Platteland Peru onder druk guerrilla-ter re ur Reportage Maoisten willen samenleving omverwerpen Westduitsers negeren Nederlandse protesten Begroting ministerie van BZ afwachtend ontvangen Xenos-rek. WOENSDAG 19 JANUARI 1983 Varia Emma Hamilton werd op 12 mei 1765 geboren als dochter van de smid Henry Lyon, die in Neston, Cheshire woonde. Zij stierf op 16 januari 1815 in Calais, nog geen vijftig jaar oud dus. Zij schijnt bijzonder mooi te zijn geweest. Als jong meisje vertrok zij naar Londen, waar zij volgens de Al gemene Winkler Prins een licht zinnig leven leidde. De verkwis ter Ch. Greville wilde haar hu wen, maar toen hij bankroet ging zou Emma daar nog iets mee te maken hebben gehad?) zond hij haar naar zijn oom Sir William Hamilton, die gezant te Napels was. Dat was in 1786, ze was toen dus 20 of 21 jaar. Zij behaagde de bejaarde diplomaat zozeer, dat deze haar op 6 september 1791 in Londen huwde. Toen moet zij hem dus al vijf jaar hebben be haagd, lichtzinnig als zij was. Aan het hof te Napels werd Em ma de vertrouwelinge van konin gin Maria Carolina. Hier ook knoopte zij betrekkingen aan met Horatio Nelson, die ove rigens in 1787 op 29-jarige leef tijd met een weduwe uit de West was getrouwd. Blijkbaar werd Emma pas na de slag bij Aboe- kir, die Nelson als schout bij nacht van de Engelse vloot met glans had gewonnen, zijn minna res, wat eigenlijk heel sportief van haar was, weliswaar niet te genover haar bejaarde echtge noot, maar tegenover Nelson, die inmiddels immers bij stoutmoe dige acties een oog en een arm had verloren. In 1800 scheidde Nelson, en ging hij met Emma en haar echtgenoot naar Londen, waar hij met Lady Hamilton op zijn landgoed te Merton ging wonen. Zij was in middels 35 en hij 42 jaar. Op 30 januari 1801 (een heuglijke dag!) beviel Emma van een dochter die Horatia werd genoemd. Aan de naam te oordelen zou je bijna gaan denken dat zij en Horatio liever een zoon hadden gehad, desnoods eentje met maar één oogje en één armpje. Maar je hebt het niet voor het uitzoeken; wel wat minnaars maar niet wat kinderen betreft. Toen Sir Wil liam, nog steeds haar wettige echtgenoot, op 6 april 1803 over leed, betrok Lady Hamilton een landgoed dat Nelson voor haar had gekocht. Nelson werd op 21 oktober 1805 bij de Slag bij Tra falgar dodelijk getroffen door een geweerkogel, 47 jaar oud, waarna Emma weer tot een los bandig leven verviel. Haar man. Sir William, die dus ambassadeur in Napels was, ver zamelde antiek, en Emma's „atti tudes" waren veelal een imitatie van antieke beelden of figuren op antieke vazen. Het klinkt een beetje eng, maar ook Goethe was diep onder de indruk, zoals we in „Italienische Reise" van 1817 kunnen lezen: „Hij (Sir William) heeft een Grieks kostuum voor haar laten maken dal haar bijzonder goed staat. Daarin gekleed bindt zij haar haar los en brengt met een paar sjaals zoveel vaiatie aan in haar poses, gebaren en uitdrukkingen, dat de toeschouwer zijn ogen nauwelijks kan geloven. Wat dui zenden beeldende kunstenaars zouden hebben willen uitdruk ken, ziet hij door haar gereali seerd in bewegingen en verras sende transformaties - staand, knielend, zittend, achterover bui gend, ernstig, droevig, speels, ex tatisch, berouwvol, verlokkend, dreigend, angstig, de ene pose volgt zonder onderbreking op de andere. Ze weet hoe ze de plooien van haar sluier moet schikken om iedere gemoedsgesteldheid uit te kunnen drukken, en kent hon derden manieren om hem in een hoofdtooi te veranderen. De oude ridder verafgoodt haar en is en thousiast over alles wat zij doet. Hij heeft alle antiquiteiten, alle profiels van Siciliaanse munten, en zelfs de Apollo Belvedere in haar teruggevonden. Eén ding is in ieder geval zeker; als voorstel ling is het in niets te vergelijken met wat je ooit eerder in je leven zag". Goeie recèns.' Ze moet prachtig lang gitzwart haar gehad heb ben, menige kunstenaar van naam heeft haar trouwens in haar „attitudes" getekend of ge schilderd. „Zonder haar gezien te hebben kan niemand zich een denkbeeld vormen van de illusie die deze schitterende vrouw wist op te wekken", schreef Graaf d'Eschpinal. Overdreven al die mannen misschien een beetje, op het verkeerde been gezet door haar aantrekkelijkheid? Maar ook Comtesse de Boigne, die Em ma Hamilton „een slechte vrouw" vond, gaf toen hoog op van haar attitudesen be schrijft hoe Emma haar een keer op haar knieën voor een urn plaatste, met haar handen in een houdiiig van gebed tegen elkaar. Emma, die zich over haar heen boog, leek door smart overmand, terwijl beide vrouwen heur haar haddien losgebonden. Plotseling kwam Emma overeind, ging iets achteruit en greep mij met een zo plotselinge beweging bij mijn haar dat ik mij verrast en bijna bevreesd omdraaide, waardoor ik precies in de geest van mijn rol werd gebracht, want zij zwaaide met een dolk. Het hartstochtelijke applaus van de kunstenaars die toekeken klaterde op en men riep „Bravo, Medea!" Daarna trok zij mij tegen haar borst als vocht ze om mij te beschermen tegen de woede van de Hemel, wat luide kreten „Viva, la Niobe!" te weeg bracht". Kortom: een opmerkelijke vrouw! Sendero Luminoso, het „Verlichte Pad", komt in 1970 te voorschijn uit een splinterpartijtje van de Communistische Partij van Peru. Deze maoistische stroming, die zijn oorsprong vindt op het plat teland, heeft een grote weerklank op de universiteit van Ayacu- cho. Abimael Guzman, hoogleraar filosofie, die in de jaren '60 een halfjaar in China verbleef, ontpopt zich als de onbetwiste leider van deze dogmatische maoistische partij, die aangevuld wordt met de denkbeelden van de „Bende van Vier". Abimael Guzman, alias „kameraad Gonzalo", stelt in de jaren '70 een document op, waarin hij voorspelt dat de Peruaanse bureau cratische kapitalistische maatschappij rond 1980 in een crisis terechtkomt, die de geëigende voorwaarden schept vooreen tota le volksoorlog om de macht. Met ijzeren hand organiseert hij een partijkader, dat wordt opgeleid om via aanslagen en sabotage aandacht te vestigen op het bestaan en het doel van Sendero Luminoso. Guzman duldt geen enkele buitenlandse inmenging, want die zou zijn positie kunnen ondermijnen. Experts schatten dat Sendero Luminoso over een harde kern be schikt van ongeveer 200 tot 300 man. Men vermoedt dat er, naast een groot aantal sympathisanten, maximaal 3000 actieve leden zijn. De partijstructuur is verticaal en bestaat uit een congres (het hoogste orgaan), een centraal comité, een politburo, regiona le, lokale en speciale comités, die opgebouwd zijn uit cellen van vijf man. De maoistische guerrillabeweging, die in staat is gebleken om in één nacht de elektriciteit van half Peru door het opblazen van hoogspanningsmasten uit te schakelen, financiert zich door mid del van bankovervallen, afpersing, contributies en gelden, die afkomstig zijn van de cocaïnemaffia. LIMA-AYACUCHO-HUANTA - „Zo sterven verklik kers", vermeldt het vastgemaakte briefje op het be bloede lijk van een indiaanse boer uit Ayacucho. Na het bekend worden van deze moord - een „openbare terechtstel ling" - slaken veel Ayacuchanen een tweeslachtige zucht. Aan de ene kant een zucht met daarin de verborgen blijdschap over de dood van een verrader, aan de andere kant een zucht vol bezorgd heid over de verwachte toename van de politiecontroles. De bewo ners van Ayacucho, de hoofdstad van het gelijknamige Peruaanse departement, hebben er genoeg van om steeds door de autoriteiten versleten te worden voor leden van Sendero Luminoso. „Die club ziet Peru als een afhan kelijk, semi-koloniaal en semi- feodaal land met een regering, die de continuiteit vertegen woordigt van het fascisme en die zich alleen staande kan houden door de ontwikkeling van een bureaucratisch kapita lisme", zegt een benige jonge man veelbetekenend aan een tafeltje van een miezerig res taurantje in Ayacucho. Uit zijn ingehouden enthousiasme blijkt zijn sympathie voor de guerrillabeweging Sendero Luminoso. „Meedoen met het huidige afge stompte democratische model van president Belaunde Terry betekent het op een akkoordje gooien met de uitbuiters", sist hij met een blik vol donkere in diaanse haat. Daarna neemt hij zwijgend en volkomen be heerst nog een hap van zijn dampende „mondongo", een typisch lokaal gerecht van mais en ingewanden. „De ge wapende strijd is de enige ma nier om uit onze ellende te ko men", fluistert hij vastberaden, voordat hij zijn maaltijd weg spoelt met een slok bier. Ellende is er genoeg in het ge bied waar Sendero Luminoso wortel heeft geschoten. Van de 550.000 inwoners van het de partement Ayacucho - een streek iets groter dan Neder land - heeft meer dan 90 pro cent thuis geen water of elek triciteit. Het gemiddelde voed selpakket in dit bijna 3 km hoog gelegen bergland be draagt 420 calorieën per dag, terwijl de Wereldgezondheids dienst voorschrijft dat men al leen maar langdurig gezond kan blijven met een dagelijkse portie van minimaal 850 calo rieën. Er is één dokter op 18.000 inwo ners; medicijnen zijn er niet. Als gevolg van de slechte so ciale infrastructuur bedraagt de kindersterfte 20 procent en worden de mensen in Ayacu cho gemiddeld maar 45 jaar. Zij sterven 13 jaar eerder dan de andere Peruaanse onderda nen. Van de overwegend que- chasprekende bevolking is 69 procent analfabeet, maar dat is niet zo verwonderlijk, want maar 37 procent is in staat om verzamelplaats van rijke playboys; het plattelan op een of andere manier onder wijs te genieten. „Sendero Luminoso is wreed en onredelijk", zegt een schuwe caféhouder in Ayacucho na enig aandringen. Blijkbaar kan hij zich deze opmerking per mitteren, want aan een tafeltje zitten zes „Sinchis", leden van de anti-terreurbrigade van de Guardia Civil, achter grote flessen bier te brallen. De mi trailleurs liggen achteloos op tafel. Plotseling verzoekt hij mij dringend om niets meer te vragen totdat de zes gewapen de opgeschoten jongens met hun T-shirtjes van de „48e compagnie Sinchi" vertrokken zijn. „De terroristen hebben het ge munt op autoriteiten en hande laren, zoals winkeliers, die de voedseldistributie in handen hebben", vertelt hij mistroos tig, terwijl hij behoedzaam om zich heen kijkt of iemand mee luistert. „Net zoals de groente man, een paar straten verder", vervolgt hij haastig. „De man was niet slecht. De buurt kocht bij hem op krediet, want vrij wel niemand had geld meer. De man berekende echter wel een fikse rente. Dit werd hem noodlottig. Op een nacht haal den leden van Sendero Lumi noso de groenteman uit zijn huis. Voor de ogen van zijn vrouw en kinderen werd hij in het openbaar terechtgesteld, omdat men hem een uitbuiter vond". De economische bedrijvigheid in Ayacucho is sinds een half jaar kapot. Het stadje met zijn 50.000 inwoners wordt over stroomd door „cobradores". beroepsgeldinners uit Lima, die de bewoners onder druk zetten om hun schulden af te lossen. Aardappelen, groenten en vlees zijn schaars op de rommelige markt, want Sende ro Luminoso overvalt regelma tig de voedseltransporten naar de stad. Soms wordt de buit op een „Robin-Hoodachtige" wij ze verdeeld onder de platte landsbevolking, die op bevel van de guerrillastrijders alleen maar het strikt noodzakelijke mag verbouwen om van te kunnen leven. Soms wordt de buit afgevoerd naar een van de „bevrijde gebieden", zoals het dorp San José de Secce, waar de maoisten volledig de dienst uitmaken. Langzaam kruipt de „colectivo", een open vrachtwagentje, dat dienst doet als een gemeen schappelijke taxi zonder stoe len voor de passagiers, over de kronkelende zanderige berg weg naar Huanta, het laatste dorp voor San José de Secce. Mijn medereizigers - een aantal indiaanse burgers en twee jon ge militairen uit deze streek - staan zwijgend te kijken naar het voorbijtrekkende ruwe landschap van het Andesge- bergte. De colectivo rijdt langs een groot landbouwproject, dat er schandalig verwaarloosd uitziet. Als wij door een ravijn heenrijden en hoog boven ons aan een strak gespannen kabel tussen twee bergtoppen een verbleekte plastic rode vlag met hamer en sikkel ontwaren, verstijft het hele gezelschap. Alleen de twee soldaten fluis teren zenuwachtig. Op weg naar Huanta zien wij nog een paar keer een rode vlag; het te ken dat wü in het gebied zijn dat door Sendero Luminoso wordt gecontroleerd. Sendero Luminoso is een felle tegenstander van grootschalig heid en is wars van alle buiten landse invloeden. De guerrilla strijders zien de door het bui tenland financieel gesteunde ontwikkelingsprojecten als een verlengstuk van het inter nationale imperialisme, dat Pe ru semi-koloniaal moet hou den. Boeren, die op deze pro jecten werkzaam zijn, worden voor de keuze gesteld: „Of meedoen, óf sterven als een verrader". Het is moeilijk te achterhalen of dit ook het geval is geweest bij pastor Anaya uit het dorp Jica- marca. Hij was voorzitter van het landbouwproject INPAL, dat hoofdzakelijk gefinancierd wordt door de Nederlandse or ganisatie HIVOS, een activi teit, vallend onder het Huma nistisch Verbond. Pastor Anaya werd in februari van het vorig jaar op verdenking van het lidmaatschap van Sendero Luminoso gearresteerd. De po litie vond by hem thuis vier pi stolen en munitie, afkomstig van een overval op een politie bureau. In het café van Huanta, waar ik de volgende ochtend een bus naar San José de Secce kan krijgen, doet een man van mid delbare leeftijd alle moeite om mij van mijn voornemen af te brengen. „Kerel, jij met je „gringo-gezicht", loopt regel recht de dood in als je naar San José de Secce wil!" De weg houdt twee uur lopen van het dorp op. Tijdens het eerste uur gaans loopje in de vuurlijn van de Sinchis. Ze schieten je on middellijk neer. want zy den ken dat je een Rus bent! Als je ongedeerd de politie zou pas seren word je door Sendero Luminoso gevangen genomen en door een volkstribunaal te rechtgesteld. De guerrilla ziet je aan voor een van de buiten landse neo-kolonialisten, die met een smoes poolshoogte komt nemen!", briest hij. President Belaunde Terry heeft dikwijls geïnsinueerd dat Sen dero Luminoso gesteund wordt vanuit het buitenland. Toen het grootwarenhuis „Ho- gar" te Lima - eigendom van joodse zakenman Alberto Levy - door de guerrillabeweging be gin december in brand werd gestoken, zinspeelde de presi dent erop dat men de daders in de kringen van de PLO moest zoeken. Experts op het gebied van de ter reurbestrijding in de Peruaan se hoofdstad houden vol dat Sendero Luminoso een puur nationale beweging is, die al leen maar wapens buit maakt door middel van overvallen op politiebureaus en gevangenis sen Voor deze deskundigen is die ene keer dat men een Rus sische Kalasjnikov-mitrailleur by een guerrillastrijder heeft aangetroffen geen bewijs dat er banden bestaan met het bui tenland. De vondst van lectuur over de Rote Armee Fraktion zien deze experts als een nor male uitwisseling van gege vens. „Men is benieuwd hoe ie mand anders het doet. Daarom leest men eikaars blaadjes als vakliteratuur", aldus een Pe ruaanse politieofficier uit Li- De om mij bezorgde man in het café van Huanta blykt de dorpsonderwijzer te zyn. Ik neem zijn uitnodiging om by hem thuis te eten aan. Al gauw blykt zijn werkelijke bedoe ling. Hy geeft my het boek „Addergebroed", gedrukt m 1928, ter inzage. Het gaat over roof, moord, aanranding, het laten werken van lepraly- ders. kortom de uitbuiting van het volk van Ayacucho door de heersende klasse van Spaanse afkomst, gesteund door de kerk, aan het begin van deze eeuw Feodale struc turen. die door het lage tempo in het Andesgebergte tot nu toe doorwerken. De conclusie laat zich gemakkelyk raden: „Sendero Luminoso is het mo derne antwoord op de bestaan de misstanden". JEflO v- r keerd antwoord", verbetert hij als een schoolmeester. Het antwoord dat Sendero Lumi noso op de huidige Peruaanse maatschappij denkt te hebben wordt voor buitenstaanders behoorlijk vertroebeld door andere stromingen, die eropuit zijn de macht in handen te kry- gen. Extreem linkse militairen, aanhangers van generaal Juan Velasco Alvarado, die de huidi ge president in 1968 wegens zijn onvermogen tegen de toenmalige terreur van de Links Revolutionaire Bewe ging MIR door middel van een staatsgreep afzette, sympathi seren met Sendero Luminoso. want zij hebben er belang by dat de centrumregenng van Belaunde Terry ten val komt Ook de extreem-rechtse volge lingen van generaal Francisco Morales Bermudez, die op zyn beurt de links-revolutionaire generaal Juan Velasco Alvara do in 1975 als president ver stootte, heeft belang bij het verdwijnen van deze burgerre gering. Dicht bij de extreem rechtse militairen staat de co calnemaffia, die genoeg heeft van de drugsbestrijding van het kabinet-Belaunde en daar om Sendero Luminoso in som mige gebieden betaalt voor het politievry houden van bepaal de sluipwegen naar Boh via „Veel Peruaanse boeren laten zich meeslepen door Sendero Luminoso", zegt de dorpson derwijzer. „maar ik ben ervan overtuigd dat ze nauwelyks be seffen wat deze maoïstische marxistisch-lenimstische par ty voorstelt. Hun sympathie voor het „Verlichte Pad" wordt versterkt door de absur de manier waarmee de politie optreedt. De begrafenis van Edith Lagos, een studente die door een doodseskader van de politie in augustus werd ver moord, bracht in Ayacucho meer dan 15.000 mensen op de been. De 17-jarige Yori Saenz, een vriendin van Edith Lagos, werd een maand later door een doodseskader op een afschu- welyke manier gedood, omdat zy tydens de begrafenis open lijk opgeroepen had tot de ge wapende strijd" De dorpsonderwijzer bevestigt de visie op Sendero Luminoso van de experts op het gebied van de terreurbestryding en van sommige politici in Lima Achter de maoïstische guerril labeweging schuilt de ideolo gie van Pol Pot uit Kampu chea. die het oude Cambodja met behulp van zyn Rode Khmers vanaf het platteland in een puinhoop veranderde en massale slachtingen aanrichtte onder diegenen die hem niet wilden volgen. Een Europese waarnemer in Lima zei op een treffende manier „Het spook van Pol Pot dwaalt door het Peruaanse Andesgebergte" Bezwaarschriften tegen kerncentrales LINGEN (ANP) - De Westduitse deelstaat Nedersaksen vindt dat Nederlandse bezwaarschriften geen rol mogen spelen bij de be sluitvorming omtrent de bouw van kerncentrales in het grensge bied. Dit bleek gisteren in Lin- gen tijdens een hoorzitting over de uitbreiding van de in deze Westduitse gemeente gevestigde fabriek voor splijtstofelementen. Mr. W. Gerritsen, medewerker van de provincie Overijssel, die ook de provincie Drenthe en het ge west Twente vertegenwoordig de, en een lid van het comité "burgerinspraak over de grens" mochten wel hun bezwaar mon deling toelichten, maar kregen tevens te horen dat hun protest niet officieel in behandeling zou worden genomen. Gerritsen verklaarde dat het op grond van het volkerenrecht juist voor de hand ligt dat bewo ners uit de Nederlandse grens streek in staat worden gesteld bezwaren te uiten als er op het terrein van de ruimtelijke orde ning of het milieu plannen zijn aan de Duitse kant die ook op hun leven invloed kunnen heb ben. Hij legde er de nadruk op dat deze mogelijkheid voor Duit sers in Nederland wel bestaat. Van Nederlandse kant werden in totaal 230 en van Duitse zijde 530 bezwaarschriften ingediend te gen de uitbreiding van de nu cleaire fabriek in Lingen. De splytstofelementenfabriek in Lingen wil de jaarlijkse produk- tie van 180 naar 400 ton opvoeren en in de wat verdere toekomst naar 800 ton. De splijtstofele menten zijn bestemd voor kern centrales. DEN HAAG (GPD) - De be handeling van de begroting van buitenlandse zaken in de Tweede Kamer is gisteren be gonnen met een aantal af wachtende redevoeringen van de verschillende partijen. Bezorgdheid over de gespan nen internationale situatie en een voorzichtig optimisme over de mogelijkheden om met de Sowjet-Unie tot een akkoord te komen over de Euro-strategische wapens be heersten de betogen. Alleen de status van de Pale stijnse bevrijdingsorganisa tie PLO, de boycot van Zuid- Afrika en de Urenco-levering aan Taiwan kunnen de ko mende dagen nog tot fikse meningsverschillen in de Ka mer leiden. De drie grote partijen, PvdA, CDA en WD. onderscheid den zich voornamelijk in het leggen van andere accenten waar het de internationale si tuatie betreft. Over plaatsing van de nieuwe Amerikaanse raketten in Ne derland werd vooralsnog niet gesproken. In principe moet gewacht worden op de De fensienota, die minister De Ruiter in de tweede helft van het jaar denkt te publiceren. Wel zal de komende dagen cen traal komen te staan de situa tie in het Midden-Oosten en dan met name de positie van de PLO in de onderhandelin gen. Geen van de grote partyen had een goed woord over voor het apartheidsregime in Zuid- Afnka. Alleen ook hier geldt dat het parlement wacht op een interdepartementale stu die over de mogelijkheden en gevolgen van een eenzydigc boycot.De meeste partijen hebben zich dinsdag niet uit gesproken over de eventuele levering van verrijkt uranium aan Taiwan. Alleen Ter Beek hield de Kamer voor dat in de afgelopen acht jaar een aantal uitspraken door de Kamer is gedaan, die een eventuele le vering volstrekt tegenspre- ken. Solide blankhoutcn rekken, eenvoudig tc monteren. I-el op dc kwaliteit: 19 mm Ic kwaliteit naaldhout en maar liefst 38 cm diep, zelfs geschikt voor uw stereo apparatuur Leiden, Breestraet 142-144. tel. 133511.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17