Aantal werkloze mannen stijgt met bijna een kwart Steeds Aanzienlijk aantal arbeidsplaatsen staat op de tocht Meidenpopavond in Vrijetijdscentrum 1982: 33 procent meer vrouwen zonder werk Kip Shoarma in meeneem-restaurant De Smulpot! Eendracht: LD moet rectificatie plaatsen Gebroken rib na aanrijding Inbraak aan Vijf Meiplein mislukt Tv en video wel gekocht, niet betaald WOENSDAG 19 JANUARI 1983 LEIDEN - Het aantal werkloze mannen is vorig jaar met 24 procent gestegen in vergelij king met 1981; het aantal werkloze vrouwen steeg met 33 proocent. In totaal zijn nu 8.674 mensen in de Leidse regio zonder baan. Eind 1981 waren dat er nog 6.788. Uit de maandelijkse cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau blijkt ook dat de werkloosheid in Leiden en omgeving in decem ber weer fors is gestegen. Het GAB Leiden meldt dat 377 man nen en 37 vrouwen zich vorige maand inschreven als werkzoe kende. Opvallend was weer het aantal mannen dat zich liet inschrijven voor een bouwberoep, aldus het arbeidsbureau. Het aantal werk loze huisschilders steeg het meest. In de sector grond-, weg en waterbouw stegen vooral de straatmakers-zonder-werk in aantal. Andere stijgingen deden zich voor in de landbouw, han del, verkeer, kantoor, onderwijs en de algemene dienst. Opval lend is dat onder de jongeren tot 18 jaar het aantal werklozen daal de. Ondanks de stijgende werkloos heid voltrokken zich vorig jaar toch nogal wat bewegingen op de arbeidsmarkt. Tegenover de ongeveer 13.500 mensen die zich lieten registreren als werkzoe kende werden er 11.350 weer uit geschreven. Mannen en vrouwen ontliepen elkaar daarbij niet veel. Het aantal vacatures steeg in december met 9 naar 67. De kantoorsector was daarbij koplo per, direct gevolgd door de me taalsector. Verwacht wordt dat er in de loop van dit jaar ruim 160 jongeren aan (tijdelijk) werk kunnen wor den geholpen via de plaatsings- bevorderende maatregel of de werkgelegenheidsverruimende maatregel. De kosten daarvan zullen ruim drie miljoen gulden bedragen. Ook zullen er weer nov.'82 dec.'82 nov.'82 dec.'82 Alkernade 200 215 94 99 Katwijk 631 725 201 202 Leiden 3814 3995 1584 1631 Leiderdorp 338 365 155 159 Oegstgeest 187 199 113 107 Rijnsburg 116 127 61 57 Valkenburg 35 39 16 12 Voorschoten 295 308 144 136 Warmond 66 73 36 38 Zoeterwoude 97 108 53 51 Overigen 15 17 9 11 5794 6171 2466 2503 Bij sociale wetenschappen cursussen voor jeugdige werklo zen worden georganiseerd om hun positie op de arbeidsmarkt te verbeteren. Het arbeidsbureau overlegt met verscheidene in stanties om de jeugdwerkloos heid tegen te gaan. De werkgelegenheidsverruimende maatregel is alleen voor jongeren tot 22 jaar bedoeld en kan alleen worden toegepast bij instellin gen die geen winstdoel hebben. Met de plaatsingsbevorderende maatregel kunnen ook 45 oude ren aan werk worden geholpen door een eenmalige loonsubsi die. Ook ouderen kunnen zich overigens een betere uitgangspo sitie verwerven door studie of opleiding voor een beroep. Zuid-Holland De werkloosheid in de provincie Zuid-Holland is de afgelopen maand ook toegenomen. Eind december stonden er bij de ar- beidsbureau's 117.749 werklozen ingeschreven. Dat is bijna 5.000 LEIDEN - Ook het Leids Vrije- tijds Centrum begint een eigen meidenactiviteit. Vanavond wordt er elke week een 'meiden popavond' gehouden die uitslui tend door meisjes bezocht kan worden. Bedoeling is van de mei denpopavond een gezellige ont moetingsavond te maken waar bij de muziek centraal staat. Dat die muziek louter door vrouwen wordt gemaakt mag in dit geval duidelijk zijn. Het spits van de meidenpopavon- den wordt woensdag afgebeten met een optreden van de mei denband 'Femmes Fatales'. Na hun optreden zullen de vier bandleden vertellen over het wel en wee bij het oprichten van een meidenpopgroep. De initiatief neemsters van de meidenpop- avonden: "De muziekwereld is toch nog voornamelijk een man nenwereld. Voor meisjes zijn er weinig mogelijkheden daarin te komen. De laatste tijd wordt het iets beter, ook in de punkmu- ziek, maar de meiden moeten nog meer kansen krijgen". Dat is ook de reden waarom jon gens minder gewenst zijn tijdens de meidenpopavonden. "Dan krijgen de jongens weer snel de overhand en staan de meisjes er weer als toeschouwers bij. Met meiden onder elkaar wordt je niet op je vingers gekeken en is er ook niet zo'n prestatiedwang". Het activiteitenaanbod tijdens de meidenpopavonden zal zo breed mogelijk worden opgezet. Optre dens van vrouwenbands, video met vrouwenmuziek en gesprek ken over muziek en instrumen ten zullen elkaar afwisselen. De initiatiefneemsters verwachten een behoorlijke belangstelling voor de avonden: "In andere cen tra falen meidenactiviteiten re gelmatig, maar juist omdat in het LVC de muziek altijd al centraal staat, liggen onze verwachtingen vrij hoog". De meidenpopavonden worden el ke woensdag gehouden van acht tot tien uur. Leids Vrijetijds Cen trum, Breestraat 66. ADVERTENTIE U weet wel, naast de ingang van het AC Restaurant Leiderdorp. Op het menu: 25 vöbrtreffelijke gerechten en twee overheerlijke kindermenu's. Dat alles voor vriendelijke meeneemprijzen van f 7,50 tot f 14,50 per flinke portie in aardewerk potje. Deze maand Kip Shoarma. 6jn gekruide stukjes kip in heerlijke Spaanse saus, incl. rijst of noedels; slechts f 7.50. meer dan eind november het ge val was. In één jaar tijd is het aantal werklozen met bijna 40.000 gestegen. Van de Zuidhol landse beroepsbevolking zit nu 12,3 procent zonder werk. Zwemdiploma voor driejarige LEIDEN - Drie jaar zijn en dan al met een gerust hart het 'diepe' in kunnen vaak komt dat niet voor. Maar de Leidse Natasja Sabrina v.d. Burg deinst niet terug voor een sprong in het water - zij behaalde het afgelopen weekeinde haar zwemdiploma. Niet gebruikelijk, want meestal kun je pas op zwemles als je vier bent. Maar de moeder van Natasja helpt bij de Leidse vereniging LZ '86 met de zwemlessen en nam haar steeds mee. In het Vijf Meibad toonde Natasja wat het resultaat daarvan was: een A-diploma. LEIDEN - Bij de faculteit sociale wetenschappen aan de Leidse universiteit moet rekening wor den gehouden "met het verlies van een aanzienlijk aantal ar beidsplaatsen". Dit blijkt uit een reorganisatie-vooorstel van het faculteitsbestuur. Volgens dit voorstel zullen gedwongen ont slagen niet kunnen worden voor komen. Exacte aantallen zijn nog niet bekend. Het bestuur van de faculteit sociale wetenschappen heeft de facul teitsraad voorgesteld het aantal vakgroepen van 21 terug te bren gen naar maximaal 14. Boven dien stelt het bestuur voor de vier subfaculteiten op te heffen, waardoor er één faculteit onstaat. Er wordt ook overwogen om de volgende kroondocentenplaat sen niet meer te (her)bezetten: inleiding psychologie, persoon- lijkheidspsychologie, toegepaste ontwikkelingssociologie en so ciale pedagogiek. Het bestuur wil met dit voorstel vooral in de organisatorische sfeer een besparing bereiken, goed onderzoek en onderwijs be schermen, de bestuurlijke doel matigheid verhogen en nieuwe taken vervullen. Het vooorstel moet besproken woorden met de subfaculteiten, het college van bestuur van de universiteit en zal DEN HAAG/LEIDEN - De wo ningbouwvereniging De Een dracht wil dat de president van de Haagse rechtbank, mr. Wijn- holt, het Leidsch Dagblad ver oordeelt tot rectificatie van de opmerking van het CPN-raadslid Brands dat de bestuursleden Mittelmeijer en Hillebrand leden van de ledenraad hebben omge kocht "met een schuttinkje, een leuk verbouwinkje of een knap woninkje voor een van de fami lieleden". De advocaat van De Eendracht, mr. Schaper, eiste dit in een kort geding gisterochtend voor de Haagse rechtbank. Brands, die tevens lid is van de le denraad van deze woningbouw vereniging, deed zijn beschuldi ging op woensdag 29 december van het vorig jaar in de rubriek Steeds. De Eendracht-bestuur- ders zouden de ledenraadsleden hebben omgekocht om zo hun herbenoeming af te dwingen. Mr. Schaper betoogde gisteren voor de rechtbank dat de "scri bent van Steeds" misbruik heeft gemaakt van de persvrijheid door de Eendracht-bestuursle- den Mittelmeijer (voorzitter) en Hillebrand (penningmeester) op een "stijlloze manier" te beledi gen. De raadsman meende ook dat het Leidsch Dagblad merkwaardig heeft gehandeld door een verkla ring van "de communist Brands" als middel tegen het Eendracht- bestuur te gebruiken. Een derge lijke verklaring hoort volgens mr. Schaper niet thuis in het Leidsch Dagblad, dat hij een li berale krant noemde. De advocaat van het Leidsch Dag blad, mr. Sprey, wees er tijdens het geding op dat de rubriek Steeds in deze krant slechts als een forum heeft gediend voor twee partijen, het CPN-raadslid Brands en de Eendracht-be- stuurders Mittelmeijer en Hille brand, die met stenen naar el kaar gooien. "En voor het Leidsch Dagblad zijn beide ste nen evenveel waard. In Steeds is het journalistieke principe van 'hoor en wederhoor' toegepast. Tegenover de beschuldiging van het CPN-gemeenteraadslid staat de opmerking van Eendracht- voorzitter Mittelmeijer dat het om vieze politieke laster gaat", aldus mr. Sprey die daar aan toe voegde dat de Eendracht-be- stuurders bij het Leidsch Dag blad aan het verkeerde adres zijn wanneer zij zich door Brands be ledigd voelen. De rechtbank doet op woensdag 26 januari uitspraak. Redactie: Bart Jungmarn Jaap Visser (pen niet he/etttJ kiadbtee/d Ideoot "O jé, wat stom", reageert de da me van publiciteitsbureau In- terlaan verschrikt en dat is het natuurlijk ook. Levensgrote borden kondigen in fleurig blauw aan dat komende week de Woon Idiaal Beurs wordt geopend. "Bijna goed", zou de meester op de lagere school zijn zwakke leerling moed inspreken. Maar voor reclamemakers is het na tuurlijk een onvoorstelbare blunder, daar lijkt alle hoop voor verloren. Publiciteitsbaas Laan kan het dan ook niet an ders dan "een blamage" noe men. "Ja, de man die dat heeft gedaan - ik zeg liever niet wie - moet maar een woorden boek aanschaffen. In elk geval zullen we er meteen wat aan doen". Groenoordhal-directeur André de Jong, bij wie de idiale beurs wordt gehouden, denkt ook dat er woordenboeken aan te pas moeten komen. En volgens hem komt Herman Roedoe van reclamebureau Joop Vis ser daar dan voor in aanmer king. "Als ik het goed begre pen heb, heeft hij de aankondi ging de ochtend na de Jaz- zweek gemaakt. Dus dat kan ook de oorzaak zijn". Roedoe ontkent alles: "Ik heb wel de spandoeken gemaakt, die bij de Groenoordhallen zelf komen". Daar komt ideaal wel correct op te staan, belooft hij. Kortom, er is een andere ideoot in het spel. B.J. Boekaniers (2) In het kader van 'de Leidse uit geversoorlog' stonden de kem phanen Herman van Hooidonk en De Kler-directeur L.H. Los gisteren tegenover elkaar voor de Haagse rechtbank. Waar schijnlijk tot grote verbazing van rechtbank-president Wijn- holt. Uiteraard wekte hij de in druk het geding ernstig op te vatten, maar in de raadskamer moet 'de chef van het Haagse paleis van justitie' zijn schou ders hebben opgehaald over deze uitgeversstorm in een glas Leids grachtenwater. In Steeds van 22 december vorig jaar noemde boekhandelaar/ uitgever Los het Leids pren tenboek 'Die goeie Leienaar' Een bord op de Oegstgeesterweg. Aankondiging van de Woon Idiaal Beurs ko mende week in de Groenoordhallen. Zoek de fout. (Foto Holvast) van Herman van Hooidonk "rotzooi". Van Hooidonk voel de zich in zijn goede naam aan getast en sleepte hem gisteren voor de rechter. Zijn advocaat mr. Kalkman eiste dat Los in deze krant zijn verontschuldi gingen aanbiedt. Dat zou dan moeten gebeuren in een adver tentie van twaalf bij vijftien centimeter. Herman van Hooidonk, voorzit ter van de uitgeversstichting 'Specular Lugduno', had 'Die goeie Leienaar' (naar de Leidse burgemeester De Gijselaar) aanvankelijk bij De Kier willen uitgeven. Los had daar geen trek in en zou vervolgens een telefonische ronde langs zijn collega's hebben gemaakt met als doel Van Hooidonk te boy cotten. En door de opmerking "ik weiger rotzooi uit te geven" in Steeds zou Van Hooidonk nu geen boek meer verkopen. Advocaat Kalkman overlegde president Wijnholt nog enkele lovende recensies uit verschei dene advertentieblaadjes en uit de Leidse Courant, waaruit zou moeten blijken dat 'Die goeie Leienaar' helemaal geen rotzooi is. Boekaniers (3) Daar dacht De Kler-raadsman Sprey heel anders over. Die merkte tijdens de zitting op dat zelfs een leek kan zien dat er in het geval van 'Die goeie Leie naar' sprake is van knoeiwerk: "Modderige foto's en ontsie rende advertenties in een boekje dat verdacht veel lijkt op de door meneer Los uitge ven boekjes 'Binnen de sin gels' en 'Buiten de singels' van Herman Kleibrink. Het staat mijn cliènt vrij om over een dergelijk werkje zijn mening te uiten en collega's te waarschu wen". Volgens mr. Sprey is uitgever Van Hooidonk tijdens zijn jacht naar publiciteit in zijn ei gen zwaard gestort. "In de hoop op gratis reclame stapt meneer Van Hooidonk naar het Leidsch Dagblad om daar een verhaal over meneer Los af te steken. Maar het Leidsch Dagblad hoort ook de andere kant van het verhaal aan zodat meneer Van Hooidonk met te vreden is met de publiciteit in deze krant En nu probeert hij om via de rechter gratis recla me te maken. Maar justitie is natuurlijk geen reclameme dium", zo betoogde de raads man vol vertrouwen over de af loop van dit kortgeding waarin op woensdag 26 januari uit spraak wordt gedaan. Of de uitgeversoorlog' na deze uitspraak voorbij is? Wy ver wachten eerder dat we aan het begin staan van een nieuwe tachtigjarige oorlog. J.V. Negerhut (2) Woonbootbewoner Wim Issen- donck had zijn 'negerhut' ei genlijk niet aan de Morskade mogen neerzetten, maar nu de hut er eenmaal staat, hoéft de ze overdekte fietsenstalling niet te worden afgebroken. Tot deze conclusie kwam staats raad Tineke Schilthuis. Burge meester en wethouders mogen nu zelf beslissen of de hut al of met tegen de vlakte gaat. In april 1981 gaven burgemeester en wethouders Issendonck geen bouwvergunning voor een schuurtje bij zijn woon boot 'La petite pomme'. Issen donck ging in beroep by de ge meente-commissie beroep- en bezwaarschriften en won. Na dat hij zijn buren een keuze uit een folder had laten maken, zette 'Oom Wim' z'n hut neer. Toch maakten emge buren be zwaar by de Raad van State. Staatsraad Schilthuis kwam. met een bestemmingsplan uit 1933 in de hand, tot genoemde con clusie en de commissie beroep en bezwaarschriften sluit zich daar bij aan. Ook al omdat de wyk Transvaal een meuw be stemmingsplan krygt, is de kans klem dat Issendonck zyn hutje moet afbreken Moet dat wel, dan zal 'Oom Wim' weer samen met z'n racefiets onder de douche moeten. j v Scheikunde De reorganisatie van de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen kreeg deze week ver der haar beslag, doordat de uni versiteitsraad akkoord ging met het plan. Als gevolg hiervan val len by de subfaculteit scheikun de zes gedwongen ontslagen. Dit besluit nam de universiteitsraad nadat de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen vorig jaar al akkoord was gegaan met dit zogeheten profilenngsplan van de subfaculteit scheikunde. Vooral de vakgroep organische chemie zal door dit besluit zwaar worden getroffen. Er verdwynen in totaal negentien arbeidsplaatsen. Door herplaat sing en natuurlyk verloop zullen er uiteindelyk zes gedwongen ontslagen vallen. Onder de op te heffen arbeidsplaatsen vallen ook enkele kroondocentenfunc ties. Binnen de vakgroep organische chemie zullen van de in totaal tien werkgroepen vier hele en twee halve werkgroepen worden opgeheven. Al by het bekend worden van het plan bleek voor al de vakgroep organische che mie ernstige bezwaren te heb ben. De gevolgde procedure zou niet democratisch zijn. Ook zou er nogal wat aan te merken zyn op de criteria die gehanteerd werden om de verschillende on derzoeksprojecten van de subfa culteit te beoordelen. Het ter tafel liggende alternatieve plan van de vakgroep werd ech ter afgewezen. Ook ging de facul teitsraad met in op de suggestie een commissie van goede dien sten nog eens te laten kyken naar de manier waarop de reorganisa tie van scheikunde tot stand zou moeten komen. Dr. S.J. Roorda, directeur van het Gorlaeus-laboratorium en lid van de universiteitsraad, is van mening dat de vakgroep organi sche chemie heeft gefaald in het maken van een goed alternatief plan voor de problemen waar de vakgroep in feite al jaren mee kampt. "De vakgroep stuntelt reeds jarenlang beleidloos voort", schreef hij in een open brief. Een motie van de raadsleden Buik stra (progressieve party) en La- grouw (UFD) waarin werd ge steld dat er bij de gevolgde pro cedure sprake zou zijn geweest van "bevoegdheidsoverschrij ding" van de kant van faculteits- en subfaculteitsraad werd door de universiteitsraad verworpen. LEIDEN - Een 55-jange vrouw uit Leiden moest gisteravond met een gebroken nb naar het Diaco- ncsse-ziekenhuis worden ver voerd nadat zij onder een auto was gekomen op de Lammcn- schansweg De vrouw stak de weg over in de buurt van een voetgangerso versteek plaats. LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht vier jongens aangehou den, die even voor middernacht probeerden in te breken in een radio- en t v. zaak aan het Vyf Meiplein. Hun poging mislukte omdat het inbraakalarm afging. Twee jongens werden al vry snel op de Da Co.sta.straat in hun kraag gevat: zij erkenden een vi deo te hebben willen weghalen. De twee anderen werden 's nachts rond een uur of drie van hun bed gelicht LEIDEN - Een telcvisiehandelaar uit Alphen aan den Ryn heeft aangifte gedaan van een poging tot oplichting Volgens hem heb ben bewoners van het Trekvaart- plein een televisietoestel en vi deorecorder by hem besteld zon der te betalen Toon de man het geld, ongeveer 4500 gulden, wil de innen werd hy naar eigen zeg gen buiten de deur gezet LEIDEN - Uit een aantal renova tiewoningen aan de Javastraat werden in de nacht van maandag op dinsdag zes aluminium schuifpuien gestolen ter waarde van zo'n 6000 gulden. Volgens de politie moeten de daders gebruik hebben gemaakt van een vracht wagen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3