Eigen veiligheidsbeleid EG Reagan laat zich overrompelen door elan van Andropov Franse regering neemt gas terug D- Nieuw op het postkantoor: buitenlands geld. Besrr.et vlees in Denemarken -C Walesa mag niet werken Pleidooi Euro-parlement laat NAVO onverlet Verzetsacties iii El Salvador Video-geschil met Japan onopgelost Kleine zaken. Grote zaken. Je doet ze op het postkantoor. ZATERDAl 15 JANUARI 1983 KOPENHAGEN (DPA/UPI) - La- boratorumproeven hebben aan getoond dat Denemarken op nieuw s getroffen door het kwaadardige mond- en klauw zeer. Noorwegen en Zweden hebben gisteren hun grenzen voor V6E en vlees uit Denemar ken geshten. De Deense vleesexporteurs voor zien stroapen van verscheidene honderdei miljoenen guldens, vooral ondat ook de markten in Japan en le Verenigde Staten nu zeker no| een jaar ontoeganke lijk blijvei. Buitenland WENEN (GPD) - Lech Walesa, de voormalig leider van de buiten de wet gestelde Poolse vrije vak bond Solidariteit, is gisteren bij de poort van de Lenin-scheeps- werf in Gdansk de toegang ont zegd toen hij probeerde weer aan het werk te gaan in zijn vroegere baan als elektromonteur. Strikt genomen is hij nog steeds in dienst omdat hij nooit ontslagen is. Een lid van de administratie, die daarvoor speciaal door de direc tie was aangewezen, nam Walesa mee naar de personeelsafdeling in een klein stenen gebouw bui ten de poorten van de scheeps werf, waar hij een uur heeft zit ten wachten. Daarna werd hem meegedeeld dat na de militaire bezetting van de werf zijn pasje niet langer geldig was. Walesa keerde na deze mededeling naar huis terug, nadat hij enkele arbeiders buiten de poort had ge zegd dat hij wil werken om actief te blijven. Zonder geregeld werk, aldus Walesa, heeft hij het gevoel vermoeid te worden. Hij wil ook weer terug naar de scheepswerf, omdat daar tijdens de stakingen van 1980 'Solidariteit' werd opge richt en omdat het 'de wieg was van de vrije onafhankelijke vak beweging'. Onder de Poolse wetgeving heeft Walesa het recht terug te keren in zijn vroegere functie, waarvan hij vanwege zijn vakbondsactivi teiten was vrijgesteld. Hij is sinds die tijd niet ontslagen of schoon hij tot 1980 verschillende malen zijn baan is kwijgeraakt vanwege toen nog illegale vak bondsactiviteiten. Nadat Walesa was weggestuurd heeft hij gisteren nog een pro testbrief naar de scheepswerf ge stuurd, waarin hij zich beklaagt over zijn behandeling door de personeelsadministratie. Walesa heeft inmiddels aangekondigd dat hij maandag opnieuw een po ging zal doen weer op de scheepswerf aan het werk te gaan. Volmacht blijft nodig in België BRUSSEL (AP) - De Belgische re gering heeft bekendgemaakt dat het parlement opnieuw zal wor den gevraagd de regering voor 1983 bijzondere volmachten te geven voor besluitvorming op fi nancieel, sociaal en werkgele- genheidsterrein. Toen de centrum-rechtse regering van premier Wilfri^d Martens iets meer dan een jaar geleden aan de macht kwam gaf het par lement de volmachten voor de periode tot 1 januari 1983. Vorig jaar werden door de regering bij decreet meer dan 200 beslui ten genomen, maar de economi sche problemen zijn nog verre van opgelost. STRAATSBURG (ANP) - Het Europees parlement heeft de mini.ters van buitenlandse zaken van de EG-landen gevraag! opnieuw een stapje verder te gaan bij het be trekken /an veiligheidsproblemen bij de Europese poli tieke Sanenwerking (EPS), het streven naar nauwe sa- menweriing van de buitenlandse politiek van de tien. Einddoe van de EPS is een gemeenschappelijke buiten landse politiek. Het parlemeit heeft in Straatsburg gepleit voc het, vooral in EPS- kader, volkdig onderzoeken en uitwerken van de vitale veilig heidsbelang die de EG-landen gemeen hbben. Dit om, zoals het heet, inoud en uitvoering te geven aaneen werkelijk Euro pees concpt inzake vrede en veiligheid^n deze in het belang van alle vdkeren van Europa te bevorder©. Maar het EB-overleg mag niet lei den tot utholling van het poli tiek overig binnen de Noordat- lantische verdragsorganisatie, waarbij ale EG-landen behalve Ierland zin aangesloten. Het zou juist tot ïauwer NAVO-overleg moeten léden. Buitenlands-politieke samenwer king is forneel geen gemeen schapszaak,omdat de verdragen over de economische gemeen schap, de keen- en staalgemeen schap en luratom niet in dit soort sameiwerking voorzien. Het parlemnt, dat op de meeste wel door deverdragen bestreken terreinen ret veel meer kan doen dan iet-bindende aanbe velingen rihten tot de EG-mi- nisterraad de begroting van de BergbeHimmer leeft De Belgisoe bergbeklimmer Jean Borgeois, die vorige maand irde Mount Everest spoorlooiwas verdwenen en van wie werd aangenomen dat hij dod was, dook giste ren gezoid en wel in Kath- mandu o). Bourgeois, '4 jaar, zei dat hij op 30 decenbe: was gevallen aan de Tbetaanse kant van het gebergte.Hij was niet ge wond en hepbijna drie dagen zonder eten loor de snijden de wind. Opl januari kwam hij bij een ghucht, waar hij te eten kreej. Geelzuch Een Zweedse lolitieagent heeft geelzucht pgelopen nadat hij door eei drugsverslaafde in een vingr gebeten was. Het is na drieaar weer het eer ste geval va geelzucht bij de Zweedse péitie. Haar leiding heeft alle agenten gewaar schuwd ds bij het omgaan met drugserslaafden het ri sico van eo leverinfectie be staat. Gescherk De Nationse Bibliotheek in Wenen heft de originele par tituren an verscheidene opera's e liederen van Ri chard Struss en brieven van deze corponist als schen king gekegen. Deze hand schriften bevonden zich in het bezit/an de weduwe van de Oostarijkse dirigent Cle mens Kruss (1893-1954). De 88-jarie mevrouw Krauss die zangres is geweest, ver telde dt het belangrijkste manuscipt het concept voor de oper "Capriccio" is, een werk dt Richard Strauss (1864-199) in 1940-1941 sa men mt Clemens Krauss maakte. Tuinhik De Britseninister van werkge- legenhed, Norman Tebbit, heeft ojeen bijeenkomst met zakenliden verzucht dat het drie manden had geduurd voorda hij in een land met meer dn drie miljoen werk lozen imand kon vinden die bereid was tegen betaling zijn tuihek te repareren. De voorAter van de bond van mecanjiens, Terry Duffy, noemd de opmerking van de mirster ridicuul. "Men re pareer zijn tuinhek gewoon lijk ze", zei hij. EG uitgezonderd), heeft op het terrein van de buitenlandse poli tiek in het geheel geen bevoegd heid. Het wordt van tijd tot tijd niet al te diepgaand ingelicht door de minister die de EPS voorzit (en ook de voorzitter van de EG-ministerraad is), maar de opvattingen van het parlement zijn op geen enkele wijze bin dend voor de ministers. Enige tijd geleden besloten de EPS-ministers formeel te gaan doen wat zij in de praktijk, infor meel, al lang deden, namelijk om ook de politieke aspecten van veiligheidsproblemen te bespre ken. Maar een Westduits voor stel, in de Europese Gemeen schap ook ministers van defensie te laten bijeenkomen, werd ver worpen. MOSKOU - In Moskou is gisteren de voormalige Russische president Podgorny tijdens een sobere plechtigheid begraven. Podgorny, die deze week op 79-jarige leeftijd overleed, werd vijf jaar geleden door Brezjnjev uit hel ambt gezet en speelde sedertdien geen rol van betekenis meer in de Sowjet-politiek. PARIJS - Binnen het Franse kabi net zijn spanningen ontstaan na dat premier Mauroy gedurende zijn nieuwjaarsreceptie voor de pers bekend maakte dat door mi nister voor economische zaken Delors afgekondigde, anti-infla toire maatregelen „voorlopig" niet zullen doorgaan. Ook het plan tot nationalisering van de (katholieke) privé-scholec is voorlopig in de ijskast gezet tot na de gemeenteraadsverkiezin gen van maart. Opiniepeilingen wijzen uit dat de huidige sociali- tisch-communistische coalitie daarbij een gevoelige nederlaag zal lijden. Door Rudolph Bakker De regering poogt de schade te be perken door de voorgenomen verlaging van de rente op rentes paarboekjes voor „volksspaar ders" van 8,5 procent naar 7,9 procent uit te stellen. Toch zou deze maatregel volledig aanslui ten op de wereldwijd dalende rente. Het afgelopen jaar zal, naar het zich laat aanzien, de inflatie eni ge procenten zijn teruggedron gen vergeleken met vorige jaren. En terwijl president Mitterrand in zijn nieuwjaarstoespraak voor het Franse volk heeft verklaard dat de kwijnende Franse indus trie „zuurstof moet worden toe gediend", is minister voor econo mische zaken Delors er op uit - gebruik makend van de terugge lopen inflatiecijfers - de rente voet te verlagen om het lenen van geld bij de banken te verge makkelijken. Deze verlaging van de rentevoet dient volgens de mi nister ook door te werken op de spaarbankboekjes van de volks spaarders (de zogenaamde „eek hoornboekjes"), welke volks spaarders door de regering wor den geleid in de richting van een nieuw spaarobject, de zogenaam de „rosé boekjes", waarvan de rentevoet geindexeerd zal zijn op de inflatiecijfers. De bevolking is niet duidelijk ge noeg op de mogelijkheid van de „rosé boekjes" gewezen, om niet te zeggen dat het rose-boekjes- plan een sof is geworden van de eerste orde. Nog maar twee mil joen spaarders hebben gerea geerd op dit voorstel, terwijl het potentieel op 16 miljoen wordt geschat. Bovendien voelen de Franse kiezers er niets voor aan de regeringsoproep tot nationale solidariteit gevolg te geven wan neer het hen geld kost. Dat heeft de leiding van de socialistische partij begrepen. De zuiver econo mische logica van minister De lors is daarom ook opgeofferd aan de egoïstische impuls van de Fransen, die in maart nieuwe ge meenteraden moeten kiezen. Ook in de regeringsgezinde pers vroeg men zich gisteren af of de ze capitulatie - die tegelijk een bewijs is voor de diepgaande ver schillen van mening binnen het kabinet - de regering werkelijk zal helpen in zyn strijd om het behoud van een zekere good will. Want ook op ander terrein heeft het kabinet bakzeil ge haald. Minister voor onderwijs Savary heeft zijn kortgeleden ge publiceerde plan tot vergaande nationalisering van de privé- scholen - en dat betreft in hoofd zaak het katholieke onderwijs - voorlopig in de kast gezet tot dat „maart" voorbij zal zijn. Het plan had grote weerstand opgewekt in de Franse katholieke wereld, maar ook bij een ieder die bij het Franse, door de staat gesubsi dieerde, privé-onderwijs betrok ken is. Intussen zit de oppositie niet stil. Oud-president Giscard d'Estaing verscheen deze week op de om slag van L'Express en had een lang interview met dit - rechtse - weekblad waarin hij vervroegde parlementsverkiezingen voor spelt. Zelfs de regeringsgezinde Le Monde besteedt aan dit inter view bij uitzondering en op zijn voorpagina grote aandacht. En dan verscheen oud-premier Bar re voor het eerst sinds zijn aftre den in mei '81 voor de televisie camera's, waarin hij op zijn ge mak kon verklaren dat hij „het allemaal wel had zien aanko men". Want wat minister Delors met de spaarbankboekjes had gewild, en wat van de partij niet mocht, behoorde ooit tot het eco nomisch wapentuig van de toen malige premier Barre. Op 415 postkantoren kunt u nu ook terecht voor buitenlands geld. U betaalt contant of met uw girobetaalkaarten. Natuurlijk kunt u op dezelfde postkantoren óók uw buitenlands geld weer inwisselen. SAN SALVADOR (AP) - Het linkse verzet in El Salvador heeft donderdag en gisteren zijn acties massaal opgevoerd na de oplos sing van de crisis die binnen het leger was ontstaan naar aanlei ding van de in de provincie Cabanas rebellerende kolonel Ochoa. Het verzet is erin ge slaagd de noordelijke stad Cacaopera op het leger te herove ren, leverde strijd met regerings troepen in twee provincies en voerde een grootscheepse dyna- mietaanslag uit op een verkeers knooppunt in aanbouw bij San Salvador. Volgens een plaatselijke leger- woordvoerder hebben de rebel len donderdag Cacaopera, 180 ki lometer ten noordoosten van San Salvador veroverd. Ook gisteren had het verzet nog de controle over de stad. De gevechten heb ben tot op heden aan 2 regerings- mihtairen het leven gekost, ter wijl 11 gewonden zyn gevallen. _aldusjietjeger Halverwege zijn verblijf in het Witte Huis. is het president Reagan nog op vrijwel geen en kel terrein gelukt een daad krachtig en vooral consistent beleid te ontwikkelen. De eco nomische recessie is in de Ver enigde Staten allerminst be zworen, rendementsherstel in bedryven is uitgebeleven, de werkloosheid is nog nooit zo groot geweest, contrasten tus sen rijk en arm hebben een schrille vorm aangenomen. De Midden-Oosten-diplomatie heeft nog nauwelijks tastbaar resultaat opgeleverd en meer in het algemeen is het met het Amerikaanse leiderschap in de Westerse wereld slecht gesteld. De relaties met de Sowjet-Unie zijn een sprekend voorbeeld van het gebrek aan een uitge balanceerde Amerikaanse stra tegie. door Ton van Brussel De Verenigde Staten zijn zeker niet het enige Westerse land dat is overrompeld door de op het oog soepel verlopen wisse ling van de wacht in het Krem lin. In plaats van het door me nigeen na de dood van Brezjn jev voorspelde machtsvacuüm, was er binnen enkele dagen al het gegeven van een nieuwe leider die met een opmerkelijk elan het bondgenootschap nieuwe ontwapeningsvoorstel len presenteerde. En daarbij komt dat de flitsende entree van Andropov op het toneel van de wereldpolitiek zeker niet volledig als een publicitair hoogstandje kan worden afge daan. Integendeel: de sugges ties van Moskou bevatten wel kome bouwstenen voor het moeizame vredesoverleg in Génève. Daar zijn de onderhandelaars nu op reces, maar wordt binnen enkele weken het overleg tus sen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie weer hervat. Dat gesprek wordt op twee fronten gevoerd. Het Start-overleg be perkt zich tot de intercontinen- tale-raketten, die de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten op elkaar hebben gericht Daarnaast is er het JNF-over- leg dat betrekking heeft op de raketten voor de middellange afstand gericht op Europese doelen. Naar dat laatste over leg gaat uiteraard de meeste belangstelling van de Europe se bondgenoten uit omdat er een duidelijke relatie ligt tus sen de resultaten van dat ge sprek en de voorgenomen plaatsing van de 572-NAVO-ra- ketten voor de middellange af stand op Europees grondge bied. Nederland bijvoorbeeld stelt een besluit over plaatsing afhankelijk van de resultaten van Geheve. De regering-Reagan is met ui terst gemengde gevoelens aan het Geneefse overleg begon nen. In en rond de regering is sprake van twee conflicteren de- visies De ene opvatting wil hoe dan ook eerst de vermeen de achterstand van het Westen op de Russen omzetten in een voorsprong cn daarna pas over vermindering onderhandelen; de andere invalshoek gaat er vanuit dat er nu een zeker evenwicht is en over vermin dering gepraat kan worden. Het gesprek over de raketten voor de middellange afstand raakte vorige maand vlak voor het reces in een impasse, om dat de Sowjet-Unie niet bereid bleek haar op Europa gerichte SS-20 in het overleg te betrek ken. als het Westen niet eerst beloofde af te zien van de plaatsing van de 572 nieuwe kernraketten. De Verenigde Staten bood dat de kans om de publieke opinie duidelijk te maken dat Moskou niet werkelijk bereid is tot een vergelijk te komen. Sinds de komst van Andropov liggen de kaarten anders ge schud. Hij deed deze week we derom een compromisvoorstel en ook de nieuwe leider van de Westduitse sociaal-democra ten Hans Vogel kwam uit Mos kou terug met de boodschap dat er aan de Rusissche kant volop beweging is in de ideetn over wapenbeheersing. De Sowjet-Unie is nu inmiddels wel bereid om over de SS-20 te praten en niet alleen over te rugtrekking van dit wapen tot achter de Oeral, maar zelfs over totale vernietiging van de na het overleg overtollig ge worden wapens. Dat laatste was een eis van de Verenigde Staten omdat de SS-20 achter de Oeral weliswaar minder di rect gevaar biedt voor Europa, maar vandaaruit weer wel Chi na en de Amerikaanse West kust bedreigt. Andropovs voorstellen bieden nog niet meer dan de ruwe op zet van een intentie en laten nog veel terzake doende de tails onduidelijk, maar ze bie den, zo moest ook Reagan deze week voorzichtig toegeven, aanknopingspunten voor een gesprek Het Witte Huis komt dat slecht uit, omdat Andropov op die manier de fakkel van de publieke gunst op handige w\j- ze van Reagan heeft overgeno men. Het ontslag van Eugene Rostow als leider van de beide Geneef se gesprekken, komt daarbij als olie op de golven. Rostow die in het verleden iedere toe nadering tot het Oostblok af wees en behoorde tot het kamp dat eerst wilde bewapenen en dan pas praten, had zich de laatste maanden te zeer ont wikkeld tot een gesprekspart ner die een serieus compromis nastreefde en dat is niet iets waar Reagan by zijn rechtse re publikeinse vrienden mee kan aankomen. In die kring was er deze week toch al de woede over de aangekondigde ver minderde verhoging van de de fensie-uitgaven. Het handha ven van Rostow, zou beteke nen dat de VS bij de hervatting van het Start-overleg op een welwillend kompas zou blijven varen. Reagan vond daar in ei gen kring kennelijk te weinig steun voor. Wat de afloop van het Geneefse overleg betreft, rest nu slechts pessimisme. De beëdiging van Rostows opvolger zal maanden duren en dan staat het Witte Huis weer in het teken van de Eugene Rostow verkiezingsstrijd. Gevreesd moet worden dat een genuan ceerd wapenbehcersingscom- promis het tegen die tijd nog meer dan nu zal moeten afleg gen tegen de in het rechts re publikeinse kamp zo geliefde ijzervretenj Dan kan gebeuren wat velen in Europa al vóór de verkiezing van Reagan voor spelden en deze week ook nog eens door Rostow als gevaar werd gesignaleerd: de roep om een eigen Europese weg zal toenemen, te koste van de ver trouwde verhoudingen binnen het NAVO-bondgenootschap. L TOKIO (UPI) - Een delegatie van de EG is er m Tokio niet in geslaagd Japan ertoe over te halen zyn ex port van videorecorders naar de EG-landen te ver kleinen. Een woordvoerder van het Japanse minis terie van internationale handel en industrie heeft verklaard dat er van Japanse kant geen toezeggin gen zijn gedaan. Eerder was uit Japanse regerings kringen vernomen dat de uitvoer zou worden be perkt tot 4,5 miljoen recorders (vier miljoen comple te en een half miljoen in onderdelen) Japan heeft op de Europese videomarkt een aandeel van negentig procent Vong jaar werden er vijf mil joen videorecorders naar de EG geexporteerd en in 1981 2,8 miljoen De Europese delegatie is in Tokio om daar te praten over het wegnemen van handelsproblemen Zij heeft een lijst met artikelen overhandigd waarvoor zy een vermindering van de uitvoer wil. Op die lijst staan onder meer televisietoestellen, numeriek ge stuurde gereedschapswerktuigen, lichte bedrijfswa gens. motorfietsen, geluidsapparatuur en kwarts- horloges. De uitkomst van de besprekingen zal eind februari in de Europese ministerraad ter sprake ko men, zo heeft een woordvoerder van het EG-kantoor in Tokio gezegd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9