Onderzoek naar formaldehydegas Volkshuisvestings beleid kabinet voor Leiden funest IJspret in de Lakenhal Stichting bekijkt spaanplaat in nieuwbouw Leiden-noord ACHTERGROND Raadsleden protesteren Leidse vrouw 102 jaar oud LEIDEN - Burgemeester Goekoop heeft gisterenmiddag een bezoek gebracht aan mevrouw Leuntje van der Meij die 102 jaar is ge worden. Mevrouw Van der meij, geboren Van Duijvenbode, woont in het Elisabeth Gasthuishof aan de Caeciliastraat in Leiden. Haar ge zondheid is, gelet op haar leef tijd. alleszins goed te noemen. Zij is nog goed ter been en zeer actief. Waar nodig helpt zij haar jongere medebewoners zelfs een handje. Zij is ook zeer behulp zaam bij het rondbrengen van de koffie en de thee. Leuntje van der Meij werd 102 jaar geleden geboren in Katwijk en woonde altijd in de omgeving van Leiden, het laatst in Oegst- geest. Ze kreeg vier kinderen van wie de oudste en de jongste nog in leven zijn. Sinds augustus van het vorig jaar woont zij in het Eli zabeth Gasthuishof in Leiden waar burgemeester Goekoop gis terenmiddag op verjaarsvisite kwam WOENSDAG 19 JANUARI 1983 Mevrouw van der Meij is dol op chocola. En dat had burgemeester Goekoop dan ook meegenomen. B en W: niet bemoeien met advertenties van sexclubs LEIDEN De gemeente bemoeit zich niet met de inhoud van het INFO-blad van de VVV. Niet met het redactionele gedeelte en ook niet met de advertenties. Dat ant woorden B en W op vragen van de PvdA-raadsleden Van Don gen, Fallaux en Boot over de ad vertenties van sexclubs in het blad. B en W vinden dat de overheid te rughoudend moet zijn ten aan zien van de inhoud van publica ties. die door gesubsidieerde in stellingen verspreid worden. Het is aan de rechter om eventueel te gen publicaties op te treden als deze in strijd zijn met de wet. B en W zijn dan ook niet van plan zoals de vragenstellers hadden verzocht om het geregeld over leg met de VVV te gebruiken om invloed uit te oefenen op de in houd van het blad. De overige vragen, waaronder of B en W van mening zijn dat de be doelde advertenties in strijd zijn met het emancipatiebeleid van de gemeente, doen volgens het col lege daarom niet ter zake. LEIDEN - De Stichting Centrum voor Oppervlakte Tech nologie (C.O.T.) is gisteren begonnen met een nauwkeu rig onderzoek naar de aanwezige concentratie formalde hydegas (het zogenaamde spaanplaatgas) in een complex van 92 nieuwbouwwoningen in Leiden-noord. Uit eerder onderzoek is gebleken dat in de woningen een te hoge concentratie van het schadelijke gas aanwezig is. Bewoners van de huizen klagen al geruime tijd over hoofdpijn, keelpijn, be nauwdheid, diarree en huiduit slag. Deze symptomen zouden duidelijk verband houden met het formaldehydegas dat vrij komt uit de spaanplaat waarmee het dak van de woningen is afge timmerd. Het onderzoekbureau C.O.T. is gis teren begonnen met metingen te verrichten in het huis van de fa milie De Haas aan de Alexander- straat. Bewoner De Haas vertelt zelf onder de uitslag te hebben gezeten toen hij in zijn nieuwe woning kwam. "Ik wist niet waar het vandaan kwam", zegt hij. "Totdat bleek dat ik niet de enige was. Veel mensen in de buurt hebben klachten". "Boven, onder het dak, is het het ergst. De kinderen komen 's morgens met hoofdpijn uit hun bed". De familie De Haas hoopt dat er snel iets aan de problemen gedaan wordt. En dat het helpt. "Er zijn al een paar maal metin gen gedaan, maar daar schieten we niks mee op. Hel wordt tijd dat ze er nu iets aan doen", aldus mevrouw De Haas. De Stichting Centrum voor Opper vlakte Technologie uit Haarlem zal metingen verrichten in vijf woningen aan de Alexander- straat en omgeving. Uit het on derzoek moet heel precies blij ken hoe hoog de concentratie 'spaanplaatgas' in de huizen is en of ze de toelaatbare norm over schrijdt. De metingen zullen een week duren. Verwacht wordt dat de onderzoeksresultaten snel be kend zullen zijn. Wat daarna gaat gebeuren staat nog niet vast. Het onderzoekbureau zal de Leid se Woningstichting (LWS), die de woningen beheert, niet advise ren welke maatregelen getroffen moeten worden om de klachten te verhelpen. Een aantal bewo ners vindt dat alle spaanplaat uit hun huizen verwijderd moet worden. Maar niet alle bewoners klagen over spaanplaatgas in hun woningen, dus is het niet ze ker of iedereen akkoord wil gaan met een zo ingrijpende oplos sing. Er zijn ook andere mogelijkheden die de problemen zouden verhel pen, zoals: het met een speciale Een medewerker van het C.O.T. verricht metingen i De Haas toekijkt. t woning aan de Alexanderstraat, terwijl bewoonster verf beschilderen van het spaan plaat of het beplakken van de platen met een dikke soort alu miniumfolie. De meningen over de doelmatigheid van de ver schillende methoden lopen nog al uiteen. Wethouder Tesselaar van volks huisvesting heeft gezegd dat in elk geval voor de zomer maatre gelen moeten worden getroffen. Hij heeft verzekerd dat de bewo ners in geen geval zullen op draaien voor de kosten van de uit werkzaamheden. Sleeën in verschillende maten ling in de Lakenhal. zijn te zien op de tentoonstel- LEIDEN Voor wie met lede ogen heeft toegezien hoe sneeuw en ijs Holland dit jaar voorbij gingen, is er in museum De Lakenhal een tentoonstelling in gericht waar toch nog wat ijspret kan worden mee gepikt. Schaatsen, sleden en afbeeldingen doen daar herinneren aan tijden dat Nederland 'nog echte winters kende'. Aad van den Ouwelen stelde zijn verzameling schaatsen beschikbaar; Ingrid Moer man van het museum maakte daar een tentoonstel ling omheen. Een meisjespop met moderne wintersportkleding ver tegenwoordigt op de tentoonstelling de tegenwoor dige tijd. Heel wat belangwekkender echter zijn de oude schaatsen en sleden, van welke de geschiede nis vaak teruggaat tot in de negentiende eeuw. De Friese laagspringers, koninginneschaats en Hol landse halve-krul-schaats hebben het inmiddels moeten afleggen tegen kunstschaats en noren. En de glijbenen of glissen, vervaardigd van ribben waarop de schaatser zich met behulp van prikstok ken voortbewoog, behoren al helemaal tot de verle den tijd. Ook sleden met prikstokken zijn op de tentoonstelling in De Lakenhal te zien. Van een ijssleetje uit de tweede helft van de negentiende eeuw was alleen het onderstel nog bewaard gebleven, het bovenstuk werd zo echt mogelijk nagemaakt. Een bokslee en een treksleetje maken de verzameling bijna com pleet. De meest opmerkelijke van alle sleden is ech ter degene die werd vervaardigd uit een paarden- kaak. Uitgekookt en voorzien van een houten zitting vormt de kaak een waar kindersleetje. Voor de kinderen - de tentoonstelling is bedoeld om met het hele gezin te bezoeken - is er een soort van electro—spel, waarbij de goede afbeelding bij het goede woord moet worden gezocht. De tentoonstelling is nog tot en met 13 maart te zien in De Lakenhal aan de Oude Vest. Voeding In de Helianth, een winkel voor biologisch-dynamische pro- dukten aan de Herenstraat 5c. wordt donderdagavond een le zing gehouden over "Vlees en eiwitten" door Ineke van Riemsdijk. Aanvang kwart over acht. Klussenclub Het Leidse Volkshuis heeft een klussenclub voor vrouwen op gezet. Eenvoudige karweitjes als het ophangen van een lamp, verwisselen van snoeren, ont stoppen van de gootsteen, repa reren van een fiets e.d. kunnen daar worden geleerd. De cur sus duurt twaalf weken en wordt op woensdagavond van half acht tot half tien gegeven (met ingang van I februari) in het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk. Voor inlichtingen: tel. 149180. Werklozen Het Leids Werklozen Komitee, dat vorige maand is opgericht, houdt donderdag een vergade ring voor alle werklozen. Het comité is zeer verontrust over de kortingen op de uitkeringen van werklozen, die de regering per 1 januari heeft toegepast en over de voorgenomen kortin gen. Op de vergadering wordt besproken welke acties daarte gen kunnen worden gevoerd. Het comité wil ook iets doen te gen de manier waarop de so ciale dienst met de sollicitatie plicht omgaat. De vergadering wordt om twee uur 's middags gehouden in de soos van club huis Inde Vroolijcke Arke, Pie- terskerkchoorsteeg 15. Contac tadressen van het comité zijn: Ineke Hoogendourn, Levendaal 95a en Edward Koen, Polder molen 102. Hengelsport (1) Hengelsportvereniging Zaalberg viste haar eerste competitie wedstrijd in de stadswateren. De uitslag: 1 P. v.d. Vaart 2300 qram-33 stuks. 2 J. van Went jr. 1440-26,3 J. van Zeist 1180-16, 4 W. Roest 810-12, 5 R. van Zeist 610-11, 6 W. Hillebrand 410-7, 7 H. v.d. Linden 180-4, 8 H. van Bemmel 0-0. Hengelsport (2) Hengelsportvereniging De Sport vrienden viste de tweede en derde wedstrijd van de winter competitie in de stadswateren. Uitslag tweede wedstrijd: 1 S. Gommans 35 stuks, 2 B. Hons- beek 32. 3 K Keijzer 30. 4 H Jansen 30, 5 W. Schouten sr. 28, 6 E. Mooi broek 22, 7 K. Schou ten 20, 8 Chr. Schouten 15. 9 J. Kriek 13, 10 C. Schouten sr. 13. Uitslag derde wedstrijd: 1 W. Schouten sr. 45 stuks, 2 S. Gom mans 39. 3 E. Mooibroek 38, 4 J Kriek 35, 5 J. Jansen 34, 6 H wedstrijd in de Ringvaart. De uitslag: 1 J. Moenen 776 centi- meter-41 stuks, 2 W. Moenen 491-29, 3 F. Rijling 482-27, 4 B Heemskerk 475-27, 5 H. Slag wijn 464-26, 6 A. Monje 419-25, 7 C. Sinteur 404-17, 8 W. van Berkel 400-21, 9 A. de Groot 397-22. 10 P Alblas 326-19. Na drie wedstrijden leidt C. Jan sen voor P. Alblas. Popmuziek Jansen 317 Chr. Schouten 30, 8 K Keyzer 29, 9 J. Zee 28, 10 B Honsbeek 24. Hengelsport (3) SVA viste twee competitiewed strijden. Uitslagen: 1 S,. Steen bergen 5750 gram-44 stuks, 2 W. de Roode 5800-40, 3 W. v.d. Hoogt 3400-43. 4 B. v.d. Broek 3300-41. 5 T. Zwart 2300-19, 6 W. Huis 1375-22, 7 S. v.d. Rey- den 1575-15, 8 T. v.d. Hoogt 650- 9. Tweede wedstrijd: 1 W. de Roode 4100 gram-59 stuks, 2 S. v.d. Reyden 3425-44, 3 W. v.d. Hoogt 3100-30, 4 H. Breugom 2000-30, 5 T. Romijn 1475-27, 6 S. Steenbergen 1450-14, 7 B. v.d Broek 400-6, 8 W. Huis 450- Hengelsport (4) De Leidse groep SLF treedt van avond op in café The Jam aan de 2e Binnenvestgracht. Ze speelt symfonische rock. Aan vang half tien. Popmuziek (2) ln het Leids Vrijetijdscentrum is vrijdagavond een optreden van de Groningse groep Happy Few. Popmuziek die volgens de organisatoren "uit alle wind streken" is beïnvloed. De sa menstelling van de formatie: Ron Spaan (drums), Wierd Duk (bas). Martin Postema (gi taar), Frédy Blaauw (toets) en André Salters(zang en gitaar). De zaal gaat om negen uur open. Folk Het duo Crackerhash treedt vrij dagavond op in Aniba's Mu ziekkamer (hoek Witte Singel- Herenstraat). Een bekende naam in het Nederlandse fol- kwereldje. Sinds het prille be gin van de Leidse Folkclub Ho- rus (197 5) is Crackerhash bijna elk jaar in Leiden geweest. De groep heeft drie elpees uitge bracht en op veel andere mee gespeeld (o.a. van Astrid Nijgh). Crackerhash is in de loop van de jaren terugge bracht van een kwartet tot het duo Bert Aalders en Paul Rull- man. Ze laten Engelse, Ierse, Schotse en Nederlandse volks liedjes horen. Aanvang half ne gen. Causeur De Leidse causeur Jan Bout treedt donderdagavond op tij dens de literaire avond in café Scarabee (Pieterskerkchoor- steeg). Bout pleegt zijn gedich ten niet te publiceren, maar wel voor te lezen. Dat doet hij om ongeveer tien uur. Reinigingsmiddelen Peter Malaise houdt donderdag avond een lezing bij Repelsteel (Breestraat 19) over de aard en de ontwikkeling van was- en schoonmaakmiddelen in de af gelopen honderd jaar en de ge volgen voor mens en milieu. Malaise, die lid is vanyie werk gemeenschap Meta uit Antwer pen, houdt zich al vele jaren be zig met het vervaardigen van alternatieve schoonmaakmid delen. De lezing begint om half negen. Gewapend met een onbegrensd optimisme kondigde wethou der Tesselaar vorig jaar de bouw van duizend woningwet woningen per jaar aan. Een op levering van die omvang zou al in 1983 kunnen worden bena derd. En wanneer gedurende een aantal jaren de bouwpro- duktie op dat niveau werd ge handhaafd dan zou in de twee de helft van de jaren tachtig een evenwicht ontstaan tussen woningbehoefte en woning voorraad. De realiteitswaarde van het volk- huisvestingplan 1982-1985 werd vorig jaar al om meer dan één reden twijfelachtig ge noemd. De kans dat het wo ningtekort de komende jaren daadwerkelijk zal verminde ren werd uitgesloten geacht. Geen verrassende conclusie want het rijksbeleid wierp z'n schaduw ver vooruit. Vorige ministers van volkshuisves ting hadden al aangekondigd dat de gesubisidieerde wo ningbouw fors zou worden te ruggeschroefd. In de ijskast Vorige maand deelde de CDA- staatssecretaris van volkshuis vesting, Brokx, mee dat de provincie Zuid-Holland (exclu sief Rijnmond) dit jaar 1200 ge subsidieerde woningen min der mag bouwen dan vorig' jaar. Afgelopen week heeft de ramp zich in volle omvang vol trokken. De gemeente Leiden had om ruim 1500 woningen gevraagd. Dit aantal werd door het ministerie gehalveerd. De daling is het grootst in de wo ningwetsector. Leiden mag in '83 geen 1000 maar niet meer dan 67 woningwetwoningen in aanbouw nemen. Kant en klare plannen zullen noodgedwon gen in de ijskast moeten. Meer maatregelen zyn aangekon digd waaruit geconcludeerd moet worden dat de huurders de komende regeerperiode flink worden aangepakt. De in dividuele huursubsidie wordt aangetast, de aanvangshuren van nieuwe woningen worden verhoogd en de versnelde huurharmonisatie blijft ge handhaafd. Het volkshuisvestingsbeieia van het CDA-WD-kabinet staat haaks op het volkshuisves- tingsplan^ van het Leidse ge meentebestuur. De individuele huursubsidie wordt in het volkshuisvestingsplan een hoeksteen van het beleid ge noemd. Belangrijkste doelstel ling is om mensen met een laag inkomen die in een flat wonen te laten verhuizen naar een duurdere eengezinswoning. De goedkope woningen ko men dan beschikbaar voor de zgn. starters op de woning markt (de doorstromingsfilo sofie). Leegstand Door het huur- en subsidiebeleid van het kabinet zullen mensen met een kleine beurs echter minder geneigd zijn naar een duurdere eengezinswoning te verhuizen. Het gevaar dreigt dat huurwoningen blijven leegstaan omdat ze onbetaal baar zijn geworden. Dat gevaar is niet denkbeeldig. In de Rijn mond blijven dure woningen al onbewoond. De staatssecre taris heeft de conclusie getrok ken dat de woningnood is op gelost nu de kostbare sociale woningbouw blijft leeg staan. De werkelijkheid is dat men sen in slechte huizen blijven zitten omdat ze een nieuw huis niet kunnen betalen. In totaal mag Leiden, in 1983, van het rijk 879 woningen bou wen. Vast staat dat de gemeen te veel minder goedkope huur woningen mag bouwen dan de vraag wettigt. De kans dat het woningtekort de komende ja ren zal worden ingelopen wordt dan ook gering geacht. Als het niet lukt het aantal koopwoningen dat Leiden mag bouwen aan de man te brengen zal de terugslag alleen maar groter worden. Het volkshuisvestingsbeleid van het CDA-WD-kabinet is niet alleen rampzalig voor de vele woningzoekenden maar ook voor de stadsvernieuwing in Leiden. Er zullen prioriteiten moeten worden gesteld. En het accent zal de komende jaren ongetwijfeld komen te liggen op de Stevenshofpolder. Zeker is dat de gestegen huren, de hoge woonlasten en de sombe- door Jan Rijsdam re toekomstperspectieven, de wil van de mensen om aan de stadsvernieuwing mee te werken niet zullen vergroten. Sinds 1974 is heel wat bereikt in Leiden. In de Kooi en Noorder kwartier, de Mors en de Zee heldenbuurt zijn honderden woningen verbeterd. Veel slechte woningen zijn met de grond gelijk gemaakt en ver vangen door nieuwbouw. Maar, bouwen voor de buurt wordt steeds meer een onmo gelijkheid. De huren van de nieuwbouw zijn voor mini mumloners en uitkeringstrek kers nauwelijks meer op te brengen. Ambtenaren signa leerden onlangs dat het steeds meer moeite kost om nieuwe vijfkamerwoningen in binnen stad van Leiden te verhuren. De hoge huren en de stijging van de overige woonlasten (vooral de gasprijs) leidt tot steeds gro tere problemen in zowel de nieuwbouw als de renovatie. Het wordt steeds meer een krachttoer om de mensen er toe te bewegen mee te werken aan de renovatie van hun wo ning. Veel mensen zijn tevre den met het wegwerken van achterstallig onderhoud waar bij verbeteringen die zij zelf, met veel kosten en moeite, hebben aangebracht intact worden gelaten. Een grondige verbetering van de woning, en de overlast van een ingrijpen de verbouwing, weegt vaak niet op tegen de huurverho ging die daar tegenover staat. Verzet De renovatie in Leiden heeft, vanaf het begin, heel wat voe ten in de aarde gehad. Nogal wat gezinnen en bejaarden ra ken tussen wal en schip of wor den vermalen tussen bestuur ders van woningbouwvereni gingen en andere belangheb benden. Nu er van alle kanten wordt geknabbeld aan de be schikbare financiële middelen komen huurders en verhuur ders steeds vaker tegenover el kaar te staan. In Zuid-West (Ter Haarkade en omgeving) en Maredorp (Grevenstraat en Druckerstraat) zijn renovatie- plannen definitief van de baan. In De Kooi en de Zeehelden buurt neemt het verzet toe te gen de renovatie van comple xen van de woningbouwver enigingen De Eendracht en Eensgezindheid. De gemeente mag zich gelukkig prijzen dat de renovatie van het vooroorlogse woningbe stand op een oor na is gevild. Maar de huidige gang van za ken lijkt een voorbode van de problemen die nog te wachten staan bij de aanpak van de na oorlogse woningwetcomple xen. Een steeds grotere groep woningzoekenden neemt lie ver genoegen met een minder ingrijpende verbouwing of een eenvoudiger nieuwbouwwo ning als de huur daardoor be taalbaar blijft. In feite betekent het dat mensen met een min der goede woning genoegen nemen en dat de stadsvernieu wing zal stagneren. De bezuinigingen op de huur subsidie, het optrekken van de nieuwbouwhuren, de versnel de huurharmonisatie en het drastisch verminderen van het aantal te bouwen goedkope huurwoningen is dus funest voor het Leidse volkshuisves tingsbeleid. Het valt niet mee om in deze dagen CDA- of WD-raadslid te zijn en de ge volgen van de politiek, van een verwant kabinet, aan de Leidse bevolking te moeten vertellen. Tegen bezuinigingen op gemeenten LEIDEN - De raadsleden van PPR, PSP en CPN gaan op dins dagmiddag 1 februari naar Den Haag om er een demonstratieve vergadering bij te wonen. Het initiatief tot deze vergadering is afkomstig van de Nijmeegse raadsfractie van PPR/PSP/CPN. Die middag vindt in de Tweede Kamer de behandeling van de begroting van Binnenlandse Za ken plaats. De. Kamer zal zich dan uitspreken over de door de regering voorgestelde korting van 130 miljoen gulden op het gemeentefonds. In een brief aan de fracties van, PvdA en D'66 verzoekt Klein Links deze partijen om ook aan de vergadering deel te nemen. Zij wijzen erop dat de Leidse raad al in november uitsprak dat de bezuinigingen onevenredig ten laste komen van de gemeen ten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4