Heeft Noordwijk 24.000 inwoners? Dringend behoefte aan meer vogelasiels langs de kust Viskotter nog steeds vast op Texels strand Zeer kostbare demontage bom in Bodegraven -C "Nieuwere slaaptabletten zijn beter*" Noordwijkkart aanbod nauwelijks verwerken Vrachtwagen de berm in WOENSDAG 19 JANUARI 1983 Streek Touwtrekkerij om 160 psychiatrische patiënten NOORDWIJK/NOORDWIJKERHOUT - De gemeente Noordwijk heeft geen 24.000 inwoners. Dat tenminste beweert nabuurge meente Noordwijkerhout. Bij het aantal van 24.000 heeft Noord wijk 160 mensen gerekend die eigenlijk in het bevolkingsregister van Noordwijkerhout behoren te zijn ingeschreven. B en W van laatstgenoemde gemeente zullen dan ook het inwonercijfer van Noordwijk dat straks weer wordt bekend gemaakt door het Cen traal Bureau voor de Statistiek niet aanvaarden. Er zal een krachtig bezwaar klinken van Noordwijkerhout. De strijd tussen Noordwijk en Noordwijkerhout over het overschrijven van zo'n 160 psy- Mr. J.M. Bonnike: op 1 janua- r dan 24.000 inwoners. chiatrische patiënten duurt al tal van maanden. Het gaat om 160 bewoners van Sancta Ma ria, die in mei van het vorig jaar nieuwbouw betrokken op grondgebied van Noordwijker hout. Sancta Maria is groten deels gelegen op grondgebied van Noordwijk, maar op die grond kon het psychiatrisch ziekenhuis niet meer worden uitgebreid. Voor inschrijving in het bevol kingsregister - hoe meer inwo ners een gemeente telt hoe meer geld het krijgt uit het ge meentefonds - is bepalend waar mensen hun nachtrust doorbrengen. Omdat de 160 patiënten, allemaal bejaarden, dat op Noordwijkerhouts grondgebied doen verzocht die gemeente aan Noordwijk de betreffende mensen over te la ten schrijven. De minister heeft de gemeente Noordwij kerhout trouwens in het gelijk gesteld in deze zaak. Argumenten Burgemeester en wethouders van Noordwijk, en vooral eer ste burger J.M. Bonnike, meenden dat tal van argumen ten aanwezig waren het "ver huizen" van 160 patiënten naar Noordwijkerhout tegen te hou den. Bonnike daarover: "Je kunt soms voor een moeilijke situatie komen te staan als pa tiënten zijn ondergebracht in één ziekenhuis dat in twee ver schillende gemeenten staat Wat bijvoorbeeld als een onge luk gebeurt. Moet dan Noord- wijkerhoutse of Noordwijkse politie worden gebeld". Of in geval van brand: "Moet dan de Noordwijkerhoutse brand weercommandant of die van Noordwijk leiding geven. Bo vendien heeft Noordwijk altijd een stembureau in Sancta Ma ria, ook voor bewoners van het Langeveld. Een Noordwijker houts stembureau voor 160 pa tiënten zou het daar wel erg rustig hebben", aldus Bonnike die daarom liever zag dat de patiënten onder verantwoorde lijkheid van één gemeente kwamen. Hij weigerde daarom vorig jaar de patiënten over te laten schrijven in het bevolkingsre gister van Noordwijkerhout. Op haar beurt schakelde die gemeente vervolgens de minis ter in die bepaalde dat de pa tiënten inderdaad moesten worden overgeschreven. Bon nike nu heeft zich bij die be slissing neergelegd. "We kun nen nog wel in beroep gaan bij de kroon, maar dat lijkt me weinig zin te hebben. Het is een formele zaak, op de argu menten van Noordwijk wordt niet of nauwelijks gelet". Begin Daarmee lijkt de zaak tot een goede einde te zijn gebracht, maar voor Noordwijkerhout begint de strijd nu eigenlijk pas goed. Bonnike wil de pa tiënten namelijk pas in de loop van dit jaar overschrijven. Vol gens gemeentesecretaris Adriaanse van Noordwijker hout betekent dat dat zijn ge meente dit jaar 60.000 gulden misloopt en Noordwijk ten on rechte dat geld uit het gemeen tefonds beurt. De patiënten moeten volgens Adriaanse er gens op een datum in het vorig jaar worden overgeschreven. Dat de minister heeft beslist in deze zaak betekent volgens de gemeente Noordwijkerhout niet dat patiënten pas hoeven door Henk van der Post te worden overgeschreven als hij uitspraak heeft gedaan. Of zoals dat officieel heet "er gaat geen schorsende werking van uit". Vandaar dat de gemeente Noordwijkerhout de minister opnieuw heeft gevraagd een uitspraak te doen, nu over de datum waarop de patiënten moeten zijn overgeschreven. Bonnike houdt zich vast aan 5 ja nuari. Dat is namelijk de da tum waarop het besluit van de minister van binnenlandse za ken - genomen op 30 december 1982 - dat de patiënten naar Noordwijkerhout moeten wor den overgeschreven is verzon den. Vandaar ook dat Bonnike de 160 patiënten meent nog steeds tot inwoners van Noord wijk te mogen rekenen. Financieel Hoewel de gemeente Noordwij kerhout het recht aan haar zij de heeft, is het financieel be paald niet onaantrekkelijk er een "paar" inwoners bij te krij gen. Die 160 patiënten lever den de gemeentekas 60.000 gulden extra op uit het ge meentefonds, terwijl daar geen noemenswaardige uitgaven te genover staan voor bijvoor beeld onderhoud van straten, verlichting, onderhoud plant soenen, e.d. De gemeente Noordwijk heeft op nog andere wijze geprofiteerd van de 160 psychiatrische pa tiënten. Daar overschrijving te vertragen telde de gemeente Noordwijk - zo maakte burge meester Bonnike tijdens de nieuwjaarsreceptie bekend - meer dan 24.000 inwoners. Als ook op 31 december van dit jaar 24.000 mensen in Noord wijk wonen of meer, dan gaan bepaalde ambtenaren - en ook burgemeester Bonnike - of 1 ja nuari 1984 meer salaris verdie nen. Mr. J.M. Bonnike realiseert zich dat Noordwijk met het "ver huizen" van 160 patiënten naar het bevolkingsregister in Noordwijkerhout weer onder de 24.000 inwoners duikelt. "Maar door de natuurlijke aan was van Noordwijk en uitbrei ding zitten we aan het eind van het jaar wel weer op die 24.000", aldus Bonnike. Dan heeft hij in ieder geval op de twee peildata - 1 januari en 31 december - 24.000 inwoners en vallen bepaalde ambtenaren in een hogere salarisschaal. Noordwijkerhout gaat nu echter bestrijden dat Noordwijk op 1 januari van dit jaar 24.000 in woners had, omdat 160 daar van al lang voor 1 januari in het Gemeentesecretaris Adriaan se van Noordwijkerhout: cijfers van CBS zullen worden aange vochten. bevolkingsregister van Noord wijkerhout moeten staan. Als Noordwijk die zaak verliest be tekent dat dat Noordwijk offi cieel pas op 1 januari 1984 meer dan 24.000 inwoners telt. LEIDEN - De nieuwere benzodia- zepincs-slaapmiddelen (o.a. va lium en mogadon) worden in het lichaam sneller afgebroken en uitgescheiden dan de oudere. De nieuwere slaapmiddelen lijken daardoor beter, omdat nawer king overdag minder is en er bo vendien bh herhaalde toediening geen ophoping optreedt. Roeline Jochemsen concludeert dit in haar proefschrift over slaapmiddelen waarop zij van daag aan de Leidse universiteit promoveert tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen. Slaapmiddelen moeten snel werken, schrijft Jochemsen, dat wil zeggen: ze moeten snel in het bloed worden opgenomen en de gebruikers moeten de volgende dag. als zij bijvoorbeeld weer achter het stuur van de auto zit ten. geen last hebben van nawer king. Jochemsen heeft onderzoek ge daan by gezonde mensen, bij pa- tiénten met leverziekten en bij bejaarden. Wat de twee laatste groepen betreft: bij deze mensen verloopt de uitscheiding veel tra ger "Juist voor deze mensen kunnen de nieuwere benzodiaze pines belangrijk zijn", aldus Jo chemsen. HAARLEMMERMEER - In de schipholtunnel zijn gisteren tien lampen en een gedeelte van de geluiddempende laag vernield door een te hoge vrachtwagen, bestuurd door een 33-jarige in woner uit Schoonebeek. De man vervoerde een "ja-knikk» r" («en oliepomp). De contra-gewichten van de pomp waren onder het rij den verschoven waardoor de pomp omhoog was gekomen. De vrachtwagen was daardoor 40 centimeter te hoog geworden. De schade bedraagt ongeveer 30.000 gulden. NOORDWIJK - Er is dringend behoefte aan meer vogela siels langs de kust. Dit zegt W. van der Niet, voorzitter van de Stichting Vogelasiel in Noordwijk. Van der Niet stelt dat op dit moment vogels vanuit plaatsen als Hoek van Holland, Wassenaar en Scheveningen naar Noord wijk worden gebracht, waardoor het Noordwijkse voge lasiel overbelast is geraakt. Vogels die met olie besmeurd op het strand aanspoelen zijn in middels een "normaal" ver schijnsel geworden. Vanaf de cember tot april en soms zelfs tot mei spoelen er grote aantallen vogels aan. De meeste van de dieren - veelal trekvogels als zeekoeten sterven op zee. De vogels die levend aanspoelen verkeren vaak in een zeer slechte conditie. De olie is volgens Van der Niet af komstig van booreilanden op de Noordzee en lozingen van sche pen. "Het gebeurt vaak dat een machinist afgewerkte olie over boord zet. Die olie vloeit op het water uit. Zelfs een hele dunne film olie is voor de vogels al ge vaarlijk", zegt Van der Niet. De stormen van de afgelopen we ken maken de zaak er niet beter op. Volgens Van der Niet slaan de stormen de olievlekken uit el kaar waardoor de kans dat vo gels met olie in aanraking komen groter wordt. Triest De afgelopen weken zijn er gemid deld vijftien vogels per dag aan gespoeld voor de kust van Noordwijk en Katwijk. Het afge lopen weekeinde werd het voge lasiel geconfronteerd met een trieste uitschieter. Toen spoel den voor de kust meer dan hon derd vogels aan. handeld. De olie moet zorgvuldig uit het verenkleed worden ver wijderd. De veren sluiten, als het goed is, zo over elkaar heen dat er geen water kan doordringen tot de huid. De veren houden daarnaast de lichaamswarmte van de vogel vast. door Wim Wegman De olie ontregeld echter het veren- pak. De vogels koelen snel af en lopen longontsteking op. Boven dien kunnen de vogels, omdat hun veren nat zijn geworden, niet meer jagen op vis waardoor ze ook nog eens een keer verhon geren. Als de vogels zijn gereinigd, wil dat nog niet zeggen dat zij het er le vend vanaf brengen. Vaak zijn de darmen van de dieren aangetast. De meeste vogels hebben name lijk olie binnengekregen omdat ze instinctief in hun veren pik ken om te proberen die weer in orde te krijgen. Alles bij elkaar kan volgens Van der Niet niet meer dan één procent van de vo gels in het vogelasiel in leven worden gehouden. Vaste krachten Van der Niet zegt dat er eigenlijk vaste krachten bij het vogelasiel zouden moeten werken om de vogels goed te kunnen behande len. De stichting wil een beroep op de gemeente doen om bij wij ze van werklozenproject een dierenarts of bioloog die geen baan kan vinden te mogen aan stellen. Nu wordt uitsluitend gewerkt met vrijwilligers. "Dat houdt in dat wij na ons werk ook nog eens een keer de vogels moeten wassen en het vogelasiel moeten schoon maken. En dat terwijl het werk in het vogelasiel een dagtaak is", zegt Van der Niet. Volgens hem zijn er moeilijk vrij willigers te vinden. Slechts een paar jongens helpen bij het was sen van de vogels. Oproepen aan scholen en bejaardentehuizen in Noordwijk hebben volgens de Drie medewerkenjes van het Noordwijkse vogelasiel met door o{ieverxmtreiniging getroffen Vogels. (Foto: Jan Holvast) voorzitter van het vogelasiel wei nig uitgehaald. De belangstelling bleek minimaal te zijn "We hebben eigenlijk nog geluk dat het niet vriest. Want het vo gelasiel moet dan ook nog eens een keer de zoetwatervogels op vangen die door de vorst in pro blemen zijn gekomen. En het is onmogelijk om tegelijkertijd in het basis van het vogelasiel zoet water- én zoutwatervogels te houden", stelt Van der Niet. Als het vriest wordt volgens Van der Niet tevens het aantal met olie besmeurde vogels groter. Sommige zoetwatervogels als fu ten vluchten namelijk voor de vorst door naar zee te trekken. KATWIJK De Katwijkse viskot ter die maandagavond tijdens vliegende storm op het Texelse strand werd geworpen ligt daar nog steeds. Het was vanmorgen noch bij de reder, noch bij Sche- veningen-radio bekend of er van daag een poging zou worden on dernomen het vaartuig vlot te trekken. De kotter was maandag op weg naar bepaalde visgronden. Om dat zware storm werd voorspeld was het de bedoeling de haven van Den Helder binnen te varen. Op zee kreeg de kotter, de KW 149, te maken met een motorsto ring. Tijdens het slepen brak de sleeptros en dreef het bootje af naar Texel waar het uiteindelijk hoog op het strand werd gewor pen. Om plundering te voorko men wordt het schip door zowel de politie als de vijfkoppige be manning en reder bewaakt. De zware storm van gisteren heeft nogal wat schade aan de kust veroorzaakt. Volgens een woord voerder van het Hoogheemraad schap Rijnland is de schade dit maal veel groter dan de storm van afgelopen november. Vooral in Noordwijk en Wassenaar is er sprake van nogal wat afslag. In Noordwijk werd ongeveer 1400 meter afrastering weggeslagen en 1000 meter buitentalud op halve en hele hoogte. Voor Was senaar bleek de schade aan afras tering en buitentalud 700 meter te zijn. De onderhoudsdienst van "Rijn land" schat de schade van de storm op ongeveer 900.000 gul den. De KW 149, vastgelopen op het Te xelse strand trok gisteren veel be langstelling. Om plundering te voorkomen wordt de Katwijkse vis kotter bewaakt. BODEGRAVEN - De bom van Bodegraven, een Engelse "500- ponder", zal donderdag 3 februa ri worden gedemonteerd. De ve le voorzorgsmaatregelen die het gemeentebestuur heeft getrof fen. zal het dagelijks leven ern stig ontwrichten. De kosten van deze operatie worden geraamd op ruim een half miljoen gulden, exclusief de vele uren die de ambtenaren van het Bodegraafse raadhuis in de organisatie heb ben gestoken. Tot een straal van 600 meter van de plek van de bom. dc v. kloostertuin aan de Overtocht, zal niemand zich op straat mo gen begeven. Het openbaar ver voer (bus en trein) zal stil komen te liggen, de scheepvaart op de Oude Ryn zal worden stilgelegd, het luchtruim moet vrij zijn. Bodegravers die rond een straal van 150 meter van de bom wonen zullen die dag hun huizen moe- ten verlaten. Voor die inwoners die deze dag nergens terecht kunnen, is een opvang in de kan tine van sportzaal "De Sporthoc- De de Explosieve Op^ ruimings Dienst (EOD) zullen onder leiding van kapitein L. van Marei, 's morgens om negen uur beginnen. Wanneer het karwei is geklaard, is nog niet bekend. Volgens kapitein Van Marei wordt het uiterlijk vier uur 's middags TER AAR - Op de Langeraarse- weg in Ter Aar is gistermiddag kwart over twaalf een vrachtwa gen met het rechter voorwiel in de berm langs de weg geraakt en gekanteld. De wagen was gela den met meubelen. Er moest een kraan wagen aan te pas Jt omen om de vrachtwagen weer op de weg te krijgen De rijkspolitie heeft de Langeraarseweg enige tijd afgesloten. De chauffeur, de 29-jange J M Pas uit Hillegom, bleef ongedeerd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21