LEIDSCH DAGBLAD Wapenoverleg VS-Nederland ADM blijft bestaan Minder energie in "groene economie" I I I I lij Dagbladen mogen geen uitgebreide program- gegevens publiceren Weinberger nodigt De Ruiter uit voor gesprek Veel werknemers krijgen geen prijscompensatie Afluister- schandaal in Ierland mii [O Benoeming Van der Stoel bijna rond BENNINK Verpleger ook dader moord op snorder? WOENSDAG 19 JANUARI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36989 Directeur: G. Koopman Wnd.-hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden 'Voor tel nrs Z<e cololon NOS wint geding tegen NvhN LEEUWARDEN (GPD) - Het pu bliceren van uitgebreide gege vens over tv-programma's door dagbladen is strafbaar. Die uit spraak in hoger beroep heeft het gerechtshof in Leeuwarden van ochtend gedaan in een geding dat de NOS had aangespannen tegen het Nieuwsblad van het Noorden. Het gerechtshof vernietigde het vonnis van de Groninger recht bank waarin de publicatie van de uitgebreide programma's wel werd toegestaan. Op basis daar van gingen ook andere bij de Ge meenschappelijke Persdienst (GPD) aangesloten bladen, waar onder het Leidsch- en Alphens Dagblad, over tot publicatie van "tv-spoorboekjes". Het Leeuwarder gerechtshof heeft bepaald dat het Nieuwsblad van het Noorden binnen twee dagen met de publicatie moet stoppen. Doet men dat niet dan moet per keer een dwangsom van hon derdduizend gulden worden be taald. Volgens het arrest mogen in de toekomst alleen nog de ver korte - door de NOS verstrekte program ma-gegevens - worden gepubliceerd. In een eerste reactie zei de secreta ris van de Nederlandse Dagblad Pers, de organisatie van dagbla duitgevers, vanochtend dat het volslagen ondenkbaar is dat de kranten weer zullen terugkeren naar de oude situatie. Inmiddels zijn onderhandelingen tussen de NDP en de NOS over een nieuwe overeenkomst over de publicatie van programmagegevens eerder deze maand mislukt. In die onderhandelingen stelde de NDP voor de gegevens te beper ken tot maximaal een halve pagi na. Bovendien zouden de gege vens slechts een periode van 24 uur mogen beslaan. De NOS-on- derhandelaars wezen dat af en hielden vast aan een verlenging van het oude contract, met tal van beperkende bepalingen voor de kranten. De omroepen zullen nu de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur vragen de knoop in deze kwestie door te hakken op grond van het omroepbesluit. DEN HAAG (ANP) - Hoge inves teringen in energiebesparing, milieubehoud en industrie die zuinig met grondstoffen en brandstof omspringen levert veel meer werk op dan uit het huidige regeringsbeleid. Het bin nenlandse energieverbruik kan dan in de periode tot het jaar 2000 dalen tot 80 procent van het huidige niveau, terwijl de werk loosheid - bij een werktijdver korting tot 28 uur per week- zal dalen tot 200.000. Ook de veront reiniging van bodem en lucht zal sterk verminderen. Tot deze conclusie komt de stich ting voor Economisch Onder zoek van de Universiteit van Am sterdam in het rapport 'econo mie, energie en milieu van 1980 tot 2000', dat vandaag is gepubli- Ook gunstig voor werkgelegenheid ceerd. De onderzoekers, profes sor dr. W. Driehuis, drs. C.E. van Ierland en drs. P.J. van den Noord hebben daarin het scena rio doorgerekend dat is opge steld door het Centrum voor Energiebesparing in Delft. Dit scenario voor een 'groene econo mie', dat kernenergie afwijst, is door de onderzoekers vergele ken met dat van het ministerie van economische zaken. In beide scenario's is de groei van de pro- duktie nagenoeg gelijk en neemt de consumptie tot 2000 met vier procent toe, zij het dat in het 'groene' scenario minder aan reis- en stookkosten en meer aan woongenot en dienstverlening wordt besteed. De onderzoekers wijzen er op dat op dat de plannen van het minis terie van economische zaken het milieu behalve door het gebruik van meer kernenergie extra zul len belasten door een grotere in zet van kolen en een stijging van het aantal autokilometers. Daar naast zal het ruimtegebruik voor wonen, werken en verkeer toene men. Het verder ontwikkelen van de huidige vorm van land bouw zal een bedreiging vormen van landschap en dier- en plant soorten. Driehuis c.s. benadrukken dat hun studie geen voorspelling is van de toekomstige ontwikkeling in Nederland. Het is "niets meer en niets minder" dan een globale berekening var Minister gaat toch overstag DEN HAAG (GPD) - De Amster damse Droogdok Maatschappij zal blijven bestaan. In de Tweede Kamer liet minister van econo mische zaken Van Aardenne vanochtend weten alsnog zijn steun te geven aan de reddings operatie, die het afgelopen week einde door de gemeente Amster dam werd voorgelegd. De werf, waar nu ruim 1300 mensen werken, zal worden ingekrom pen met 220 man. De reddingsoperatie zat nog vast op de garantie die de gemeente Amsterdam van het rijk wilde hebben. De gemeente voorzag de ADM in het afgelopen weekein de van de nog ontbrekende 15 miljoen gulden door tegen dat bedrag de twee drijvende dok ken van de werf te kopen. Voor waarde was, dat, wanneer de ADM het onverhoopt toch niet redt, het rijk de eventuele verlie zen op de dokken voor zijn reke ning neemt. Aanvankelijk weigerde Van Aar denne een toezegging in die rich ting. Gezien de waarde van de dokken - bij veiling zouden ze op dit moment zeker 20 miljoen gul den opleveren - is de minister nu toch enigszins overstag gegaan. Hij acht het risico van de ge meente Amsterdam met de transactie al gering, en meent daarom dat, wanneer het toch mis zou lopen, het risico voor het rijk beperkt zou blijven tot een kleine vier miljoen gulden, een bedrag dat hij eerder al in zijn hoofd had. De twee dokken zullen na de ver koop aan de gemeente Amster dam, door de ADM worden te- ruggehuurd. De ADM is ook ver antwoordelijk voor onderhoud en verzekeringen. De werf be houdt ook het recht om de dok ken te zijner tijd tegen de dan geldende boekwaarde terug te kopen. De reddingsoperatie van de ADM, de gemeente Amster dam diep in de buidel heeft ge tast, maar waar ook een zeer be langrijk loonoffer van de werk nemers in zit, is nu nog slechts afhankelijk van de goedkeuring door de Europese Commissie in Brussel. Minister Van Aardenne heeft toegezegd dat hij zijn uiter ste best zal doen om die goed keuring los te krijgen. In Europe se kringen is bevestigd dat de hulpmaatregelen voor de Am sterdamse Scheepvaart Maat schappij ADM in Brussel nog wel problemen zullen geven. (zie ook pagina 7) DEN HAAG (GPD) - Bij het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid waren tot eind vorige week 321 verzoeken van cao-partijen ontvan gen om de prijscompensatie op te schorten. Het betrof hier in totaal 1.648.913 werknemers. Dat is meer dan drie kwart van alle werknemers met een cao. Vijfenvijftig verzoeken betroffen niet geregistreerde cao's, waarbij 33.457 werknemers betrokken zijn. De regering heeft opschorting van de cao-loonbepalingen wettelijk mo gelijk gemaakt om de onderhandelingspartijen zonder te grote tijds druk alsnog overleg te kunnen laten plegen over de uitbetaling dan wel een ander gebruik. Met name gaat het hier om omzetting van de bij cao overeengekomen prijscompensatie in arbeidstijdverkorting, zoals werkgevers en werknemers zijn overeengekomen. De regering heeft daarbij aanbevolen ook maatregelen tot korting en aftopping van de vakantietoeslag te betrekken. Af en toe sneeuw Nedlloyd legt schepen versneld op Veel bewolking en van het westen uit sneeuw gevolgd door regen. Minimum temperaturen om het vriespunt, mid- dagtemperatuur ongeveer drie graden. Krachtige, aan de kust af en toe harde naar west draaiende wind. 20 Januari 1983 Zon op: 08.37 uur, zon onder: 17.05 uur. Maan op: 11.31 uur, maan onder: 23.50 ROTTERDAM (GPD) - Het Rotterdamse scheepvaartconcern Nedlloyd gaat twaalf oude schepen versneld uit de vaart nemen. Dat zal gepaard gaan met ontslagen, die vooral zullen vallen onder de 500 Spaanse, Portugese, Kaapvérdiaanse en Indonesische zeeheden. Dit is door Nedlloyd aangekondigd als een eerste, voorlopige, maatregel in verband met een op handen zijnde reorganisatie. Door de slechte wereldeconomie ziet het bedrijf zich genoodzaakt om de divisie-lijnen, waaronder de vloot, door te lichten. De kapiteins en officieren zullen weer werk vinden wanneer de nieuwe, moderne schepen van de werf komen. De zeeliedenbond FWZ is met Neddlloyd in gesprek over de mogelijkheid ontslagen bij de officieren te voorkomen door overuren uit te betalen in vrije tijd. LONDEN (GPD) - Ierland heeft sinds vannacht zijn eigen Wa- tergate-schandaal. De nieuwe regering van premier FitzGe- rald heeft de Ierse politie, de Garda, in een verklaring er van beschuldigd de vorige premier, Charles Haughey, te hebben geholpen bij het af luisteren van wat wordt ge noemd 'politieke gesprek ken'. De verklaring werd vannacht vrijgegeven na een kabinets beraad dat meer dan 16 uur duurde. Het overleg ging aan vankelijk over een onderzoek dat de afgelopen weken is ge daan naar beschuldigingen van Ierse journalisten. Vol gens deze journalisten, twee invloedrijke politieke com mentatoren, heeft Haughey vorig jaar hun telefoons laten aftappen. Het resultaat van dat onder zoek wordt nog deze week verwacht. De regerings verklaring, die aangeeft dat tijdens de regering-Haughey ook politici zijn afgeluisterd, is een nieuwe en aanzienlijk ernstiger zaak. Dat de politie Haughey daarbij heeft gehol pen, maakt het nog bedenke lijker. Volgens de verklaring heeft de politie een uiterst kleine en gevoelige cassetterecorder aan voor de toenmalige rege ring werkende functionaris sen ter beschikking gesteld. Daarmee zouden de 'politie ke gesprekken' zijn opgeno men. De opnamen zouden vervolgens met behulp van politie-apparatuur zijn uitge tikt. De regering-Haughey kwam op 4 november vorig jaar ten val na een regeerperiode van acht maanden. BRUSSEL (GPD) - Minister De Ruiter (defensie) brengt vanaf 7 februari een bezoek van twee weken aan de Ver enigde Staten om de meningsverschillen tussen Den Haag en Washington op gebied van defensie te bespre ken. Zijn Amerikaanse collega Weinberger heeft hem uit genodigd voor dit officieel nog niet bekendgemaakte bezoek. CHICAGO (AP) - In Chicago is gisteren een pakhuis in vlammen opgegaan. Brandweerlieden stonden voor een onmogelijke taak. De vorst heeft in Chicago zo zeer toegeslagen dat het bluswater bevroor. Dat leverde het beeld op van een ijspaleis. Op de agenda staan de omstreden plaatsing van kernwapens in ons land, een bezoek aan een raket- tenfabriek, en de politiek gevoe lige kwestie rond de opslag van Amerikaans legermaterieel in Nederland. Minister De Ruiter wil van Weinberger duidelijk heid krijgen of deze opslag in nieuw te bouwen magazijnen in Nederland doorgaat. Als dat niet het geval is bestaat de kans dat Nederland de miljoenen guldens voor de bouw van deze opslag plaatsen in Coevorden, Vriezen- veen, Vlagtwedde, Brunssum en Eygelshoven, grotendeels voor niets heeft uitgegeven. Tot ontsteltenis van het ministerie van defensie in Den Haag schrapte het Amerikaanse Con gres eind vorig jaar een bedrag van ongeveer 82 miljoen gulden (32 miljoen dollar) uit de defen siebegroting van minister Wein berger. Dit bedrag was bestemd voor de opslag van het legerma terieel in de zogenaamde divisie sets vijf en zes. Daarin zit de uit rusting voor 27.000 man in Ne derland en 13.000 man in België. De bedoeling van deze opslag is, het Amerikaanse leger in staat te stellen in tijden van crisis zeer snel versterkingen naar West-Eu ropa over te vliegen. Die Ameri kanen gaan als burger zo'n maga zijn binnen en komen er dan vol ledig gevechts klaar als militair weer uit. De tijdrovende aanvoer van materieel wordt zo verme den. Dit plan dateert al van 1979 en in middels zijn, ondanks verzet van de bevolking in sommige ge meenten, de bouwplaatsen voor deze magazijnen vastgesteld, de gronden aangekocht en is de daadwerkelijke bouw op enkele plaatsen al begonnen. De kosten van het project zijn omvangrijk. Nederland zelf draagt de 150 mil joen gulden voor de aankoop van grond en de inrichting daarvan. Uit een speciale NAVO-pot komt 500 miljoen gulden voor de bouw van de magazijnen zelf en voorts kost het de Amerikanen nog eens zo'n 100 miljoen om de 1500 man Nederlands personeel in de magazijnen te betalen, alsmede het onderhoud van al die spul len. Eind dit jaar moeten de op slagplaatsen klaar zijn voor de aankomst van het Amerikaanse legermaterieel. Dit laatste echter is onzeker geworden nu het Amerikaanse Congres het daar voor bestemde geld heeft ge schrapt. Defensiedeskundigen in Den Haag en Brussel verschillen overigens van mening over de betekenis van het Congresbesluit. Neder landse NAVÓ-kringen brengen het in verband met de groeiende neiging in Amerikaanse leger- kringen om minder geld voor de verdediging van Europa be schikbaar te stellen en meer voor de Amerikaanse militaire aanwe zigheid in andere delen van de wereld. Daarbij komt de Ameri kaanse klacht dat Europa zelf te weinig voor de defensie uitgeeft. Wat dat betreft zal het voor mi nister Weinberger een hele toer worden om het besluit in zijn nieuwe begroting voor 1984 te rug te draaien. Het Motor huis vondeliaanSO. leiden Tel 071-7693 13 26 PAGINA'S Ruding Noodfonds voor zwakke landen PAGINA 9 Excuses aan Jan des Bouvrie Aanvangssalaris ambtenaren lager PAGINA 7 Korl geding KBB- dienstenbonden WD laat bezwaren varen DEN HAAG (GPD) - De benoe ming van oud-minister Van der Stoel (PvdA) tot permanent ver tegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties is vrijwel rond. De WD heeft haar aanvan kelijke bezwaren tegen Van der Stoel laten varen. De minister raad moet Van der Stoel nu voor dragen bij de koningin, die naar verwachting de benoeming over enkele weken formeel zal be krachtigen. In juni gaat de huidige vertegen woordiger bij de VN, mr H. Scheltema, met pensioen. Zijn functie wordt beschouwd als een van de belangrijkste diplomatie ke posten, zeker nu Nederland voor twee jaar lid is van de Vei ligheidsraad. Een kamerlid van de WD ver klaarde vanochtend desgevraagd dat er in WD-kring inderdaad wat bezwaren tegen Van der Stoel waren geuit, maar dat deze „wat erg sterk" in de publiciteit waren gekomen. Eerder werd in politieke kringen in Den Haag al vastgesteld dat de ministerraad ook zonder de stemmen van de WD bewinds lieden het voorstel van minister Van den Broek (buitenlandse za ken) had kunnen overnemen Vandaar dat in WD kring wordt gezegd, dat verder verzet van de liberalen tegen Van der Stoel niet veel zin heeft. De librralen gaan er daarbij vanuit dat het be noemen van iemand van buiten de buitenlandse dienst - zoals het geval is bij Van der Stoel - op di plomatieke posten een uitzonde ring blijfl. PARKET per m2 vanaf 54.- Plavuizen Open haarden Hout- en Plaatmateriaal Steen Steenstrips HOOFDSTRAAT 130 - LEI DERDORP-TEL 071-895420 AMSTERDAM (ANP) - De Baam- se verpleger H., die afgelopen maandag heeft bekend de Hil- versumse platenproducent Bart van der Laar te hebben doodge schoten, wordt ook verdacht van moord op de illegale taxichauf feur Gerard Logman begin de cember vorig jaar. Volgens de politie bestond de ver denking al, voordat bekend was dat H. de platenproducent om het leven had gebracht. Na de te levisie-uitzending 'Opsporing verzocht', waarin bijzonderhe den werden gegeven over de moord op Logman, kwam bij de Amsterdamse politie een aantal telefonische tips binnen. De aan wijzingen die daarin werden ge geven wezen in de richting van H. als mogelijke dader. Later bleken die telefoontjes van H. zelf afkomstig te zijn Omdat soortgelijke telefoontjes by de politie in Hilversum waren bin nengekomen naar aanleiding van de moord op Van der Laar besloten de twee politiekorpsen het onderzoek gezamenlijk te verrichten. Dit leidde maandag tot de aanhouding van H. Al tij dens het eerste verhoor gaf H. toe dat hij in de taxi van Logman had gezeten in de nacht dat deze werd vermoord.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1