Ribli en Hulak remiseren Zes semi-profs bedanken voor selectieduel "Een zéér belangrijke uitspraak" Tegenslag voor coach Gcr Blok Herdenking vliegramp Weinig veranderingen in top klassement Hoogoventoernooi Ontvoerders 'Quini' tien jaar in hechtenis Profwielrenners staan betere rechtspositie voor WOENSDAG 19 JANUARI 1983 Organisatie Spelen wil splitsing voetbalwedstrijd LOS ANGELES (AFP) - Het laatst gedane voorstel van het organisatiecomité van de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles betreffende de laatste fase van het olym pisch voetbaltoernooi, voor ziet in het afwerken van dat toernooi in het oosten en het westen van de Verenigde Sta ten. De twee velden in het oosten zijn die van de univer siteit van Harvard bij Boston (Massachusetts) en in Was hington D.C. De andere twee velden, in het westen, liggen op de universiteit van Stan ford (bij San Francisco) en van Pasadena, waar in het fa meuze "Rose Bowl'-stadion gespeeld kan worden. "Het is een tussen-oplossing, die ons slechts gedeeltelijk bevalt", verklaarde Artemo Franchi, de vice-voorzitter van de internationale voetbal federatie (FIFA). "In eerste instantie waren vier comple xen in het westen voorge steld. Drie daarvan waren be paald ongeschikt voor het toernooi. Daarop kwam het comité met vier terreinen in het oosten, voor alle wedstrij den tot de kwartfinales. De halve finales en de eindstrijd zouden dan in het Rose Bowl-stadion gespeeld wor den. We hebben beide voor stellen gemixed en kwamen tot deze tussen-oplossing". Alle duels tot de kwartfinales zouden dan respectievelijk in het oosten en het westen wor den afgewerkt. Twee kwartfi- ZEIST (GPD) - Het wordt Ger Blok niet makkelijk gemaakt om tot een definitieve selec tie van het Nederlands olympisch elftal te komen. Als voorbereiding op de naderende kwalificatiewedstrijden voor de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles richtte de bondscoach zijn aandacht maandenlang op een team dat voornamelijk uit amateurs was samengesteld. Met die selectie werkte Hij verschillende oefenwedstrijden af en verbleef zelfs twaalf dagen in Portugal voor een intensief trainingskamp. Vierentwintig semi-profs speelden gisteren in Zeist een selectiewedstrijd voor Martin Haar flinks) belaagt doelman Otto Versfeld. Rechts verkeert Willy Carbo i Vrijwel op hetzelfde tijdstip als dat Blok met zijn amateurs in het zuiden verbleef, werd bekend nale-wedstrijden zouden daarna in Palo Alto plaats hebben en de andere twee in het Rose Bowl-stadion, dat daarna ook de plaats zou zijn voor de beslissende wedstrij den voor de eindstrijd en de finale zelf, alsook de ontmoe ting om de derde plaats. "Deze opzet, eigenlijk twee ver schillende toernooien, brengt organisatorische problemen met zich mee, vooral voor het transport en in het tijdsche ma", zei Franchi. "De FIFA zal echter alleen zijn goed keuring aan het plan hechten als vooral de moeilijkheden rond de capaciteit van de di verse stations en hun moge lijkheden voor de televisie uitzendingen zijn opgelost". BELGRADO (SID) - Als herden king van het vliegtuigongeluk, waarbij vijfentwintig jaar gele den bijna de gehele selectie van Manchester United om het leven kwam na een Europacupwed strijd tegen Rode Ster Belgrado, zullen de twee clubs in februari of maart een wedstrijd tegen el kaar spelen. Het ongeluk had plaats op 5 fe bruari 1958 in de buurt van Mün- chen. Acht spelers vonden de dood. Tot de overlevenden be hoorden onder anderen manager Matt Busby en Bobby Charlton. dat de olympische voorronden volgens FIFA-regels gespeeld konden worden. Dit deed Blok weliswaar in de gelukkige om standigheid belanden dat er voortaan semi-profs voor zijn team uit konden komen, maar betekende bovendien dat zijn in spanningen om de amateurs op komende tegenstanders als Liechtenstein, Roemenië, Joego slavië en Italië voor te bereiden volkomen nutteloos waren ge weest. De bondscoach kon weer helemaal opnieuw beginnen. Jongstleden zondag maakte hü voor zijn nieuwe selectie de na men van 29 semi-profs bekend in de hoop dat uit deze groep dan eindelijk „dertien tot zestien spe lers" geselecteerd konden wor den, waar doelgericht mee ge werkt kon worden. De lijn in het olympisch project leek terugge keerd, maar niets bleek minder waar. De gebrouillerde verhou ding tussen Blok en Kees Rijvers (gisteren wel aanwezig op het sportcentrum, maar geen toe- WIJK AAN ZEE (ANP) Op de vierde speeldag van het 45ste Hoogovens schaaktoernooi in Wijk aan Zee is er in de top van het klassement hoege naamd niets veranderd. De drie koplopers Andersson, Ribli en Hulak speelden remise en bleven met een totaal van drie punten een half puntje voor op de meest nabije achtervolgers. Hans Ree viel weg uit de schaduw van de top-drie voor een neder laag met zwart tegen de steeds beter draaiende Kortsjnoi. De plaats van Ree naast Olafsson, die remise speelde tegen Brow ne, werd overgenomen door Sei- rawan. De Amerikaanse oud-we reldkampioen bij de junioren versloeg op spectaculaire wijze de Poolse invaller Kuligowski, BARCELONA (GPD) - De drie daders, die begin 1981 de spits van de FC Barcelona, Enrique Castro, beter be kend onder zijn voetbal- naam Quini, ontvoerden, zijn gisteren door een recht bank in Barcelona veroor deeld tot een gevangenis straf van 10 jaar en een dag. De drie ontvoerders, die Quini 25 dagen vasthielden in een souterrain van een werkplaats in Zaragoza, kregen bovendien als bijko mende straf opgelegd de be taling aan Quini van 5 mil joen pesetas (ruim een ton) als smartegeld. Of de veel vuldige topscorer ooit iets van dat smartegeld zal zien is echter dubieus. Het drietal, dat destijds uit fi nanciële nood besloot om Quini te ontvoeren, is straat arm. Bovendien hebben de advocaten van bet drietal de rechtbank verzocht een uit spraak te doen waarin de ontvoerders insolvent wor den verklaard. De populaire Barcelona-speler gaf tijdens bet geruchtmakende proces opnieuw blijk van zijn veel geprezen gevoel van mense lijkheid door zijn ontvoer ders vergiffenis te schenken voor bun daad. Deze geste werd echter door bet Barce- lona-bestuur niet in dank af genomen. Via de Catalaanse pers leverden enkele Barca- bestuurders felle kritiek op Quini, die ze „lafheid" ver weten en een gebrek aan be grip voor de belangen van Barcelona, dat een bedrag eiste van ruim zes ton van de ontvoerders als schadever goeding omdat door de noodgedwongen afwezig heid van de Spaanse topsco rer Barcelona opnieuw naast de Spaanse landstitel greep. momenteel met de Engelsman Speelman duidelijk de zwakste van het gezelschap. Speelman ondervond dat Hort ondanks een welhaast desastreus begin met slechts één remise in drie partij en nog wel degelijk ouderwets kan vlammen. Scheeren bleef ongeslagen. De Brabantse leraar natuurkunde deelde voor de vierde achtereenvolgende maal het punt, dit keer met Van der Wiel, die daardoor een half punt achterbleef bij zijn landgenoot. Yasser Seirawan viel driejaar gele den al op door het Hoogovens- toernooi met Browne, vóór on der meer Kortsjnoi, op zijn naam te brengen. De 21-jarige Ameri kaan van Syrische afkomst draaide vorig jaar sterk met een derde plaats in Londen en een vijfde prijs in Mar del Plata. In Wijk aan Zee was Seirawan in de eerste drie ronden nog nauwe lijks opgevallen met drie remise- partijen. Gisteren oogstte hy echter ieders bewondering met een aanvalspartij waar de von ken vanaf vlogen. De donkere grootmeester koos Adam Kuli gowski als zijn slachtoffer uit. Een viertal jaren geleden leek de Pool, die model zou kunnen staan voor robot, nog een grootse toekomst tegemoet te gaan. Te genwoordig is Kuligowski er al leen maar op uit op een zo ge makkelijk mogelijke manier zo veel mogelijk te verdienen. Zo is hij trainer van de schakers van de Verenigde Arabische Emira ten en draait hij er zijn hand niet voor om voor de op forse injec ties van miljonair Pagel drijven de Koningsclub Bergen in de Noordhollandse onderbond uit te komen. Dat deze escapades de slagvaardigheid ongunstig beïn vloeden lijkt aannemelijk. Nu stond hij Seirawan na een Engel se opening toe twee paarden te offeren voor een schitterende mataanval, elegant ondersteund door een paar dubbelpionnen. Complicaties Hans Ree hield geruime tijd goed stand tegen Kortsjnoi. De steeds vaker sigaren rokende Zwister van Russische komaf taxeerde de posities in het middenspel echter uiterst scherp en schiep zodanige complicaties dat Ree het op e4 geposteerde paard kwijtraakte. Reden genoeg voor de Amsterdammer om na 25 zet ten op te geven. Medekoplopers Ribli en Hulak maakten er zeker geen groot meesterremise van. Na een da me-gambiet kwam er al snel een eindspel op het bord, dat Ribli aanvankelijk de beste kansen leek te bieden. Met gelijke lopers en zes pionnen ieder was er ech ter voor de bedeesde Hongaar weinig eer meer te behalen, waarop hij op de 41ste zet remise aanbood. Bij Van der Wiel en Scheeren werd het evenwicht in een Caro Kann eigenlijk nimmer verbroken. De Leidenaar speelt de riskante doorschuifvariant (vorig jaar on der meer in de geruchtmakende partij tegen Timman toegepast) niet meer en ging over tot het klassieke spel. In het verre eind spel won Van der Wiel wel een pion, maar met toren en twee pionnen tegen toren en één pion kon hij niet meer winnen. Uitslagen: Nunn (Gbr)-Andersson (Zwe) l/i-x/i\ Van der Wiel (Ned)-Scheeren (Ned) Wj-'/i; Olafsson (IJsl)-Browne (Vst) Vi-Vi', Sei rawan (Vst (-Kuligowski (Pol) Kortsjnoi (Zwi)-Ree (Ned) 1-0; Hort (Tsj (-Speelman (Gbr) 1-0; Ribli (Hon)- Hulak (Joe) V*-V4. De stand na vier ronden: 1. Andersson. Hulak, Ribli 3; 4. Olafs son. Seirawan 2'A; 6. Ree, Nunn, Brow ne, Scheeren, Kortsjnoi 2; 11. Hort, Van der Wiel \W, 13. Speelman, Kuligowski VI ROTTERDAM (GPD) - Tijdens de vergadering van de Vereniging van Beroepswielrenners (WBW) gisteren in Rotterdam is een belangrijke stap gezet op de weg naar een betere rechtsposi tieregeling voor profrenners. De coureurs spraken zich unaniem uit voor het laten uitbetalen van start- en prijzengelden van crite riums via het zogenaamde servi cebureau van de KNWU, waarbij dan meteen sociale lasten moe ten worden ingehouden. Hoewel het daar waarschijnlijk in 1983 nog niet van zal komen, was de ROTTERDAM - Jan Raas en Gerd Frank hebben gisteravond na de koppelkoers over 75 minuten de leiding overgenomen in de Zesdaag se van Rotterdam. Er rijden nog twee koppels in dezelfde ronde: de verdrongen leiders Clark/AUan en Pijnen/Braun. De koppelkoers ein digde in een zege voor Leo van Vliet met zijn Australische partner Gary Wiggins. De stand: 1. Raas/Frank(Ned/Wdl) 368 punten; 2. Clark/Allan (Aas) 221; 3. Pijnen/Braun (Ned/Wdl) 277; op 1 ronde: 4. Knetemann/Fritx (Ned/Wdl) 182; op 2 ronden: 5. Ser- cu/Schütz (Bel/Wdl); op 4 ronden: 6. Debosscber/Schumacher (Bel/Wdl) 268. stelden de broodfietsers zich zo positief op ten opzichte van dat nieuwe servicebureau, dat daar door een wankele onderhande lingsbasis had in de gesprekken met de algemene bedrijfsvereni ging. „Een zeer belangrijke uitspraak", vond Karei Jansen, die namens de Vereniging van Contractspe lers (WCS) als adviseur zitting heeft in het bestuur van de WBW. Hij trok de ongeveer 40 (van de 52 georganiseerde) prof renners over de streep. schouwer bij de wedstrijd van de olympische selectie) nog buiten beschouwing gelaten, lieten maar liefst zes semi-profs Blok weten niet naar Zeist te kunnen afreizen. Wanhoop Richard van der Meer van AZ'67 (geblesseerd), Wim Woudsma van Go Ahead Eagles (griep), Frans Adelaar van FC Utrecht (griep), Louis van Gaal (gebles seerd). Frank van Leen (gebles seerd) en Al win Leysner (geen interesse) moeten Blok met hun afzeggingen de wanhoop nabij hebben gebracht Temeer daar Blok zelf al eerder zelf in de fout was gegaan door doelman Joop Hiele van Feyenoord in zy n voor lopige selectie op te nemen. De Rotterdammer had al eens WK- kwalificatiewedstryd met het A- elftal gespeeld en kan derhalve conform de FIFA-reglementen niet deelnemen aan wedstrijden van het olympisch elftal. Nico Hanssen (Fortuna S) mocht nu de plaats van Hiele innemen. Aangezien het er door de vele af zeggingen naar uitzag dat er niet eens voldoende spelers overble ven voor het spelen van een wed strijd. nam Blok gisterochtend, na de laatste afmelding om 10.15 uur 's ochtend ontvangen te heb ben (Van Gaal), nog contact op met Han Berger of hij A-interna- tional Jan Wouters op kon roe pen. Berger stemde daarmee in, zodat alsnog 24 spelers zich meldden op het sportcentrum in Zeist Aangezien er zich onder de vele af zeggers nogal wat serieuze kan didaten voor het olympisch team bevinden, heeft Blok besloten die spelers niet bij voorbaat uit te sluiten van een mogelijke selec tie. Blok: „Het woord 'nooit' komt niet in mijn vocabulaire voor. Niets is definitief, zelfs met wanneer eenmaal de wedstrijden tegen Liechtenstein zijn afge werkt". Veel valt er niet te concluderen uit het partytje, dat uiteindelijk met 2-1 werd gewonnen door de ploeg van libero Wim Koever mans. Na een ruststand van 0-0 doelpuntten Johan van der Hooft (Helmond Sport) en Willy Carbo (FC Utrecht) voor de in ge le tenues gestoken equipe, ter wijl Andrë Hoekstra (Feyenoord) iets voor het 'rode' team terug kon doen. De strakke wind. het hobbelige veld en de geforceerde pogingen om zich via individuele acties by Blok in de kijker te wil len spelen weerhielden de gese lecteerden ervan tot acceptabel veldspel te komen. Blok verwacht komend weekeinde de namen van „ongeveer zes tien" spelers bekend te maken, die volgende week dinsdag de stryd aan zullen binden met het 'oude amateurelflal' in Deventer. De verwachting is dat Blok uit de oude selectie ook nog enkele spelers zal selecteren. De voor naamste kandidaten daarvoor zijn Pim van Dord, Jaan de Graaf en doelman Stanley Menzo. Opstellingen: Form annoy (Hans sen); Molenaar, Andriessen. Koe vermans en Van Tiggelen; Strij- bosch. Wouters en De Schepper; Lengkeek, Carbo en Van der Hooft. Versfeld; Leenheer, Troost, Haar en Tiktak; Patünama, Hoekstra en Balm; Van der Lem, Blanker (Waslander) en Jans.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13