Fides rijp voor hoofdklasse Leiden Donar laat zwak kansloos Leiderdorp weet nog geen raad met vrijheid Ondanks zege op MSV Groningse ploeg zwaar teruggevallen Onnodige nederlaag MSV-dames Robin Sommeling beslist topper bij Rugby team Frankrijk naar zege Trotters in slotfase naar verlies Dames van Hellas in kwartfinale MAANDAG 17 JANUARI 1983 LEIDEN - Ben van Cleef, in zijn actieve periode speler van Bona Stars, houdt er als coach in vergelijking met colle ga's een nogal afwijkende opvatting op na als het gaat om de manier waarop het spel gespeeld dient te worden. On der het motto 'weg met de systemen' propageert hij het zogenaamde free-lance basketbal waarbij zijn spelers zelf maar de weg moeten zoeken naar de ring. Bij hem geen vooropgezette spelletjes, geen afspraken, geen handen binders. Zie maar en doe maar, dat is de filosofie waarbij een center heus mag dribbelen en een guard gewoon de rebound mag pakken. Bij BV Leiderdorp, waar Van Cleef via Parker en Trotters terecht kwam, is zijn methode nog geen doorslaand succes al won de rond de gebroeders Paulides (3) geformeerde ploeg recentelijk twee wedstrijden op rij. Zaterdag versloeg Leiderdorp streekge noot MSV met 63-58 in een aardi ge en vooral spannende partij. Aan het licht kwam wel dat bij Leiderdorp nog niet iedereen raad weet met zijn vrijheid. Leiderdorp bleef het Noordwijkse team van Henk Krouwel slechts de baas door een handvol sterke acties van de van de bank ko mende Eric Marijt die twee inter cepties pleegde en driemaal op rij raakschoot. Hij gooide bij 41- 42 daarmee de tot dan toe volle dig gelijkopgaande wedstrijd open waarna Rein Paulides met een viertal voltreffers de deur voor MSV vervolgens definitief dichtsmeet. Beste Noordwijker, de agressief spelende Wim de Haas, kon dat gat niet meer over bruggen. Leiderdorp won de partij in feite op basis van sterk verdedigen met Ton Paulides en Boris Monkhorst (die ex-Delft speler Goossen knap aan banden legde) als voortrekkers. Aanvallend evenwel viel er nauwelijks enige lijn in het spel te bespeuren, rommelde Leiderdorp meesten tijds maar wat aan. Van Cleef was dat niet ontgaan. "Maar", zo GRONINGEN - Na vorige week Den Bosch in eigen huis te hebben bedwongen, haalde Elmex Leiden zaterdagavond nog een ploeg uit de top vier onderuit. Donar bleek, in vergelijking met eerdere wedstrijden, ditmaal een veel zwakker tegenstander dan ver wacht en verloor kansloos met 58-72. Met een schotpercentage van nog geen veertig hoef je je natuurlijk ook nauwelijks illusies te maken. sprak hij na afloop: "Maatgevend was deze wedstrijd niet, ik heb ze wel eens beter zien spelen." Van Cleef gaf daarop toe dat zijn bedoelingen nog niet altijd juist geinterpreteerd worden. "Kijk, ik ben hier natuurlijk nog maar pas. Het is inderdaad zo dat som mige jongens moeten aan de vrijheid die ze krijgen. Ze moeten zelf denken, zelf een oplossing vinden en zelf het initiatief nemen. Dat valt niet mee. Toch zie ik wel vooruit gang. We gaan er ook mee door. Dit is toch veel leuker, dit geeft toch veel meer spelplezier dan al die systemen. En daar gaat het m °m AD VAN KAAM Niet zo opzienbarend trouwens die Groningse terugval. De ploeg van Sheridan startte, na alle sponsorperikelen, tamelijk voortvarend. Naarmate het sei zoen vorderde ging het evenwel steeds moeizamer en moest Do nar al een aantal punten prijsge ven op het trio Leiden, Den Bosch en de nieuwkomer in de kopgroep, Haaksbergen. Het probleem bij Donar is de bank, daar zit gewoon te weinig klasse. Sheridan kan, als iemand minder draait, nauwelijks een adequate vervanger inzetten en gegeven het feit dat Buff Kirkland nu toch echt aan zijn pensioen toe is, beschikt hij eigenlijk niet eens over een volwaardige basis. Te gen Leiden kon Donar nog één helft die zwakte verbloemen, al thans redelijk bijblijven. Maar na rust zakten de noordelingen heel ver terug. De 28-32 ruststand zegt trouwens al wat over het matige peil waar op deze ontmoeting zich afspeel de. Ook Leiden kwam wat mat LEIDEN De dames van MSV leden tegen Zeemacht uit Den Helder een onnodige ne derlaag. De concurrent voor de derde plaats pakte met 51-62 de zege. Ook de dames van Elmex Leiden verloren. In Middelburg was Dynamo duidelijk de betere: 77-42. Blitz ging verrassend onder uit bij OSG 73—66.1n de ande re eerste klasse rayon behaal de Lisse een knappe over winning op Sea Devils met 84-61. Een klasse lager was Luba niet tegen koploper Lo comotief opgewassen: 105-83 MSV-Zeemacht 51-62. De da mes uit Noordwijk speelden een goede eerste helft, die met een positieve 30-26 rust stand afgesloten werd. Daar na ging MSV echter zo slecht schieten, dat Zeemacht, uit gerust met twee Canadese speelsters, makkelijk de zege kon pakken en daarmee de derde plaats van MSV over nemen. De enige speelster van MSV die wel op niveau acteerde was Tineke Vos met 18 punten. Dynamo-Elmex Leiden 77-42. Het Leidse team le verde in Middelburg een wanprestatie af. Met uitzon dering van Henny Lepelaar (17 punten) en Annelies Sie- bel presteerde iedereen on der de maat. Met name voor de pauze was het bar en boos. Er werd zo slecht aangeval len, dat met de rust de partij al gespeeld was: 34-15. Na de basketverwisseling werd er wat meer gescoord (Marga Jongejan), maar een grote ne derlaag bleek onvermijdelijk. OSG-Blitz 73-66. Met deze nederlaag heeft Blitz een steekje laten vallen met het oog op de titel. Ondanks het falen van de lange mensen bleef Blitz tot ver in de twee de helft bij (50-50), maar in de slotminuten pakten de Utrechters de winst. Lisse-Sea Devils 84-61. De twee teams speelden een slechte eerste helft waarin een Lisse een voorsprong op bouwde van ruim tien pun ten: 35-22. In een betere tweede helft kon Lisse deze voorsprong vasthouden. Toch bleef Sea Devils gevaar lijk. Toen Lisse echter de eindsprint inzette was de strijd beslist. Locomotief-Luba 105-83. Lu- ba speelde een catastrofale eerste helft. Het werd door Locomotief platgewalst en keek in de pauze tegen een al les zeggende 68-37 ruststand aan. In de tweede helft plaat ste coach Cees van Diest zijn mannen in een zone-verde diging en bracht hiermee de Rijswijkse trein tot stilstand. Een overwinning zat er na tuurlijk niet meer in. Scores Leiden - Wiel 26. Washington 22 (10). Wiley 14 (12). Kragtwijk 8 (8), Van den Bergh 2, Hagens 0. Schotpercentage 55, rebounds 40, balverlies 19. Donar - Moore 20, Faber 12. Van Essen 10, De Vries 8. Kirkland 8. Schotpercentage 35, rebounds 34, balverlies 16. uit de startblokken. Pas toen Wiel zich na een vlotte vervan ging by zijn terugkeer kwaad maakte (5 op 5) gebeurde er wat en sloeg Leiden meteen een gaatje In de tweede rondgang werd dat snel een gat. De ploeg van Theo Kinsbergen verdedigde zeer alert waardoor Donar nauwelijks gemakkelijke schoten kon ne men. Aan de andere kant vol deed de Groningse zóne totaal niet waarvan opnieuw Randy Wiel dankbaar profiteerde. De Antilliaan miste er van zijn vijf pogingen opnieuw niet één en kwam mede daardoor uit op het ongelooflijk hoge percentage van 75 (12 van de 16 schoten raak). Met 26 punten werd hij te vens topscorer van de wedstrijd. Jimmy Moore, de Groningse schutter, had beduidend meer pogingen nodig voor zijn totaal van 20 punten. Met 9 uit 21 illu streerde hij het onvermogen van zijn team. Binnen zes minuten was het pleit dan ook beslecht Leiden, met Wiley en Kragtwijk als borden- bestormers, liep uit naar een voorsprong van 20 punten waar mee de wedstrijd was gespeeld. Donar mocht in de slotfase, me- DEN HAAG/LEIDEN - Fides Pacta is los van HKV. Voor het eerst sinds lange tijd heeft Leiden weer zicht op de landelijke korfbalhoofdklasse. Maar al was de 8-10 zege op de Haagse concurrent overtuigend en al is het geslagen gat nu drie punten breed, de competitie is pas halverwege. Ook de prestatie van Pernix was opvallend. Door de 13-11 over winning op VES bezet de debu tant in de overgangsklasse thans een verdienstelijke tweede plaats. De eersteklassers waren aanmerkelijk minder succesvol. De Danaïden en Zuiderkwartier verloren kostbare punten. Alleen TOP hield een punt (7-7) over aan het duel tegen Excelsior. In de derde klasse behaalde KNS de eerste punten: een 11-10 over winning op concurrent Keep Fi- t'70. Op de knieën voor de korf, vierde Robin Sommeling van Fides Pacta gisteravond rond tien over zeven zijn eigen feestje. Dankzij de doorloopbal die hij zojuist in de HKV-mand had gedeponeerd LONDEN/EDINBURGH (AFP) - De opening van het traditionele vijflanden-rugbytoernooi heeft zaterdag 115.000 toeschouwers naar de twee stadions gelokt. In Twickenham waren 60.000 sup porters present, die Engeland verrassend met 15-19 zagen ver liezen van Frankrijk. Bij de rust was er voor de Engelsen nog geen vuiltje aan de lucht. Ze leid den comfortabel met 9-3. In de tweede helft waren de Fransen echter veel sterker en vooral veel slimmer, waardoor ze alsnog met de overwinning aan de haal gin gen. Vijfduizend toeschouwers minder keken op Murrayfield naar het duel tussen Schotland en Ier land, de winnaar van de vorige editie. De Ieren wonnen met 15-13 na een voorsprong bij rust van 15-4. Alhoewel de Schotten met de krachtige wind in de rug met nog twintig minuten te spe len het verschil terugbrachten tot twee punten, kwamen de Ie ren niet echt in gevaar. De uitslagen op d eerste speeldag zijn: Engeland- Frankrijk 15-19, Schotland-Ierland 13-15. Wales vrij- was de topper beslist: 8-10. De Leidse aanhang in de bomvolle Haagse sporthal Steenwijklaan juichte uitbundig mee. Samen met Ronald van der Velden was Sommeling van bijzonder veel waarde voor de Bos-brigade. Het duo scoorde elk viermaal (Nico Pikaar was verantwoorde lijk voor de resterende treffers) en was verantwoordelijk voor de beslissende Leidse demarrage. Die kwam op het moment dat de wedstrijd in Haags voordeel be slist leek te worden. HKV, dat in de eerste helft maar nauwelijks het eigen spel kon spelen, zette na de pauze de combinaties veel rustiger op. Fides Pacta had door het inzetten van de langere Mia Wasmus te gen Jacqueline Velthuyzen haar overmacht onder de korf wat verloren. De 3-5 voorsprong, die wat ongelukkig verloren was ge gaan, veranderde in een 8-5 ach terstand. De nederlaag dreigde, te meer omdat Fides-aas Hen Pi ket in aanvallend opzicht werd uitgeschakeld door Johan San- derse. Juist toen bewees Fides Pacta rij per te zijn geworden, wellicht zelfs voldoende voor de hoofd klasse. Aanvalsgolven bleven beuken op de Haagse korf. Het was Robin Sommeling die zijn ploeg in deze cruciale periode weer op het juiste spoor zette. Waarna Ronald van der Velden, die alle ruimte kreeg van Frank Berendes, zijn ploeg langszij schoot. Na een door Piket gemis te strafworp was Sommeling op nieuw succesvol. Eerst van grote afstand raakpaffend en daarna bij het spelbevriezen. De 10-8 ze ge was binnen. Eigenlijk gooide VES-coach Hans Oele gewoon de handdoek in de ring. Het waren zijn twee vreem de wissels, Peter Potter en Jan van der Harst ruimden het veld, die het Pemix mogelijk maakten beslissend weg te lopen. Tot dan toe hielden de beide subtoppers elkaar aardig in evenwicht. TNvee maal liep Pernix weg, maar bei de keren kwamen de Hagenaars weer snel terug. Op de 8-5 van Kees Brokaar en Car ta Kuipers, kort na rust (6-5), had VES echter een onvolledig ant woord. Na 8-7 volgden de wissels en daarmee werd de angel uit het tweede Haagse aanvalsvak ge trokken. Aan de andere kant bleek de be slissing van Jasper Engel, het in zetten van Geerten Breedveld voor broer Janko-, wel de juiste greep. De invaller scoorde op nieuw twee belangrijke goals: 9-7 en nadat VES op gelijke hoogte was gekomen, ook nog eens 11-9. In de slotfase werd er met VES gespeeld, al bleven de Hagenaars zich verzetten tot de laatste se conden: 13-11. Kees Hortensius (3), Jenny van der Laken (2), Denise Smits, Janne- ke Mulder, Carla Kuipers en Kees Brokaar scoorden de overi ge Leidse treffers. Ook in het treffen tussen TOP en Excelsior waren de krachtsver schillen minimaal. De erg op het lijf verdedigende Delftenaren hadden wel voortdurend het ini tiatief, halverwege was de stand 4-3, maar vlak voor tijd wist TOP toch nog gelijk te maken. Terwijl vervangster Ineke Westerbeek zich langs de lijn al warm liep, scoorde José van der Berg de verlossende zevende treffer. De overige goals waren van Hans Oudshoorn (2), Gerco Langelaan (2) en Stella- en Anne van der Zaag. In de slotfase ontlaadde zich de spanning, die een zwak leidende arbiter Arbman ongewild had opgebouwd. Zuiderkwartier- speler Dirk Jan de Kreek werd, achter de rug van de scheids rechter, in het gezicht geraakt en wilde na te zijn opgekrabbeld zijn gram halen. Een overhaaste wissel van coach Hen Zierikzee voorkwam erger, maar het duel met hekkesluiter Rozenburg was natuurlijk geen korfbalwedstrijd Dat Rozenburg tenslotte met 8-11 won was gezien het wedstrijd verloop ook niet echt verrassend. Zuiderkwartier speelde laks en raakte snel achterop, halfweg was het al 5-7. Doelpunten van Dick Dc-rksen (5), Dirk Jan de Kreek (2) en Wil de Wit. Alleen Ingrid van Haren scoorde in de eerste helft voor De Danaï den. Het was tekenend voor de malaise in aanvallend opzicht. Tegenstander Blauw Wit '51, evenmin groots spelend, scoorde tenminste nog vijf goals. De Leidse ploeg van coach Kees van Vliet had geen profijt van het bij 5-3 inzetten van Yvonne Peters, doordat broer Erik in de verdedi ging tweemaal toesloeg. Even zo Fides-speelster Jacqueline Velthuyzen reikt hoger dan haar tegenstander danks de zes tegentreffers van wonnen eenter alsnog met 8-9. Wilfred Comelisse won de koplo- «Pclb'vriezen lei sput per toch met 12-7 van de hekke Uitgeschakeld voor de titel konden sluiter. In de eerste helft nog moest De Al gemene afhaken, doordat Olym- piaan de geboden kansen wel af maakte. De 1-6 achterstand slonk na de hervatting wel tot 4-6, maar de aansluiting bleef uit: 5-7 De gebroeders Van Vliet tekenden voor drie van de treffers Met de lange invaller Ron Goud smit onder de korf kon Jeroen van Driel, goed voor totaal vier goals, Velocitas naast Vitesse schieten. De Barendrechters vele strafworpen maakten het gat onoverbrugbaar Pleter Koorneef scoorde tenslotte 5-8, terwijl de resterende treffers op naam kwamen van Monique Slingerland, Cees Christiaanse en Erik Peters. Na het échec tegen de koploper bleek ook het laaggeplaatste ADO te sterk voor Ons Eiland 10-7. De ploeg van coach Co de Haas kwam moeizaam tot sco ren, alleen Rob- en Huib Hassel- bach wisten tweemaal de korf te vinden. Qua veldspel ontliep Crescendo Het Zuiden niet zoveel. Maar on- Fluks en Tempo vrijuit spelen De Alphenaren beslisten het streekduel in de tweede helft door na 8-6 viermaal achtereen te scoren: 11-14. Fiks blijft aan kop in III D. maar sleepte pas in de slotfase van het duel tegen Ter Gouw de 11-13 ze ge uit het vuur. Routinier Hans Kluts was de grote man bij KNS Twee seconde voor tijd hielp hij vanaf de stip zijn ploeg aan de (eerste) zege op Keep Fit '70 11 10 BRAM VAN GENT Bert Kragtwijk de door slordig spel van Was hington (negen keer balverlies), nog wat terugnemen. Veel maak te dat niet uit Het verschil was duidelijk genoeg. WYCHEN Ondanks de 75 69 ne derlaag tegen Wyba in Wychen speelde Trotters geen slechte wedstrijd. Zonder de gestopte Roel Klazinga (bevel van eega). Hans Plev (naar Afrika VOOT drie jaar), Wim van Nickerk (bruiloft) en Tony Lamping (wintersport) had de ploeg maar weinig lengte over. Daarbij waren Peter Beyersbergen (griep) en Will Moerer (knieblessure) ook niet helemaal fit, zodat coach Michiel van der Meer een krappe selectie overhield Toch bleven d< Ll i' naars lang bij. Steven Bouman en Erwin Douwes bleven zich onder de borden knap weren en pas vlak voor rust kon Wyba een gaatje slaan: 40-33. Ook in de tweede helft bleven de Trotters collectief werken voor een posi tief resultaat. De ploeg bleef fa natiek verdedigen, maar had in de aanval te veel moeite met de zone van het op de vierde plaats staande Wyba. De Lcidenaars raakten vermoeid en gingen slechter schieten. In de rebound waren de langere Wychenaren in het voordeel, zodat een sterk af standschot juist noodzaak was. Ondanks alles waren er vyf mi nuten voor tijd nog winstkansen (60-56), maar in de slotfase moest Trotters toch afhaken. Topscorer werd Ene van Wee ren met 18 punten. VOORBURG (ANP) - Hellas heeft zich geplaatst voor de kwartfina le van het toernooi om de Euro pese zaalhandbalbekcr voor be kerwinnaars (dames) Via een overwinning van 21-10 op FIF uit Denemarken maakte Hellas in Voorburg de in de eerste wed strijd opgelopen achterstand (13-23) goed. Twaalf minuten voor tijd werd de vereiste marge van tien trefTers gehaald. De Deense bekerwinnaar kwam eerst nog terug, maar topscorer Christine Knigge (negen doel punten) en Jacqueline Kok. die uit de linkerhoek twee keer achtereen scoorde, stelden de plaats by de laatste acht veilig Swift Roermond haalde de kwart finales van het toernooi om de Europese zaalhand bal beker voor landskampioenen niet Bayer bleek zaterdagavond in Levcrku- sen voor de tweede keer in een week te sterk De Westduitse ploeg won in eigen hal voor 500 toeschouwers na een ruststand van 9-7 met 16-13. Bayer had het duel in Limburg met 13-12 gewonnen Topscorer by Swift was Marjo Smeets met vijf treffers. Ans Hendnks. Silvia op den Kamp en Gertje van d<- Port kwjmi n tot twee doelpunten Antia Hautus en Lidwin van Lierop troffen ie der een keer doel. Bij Bayer wa ren Renate Wolf en Signd Bernd met ieder vier doelpunten het schotvaardigst.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15