c Schort dubbelbesluit op T oekomstauto" is nu al te koop Kabinet besluit tot bijna-vacaturestop Afgestudeerden tegen miniimun inschakelen "Derde wereld moet juist in recessie worden gesteund" "Seksuele geaardheid opgeven? Suggestie Wamke verdeelt regeringspartijen 99 ZATERDAG 15 JANUARI 1983 Binnenland Auto-RAI 83 99 AMSTERDAM (GPD) - „Toe komst Nu" wordt het thema van de tentoonstelling van personenauto's die van 3 tot en met 13 februari wordt ge houden in de Amsterdamse Rai. Minister Smit-Kroes (verkeer) opent de show. Het motto komt tot uitdrukking in de presentatie van een reeks auto's waarin de indus trie, aangespoord door de sterk afgenomen vraag, tech nologie heeft verwerkt waar van de introductie tot voor kort pas tegen 1990 werd ver wacht. „Twee jaar geleden had ik niet durven zeggen dat deze au to's al in 1983 te koop zouden zijn", aldus voorzitter W. M. de Grefte van de Rai-afdeling auto's. Kenmerken van deze nog niet zo lang geleden futu ristisch genoemde auto's zijn zuinig brandstofgebruik, minder onderhoud en ruime re toepassing van elektroni ca, om te bereiken dat de ko per meer waar krijgt voor zijn geld. Verhoging van de brandstof economie is een van de op vallendste verbeteringen. Verscheidene autobouwers hebben dit bereikt door ver hoging van het motorrende ment, vermindering van de rijweerstanden, betere af stemming van het geleverde motorvermogen op de ver mogensbehoefte. Dit laatste kwam voornamelijk tot stand door verbeteringen van de transmissies, zelfs de automatische. De elektronica heeft bijgedragen tot verho ging van de veiligheid. Op een aantal stands wordt een terugblik gegeven in de vorm van geëxposeerde auto's die op een of andere manier vooruitstrevend waren toen zij op de markt kwamen. Hiertoe behoren onder meer de Studebaker van 1948, die de eerste was met een lange koffer, en de Citroen DS 19. Voorzitter De Grefte wist nog bekend te maken dat het pre cieze aantal verkochte perso nenauto's in Nederland vorig jaar 406.704 heeft bedragen. Dat betekent een stijging ten opzichte van 1981, toen het er 389.390 waren. Als voornaamste oorzaken van dit herstel noemde De Grefte de daling van de rente, her stellend vertrouwen in de toekomst „na de paniek van de jaren ervoor", de dalende benzineprijs en de invloed van adverteren; een activiteit die de autohandel heeft ge deeld met wat De Grefte noemde „de grootgrutters". Kamerleden: DEN HAAG (GPD) - De PvdA- kamerleden Dales en Haas- Berger vragen zich af of het niet beter is om in het vervolg ook de gewenste seksuele ge aardheid bij vacatures op te geven. In nadere vragen aan het kabinet stellen zij dit voor als reactie op de mededeling dat in sommige gevallen een homoseksuele geaardheid bij het sollicitatiegesprek niet verzwegen behoort te wor den. De beide PvdA-kamerleden willen verder antwoord heb ben op de vraag of de opstel ling van het kabinet niet in strijd is met de bepalingen van de Wet Gelijke Behande ling. Volgens Dales en Haas- Berger laten de artikelen van de wet geen ruimte voor de uitleg die het kabinet eraan heeft gegeven. De vragen zijn een reactie op het als onvoldoende ervaren antwoord van het kabinet naar aanleiding van het geval van een homoseksueel, die om zijn seksuele geaardheid niet bij het hof van de konin gin aangenomen werd. Dales en Haas-Berger willen dan ook weten welke wijzigingen het kabinet in de bepalingen van de wet denkt aan te bren gen voor dergelijke gevallen. Ook willen de PvdA'ers weten wanneer er volgens de be windslieden sprake is van „opzettelijke" verzwijging van de geaardheid, zoals de desbetreffende sollicitant wordt voorgeworpen. Daar bij willen zij weten of de mi nisters ook vinden dat er sprake is van „opzettelijke verzwijging" indien de werk gever tijdens de sollicitatie procedure niet naar de aard van de seksuele gerichtheid gevraagd heeft. Ten slotte willen zij weten wel ke juridische grond een werkgever heeft om vragen te stellen naar de geaardheid, of andere zo nauw de per soonlijke levenssfeer raken de zaken. 99 DEN HAAG (GPD) - Tussen de regeringspartijen tekent zich een meningsverschil af over de suggestie van Paul Warnke, om het dubbelbesluit van de Navo op te schor ten wanneer de Sowjet-Unie met een aanzienlijke ver mindering van het aantal SS-20's komt. Het probleem zou dan verder in het kader van de START-onderhande- lingen over de strategische kernwapens moeten worden aangepakt. Het CDA heeft, evenals de PvdA, wel oren naar dit idee, terwijl de WD afwijzend reageert. Warnke, onder president Carter toponderhandelaar op het ge bied van vermindering van stra tegische kernwapens (toen SALT, nu START), opperde dit idee vrijdag tijdens de tweedaag se hoorzitting in de Tweede Ka mer over de strategie van de NA VO. Op de hoorzitting verscheen ook de NAVO-top, in de perso nen van generaal Rogers en se cretaris-generaal Luns, alsmede enkele buitenlandse deskundi gen. In maart vindt waarschijn lijk een tweede deel plaats, waar bij Nederlandse experts zullen worden gehoord door de leden van de vaste kamercommissies van buitenlandse zaken en de fensie. Druk WD-woordvoerder prof. Joris Voorhoeve was duidelijk weinig ingenomen met de voorstellen van Paul Warnke. Hij denkt dat de Sowjet-Unie alleen maar tot vergaande concessies gebracht kan worden wanneer er werkelijk met plaatsing wordt begonnen, rond het eind van dit jaar. De recente verschuiving in het Sowjet-standpunt haalt Voorhoeve aan als bewijs dat de ze druk nu al werkt. Maar de ech te concessies komen pas om vijf voor twaalf, zo verwacht de libe rale woordvoerder. Zijn collega van de andere rege ringspartij, Joep de Boer (CDA), stond meer open voor Warnkes suggesties. Hij wil nog wel zover gaan om een „symbolisch" aan tal Amerikaanse kruisraketten in West-Europa toe te laten, waarbij hij een pleidooi houdt om deze drinkbeker dan aan Nederland voorbij te laten gaan. De Britten hebben minder moeite met die dingen, aldus De Boer, want zij hebben ook nu al soortgelijke systemen in de vorm van (verou derde) bommenwerpers. Voor hen is het dus niet zoveel nieuws om kruisraketten te stationeren. Verbaasd was De Boer over de reactie van NAVO-secretaris Luns donderdag op zijn vraag hoe het er met de zogenoemde 'shift-studie' voorstond. Luns bleek niet helemaal te weten waar hij op doelde, terwijl deze studie in de Nederlandse politiek altijd een grote rol heeft ge speeld. Navraag door De Boer bij defensieminister De Ruiter wees uit dat ook die niet begreep waarom Luns zich zo vergeet achtig had getoond. Afschrikking De 'shiftstudie' is indertijd gestart om te bekijken of een geloof waardige afschrikking mogelijk is met minder en veiliger kern wapens, in de praktijk door het aantal korte-drachts kernwa pens voor het slagveld sterk te verminderen. De toch al bestaan de indruk dat de NAVO hier al leen in naam mee bezig is, onder meer om Nederland te gerieven, is door het optreden van Luns al leen maar versterkt. Alle deskundigen die op de hoor zitting spraken bleken voorstan der van het versterken van de conventionele defensie van de NAVO, om zo de dreiging van snelle inzet van atoomwapens te verminderen. Maar niet iedereen bleek daaraan dezelfde kosten te verbinden. NAVO-bevelhebber Rogers achtte een verhoging van vier procent nodig van de defen siebegrotingen, de Britse defen sie-expert kolonel Alford meen de dat zes procent meer pas ge noeg zou zijn, terwijl adviseur Steven Canby uit Amerika de op lossing zag in een efficientere be steding van de bestaande bud getten. Paul Warnke wees in dit verband op het gevaar dat de zwakte van de NAVO ten opzich te van het Warschaupact in het algemeen sterk wordt overdre- Volgens Paul Warnke is een oplos sing voor het vraagstuk van de middellange afstandsraketten in Europa alleen mogelijk binnen het bredere kader van de START-onderhandelingen over intercontinentale raketten. Het is dan eenvoudiger om ongelijkhe den op verschillende terreinen (Amerika heeft bijvoorbeeld meer intercontinentale kernkop pen, Rusland meer Eurostrategi- sche) tegen elkaar weg te stre pen. Akkoord Voorlopig zou dan een interim-ak koord kunnen worden gesloten, dat zou inhouden dat de NAVO het plaatsingsbesluit opschort, en de Sowjet-Unie van haar kant instemt met een flinke vermin dering (door vernietiging, en niet door verplaatsing) van de SS-20- raketten. Volgens Warnke moet grondig worden onderzocht of de voorstellen die onlangs zijh gedaan door Sowjet-partijleider Andropov, voldoende aankno pingspunten bieden om deze weg te kunnen bewandelen. Links Paul Warnke, naast hem Relus ter Beek. Werkloosheid nu 615.700 DEN HAAG (ANP) - Het voor seizoensinvloeden gecorri geerde werkloosheidscijfer is eind december op 615.700 ge komen, een stijging met 14.400 ten opzichte van no vember. De stijging is groter dan op grond van seizoensin vloeden verwacht mocht worden. Dat blijkt uit de vrij dag gepubliceerde voorlopi ge werkloosheidscijfers van het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid. Bij de arbeidsbureaus stonden in december 644.200 mensen ingeschreven, 32.600 meer dan een maand eerder. Zou de nieuwe definitie voor de werkloosheid die per 1 janua ri van toepassing is geworden in december al zijn gehan teerd, dan bedroeg de geregi streerde werkloosheid die maand 764.000. Het aantal banen in de kaarten bakken van de arbeidsbu reaus bedroeg eind december 8200, tegen 9100 een maand eerder. Gecorrigeerd voor het seizoen lagen die cijfers op 9200 eind december tegen 9800 eind november. DEN HAAG (GPD) - De overheid zal zich de komende tijd „buiten gewoon terughoudend" opstel len bij de vervulling van vacatu res. Hiermee wordt vooruitgelo pen op het verminderen van het aantal rijksambtenaren met 1 procent per jaar. Minister-presi dent Lubbers deelde dit vrijdag mee na afloop van de minister raad. In het regeerakkoord is afgespro ken dat het aantal rijksambtena ren met gemiddeld 1 procent per jaar moet worden verminderd. Dit betekent ongeveer 7500 ar beidsplaatsen per jaar minder. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft aan de ministerraad een voorstel gedaan over de ver deling van de pijn over de depar tementen. In sommige gevallen hoeven de overheidsdiensten minder in te leveren, maar daar door andere sectoren weer meer dan 1 procent. Zo zullen waar schijnlijk onder meer de politie, de belastingdienst en de militai- Plan ministerie uitgelekt DEN HAAG (GPD) - Op het minis terie van onderwijs en weten schappen circuleert een plan om afgestudeerde studenten tegen betaling van het minimumloon in te schakelen bij onderwijs en onderzoek dat plaatsvindt bij wetenschappelijke instellingen. Op die manier zouden- op den duur ongeveer 6000 arbeidsplaat sen meer bij het wetenschappe lijk onderwijs ter beschikking komen. Het uitgelekte plan, bij het minis terie „de notitie Beiaard" ge noemd, heeft onder andere een structurele bezuiniging in het wetenschappelijk onderwijs als uitgangspunt. Hoe meer gezellen bij het wetenschappelijk perso neel worden opgenomen, des te groter zullen de extra besparin gen zijn die men via deze goed kope arbeidskrachten kan reali seren. In de notitie probeert een hoge ambtenaar op het ministerie van onderwijs en wetenschappen de samenhang te versterken tussen de vier grote operaties die op het ogenblik in het wetenschappe lijk onderwijs gaande zijn. Dat zijn de invoering van de twee-fa- senstructuur, de voorwaardelij ke onderzoeksfinanciering, de herstructurering van het weten schappelijk personeel en het pro ces van landelijke taakverdeling en concentratie. De gezel, zoals de minimumloon wetenschapper in de notitie wordt genoemd, is een afgestu deerde uit de eerste fase die na een sollicitatie door de universi teit in dienst wordt genomen voor beperkte tijd. Het is de be doeling dat de afgestudeerde op die manier al doende het onder zoeksvak en het geven van on derwijs onder de knie krijgt. Het is de bedoeling dat sommige gezellen na een jaar zullen ver trekken en dat het merendeel de voor de tweede fase maximaal toegestane vier jaar zullen blij ven. Zij kunnen in die periode dan meteen hun promotie afron den. ren voorlopig buiten schot blij ven, vanwege het belang dat het kabinet aan deze onderdelen van de overheidstaak toekent. Het voorstel van de bewindsman is vrijdag besproken door de minis terraad, maar er zijn nog geen be slissingen genomen, aldus Lub bers. De knoop zal worden door gehakt in samenhang met de be slissingen die binnenkort moe ten worden genomen over de 2,4 miljard gulden bezuinigingen voor de periode 1983, waarover nog geen harde afspraken zijn gemaakt. Omroepraad: als straf geen reclame meer maken DEN HAAG (ANP) - Verbied een omroep een tijd lang reclame voor zichzelf te maken. Deze nieuwe straf stelt de Omroe praad voor aan minister Brink man van wvc, die anders na een berisping geen andere tucht maatregel heeft dan intrekking van zendtijd. Er zijn sinds juli 1976 regels voor het in beperkte mate maken van reclame voor eigen omroep. De bewindsman wilde van de Om roepraad weten in hoeverre en hoe omroepen die zich aan teveel reclame schuldig maken, in het gareel kunnen worden gebracht. Het nemen van een tuchtmaatregel bij overschrijding van de gren zen is niet steeds gemakkelijk, beaamt de raad. Hij stelt dat bij overschrijding van de grenzen de ernst ervan moet worden beke ken. Daarbij zullen subjectieve maatstaven mede een rol spelen. Met de voorgestelde nieuwe straf maatregel wordt de moeilijkheid verkleind van het toepassen van de intrekking van zendtijd. Het is een minder verstrekkende, miir voor een overtreder toch gevoelige maatregel, als de Om roepraad. Hein Roethof, nieuwe voorzitter van NCO: „Het is juist in een periode van economische teruggang ont zettend belangrijk de belang stelling voor en de voorlichting over ontwikkelingssamenwer king gaande te houden. Te sti muleren. Juist nu moeten we voorkomen dat er maatregelen worden genomen die ten koste gaan van de ontwikkelingssa menwerking. Juist in een re cessie moeten we de belangen van de derde wereld onder steunen". door Rian van Kuppenveld De kersverse voorzitter van de Nationale Commissie Voor lichting en Bewustwording Ontwikkelingssamenwerking (NCO), dr. H. J. Roethof, heeft zin er hard tegenaan te gaan. De 'rasparlementariér' Hein Roethof is op 61-jarige leeftijd aangeland in een 'nieuwe fase' van zijn leven. „Ik heb altnd Roethof: grote belangstelling grote belangstelling gehad voor ontwikkelingssamenwer king, maar de laatste jaar, tij dens myn kamerlidmaatschap, heb ik er niets meer aan kun nen doen". Op de eettafel staat een prachtig boeket bloemen. Geschonken door de PvdA-fractic in de Tweede Kamer, ter gelegen heid van Roethofs benoeming tot voorzitter van de NCO, een deeltijdbaan. Dertien jaar lang zette hij zich met hart en ziel in voor die fractie. Tot plotseling vorig jaar het gewest Utrecht van de PvdA hem op een on verkiesbare plaats zette. On dank is 's werelds loon. Achter eigen staart aan De justitiespecialist en onver moeibare strijder voor legalise ring van de abortus werd door vrouwen in zyn partij naar het tweede plan geschoven. Het heeft even geduurd voordat Roethof zich kon verzoenen met het idee geen eigen plaats meer te hebben in de groene bankjes van de Tweede Ka mer, maar nu: „Ik heb mijzelf altijd een rasparlementariér genoemd, maar vaak was je toch ook wel als een hond da- achter zijn eigen staart aan rent. Je moest je bezig houden met duizend en een dingen, zonder dat je je echt kon ver diepen in één zaak. Daarmee zeg ik niets ten nadele van myn collega's, maar dat is nu eemaal het lot van een parle mentariër. Er komt nu een nieuwe fase in mijn leven: ik kan mij helemaal gaan inzetten voor een terrein dat mijn be lang inboezemt". Voordat Roethof voor de PvdA in de Kamer kwam, werkte hg van 1964 tot 1969 als hoofd van het Bureau Beleidszaken Technische Hulp Ontwikke lingssamenwerking van h i t ministerie van buitenlandse zaken. Ook was hij jaren be stuurslid van de Vereniging voor Ontwik kelings samen wrr- king, Novib en van het Huma nistisch Verbond Dat moest hij in zijn kamerjaren allemaal laten schieten Politiek De politiek is Roethof overigens bepaald niet uit. „Het voorzit terschap van de NCO is een functie die ruim in de politieke belangstelling staat" Het was voor Roethof een uitda ging de functie te aanvaarden en hu deed het met graagte „Ze hebben me verzocht te sol liciteren. Uiteindelijk bon ik onder applaus door de plenaire vergadering (het hoogste or gaan van de NCO) als eerste op de voordracht geplaatst. Minis ter Schoo van ontwikkelings samenwerking volgde die voordracht". En daarmee het advies van Roethofs collega Schelto Patijn die, toen zeker was dat Roethof niet in de Ka mer zou terugkeren, zei dat hy de aangewezen man was om voorzitter te worden van een belangrijk adviesorgaan De voorzitter van de NCO vindt dat het tijd wordt dat deze club (die, zoals Roethof met nadruk stelt, „door mijn voorganger Dolf Coppes op uitstekende wijze is geleid") de bakens wat gaat verzetten. Meegaat met de tijd. En du- tijd dreigt er voor te zorgen dat ontwikkelingssa menwerking een stiefkindje wordt. Onder druk van de eco nomische recessie. Ruzie De NCO is een organisatie met een welhaast tragisch verle den. Als de club in het nieuws was, en dat kwam in haar 12- jang bestaan nogal eens voor, dan was dat voornameluk ne gatief. Relletjes over steun aan projecten. Ruzie met de minis tens). Negatieve rapporten over het funtionercn en ga maar door Uiteindelijk kwam er onder minister Van Dyk een nieuwe structuur tot stand. Zo werd het aantal leden van de voltallige vergadering terugge bracht van 55 naar 28 Eruit gingen kleine ontwikkelings organisaties en vertegenwoor digers van onder andere onder wijsorganisaties, media en vor mingsinstituten. Roethof: „In de voltallige verga dering zitten nu organisaties die, zoals dat heet, een breed draagvlak hebben Vertegen woordigers van de vakbonden, en de kerken bijvoorbeeld. Ik beschouw dat als winst. Tot hun achterban behm. n dlfl mensen die een oppervlakkige belangstelling hebben voor ontwikkelingssamenwerking. En dat is cigenlyk de hele Ne derlandse bevolking In de toe komst moet de NCO zich rich ten op een verdieping van die belangstelling Ervoor zorgen dat die niet verflauwt, dat is ze ker in deze tijd zo belangrijk Je moet het bewustwordings proces gaande houden". "Bevoogding" Eén van de punten waar de vori ge NCO hard over viel (en ook even languit op de grond lag), was de eis van minister Van Dijk dat projecten niet in strud mogen zyn met het Nederland se. buitenlandse- en/of ontwik kelingsbeleid. „Bevoogding", zo werd er geroepen Uiteinde lyk werd besloten dat in geval van twijfel de minister wordt ingeschakeld Het definitieve besluit over al dan niet goed keuren van een project ligt bu de voltalligen vergadering Wel is het zo dat de minister een permanente vertegenwoordi ger in het dagelijkse bestuur heeft. die ook zyn twyfcl kan melden aan zyn baas Roethof „Op het eerste gezicht is het criterium 'in strijd met' een vaag criterium Uit de praktijk /al moeten blijken wat dat precies inhoudt Ik vind I hter dat je je daar Bk BI P tief tegenover moet opstellen. Dat geldt ook ten aanzien van de nunistenéle vertegenwoor diger Je moet hem niet met een zien als een soort waak hond. Ik hoop dat we tot een bevredigende samenwerking kunnen komen Ik denk dat zo'n man er ook voor kan zor gen dat de betrokkenheid van de minister groter wordt, zodat zy anders gaat denken over een aantal zaken".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7