Kort geding Bijenkorf Europese daalder krijgt vertrouwen SER wil wwv jongeren handhaven Beurs Amsterdam Kort zakelijk "Zeeland" kan dienst op Harwich handhaven marktberichten Piraterij bedreiging voor platenindustrie Dienstenbond FNV wil informatie Beursoverzicht WOENSDAG 19 JANUARI 1983 Economie PAGINA 23 'Nepgeld' blijkt koersvast Landbouwactie VS De Verenigde Staten hebben be kendgemaakt een miljoen ton tarwemeel aan Egypte te verko pen tegen een gesubsidieerde prijs. Volgens Amerikaanse rege ringsambtenaren is dit de eerste belangrijke vergeldingsmaatre gel van de VS tegen de subsidië ring van de landbouwprijzen door de Europese Gemeenschap. De Amerikaanse minister van landbouw, John Block, verklaar de gisteren dat met Egypte is on derhandeld over een minimum prijs en dat de tarwe zal komen uit de voorraden van de federale regering. Duitse mark Op de wisselmarkt is de Duitse mark gisteren flink in koers ge daald ten opzichte van andere belaingrijke geldeenheden. Valu tahandelaren beginnen zich zor gen te maken over de uitslag van de algemene verkiezingen die in maart in de Bondsrepubliek wor den gehouden. De Amerikaanse dollar steeg in Frankfort vier pfennig tot 2,3945 mark bij het slot van de handel. De officiële koersbepaling van 's middags was 2,3897 mark verge leken met 2,3577 maandag. De daling heeft de hoop getemperd dat de Bundesbank binnenkort haar rentetarieven zal verlagen want een verlaging zou de koers van de mark nog verder druk ken. Toch acht men een verla ging van het disconto met een half procent niet uitgesloten. Aardgas - werkgevers Door de opbrengst van onze aard gasrijkdom naar de collectieve sector te sluizen is onze econo mie verzwakt in plaats van ver sterkt. Als we de gasopbrengst niet verstandiger gebruiken, ten gunste van het bedrijfsleven, kunnen we het aardgas beter in de grond laten zitten totdat we echt verstandig geworden zijn. Dit is de kern van een betoog dat voorzitter S.J. van Eijkelenburg van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond gisteren in Hoogeveen plaatselijke onderne mers voorhield. Fruit De doorsnee Nederlandse huis houding heeft vorig jaar onge veer 122 kilogram fruit gekocht. Daarvoor werd in totaal 262 gul den betaald, acht gulden meer dan het jaar daarvoor. In het fruitpakket van de Nederlandse huishouding nam de appel met 34 procent de eerste plaats in, net als in 1981 (35 procent). Dit blijkt uit cijfers van het Nederlands In stituut voor Agrarisch Markton derzoek (NIAM), die het pro- duktschap voor groenten en fruit heeft gepubliceerd. Sarakreek Sarakreek Holding NV, een houd stermaatschappij van Ameri kaans onroerend goed, heeft in Poughkeepsie in de staat New York voor ca. 26,8 min dollar de winkelpromenade "South Hills Mall" aangekocht. Het onroerend goed, dat in volle dig eigendom is verworven, om vat een geklimatiseerd en over dekt regio-winkelcentrum, dat in 1978 werd geopend. De verwachte netto-opbrengst over 1982 is volgens Sarakreek 2,5 min dollar, wat overeenkomt met een rendement van 9.3 pet op de investering. Het winkelcentrum, dat een aantal uitbreidingsmogelijkheden heeft, is gelegen in het zich sterk ontwikkelende Dutchess Coun ty, waar zich o.a. twee van de be langrijkste fabrieken van IBM bevinden, terwijl een derde pro- duktie-eenheid in aanbouw is. LEIDEN - Groenteveiling van 18 ja nuari 1983. Andijvie 2,15-2,40, boerenkool 0,55-0,74, rode kool 0,10-0,43, prei 0,81-1,06, stoofs- la 0,60, spruiten A 0,36-0,38, spruiten B 0,48-0,50, spruiten D 0,35-0,57, cham pions 0,67, uien 0.16-0,67, witlof 1,25- 2,00, knolselderij 0,26-0,60, sla 0,23-0,56, radijs 0,99-1,02, selderij 0,20-0,58. woerden )gpd) - De Dien stenbond FNV wil de raad van bestuur van het Ko ninklijke Bijenkorf-con cern door middel van een kort geding dwingen in formatie te verstrekken over de ideeën die er bin nen de KBB-top bestaan over de toekomst van het concern. Het overleg dat de Dienstenbond FNV gisterochtend met de KBB- top voerde, heeft tot niets geleid. Volgens D. Lammertink van de dienstenbond duurde het over leg slechts 23 minuten en in plaats van de verwachte informa tie werden de vakorganisaties beschuldigd de geheime rappor ten van McKinsey te hebben la ten uitlekken. McKinsey heeft een aantal modellen opgesteld die variëren tot afslanking van het concern tot volledige uitver koop. Volgens Lammertink moe ten de lekken echter gezocht worden in de KBB-top zelf of in de top van de werkmaatschappij- De raad van bestuur van KBB deelde de bonden verder mee dat het tijdstip van overleg nog niet was aangebroken omdat de ge sprekken met de financiers (AM- RO-bank en Nationale Nederlan den) nog niet waren afgerond. „Waar wij bang voor zijn", aldus Lammertink, „is dat we straks een kant-en-klaar plan voorge schoteld krijgen waar de finan ciers van KBB zich achter ge steld hebben. Dan rest ons niets anders dan het plan te slikken". „Wij willen eerder geinformeerd worden zodat we mee kunnen sturen, los van de vraag hoe de financiers van KBB daarover denken". Vanavond overlegt de dienstenbond met de kaderleden over mogelijke acties om hun eis om directe informatie kracht bij te zetten. Hoewel de KBB-top nu beloofd heeft eind deze maand met de nodige informatie te zullen ko men, wil Lammertink dat niet meer afwachten. „We worden nu al maanden aan het lijntje gehou den", zegt hij. Lammertink schat de kansen op winnen van het kort geding niet slecht. Op grond van bepalingen in de cao en de procedureregels. In het Sociaal Raam Plan (het nette woord van KBB voor een totale afvloeiingsregeling) blijkt duide lijk dat we te laat bij de zaak be trokken worden. Australië zet rem op immigratie DEN HAAG (ANP) - Austra lië, tot voor kort een populair emigratieland, laat steeds minder immigranten toe als gevolg van de stijgende werkloosheid. Het aantal ge schoolde arbeiders en beoe fenaren van de vrije beroe pen dat zich in dit land als immigrant mag vestigen, is sterk teruggebracht. De Au stralische ambassade in Den Haag maakte dit gisteren be kend. Het aantal beroepen waarvoor nog personeel wordt ge vraagd, is gedaald van 75 tot 21. Geschoolde arbeiders en beoefenaren van de vrije be roepen kunnen daarom slechts in beperkte mate wor den toegelaten, aldus de am bassade. ROTTERDAM LONDEN (ANP) - De Stoomvaartmaatschappij Zeeland (SMZ) kan gebruik blijven maken van de havenfa ciliteiten van de Britse veer dienst Sealink in Harwich, in dien Sealink besluit uit de lijn Hoek van Holland - Harwich te stappen. Woordvoerders van beide maatschappijen hebben dit dinsdag meegedeeld. Daarmee is een van de eerste punten van overeenstemming bereikt in het overleg tussen de twee veerdiensten over een eventuele beëindiging van Britse activiteiten op deze zee- route tussen Nederland en En geland. Van de haven van Har wich (Parkeston quay) wordt al door meerdere Europese veerdiensten gebruik gemaakt. Vertegenwoordigers van de SMZ en Sealink werden het er ver der over eens dat Sealink met de reclame en promotieactivi teiten in Groot-Brittannië voor de lijn naar Hoek van Holland blijft doorgaan. Over andere punten, die van belang zijn bij een voortzetting van de dienst door alleen Nederlandse sche pen. wordt 31 januari verder onderhandeld. Het is overigens nog niet zo ze ker dat Sealink met de passa giersvaart op Hoek van Hol land zal stoppen. De maat schappij is volgens een woord voerder nog steeds in onder handeling met de Britse bond voor zeelieden NUS over ver vanging van de twee Britse schepen van de lijn Harwich- Hoek door een grotere. Volgens Sealink is deze vervan ging noodzakelijk, wil de lijn voor haar enigszins rendabel worden. Het plan zal echter 130 van de 500 arbeidsplaatsen kosten. Dit laatste was voor de NUS re den haar leden op te roepen een door Sealink uitgeschre ven stemming over het plan te boycotten. De Sealink-directie maakte daarop het voornemen kenbaar het varen naar Hoek van Holland helemaal te sta ken. De woordvoerder van Sealink ontkende dat de besprekingen met de SMZ in Nederland over een eventueel afhaken, be doeld zijn om de NUS onder druk te zetten. BRUSSEL (Reuter) - De Ecu, het kunstmatige geld dat de Europe se Economische Gemeenschap in 1979 heeft geschapen voor af rekeningen tussen de lidstaten, wordt steeds vaker gebruikt door particuliere beleggers die geen vertrouwen meer hebben in de valuta van hun land. De Euro pean Currency Unit, waarvan de waarde wordt bepaald door het koersverloop van de EG-valuta s, is op het ogenblik ruim 2,52 gul den waard De voorstanders van het gebruik van de rekeneenheid beschou wen de Ecu (ook Frans voor daal der) als het toekomstige geld van de Europese Geemeenschap Veel belggers zien er nu al voor deel in om rekeningen in Ecu's of Eurodaalders aan te houden om zich te beschermen tegen on verwachte koersschommelingen van de "echte" munten van de EG-landen. Dat is volgens de Belgische Kre dietbank vooral het geval in lan den met een zwakke munt als België en Luxemburg. Daar is het particuliere gebruik van de Ecu de afgelopen twee jaar sterk toegenomen. In bankkringen wordt verwacht dat de Ecu ook opgang zal maken in Frankrijk en Italië. In Nederland en West- duitsland bestaat er minder be langstelling voor omdat de mark en de gulden als zeer sterke valu ta's worden beschouwd. De Kredietbank heeft berekend dat de ecu na de dollar, de mark en de gulden de vierde plaats in neemt als eenheid voor het aan houden van tegoeden in vreemd geld. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan het feit dat devaluaties, koersschommelin gen en veranderingen in de ren tetarieven nauwelijks in de waar de van de ecu tot uitdrukking ko- Verleden week werd in Brussel vernomen dat de handelsbanken zijn uitgenodigd om in de Belgi sche hoofdstad te komen praten over een "clearing'-systecm voor de Ecu. Zo'n systeem voor onderlingen afrekeningen tussen de banken zou het particuliere gebruik van de ecu als "echt geld' aanzienlijk kunnen bevor deren, menen de voorstanders. De banken behoeven bedragen die worden gestort of opgeno men dan niet meer in de nationa le valuta om te rekenen. In het "valutamandje" dat de waar de van de ecu bepaald zit ook het Britse pond, hoewel dat geen deel uitmaakt van het Europese Monetaire Stelsel (EMS), het sys teem dat onderlinge koersveran deringen van de EG-valuta's bin nen de perken moet houden. De Griekse drachme zit er ook niet in wegens de grote verschillen in economisch opzicht tussen Grie kenland en de overige lidstaten. De waarde van de ecu wordt voor ruim een derde bepaald door de mark, voor 17,4 procent door de Franse frank en voor 15,8 pro cent door het pond sterling Het Ierse pond speelt de kleinste rol. 1,1 procent. Het officiële gebruik van de ecu is Mdtlt 1979 maar weinig toegenomen Dat heeft te maken met het uitbleven van de monetaire integratie van de EG- landen als gevolg van hun uit eenlopende economische ont wikkeling. De centrale banken gebruiken de ecu ook als reserve-eenheid, naast bijvoorbeeld de dollar en de bijzondere trekkingsrechten (SDR's) op het Internatioanel Monetaire Fonds (IMF). Verder betalen ze elkaar ermee De ban ken deponeren twintig procent van hun bezit aan goud en dol lars bij de oentrala banken en worden gecrediteerd in ecu's Deze tegoeden bedragen op het ogenblik ongeveer 42 miljard ecu. dus meer dan 106 miljard gulden De ecu's worden in steeds meer landen als deviezen beschouwd. Italië besloot daartoe als eerste EG-land in augustus 1981. Verle den jaar volgden Belgie. Frank ryk en Luxemburg zijn voor beeld. In Nederland, Denemar ken. Groot-Brittannie en Ierland heeft de ecu in feite een officiële status. West-Duitsland is nog niet zo ver Het beschouwt de ecu gedeelte lijk als een vreemde munt, ge deeltelijk als een mark. De han del in ecu's wordt er gezien als geïndexeerde transacties in mar ken. wat in de Bondsrepubliek wettelijk verboden is. Dat ver klaart de gennge belangstelling van de Westduitsers voor het Eu ropese geld. Een nadeel voor de algemene aan vaarding van de ecu is ook de Britse weigering om het pond in het EMS te laten opnemen. In dat systeem mogen de valuta's van de EG-landen ten opzichte van elkaar maar heel weinig in koers veranderen De banken hebben de taak in te grij pen als een bepaalde marge dreigt te worden overschreden De Britse regering is nog steeds bang dat het teveel geld gaat kos ten om het pond op peil te hou den. gezien de zwakke economi sche positie van Engeland. In Belgische bankknngen heeft men niettemin het volste ver trouwen in de toekomst van de ecu, zeker als in de onderlinge handel tussen de lidstaten steeds meer in ecu's wordt gafkcttlTMTd en betaald. Ze verwachten dat de waarde van het Europese geld de komende jaren stabiel zal blij ven, ook al zal de onrust op de wisselmarkten waarschijnlijk ze ker aanhouden. Gebruik van de ecu als betaalmid del in de vorm van cheques, bankbiljetten of munten wordt voorlopig niet verwacht Er is wel eens voorgesteld een ecu- munt uit te geven als symbool voor de toekomstige monetaire integratie van de EG. Maar zo lang niet zeker is dat het Europe se geld ook in winkels en n markten wordt aangenomen ziet men er in bankkringen niet veel Kroonleden steunen vakbeweging DEN HAAG (GPD) - Vakbeweging en kroonleden in de Sociaal-Eco nomische Raad vinden dat de WWV-uitkering voor werkloze jongeren tot 23 jaar niet moet worden afgeschaft. De werkge vers zijn van mening dat deze uitkering van de Wet Werkloos heids Voorziening, gezien de fi nanciële- en economische situa tie v s land, wel moet gebeu- Vakbeweging en kroonleden zijn van mening dat door de uitvoe ring van het plan van de staatsse cretaris van sociale zaken en werkgelegenheid op een oneven wichtige en onzorgvuldige wijze vooruit wordt gelopen op een eventuele herziening van het Geen garantie op pandbrieven Tilburgsche DEN HAAG (ANP) - Houders van pandbrieven van schriftelijke vragen van de Eerste-Kamerleden Rijn de Tilburgsche Hypotheekbank, waarvan de liqui- vos. Kaland en Eijsink (allen CDA), datie is aangekondigd, kunnen niet in aanmerking Die garantieregeling beschermt particulieren komen voor een uitkering op grond van de collectie- ve garantieregeling voor het bankwezen. Minister Ruding van financiën heeft dat geantwoord op gingen en stichtingen tot een bepaald bedrag voor wat zij bij banken hebben ingelegd. Deze geldt vol gens Ruding niet bij pandbrieven. stelsel van sociale zekerheid. Zij wijzen de staatssecretaris erop dat de maatregel 19 procent van het aantal werklozen zal treffen. De kroonleden rekenen de staats secretaris voor dat de maatregel slechts 90 miljoen oplevert. Als de nieuwe gevallen die in aan merking komen voor een WWV- uitkering 5 procent minder krij gen - 70 in plaats van 75 procent van het verdiende loon - dan le vert dit de schatkist 300 miljoen op, zo zeggen de kroonleden Vakbeweging en kroonleden stel len dat thuiswonende werkloze jongeren van 18 tot 20 jaar 34 tot 42 procent in inkomen achteruit zullen gaan als de maatregel per 1 maart wordt ingevoerd. De in komensachteruitgang voor uit wonende jongeren beloopt niet meer dan 0 tot 5 procent. De werkgevers zijn van mening dat de ernstige financiële en econo mische problemen geen andere keuze laten' dan het treffen van diep ingrijpende maatregelen. „Binnen de beperkte mogelijk heden en gezien de bestrijding van vooral de jeugdwerkloos heid mag van de jongeren een re latief grotere bijdrage worden verlangd", zo menen zij. Algemene maatregelen zullen op korte termijn nodig zijn om de sociale zekerheid betaalbaar te maken, aldus de WWkf8V4l Daarbij denken zij aan verlaging van alle uitkeringen, afschaffing van alle huidige loppdill|n <n daarmee samenhangend een na dere plaatsbepaling naar positie en niveau van het sociale mini- BAARN (ANP) - Door de ratificatie van een tweetal internationale ver dragen steeds maar op de lange baan te schuiven, berokkent de Neder landse regering ernstig schade aan de werkgelegenheid in de Neder landse muziekindustrie. Platenmaatschappijen kunnen als gevolg hier van geen vuist maken tegen de piraterij en derven daardoor vele miljoe nen aan inkomsten. Dat is de mening van de centrale ondernemingsraad van de Baarnse platenmaatschappij Polygram b.v. De cor heeft de Tweede Kamer een brief geschreven met het verzoek haast achter de zaak te zetten, zo is gisteren meegedeeld. Het gaat om de conventie van Rome 1961 en de conventie van Genève 1962. Al in februari 1980 nam de Kamer een motie aan, waarin op spoe dige ratificatie werd aangedrongen. De toenmalige minister van CRM Gardeniers beloofde toen daarvoor zorg te dragen. Sindsdien is er ech ter niets meer gebeurd. Het verdrag van Rome regelt onder andere het recht van platenmaat schappijen om in auteursrechtelijke kwesties als belanghebbenden op te treden. Onder de oude auteurswet van 1912 was dit recht alleen voorbehouden aan tekstschrijvers en componisten (Buma en Stemra). In de conventie Genève verplichten 25 aangesloten landen zich tot het onderling behartigen van eikaars auteursrechtelijke belangen. Mr. H.J. Israels, adviseur van de cor, schat dat de Nederlandse muziekin dustrie per jaar circa 25 miljoen gulden aan ontdoken auteursrechten zijn neus voorbij ziet gaan. doordat ons land zich niet op de bescher ming van deze twee conventies kan beroepen "Een paar jaar geleden was de bedrijfstak nog zo winstgevend dat men aan de piraterij (die ongeveer 5 procent van de omzet vertegenwoordigt) niet zo zwaar til de", aldus Israels. "Nu de recessie ook in deze branche toeslaat wordt het echter wel een probleem, met alle gevolgen van dien voor de werkgelegenheid". Bij Polygram alleen al moeten per 1 april 150 van de 1200 werknemers afvloeien. Volgens voorzitter K.M.J. Dircksens van de centrale onder nemingsraad van Polygram, is de situatie in de rest van de bedrijfstak even weinig florissant. Acties voor het behoud van de Bijenkorf gaan steeds grotere vormen aannemen. Gisteren bleef het nog bij een demonstratieve bijeenkomst bij' het Amsterdamse filiaal en het overhandigen van een lijst met handteke ningen en een petitie aan het hoofdbestuur. Zaterdag (22 januari) zal het publiek bij de acties worden betrokken. Bekende Nederlanders, onder wie de schilder Karei Willink, de schrijver Antoon Koolhaas, de professoren Pen en Heertje, Eli Asser, Ton van Duinhoven, Henk van Ulsen en Simon Carmiggelt zullen deze "nationale Bijenkorfdag" luister bijzetten. 377.50 375.00 29.30 29.70 WOENSDAG 19 JANUARI 1983 ACTIEVE AANDELEN Elsevier NDU Nedlloyd Groep 138,00 136.00 37.70 37,50 298.00 298.00 104.50 104.50 46.50 45.50 31.00 30,30 92.00 91.70 91.50 90.80 193.50 191.50 150.00 148,50 97.00 97.20 126.70 125.50 187.00 188.00 29.60 29.40 BINNENLANDSE AANDELEN Aas. St.R'Dai Audet Aul. Ind Rt. Ballast Neda BAM Batenburg Beek van Beers 770.00 770,00 116.00 115,50 52,50 52.00c 391.60 391.60 70.80 70,90 77.00 76.90 117,80 118,00 Leldsche Wol Ned.Scheepshyp. NIJv. Ten Cate 280,00 282.00 41.00 40.00 63.00 63.00 95.00a 211.00 207.20 465.00 468.00 WjNa «Ml 73.80 72,20 54,50 52,50 46.80 46.50 3500 33,80 22.30 22.80 174.00 167.00 73.50 72.50 BELEGGINGS INSTITUTEN 228,00 228.00 114 00c 114.50 112.00 114.00 GOUD EN ZILVER Goud onbew 40 65<M1 450 Züver onbew 1035-1105 BUITENLANDS GELD Belg franc (100) Duitse mark (100) Hal lire (10 000) Franse franc (100) Zwits franc (100 Zweedse kroon (100) Deense kroon (100) Oost shilling (100) 565 00 363.00 AMSTERDAM (ANP) - Een sty- ging van de dollarkoers op de Amsterdamse wisselmarkt met ongeveer twee cent speelde de noteringen van de internationale fondsen vandaag in de kaart Hoewel Wall Street op het ogen blik sterk aarzelt en een discon toverlaging in de V 8 nog altijd uitblijft, konden de hoofdfond sen wat in prijs stijgen Amcv was opnieuw wat lager, ter- wijl Nedlloyd weer aan de flauwe kant was Een mogelijke reorga nisatie bu Nedlloyd had tot ge volg. dat de prijs voor de aande len weer daalde en wel met 2,50 tot 93,50 Ook Van Ommeren kon het niet bolwerken en op 19,60 werd 50 cent verloren. Ahold was anderhalve gulden op haar retour op 136 Ook Heine ken bleef dalen cn moest een gul den verder terug tot 106,80 Aandelen Amev gingen nog met 1 terug tot 104,20 cn de claims pasten zich hierbij aan met een verlies van 12 cent op 1,23 r

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23