgaan. Het college besloot gisteren una niem de ministers te vragen hun besluit te heroverwegen. GS van Zeeland rekenen verder op de steun in de Tweede Kamer. Van der Hek (PvdA): DEN HAAG (GPD) - Er moet tegen worden gewaakt dat de minister van economische zaken met zijn kredietverleningsbeleid werkne mers via de werkgever voorwaar den gaat opleggen met betrek king tot de arbeidsvoorwaarden. In dit opzicht dreigen sociale misstanden te ontstaan, aldus PvdA-woordvoerder Van der Hek gisteren in de Tweede Ka mer tijdens de eerste ronde van de discussie over de begroting van economische zaken. Volgens de socialist worden „werknemers tegen de muur ge zet door te dreigen met ontslag". Ook de „afwentelingsmogelijk heid via looninlevering" is nodig om van de minister krediet te krijgen. De verantwoordelijk heid, die werknemers ook voor het voortbestaan van een onder neming hebben, mag niet op die manier worden afgedwongen. Eventueel zal Van der Hek op dit punt met een motie komen. De PvdA bepleitte beperking van het aantal regelingen en instel lingen door middel waarvan het industriebeleid wordt bevor derd. De mogelijkheid om ont- wikkelingskredieten aan bedrij ven te verlenen moet worden vergroot. Van der Hek mist een samenhangend industriebeleid. Het kabinet is dan wel tegen no ta's, maar het vlucht te veel in „praterij", terwijl er moet wor den opgetreden. Van de bijna 3,5 miljard gulden die de overheid jaarlijks aan onder zoek en ontwikkeling uitgeeft, moet meer in de operationele sfeer worden besteed, vond Van Iersel (CDA). De overheid dient Nederlandse bedrijven tijdig op de hoogte te brengen van toe komstige aankopen. De rol van het ministerie van economische zaken bij defensie-orders moet groter worden, zeker gelijkwaar dig aan die van defensie. De WD wilde weten hoe het staat met de toezegging van een half miljard gulden voor industriële stimulering. Woordvoerder Van der Kooy vond dat er aan het kli maat waarin ondernemingen kunnen bloeien nog wel wat ont breekt. Er moet ook meer ruimte komen voor individuele initiatie ven van mensen die risico willen lopen. Creativiteit verdient vol gens de WD beloning. Te weinig aandacht wordt ook be steed aan micro-elektronica en informatica, op die gebieden moet een aanvallend beleid ko men. In het algemeen pleitte de liberale spreker, ook op regio naal terrein, voor een „vernieu wende benadering". Van der Kooy zei dat de WD een motie overweegt om de beslissing over het kolenvergassingsproject- Eemshaven langer aan te houden omdat breder onderzoek noodza kelijk is. Commissaris van koningin in Zee land, dr. C. Boertien, zei gisteren dat het provinciaal bestuur de le- .den van de vaste Tweede-Kamer commissie van financiën en ver keer en waterstaat heeft uitgeno digd voor een gesprek. Verder hebben Gedeputeerde Staten in een brief aan de minister van ver keer en waterstaat hun teleur stelling en verontwaardiging uit gesproken over de beslissing van de minister. Vorige week kregen Boertien en enkele GS-leden in Den Haag te horen, dat het project niet haal baar is en dat de plannen zwak en onverantwoord waren. In hun brief aan de ministers zeggen Ge deputeerde Staten dat deze plan nen juist onverantwoord zijn ge worden, omdat de minister de toegezegde rijksbijdrage voor dit project drastisch heeft vermin derd. Daarvoor ontstaat logi scherwijze een zeer slecht ex ploitatiebeeld. De overheid moet zich houden aan de gemaakte afspraken en haar standpunt herzien, aldus het col lege. Gedeputeerde Staten zeg gen, dat zij door zullen gaan met de procedure voor de vergunnin gen en het onderzoek, zodat als nog op 30 juni van dit jaar begon nen kan worden met de bouw van de vaste oeververbinding Westerschelde. Stikstofvervuiling DEN HAAG (GPD) - De verontrei niging van de lucht door stiksto- foxyde zal in het jaar 2000 40 pro cent groter zijn dan in 1978, wan neer tenminste geen extra be strijdingsmaatregelen worden genomen. In 1978 bedroeg de to tale uitstoot aan stikstofoxyde 485 000 ton. Die groei is berekend door het In stituut voor Milieuvraagstukken van de Vrije Universiteit in Am sterdam. Het goederen- en personenvervoer is nog steeds de grootste veroor zaker van de totale stikstof verontreiniging in Nederland (de helft). Industrieën nemen een kwart van de verontreiniging voor haar rekening. De elektrici teitscentrales ongeveer 15 pro cent Volgens dr. Boertien is er al 4,5 miljoen in de voorbereiding van het project gestoken. Oosterschelde De Tweede Kamer is tevreden met het kabinetsbesluit om de bouw van de pijlerdam in de Ooster schelde niet te vertragen en om de extra-kosten te verdelen over alle departementen. Dit bleek gisteren tijdens een overleg van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat van de Kamer met minister Smit-Kroes. De bewindsvrouwe lichtte toe dat de ministerraad heeft afgespro ken dat 20 procent van de kos- tenoversehrijding van het miljar- denproject op haar begroting zal drukken. De resterende 80 pro cent zal minister Ruding (finan ciën) over alle departementen verdelen. Minister Smit-Kroes verklaarde te genover de kamercommissie dat zij drie mogelijkheden voor het Oosterscheldeproject heeft ver geleken. Gewoon doorgaan, zon der vertraging, aan de pylerdam blijkt de beste keus te zijn. De pijlerdam wordt een technisch staaltje van waterbouwkunde waarmee Nederland in de hele wereld goede sier kan maken, zo zei de bewindsvrouwe. Over de pijlerdam moet volgens de huidige minirtf beslist oen ver keersweg komen, die deel zal uit maken van rijksweg 57. De ge dachte van de minister, om de aanlegkosten terug te halen door eventueel tol te heffen, viel by de hele Kamer slecht, ook bij de WD-fraktie. ADVERTENTIE Van Meeuwen's Perzische en Marok- y* ^7 j kaanse tapijtzaak wordt binnenkort f ill verbouwd. De fundering onder de zware stapels Berbers is verzakt en moet vernieuwd Die ruimte moet helemaal leeg. Daarom nu: Verbouwingsopruiming. ONZE TOTALE VOORRAAD IS STERK AFGEPRIJSD. Zowel die prachtige, stuk voor stuk geselecteerde Oosterse tapijten, als de originele handgeknoopte Marokkaanse Berbers, waarvan wij de grootste voorraad hebben, al vanaf 115.-/m'. Laat deze kans niet voorbij gaan. VAN MEEUWEN ré$T PERZISCHE TAPIJTEN Amsterdam PC. Moofti tuit). tel (030)316119

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7